Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
στην αναστολή λειτ, ο η/υς σου μένει ανοικτός αλλά κλείνουν κάποια μηχανήματα του η/υ
ενώ στη αδρανοποίηση αποθηκεύονται όλα μέσα στο σκληρό δίσκο και ξεκινάνε ξανά την επόμενη φορά που ανοίγεις τω η/υ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
α δηλ δε με συμφερει.
Αν το πάω σε καμια ενέργεια θα εχω επιπτωσεις;πχ στην μπαταρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1990

Νεοφερμένος

Η maria1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
οταν ανοιγω το laptop μου βγαζει μια μαυρη οθονη που γραφει NTLDR is missing
press any key to restart ,
παταω οποιοδηποτε κουμπι αλλα παλι μου μου ξαναβγαζει το ιδιο. δεν μπορω να μπω στον υπολογιστη, ξερει κανεις τι μπορει να εχει παθει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να ναι καλα ο γουγλης.
ολα τα εχει
δεν μου εχει τυχει ποτε παντως..:worry:

βαλε το cd dvd windows οτι εχεις,,xp ή 7 και φτιαξε τον τομεα του δισκου που δειχνει παρτιτιονσ κλπ.

φτιαχνεται νομιζω,,χωρις να χασεις τα δεδομενα του δισκου
απλα εγινε μπαχαλο η εκκινηση του δισκου

πες τι win εχεις πρωτα
για win 7

https://techsnafu.com/how-to/ntldr-missing-windows-7-fix/
https://www.sevenforums.com/tutorials/681-startup-repair.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1990

Νεοφερμένος

Η maria1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
win xp, δεν εχω κανενα cd ομως για να μπορεσω να το φτιαξω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ποια η διαφορα μεταξυ αδρανοποιησης και αναστολης λειτουργιας;
οταν κλεινω το καπακι το εχω να κανει αναστολη αλλα με πεταει απο το νετ...
αν το βαλω σε αδρανοποιηση παλι θα πεταει;
γενικα ποια η διαφορα και τι συμφερει; συμφερει κατι δηλ;
https://windows.microsoft.com/el-GR/windows-vista/What-happened-to-standby-and-hibernate
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θέλω προτάσεις για καλή οθόνη. Πχ αυτές τις μεγάλες των 27'' της Apple (παράδειγμα).
Θέλω να είναι ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ, ώστε να μπορεί κανείς να κάνει με άνεση τη δουλειά του και να γράφει κώδικα με άνεση. 8)
Τιμή: όσο πάει, δεν με ενδιαφέρει. Την δουλειά της να κάνει.

Αυτές της apple γνωρίζετε αν έχουν HDMI θύρα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να δεις τις οθόνες τις εταιρίας EIZO. Έχω μείνει απίστευτα ικανοποιημένος (και στο θέμα της εγγραφής κώδικα :) ). Είναι βέβαια ακριβές. Προορίζονται για επαγγελματική γραφιστική(και όχι μόνο) χρήση, οπότε προφανώς έχει ληφθεί υπόψιν το θέμα της ξεκούραστης θέασης, μια και οι γραφίστες περνάνε ώρες μπροστά στην οθόνη.
Από ότι έχω ακούσει από άλλους, και οι οθόνες που χρησιμοποιουν την τεχνολογία IPS είναι σχετικά καλές σε αυτόν τον τομέα αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

EDIT: Για ξεκούραστη θέαση, μεγάλο ρόλο παίζει και ο φωτισμός του χώρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν υπαρχουν ακομα CRT στην παραγωγη (υπαρχουν; ), δες μηπος ειναι καλη απο την αποψη ξεκουραστης θεασης, μια και εχει πιο φυσικα χρωματα.
Διαφορετικα, νομιζω πως αυτες τις apple ειναι απο τα καλητερες που μπορεις να βρεις, δεν ξερω ομως αν σε τοσο υψηλες απαιτησεις υπαρχει κατι καλητερο.
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για μια Samsung, Syncmaster 524a85000w, αλλα δεν ξερω αν ειναι καταληλη για αυτο που ψαχνεις, ριξτης μια ματια παντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
EIZO είναι η τοπ μάρκα συμφωνώ. Επίσης ναι, τα IPS panel θεωρούνται τα καλύτερα ( και τα πιο ακριβά ).

για την hdmi κράτα μια πισινή. Αν θες ανάλυση πάνω από 1080p δε θα σε καλύψει, εκεί πας σε dvi και dislayport
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
έχω imac και μπορω να πως είναι αρκετά ξεκούραστη για μονταζ που τη χρησιμοποιώ

Επίσης έχω καλές εντυπώσεις απο asus, samsung, viewsonic, lg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
EIZO είναι η τοπ μάρκα συμφωνώ. Επίσης ναι, τα IPS panel θεωρούνται τα καλύτερα ( και τα πιο ακριβά ).

