"Εκβιάζουν το παιδί μου"

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι τελικά δικαιολογία τα κακά παιδικά χρόνια, όταν ΚΑΙ σχολείο πάει το παιδί, ΚΑΙ συναναστρέφεται και άλλους πλην την οικογένειά του..?

Καλή ερώτηση...

Σκέψου ένα παιδί που σπίτι του δεν εισπράττει αγάπη, κανείς δεν ασχολείται με τις ανάγκες και τα προβληματά του, και αυτό το παιδί πάει σχολείο και βλέπει άλλα παιδιά που λένε "α, πήγαμε χτες με τους γονείς μου στο θέατρο" ή έρχονται και τα πέρνουν από το σχολείο με μια θερμή αγκαλιά και ένα φιλί ή "χτές έπαιζα με τη μαμά μου trivial" και πες μου πως μπορεί να αισθάνεται αυτό το παιδί μέσα σε όλα τα άλλα παιδιά και πως μπορεί άραγε να αντοδράσει? :/:

Σάμπως ασχολείται το σχολείο με τη διάπλαση του χαρακτήρα? Ωραίο αστείο ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ας μην ξεχνάμε ότι το κάθε παιδί είναι εντελώς διαφορετικό...
δεν έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες άμυνες ούτε την ίδια ευφυΐα ή τον τρόπο για να αντιμετωπίσουν και να ξεπεράσουν από μόνα τους τα όποια δικά τους σοβαρά ψυχολογικά ή μη προβλήματα

σωστότατα. και εδώ έρχεται το σχολείο να συμπληρώσει τα κενά και τις ελλείψεις. θεωρητικώς βεβαίως, βεβαίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ειλικρινά, δε βγαίνει άκρη. με το σταυρό στο χέρι, ξυπόλητοι στα αγκάθια μεγαλώνουμε και κάνουμε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σκέψου ένα παιδί που σπίτι του δεν εισπράττει αγάπη, κανείς δεν ασχολείται με τις ανάγκες και τα προβληματά του, και αυτό το παιδί πάει σχολείο και βλέπει άλλα παιδιά που λένε "α, πήγαμε χτες με τους γονείς μου στο θέατρο" ή έρχονται και τα πέρνουν από το σχολείο με μια θερμή αγκαλιά και ένα φιλί ή "χτές έπαιζα με τη μαμά μου trivial" και πες μου πως μπορεί να αισθάνεται αυτό το παιδί μέσα σε όλα τα άλλα παιδιά και πως μπορεί άραγε να αντοδράσει? :/:

μου θύμησες... εμένα... :redface:
εγώ πάντως σκεφτόμουν ότι όταν κάνω δικά μου παιδιά... θα τα κάνω κι εγώ αυτά μαζί τους... και ναι, είχα γίνει και ψιλοεγκληματικό στοιχείο γύρω στα 15-16 μου αλλά πολύ σύντομα στα 17 μου συνήλθα από μόνη μου...
Η αλήθεια είναι Ισι μου ότι χρειάζεται πολύ περισσότερα από την μη είσπραξη αγάπης ένα παιδί για να γίνει εγκληματίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ειλικρινά, δε βγαίνει άκρη. με το σταυρό στο χέρι, ξυπόλητοι στα αγκάθια μεγαλώνουμε και κάνουμε παιδιά.
ακριβως...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι Ισι μου ότι χρειάζεται πολύ περισσότερα από την μη είσπραξη αγάπης ένα παιδί για να γίνει εγκληματίας...
Δίκιο! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Για μένα οι γονείς φταίνε,έτσι έμαθαν τα παιδιά(που είναι σε συμμορίες),δεν τους έμαθαν να έχουν τρόπους,δεν τους έμαθαν τίποτα.Βασικά πιθανόν υπάρχουν και οικογενειακά προβλήματα(φτώχεια,βία μεταξύ γονέων):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
και φτωχα να ειναι αυτα τα παιδια και οι οικογενιες τους, οι γονεις μπορουν να βρουν αλλους τροπους να τους δωσουν χαρα. τα πας σε ενα παρκο, ασχολεισε λιγο μαζι τους, καθεσαι και τους μιλας, κατι βρε παιδακι μου.

ναι φταινε οι γονεις που ειναι σε συμμοριες, για την βια δεν θα μιλησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
και φτωχα να ειναι αυτα τα παιδια και οι οικογενιες τους, οι γονεις μπορουν να βρουν αλλους τροπους να τους δωσουν χαρα. τα πας σε ενα παρκο, ασχολεισε λιγο μαζι τους, καθεσαι και τους μιλας, κατι βρε παιδακι μου.

