Ποτέ μην κοιτάξεις πίσω μου...

Αξίζει να αγαπάς κάποιον που σε προδίδει και φέρεται συνεχώς αντιδραστικά σε σένα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Ναι

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 31 79.5%
  • Χωρίς δεύτερη σκέψη.Εννοείται πως ναι.

    Ψήφοι: 3 7.7%

tharaleos

Νεοφερμένος

Ο tharaleos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ποτε μην κοιταξεις πισω μου.
Δενμπορεις να καταλαβεις...
Ποτε σου δεν θα μαθεις τι μπορει να κρυβεται πισω μου
Ειναι τοσο φτωχη η καρδια σου για να καταλαβει.
Να καταλαβει τα βηματα μου.
Ειναι εγκλημα να περιφρονειται τετοιο ατομο.
Ναι,παρολο που δεν το πιστευεις ,υπαρχω.
Υπαρχω οπως με εχω παρουσιασει.
Λαθος που δεν με πιστεψες...
Δεν θα με ξαναβρεις,μην ψαχνεις στους ανεμους,δεν γινεται
χι δεν γινεται να με βρεις.
Δεν υπαρχω.Δεν υπαρχω σε αλλο προσωπο.
Ειναι κριμα για σενα που δεν καταλαβες την αγαπη μοπυ.Μονο το γεγονος
οτι καποιος σε αγαπαει τοσο οσο εγω θα μπορουσε α σεαπογειωσει,
να σου δωσει την αισθηση της ολοκληρωμεης ζωης,να σε κανε
να μη φοβασαι πλεον το θανατο.
Εμενα μην με σκεφτεσαι.
Εχω πεον καταλαβει οτι η ζωη ειναι σκαρτη,ειναι ψευτικη σαν τη
φλογα που γλυφει το σδερο.
Οσο και να το αγγιζει εκεινο δεν λιωνει,
οπως με ελιωσες εσυ!
Ειναι η ειρωνεια της ανθρωπινης φυσης.
Δεν αγαπαμε καποιο που μας νοιαζεται,που δινει τα παντα για μας,
αγαπαμε μονο οσους μας περιφρονουν,μονο οσους μας εκμεταλευονται...
Ναι λοιπον εγω ηξερα να αγαπησω,ηξερες εσυ να το δεχθεις?
ΟΧΙ.η ΖΩΗ ΜΑς ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΚΛΗΡΟΙ...Ειναι η μοναδικη ισως αμυνα
που εχουμε απεναντι στον πληγωμενο εγωισμο μας,μα πανω απο ολα στην καρδια
μας.Κανεις δεν θελει να παραδωσει το κορμι του στη καρδια του.ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΟ.
Ποσο ντροπιαστικο ομως ειναι να δινεις και να μην παιρνεις,να αγαπας και
να περιφρονεισαι,να φροντιζεις και να σου μουτρωνουν?Προσωπικα δεν το βρισκω
ντροπιαστικο.Θα το ελεγα περισσοτερο ανθρωπινο.Ανθρωπινο ομως πραγματικα.
Γιατι οι αθρωποι σημερα δεν ειναι πραγματικοι.Ειναι ψευτικοι.Ειναι μια λανθασμενη
μορφη ζωης που για να επικρατησει μετατραπηκεσε μια ψυχρη μορφη ζωης.
Ο αληθινος ανθρωπος θεωρειται ανοητος η αγαθος.Αυτος που πιστευει στην
αλλαγη θεωρειται αστειος.Με συμβουλευουν να ζω,μα η ζωη για αυτους ειναι απατη
για μενα.Η λυση ειναι το ψεμα.Να ζω ενα ψεμα απομακρυσμενος απο ολους.Να ζω τη
ζωη μου.Να γραφω με την ελπιδα οτι ισως καποτε καποιος το δει,ισως σε
καποιον να αρεσει αυτο που διαβαζει,ισως να τον κανει να σιχαθει τη ζωη του και
να παινεψει το εργο μου.Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην θελει καποιος να τον
ανεβασει,να ακουσει εναν καλο λογο ενα λογο αγαπης,ζεστασιας,κατανοησης.
Για αυτο ποτε μην κοιταξεις πισω μου γιατι θα χαθεις μςσα στους ατελειωτους
συνυρμους της ζωης,μεσα στις κακουχιες στις οποιες μεγαλωσα και με εχουν κανει να
κοιταζω τα αισθηματα μου καταματα και να μην φοβαμαι να δηλωσω οτι θελω αγαπη και φροντιδα.
Θα χαθεις μεσαστους ατελειωτους λιγμους και μεσα στο βουβο κλαμα.Ενα κλαμα που ποτε δεν
εξωτερικευθηκε για να μην τρομαξει οσους το ακουνε,για να μην δημιουργησει καποιο προβλημα
στις ζωες των αλλων.Μα η δικη μου η ζωη?Παρατημενη..
Μονο κακες εμπειριες,μονο δυσκολα παιδικα χρονια,συναισθηματικες κακουχιες,καμια στηριξη
και εντονη ειρωνεια.Ειρωνια που με πειραζει,ειρωνια που με παιδαγωγει να γινω μεγαλος,
ενας μεγαλος με κομπλεξισμους και ολους τους ψευτοανθρωπισμους που ανεφερα οτι
οανθρωπος εχει..Σε ικετευω μην κοιτα πισω μου!μου θυμιζεις παλια,παλια πραγματα που θελω να
ξεχασω...ΣΤΑΜΑΤΑ!!!!!Εγω δεν θα καταντησω σαν ολους τους αλλους,ακομα και αν χρειαστει να
ζησω μονος μου.Ζωη μου σε αγαπαω.Σε ευχαριστω που ειμαι οπως ακριβως ειμαι,σε ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι όμορφο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tharaleos

