• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

[Στίγματα και λάμψεις] Μυοψία, μυοδεσοψία και φωτοψία στο οπτικό πεδίο

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Πολλοί άνθρωποι επισκέπτονται το οφθαλμίατρό τους παραπονούμενοι ότι βλέπουν μαύρα στίγματα ή λάμψεις μέσα στο πεδίο οράσής τους. Τα συμπτώματα αυτά εμφανίζονται ξαφνικά και ανησυχούν τον ασθενή και τον ενοχλούν αρκετά. Τα συμπτώματα αυτά παίρνουν τα ονοματα μυοψίες και φωτοψίες και οφείλονται συνήθως σε οπίσθια αποκόλληση του υαλώδους σώματος. Επειδή όμως τα ίδια συμπτώματα μπορούν να έχουν και άλλες σοβαρότερες καταστάσεις, όπως η αποκόλληση και η ρωγμή του αμφιβληστροειδούς, καλό είναι να επισκεπ΄τομαστε εκτάκτως τον οφθαλμίατρό μας για έγκαιρη διάγνωση και πιθανή θεραπεία. Ας δούμε όμως λεπτομερέστερα τις καταστάσεις αυτές.
Τι είναι οι μυοψίες;
Ως μυοψίες ονομάζουμε τα μαύρα στίγματα ή πιο λαικά μυγάκια, που εμφανίζονται και κινούνται μέσα στο οπτικό μας πεδίο, κυρίως σε συνθήκες έντονου φωτισμού ή μπροστά από ένα άσπρο φόντο. Οι μυοψίες είναι μικρές συμπηκνώσεις που βρίσκονται μέσα στο υαλώδες σώμα, ένα ζελέ που βρίσκεται στο εσωτερικό του ματιού και κρατά τον βολβό σε αυτό το σφαιρικό σχήμα. Οι συμπηκνώσεις αυτές όπως κινούνται μέσα στο υαλωειδές υγρό, ρίχνουν την σκιά τους, σε συνθήκες φωτός πάνω στον αμφιβληστροειδή χιτώνα και με τον τρόπο αυτό εκδηλώνονται ως μαύρα στίγματα.
Τι είναι οι φωτοψίες;
Ως φωτοψίες ονομάζουμε τις λάμψεις ή λαικότερα οι αστραπές που εμφανίζονται στο οπτικό μας πεδίο κυρίως στο σκοτάδι ή σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Οι φωτοψίες αυτές οφείλονται σε έλξεις που κάνει το υαλωειδές σώμα στον αμφιβληστροειδή χιτώνα. Οι λάμψεις μπορεί να εξαφανίζονται και επανεμφανίζονται για εβδομάδες ή μήνες.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγω εχω και τα δυο,και τα floaters και μαυρα στιγματα ειχα παει στον οφθαλμιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εμενα ειδικα τα μαυρα στιγματα με ενοχλουν παρα πολυ,κυριως στο σχολειο επειδη βλεπω ενα κατω αριστερα και οπως κοιταω στον πινακα και μετα στο θρανιο μπαινει στο κεντρο της ορασης :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ πολύ διασκεδάζω με τα "μυγάκια". Έχω ξοδέψει άπειρο χρόνο "παίζοντας" με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
καταρχας,καλησπερα,αν εχεις μονο μυωψιες(μυγακια) ειναι πολυ δυσκολο να προκειται για αποκολληση ή για ρηξη,αμα εχεις πολλα και εισαι μυωπας οπως εγω της ταξεως ανω των 8 βαθμων ειτε εχεις κανεις lasik ειτε οχι πρεπει να ελεγχεις καθε χρονο για αποκολληση.Αν δεις λαμψεις τοτε ειναι πιθανο για ρηξη,αλλα στους μη μυωπες ειναι 1:25000 η πιθανοτητα ενω στους υψηλους μυωπες 25% καποια στιγμη στη ζωη του,πχ βλεπε Σαμαρα αν και ειναι μεγαλος.Τελος αν νιωθεις πιεση και εισαι μυωπας τοτε πιθανον να αυξηθουν τα μυγακια,και αν ειναι σε ολο το πεδιο ορασης σου μονο τοτε ενοχλουν .;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ειναι κανεις που να βλεπει πολλα μυγακια(floaters),σε εντονο βαθμο και ποσο τον ενοχλουν?Υπαρχει καποιος τροπος να μειωθουν περαν επεμβασεως και πως του δημιουργηθηκαν?Ξερει κανεις αν πχ με διαιτα μπορουν να φυγουν τα μυγακια ή δεν φευγουν ποτε?