ναι φταινε οι γονεις που ειναι σε συμμοριες, για την βια δεν θα μιλησω.
Οι γονείς απλώς δε νοιάζονται καθόλου:worry:Τι εννοοείς δε θα μιλήσεις για τη βία?Δεν έχω δίκιο?:|Το παιδί αναπαράγει ό,τι βλέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Οι γονείς απλώς δε νοιάζονται καθόλου:worry:Τι εννοοείς δε θα μιλήσεις για τη βία?Δεν έχω δίκιο?:|Το παιδί αναπαράγει ό,τι βλέπει
σιγουρο αυτο, αλλα το θεμα της βιας μεσα στην οικογενια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, και ηδη το σηζηταμε σε αλλο θεμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Τα αλητόπαιδα... Ασε συγχήστηκα πολύ Μοναχε!!! Της έγραψα τι νομίζω οτι πρέπει να κάνει... Αυτά είναι βρωμόπαιδα! Ανήκουν στην κατηγοριά που δεν παίρνουν από λόγια! Για μένα πρέπει πλέον να εμπλακεί η αστυνομία! Να τα μπουζουριάσει να τους ρίξει κ ένα χέρι ξύλο να ησυχάσουμε..


ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! Δηλαδή , πραγματικά, επειδή τρώω φρίκη με κάτι τέτοια, και πάρτε το και προσωπικά αν θέλετε, είναι δυνατόν να ζητάμε για την επίλυση του προβλήματος την επέμβαση της αστυνομίας και όχι απλά την επέμβαση, αλλά και το ΞΥΛΟ;;;;;;;

Μιλάμε σοβαρά τώρα; Είναι παιδιά 16 χρονών! Είναι παιδιά που έχουν ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ψυχολογικά που δεν φαίνονται. Το μεγαλύτερο θύμα στην όλη υπόθεση δεν είναι ο μικρός, ακόμα και αν την πληρώνει και αυτός ακριβά, γιατί πέρα απο τα 2 ευρώ δέχεται τρελή ψχολογική πίεση. Τα πραγματικά θύματα είναι τα παιδιά που ασκούν τη βία στον μικρό.

Αγάπη μου, όταν δεις ένα πρεζάκι, νευριάζεις με την κατάντια του, δεν τον χτυπάς όμως. Δεν τον καις στην πλατεία του χωριού. Τον βοηθάς να σηκωθεί στα πόδια του, τον παίρνεις αγκαλιά και τον πηγαίνεις στο νοσοκομείο. Του πας την επόμενη μέρα λουλούδια και τον κοιτάς στα ματιά, και αυτό είναι που ζητάει. Όταν δεις αυτά τα παιδιά, δεν τα χτυπάς, ούτε εσύ ούτε τα γουρούνια, δεν τους βρίζεις καν! Οι γονείς του, όπως περιγράφει η μητέρα του παιδιού ήταν αξιοπρεπέστατοι, ωστόσο δεν είχαν καταλάβει οτι το παιδί τους έχει πρόβλημα; Τι γονιός είναι αυτός που δεν καταλαβαίνει κάθε συναίσθημα και πρόβλημα του παιδιού του;

Πραγματικά, όσο υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν οτι η βία, ο εκβιασμός, ο εκφοβισμός, Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ, θα διορθωθεί με αντίποινα είναι αυτοί που θα βοηθάνε το πρόβλημα να οξύνεται. Κατηγορεί το παιδί επειδή δεν τήρησε τις υποσχέσεις του; Επόμενο δεν είναι; Να πάει να καταγγείλει τους γονείς που το μεγαλώνουν αυτό το παιδί και να βρεθεί σε αυτό το κράτος ένας δημοτικός/σχολικός ψυχίατρος να εξετάσει το παιδί, να δείτε μετά αν θα το μισείτε ή θα το λυπηθείτε.



(Υ.Γ. Ως απόδειξη όλων αυτών, η μητέρα του έγραψε οτι , συνέπεια όλης της πίεσης/βίας που δεχόταν το παιδί της ήταν να μιλάει και ο ίδιος με άσχημο τρόπο και να εκφράζει επιθετηκότητα στη μητέρα του. Τα 16 χρονα δεν την βρήκαν αυτήν την συμπεριφορά απο το πουθενά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! Δηλαδή , πραγματικά, επειδή τρώω φρίκη με κάτι τέτοια, και πάρτε το και προσωπικά αν θέλετε, είναι δυνατόν να ζητάμε για την επίλυση του προβλήματος την επέμβαση της αστυνομίας και όχι απλά την επέμβαση, αλλά και το ΞΥΛΟ;;;;;;;

Μιλάμε σοβαρά τώρα; Είναι παιδιά 16 χρονών! Είναι παιδιά που έχουν ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ψυχολογικά που δεν φαίνονται. Το μεγαλύτερο θύμα στην όλη υπόθεση δεν είναι ο μικρός, ακόμα και αν την πληρώνει και αυτός ακριβά, γιατί πέρα απο τα 2 ευρώ δέχεται τρελή ψχολογική πίεση. Τα πραγματικά θύματα είναι τα παιδιά που ασκούν τη βία στον μικρό.



