Ξενοφοβία;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χαος, συμφωνα με αυτα που λες, δεν καταλαβενω γιατι ειναι κακο να ερχονται λιγοτεροι μεταναστες... Δλδ απο την μια να ερχονται ελευθερα, αλλα απο την αλλη οσοι ερχονται τους εκμεταλευομαστε....
Ισως φταιει το οτι ελυσα πολλα μαθηματικα τις τελευτεες μερες, αλλα δεν βρισκω τον λογο να υποστιριζεις το οτι πρεπει να ερχονται τοσοι μεταναστες την στιγμη που λες οτι ειναι ολα θεμα συμφεροντος... Εκτος και αν εσυ εχεις συμφερωντα απο το να εκμεταλευεσε αλλοδαπους...


Οσο για το αν μας κλεβουν τις δουλειες.... ειναι μεγαλο θεμα... Εγω που μεγαλωσα μεσα στις οικοδομες, ειδα πολυ κοσμο να χανει την δουλεια του απο τα φτηνα ξενα χερια, τα οπια ξενα τωρα εχουν γινει πιο ακριβα απο τα φτηνα ελληνικα... και ομως εχει μεινει η εντυπωση των φτηνων ξενων χεριων και πολοι φιλοι του πατερα μου κυνηγανε μεροκαματα της ταξεων των 40 ευρο και δεν τα βρισκουν...(και μιλαω για ανθρωπους που ειναι σημερα 50αριδες και απο τα 13 τους δουλευουν οικοδομη...) Μαλιστα πριν μερικες βδομαδες μιλουσα με εναν φιλο του πατερα μου, ο οπιος ειχε ενα συγκεκριμενου τυπου επειχιριση στην παλια πολη (μιλαμε για τρελο χρημα καποτε αυτες οι επιχειρισεις, τωρα βρησκονται ολες σε υφεση, προ οικονομικης κρισης) ο οπιος μετα απο την πτωση που εφαγε το επαγκελμα του και με καπια πρωσοπικα θεματα, το εκλεισε το μαγαζι, και οποτε βρει δουλευει στην οικοδομη για 20 ευρο μεροκαματο...
Και ολα αυτα την στιγμη που αλβανοι απαντανε στον πατερα μου "Για 50 καλητερα να κατσω σπιτι"

Απο την αλλη, πριν απο το κυμα μεταναστων κανεις δεν ειχε οικιακη βοηθο... ξαφνικα την ειδανε ολες και εχουν και μια φιλιπινεζα/ρωσιδα/αλβανιδα να τους καθαριζει το σπιτι...

Εχουν αρχισει ομως να εισερχονται και σε αλλα επαγκελματα... τα παιδια των πρωτων μεταναστων δεν ειναι πλεων παιδακια του δημοτικου... Εχουν βγαλει τεχνικα λυκεια, μερικα ειναι σε πανεπιστιμια κλπ... Αυτο βεβαια ειναι καλο, αλλα οπως εχασαν οι φιλοι του μπαμπα μου τις δουλιες τους, τωρα δεν βρισκουν δουλεια τα παιδια τους...
Εκτος αυτου, εχουν αρχισει και οι Αλβανοι να μην καταδεχονται την οικοδομη. Οποτε η λυση πια ειναι; Να φερουμε τωρα του μαυρους για την οικοδομη; Και αλλους να παρουν την θεση των μαυρων στην ερμου; Αυτο ειναι το θεμα; Να εχουμε συνεχος εναν φαυλο κυκλο;... Η να μπορεσουμε να ζησουμε ολοι χωρις να εκμεταλευονται οι παλιοτεροι σε εναν τοπο τους νεοτερους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εντάξει, όταν ένας αλλοδαπός πειράξει (που δεν εύχομαι!) κάποιον δικό σας, ελάτε πάλι να μιλήσουμε για στερεότυπα.

Δε σε καταλαβαινω..η εθνικοτητα κανει τον ανθρωπο?!:confused:

Δλδ εαν τον ανθρωπο μας τον "πειραξει" ομοεθνης μας?
Επιμενεις οτι δεν προκειται για στερεοτυπα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Ηimela και τι θα πούμε αν κάποιος δικός μας πειράξει ένα μετανάστη;

πς: υπό μία άλλη οπτική, πείραγμα (εκμετάλλευση) είναι και να δίνεις 20 ευρώ μεροκάματο σε κάποιον που δουλεύει σα σκύλος κάτω από τον ήλιο για 10 ώρες.

Προφανώς και θα τον κατηγορήσουμε το ίδιο.

Έχω μια φίλη που παίρνει 20 ευρώ την ημέρα για να καθαρίζει 8ωρο ένα δημόσιο νοσοκομείο. Εκμετάλλευση είναι κι αυτό. Αλλά εφόσον δεν την παίρνουν αλλού, τι θες να κάνει; Και στην τελική εκεινής εδώ είναι η χώρα της, αυτοί αν δεν τους άρεσε ας έμεναν στη χώρα τους. Αλλά μη χείρον βέλτιστον, τι να πεις.

Και ξαναλέω οτι δέχομαι πως πολλούς τους εκμεταλλεύονται. Αυτό τι σημαίνει; Δεν πρέπει να μπει κάποια στιγμή ένα χαλινάρι στην εισαγωγή μεταναστών; Πρώτα ας λύσουμε τα δικά μας προβλήματα κι μετά ας σκεφτούμε των άλλων.

Δε σε καταλαβαινω..η εθνικοτητα κανει τον ανθρωπο?!:confused:

Δλδ εαν τον ανθρωπο μας τον "πειραξει" ομοεθνης μας?
Επιμενεις οτι δεν προκειται για στερεοτυπα?!

