Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

Είναι ενδιαφέρον πως, αν και το οικονομικό κριτήριο έπαιξε τον μεγαλύτερο ρόλο στο δημοψήφισμα, φαίνεται πως υπάρχουν κι άλλα σημαντικά κριτήρια που επηρεάζουν την ψήφο των πολιτών. Υπάρχουν περιοχές με παρόμοιο μέσο εισόδημα που διαφέρουν αρκετά στην ψήφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ευτυχώς που αυτά δε συνέβαιναν πριν και σίγουρα όχι από τους χορτασμένους Έλληνες...
Απρίλης 2014:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ευτυχώς που αυτά δε συνέβαιναν πριν και σίγουρα όχι από τους χορτασμένους Έλληνες...
Απρίλης 2014:

Τώρα που θα πάει το ΦΠΑ εστίασης στο 23% να δεις τι θα γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τώρα που θα πάει το ΦΠΑ εστίασης στο 23% να δεις τι θα γίνεται...
Ε, εσύ τι πρόβλημα έχεις; Το ΝΑΙ που ψήφισες το περιελάμβανε και αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ε, εσύ τι πρόβλημα έχεις; Το ΝΑΙ που ψήφισες το περιελάμβανε και αυτό. :P

Δεν θα φορτωθώ εγώ το ΝΑΙ του Τσίπρα που για να διατηρήσει το δημόσιο μεγάλο πρότεινε παντού φόρους και το βάπτισε πρόταση των δανειστών.

Ο λόγος που ψήφισα ΝΑΙ είναι ότι με το ΟΧΙ θα ερχόντουσαν πιο δύσκολα μέτρα. Όποιοι το καταλαβαίνουν αυτό, το καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι θα το διαπιστώσουν σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Κλείνει προς νέο μνημόνιο ο Τσίπρας. Νέες έκτακτες εισφορές διαβάζω... Έχει πολύ μεγάλη σημασία πως θα χρησιμοποιηθούν τα χρήματα που θα έρθουν.
ερτ, καθαρίστριες υπ.οικ, δημόσιο, σάντουητς δεητζή, μισθός γκόμενου δούρου, μισθός μαμας κωνσταντοπούλου κτλ..

τσιπρομνημόνιο 12+ δις με φόρους παντού:P
και να σκεφτεί κανείς οτι όλο αυτο το τσίρκο τόσους μήνες, έγινε για το 1 δίς του χαρδούβελη που θα έκλεινε το μνημόνιο 2

για να ξέρετε αντιμνημονιακοί φίλοι μου, το μνημόνιο 3 το έγραψε η τρόικα, και το παρέδωσε έτοιμο στον αλέξη
ο αλέξης προσκύνησε σαν καλό παιδάκι, τους έιπε ευχαριστώ που του έκαναν το χατίρι και δέν πειράξανε το πολύτιμο δημόσιο
και το φέρνει ελλάδα.

τουλάχιστον έβαλε μυαλό τελευταία στιγμή.
12-1=11
11 δίς διαπραγμάτευση τσίπρα:P πλέρωνε χαιβάνι λαέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν θα φορτωθώ εγώ το ΝΑΙ του Τσίπρα που για να διατηρήσει το δημόσιο μεγάλο πρότεινε παντού φόρους και το βάπτισε πρόταση των δανειστών.
Θα φορτωθείς το 23% στην εστίαση, γιατί ήταν μέσα στην πρόταση του ΝΑΙ. Καταλαβαίνεις, τι εννοώ; Όπως λέμε προ δημοψηφίσματος. Είμαι σίγουρος ότι δεν κατάλαβες, αλλά εγώ προσπάθησα. :P
πλέρωνε χαιβάνι λαέ
Το "χαιβάνι" και από σένα κιόλας δε θα το σχολιάσω. :P
Θα σχολιάσω, όμως, το εξής: μήπως τόσα χρόνια ποιος πλέρωνε;
Και, εν πάση περιπτώσει, να που το ΝΑΙ εφαρμόζεται, που ήθελες και εσύ, παρά τη θέληση του δημοψηφίσματος. Τους βρίζεις κι από πάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το "χαιβάνι" και από σένα κιόλας δε θα το σχολιάσω. :P
εγω ναι ψήφισα και ήξερα οτι επιλογές ήταν GREXIT ή κωλοτούμπα
τα χαιβάνια του όχι που τους πίστεψαν, θα τα σχολιάσεις?:P
Θα σχολιάσω, όμως, το εξής: μήπως τόσα χρόνια ποιος πλέρωνε;
Και, εν πάση περιπτώσει, να που το ΝΑΙ εφαρμόζετε, που ήθελες και εσύ, παρά τη θέληση του δημοψηφίσματος. Τους βρίζεις κι από πάνω;
εγω ευχαριστώ τον τσίπρα που αποφεύγει το Grexit και έκανε κωλοτούμπα
τους βρίζω γιατί αυτοι οι 5 μήνες τιμολογούνται με 11δις.
τους βριζω γιατί κορόιδεψανε το 60% του λαου

