Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αν ψηφισεις ΝΑΙ εχεις το γολγοθα μνημονιακων μετρων με μια μικρη ελπιδα να ανορθωθεις καποτε. Αν ψηφισεις ΟΧΙ, μπορει καποιος υπερμαχος του ΟΧΙ να μου περιγραψει το τοπιο με ρεαλιστικοτητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Αν ψηφισεις ΝΑΙ εχεις το γολγοθα μνημονιακων μετρων με μια μικρη ελπιδα να ανορθωθεις καποτε. Αν ψηφισεις ΟΧΙ, μπορει καποιος υπερμαχος του ΟΧΙ να μου περιγραψει το τοπιο με ρεαλιστικοτητα;

Αυτο το καποτε ειναι σε 100 χρονια !!! Καλυτερα να μην ξερω τι μου ξημερωνει αυριο, αλλα να εχω μια ελπιδα, παρα να ειμαι σιγουρος οτι δε θα ξαναδω ασπρη μερα ουτε σε 100 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αν ψηφισεις ΝΑΙ εχεις το γολγοθα μνημονιακων μετρων με μια μικρη ελπιδα να ανορθωθεις καποτε. Αν ψηφισεις ΟΧΙ, μπορει καποιος υπερμαχος του ΟΧΙ να μου περιγραψει το τοπιο με ρεαλιστικοτητα;

Μα που ακριβώς είναι η ελπίδα για ανόρθωση αφού και το ίδιο το ΔΝΤ κρίνει το χρέος ως μη βιώσιμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Αυτο το καποτε ειναι σε 100 χρονια !!! Καλυτερα να μην ξερω τι μου ξημερωνει αυριο, αλλα να εχω μια ελπιδα, παρα να ειμαι σιγουρος οτι δε θα ξαναδω ασπρη μερα ουτε σε 100 χρονια

Δεν έχεις καμία ελπίδα χωρίς δανεικά από την Ε.Ε. και το IMF, αν είσαι μια φορά άνεργος κι εξαθλιωμένος σήμερα θα είσαι 10 φορές αύριο κι όλοι αυτοί που σε στήριζαν μέχρι τώρα (οι γονείς με τους μισθούς τους, ο παππούς και η γιαγιά με τη σύνταξη κ.λπ.) θα πάψουν να έχουν αυτή τη δυνατότητα...αν δεν έχετε λογικά επιχειρήματα να υποστηρίξετε το αντίθετο, καληνύχτα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δεν έχεις καμία ελπίδα χωρίς δανεικά από την Ε.Ε. και το IMF, αν είσαι μια φορά άνεργος κι εξαθλιωμένος σήμερα θα είσαι 10 φορές αύριο κι όλοι αυτοί που σε στήριζαν μέχρι τώρα (οι γονείς με τους μισθούς τους, ο παππούς και η γιαγιά με τη σύνταξη κ.λπ.) θα πάψουν να έχουν αυτή τη δυνατότητα...αν δεν έχετε λογικά επιχειρήματα να υποστηρίξετε το αντίθετο, καληνύχτα σας!

Εισαι η δεν εισαι 2 φορες χειροτερα απο το 2009 που μπηκες μνημονιο; Λογικο επιχειρημα εχεις να αποδειξεις οτι σε 6 χρονια απο τωρα δε θα εισαι αλλες 2 φορες χειροτερα που θα μπεις σε νεο; Εχει αποδειχτει οτι το προγραμμα που θα ψηφισεις ναι δεν οδηγει σε βιωσιμη λυση,και επισης οτι το χρεος αυτη τη στιγμη δεν ειναι βιωσιμο ... Απλα οδηγει σε εξαθλιωση και σε ενα φαυλο κυκλο που δε θα βγεις ποτε!!! Καληνυχτα και σε σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μα που ακριβώς είναι η ελπίδα για ανόρθωση αφού και το ίδιο το ΔΝΤ κρίνει το χρέος ως μη βιώσιμο;
Οταν το ΔΝΤ κρινει το χρεος μη βιωσιμο σημαινει οτι ειναι αποφασισμενο να το κουρεψει και να το κανει βιωσιμο. Δεν εχουν σκοπο να χασουν ολα τους τα λεφτα.

Απο κει και περα πρεπει να δουμε τη μεγαλη εικονα. Ποιο ειναι το γενικοτερο πλαισιο; Με το ΝΑΙ μια πιεστικη ΕΕ και με το ΟΧΙ κανενα πλαισιο, κανενα διχτυ ασφαλειας. Θα τα καταφερεις μονος; Πες ΟΧΙ. Αν ομως νομιζεις οτι δεν τα καταφερνεις πες ΝΑΙ.