Οι άνθρωποι αυτοί εδώ είναι φιλοξενούμενοι, δεν έχουν δικαίωμα να πειράζουν κανέναν παρά μόνο να σέβονται και να εκτιμούν αυτά που έχουν. Αυτοί επέλεξαν να έρθουν κι αν δεν τους αρέσει η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα. Αλλά βέβαια, πού αλλού θα βρουν τέτοιο ξέφραγο αμπέλι να κάνουν τις βρωμοδουλειές τους...

Εξαιρούνται βέβαια οι οικογενειάρχες που ζουν ειρηνικά και έχουν ενσωματωθεί στην ελληνική κοινωνία, αυτοί έχουν ίδια δικαιώματα κι υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οι άνθρωποι αυτοί εδώ είναι φιλοξενούμενοι, δεν έχουν δικαίωμα να πειράζουν κανέναν παρά μόνο να σέβονται και να εκτιμούν αυτά που έχουν. Αυτοί επέλεξαν να έρθουν κι αν δεν τους αρέσει η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα. Αλλά βέβαια, πού αλλού θα βρουν τέτοιο ξέφραγο αμπέλι να κάνουν τις βρωμοδουλειές τους...

Εξαιρούνται βέβαια οι οικογενειάρχες που ζουν ειρηνικά και έχουν ενσωματωθεί στην ελληνική κοινωνία, αυτοί έχουν ίδια δικαιώματα κι υποχρεώσεις.

Καταρχας κανεις δεν πρεπει να ενοχλει κανεναν και ολοι πρεπει να σεβομαστε το συναθρωπο μας ανεξαρτητα απο το χρωμα, το φυλο, την εθνικοτητα, τη θρησκεια και ολα τα συναφη.
Ειναι απιστευτα ρατσιστικο να κρινεις τον οποιονδηποτε απο την εθνικοτητα του.
Εχω την εντυπωση οτι κατι δεν εχεις καταλαβει καλα...Κανεις δε μιλησε για ξεφραγο αμπελι και σαφως οχι περι νομιμοποιησης εγκληματιων.
Οποιος ειναι παρανομος, ειτε Ελληνας ειτε αλλης εθνικοτητας, ειναι το ιδιο καταδικαστεος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Himela δεν σχολιασες καθολου το link που εδωσε ο borat..

https://www.iospress.gr/mikro1998/mikro19980321.htm

Αν ομως ηταν ο παππους σου εκει περα και τον πετουσαν εξω να δω τι θα ελεγες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Εντάξει εφόσον οι Έλληνες διέπρατταν εγκλήματα το 1929 στην Αμερική, εγώ από σήμερα θα αρχίσω να αγαπάω και να δικαιολογώ τους αλλοδαπούς που εγκληματούν στη χώρα μου.

Επειδή μου αρέσει η δικαιοσύνη, αν ζούσα το 1929 στην Αμερική, θα κατηγορούσα κι εγώ τους συμπολίτες μου. Όπως κάνουν αρκετοί αλλοδαποί οικογενειάρχες εδώ τώρα, που τους κατηγορούν γιατί τους χαλάνε το όνομα.

Στην τελική δεν κατηγορώ τόσο τους ανθρώπους, αυτοί βρίσκουν και τα κάνουν. Κατηγορώ αυτούς που τους υποθάλπουν, που τους βοηθούν να περάσουν παράνομα στη χώρα, που έχουν αφήσει την Ελλάδα έρμαιο στην εγκληματικότητα. Είτεείναι από αλλοδαπούς είτε από Έλληνες.

Αν τρως ένα φαγητό όμως που έχει μέσα 10 συστατικά αλλά δεν είναι εύγευστο, και καταλαβαίνεις οτι έχει ας πούμε πολύ αλάτι, κοιτάς να βάλεις λιγότερο αλάτι. Μετά μπορεί να είναι το ίδιο άγευστο, οπότε κοιτάς να βάλεις λιγότερο πιπέρι και πάει λέγοντας. Για μένα αυτή τη στιγμή ένα "κακό" είναι οι αλλοδαποί. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πολλοι μουσουλμανοι κατεκριναν αγρια τα επεισοδια στο κεντρο της Αθηνας για το κορανι...
η επισημη οργανωση τους ειπε :Ή να σεβεστε τους νομους τηε Ελλαδας ή να φυγετε απο τη χωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι, αλλά μίλησε για νόμους.
Δεν υπάρχει κανένας νόμος περί εκμετάλλευσης αλλόθρησκων μεταναστών και περί καταπάτησης δικαιωμάτων αλλόθρησκων.

btw, να θυμάστε πως δεν έχουμε επίσημο θρήσκευμα, αλλά επικρατέστερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ωραία και καλά όλα αυτά με τους ξένους αλλά η λύση ποια είναι; Τι πρέπει να αλλάξει δηλαδή στην ελληνική πολιτική για να λυθεί το ζήτημα;

Είναι κοινά αποδεκτό ότι πρέπει να ενταθούν οι έλεγχοι στα σύνορα και να μην επιτρέπεται τόσο εύκολα η λάθρομεταναστευση. Αυτό λένε όλα τα κόμματα και αυτό προσπαθούν οι Έλληνες ευρωβουλευτές να φέρουν στην ΕΕ σαν θέμα συζήτησης. Βέβαια το σοβαρά κόμματα (με εξαίρεση ενός) σέβονται τα ανθρώπινα και ατομικά δικαιώματα και δεν λένε να τους βάλουμε σε στρατόπεδα συγκέντρωσης.

Με αυτούς που έχουμε εδώ τώρα τι θα κάνουμε όμως; Καλά και άγια όλα αυτά για την μαζική εισροή μεταναστών αλλά το να τους διώξουμε (όπως προτείνουν τα στελέχη του λάος) είναι ανεφάρμοστο.