Εγω εχω πολλα μυγακια και πραγματικα με βασανιζουν,γιατι εχω κιαλλα προβληματα στο ματι.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Και εγώ βλέπω μυγάκια από τότε που ήμουν τετάρτη Δημοτικού. Τώρα πια τα έχω συνηθίσει σε γενικές γραμμές.

Αυτό που θα έλεγα ότι με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι δε μπορώ να δω καθαρό μαύρο, δηλαδή βλέπω μαύρο και άσπρα μυγάκια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγω ειχα ρωτησει το γιατρο και μου ειχε πει οτι δεν μπορουν να φυγουν και δεν κανει ουτε χειρουργειο γιατι δεν ειναι παθολογικη κατασταση,εμενα παντως με ενοχλουν παρα πολυ γιατι σε καποια σημεια μπαινουν ακριβως στο κεντρο της ορασης,ειδικα οταν φοραω φακους που μου φαινονται και πιο μεγαλα :hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannispapa55

Νεοφερμένος

Ο giannispapa55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια.Εχω εναν φιλο ο οποιος οπως με εχει πει βλεπει κατι περιεργα σαν μυγακια στο οπτικο του πεδιου.Μετα απο αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα οτι εχει μυοψιες.Του ειπα να παει στον γιατρο ωστοσο αυτος δεν ηθελε.Τεσπα μετα απο 1-2 χρονια που του εχει και του ειχε σχεδον εξαφανιστει τωρα ξαναεμφανιστηκαν τα ''μυγακια'' του δεξιου ματιου στο αριστερο και τα ''μυγακια'' του αριστερου στο δεξι ωστοσο επιμενει να μν παει παλι στον γιατρο καθως δεν τους εχει σε ιδιετερη εκτιμηση.Ενδεχετε κανενας κινδυνος για την οραση του? η μηπως ειναι περιστασιακο και θα του περασει παλι? Ευχαριστω για τις οποιες συμβουλες σαςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Αν το μονο που εχει ειναι μαυρα μυγακια τοτε πιστευω δεν ειναι κατι το επικυνδινο.Αν εχει και αλλα συμπτωματα καλυτερα να παει σε εναν ειδικο να τον εξετασει.Τωρα για αυτο που ειπες οτι αλλαξαν τα μυγακια του δεξιου στο αριστερο ματι και αντιστροφα δεν ξερω ας μας διαφωτισει και καποιος αλλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
δεν βλεπω να σε διαφωτιζει καποιος αλλος :P ωστοσο αν δεν εχει προβλημα μετα απο τοσες μερες δεν νομιζω να εχει τωρα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Αντιμετωπιζω και γω το ιδιο προβλημα εδω και 4-5 χρονια περιπου,αλλα τα εχω συνηθισει πλεον.Τον τελευταιο καιρο ασκηθηκα εντονα και αυτο ειχε ως αποτελεσμα να νιωσω οτι αυξηθηκαν/δημιουργηθηκαν καποιες πιο εντονες λαμψεις στο οπτικο μου πεδιο και αυτο με ανησυχησε.Επισκεφτηκα 2 γιατρους και εκανα βυθοσκοπηση η οποια εδειξε οτι ναι μεν υπαρχει χαλαρο υαλοειδες αλλα ειναι καλη η κατασταση (η συμβουλη των γιατρων 1.να μην σκυβω με την μεση αλλα με δουλευοντας τετρακεφαλους2.οχι πολλα βαρη).Αυτο που με στεναχωρει και πραγματικα δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα τελευταια ειναι οτι δεν προσεξα περισσοτερο και ως αποτελεσμα εχω την αισθηση οτι εκανα λιγο χειροτερη την κατασταση .Αυτα.Γι αυτο συμβουλη προς ολους να προσεχετε πως γυμναζεστε και να εκτιματε την υγεια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτο που φοβούνται οφθαλμίατροι στις μυοψιες είναι η αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. Το πρόβλημα αυτο αν διαγνωστεί αντιμετωπίζεται με laser σταθεροποιώντας το πρόβλημα. Για αυτο όταν βλέπουμε μυγάκια κατευθείαν βυθοσκόπηση.

