Νοσταλγία για τον Υπαρκτό Σοσιαλισμό

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
απο τους μεγαλυτερους πολιτικα εμπιστους του συστηματος πολυ πιθανον ναι .
Δεν ήταν στο ΚΚΣΕ οι συγγενείς μου, ούτε είχαν σχέση με την ιδεολογία αυτή. Μετανάστες ήταν που πήγαν να δουλέψουν για ένα καλύτερο μέλλον.
Αρα δηλαδη μεσα σε ενα χρονο,επεσε σε ποσοστα (απο 20,46% σε 17,18%) και με μεγαλυτερη συμμετοχη.
Εγω τι αλλο να πω ;
Άλλο προεδρικές εκλογές και άλλο εκλογές Δούμας.
Μα ειναι γνωστο οτι σε ολα τα Δυτικα κρατη οι κυβερνησεις ειναι...ακροδεξιες και ...αντιδημοκρατικες.
Με...πραξικοπηματα βγαινουν.
Μην κοιτατε που ο Σταλιν και ο Λενιν (νωριτερα) εβγαιναν με...δημοκρατικες εκλογες ;
Μάλλον μπερδεύεις τις εργατικές επαναστάσεις με πραξικοπήματα...

Τo 25% των ελληνων θεωρει οτι η χουντα της 7ετιας ηταν κατι καλο. Να σε ρωτησω κατι, πως δικαιολογεις το γεγονος οτι ο σταλιν ζουσε μεσα στη χλιδη? Σε ενα κουμουνιστικο καθεστος δεν πρεπει να ειναι ολοι ισοι?
Άρα καταλήγουμε σε αυτό που ήθελα να πω εξ αρχής. Δεν μπορούμε να κρίνουμε μία πολιτική με βάση μεμονωμένες προσωπικές μαρτυρίες.
Στον Κομμουνισμό θα είναι όλοι ίσοι και θα έχουν ό,τι χρειάζονται.
Στην ΕΣΣΔ δεν είχαν Κομμουνισμό, αλλά Σοσιαλισμό, οι τάξεις υπήρχαν ακόμα, δεν υπήρχε οικονομική ισότητα. Υπήρχαν πχ και αγρότες που ήταν πλούσιοι (βλ. ΝΕΠ).
Δεν ξέρω αν ο Στάλιν ζούσε μέσα στη χλιδή και είμαι σίγουρος ότι και εσύ για κάποιο λόγο απλά το υποθέτεις, δεν το ξέρεις, αλλά εν πάση περιπτώσει το βρίσκω και πολιτικά αδιάφορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,030 μηνύματα.
Δεν ήταν στο ΚΚΣΕ οι συγγενείς μου, ούτε είχαν σχέση με την ιδεολογία αυτή. Μετανάστες ήταν που πήγαν να δουλέψουν για ένα καλύτερο μέλλον.

πρεπει να ηταν γαματα γενικα εκεινα τα χρονια σε ολο το ανατολικο μπλοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Α καλά...
Και η Ουκρανία το έκανε...
Επίσης η Ουκρανία πλέον έχει αγάλματα για τον ναζισμό.
Μη ξεχνάμε, ότι αυτές οι χώρες έχουν πλέον ακροδεξιές κυβερνήσεις που στη αρχή πήραν την εξουσία πραξικοπηματικά.

Μπορεί να μη σου αρέσει, αλλά είναι και αυτή μία μαρτυρία.

Εισαι εντελως ασχετος...
(στο λεω γιατι εχω συγγενεις στην Ουκρανια, εχω ζησει εκει πολλα χρονια, παρακολουθω τις πολιτικες εξελιξεις εκει και ξερω αρκετα καλα την ιστορια της Ουκρανιας, οποτε αν θες το συζηταμε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι μακάβρια συζήτηση!!! Ακόμη και οι τρελλοί, ποτέ δε νοσταλγούν το ψυχιατρείο τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top