πολλοι μουσουλμανοι κατεκριναν αγρια τα επεισοδια στο κεντρο της Αθηνας για το κορανι...
η επισημη οργανωση τους ειπε :Ή να σεβεστε τους νομους τηε Ελλαδας ή να φυγετε απο τη χωρα...
Χαίρομαι Άγγελε που βλέπεις τους μουσουλμάνους σαν μια ομάδα ανθρώπων με διαφορές ανάμεσα τους και δεν τους βάζεις στο ίδιο καζάνι όπως θέλουν μερικοί να πιστεύουν.

Εχουν αρχισει ομως να εισερχονται και σε αλλα επαγκελματα... τα παιδια των πρωτων μεταναστων δεν ειναι πλεων παιδακια του δημοτικου... Εχουν βγαλει τεχνικα λυκεια, μερικα ειναι σε πανεπιστιμια κλπ... Αυτο βεβαια ειναι καλο, αλλα οπως εχασαν οι φιλοι του μπαμπα μου τις δουλιες τους, τωρα δεν βρισκουν δουλεια τα παιδια τους...

Να στο πω χυδαία; Αν είναι καλύτερα καταρτισμένοι τα παιδιά των μεταναστών, ναι ας μην έχουν δουλειά τα παιδιά των Ελλήνων. Το να είναι κάποιος χειρότερος στην δουλειά του και να τον προτιμούν επειδή είναι Έλληνας μπορεί να φαίνεται δίκαιο με την πρώτη ματιά αλλά είναι εντελώς παράλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Πάντως αυτό πολύ το χάρηκα, μιας και είπατε για ελέγχους στα σύνορα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πάντως αυτό πολύ το χάρηκα, μιας και είπατε για ελέγχους στα σύνορα :P

Και εγώ το χάρηκα. Το ότι δεν τους πυροβόλησαν σημαίνει ότι η πολιτική στα σύνορα δεν επηρεάστηκε από το 7% ακόμη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να στο πω χυδαία; Αν είναι καλύτερα καταρτισμένοι τα παιδιά των μεταναστών, ναι ας μην έχουν δουλειά τα παιδιά των Ελλήνων. Το να είναι κάποιος χειρότερος στην δουλειά του και να τον προτιμούν επειδή είναι Έλληνας μπορεί να φαίνεται δίκαιο με την πρώτη ματιά αλλά είναι εντελώς παράλογο.

Συμφωνω μαζι σου! Και μαλιστα πολλα απο αυτα τα παιδια, ειναι στην ουσια Ελληνες. Μεγαλωμενα εδω, και μια ζωη εδω. Μιλισα καθαρα για το θεμα εργασιας, οπου αν εχουμε ηδη λιγοτερες κενες θεσεις, απο οτι αποφητους καθε χρονο, με το να "επιβαρυνθει" το συστιμα με τα παιδια ενος κυματος μεταναστων θα υπαρουν ακομα περισσοτεροι αποφυτοι και ακομα λιγοτερες θεσεις... Δεν ξερω αν υπαρχει καπιο οργανο που θα επρεπε καπος να ρυθμιζει τις αναλογιες κενων θεσεων και αποφοιτων-ανεργων, αν υπαρχει ενταξη, να τα ριξουμε αποκλειστικα εκει.
Οχι οτι φταινει πουθενα βεβαια αυτα τα παιδια... Με τα τοσα σχολεια που εχω αλλαξει ειμουν και ειμαι συμαθιτης με παραπολλα απο αυτα τα παιδια, και προσωπικα δεν βλεπω διαφορα αν θα παρει μια δουλεια ο ελληνας συμαθητης μου η ο ρωσως η ο αλβανος κλπ... Απλος μιλισα ομα για το συγκεκριμενο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
εχω μια παιδικη φιλη απο την Αλβανια. ειναι απο 1 ετους εδω, και ο αδερφος της μαλιστα γεννηθηκε εδω...
γνωριζω πολυ καλα την οικογενεια της, και τη θεωρω οικογενεια προτυπο για πολλες...
οι ανθρωποι δουλευουν ολη μερα και μπορουν και ζουν αξιοπρεπως και φυσικα τιμια.

η φιλη μου αυτη, μου εχει εξηγησει πως το 91 οταν ανοιξαν τα συνορα (και ηρθαν και οι δικοι της στην Ελλαδα) ειχαν ανοιξει κατι φυλακες στη χωρα της και οσοι εβγαιναν απο κει ερχοντουσαν εδω σε μας. ετσι αναπτυχθηκε κατα ενα μεγαλο ποσοστο η εγκληματικοτητα απο τοτε στη χωρα μας, εχοντας ''εισαβαλλει'' σαυτην εγκληματιες.

Πολύ σωστά στα είπε η φίλη σου κι έτσι ακριβώς προέκυψε ο μύθος περί εγληματικότητας των ξένων στην Ελλάδα. Έχω προσωπική εμπειρία από αυτά, κάποτε ίσως σας πω μια ιστορία...

οσον αφορα το συνηθες αιτιο της κατηγοριας των αλλοδαπων ''ηρθαν και μας πηραν τις δουλειες'', πιστευω οτι στα περισσοτερα ποστα που εργαζονται ελαχιστοι ελληνες θα εριχναν τα μουτρα τους να πανε να δουλεψουν εκει.