Νεοφερμένος

Ο tharaleos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τι συναισθήματα ένιωσες όταν το διάβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
33.3%... Ναι ψήφισα εγώ... Με σκέψη, δηλαδή.
Μπορεί η αντίδραση να είναι δικό του χαρακτηριστικό, μπορεί να είναι για μένα συγκεκριμένα... άρα εξαρτάται πόσο αξίζει την ανοχή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΟΧΙ δαγκωτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
όχι, γιατί αν είναι να δίνω εγώ τον εαυτό μου και ό,τι έχω (ακόμα και τα ονειρά μου) κι εκείνος να τα αγνοεί ή να τα τσαλαπατάει αδιάφορα...τότε χίλιες φορές να μην τον αγαπώ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Σε τέτοιου είδους σχέσεις συνήθως υπάρχει ανταγωνισμός.

Είναι σαν 2 αντίπαλα στρατόπεδα όπου θύμα και θύτης εναλλάσσουν ρόλους ανάλογα με τις περιστάσεις.
Και αυτό γιατί συνήθως η δράση προκαλεί αντίδραση και η αντίδραση προκαλεί δράση..

Η απάντηση μου είναι όχι. Δεν αξίζει.
Είναι χάσιμο χρόνου και παράλληλα υπάρχει μεγάλη ψυχική φθορά.

Σε κάθε σχέση σίγουρα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα…και καλές και άσχημες στιγμές…και θα γελάσεις και θα πονέσεις …
το θέμα όμως είναι όταν κάνεις τον απολογισμό σου να έχεις νιώσει περισσότερη χαρά από πόνο…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ψήφισα όχι...αν κ η αντίδραση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο άλλος δεν σε νιώθει. Απλά η αντίδραση αυτή δηλώνει ανωριμότητα κ εγωισμό, πράγματα που δεν χρειάζεται να υπάρχουν σε μια υγιή σχέση. Αυτός που αντιδρά θέλει ακόμα πολύ δουλειά με τον εαυτό του. Αν δε μπορούμε να εκτιμήσουμε τα πράγματα που κάνει ο άλλος για εμάς, θα σταματήσει κ ο άλλος να εκτιμά εμάς σιγά σιγά...κ άρα? Ποιος ο λόγος να είμαστε μαζί?

Δύσκολα πράγματα...:/:

Όσο για αυτά που έγραψε ο tharaleos στην αρχή, θέλω να αναφέρω εδώ κάτι που είχα ακούσει παλαιότερα (αν κ δεν είμαι σίγουρη αν συμφωνώ ή όχι) :
Πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε αυτούς που μας αγαπούν κ όχι αυτούς που αγαπάμε εμείς...

Ισχύει λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αμε.

Και ψηφιζω , οχι, περισσοτερο για το "σε προδιδει" και λιγοτερο για το αντιδραστικο μερος. Ουτε θα του κρατησω κακια για καιρο. Περισσοτερο θα (τον) λυπηθω. Αλλά μια και η αγαπη ειναι κατι ισχυρό και πολυτιμο, ειναι κριμα να το σπαταλαμε σε ατομα που δε το βλεπουν καν, τη στιγμη που υπαρχουν αλλα που θα το εκτιμησουν.

ΥΓ : αλλα μηπως επρεπε να ειναι σε αλλο τοπικ το θεμα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Η αγάπη δε ζητά τα εαυτής,,,"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν υπάρχει αξίζει ή δεν αξίζει κάποιος στο θέμα αγάπης...
όταν αγαπάς δεν υπάρχει λογική και πως και τι....
αν αγαπάς δεν ξε-αγαπάς...
απλά μπορείς να φύγεις και να αγαπάς εξ αποστάσεως.... με άλλου είδους αγάπη πλέον κι ίσως όχι ερωτική... την ανθρωπινη... την κοινωνική... την, όπως λέει κι ο Νωεύς, ανιδιοτελή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top