Το γυμναστήριο οι βουτιές στην θάλασσα και τα τραντάγματα μπορεί να έχουμε αποκόλληση κυρίως σε άτομα με προδιάθεση πχ άτομα που έχουν μυωπία . Δε φταίει το γυμναστήριο αλλα οι απότομες κινήσεις.

Αυτο που,πρέπει να κανεί,κάποιος είναι να μόλις προσέξει μυοψιες ήφωτοψιες να πηγαίνουν για βυθοσκόπηση, Επισης είμαι κατα να αλλάζει ο οφθαλμίατρος καθε τρεις και λιγο διαλέγετε έναν οφθαλμίατρο που τον εμπιστεύεστε και πηγαίνετε σε,αυτόν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Κι εγώ βλέπω εδώ και αρκετούς μήνες ''μυγάκια'' (αλλά όχι ''λάμψεις''), και, μέχρι να τα συνηθίσω, ήταν πολύ ενοχλητικά. Έκανα βυθοσκόπηση, όπου διαγνώστηκε μικρού βαθμού αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. Σύμφωνα με τον οφθαλμίατρο, δεν χρειάζεται προς το παρόν να υποβληθώ σε κάποια θεραπεία (π.χ. laser), αλλά θα πρέπει εάν επιδεινωθεί απότομα το πρόβλημα και προστεθούν και ''λάμψεις'', να πάω να το κοιτάξω άμεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Φιλοι μου, μου παρουσιάστηκε ΚΑΙ αυτο το πρόβλημα. Την Παρασκευή είδα φώτα σα λέιζερ, να πηγαίνουν και να έροχνται. Τα μυγάκια είναι λιγότερα και μόνο μέρα, τα φώτα είναι νύχτες. Το Σάββατο έγιναν περισσότερα και αναγκάστηκα και πήγα σε οφθαλμολογική κλινική. Τελικά έχω αποκόλληση υαλοειδούς. Όμως σε 2 εβδομαδες πρέπει να γίνει επανεξέταση, γιατί υπάρχει περίπτωση να πειραχτεί ο αμφιβλιστροειδής. Μέχρι τότε η γιατρός μου είπε να βάζω κάποιο κολλήριο. Διάβασα πως πρέπει να μην επιβαρύνομαι με μεγάλα βάρη, σκιψίματα κλπ.
Έχετε τίποτα να με συμβουλέψετε; Το επόμενο ραντεβού μου είναι την άλλη Πέμπτη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Φιλοι μου, μου παρουσιάστηκε ΚΑΙ αυτο το πρόβλημα. Την Παρασκευή είδα φώτα σα λέιζερ, να πηγαίνουν και να έροχνται. Τα μυγάκια είναι λιγότερα και μόνο μέρα, τα φώτα είναι νύχτες. Το Σάββατο έγιναν περισσότερα και αναγκάστηκα και πήγα σε οφθαλμολογική κλινική. Τελικά έχω αποκόλληση υαλοειδούς. Όμως σε 2 εβδομαδες πρέπει να γίνει επανεξέταση, γιατί υπάρχει περίπτωση να πειραχτεί ο αμφιβλιστροειδής. Μέχρι τότε η γιατρός μου είπε να βάζω κάποιο κολλήριο. Διάβασα πως πρέπει να μην επιβαρύνομαι με μεγάλα βάρη, σκιψίματα κλπ.