Αλήθεια είναι κι αυτό. Το 1994, δούλευα σε ένα εργοστάσιο, στο λογιστήριο. Ο εργοδότης έκανε αμάν να βρει εργάτες, αλλά δεν ερχόταν κανείς να δουλέψει, αφού η δουλειά ήταν σκληρή και βρώμικη. Μάλιστα χαρακτηριστικά, ένας νεαρός είχε δουλέψει για 15 ημέρες κι εξαφανίστηκε χωρίς καν να έρθει να πληρωθεί για το διάστημα που δούλεψε!! Όταν ήρθαν οι πρώτοι Αλβανοί, είχα φτάσει να δουλεύω κι εγώ στην παραγωγή γιατί δεν είχαμε χέρια. Τους δίναμε κανονικό μεροκάματο, 10.000 δρχ τότε, και όταν η κυβέρνηση επέτρεψε τη νομιμοποίησή τους για πρώτη φορά, τους στείλαμε με το ζόρι, που λέει ο λόγος, να βγάλουν πράσινη κάρτα και τους κολλήσαμε κι ένσημα, μην τυχόν μας φύγουν και ξεμείνουμε και πάλι από εργάτες. Αυτά περί του "μας παίρνουν τις δουλειές". Είναι ωστόσο αλήθεια και το άλλο, ότι οι τεχνίτες, χτίστες κλπ, επλήγησαν πολύ από τα "φτηνά εργατικά χέρια" που εισέρρευσαν μαζικά στη χώρα...


Έχεις συγκεκριμένα παραδείγματα κι εκφράζεις αυτό που λες? Επειδή εγώ ξέρω ελληνίδες που και σε μαγειρεία δουλεύουν και λάτζα κάνουν και κανείς δεν τους είπε όχι (μιλάω για ώριμες κυρίες κι όχι κοριτσάκια). Η ειδοποιός διαφορά με αλλοδαπές έγκειται στο ότι το ποσοστό των αλλοδαπών που θα ''ρίξουν τα μούτρα τους'' και θα κάνουν λιγότερο μουράτη δουλειά είναι πολύ μεγαλύτερο. Και μην μου πεις ότι όλες οι ξένες είναι αμόρφωτες και γι'αυτό το κάνουν. Η κυρία που βοηθάει την μαμά μου με το καθάρισμα είναι βιολόγος, γνωρίζοντας όμως ότι θα δυσκολευόταν να βρει δουλειά ξεκίνησε να καθαρίζει. Δεν ξέρω πολλές ελληνίδες που θα το έκαναν αυτό. Γνωστή μου βιολόγος ελληνίδα, επειδή δεν μπορούσε να βρει δουλειά σύμφωνα με τα προσόντα της, ήταν εξαρτημένη οικονομικά από τους γονείς της ως τα 40.

Κι εγώ βιολόγος είμαι και στα σαράντα μου έφτασα να δουλεύω σε φάμπρικα για να ζήσω...Ζήτω το τιμημένο προλεταριάτο μιλάμε δηλαδή. Δεν είναι αυτό προνόμιο των μεταναστών δυστυχώς, όπως αναφέρεις κι εσύ...:(

Έχω 2 γνωστές ηλικίας 50 χρόνων που δεν τις παίρνουν σε δουλειές τέτοιου είδους γιατί προτιμούν τις νεαρούλες ρωσίδες και αλβανίδες (που είναι και ομορφούλες).

Δηλαδή το αμάρτημά τους είναι πως είναι ομορφούλες;;:eek: Μήπως εδώ βλέπω το υφέρπον υπονοούμενο στερεότυπο ότι "όλες αυτές είναι πουτ@νες"; Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά αυτά που διαβάζω με εκπλήσσουν τα μάλα...

Τέλος πάντων, εγώ δε λέω οτι έρχονται και μας παίρνουν τις δουλειές γιατί παραδέχομαι οτι κι εμείς τους εκμεταλλευόμαστε, αλλά οτι δε δείχνουν το σεβασμό που πρέπει σε μια χώρα που τους φιλοξενεί. Δε θα πάω εγώ στο Λονδίνο ας πούμε να δουλέψω και να πάω να φωνάζω γ@μώ την Αγγλία σας και να ληστεύω γιαγιούλες...

Η ηχηρή μειοψηφία πρέπει οπωσδήποτε να χαρακτηρίζει τη σιωπηρή και σκληρά εργαζόμενη πλειοψηφία; Τις γιαγιούλες τις ληστεύουν μόνο οι αλλοδαποί; Όλοι οι αλλοδαποί ληστεύουν γιαγιούλες; Τους παππούδες ποιος τους ληστεύει τελικά; Μα τι είναι αυτά που λες τα συνειδητοποιείς ή απλά βλέπεις πολλή τηλεόραση;:/:

ένα μέρος αυτών των ανθρώπων είναι αρκετά υστερόβουλο και διεκδικητικό, πράγμα που δεν περίμενα να συναντήσω στη μη κυβερνητική οργάνωση όπου κάνω την πρακτική μου.

Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό που λες, αλλά δεν το κατάλαβα. Μπορείς να εξηγήσεις λίγο;

Εντάξει, όταν ένας αλλοδαπός πειράξει (που δεν εύχομαι!) κάποιον δικό σας, ελάτε πάλι να μιλήσουμε για στερεότυπα.

Όταν ένας Έλληνας πειράξει κάποιον δικό μας, πρέπει ν' απελάσσουμε τους Έλληνες από την Ελλάδα, ή οι Έλληνες έχουν κάθε δικαίωμα να εγκληματούν, επειδή βρίσκονται στη χώρα τους;

Χαος, συμφωνα με αυτα που λες, δεν καταλαβενω γιατι ειναι κακο να ερχονται λιγοτεροι μεταναστες... Δλδ απο την μια να ερχονται ελευθερα, αλλα απο την αλλη οσοι ερχονται τους εκμεταλευομαστε....
Ισως φταιει το οτι ελυσα πολλα μαθηματικα τις τελευτεες μερες, αλλα δεν βρισκω τον λογο να υποστιριζεις το οτι πρεπει να ερχονται τοσοι μεταναστες την στιγμη που λες οτι ειναι ολα θεμα συμφεροντος... Εκτος και αν εσυ εχεις συμφερωντα απο το να εκμεταλευεσε αλλοδαπους...

