Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι τα παντα γυρω μας ειναι σε doc..
,,οποτε τι να κανεις το odt..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Marketing
Αν ο κοσμος μαθει οτι κατι τζαμπα κανει την ιδια δουλεια τοτε θα στραφει προς το τζαμπα.
Επισης θα πω οτι η εποχη της σουιτας γραφειου της Μικρομαλακης δεν επιλεγεται και τοσο . Κι αν επιλεγεται , δεν αγοραζεται!
Ακομα και το τμημα στο οποιο φοιτω σταματα την αγορα αδειων απο τη μικρομαλακη και απο φετος ολα τα συστηματα σε libreoffice .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaxaaria

Νεοφερμένος

Η xaxaaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
γεια σας!Θελω να κανω αλλη μια ερώτηση...
Εχω καταλαβει οτι ο καλύτερος επεξεργαστής ειναι ο Intel Core i3-ι5-.....
οποίος ομως ειναι καλύτερους απο όλους τους ιντελ??

επίσης όσους πιο πολλους πύρινες έχει ενα πσ σε τι βοήθαει αυτό ??
ευχαριστώ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
γεια σας!8ελω να κανω αλλη μια ερώτηση...
Εχω κτλβει οτι ο καλύτερος επεξεργαστής ειναι ο Intel Core i3-ι5-.....
οποίος ομως ειναι καλύτερους απο όλους τους ιντελ??

επίσης όσους πιο πλ πύρινες έχει ενα πσ σε τ βοήθεια αυτό ??
ευχαριστώ!! :)
Ο καλυτερος ως προς τι;
Το i3 ή i5 ειναι μοντελα της Intel τα οποια εχουν 2-3 διαφορετικες "εκδοσεις" θα ελεγα. Αυτες διαφοροποιουνται ως προς συχνοτηα επεξεργαστη κ.ά . Με αλλα λογια ο ορος "καλυτερος επεξεργαστης" εχει ουσια μονο στη περιπτωση που εχεις ξεκαθαροσει τις αναγκες σου. Σκεψου για τι πραγμα θες τον υπολογιστη και πανω σε αυτα θα πατησει και η επιλογη του επεξεργαστη και των αλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Υπαρχουν και οι i7 που εχουν καλητερες επιδωσεις.

Οι πυρινες βοηθανε στην συγχρονη επεξεργασια περισσοτερων δεδομενων. Ουσιαστικα εχεις δυο επεξεργαστικες μοναδες σε 1 και επομενος οι πραξεις μοιραζονται και γινονται ταχυτερα, αν υπαρχει η αντιστοιχη δυνατοτιτα και απο αποψης software
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaxaaria

Νεοφερμένος

Η xaxaaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
το θελω τωρα για την φοιτητική ζωή αλλα επειδη θα σπουδάσω κατι με υπολογιστες θα πρεπει φαντάζομαι να τον χρησιμοποιώ συχνά...
και θελω καλό επεξεργαστη για να ειναι γρήγορος και να εκτελεί γρήγορα η ακομα και οταν κατεβάζω πράγματα στο pc να μην παει αργά...
o intel ειναι καλυτερος απο τους άλλους επεξεργαστες ε? εσείς τι πσ έχετε?

αν υπαρχει η αντιστοιχη δυνατοτιτα και απο αποψης software

τι εννοείς με αυτό?αν πχ κάποιος έχει ενα π.χ. με 2 πύρινες τοτε δεν θα υπάρχει κ η αντίστοιχη δυνατότητα απο το σοφγουερ για να πηγενει πιο γρηγορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
τ εννοείς με αυτό?αν πχ κάποιος έχει ενα π.χ. με 2 πύρινες τοτε δεν 8α υπάρχει κ η αντίστοιχη δυνατότητα απο το σοφγουερ για να πγνει πιο γρηρορα?

Θεωρητικά παιζει ώς εξής: Πες ότι έχουμε 2 υπολογιστές με ίδιους κατα τα άλλα επεξεργαστές με τη διαφορά οτι εγώ έχω μονό πυρίνα και εσύ διπύρινο. Βάζουμε και οι δύο να τρέξει ενα βαρύ πρόγραμμα (πχ κανουμε encode μια ταινία). Αν δεν υπάρχει πρόβλεψη στο πρόγραμμα που κάνει encoding θα γίνει με την ίδια ταχύτητα και στους δυό μας και θα τελειώσει στην ίδια ώρα (έστω μία ώρα).

Η διαφορά είναι οτι εσύ έχεις άλλο ένα επεξεργαστή και κάθεται, αλλά στο σενάριο που περιγράφω δεν έχεις κάποιο ουσιαστικό όφελος. Αν τώρα βάλουμε να κάνουμε encode 2 ταινίες ταυτόχρονα, ο δικός μου επεξεργαστής θα "μοιραστεί" κάνοντας δουλειά και στα δύο προγράμματα και θα τελειώσω σε 2 ώρες, ενώ ο δικός σου θα τρέξει το ένα πρόγραμμα στο ενα core και το άλλο στο άλλο, τελειώνοντας πάλι σε μία ώρα, αλλά έχοντας κάνει διπλή δουλειά.

