Γυναίκες, μια γενική κατηγοριοποίηση στα μάτια του άντρα....

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μην ανησυχείς Νεράϊδα, όσο υπάρχει έστω και ένας που αντιστέκεται, υπάρχει ελπίδα...


Μιας και απορείς για τον γάμο μου και όπως βλέπω κόπτεσαι πολύ ,αυτός τελείωσε καθώς η πρώην γυναίκα μου πήρε απόφαση ότι δεν θέλει να κάνει παιδιά αναιρώντας τα προηγούμενα λεγόμενα της. Επειδή για μένα κάτι τέτοιο δεν νοείται οικογένεια το τελείωσα.

Σε αυτόν τον κόσμο θέλεις να φέρεις την κόρη σου dimitri? Το γιό σου έστω?


Επειδή το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο
Δεν τ' αντέχουν οι άνθρωποι κι είναι νωρίς, μ' ακούς
Είναι νωρίς ακόμη μες στον κόσμο αυτόν αγάπη μου
Να μιλώ για σένα και για μένα


ελπίζω μονάχα να μην είναι πολύ αργά... Για όλους μας.
Welcome to the Matrix


...εγώ θα προτιμήσω το κόκκινο χάπι...​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Και σε τι ακριβώς χρησιμεύει αυτή η υπεραπλουστευμένη κατηγοριοποίηση είπαμε? :hmm:
στο να δικαιολογούν κάποιοι άνθρωποι τα κόμπλεξ τους και την δική τους ανικανότητα να διατηρήσουν μια σχέση της προκοπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
στο να δικαιολογούν κάποιοι άνδρες τα κόμπλεξ τους και την δική τους ανικανότητα να διατηρήσουν σχέση με μια γυναίκα της προκοπής.

και οι γυναικες δεν ειμαστε καλυτερες...θεμα ανθρωπου ειναι..και οχι φυλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
και οι γυναικες δεν ειμαστε καλυτερες...θεμα ανθρωπου ειναι..και οχι φυλου...
οκ έχεις δίκιο, το διορθώνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ενα μόνον σχόλιο για να μην συνεχίσω σε σεντόνια.

Οπως λέει (σωστά κατά το ήμισυ) ο Dark Cronos
" Κανένα ανθρώπινο συναίσθημα δεν χωράει σε αυτήν την κατηγοριοποίηση. Καμμία άλλη αίσθηση, πλην της όρασης δεν ικανοποιείται."

Προφανώς αυτό δεν έχει κατανοήσει.
Μιλώντας για κατηγοριοποίηση μιλάμε για το άγνωστο.Ενα άγνωστο που εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να το ελέγξουμε όλο. Οπως προείπα είναι όπως τα ίντερβιους. Οταν για μια θέση έλθουν στα χέρια μου 200 βιογραφικά ,επειδή είναι αδύνατον να εξετάσεις και τα 200 απορρίπτεις πχ τα 150 με μόνο κριτήριο τους τίτλους σπουδών. Γνωρίζεις ότι πιθανά κάποιος από αυτούς που απέρριψες μπορεί στην ουσία να ήταν ο καταλληλότερος αλλά πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά ένα φιλτράρισμα.Ετσι και στην επιλογή συντρόφου. Για ένα χ πλήθος από το οποίο η ίδια μας η υπόσταση μας επιβάλλει να επιλέξουμε. Η επιλογή αυτή δεν είναι δεσμευτική. Επιλέγουμε να έλθουμε σε επαφή λαμβάνοντας τις πρώτες πρώτες πληροφορίες. Μα εκτός από την όραση ποιά άλλη αίσθηση μας οδηγεί σε αυτό το πρώτο βήμα προς την Μαρία πχ και όχι την Γιωργία?
Δεν είναι ανθρώπινο συναίσθημα η ανάγκη της πρώτης επικοινωνίας?
Δεν θα ξεκινήσουν όλα από την ...όραση?
Το τι θα προκύψει στην συνέχεια όπως ανέφερα με διάφορα παραδείγματα είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα καθώς ξεφεύγει από το γενικό και πηγαίνει στο διαπροσωπικό. Μπορεί να αναπτυχθούν απίστευτα ψυχολογικά δεσίματα ,εκπληκτικές πνευματικές σχέσης ή και τίποτε απολύτως. Αλλά ότι και να συμβεί ,θα συμβεί μετά, εκ των προτέρων δεν είναι δυνατόν να γνωρίζεις τίποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
στο να δικαιολογούν κάποιοι άνθρωποι τα κόμπλεξ τους και την δική τους ανικανότητα να διατηρήσουν μια σχέση της προκοπής.