αυτα όμως λίγη σημασία έχουν, ανοίκουν στο παρελθόν. αντιμνημονιακοί φίλοι μου μια νέα εποχή ξημερώνει! η εποχή του 3ου μνημονίου! υπογεγραμμένη απο αποτυχημένους αριστερούς που έγιναν γερμανοτσολιάδες
σας κορόιδεψαν στεγνά.

που πήγαν τα brics και το ξανθό γένος? που είναι η ραχήλ να τυπώσει ευρώ, πού είναι το περήφανο όχι που μόνο με το όχι του 40 μπορει να συγκριθεί?

welcome to the dark side:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
εγω ναι ψήφισα και ήξερα οτι επιλογές ήταν GREXIT ή κωλοτούμπα
τα χαιβάνια του όχι που τους πίστεψαν, θα τα σχολιάσεις?:P
Μην ανησυχείς, αυτοί που ψήφισαν ΝΑΙ παραμένουν μεγαλύτερα χαϊβάνια. :P
Το ΟΧΙ σήμαινε τουλάχιστον, ότι αντιλαμβάνεσαι πως τα μέτρα είναι σκληρά και άδικα και πρέπει να σταματήσουν. Ότι δεν πρέπει να πληρώσεις εσύ τα σπασμένα. Φυσικά με την αυταπάτη ότι αυτό μπορεί να το καταφέρει απλά ένα δημοψήφισμα, με το συγκεκριμένο ερώτημα, με τη συγκεκριμένη κυβέρνηση, εντός ευρώ, εντός εε κλπ κλπ
Επομένως, τουλάχιστον το ΟΧΙ, σημαίνει ότι σε κοροϊδεψαν για μία ακόμη φορά και το ΟΧΙ σου έγινε ΝΑΙ.
Το να ψηφίζεις οικειοθελώς ΝΑΙ, όμως, αν είσαι από τα λαϊκά στρώματα σε κάνει τουλάχιστον θύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το ΟΧΙ σήμαινε τουλάχιστον, ότι αντιλαμβάνεσαι πως τα μέτρα είναι σκληρά και άδικα και πρέπει να σταματήσουν.
και οι καύσωνες το καλοκαίρι πρέπει να σταματήσουν. ας κάνουμε δημοψήφισμα
ο τσίπρας θα πείσει τον λαό οτί είναι εφικτό.
εδω τον έπεισε οτι θα σκίσει τα μνημόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
και οι καύσωνες το καλοκαίρι πρέπει να σταματήσουν. ας κάνουμε δημοψήφισμα
ο τσίπρας θα πείσει τον λαό οτί είναι εφικτό.
εδω τον έπεισε οτι θα σκίσει τα μνημόνια
"Όπως αποδείχθηκε το μνημόνιο μας έφερε πιο κοντά στην χρεοκοπία."
~ Α. Σαμαράς (28/06/2011)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Απ' ό,τι βλέπω πάντως ενώ πολλοί από σας τους δεξιούς λέγατε δε ψηφίζω στο δημοψήφισμα για να μη συμμετέχω σε αυτό το τσίρκο κλπ... μια χαρά έφυγε το ναι τελικα. Έφτασε το σκατό στη κάλτσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
gaspar εγω δεν εχω καταλαβει ακομη τι θες παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Είναι ενδιαφέρον πως, αν και το οικονομικό κριτήριο έπαιξε τον μεγαλύτερο ρόλο στο δημοψήφισμα, φαίνεται πως υπάρχουν κι άλλα σημαντικά κριτήρια που επηρεάζουν την ψήφο των πολιτών. Υπάρχουν περιοχές με παρόμοιο μέσο εισόδημα που διαφέρουν αρκετά στην ψήφο.

