Επιλογή διανομής Linux

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Θα δούν εύκολα τα πάντα; Modem, drivers κ.τ.λ.;:worry:
Εγω σου ειπα: σε εμενα ολα λειτουργουν.

Αν ειχε καποιος τετοιο προβλημα παω πασο. Νομιζω εξαρταται και απο τη διανομη, ας πουμε εγω ακουσει κανεναν με ubuntu να παραπονιεται. Ο φιλος μου απο την αλλη που εχει gentoo που ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολη, τα εχει δει ολα. (Αλλα του αρεσει:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εγω σου ειπα: σε εμενα ολα λειτουργουν.

Αν ειχε καποιος τετοιο προβλημα παω πασο. Νομιζω εξαρταται και απο τη διανομη, ας πουμε εγω ακουσει κανεναν με ubuntu να παραπονιεται. Ο φιλος μου απο την αλλη που εχει gentoo που ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολη, τα εχει δει ολα. (Αλλα του αρεσει:P)
Έχεις και windows εσύ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ubuntuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuUU!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ρε παιδια, εγω δεν καταλαβαινω, ας μου πει οποιος θελει: Τι προβληματα σας αναγκασαν να γυρισετε στα windows?

  1. Συγχρονισμός με PDA
  2. Κανένα αξιόλογο πρόγραμμα για PIM (π.χ. Outlook)
  3. Συγχρονισμός με κινητό
  4. Δεν μπορούσα να ακούσω τα κομμάτια που είχα αγοράσει από το itunes
  5. Συγχρονισμός με ipod
  6. Δεν μπορούσα να δουλέψω το tv tuner
  7. Δεν βρήκα κανέναν instant messenger που να υποστηρίζει την cam μου
  8. Δεν βρήκα κανένα αξιόλογο πρόγραμμα για vector
  9. Δεν βρήκα κανέναν music player με αξιόλογο library.
  10. Βαριέμαι να γράψω άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
  1. Συγχρονισμός με PDA
  2. Κανένα αξιόλογο πρόγραμμα για PIM (π.χ. Outlook)
  3. Συγχρονισμός με κινητό
  4. Δεν μπορούσα να ακούσω τα κομμάτια που είχα αγοράσει από το itunes
  5. Συγχρονισμός με ipod
  6. Δεν μπορούσα να δουλέψω το tv tuner
  7. Δεν βρήκα κανέναν instant messenger που να υποστηρίζει την cam μου
  8. Δεν βρήκα κανένα αξιόλογο πρόγραμμα για vector
  9. Δεν βρήκα κανέναν music player με αξιόλογο library.
  10. Βαριέμαι να γράψω άλλα

2. Εγω εχω Kontact.... Κανενα extension για thunderbird δεν σε βολεψε?
Βασικα εγω και οταν ειχα windows δεν χρησιμοποιουσα IE η outlook οποτε...

4. Καπου διαβασα μια λυση για αυτο, αλλα φανταζομαι δεν σε ενδιαφερει πλεον.

5. Πολλα προγραμματα δουλευουν με ipod, νομιζω και το amarok.

7. Τι καμερα εχεις? Εμενα και ο amsn και ο Kopete μου την αναγνωρισαν αμεσως.

9. Το αξιολογο ειναι σχετικα και θεμα γουστου.

Για τα υπολοιπα δεν γνωριζω....

Αληθεια, τι διανομη ειχες?
Έχεις και windows εσύ;:hmm:

Οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
ubuntuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuUU!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ρε παιδια, εγω δεν καταλαβαινω, ας μου πει οποιος θελει: Τι προβληματα σας αναγκασαν να γυρισετε στα windows?

Καλα εγω δεν εχω καν δοκιμασει Linux, αλλα δυο απο τους λογους που φανταζομαι θα με αναγκαζαν να εχω τουλαχιστον dual boot, ειναι η ασυμβατοτητα παιχνιδιων, και η ασυμβατοτητα εξειδικευμενων προγραμματων (βλ πχ Visual studio, Robotics Studio, κτλ...Οκ, προγραμματα της Microsoft αλλα αν τα χρειαζεσαι... :whistle: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλα εγω δεν εχω καν δοκιμασει Linux, αλλα δυο απο τους λογους που φανταζομαι θα με αναγκαζαν να εχω τουλαχιστον dual boot, ειναι η ασυμβατοτητα παιχνιδιων, και η ασυμβατοτητα εξειδικευμενων προγραμματων (βλ πχ Visual studio, Robotics Studio, κτλ...Οκ, προγραμματα της Microsoft αλλα αν τα χρειαζεσαι... :whistle: )

Ε ναι, παιχνιδια δεν.... απλα εγω δεν παιζω ποτε.
Οσο για τα αλλα προγραμματα, υπαρχουν πολλα παρομοια για linux.