Πραγματικά, όσο υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν οτι η βία, ο εκβιασμός, ο εκφοβισμός, Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ, θα διορθωθεί με αντίποινα είναι αυτοί που θα βοηθάνε το πρόβλημα να οξύνεται. Κατηγορεί το παιδί επειδή δεν τήρησε τις υποσχέσεις του; Επόμενο δεν είναι; Να πάει να καταγγείλει τους γονείς που το μεγαλώνουν αυτό το παιδί και να βρεθεί σε αυτό το κράτος ένας δημοτικός/σχολικός ψυχίατρος να εξετάσει το παιδί, να δείτε μετά αν θα το μισείτε ή θα το λυπηθείτε.

Όλα τα παιδιά θύματα είναι…και αυτά που τρώνε ξύλο και αυτά που δίνουν ξύλο. ... όταν προστατεύεις τα παιδιά σου δεν είσαι πάντα σε θέση να σκέπτεσαι λογικά, ήρεμα, συμπονετικά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο …. Μόνο στην ιδέα ότι το παιδί σου κινδυνεύει τρελαίνεσαι. Τους λείπαμε και δεν θα τους έκανα κακό… αλίμονο…αλλά να μου αφήσουν και επιλογές να επιλύσω το πρόβλημα ειρηνικά γιατί το παιδί μου είναι πάνω απ όλα. Δεν θα αφήνω να το δέρνουν. Και αν αναγκάζομαι θα δείρω.


Δηλαδή στο τέλος θα κάνουμε συζήτηση για το πια παιδιά θα θυσιαστούν στο βωμό της αδιαφορίας της κοινωνίας…

Εγω έχω μόνο μια άσχετη απάντηση: «όχι τα δικά μου».:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Όλα τα παιδιά θύματα είναι…και αυτά που τρώνε ξύλο και αυτά που δίνουν ξύλο. Το ζήτημα είναι ότι όταν προστατεύεις τα παιδιά σου δεν είσαι πάντα σε θέση να σκέπτεσαι λογικά, ήρεμα, συμπονετικά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο …. Μόνο στην ιδέα ότι το παιδί σου κινδυνεύει τρελαίνεσαι. Τους λείπαμε και δεν θα τους έκανα κακό… αλίμονο…αλλά να μου αφήσουν και επιλογές να επιλύσω το πρόβλημα ειρηνικά γιατί το παιδί μου είναι πάνω απ όλα. Δεν θα αφήνω να το δέρνουν. Και αν αναγκάζομαι θα δείρω.


Κι εγώ θα τρελαινόμουν, και αν θέλεις η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάω την επόμενη μέρα με το γιο μου στο σχολείο και όταν έρθουν αυτά τα παιδιά να τα διώξω. Θα ήταν χαζό όμως, θα μείωνα αρχικά το ίδιο το παιδί μου ("Φώναξες τη μαμά σου να μας κάνει ντα;") και θα θύμωνα περισσότερο τα άλλα παιδιά. Με δεύτερη σκέψη όμως, γύρισα εναντίον των γονέων των παιδιών αυτών και εκεί θα μείνω. Μιας και οι γονείς είναι σε θέση να συζητήσουν, γιατί υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα, θα τους πρότεινα να πάνε το παιδί σε ψυχολόγο. Αν δεν δέχοταν, ναι, θα ανακατευόμουν στα οικογενειακά τους, και θα έκανα καταγγελία στην αστυνομία. Επειδή είχαμε μία παρόμοια περίπτωση στη γειτονιά, η πρώτη κίνηση είναι να πάνε τα παιδιά σε ψυχολόγο και οι γονείς σε κοινωνικό λειτουργό. Και μετά και τα παιδιά σε κοινωνικό λειτουργό.