Έχετε τίποτα να με συμβουλέψετε; Το επόμενο ραντεβού μου είναι την άλλη Πέμπτη
Η αποκολληση του υαλοειδους ειναι φυσιολογικη γιατι μικραινει με το χρονο και αποκολλαται απο τον αμφιβληστροειδη .
Οι λαμψεις ηταν απο την στιγμη της αποκολλησης.
Εισαι πολυ τυχερη που δεν εσκισαν τον αμφιβληστροειδη..αν το ειχαν κανει θα το εβλεπαν με την βυθοσκοπηση.
Τωρα στο επομενο ραντεβου θελουν να δουν αν εκανε φουσκωματα για να επεμβουν.
Ναι τα μεγαλα βαρη μπορει να κανουν αποκολληση αμφιβληστροειδη αλλα εσυ δεν δουλευεις σε νταμαρια , μεταφορες και στην αρση βαρων.
Αν ειχες λαμψεις ψηλα και κανανε φουσκωματα θα ειχες καλη κεντρικη οραση μεν αλλα θα ηταν σαν να εβλεπες και το φρυδι σου ( μαυρο-μειωση οπτικου πεδιου).
Αν ησουν αθηνα θα σε εστελνα στον Ηλια τον Γεωργάλα στο Γεννηματάς και αν ειχες φουσκωματα θα σου γεμιζε το ματι με αεριο να κολλησουν και τελος... νεο γερο ματι .
Εσυ ομως δεν εχεις τιποτα και ολα καλα θα πανε.
Προσοχη ομως ...αυτο πολυ μαλλον θα επαναληφθεί και στο αλλο ματι πολυ αργοτερα..ειναι χουι του οργανισμου.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η αποκολληση του υαλοειδους ειναι φυσιολογικη γιατι μικραινει με το χρονο και αποκολλαται απο τον αμφιβληστροειδη .
Οι λαμψεις ηταν απο την στιγμη της αποκολλησης.
Εισαι πολυ τυχερη που δεν εσκισαν τον αμφιβληστροειδη..αν το ειχαν κανει θα το εβλεπαν με την βυθοσκοπηση.
Τωρα στο επομενο ραντεβου θελουν να δουν αν εκανε φουσκωματα για να επεμβουν.
Ναι τα μεγαλα βαρη μπορει να κανουν αποκολληση αμφιβληστροειδη αλλα εσυ δεν δουλευεις σε νταμαρια , μεταφορες και στην αρση βαρων.
Αν ειχες λαμψεις ψηλα και κανανε φουσκωματα θα ειχες καλη κεντρικη οραση μεν αλλα θα ηταν σαν να εβλεπες και το φρυδι σου ( μαυρο-μειωση οπτικου πεδιου).
Αν ησουν αθηνα θα σε εστελνα στον Ηλια τον Γεωργάλα στο Γεννηματάς και αν ειχες φουσκωματα θα σου γεμιζε το ματι με αεριο να κολλησουν και τελος... νεο γερο ματι .
Εσυ ομως δεν εχεις τιποτα και ολα καλα θα πανε.
Προσοχη ομως ...αυτο πολυ μαλλον θα επαναληφθεί και στο αλλο ματι πολυ αργοτερα..ειναι χουι του οργανισμου.
σ ευχαριστώ πολύ. Ναι το παρακολουθώ, αλλά και μια άποψη δε βλάπτει.
