Παιδί, έφηβος ή ενήλικας;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εχω δεί πολλές φορές άτομα που περνάνε την εφηβία, πήνουν καπνήζουν διασκεδάζουν, όλα περιστρέφοντε στο μυαλό του έφηβου σαν να είναι ο σούπερ ήρωας που βγήκε για να σώσει τον κόσμο, οι γονείς πιστέβουν ότι είναι ακόμα παιδί όταν κάνει κάποια βλακεία άλλα όταν κάνει κάτι καλό λένε ότι χέροντε που είναι έξυπνος άνθρωπος.:)

Οι έξω απο την άλλη, αντημετοποίζουν τον έφηβο σαν μεγάλο και έξυπνο άνθρωπο, άλλα άν κάνει κάτι κακό λένε "έλα μωρέ είναι μόνο 15" ή 14 ή 13...

Τι είναι τελικά ο έφηβος για εσάς; σας φένετε κάτι γνώρημο απο τα παραπάνω; πιστέυετε ότι είναι σωστό την μια να του λέμε είσαι μεγάλος και την άλλη απο πίσω να στηρίζεις τις κουταμάρες επιδη είναι παιδί; :)


Προσωπικά με ενοχλεί αυτό που γίνετε, έχουμε έναν έφηβο(γενικά μηλάω) , μηλάμε μαζί του για σέξ, ποτό, ξενύχτι και όταν πεί μια βλακεία και πώ ότι την έκανε μου λένε έλα μωρέ μικρό παιδί είναι......

Γιατί ξεχωρίζουμε τις βλακείες ενώς ενήλικα λοιπόν απο τις βλακείες ενός έφηβου; γιατί πιστέυετε ότι ο έφηβος πρέπεί και επιτρέπετε να παθένει κρίση ταυτότητας, και έχι ένας 20χρονος ένθρωπος;

Σόρυ για την πολυλογία μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
θα σταθω μονο σε αυτο γιατι τα αλλα ετσι οπως τα εμπλεξες δεν καταλαβα πιο ακριβος ειναι το θεμα και τι θελεις να σχολιασουμε

Γιατί ξεχωρίζουμε τις βλακείες ενώς ενήλικα λοιπόν απο τις βλακείες ενός έφηβου; γιατί πιστέυετε ότι ο έφηβος πρέπεί και επιτρέπετε να παθένει κρίση ταυτότητας, και έχι ένας 20χρονος ένθρωπος;

Γιατι ο εφηβος κανει περισσοτερες και ειναι πιο παρορμητικος, μολις του ερθει μια ιδεα θα την κανει πραξη, χωρις να σκευτει αν ειναι καλο η κακο και αν θα εχει συνεπιες/
Ο εφηβος δεν επιτρεπετε απλα, εχει κριση ταυτοτιτας, ακριβος γιατι ειναι σε αυτην την ηλικια και εχει αρχισει να αντιλαμβανετε πραγματα που δεν αντιλαμβανωτανε μικροτερος και δεν εχει χτυσει ακομα τον χαρακτιρα του, τον τροπο σκεψεις του, τις αποψεις του κλπ οπως ενας μεγαλητερος. Τωρα που φερνεις για παραδειγμα εναν 20χρονο, πιστευω πως και καπιος σε αυτην την ηλικια, αν και εχει φυγει απο την εφηβια δεν εχει κατασταλαξει απολυτα ακομη... Μετα τα 25-26 ναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
θα σταθω μονο σε αυτο γιατι τα αλλα ετσι οπως τα εμπλεξες δεν καταλαβα πιο ακριβος ειναι το θεμα και τι θελεις να σχολιασουμε



Γιατι ο εφηβος κανει περισσοτερες και ειναι πιο παρορμητικος, μολις του ερθει μια ιδεα θα την κανει πραξη, χωρις να σκευτει αν ειναι καλο η κακο και αν θα εχει συνεπιες/
Ο εφηβος δεν επιτρεπετε απλα, εχει κριση ταυτοτιτας, ακριβος γιατι ειναι σε αυτην την ηλικια και εχει αρχισει να αντιλαμβανετε πραγματα που δεν αντιλαμβανωτανε μικροτερος και δεν εχει χτυσει ακομα τον χαρακτιρα του, τον τροπο σκεψεις του, τις αποψεις του κλπ οπως ενας μεγαλητερος. Τωρα που φερνεις για παραδειγμα εναν 20χρονο, πιστευω πως και καπιος σε αυτην την ηλικια, αν και εχει φυγει απο την εφηβια δεν εχει κατασταλαξει απολυτα ακομη... Μετα τα 25-26 ναι....

Δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω με το φίλο κρόνο. Τα υπόλοιπα είναι περιτά. .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanaki

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ο έφηβος βρίσκεται σε μια ηλικία που μπορεί ασφαλώς να κάνει περισσότερα πράγματα απ' όταν ήταν παιδί (έχει περισσότερες ελευθερίες), αλλά δεν έχει ακόμα ευθύνες και υποχρεώσεις να σκεφτεί όπως ένας ενήλικας... Θα κάνει πράγματα που δεν θα έκανε ίσως αν ήταν ενήλικας ο οποίος θα σκεφτόταν τις συνέπειες.
Προσωπικά πιστεύω ότι καλώς οι έφηβοι αντιμετωπίζονται και με τους δυο τρόπους: ως παιδιά και ως ενήλικες... Για άλλα είναι ώριμοι ενώ για κάποια άλλα όχι. Μπορούν να βγούν το σαββατόβραδο αλλά δεν πρέπει να οδηγούν αμάξι π.χ.
Αυτό που ενοχλεί εμένα είναι ότι σε μια σοβαρή κουβέντα δεν ακούνε καθόλου την άποψη του "μικρού" εφήβου. Δε λέω κι εγώ έχω αλλάξει απόψεις σε πολλά πράγματα από τα 14 μου, αλλά το να μη δίνουν σημασία σε αυτό που λες το θεωρώ προσωπικά αγένεια, γιατί οι ενήλικες πιστεύουν ότι έχουν πάντα δίκιο... Όσον αφορά τις βλακείες που λένε οι έφηβοι νομίζω ότι είναι λάθος να λένε ότι είναι μικρό παιδί σαν δικαιολογία είναι σε μια ηλικία που έχει σχηματίσει κατα ένα μέρος την προσωπικότητα του. Το καλύτερο είναι να συζητήσει μαζί του να το ρωτήσει γιατί έχει αυτή την άποψη (γιατί ο έφηβος "δανείζεται" αρκετές απόψεις από άλλους) και να τον βοηθήσει να διευρύνει τους ορίζοντές του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όπως μου έλεγε και η μανούλα μου όταν ήμουν στην εφηβεία μου....
"είσαι πολύ μικρή για να παντρευτείς αλλά αρκετά μεγάλη για να μαζεύεις το δωμάτιο σου!"

με λίγα λόγια....
ο έφηβος έχει το "ακαταλόγιστο" και δικαιολογείται να κάνει κάποιες κουταμάρες, που λόγω ηλικίας δεν έχει αποκτήσει ακόμα τις ανάλογες εμπειρίες.
Ο έφηβος δεν είναι ηλίθιο άτομο... απλά δεν έχει αποκτήσει ακόμα τις εμπειρίες ενός 20άρη, ο 20άρης δεν έχει τις εμπειρίες του 30άρη ο 30άρης του 40άρη κ.ο.κ.


Θεωρώ ότι μπορώ να κουβεντιάσω με έναν έφηβο για τα πάντα
να ακούσω την άποψη του και το τι έχει να πει
όμως υπάρχουν θέματα που η άποψη του θα μετρήσει λιγότερο απ ότι ενός ανθρώπου με περισσότερες εμπειρίες.
Αν για παράδειγμα ρωτήσω τον Κρόνο και κάποιον συνομήλικο μου για την νυχτερινή ζωή, θα κρατήσω περισσότερο την άποψη του Κρόνου.
Αν όμως ρωτήσω κάτι για την επαγγελματική μου εξέλιξη τον Κρόνο κι έναν συνομήλικο μου, θα μετρήσει περισσότερο η άποψη του συνομήλικου...
Παρόλα αυτά... θα ακούσω και στις δύο φάσεις και τους δύο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
.
Αν για παράδειγμα ρωτήσω τον Κρόνο και κάποιον συνομήλικο μου για την νυχτερινή ζωή, θα κρατήσω περισσότερο την άποψη του Κρόνου

Αυτο ητανε υπονοουμενο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιατί ένας 30αρης που κάνει όμως τις ίδιες "βλακειες" με έναν έφηβο κατακρήνουν τον 30αρι; γιατί ο 30αρης δεν επιτρέπετε να κάνει ότι του καπνήσει; Γιατί λένε ανέυθυνό κάποιον που δουλέυει και τον προσωπικό του χρόνο τον περνάει σαν έφηβος τον λένε ανέυθυνο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί ένας 30αρης που κάνει όμως τις ίδιες "βλακειες" με έναν έφηβο κατακρήνουν τον 30αρι; γιατί ο 30αρης δεν επιτρέπετε να κάνει ότι του καπνήσει; Γιατί λένε ανέυθυνό κάποιον που δουλέυει και τον προσωπικό του χρόνο τον περνάει σαν έφηβος τον λένε ανέυθυνο; :hmm:

Μα έχει καμιά σημασία τι λέει ο κόσμος;
Δεν μπορούμε να ζούμε σύμφωνα με τα θέλω των άλλων......:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα έχει καμιά σημασία τι λέει ο κόσμος;
Δεν μπορούμε να ζούμε σύμφωνα με τα θέλω των άλλων......:):):)

Δεν λέω όχι πειρατή και σε μένα σαν έφηβη και σαν άμυαλη μου φέροντε αλλα ποτέ δεν με ένοιαξε επιδή μου αρέσει έτσι όπως είμαι, αλλα δεν μπορώ να ακούω να με πρίζουν, και απο την άλλη να συγχέρουν και να ακούν περισσότερο έναν έφηβο επιδή εγώ είμαι μεγάλη και ανώριμη με αγνωούν ας είμαι και 25 (παράδειγμα έδωσα):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι μανια μου αμα εγω βαλω φωτια στις κουρτινες θα με παρει και θα εμ σηκωσει ενω αν βαλει ο 2χρονος ξαδερφος μου φωτια δεν θα του κανει κανεις τπτ;.... Νομιζω μπανεις στο νοημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιατι μανια μου αμα εγω βαλω φωτια στις κουρτινες θα με παρει και θα εμ σηκωσει ενω αν βαλει ο 2χρονος ξαδερφος μου φωτια δεν θα του κανει κανεις τπτ;.... Νομιζω μπανεις στο νοημα....


Δεν μηλάω για τέτοια περίπτωση, μηλάω για ιθικές βλακειες, αλλα οκ θα το πούμε τότε και έτσι, πίνεις κάθε μέρα εσύ θεωρόντας ότι είναι μαγκιά και οι άλλοι απλά ανησιχούν για την υγεία σου, εγώ είμαι 40 πήνω κάθε μέρα και με λένε αλκοολικό:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν μηλάω για τέτοια περίπτωση, μηλάω για ιθικές βλακειες, αλλα οκ θα το πούμε τότε και έτσι, πίνεις κάθε μέρα εσύ θεωρόντας ότι είναι μαγκιά και οι άλλοι απλά ανησιχούν για την υγεία σου, εγώ είμαι 40 πήνω κάθε μέρα και με λένε αλκοολικό:hmm:


Γιατί δεν θεωρείται "παράλογο" για ένα πιτσιρίκι να ... ανακαλύπτει το αλκοόλ και οι... ορμόνες του να τον ωθούν να πίνει το βόσπορο. Ένας 40ρης όμως που 1. δεν έχει οργανικά τις αντοχές

2. θεωρητικά έχει περισσότερες ευθύνες (πχ δουλειά) από έναν 15χρονο
3.Έχει βγάλει πολλάκις τα αντερά του λόγω... μεγάλης κατανάλωσης οινοπνευματοδών ποτών

θα έπρεπε να ξέρει ότι είναι παράλογο να πίνει ολημερίς και οληνυχτίς το βόσπορο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιατί δεν θεωρείται "παράλογο" για ένα πιτσιρίκι να ... ανακαλύπτει το αλκοόλ και οι... ορμόνες του να τον ωθούν να πίνει το βόσπορο. Ένας 40ρης όμως που 1. δεν έχει οργανικά τις αντοχές

2. θεωρητικά έχει περισσότερες ευθύνες (πχ δουλειά) από έναν 15χρονο
3.Έχει βγάλει πολλάκις τα αντερά του λόγω... μεγάλης κατανάλωσης οινοπνευματοδών ποτών

θα έπρεπε να ξέρει ότι είναι παράλογο να πίνει ολημερίς και οληνυχτίς το βόσπορο!

Τι θα πεί παράλογο και τι λογικό; παράλογο είναι να πιεί ένας μεγάλος; ή όταν ένας 40αρης κάνει κλάμπινκ μέχρι το πρωί γιατί λένε ότι είναι ρεμάλι; γιατί ένας έφηβος μπορεί να πάει σε οικο ανοχής και ένας 40αρης είναι στερημένος; γιατί ένας έφηβος μπορεί να τα έχει με 2 ή 3 συγχρόνος και ένας 35αρης ή 40άρης είναι γουρούνι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
:confused::confused:
Ετσι λες να λένε και για μένα......;
:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ε, ναι σίγουρα μου φαίνεται αστείο.
Ισως επειδή προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ε, ναι σίγουρα μου φαίνεται αστείο.
Ισως επειδή προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάτι τέτοιο.