Με συγχωρείς, αλλά εγώ είμαι εργάτης προλετάριος και αυτό που είπες το θεωρώ μέγιστη προσβολή. Όταν μάθεις να διαβάζεις καλύτερα το τι γράφει ο συνομιλητής σου και μάθεις να τον σέβεσαι, έλα να συζητήσουμε. :mad:



Απο την αλλη, πριν απο το κυμα μεταναστων κανεις δεν ειχε οικιακη βοηθο... ξαφνικα την ειδανε ολες και εχουν και μια φιλιπινεζα/ρωσιδα/αλβανιδα να τους καθαριζει το σπιτι...

Και τότε ποιανού δουλειές πήραν αυτές οι γυναίκες; Σοβαρολογούμε τώρα;:confused:


Και ξαναλέω οτι δέχομαι πως πολλούς τους εκμεταλλεύονται. Αυτό τι σημαίνει; Δεν πρέπει να μπει κάποια στιγμή ένα χαλινάρι στην εισαγωγή μεταναστών; Πρώτα ας λύσουμε τα δικά μας προβλήματα κι μετά ας σκεφτούμε των άλλων.

Και πώς ακριβώς θα βάλουμε χαλινάρι στη λαθραία εισαγωγή σκλάβων στην Ελλάδα; Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο κι εφικτό η απλά "ξέρει ο Καρατζαφέρης και εγώ απλά τον ψηφίζω";

@Ηρώ: Εάν δεν σε ενδιαφέρουν οι οικονομικές αναλύσεις σε ένα θέμα με καθαρά οικονομικό υπόβαθρο, τότε μάλλον βρισκόμαστε σε λάθος τόπικ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό που λες, αλλά δεν το κατάλαβα. Μπορείς να εξηγήσεις λίγο;

Είναι μερικοί άνθρωποι πολύ διεκδικητικοί και χειριστικοί. Έχουν πολλές απαιτήσεις, επαφίενται στη δράση της οργάνωσης χωρίς να πολυσκοτίζονται οι ίδιοι, αν δεν ικανοποιηθεί κάποιο αίτημά τους εκφράζουν έκδηλα τη δυσαρέσκειά τους και πολλές φορές ζητούν πράγματα δύσκολα και μου φαίνεται σαν να το κάνουν μόνο και μόνο για να φανούν οι αδυναμίες μας και να μπορούν να μας χειραγωγήσουν ευκολότερα (εκ των υστέρων νοηματοδότηση βεβαίως μα δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς). Επειδή προφανώς έχουν αδικηθεί πολύ, όταν έρχονται σε μία χώρα φερόμενη ως παράδεισος, νοιώθουν ότι ο κόσμος όλος τους χρωστά, μη λαμβάνοντας υπόψη ότι απευθύνονται στην καλή διάθεση μιας μη κυβερνητικής οργάνωσης που τις περισσότερες φορές δεν έχει τα κονδύλια αλλά και τα μέσα για να παρέμβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
@Ηρώ: Εάν δεν σε ενδιαφέρουν οι οικονομικές αναλύσεις σε ένα θέμα με καθαρά οικονομικό υπόβαθρο, τότε μάλλον βρισκόμαστε σε λάθος τόπικ...

Μου απάντησες σε άλλο από αυτό που ρώτησα. Φυσικά και δέχομαι την οικονομική προσφορά των μεταναστών.

Ρώτησα για το κατά πόσο βοηθούν την οικονομία ενός κράτους οι χιλιάδες των επαιτών στη συντριπτική τους πλειοψηφία μετανάστες, ή οι υπόλοιποι που στέκονται σε ένα φανάρι όλο το 24ωρο πρόθυμοι να σου πλύνουν τα τζάμια με λίγα σεντς.
Δεν μπορεί να μην τους έχεις δει.

Τι μπορώ να προσφέρω σε αυτούς ως χώρα και τι μπορούν εκείνοι;
Μήπως επειδή υπάρχει επομένως έλλειψη προσφοράς εργασίας έχουν φτάσει σε αυτό το σημείο;
Είναι ή όχι επιζήμιοι για την κοινωνία;

Τονίζω και πάλι ότι αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη μερίδα μεταναστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με συγχωρείς, αλλά εγώ είμαι εργάτης προλετάριος και αυτό που είπες το θεωρώ μέγιστη προσβολή. Όταν μάθεις να διαβάζεις καλύτερα το τι γράφει ο συνομιλητής σου και μάθεις να τον σέβεσαι, έλα να συζητήσουμε. :mad:





Και τότε ποιανού δουλειές πήραν αυτές οι γυναίκες; Σοβαρολογούμε τώρα;:confused:

Χαλαρωσε! Ειρωνικα το ειπα, επειδη δεν νομιζω να εχεις καμια σχεση με τα μεγαλα κεφαλαια κλπ.
Απλος λες συνεχος οτι το καπιταλιστικο συστιμα το συμφερει αυτη η κατασταση, και συνχρονος φαινεται να εισαι θετικος στο να ερχονται συνεχος μεταναστες στην χωρα, χωρις ομως να το εχεις δικαιολογισει καπος αλλιως... λες δλδ οτι το να ερχονται ειναι κακο για αυτους, αλλα δεν εχεις προβλημα με το να ερχονται... Αφου λοιπον τους εκμεταλεβονται γιατι δεν εχεις προβλημα; Αυτο δεν καταλαβενω... Και ο μονος λογος που απαντισα πριν, και απαντω και τωρα ειναι για να καταφερουμε να κανουμε μια συζιτηση και να καταλαβω! Σε σεβομαι, και σε καμια περιπτωση δεν σε εχω συνδεσει με τα κεφαλια του καπιταλιστικου συστιματος!