Κοίτα οι λάμψεις έρχονται κάθε βράδυ, δεν ήταν στιγμιαίες. Ο αμφιβλιστροειδής είπε η γιατρός, δε φαίνεται σχισμένος. Έκανε και υπέρηχο, δε διαπίστωσε κάτι. Αλλά πρέπει να επανεξεταστεί το μάτι. Τώρα τι ακριβώς θέλει να δει, φουσκώματα κλπ, δεν ξέρω. Δηλαδή τώρα ακόμη μπορεί να σχιστεί ή τη γλύτωσα;
Η όραση είναι καλή. Ελάχιστα μυγάκια ή ελάχιστο φρύδι, βλέπω, δεν μπορώ να το εξηγησω τι είναι αυτό στην άκρη αριστερά. Η λάμψη είναι κάτω αριστερά.
Α, είχα πολύ ξηρά μάτια πριν 2 μήνες που είχα πάει, γιατί ενοχλούσαν. Μου έδωσαν κολλύριο για να λιπαίνει λίγο και πρέπει να το βάζω.
Να σου πω, λες έχεις έναν καλό οφθαλμίατρο, σ ευχαριστώ. Εδώ τώρα γίνεται το εξής: Με είδαν στην κλινική στα επειγοντα, αλλά την επανεξέταση ζήτησε να την κάνει ο οφθαλμίατρος που με παρακολουθεί. Επειδή ως τωρα πήγαινα μόνο προληπτικά, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση, δηλ είναι όλα σχεδόν απρόσωπα. Αν τελικά χρειαστώ επέμβαση, μάλλον θα με ξαναστείλουν στην κλινική. Ελπίζω να μη με παραμελήσουν, ειδάλλως θα πάω στο φίλο σου, δεν τό χω σε κάτι, να κάνω ένα ταξιδάκι.
Το ότι κοιμάμαι μπρουμυτα και το πλακωνω το μάτι πειράζει;
Τζόκινγκ πότε ν αρχισω; Λέω να περιμένω να κάνω την επαναληπτική στις 28 και να ρωτησω το γιατρό
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
σ ευχαριστώ πολύ. Ναι το παρακολουθώ, αλλά και μια άποψη δε βλάπτει.
Κοίτα οι λάμψεις έρχονται κάθε βράδυ, δεν ήταν στιγμιαίες. Ο αμφιβλιστροειδής είπε η γιατρός, δε φαίνεται σχισμένος. Έκανε και υπέρηχο, δε διαπίστωσε κάτι. Αλλά πρέπει να επανεξεταστεί το μάτι. Τώρα τι ακριβώς θέλει να δει, φουσκώματα κλπ, δεν ξέρω. Δηλαδή τώρα ακόμη μπορεί να σχιστεί ή τη γλύτωσα;
Η όραση είναι καλή. Ελάχιστα μυγάκια ή ελάχιστο φρύδι, βλέπω, δεν μπορώ να το εξηγησω τι είναι αυτό στην άκρη αριστερά. Η λάμψη είναι κάτω αριστερά.
Α, είχα πολύ ξηρά μάτια πριν 2 μήνες που είχα πάει, γιατί ενοχλούσαν. Μου έδωσαν κολλύριο για να λιπαίνει λίγο και πρέπει να το βάζω.
Να σου πω, λες έχεις έναν καλό οφθαλμίατρο, σ ευχαριστώ. Εδώ τώρα γίνεται το εξής: Με είδαν στην κλινική στα επειγοντα, αλλά την επανεξέταση ζήτησε να την κάνει ο οφθαλμίατρος που με παρακολουθεί. Επειδή ως τωρα πήγαινα μόνο προληπτικά, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση, δηλ είναι όλα σχεδόν απρόσωπα. Αν τελικά χρειαστώ επέμβαση, μάλλον θα με ξαναστείλουν στην κλινική. Ελπίζω να μη με παραμελήσουν, ειδάλλως θα πάω στο φίλο σου, δεν τό χω σε κάτι, να κάνω ένα ταξιδάκι.