Αλλα ναι, σε αυτη την περιπτωση οπως ειπες και εσυ, κρατας και τα windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
2. Εγω εχω Kontact.... Κανενα extension για thunderbird δεν σε βολεψε?
Βασικα εγω και οταν ειχα windows δεν χρησιμοποιουσα IE η outlook οποτε...

4. Καπου διαβασα μια λυση για αυτο, αλλα φανταζομαι δεν σε ενδιαφερει πλεον.

5. Πολλα προγραμματα δουλευουν με ipod, νομιζω και το amarok.

7. Τι καμερα εχεις? Εμενα και ο amsn και ο Kopete μου την αναγνωρισαν αμεσως.

9. Το αξιολογο ειναι σχετικα και θεμα γουστου.

Για τα υπολοιπα δεν γνωριζω....

Αληθεια, τι διανομη ειχες?


Οχι!
Οι διανομή που είχα ήταν suse στην αρχή και έπειτα ubuntu.

9. Το αξιόλογο είναι κάτι αντικειμενικό.

4. λες για αυτήν την λύση που τρέχεις το itunes μέσα από emulator για windows; Δεν νομίζω να αποτελεί λύση.

Όσο για την cam όντως είχα περίεργη cam. Για να την κάνω να δουλέψει θυμάμαι ότι χρειάστηκε να πειράξω το πυρήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Οι διανομή που είχα ήταν suse στην αρχή και έπειτα ubuntu.

9. Το αξιόλογο είναι κάτι αντικειμενικό.

4. λες για αυτήν την λύση που τρέχεις το itunes μέσα από emulator για windows; Δεν νομίζω να αποτελεί λύση.

Όσο για την cam όντως είχα περίεργη cam. Για να την κάνω να δουλέψει θυμάμαι ότι χρειάστηκε να πειράξω το πυρήνα

Ε οχι ακριβως αντικειμενικο! Εγω ας πουμε χρησιμοποιω amarok. Ποτε δεν μπορεσα να συνηθισω το wmp. Ξερω αλλους που χρησιμοποιυν μονο wmp και το θεωρουν το καλυτερο. Αρα ειναι υποκειμενικο!

Οσο για το αλλο, δεν θυμαμαι, θα ψαξω που το ειχα βρει και θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ε οχι ακριβως αντικειμενικο! Εγω ας πουμε χρησιμοποιω amarok. Ποτε δεν μπορεσα να συνηθισω το wmp. Ξερω αλλους που χρησιμοποιυν μονο wmp και το θεωρουν το καλυτερο. Αρα ειναι υποκειμενικο!

Δεν με κατάλαβες, θέλω έναν Player με αντικειμενικά αξιόλογη library, δεν μιλάω για εμφάνιση. π.χ. δεν μπορώ να δεχτώ library που δεν δουλεύει με index.

Το wmp από την έκδοση 11 και μετά έχει πολύ αξιόλογη Library.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το wmp από την έκδοση 11 και μετά έχει πολύ αξιόλογη Library.
Ειδικά εμένα (που αλλάζω κάθε αρχείου τις ιδιότητες και βάζω τίτλο αρχείου - τίτλο τραγουδιού - ερμηνευτή άλμπουμ - ερμηνευτή τραγουδιού) με βοηθάει απίστευτα.
[Βέβαια θέλω σχεδόν κάνα μισάωρο ή και παραπάνω για να τακτοποιήσω ένα άλμπουμ 30-40 τραγουδιών]


Συν η γρήγορη αναζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

252

Νεοφερμένος

Ο 252 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Hello tomorrow, or today?

https://www.apple.com/macosx/leopard/

Enjoy apple!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • picture1yc0.png
    picture1yc0.png
    464.8 KB · Εμφανίσεις: 137
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Λοιπόν, σήμερα εγκατέστησα -ομολογουμένως με απίστευτη ευκολία- το ubuntu 6.10! Όλα έγιναν όπως ΔΕΝ τα περίμενα, εγκατέστησα το ubuntu στον δεύτερο σκληρό (15 Gb) και κράτησα τα windows xp sp2 στον πρώτο (250Gb). Με την εκκίνηση μου ζητά με ποιό λειτουργικό να ξεκινήσει, όλα καλά και εδώ... Τα μόνα εγκατεστημένα videos και sounds που έχει το ubuntu μέσα τα είδε κανονικά και τα "έπαιξε" κανονικά, πράγμα που με κάνει να πιστεύω πως έχει δεί και τις κάρτες γραφικών και ήχου (:confused: έτσι νομίζω τουλάχιστον, αν κάνω λάθος διορθώστε με...)!

Το θέμα είναι πώς πρέπει πλέον να βάλω plugins για την αναπαραγωγή .mp3 αλλά και για όλα τα άλλα γνώστα μας αρχεία! Το πρόβλημα είναι το εξής: ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!