για την hdmi κράτα μια πισινή. Αν θες ανάλυση πάνω από 1080p δε θα σε καλύψει, εκεί πας σε dvi και dislayport
Και τι κάνεις για audio; Το DVI είναι μόνο για εικόνα, έτσι;

Πέτρο, τα iMac έχουν και ενσωματωμένα ηχεία; Τι θύρες έχουν από πίσω;
Επίσης αυτός ο adapter τι στο καλό κάνει; :P

Αυτά τα προϊόντα της Apple είναι του διαβόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Και τι κάνεις για audio; Το DVI είναι μόνο για εικόνα, έτσι;
Το DVI-D είναι η ίδια εικόνα με του HDMI
Το DVI-A είναι η ίδια εικόνα με του VGA
Το πρώτο έχιε κονέκτορα σταυρό, το δεύτερο μια γραμμή
γκουγκλαρε εικόνες και θα καταλάβεις
και ναι είναι μόνο για εικόνα


Πέτρο, τα iMac έχουν και ενσωματωμένα ηχεία; Τι θύρες έχουν από πίσω;
Επίσης αυτός ο adapter τι στο καλό κάνει; :P
τα iMac ειναι ολοκληρος ο υπολογιστης, όχι μόνο οθόνη
4 USB, firewire, thunderbolt(νεος κοννεκτορας της intel), ethernet, audio in-outs
επίσης εχει και wifi b/g/n
https://www.apple.com/imac/specs.html

μετατροπέας για displayport;)

Αυτά τα προϊόντα της Apple είναι του διαβόλου!

απλά είναι για συγκεκριμένες κατηγορίες χρηστών:
μοντέρς, γραφίστες, προγραμματιστές, εκδότες/δημοσιογράφους και ηχολήπτες/μουσικούς παραγωγούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για πάμε και σε φυσιολογικές οθόνες. Η γνώμη σας για αυτή;

Είναι ίδιων διαστάσεων με της Apple, αλλά με φυσιολογικά βύσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Και τι κάνεις για audio; Το DVI είναι μόνο για εικόνα, έτσι;

Πέτρο, τα iMac έχουν και ενσωματωμένα ηχεία; Τι θύρες έχουν από πίσω;
Επίσης αυτός ο adapter τι στο καλό κάνει; :P

Ελπίζω να μη πειράζει που απαντάω εγώ ενώ δε με λένε Πέτρο :P

Έχει ενσωματωμένα ηχεία ναι και ο adapter λέει στο overview τι ακριβώς κάνει.
Αυτά τα προϊόντα της Apple είναι του διαβόλου!
Don't think so :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπον εχω κ αλλο problem :P
βλεπετε λιγο μετά από το προηγουμενο ποστ μου ο υπολογιστής μου τα έφτυσε εντελώς και η διάγνωση ήταν ότι χάλασε η μητρική πλακετα ή κατι τετοιο τεσπα.
πηρα καινουριο λαπτοπ και εβαλα το σκληρο σε μια θηκη.
την τοποθετηση την εκανε το παιδι στο καταστημα. το θεμα είναι πως οταν παω να δω τα αρχεία μου λεει πως ο δίσκος είναι άδειος :confused:
εν τω μεταξύ παω να τον βρω απο το πεδίο " ο υπολογιστης μου" και εκεί ως εικονίδιο τον έχει μερικώς γεμάτο.
any ideas?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
αν πατησεις ιδιοτητες τι σου λεει για το χωρο που εχεις δεσμευσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπον οταν βαζω το usb μου βγαζει στον "υπολογιστη μου" 2 συνδεσεις.
η μια λεει RECOVERY(E) και λεει πως είναι δεσμευμενα τα 1,5 από 8 GB κ η άλλη Local Disk (F) και λεει πως είναι δεσμευμένα τα 18 από 225 GB.
Στην πρωτη σύνδεση δε μου βγάζει κανένα αρχείο όταν το παταω, στη δεύτερη σύνδεση μου βγάζει χίλια δυο αρχειάκια τα οποία όμως δε μπορώ να δω πως συνδέονται με αυτά που είχα στον παλιό υπολογιστή μου. δε βρίσκω τίποτα το γνώριμο και ενας φάκελος ακόμα που λέει desktop είναι κενός.

btw η μνήμη C του παλιού μου υπολογιστή θυμάμαι ότι είχε δεσμευμένα κάπου στα 80 GB. (που πηγαν όλα αυτα;:confused:)

εδιτ: όλες οι ημερομηνίες τροποποίησης των φακέλων στη δεύτερη σύνδεση είναι από το 2009:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
γινεται με αριστερο κλικ πανω στο δισκο να τον ανοιξεις ως διαχειριστης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δε μου βγαινει επιλογη ως διαχειριστης αλλα μόλις είχα άλλες εξελίξεις.
κανοντας ενα google search ακολουθησα τη συμβουλη ενός τυπά και πληκτρολογησα στο command line την εντολη
attrib -h -r -s /s /d f:\*.*
τώρα μπορώ να δω τα αρχεία του δίσκου f αλλά είναι όλα αχρηστα. όλο κάτι για γλώσσες έχει, protected.russian protected.chinese etc etc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top