Το ότι κοιμάμαι μπρουμυτα και το πλακωνω το μάτι πειράζει;
Τζόκινγκ πότε ν αρχισω; Λέω να περιμένω να κάνω την επαναληπτική στις 28 και να ρωτησω το γιατρό
Αν συνεχιζουν τα φωτεινα φλασακια σημαινει οτι η αποκολληση του υαλοειδους δεν εχει τελειωσει. Θελει να εισαι σε επαγρυπνηση.. μη φοβασαι οι αποκολλήσεις πλεον ειναι ''συναχι''
Οχι τζοκινκ απαγορευται μεχρι να δωσουν ληξη συναγερμου.
Τα μυγακια ειναι ακινδυνα ειναι του υαλοειδους ..η λαμψη κατω αριστερα σημαινει οτι τα τραβηγματα του αμφιβλιστροειδους γινονται πανω δεξια.
Η αποψη μου ειναι να σε δει χειρουργος οφθαλμιατρος οπισθιου οφθαλμου.
Αυτοι αποφασιζουν λογω πειρας την θεραπεια και αν υπαρχουν επικειμενοι κινδυνοι.
Ο ανθρωπος που σου λεω ειναι ο νο 1 στην ελλαδα και καλο παιδι..αναπληρωτης καθηγητης του εκπα.
Αν εισουν εδω και ειχες 100 θα πηγαινες στο εξωτερικο ιατρειο του...αν δεν ειχες 100 θα πηγαινες στο γενημματας θα καθοσουν εξω απο το ιατρειο του και θα σου ελεγε περνα μεσα και σε 10 λεπτα θα ειχες την καλη διαγνωση... χειρουργειο αυριο ή πας σπιτι και ολα καλα.
Δυστηχως το να ερθεις ελλαδα ειναι θεμα διοτι αν κανεις χειρουργειο και βαλουν μεσα στο ματι υγροποιημενο αεριο πρεπει να κατσεις εδω 30 μερες να φυγει το αεριο γιατι δεν μπορεις να παρεις αεροπλανο λογω υποπιεσης.
Το οτι τα πλακωνεις οταν κοιμασαι δεν ειναι κακο.
Οι αποκολλησεις ειναι θεμα οργανισμου και ειναι συχνοτερες στις μεγαλες μυωπίες , το ζαχαρο και το σήκωμα βαρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν συνεχιζουν τα φωτεινα φλασακια σημαινει οτι η αποκολληση του υαλοειδους δεν εχει τελειωσει. Θελει να εισαι σε επαγρυπνηση.. μη φοβασαι οι αποκολλήσεις πλεον ειναι ''συναχι''
Οχι τζοκινκ απαγορευται μεχρι να δωσουν ληξη συναγερμου.
Τα μυγακια ειναι ακινδυνα ειναι του υαλοειδους ..η λαμψη κατω αριστερα σημαινει οτι τα τραβηγματα του αμφιβλιστροειδους γινονται πανω δεξια.
Η αποψη μου ειναι να σε δει χειρουργος οφθαλμιατρος οπισθιου οφθαλμου.
Αυτοι αποφασιζουν λογω πειρας την θεραπεια και αν υπαρχουν επικειμενοι κινδυνοι.
Ο ανθρωπος που σου λεω ειναι ο νο 1 στην ελλαδα και καλο παιδι..αναπληρωτης καθηγητης του εκπα.
Αν εισουν εδω και ειχες 100 θα πηγαινες στο εξωτερικο του ιατρειο του...αν δεν ειχες 100 θα πηγαινες στο γενημματας θα καθοσουν εξω απο το ιατρειο του και θα σου ελεγε περνα μεσα και σε 10 λεπτα θα ειχες την καλη διαγνωση... χειρουργειο αυριο ή πας σπιτι και ολα καλα.
Δυστηχως το να ερθεις ελλαδα ειναι θεμα διοτι αν κανεις χειρουργειο και βαλουν μεσα στο ματι υγροποιημενο αεριο πρεπει να κατσεις εδω 30 μερες να φυγει το αεριο γιατι δεν μπορεις να παρεις αεροπλανο λογω υποπιεσης.