Κάποια λογισμικά λοιπόν έχουν τη δυνατότητα να "σπανε" τη δουλειά για να εκμεταλλευτούν τα πολλά cores. Αυτά λέγονται πολυνηματικά η multithreaded προγράμματα γιατί αναθέτουν τη δουλειά σε πολλά threads (τα κοινά προγράμματα έχουν ενα thread). Ένας multithreaded video encoder στο 1ο παράδειγμα , αν έβλεπε 2 cores θα "εσπαγε" την ταινία σε 2 μέρη και θα χρησιμοποιούσε και τους δύο cores για να τελειώσει σε μισή ώρα. Η συγγραφή τέτοιων προγραμμάτων βέβαια είναι πιο δύσκολη και η δυνατότητα υπάρχει μόνο σε "βαριά" προγράμματα και παιχνίδια.

Στην πράξη τώρα, επειδή ανα πάσα στιγμή τρέχεις πολλά προγράμματα στο pc σου βλέπεις βελτίωση ανα πάσα στιγμή με τα πολλά cores, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι έχεις διπλάσια ταχύτητα με τα 2 cores. Μονο σε πολυνηματικά προγράμματα μπορείς να δεις αναλογική αυξηση της ταχύτητας αυξάνοντας τα cores.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πολυ καλη η εξηγηση!
Στις δικες σου εφαρμογες θα δεις διαφορα σε μεγαλυτερο ευρος ανοιχτων εφαρμογων χωρις να κολλα (τουλ. σε συγκριση με τα προηγουμενα δεδομενα) και γενικα θα σε διευκολυνει στο να δουλευεις στο η/υ μιας και θα εχεις παραθυρα και προγραμματα ανοιχτα χωρις καποιο προβλημα. Βεβαια παιζει και η μνημη RAM κ.ά, ομως τις δυνατοτητες απο τη μερια του επεξεργαστη θα τις εχεις.

Ενα σχολιο: Στο hardware η εννοια "πολυπηρυνος" εχει αναπτυχθει ραγδαια και εχουμε φτασει στο σημειο παιχνιδια να χρειαζονται ως ελαχιστες απαιτησεις πολυπυρινους επεξεργαστες. Αυτο που με χαροποιει ειναι οτι το software ειναι πολυ πισω σε αυτο και λιγες εφαρμογες μπορουν να εκμεταλευτουν στο επακρο αυτη την εξελιξη. Αυτο σημαινει πως οποιος θελει να ασχοληθει με software εχει ενα τομεα ο οποιος εχει ψωμι κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
εμμμμμμ
μολις κατεβασα ενα αρχειο σε .rar μορφη και φυσικα δεν μπορω να το ανοιξω
με τι προγραμμα ανοιγονται τετοια αρχεια, ξερει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Winrar , https://www.rarlab.com/download.htm

επέλεξε το χ86 αν δεν ξέρεις τι επεξεργαστή έχεις. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το ελαφρυτερο ειναι.. το 7ζιπ
αλλα παραειναι λιτο,,και το μενου του δεξι κλικ κλπ δεν ειναι τοσο βολικο..

αλλα το winar χρησιμοποιω καθημερινα,,αλλωστε μετα τη ληξη του trial συνεχιζει να λειτουργει..




.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το winrar ειναι το πιο κλασικο προγραμμα για αυτην την δουλεια!
Αλλωστε αν ο μοναδικη χρηση που του κανεις ειναι να ανοιγεις zipαρισμενα αρχεια, δεν σε ενδιαφερουν οι πολλες λειτουργειες. Δεν εχω δουλεψει ποτε μου προγραμμα περαν του winrar, γιατι ποτε δεν εκανα καποια ιδιετερη χρηση και ποτε δεν ενιωσα την αναγκη να ψαξω για κατι αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω εψαξα αλλα,,αλλα πάντα κατεληγα στο winrar..:P
εχω ταυτοχρονα το 7zip μεσα,,για ανοιγμα κανενος δυσκολου αρχειου..

δεν σου βγαζει μηνυμα trial over κλπ το winrar?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το εχω κανονικα με αδεια. Ειχε παρει ενας θειος μου για ολη του την οικογενια και του εβγαινε πιο φτηνα μια προσφορα με 5 αδειες παρα να παρει 3 ξεχωριστα, οποτε μου εδωσε την μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχεις λογισμικο με αδεια?
:confused::P

τι μου θυμησες τωρα.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ έχω το iZarc.
https://www.izarc.org/
To interface του 7zip δεν μου αρέσει για αυτό κατέληξα στο iZarc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α ναι,,καλο και αυτο..το εχω ακουσει,,ειναι ελαφρυ ομως?
εβαλα την φορητη εκδοση -απλα δεν μπαινει στο δεξι κλικ,,και δεν συνδεεται μονιμα με αρχεια..
αλλα φαινεται καλο

αλλα παλι προτιμω το ui του winrar..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top