Δεν ειπα οτι πειραν τις δουλιες καπιου...! Αυτο που λεω ειναι οτι καπιοι εχασαν τις δουλειες τους λογο των αλλοδαπων, αλλοι αλλοδαποι ομως δεν πειραν τις θεσεις κανενος... Απλος δειχνω και τις δυο πλευρες του νομισματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σημερινή είδηση:

Διώκεται επειδή ενσωμάτωσε τα παιδιά των μεταναστών στη ζωή του σχολείου
Απίστευτο κι όμως αληθινό! Την Τρίτη 16 Ιουνίου 2009 στο Α΄ Μονομελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών δικάζεται μια φωτεινή δασκάλα, η Στέλλα Πρωτονοταρίου, πρώην διευθύντρια του 132ου Δημ. Σχολείου, για δράσεις του σχολείου που είχε συναποφασίσει με τον σύλλογο διδασκόντων και που σύμφωνα με τον Συνήγορο του Πολίτη είχαν ως αποτέλεσμα «την πραγμάτωση σε σημαντικό βαθμό μιας ατμόσφαιρας αλληλοσεβασμού και συνεργασίας ανάμεσα στα μέλη της σχολικής κοινότητας, το οποίο αποτελεί ζητούμενο στο πλαίσιο λειτουργίας των σχολικών μονάδων και της επιδίωξης του παιδαγωγικού ιδεώδους».

Το 132ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών στεγάζεται στο σχολικό συγκρότημα της Γκράβας. Περισσότερο από το 75% των μαθητών του είναι αλλόγλωσσοι, προερχόμενοι από διαφορετικές εθνότητες. Λίγα χρόνια πριν, η μαθητική διαρροή κινούνταν σε υψηλά επίπεδα, ενώ φαινόμενα ρατσισμού και ξενοφοβίας ήταν συχνά. Η διευθύντρια του σχολείου, Στέλλα Πρωτονοταρίου και ο σύλλογος διδασκόντων αντιμετώπισαν συλλογικά το πρόβλημα, προχωρώντας σε μια σειρά παιδαγωγικών παρεμβάσεων, με στόχο την αντιστροφή της κατάστασης. Στα πλαίσια αυτά διοργάνωσαν μαθήματα ελληνικής γλώσσας σε μετανάστες γονείς και μαθήματα μητρικής γλώσσας σε αλλοδαπούς μαθητές (αλβανικής και αραβικής καταγωγής), εξέδιδαν τις ανακοινώσεις του σχολείου σε τρεις γλώσσες (ελληνικά, αλβανικά και αγγλικά) και ανέλαβαν πλήθος άλλων πρωτοβουλιών με σκοπό πάντα την εξυπηρέτηση των μορφωτικών αναγκών των μαθητών τους. Πολύ σύντομα εξαιτίας των παρεμβάσεων αυτών, η μαθητική διαρροή σχεδόν μηδενίστηκε, τα κρούσματα βίας εξαφανίστηκαν, οι μαθητές βελτίωσαν τις επιδόσεις τους και οι Έλληνες και οι μετανάστες γονείς ξεπέρασαν τις αναστολές και τις φοβίες τους και συμμετείχαν ενεργά στη ζωή του σχολείου.

Σύμφωνα όμως με το ΥΠΕΠΘ, η ικανοποίηση των μορφωτικών αναγκών των μαθητών δεν αποτελεί πρωταρχικό κριτήριο για τη στάση του απέναντι στις πρωτοβουλίες των εκπαιδευτικών, γι΄ αυτό την προηγούμενη σχολική χρονιά η Στέλλα Πρωτονοταρίου απομακρύνθηκε από το 132ο Δημοτικό Σχολείο. Η νέα διοίκηση επέβαλε τη διακοπή όλων των προαναφερθεισών παιδαγωγικών παρεμβάσεων, προκαλώντας έντονες αντιδράσεις από τους δασκάλους και τους γονείς, καθώς και από το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας, συνδικαλιστικούς, πολιτικούς φορείς και πανεπιστημιακούς.

Η δίωξη

Σήμερα, έναν και πλέον χρόνο μετά την απομάκρυνσή της από το 132ο Δημοτικό Σχολείο, η Στέλλα Πρωτονοταρίου διώκεται ποινικά, με μοναδικό μάρτυρα κατηγορίας τον τωρινό διευθυντή του σχολείου κ. Γιουτλάκη, επειδή παραχώρησε σχολικές αίθουσες για την πραγματοποίηση μαθημάτων μητρικής γλώσσας σε αλλόγλωσσους μαθητές το διάστημα 2005- 2007, εκτός διδακτικού ωραρίου. Την ίδια στιγμή που οι σχολικοί χώροι παραχωρούνται από τον Δήμο Αθηναίων για κάθε λογής δραστηριότητες (κοπή πίτας, ενοριακές ανάγκες εκκλησιών, αθλητικούς συλλόγους κ.ά.). Για συνδρομή στο ίδιο «έγκλημα» διώκεται και η δασκάλα που δίδασκε στα προγράμματα αυτά.

Κανένα καλό δε μένει ατιμώρητο, πράγματι... :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χαλαρωσε! Ειρωνικα το ειπα, επειδη δεν νομιζω να εχεις καμια σχεση με τα μεγαλα κεφαλαια κλπ.
Απλος λες συνεχος οτι το καπιταλιστικο συστιμα το συμφερει αυτη η κατασταση, και συνχρονος φαινεται να εισαι θετικος στο να ερχονται συνεχος μεταναστες στην χωρα, χωρις ομως να το εχεις δικαιολογισει καπος αλλιως... λες δλδ οτι το να ερχονται ειναι κακο για αυτους, αλλα δεν εχεις προβλημα με το να ερχονται... Αφου λοιπον τους εκμεταλεβονται γιατι δεν εχεις προβλημα; Αυτο δεν καταλαβενω... Και ο μονος λογος που απαντισα πριν, και απαντω και τωρα ειναι για να καταφερουμε να κανουμε μια συζιτηση και να καταλαβω! Σε σεβομαι, και σε καμια περιπτωση δεν σε εχω συνδεσει με τα κεφαλια του καπιταλιστικου συστιματος!