Το οτι τα πλακωνεις οταν κοιμασαι δεν ειναι κακο.
Οι αποκολλησεις ειναι θεμα οργανισμου και ειναι συχνοτερες στις μεγαλες μυωπίες , το ζαχαρο και το σήκωμα βαρων.
Ευχαριστώ φίλε μου. Έχω να μείνω στην Αθηνα, όσο χρειαστεί. Απλά σκέφτομαι να μην πανικοβληθώ από τώρα. Ωραία, η γιατρός που έκανε την αρχική διάγνωση στα επείγοντα, ήταν μια νεαρή βοηθός οφθαλμίατρος, δηλ σίγουρα δεν είχε την εμπειρία του Γεωργάλα που λες. Ίσως η άποψη του οφθαλμίατρου της γειτονιάς είναι σημαντικότατη. Για χειρουργείο όμως, σίγουρα θα με ξαναστείλουν στην κλινική και θα με εξετασει χειρύργος, δε νομίζω να με <σφάξουν> μόνο βάσει της διάγνωσης της βοηθού και του ιδιώτη γιατρού. Λέω λοιπόν, να δω, τι θα δει στις 28 ο ιδιώτης και τι θα πει.
1. Αν πει πως τα βλέπει καλά, ας μην πάω <<γυρεύοντας>> για νυστέρι ή λέιζερ ή υγροποιημένο αέριο.
2. Αν πει χειρουργείο, θα πάω στον χειρούργο στην κλινική και θα δούμε με ποια μέθοδο. Πιστεύω θα ξέρει. Εμένα ό,τι και να μου πει, δεν είμαι σε θέση να φέρω αντιρρήσεις. Αν πχ πει λέιζερ, δε θα πω <όχι, θέλω υγροποιημένο αέριο>. Γενικά ό,τι δεν έχει ολική νάρκωση το προτιμώ, αλλά τώρα δε θα κάνω νάζια, πρόκειται για μάτι.
3. Αν δεν έχει φανεί ακόμη πχ σχισμή, θέλει συνεχόμενη παρακολούθηση μέχρι τη λήξη του συναγερμού, θα περιμένω και θα πηγαίνω στις εξετασεις τακτικά, όπως μου πουν.
Στην περίπτωση 3 και αν περάσει ο καιρός και έχω αμφιβολίες, θα επικοινωνήσω με τον Γεωργάλα και θα κλείσω ραντεβού.
Έτσι κι αλλοιώς τώρα είναι 5 μέρες απ την αρχή της αποκόλλησης. Έχουμε μέλλον. Μη φύγεις φίλε μου, δίνε μου κουράγιο για το <<συναχάκι>> μου
Ξέρεις, ένας υγιής άνθρωπος, όταν αρρωστήσει, δεν αντέχει!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε μου. Έχω να μείνω στην Αθηνα, όσο χρειαστεί. Απλά σκέφτομαι να μην πανικοβληθώ από τώρα. Ωραία, η γιατρός που έκανε την αρχική διάγνωση στα επείγοντα, ήταν μια νεαρή βοηθός οφθαλμίατρος, δηλ σίγουρα δεν είχε την εμπειρία του Γεωργάλα που λες. Ίσως η άποψη του οφθαλμίατρου της γειτονιάς είναι σημαντικότατη. Για χειρουργείο όμως, σίγουρα θα με ξαναστείλουν στην κλινική και θα με εξετασει χειρύργος, δε νομίζω να με <σφάξουν> μόνο βάσει της διάγνωσης της βοηθού και του ιδιώτη γιατρού. Λέω λοιπόν, να δω, τι θα δει στις 28 ο ιδιώτης και τι θα πει.
1. Αν πει πως τα βλέπει καλά, ας μην πάω <<γυρεύοντας>> για νυστέρι ή λέιζερ ή υγροποιημένο αέριο.