Ανάλογα καμάρι μου παίζουν πολλά σε αυτή την ζωή, οι ξένοι οι συγκενείς οι συνεργάτες, ποτέ δεν ξέρεις, το θέμα βέβαια είναι άλλο άλλα οκ, καταλαβένεις τι ενωω, καμια φορά κατακρίνεσε όταν φέρεσε ή ζείς σαν έφηβος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μικρό το κακό. Δεν μπορούμε να ζούμε έτσι όπως θέλουν οι άλλοι.
Αλλωστε ποιος τους δίνει σημασια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τι θα πεί παράλογο και τι λογικό;
Ναι είναι παράλογο να μην έχει μάθει ακόμα ένας 40αρης τις καταστροφικές συνέπειες του αλκοόλ και να βγάζει τα αντερά του έχοντας πιει κι εγώ δεν ξέρω τι. .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μανια μου προσοπικα δεν πινω για μαγκια... Πινω γιατι μου αρεσει και εχω αρχισει να ψιλοξεφευγω και να γινομαι δουλος του αλκοολ... Περναω δλδ στην φαση του 40αρη που πινει. Πινω με τον ιδιο τροπο που πινει ο πατερας μου... Δεν πινω απο την στιγμη που θα ξυπνισω μεχρι να με παρει ο υπνος λογο του πολυ αλκοολ, αλλα μολις το βραδακι βρω την ευκαιρια θα πιο οσο προλαβω. Και τωρα το πραγμα γυριζει... εγω ειμαι ο υπερβολικος, εγω το εχω παραχ*σει, εγω κανω κακο στην υγεια μου; Και ολα αυτα γιατι; Γιατι ειμαι ακομα στην αναπτυξη... Δεν λεω, σωστα ολα αυτα, αλλα και ο πατερας μου πεινει,και πινει πιο σκληρο αλκοολ απο μενα, αλλα αυτος ειναι μεγαλος, εχει "συνιθισει και δεν τον πιανει" (εντομεταξυ εμενα με πιανει πολυ λιγοτερο..) Απλα, εγω εχω μια ζωη μπροστα μου, και ισως δεν καταλαβενω τι ζημια κανω στον ευατο μου, ο πατερας μου εχει ζησει πολλα χρονια, και οτι ζημια και αν κανει, δεν ειναι τοσο μεγαλη που θα του καταστρεψει την ζωη, οποτε λεει "δεν μαμιετε, δεν μου κανει και τοσο μεγαλη ζημια, στο κατω-κατω ας πεθανω 5 χρονια νωριτερα αλλα να ζησω οπως γουσταρω"

ετσι λοιπον και ο εφηβος δικαιολογιτε γιατι δεν ξερει, δεν συνιδιτοποιει, δεν εχει τον φοβο.... Οπως λες για τα ηθικα... Αν δεν πιω τωρα που δεν εχω δουλεια, αν δεν κυκλοφορισω τωρα με το σκισμενο τζιν που δεν με ενδιαφερει το κυρος, αν δεν αφησω τωρα μουσια και μαλλια που κυλαει η επανασταση στο αιμα μου και που δεν με νοιαζει πιος θα με προσλαβει στην δουλεια του, αν δεν αλλαζω κοπελα καθε μηνα τωρα που δεν περιπλεκονται τα πραγματα, ποτε θα τα κανω ολα αυτα;... Οταν θα ψαχνω για δουλεια και το σκισμενο τζιν θα σημενει αλητια και οχι στυλ, το μακρι μαλλι και το μουσι απλησια και αλητια και οχι γουστο, το ποτο αλκοολισμος και καθε κοπελα θα ζηταει ολο και περισσοτερα και δεν θα ειναι ολα καλα με ενα "σ'αγαπω" και ενα φιλακι....

Και εσυ λοιπον ρωτας γιατι να ειναι ετσι και να μην ειναι ετσι και για τον 30αρη... Τους επιφανιακους λογους του ξερουμε ολοι... τους βαθιτερους.... Γιατι ζουμε σε μια κοινονια που στιθικε σε καπια θεμελια (ας μην εξετασουμε καλητερα πια ειναι αυτα και πιος τα εθεσε και πως αλλαζουν) και η τροπη που πειραν κανουν κατι τετιο να θεωρητε ηλιθιο απο λιγους, και κανει εναν ανθρωπο που στα 30του θα συμπεριφερετε οπως συμπεριφερομαι εγω τωρα να τον θεωρουν οι περισσοτεροι ανωριμο, ανηθικο, αχρηστο, ρεμαλι, βαρος τις κοινονιας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top