Εμενα προσωπικα με ενοχλει και το ΝΑΙ και το ΟΧΙ γιατι ειναι κολπο του Αλεξη για να σωσει το κομμα του και αισθανομαι ασχημα να εκβιαζομαι απο τον παραμυθα του μαξιμου που φωναζε στο συνταγμα «εχουμε το δικιο με το μερος μας και γιορταζουμε» Απο Δευτερα που δεν θα γεμιζει το πιατο με δικιο να δεις τη γιορτη θα γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Με ΝΑΙ θα ζήσουμε όσα ζήσαμε τα τελευταία 6 χρόνια, απλώς σε πολύ χειρότερη έκδοση. Σε 6 χρόνια θα είμαστε σε χειρότερη κατάσταση από ότι τώρα και είμαι πεπεισμένος ότι δεν θα έχουμε δει το παραμικρό σημάδι ανάκαμψης. Ήδη αφού χάσαμε την προθεσμία αποπληρωμής της δόσης που έληξε την Τρίτη, το πακέτο το οποίο δεν είχε μεγάλες διαφορές άλλωστε από αυτό πρότεινε ο Σύριζα έληξε, με συνέπεια να χρειαστεί να γίνει άλλο πακέτο πολύ χειρότερο από αυτό που ακούσαμε ακριβώς μια εβδομάδα πριν. Όσο σκεπτικιστικός και ήμουν πριν λήξει το πακέτο για τον τρόπο που χειρίζεται την κατάσταση ο Συριζα, τόσο σίγουρος είμαι τώρα ότι με ΝΑΙ θα περάσουν ΠΟΛΥ χειρότερα μέτρα από αυτά που ακούσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Ποιο ειναι το γενικοτερο πλαισιο; Με το ΝΑΙ μια πιεστικη ΕΕ και με το ΟΧΙ κανενα πλαισιο, κανενα διχτυ ασφαλειας. Θα τα καταφερεις μονος; Πες ΟΧΙ. Αν ομως νομιζεις οτι δεν τα καταφερνεις πες ΝΑΙ.

Ακόμη κι αν ήθελα να είμαστε οι πρώτοι μαλάκες που θα αποχωρήσουν από τη "φούσκα" του €, όταν βλέπω να με κυβερνάει ο χοντρόβλακας ο Φίλης (που υπό άλλες συνθήκες ούτε το σπίτι μου δε θα τον έβαζα να καθαρίσει) και το υπόλοιπο ασκέρι ανεπάγγελτων και σούργελων ΔΕΝ μπορώ να τους εμπιστευτώ ένα τέτοιο "project"...
Εισαι η δεν εισαι 2 φορες χειροτερα απο το 2009 που μπηκες μνημονιο; Λογικο επιχειρημα εχεις να αποδειξεις οτι σε 6 χρονια απο τωρα δε θα εισαι αλλες 2 φορες χειροτερα που θα μπεις σε νεο; Εχει αποδειχτει οτι το προγραμμα που θα ψηφισεις ναι δεν οδηγει σε βιωσιμη λυση,και επισης οτι το χρεος αυτη τη στιγμη δεν ειναι βιωσιμο ... Απλα οδηγει σε εξαθλιωση και σε ενα φαυλο κυκλο που δε θα βγεις ποτε!!! Καληνυχτα και σε σενα

Δεν μας φταίει ούτε το IMF ούτε η Ε.Ε. ούτε το € που είμαστε σ' αυτό το χάλι, τα ρουσφέτια μας και οι παθογένειες μας φταίνε...
Το "μη βιώσιμο" χρέος μπορείς να το κάνεις βιώσιμο (έστω και στα χαρτιά) μέσω νέας συμφωνίας...με τη δραχμή και αποκομμένος από την Ε.Ε. και όλα της τα προνόμια πως θα το κάνεις βιώσιμο;;;
Με ΝΑΙ θα ζήσουμε όσα ζήσαμε τα τελευταία 6 χρόνια, απλώς σε πολύ χειρότερη έκδοση. Σε 6 χρόνια θα είμαστε σε χειρότερη κατάσταση από ότι τώρα και είμαι πεπεισμένος ότι δεν θα έχουμε δει το παραμικρό σημάδι ανάκαμψης. Ήδη αφού χάσαμε την προθεσμία αποπληρωμής της δόσης που έληξε την Τρίτη, το πακέτο το οποίο δεν είχε μεγάλες διαφορές άλλωστε από αυτό πρότεινε ο Σύριζα έληξε, με συνέπεια να χρειαστεί να γίνει άλλο πακέτο πολύ χειρότερο από αυτό που ακούσαμε ακριβώς μια εβδομάδα πριν. Όσο σκεπτικιστικός και ήμουν πριν λήξει το πακέτο για τον τρόπο που χειρίζεται την κατάσταση ο Συριζα, τόσο σίγουρος είμαι τώρα ότι με ΝΑΙ θα περάσουν ΠΟΛΥ χειρότερα μέτρα από αυτά που ακούσαμε.

Μαλακίες συζητάμε έτσι κι αλλιώς, είτε "ΝΑΙ" είτε "ΟΧΙ" το αποτέλεσμα θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μαλακίες συζητάμε έτσι κι αλλιώς, είτε "ΝΑΙ" είτε "ΟΧΙ" το αποτέλεσμα θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ...