Λογικά αναφέρεσαι σ' αυτό

Έτυχε να πετύχω αυτό:


Και αυτοί πλούσιοι;

Από τις 19 περιοχές τουλάχιστον τις 8 (Κολωνάκι, Ακρόπολη, Παγκράτι) δεν τις λες ακριβώς λαϊκές. Τώρα όσον αφορά τις υπόλοιπες προσωπικά ποντάρω στον φόβο των περισσότερων κατοίκων. Γιατί κι η γιαγιά μου που μένει Αγ. Πανετελεήμονα και την έχουν κλέψει δυο φορές, τους μαύρους δεν τους θεωρεί ανθρώπους (:confused:) και θα ψήφιζε Χ.Α. επειδή τους φοβάται, αλλά αυτό δεν την κάνει ακριβώς κοινωνικά ευαισθητοποιημένη, ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης (που με το ζόρι ζουν). Μια βόλτα να κάνεις στις περιοχές αυτές θα δεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
...:|
διαβασατε τις προτασεις;
....απλως....https://s.kathimerini.gr/resources/article-files/h-ellhnikh-protash.pdf
https://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/oe092-22-4277.pdf
:blink:
αυτος ο περιορισμος ορισμου του αγροτη ηταν η επιτομη της εξαλειψης δυνατοτητων φοροαποφυγης θα με θυμηθειται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Οι προτασεις ειναι για φτυσιμο. Αν ισχυουν επισης τα παρακατω

https://www.mediapart.fr/en/journal/...ive-months-humiliation-and-blackm?onglet=full

https://info-war.gr/2015/07/πόσα-θέλετε-να-φύγετε-από-το-ευρώ-ρωτ/

το τεραστιο και τραγικο λαθος του συριζα θα ειναι (που λογικα ειναι ηδη) το οτι δεν πηγαμε στη δραχμη οταν επρεπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Εντάξει πλάκα είχε όσο κράτησε αλλά εδώ βλέπω υπάρχει γερό πρόβλημα κατανόησης της πραγματικότητας.
Δηλαδή όταν είπαν παραπάνω ότι υπάρχει υποστήριξη από το εξωτερικό, εσείς καταλάβατε ότι ισχυρίστηκαν ότι υπάρχει ΜΟΝΟ υποστήριξη και τίποτε άλλο;

Dmzk είσαι κι εσύ πλούσιος και με εισιτήριο για εξωτερικό όπως ο Τζακ;



Δεν το λέω ειρωνικά, αλλά αγγλικά ξέρεις;
Όχι δεν ξέρω Αγγλικά.Σας ευχαριστώ που μου κάνετε Bold την ερώτηση. Σας ευχαριστώ που μου τονίζετε κάτι που αναφέρουν Schäuble και Merkel και το ξέραμε πολλά χρόνια οτι το χρεος δεν είναι βιώσιμο.Σας ευχαριστώ επίσης που εξυμνείτε το νομπελ οικονομικών του Krugman στο εμπόριο.Έναν άνθρωπο που αποκάλεσε τους Λετονούς και τους Λιθουανούς ηλίθιους.Είναι στην Ανατολική Ευρώπη άλλωστε,δεν μιλούν καλά αγγλικά για να καταλάβουν και να απαντήσουν, όπως εγώ.Και επειδή είμαι φτωχός και ούτε πληρώνομαι σε GBP θα σας πω πως έχετε δίκιο σε όλα.Εσείς που είστε έξω στο εξωτερικό θα ξέρετε άλλωστε καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
επι της ουσιας ομως τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι προτασεις ειναι για φτυσιμο. Αν ισχυουν επισης τα παρακατω

https://www.mediapart.fr/en/journal/...ive-months-humiliation-and-blackm?onglet=full

https://info-war.gr/2015/07/%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%8D%CE%B3%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%81%CF%89%CF%84/

το τεραστιο και τραγικο λαθος του συριζα θα ειναι (που λογικα ειναι ηδη) το οτι δεν πηγαμε στη δραχμη οταν επρεπε

Έτσι και ανακοίνωναν δραχμή ΕΙΔΙΚΑ στο σημείο που είμαστε και μετά από ό,τι έχουν πει θα έπεφτε η κυβέρνηση την άλλη μερα αφότου το ανακοινώνανε και κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα κάναμε να ξαναδούμε 30 χρόνια. Ακόμη κι ο Λαφαζάνης τα έχει υπόψη του αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top