Δυο ερωτήσεις μόνο. Πρώτον εσύ πώς έρχεσαι σε πρώτη επαφή με έναν άνθρωπο και δεύτερον πώς ορίζεις την σχέση της προκοπής? Για μένα πχ σχέση της προκοπής μπορεί να περιλαμβάνει σιδέρωμα των ρούχων μου ,για τον άλλο πρωινό ξύπνημα με πίπα ,για τον τρίτο και τα δυο και για τον τέταρτο ποιητικές βραδιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ας πουμε, εσυ στην πρωτη επαφη με εναν ανθρωπο καταλαβαινεις αν ειναι μορφωμενος/εξυπνος/πλουσιου ψυχικου κοσμου/οπως θες πεστο? Αυτοαναιρεισαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μην ανησυχείς Νεράϊδα, όσο υπάρχει έστω και ένας που αντιστέκεται, υπάρχει ελπίδα...




Σε αυτόν τον κόσμο θέλεις να φέρεις την κόρη σου dimitri? Το γιό σου έστω?


Επειδή το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο
Δεν τ' αντέχουν οι άνθρωποι κι είναι νωρίς, μ' ακούς
Είναι νωρίς ακόμη μες στον κόσμο αυτόν αγάπη μου
Να μιλώ για σένα και για μένα

ελπίζω μονάχα να μην είναι πολύ αργά... Για όλους μας.
Welcome to the Matrix



...εγώ θα προτιμήσω το κόκκινο χάπι...​

Αυτός είναι ο κόσμος μας με τα καλά του και τα κακά του. Εγώ θέλω να του δώσω το δικαίωμα να τον δει. Είναι σαν την θέση αυτών που απέχουν απ τις εκλογές ή αυτών που δεν κατεβαίνουν στο γήπεδο να παίξουν γενικότερα. Που ιδιωτεύουν κοινώς. Το να μην συμφωνείς με οτιδήποτε προτείνεται είναι δικαίωμα. Η συμμετοχή όμως είναι αφ ενός υποχρέωση προς τον εαυτό σου ,αφ εταίρου ελάχιστος φόρος τιμής σε αυτούς που μπορεί να έδωσαν την ζωή τους για να έχεις αυτό το δικαίωμα. Γιατί ο κόσμος αυτός ποτέ δεν ήταν ίδιος πριν και δεν θα είναι ίδιος μετά. Αυτοί που με έφεραν στον κόσμο λοιπόν μου έδωσαν μια ευκαιρία. Την ίδια θέλω να μεταφέρω κι εγώ σε κάποιον άλλο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ας πουμε, εσυ στην πρωτη επαφη με εναν ανθρωπο καταλαβαινεις αν ειναι μορφωμενος/εξυπνος/πλουσιου ψυχικου κοσμου/οπως θες πεστο? Αυτοαναιρεισαι....

Στα πρώτα λεπτά βλέπεις αν ο άλλος είναι βούρλο* κατά 99%. Δεν ξέρεις με σιγουριά αν θα σου κάνει αν όλα πηγαίνουν καλά αλλά αναγνωρίζεις σίγουρα κάτι που δεν σου κάνει παρ ότι την/ον βρήκες ελκυστικό από εμφάνιση. Δεν ισχύει αυτό?


*όπου βούρλο φυσικά ότι ισχύει για τα θέλω και την κουλτούρα του καθενός. Μια φανατική θαυμάστρια του Πλούταρχου πχ μπορεί να είναι για τον "πρώτο τραπέζι πίστα" μια πολύ ενδιαφέρουσα γνωριμία και για τον "πρώτος εξώστης Μέγαρο" χλωμότερη κι από λευχαιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Στα πρώτα λεπτά βλέπεις αν ο άλλος είναι βούρλο κατά 99%. Δεν ξέρεις με σιγουριά αν θα σου κάνει αν όλα πηγαίνουν καλά αλλά αναγνωρίζεις σίγουρα κάτι που δεν σου κάνει παρ ότι την/ον βρήκες ελκυστικό από εμφάνιση. Δεν ισχύει αυτό?

Οποτε συγκεντρωνεις αρκετα στοιχεια για το αν ειναι χαζος/εξυπνος, ενδιαφερων/αδιαφορος, μορφωμενος/αμορφωτος στα πρωτα λεπτα. Τι να πω, εχεις χαρισμα, εκμεταλλευσου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Οποτε συγκεντρωνεις αρκετα στοιχεια για το αν ειναι χαζος/εξυπνος, ενδιαφερων/αδιαφορος, μορφωμενος/αμορφωτος στα πρωτα λεπτα. Τι να πω, εχεις χαρισμα, εκμεταλλευσου το.