Περιμένω τη βοήθεια όσων γνωρίζουν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις τους ανάλογους codec. Με ένα γρήγορο google βρήκα αυτό, ρίξε μια ματία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις τους ανάλογους codec. Με ένα γρήγορο google βρήκα αυτό, ρίξε μια ματία
Nα το κάνω, κανένα πρόβλημα, αλλά πως;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πως κάνω logg in σαν root user και πως γίνεται αυτή η ρημάδα η εγκατάσταση codecs;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
OK! Θα δοκιμάσω τη συμβουλή σου, θα έχω και άλλα προβλήματα σύντομα οπότε καλέ HUNTER να με βοηθήσεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
είναι απλά τα πράγματα. Είμαι και εγώ χρήστης ubuntu (για την ακρίβεια είμαι σε dual-boot) και μπορώ να σου πω ότι χρησιμοποιώ τα windows μόνο για διάφορα παιχνίδια (αν και υπάρχει και για αυτό λύση, με χρήση wineHQ και emulation λογισμικών).

Το ubuntu είναι θα έλεγα κάπως πιο advanced, αλλά όταν μάθεις μερικά πράγματα και διαφορές με τα windows, θα είσαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Αρχικά ρίξε μια ματιά εδώ. Έχει πολλά πράγματα για αρχάριους.

Αν και το ubuntu είναι -κατά τη γνώμη μου- καλύτερα από το γνωστό λειτουργικό της microsoft, θέλει αρκετή δουλειά για να το προσαρμόσεις στις προτιμήσεις σου. Όλες σχεδόν οι ανάγκες του μέσου χρήστη καλύπτονται με αυτό: Eγκατάσταση Ubuntu: Τhe missing steps.

Εάν δεν υπάρχει εκεί κάτι το οποίο ψάχνεις, εδώ είναι το αρχικό μήνυμα με υπερσυνδέσμους σε διάφορα tips 'n' tricks για το ubuntu (με μαυρισμένα γράματα βρίσκεται μάλιστα και ο παραπάνω οδηγός και τα σημαντικότερα θέματα).

Αφού τελειώσεις με όλα αυτά (οι οδηγοί δίνουν ακριβείς οδηγίες για το τι εντολές πρέπει να δώσεις) ένα χρήσιμο εργαλείο για κάθε χρήστη ubuntu είναι το automatix2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
OK! Θα δοκιμάσω τη συμβουλή σου, θα έχω και άλλα προβλήματα σύντομα οπότε καλέ HUNTER να με βοηθήσεις!:P

Δεν διαβασα το λινκ γιατι ηταν τεραστιο, αλλα ξερεις οτι μπορει απλα να κανεις sudo και command, ε? Θεωρω οτι ειναι πιο ασφαλες για καινουριους χρηστες. (Απειρες φορες εχω ξεχαστει ως root)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
είναι απλά τα πράγματα. Είμαι και εγώ χρήστης ubuntu (για την ακρίβεια είμαι σε dual-boot) και μπορώ να σου πω ότι χρησιμοποιώ τα windows μόνο για διάφορα παιχνίδια (αν και υπάρχει και για αυτό λύση, με χρήση wineHQ και emulation λογισμικών).

Το ubuntu είναι θα έλεγα κάπως πιο advanced, αλλά όταν μάθεις μερικά πράγματα και διαφορές με τα windows, θα είσαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Αρχικά ρίξε μια ματιά εδώ. Έχει πολλά πράγματα για αρχάριους.

Αν και το ubuntu είναι -κατά τη γνώμη μου- καλύτερα από το γνωστό λειτουργικό της microsoft, θέλει αρκετή δουλειά για να το προσαρμόσεις στις προτιμήσεις σου. Όλες σχεδόν οι ανάγκες του μέσου χρήστη καλύπτονται με αυτό: Eγκατάσταση Ubuntu: Τhe missing steps.

Εάν δεν υπάρχει εκεί κάτι το οποίο ψάχνεις, εδώ είναι το αρχικό μήνυμα με υπερσυνδέσμους σε διάφορα tips 'n' tricks για το ubuntu (με μαυρισμένα γράματα βρίσκεται μάλιστα και ο παραπάνω οδηγός και τα σημαντικότερα θέματα).

Αφού τελειώσεις με όλα αυτά (οι οδηγοί δίνουν ακριβείς οδηγίες για το τι εντολές πρέπει να δώσεις) ένα χρήσιμο εργαλείο για κάθε χρήστη ubuntu είναι το automatix2.
Πάρα πολύ χρήσιμα όσα μου γράφεις θα τα μελετήσω και μελλοντικά είμαι σίγουρος πως θα σε χρειαστώ.;)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!:D

Δεν διαβασα το λινκ γιατι ηταν τεραστιο, αλλα ξερεις οτι μπορει απλα να κανεις sudo και command, ε? Θεωρω οτι ειναι πιο ασφαλες για καινουριους χρηστες. (Απειρες φορες εχω ξεχαστει ως root)
Όχι, αυτό δε το γνωρίζω, τι είναι και πως γίνεται;
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top