Δεν ειπα οτι πειραν τις δουλιες καπιου...! Αυτο που λεω ειναι οτι καπιοι εχασαν τις δουλειες τους λογο των αλλοδαπων, αλλοι αλλοδαποι ομως δεν πειραν τις θεσεις κανενος... Απλος δειχνω και τις δυο πλευρες του νομισματος...

Χαίρομαι φίλε για τη διευκρίνισή σου και σ' ευχαριστώ!!

Αυτό που λέω είναι ότι όσο οι παγκόσμιες συνθήκες παραμένουν όπως έχουν, με τα 2/3 περίπου το ανθρώπινου πληθυσμού να ζει υπό συνθήκες ακραίας φτώχειας, αναλφαβητισμού κι εξαθλίωσης, μέσα σε πολέμους, δικτατορίες, ξηρασία κλπ, όπως τους έχει καταντήσει το σύστημα της αποικιοκρατίας που καλά κρατεί από την πλευρά των "ανεπτυγμένων" δυτικών κρατών εδώ και κάμποσους αιώνες, αλλάζοντας απλά πρόσωπα, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να σταματήσει αυτό το ρεύμα των αθλίων προς τις χώρες του "επίγειου παραδείσου", όπως τους τις παρουσιάζουν.

Όσο οι κεφαλαιοκράτες των δυτικών χωρών έχουν συμφέροντα από την άγρια εκμετάλλευση των "φτηνών εργατικών χεριών", κανένα μέτρο δεν θα είναι πραγματικά αποτελεσματικό, αφού δεν υπάρχει η απαραίτητη πολιτική βούληση για κάτι τέτοιο. Ποιος νομίζεις ότι νοιάζεται στα σοβαρά για τα κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα που προκαλούνται σε μας από αυτήν την πλημμυρίδα των "κολασμένων" τούτης της γης; Ίσα ίσα, μέσω του αισθήματος ανασφάλειας που μας καλλιεργείται, μας ελέγχουν κι ευκολότερα. Είδες πως στο τέλος θα φτάσουν να εκλέγονται και μόνο με τη δική τους ψήφο και πάλι θα λένε πως είναι δημοκρατικά εκλεγμένοι. Καλύτερα γι' αυτούς λοιπόν και για τα συμφέροντά τους.

Πώς αλήθεια μπορείς να ελέγξεις τις χιλιάδες χιλιόμετρα των ελληνικών ακτογραμμών, που είναι μεγαλύτερες από αυτές των ΗΠΑ; Πώς θα ελέγξεις τα χιλιάδες μονοπάτια μέσα στα βουνά μας, που μόνο κατσίκια και τσομπάνοι γνωρίζουν; Ακόμη κι αν όλοι μαζί γίνουμε μπάτσοι και συνοριοφύλακες, πάλι οι λαθρομετανάστες θα κατακλύζουν τη χώρα, είμαστε βλέπεις και στο "κέντρο του κόσμου" που λένε. Κακά τα ψέματα, η ελληνική οικονομία δεν αντέχει το κόστος μιας καλύτερης επιτήρησης. Επίσης, όσο το δουλεμπόριο θα είναι μια τόσο επικερδής εργασία, θα υπάρχουν πάντα χρήματα για δωροδοκία των αρχών και τελικά το μόνο που θα κερδίσουμε είναι να γεμίσουμε με διεφθαρμένους μπάτσους (πόσες φορές έχεις ακούσει για αστυνομικούς που εμπλέκονται σε κυκλώματα διακίνησης γυναικών για πορνεία?).

Ένα καλό παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ, είναι η περίπτωση των ναρκωτικών. Στρατός κι αστυνομία φυλάνε τα σύνορα του Έβρου κι όμως η πρέζα περνάει από τα σύνορά μας, από την Τουρκία προς όλη την Ευρώπη. Σε παγκόσμια κλίμακα, όσο αυστηροί κι αν γίνονται οι νόμοι, όσο ανελέητο κι αν είναι το κυνήγι των βαρόνων, όσους κι αν έχουν χώσει στη φυλακή, αυτά αντί να μειώνονται, αυξάνονται συνεχώς εδώ και δεκαετίες. Οι λόγοι και πάλι οι ίδιοι: Το ίδιο το σύστημα δημιουργεί με τον τρόπο του τη ζήτηση, έχει τεράστιο ώφελος παγκοσμίως από τη διακίνηση και την εμπορία (η παγκόσμια οικονομία στηρίζεται στο λαθρεμπόριο όπλων, δούλων και ναρκωτικών), υπάρχουν τεράστια υπερκέρδη που τροφοδοτούν τη διαφθορά, κλπ.

Το μόνο λοιπόν που καταφέρνουμε με τις καρατζαφερικές κραυγές, που όπως είπα είναι εύκολες κι εύπεπτες, εξόχως όμως αποπροσανατολιστικές, είναι να προκαλούμε ένα είδος κοινωνικού πολέμου μεταξύ των ντόπιων εργατών και των μεταναστών. Έτσι, δημιουργούμε την κοινωνία-φρούριο και γκέτο, τα φαινόμενα ρατσιμού, βίας και ξενοφοβίας εντείνονται συνεχώς, η παρακολούθηση και η αστυνομοκρατία μεγεθύνονται και στο τέλος καταλήγουν στα δικά μας κεφάλια, όταν τολμάμε να διαμαρτυρηθούμε για το μη-μέλλον που μας επιφυλλάσουν. Θυμήσου λίγο τα γεγονότα πριν λίγα χρόνια στη Γαλλία, τότε που καίγανε κατά χιλιάδες τ' αυτοκίνητα και θα καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ. Θυμήσου και τα γεγονότα του περισυνού Δεκέμβρη και βάλε τα στο ίδιο παζλ, όπου θα δεις μια φρικιαστική εικόνα...