2. Αν πει χειρουργείο, θα πάω στον χειρούργο στην κλινική και θα δούμε με ποια μέθοδο. Πιστεύω θα ξέρει. Εμένα ό,τι και να μου πει, δεν είμαι σε θέση να φέρω αντιρρήσεις. Αν πχ πει λέιζερ, δε θα πω <όχι, θέλω υγροποιημένο αέριο>. Γενικά ό,τι δεν έχει ολική νάρκωση το προτιμώ, αλλά τώρα δε θα κάνω νάζια, πρόκειται για μάτι.
3. Αν δεν έχει φανεί ακόμη πχ σχισμή, θέλει συνεχόμενη παρακολούθηση μέχρι τη λήξη του συναγερμού, θα περιμένω και θα πηγαίνω στις εξετασεις τακτικά, όπως μου πουν.
Στην περίπτωση 3 και αν περάσει ο καιρός και έχω αμφιβολίες, θα επικοινωνήσω με τον Γεωργάλα και θα κλείσω ραντεβού.
Έτσι κι αλλοιώς τώρα είναι 5 μέρες απ την αρχή της αποκόλλησης. Έχουμε μέλλον. Μη φύγεις φίλε μου, δίνε μου κουράγιο για το <<συναχάκι>> μου
Ξέρεις, ένας υγιής άνθρωπος, όταν αρρωστήσει, δεν αντέχει!
Οχι αν υπαρχει αποκολληση θελει αμεση επεμβαση..αλλα οπως ειπαν δεν εχεις τετοιο.. υποψιες ελεγχουν

Κοιτα εγω ολα αυτα τα εμαθα απο την υποθεση του πατερα μου που εκανε αποκολλησεις αμφοτερα... Μαλιστα την μια και πρωτη την αφησε κανα 2-3 εδβομαδες λογω αγνοιας και ξεκολησε και η ωχρα . Αποτελεσμα ειναι μετα απο την ''επεμβαση'' να συνεχιζει να βλεπει 10/10.
Η επεμβαση ειναι αστεια ...της ωρας και δεν εχει ολικη ..απλα κολληρια -ενεση στο ματι για ακινητοποιηση και ενα λαξοτανιλ να εισαι ηρεμη οταν θα σου ριξουν το σεντονι στο προσωπο και μετα 2Ω πας σπιτι με το κολληρια σου. Ολα τα ακους και τιποτα δεν βλεπεις.
Κοιτα κανε αυτο που θα σου πουν.. και η πρωτη επεμβαση ειναι συνηθως συραφη με λειζερ.
Πρεπει να ξερεις ομως οτι οι χειρουργοι που μπαινουν μεσα στο ματι δεν θελουν το λειζερ γιατι τους δυσκολευει τον καμβα αν εχουν βεβαια αποφασισει οτι θα πανε με κρυπηξια.
Για αυτο σου ειπα πανε κατευθειαν στον τελικο χειρουργο.
Μην σε τρομαζει η λεξη χειρουργος και χειρουργειο ....εχει μηδενικο πονο δεν καταλαβαινεις τιποτα και μετα εισαι κανονικη.
Το μονο ,αν μετα το διωρο κλεισεις το καλο το ματι τοτε βλεπεις σαν να ειχες εμπρος σου μια γιαλα χρυσοψαρου με νερο. Και οταν κουνας το κεφαλι κουνιεται και το νερο και κανεις πλακα
Οι μεθοδοι ειναι δυο
Αφαιρεση υαλοειδους κρυοπυξια μονο ή και λειζερ για στερεωμα και γεμισμα ματιου με αεριο (συνηθες)
και σπανιοτερα τα παραπανω μεν αλλα αντι για αεριο επαληψη σιλικονης , αλλα μετα θελει και 2η επεμβαση για αφαιρεση της σιλικονης .
Καλα το παρατραβηξα για να σου πω οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εσυ μην το αφησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top