Παραφράζεις. Είπα ότι κατά 99% συγκεντρώνεις στοιχεία για το αν είναι χαζός ,αδιάφορος ή και τα δυο. Δεν νομίζω ότι θέλει χάρισμα. Σχεδόν καθημερινά γνωρίζουμε ανθρώπους που σε χρόνο dt λέμε "τι ειν τούτο". Μια ματιά γύρω σου θα στο επιβεβαιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παραφράζεις. Είπα ότι κατά 99% συγκεντρώνεις στοιχεία για το αν είναι χαζός ,αδιάφορος ή και τα δυο. Δεν νομίζω ότι θέλει χάρισμα. Σχεδόν καθημερινά γνωρίζουμε ανθρώπους που σε χρόνο dt λέμε "τι ειν τούτο". Μια ματιά γύρω σου θα στο επιβεβαιώσει.

Ναι, μονο που εσυ υποστηριζεις οτι αυτο ειναι το 60% των γυναικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ναι, μονο που εσυ υποστηριζεις οτι αυτο ειναι το 60% των γυναικων.

Δεν είναι?
Πολύ με κατηγορούν σαν υπερβολικά αισιόδοξο και μετριοπαθή με αυτό το ποσοστό. (Εν μέρει λογικό ,στο χόρο που βρίσκομαι αυτή την στιγμή είναι το 80%).
Δυστυχώς δεν μπορώ να τοποθετηθώ για το αντίστοιχο ποσοστό των ανδρών μιας κι εκεί δεν λειτουργείς έτσι. Με τον άντρα θα κάνεις παρέα εξ ορισμού επειδή κάπου ταιριάζουν τα γούστα και τα "χούγια" σας ,οπότε δεν εξετάζεις το σύνολο που κυκλοφορεί ούτε αποτελεί πρωταρχικό κριτήριο συναναστροφής η εμφάνιση. Δευτερεύον ίσως στο βαθμό που το ντύσιμο μπορεί να υποδηλώνει μια συγκεκριμένη κουλτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτός είναι ο κόσμος μας με τα καλά του και τα κακά του. Εγώ θέλω να του δώσω το δικαίωμα να τον δει. Είναι σαν την θέση αυτών που απέχουν απ τις εκλογές ή αυτών που δεν κατεβαίνουν στο γήπεδο να παίξουν γενικότερα. Που ιδιωτεύουν κοινώς. Το να μην συμφωνείς με οτιδήποτε προτείνεται είναι δικαίωμα. Η συμμετοχή όμως είναι αφ ενός υποχρέωση προς τον εαυτό σου ,αφ εταίρου ελάχιστος φόρος τιμής σε αυτούς που μπορεί να έδωσαν την ζωή τους για να έχεις αυτό το δικαίωμα. Γιατί ο κόσμος αυτός ποτέ δεν ήταν ίδιος πριν και δεν θα είναι ίδιος μετά. Αυτοί που με έφεραν στον κόσμο λοιπόν μου έδωσαν μια ευκαιρία. Την ίδια θέλω να μεταφέρω κι εγώ σε κάποιον άλλο .

Μα εγώ δε ρώτησα ΓΙΑΤΙ θέλεις να φέρεις παιδιά στον κόσμο, αλλά αν θα 'θελες μια μέρα η κόρη σου να αποτελεί στοιχείο υπεραπλουστευμένης κατηγοριοποίησης στο μυαλό κάποιου άντρα.. :hmm: και μην ακούσω πάλι "έτσι είναι, τι να κάνουμε" :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μα εγώ δε ρώτησα ΓΙΑΤΙ θέλεις να φέρεις παιδιά στον κόσμο, αλλά αν θα 'θελες μια μέρα η κόρη σου να αποτελεί στοιχείο υπεραπλουστευμένης κατηγοριοποίησης στο μυαλό κάποιου άντρα.. :hmm:

Απολύτως φυσιολογικά θα αποτελεί. Τι θα είναι η κόρη μου δηλαδή ,κάτι το μαγικό? Κι εσύ όταν περπατάς στον δρόμο ξέρεις καλύτερα από μένα τι αποτελείς για το βλέμμα του κάθε άντρα όπως κι εγώ για το βλέμμα της κάθε γυναίκας. Που το περίεργο και το πρωτοφανές?
Δηλαδή όταν με κοιτάζει κάποια στο δρόμο προβληματίζεται για την ιδεολογική μου τοποθέτηση και τους μεταφυσικές μου αναζητήσεις?
(Δεν μου έχει πει ποτέ καμμία τι φοβερός φιλελεύθερος Βουδιστής είσαι εσύ και μάλλον το ίδιο ισχύει και για σένα).
Γιατί ντε και καλά πρέπει να θεωρούμε τις υπάρξεις μας κάτι περισσότερο από αυτό που είμαστε πραγματικά? Κόκκοι άμμου με ένα στιγμιαίο πέρασμα από αυτό τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δηλαδη ειλικρινα θεωρεις το 60% των γυναικων χαζες και το 75% των εξυπνων ασχημες?
Μπορεις μηπως να μου δωσεις τα αντιστοιχα ποσοστα για αντρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δηλαδη ειλικρινα θεωρεις το 60% των γυναικων χαζες και το 75% των εξυπνων ασχημες?
Μπορεις μηπως να μου δωσεις τα αντιστοιχα ποσοστα για αντρες?