Θα είναι το ίδιο για τα επόμενα χρόνια όμως πιο μελλοντικά (πχ μετά από 6 χρόνια) το αποτέλεσμα πιστεύω θα είναι διαφορετικό ανάλογα την επιλογή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μαλακίες συζητάμε έτσι κι αλλιώς, είτε "ΝΑΙ" είτε "ΟΧΙ" το αποτέλεσμα θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ...

Ειπες και ενα σωστο, για οσο ειναι σε παραγωγικη ηλικια η γενια μας τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Θα είναι το ίδιο για τα επόμενα χρόνια όμως πιο μελλοντικά (πχ μετά από 6 χρόνια) το αποτέλεσμα πιστεύω θα είναι διαφορετικό ανάλογα την επιλογή μας.

Δεν θα ιδρώσει το αυτί κανενός με ένα "ΟΧΙ" σε δημοψήφισμα που ρωτάει αν αποδεχόμαστε μια ανύπαρκτη πρόταση ή όχι...μια χαρά το στήσανε το σκηνικό τα ακροδεξιά και ακροαριστερά φασιστοειδή σε συνεργασία με τους έξωθεν τοκογλύφους για να μας τη φορέσουν κανονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Βρηκα ακριβως τι μου θυμηζει ο Συριζα

Don't run, we are your friends!
https://www.youtube.com/watch?v=ogp_Dai691k
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ΌΧΙ στην δουλοπρέπεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Από το in.gr:
" Η επιλογή γίνεται με σταυρό είτε εντός του τετραγώνου που υπάρχει κάτω από τις απαντήσεις είτε αριστερά ή δεξιά από την απάντηση. Προσοχή! Μην χρησιμοποιήσετε «Χ», ούτε «V» "
Όλοι έχουμε συνηθίσει στα κουτάκια να βάζουμε Χ ή V και ποτέ σταυρό. Μήπως θα πρέπει να θεωρούνται έγκυρα όλα τα ψηφοδέλτια ότι από τα 3 έχουν στο κουτάκι;



Υ.Γ. Τελικά μάλλον αποφάσισα να ψηφίσω ΟΧΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Εγω, απο εκει που νομιζα, πως με οχι θα παμε στην δραχμη, τις τελευταιες μερες ακουω πιο διαλλακτικους τους συριζαιους.
Θελουν συμφωνια με μειωση του χρεους, χωρις να γλυτωνουμε τα σκληρα μετρα, και μετα να πουν οτι με την βοηθεια του λαου, την μαχητικοτητα μας κτλ. πετυχαμε κατι καλυτερο και η Ευρωπη αλλαζει σελιδα. Βαλε και τα πακετα για επενδυσεις και θα το κανουν πιο ευπεπτο.
Το θεμα ομως ειναι, μην μας πει παλι η τροικα, οτι επιδεινωθηκε η κατασταση της οικονομιας αρα θελουμε περισσοτερα μετρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
ΟΛΟΙ ΝΑΙ ΑΥΡΙΟ !!!

και στις εκλογές διώχνουμε Σαμαρά, Θεοδωράκη, Καμμένο και Τσίπρα από τη Βουλή. Να φύγουν οι λαικιστές μία και καλή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εποικοινωνησα με συγγενεις Ελλαδα. Πανε οι περισσοτεροι για το ΟΧΙ, κυριως κατι ανηψια νεαρας ηλικιας που δεν δεχονται αλλα σκληρα μετρα της τροικας κι επαναστατουν. Μετα δεν εχασαν την ευκαιρια να ρωτησουν πως γινεται να ερθουν Γαλλια ή αν θα ανοιξω καμμια θεση εργασιας, γιατι η κατασταση δυσκολευει στην Ελλαδα.
Ηταν η ευκαιρια να ξεκαθαριστουν τα πραγματα. Σορυ παιδες, παλεψτε εκει να φτιαξετε Ελλαδα με το ΟΧΙ σας με τις δικες σας πλατες. Δεν αξιοποιησατε τις ευκαιριες που σας εδωσε η Ευρωπη και τωρα που ηρθε η λυπητερη τη βλεπετε σαν μπαμπουλα. Ε ναι ο καθε δανειστης γινεται τελικα μπαμπουλας αμα του χρωστας. Σαφως και η δουλεια μου εχει προοπτικη. Ο τομεας της ευεξιας αναπτυσσεται 7% το χρονο. Γιατι ομως να παρω Ελληνα; Γαλλια διαλεξα με τα καλα και τα ασχημα της, αυτη τη χωρα αγωνιζομαι να φτιαξω, οχι την Ελλαδα. Η Ελλαδα με εξαναγκασε να ξενιτευτω με το αθλιο συστημα της και την ανατολιτικη νοοτροπια των κατοικων της και δεν βλεπω να αλλαξε τιποτα απο τοτε που την αφησα.

Οποιος δεν γουσταρει ΕΕ ας τα βγαλει περα μονος του. Αν δεν ησουν αναξιοπιστος σαν λαος, οι ευρωπαιοι θα σε δεχονταν πιο ευμενως και δεν θα ειχες αυτα τα ζορια σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top