Δηλαδή στο τέλος θα κάνουμε συζήτηση για το πια παιδιά θα θυσιαστούν στο βωμό της αδιαφορίας της κοινωνίας…

Εγω έχω μόνο μια άσχετη απάντηση: «όχι τα δικά μου».:no:

Κανένα παιδί δεν θα καεί αν φερθούμε σωστά. Αρχικά, στις επόμενες δημοτικές/προεδρικές/βουλευτικές εκλογές, εσείς οι μεγάλοι που ψηφίζετε, αντί να ζητήσετε να σας κάνουν κι άλλους δρόμους, ζητήστε να σας φέρουν σχολικούς ψυχολόγους. Το πρόβλημα, κατά 90% πιστεύω, εκεί εντοπίζετε μιας και είνι η πρώτη επαφή του παιδιού με την κοινωνία και τις υποχρεώσεις προς αυτήν.


Και παράδειγμα προς αυτούς που τείνουν να κάψουν το παιδί στο βωμό της κοινωνίας, στην τάξη της αδερφής μου (έκτη δημοτικού) είναι ένα κοριτσάκι το οποίο απο πολύ μικρό έχει χάσει τη μητέρα του, και μόλις πριν μήνες έχασε και τον πατέρα του. Η αδερφή μου της ζήτησε να βγούνε για παιχνίδι στην γειτονιά, χωρίς να σκέφτεται κάτι παραπάνω, και το κορίτσι αυτό την έβρισε και της είπε να την αφήσει ήσυχη. Η γιαγιά του κοριτσιού αυτού, όταν έτυχε να συζητάει με την μητέρα μου, της είπε οτι η μικρή συνέχεια της λέει οτι τους μισεί όλους επειδή τη λυπούνται...Κάποιοι ζήτησαν την επέμβαση κοινωνικού λειτουργού και όντως πήγε κοινωνικός λειτουργός να βρει το κορίτσι. Μόνο που πήγε στο σχολείο..γιατί τίποτα δεν λειτουργεί σωστά σε αυτή τη χώρα...Το κορίτσι θύμωσε περισσότερο και τσακώθηκε με τη γιαγιά του που της έστειλε τον "γιατρό" στο σχολείο λες και είναι άρρωστή....

Αν αύριο-μεθαύριο το δείτε αυτό το κορίτσι σε ένα δρόμο με κοντό μίνι και τσιγάρο στο στόμα τι θα σκεφτείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επειδή είχαμε μία παρόμοια περίπτωση στη γειτονιά, η πρώτη κίνηση είναι να πάνε τα παιδιά σε ψυχολόγο και οι γονείς σε κοινωνικό λειτουργό. Και μετά και τα παιδιά σε κοινωνικό λειτουργό.

στην Ελλάδα αυτά? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν τα διάβασα όλα, συγγνώμη, αλλά να πω την άποψή μου! Καταρχάς όπως είπαν κι άλλοι, μιλάμε για παιδιά στην εφηβεία, και οι χαρακτηρισμοί "κωλόπαιδα" κάθε άλλο παρά βοηθάνε. Κανείς δεν γεννιέται κακός, κι όλους μας ορίζουν οι εμπειρίες και τα βιώματά μας. Για να αποκτήσουν αυτά τα παιδιά μια τέτοια συμπεριφορά, είτε η οικογένεια τα ώθησε, είτε οι "κακές συναναστροφές", καθώς η εφηβεία είναι η ηλικία που το παιδί θέλει να φαίνεται μάγκας και να γίνεται αρεστός από συγκεκριμένα γκρουπ συνομηλίκων.

Βέβαια κι η μάνα τι να κάνει; Να πληρώσει το παιδί της τα ψυχολογικά των άλλων; Εγώ θα έλεγα να πει στους γονείς των παιδιών ότι αν δεν πάρουν δραστικά μέτρα θα αναγκαστεί να καλέσει την αστυνομία. Σε περίπτωση που οι γονείς δεν βοηθήσουν, να έρθει σε επαφή με την αστυνομία και να ζητήσει την παρέμβαση κοινωνικού λειτουργού. Όχι αναμορφωτήρια και υπερβολές, ΕΛΕΟΣ!:/: Αν γίνει μια ΚΑΛΗ προσπάθεια δεν θα υπάρχουν άσχημες συνέπειες για όλες τις πλευρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
στην Ελλάδα αυτά? :hmm:

Βρε ΚΕ στην Ελλάδα είμαστε, όχι στην φυλή των Μασάι ας πούμε!:P Κι εγώ ξέρω περιπτώσεις που έχει επέμβει κοινωνικός λειτουργός. Το αρνητικό είναι ότι αν είναι τελειώς διαλυμένη η οικογένεια είναι δύσκολο να μπει τάξη. Αλλά προσπάθειες γίνονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συγγνωμη ρε παιδια...πολυ σωστα οσα λετε -και εσυ suspiria αν και το πρωτο σου ποστ με το περιστατικο τμε τους ναρκωμανεις παραπεμπει σε κατι περισσοτερο απο αγγελικα πλασμενη κοινωνια-, αλλα θελω να ρωτησω κατι:
Το παιδι που ΔΕΝ εχει προκαλεσει τιποτα απο τα παραπανω και ειναι δεκτης ολων αυτων που βρισκεται στην κουβεντα μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συγγνωμη ρε παιδια...πολυ σωστα οσα λετε -και εσυ suspiria αν και το πρωτο σου ποστ με το περιστατικο τμε τους ναρκωμανεις παραπεμπει σε κατι περισσοτερο απο αγγελικα πλασμενη κοινωνια-, αλλα θελω να ρωτησω κατι:
Το παιδι που ΔΕΝ εχει προκαλεσει τιποτα απο τα παραπανω και ειναι δεκτης ολων αυτων που βρισκεται στην κουβεντα μας?

Κάτσε να αισθανθεί πρώτα ασφαλές το παιδί (και να είναι) και μετά το συζητάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Κάτσε να αισθανθεί πρώτα ασφαλές το παιδί (και να είναι) και μετά το συζητάμε.
δεν το καταλαβαινω πως το λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! Δηλαδή , πραγματικά, επειδή τρώω φρίκη με κάτι τέτοια, και πάρτε το και προσωπικά αν θέλετε, είναι δυνατόν να ζητάμε για την επίλυση του προβλήματος την επέμβαση της αστυνομίας και όχι απλά την επέμβαση, αλλά και το ΞΥΛΟ;;;;;;;

Μιλάμε σοβαρά τώρα; Είναι παιδιά 16 χρονών! Είναι παιδιά που έχουν ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ψυχολογικά που δεν φαίνονται. Το μεγαλύτερο θύμα στην όλη υπόθεση δεν είναι ο μικρός, ακόμα και αν την πληρώνει και αυτός ακριβά, γιατί πέρα απο τα 2 ευρώ δέχεται τρελή ψχολογική πίεση. Τα πραγματικά θύματα είναι τα παιδιά που ασκούν τη βία στον μικρό.

Αγάπη μου, όταν δεις ένα πρεζάκι, νευριάζεις με την κατάντια του, δεν τον χτυπάς όμως. Δεν τον καις στην πλατεία του χωριού. Τον βοηθάς να σηκωθεί στα πόδια του, τον παίρνεις αγκαλιά και τον πηγαίνεις στο νοσοκομείο. Του πας την επόμενη μέρα λουλούδια και τον κοιτάς στα ματιά, και αυτό είναι που ζητάει. Όταν δεις αυτά τα παιδιά, δεν τα χτυπάς, ούτε εσύ ούτε τα γουρούνια, δεν τους βρίζεις καν! Οι γονείς του, όπως περιγράφει η μητέρα του παιδιού ήταν αξιοπρεπέστατοι, ωστόσο δεν είχαν καταλάβει οτι το παιδί τους έχει πρόβλημα; Τι γονιός είναι αυτός που δεν καταλαβαίνει κάθε συναίσθημα και πρόβλημα του παιδιού του;

Πραγματικά, όσο υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν οτι η βία, ο εκβιασμός, ο εκφοβισμός, Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ, θα διορθωθεί με αντίποινα είναι αυτοί που θα βοηθάνε το πρόβλημα να οξύνεται. Κατηγορεί το παιδί επειδή δεν τήρησε τις υποσχέσεις του; Επόμενο δεν είναι; Να πάει να καταγγείλει τους γονείς που το μεγαλώνουν αυτό το παιδί και να βρεθεί σε αυτό το κράτος ένας δημοτικός/σχολικός ψυχίατρος να εξετάσει το παιδί, να δείτε μετά αν θα το μισείτε ή θα το λυπηθείτε.



(Υ.Γ. Ως απόδειξη όλων αυτών, η μητέρα του έγραψε οτι , συνέπεια όλης της πίεσης/βίας που δεχόταν το παιδί της ήταν να μιλάει και ο ίδιος με άσχημο τρόπο και να εκφράζει επιθετηκότητα στη μητέρα του. Τα 16 χρονα δεν την βρήκαν αυτήν την συμπεριφορά απο το πουθενά)

Ωραία όσα λες... Αλλά για πές μας τί θα έκανες εσύ αν κυνδίνευε η ψυχοσωματική ακεραιότητα του παιδιού σου??? Θα πήγαινες την συμμορία στον ψυχολόγο ή στον ψυχίατρο??? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top