Οπως σου προανέφερα όχι δεν μπορώ για τους λόγους που εξήγησα. Δεν είναι δυνατόν να παρατηρώ τους άντρες με την ίδια οπτική που βλέπω τις γυναίκες. Ισως κάποιος gay να μπορούσε να σε βοηθήσει.:)
Το ότι περισσότερες άσχημες είναι έξυπνες είναι απόλυτα φυσιολογικό.Σε έναν κόσμο που επιβραβεύεται η φυσική ομορφιά μια ασχημούλα είναι πολύ πιο πιθανό να αναπτύξει περισσότερο την εξυπνάδα της για λόγους επιβίωσης κάτι που ισχύει φυσικά και με τους άνδρες. Αν σκεφτείς λιγάκι τα μεγάλα πνεύματα της παγκόσμιας ιστορίας θα δεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν διέθετε καλή εμφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν σκεφτείς λιγάκι τα μεγάλα πνεύματα της παγκόσμιας ιστορίας θα δεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν διέθετε καλή εμφάνιση.


Γιατί, ως Μεγάλα Πνεύματα, δεν έτρεχαν στα κομμωτήρια, τα σπα και τις μπουτίκ ;)

Αυτά είναι ασχολίες δικές μας, των ησσόνων πνευμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α, πα πα... υπεραπλουστεύσεις και κόντρα υπεραπλουστεύσεις και δώστ'του γενικεύσεις...
Βαρέθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Οπως σου προανέφερα όχι δεν μπορώ για τους λόγους που εξήγησα. Δεν είναι δυνατόν να παρατηρώ τους άντρες με την ίδια οπτική που βλέπω τις γυναίκες. Ισως κάποιος gay να μπορούσε να σε βοηθήσει.:)
Το ότι περισσότερες άσχημες είναι έξυπνες είναι απόλυτα φυσιολογικό.Σε έναν κόσμο που επιβραβεύεται η φυσική ομορφιά μια ασχημούλα είναι πολύ πιο πιθανό να αναπτύξει περισσότερο την εξυπνάδα της για λόγους επιβίωσης κάτι που ισχύει φυσικά και με τους άνδρες. Αν σκεφτείς λιγάκι τα μεγάλα πνεύματα της παγκόσμιας ιστορίας θα δεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν διέθετε καλή εμφάνιση.

1. Ολα αυτα που λες (π.χ. οι περισσοτεροι εξυπνοι ειναι ασχημοι) ισχυουν και για τους αντρες?
2. Μου εξηγησες οτι δεν μπορεις να καταταξεις τον εαυτο σου, οχι να μου πεις μια "γενικη κατηγοριοποιηση" για τους αντρες.
3. Παρ'ολα αυτα, θεωρεις οτι το ποσοστο ειναι παρομοιο?
4. Η εξυπναδα ειναι εμφυτη κατα μεγαλο βαθμο. Επισης ενα ομορφο 14χρονο κοριτσι δεν νομιζω να παρατησει το σχολειο/διαβασμα επειδη ειναι ομορφη.
5. Εμεις μιλαμε για το 40% των γυναικων που ειναι εξυπνες. Δεν νομιζω οτι το παραδειγμα των διασημων ιδιοφυιων ειναι πολυ σχετικο μιας και το ποσοστο αυτο απεχει πολυ απο το 40%. Τα μεγαλα πνευματα που αναφερεις δεν ηταν απλα εξυπνοι, ηταν ιδιοφυιες.
6. Δεν ξερω πως ειναι να εισαι ιδιοφυια χωμενη μεσα στην ερευνα και τα βιβλια, αλλα νομιζω πως δεν θα τους ενδιεφερε πολυ η εμφανιση. Αλλα το να λες οτι ολες (εστω οι πιο πολλες) ιδιοφυιες ειναι ασχημοι ανθρωποι υπονοει οτι υπαρχει μια γονιδιακη εξαρτηση εμφανισης/μυαλου. Εκτος αν πιστευεις οτι η ιδιοφυια δεν γεννιεται αλλα γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top