Ποια είναι η λύση; Αυτή μόνο σε παγκόσμια κλίμακα είναι δυνατόν να δοθεί, όπως πολύ ωραία και απλά το έθεσε ο Άγγελος:
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος:
να βαλουμε σωστο μετρο και να βοηθησουμε σαν ευρωπη και η αμερικη τις ασιατικες χωρες για να μη διαλυονται και φευγουν τοσοι ανθρωποι...τουλαχιστον ας μην τους διαλυει η αμερικη με τους πολεμους!γιατι πριν απο μερικα χρονια δεν ειχαμε αφγανους μεταναστες ?καθε μερος πρεπει να αναπτυχθει όπως καλυτερα μπορει..δεν μπορει η μιση γη να μετακομισει στην άλλη μιση...

Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία του ΟΗΕ, εάν οι 100 (!!!) πλουσιότεροι άνθρωποι στον πλανήτη διέθεταν μόλις το 5% (!!!) της περιουσίας τους για την ανάπτυξη των φτωχότερων χωρών, δεν θα υπήρχε κανείς χωρίς στέγη, τροφή και μόρφωση και συνεπώς δεν θα υπήρχε λόγος να συρρέουν στις δικές μας χώρες, μέσα σε αμπάρια σαπιοκάραβων. Εάν δεν αμφισβητήσουμε σε βάθος το παγκόσμιο σύστημα εκμετάλλευσης, το οποίο έτσι κι αλλιώς καταστρέφει το περιβάλλον και συνεπώς η σύγκρουση κάποια στιγμή θα είναι αναπόφευκτη, δεν θ' αλλάξει η παρούσα κατάσταση, όσα στρατόπεδα συγκέντρωσης για λαθρομετανάστες κι αν φτιάξουμε.

Είδες όμως, πόσο δύσκολο είναι να εξηγήσει κανείς αυτά, ενώ πόσο απλό κι εύκολο είναι να φωνάζει "Έξω οι ξένοι", όπως ο Καρατζαφέρης; Αυτή είναι η έννοια του λαϊκισμού, η οποία σημειωτέον είναι και η απεχθέστερη κατά πολλούς μορφή του φασισμού.

Σημερινή είδηση:

Διώκεται επειδή ενσωμάτωσε τα παιδιά των μεταναστών στη ζωή του σχολείου


Κανένα καλό δε μένει ατιμώρητο, πράγματι... :whatever:

Εάν διαβάσετε τα όσα έγραψα παραπάνω, υπό το φως της συγκεκριμένης είδησης, θα καταλάβετε πολλά!! Ουδείς έχει την πολιτική βούληση να εξομαλυνθεί η κατάσταση, αντίθετα η βία και τα κοινωνικά προβλήματα είναι το ζητούμενο. Όποιος τολμήσει να κινηθεί προς την κατεύθυνση της επίλυσης των προβλημάτων, θα αντιμετωπίσει το μακρύ χέρι του νόμου. Ναι, του ίδιου νόμου που βγάζει πάντοτε αθώους όσους κλέβουν το δημόσιο χρήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Το μόνο λοιπόν που καταφέρνουμε με τις καρατζαφερικές κραυγές, .. είναι και η απεχθέστερη ... μορφή του φασισμού.



...

'Οσο ακούω τον "ΛΑΟΣ" (κοίτα πονηριά, να επιμένουν στον τόνο!) να εκδηλώνει τον "αντιαμερικανισμό" του, παθαίνω...φιλοφοβία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εγώ πάλι ποτέ μου δεν κατάλαβα πως είναι δυνατόν κάποιος να ζει μόνο εντός των συνόρων της χώρας του.Να μην βλέπει τι γίνετε στον υπόλοιπο κόσμο και να ξεχνάει ότι οι άνθρωποι μεταναστεύουν εδώ και πολλά χρόνια,για τροφή , για νερό ,για μια καλύτερη ζωή......αυτό εσύ το ονομάζεις μόδα?

Σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες (Ολλανδία, Αυστρία, Σουηδία, Δανία) ο πολυπολιτισμός σαν θεωρία έχει αρχίσει να φθίνει. Για να μη μιλήσουμε για Ινδία, Πακιστάν όπου χαρακτηρίζονται πλέον αυστηρά μονοθρησκευτικές χώρες Έχουν αρχίσει να μπαίνουν περιορισμοί στη μετανάστευση από την ΕΕ.

Ή μήπως τελικά μόδα είναι τα ανθρώπινα δικαιώματά?
Από μια έννοια ναι, είναι "μόδα" που την αποδέχονται όλοι όμως (κι εγώ). Γι'αυτό και γίνονται πλέον κλασικά...

Είναι μάλλον δυσλειτουργία να μην μπορείς να κατανοήσεις και να δεχτείς το νέο....που αυτό το νέο έχει την θετική πλευρά όπως και την αρνητική του.
Και οι επιλογές σου είναι τελικά δυο....ή να σταθείς στην αρνητική πλευρά και να κινδυνολογείς χωρίς σταματημό.....ή να είσαι έτοιμος(ώριμος )να την αντιμετωπίσεις και να αγκαλιάσεις την θετική πλευρά του....:)
Αν αύριο μεθαύριο το ΛΑΟΣ (ή/και άλλες σχετικές δυνάμεις) πάρει 10%-20%-30% και η Ελληνική κοινωνία πάρει μια καθαρά πατριωτική μορφή θα λες το ίδιο αγαπητέ μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top