Εκπαίδευση τύπου Matrix σε 30 χρόνια. Πώς φαντάζεστε ένα τέτοιο μέλλον;

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
χμμμ... όχι... το βρίσκω λίγο υπερβολικό... Δεν μπορώ ειλικρινά να το εξηγήσω, αλλά δεν μου αρέσει ως ιδέα ένα μέλλον με 6 χρονους "ξερόλες" που πασχίζουν επί μια 10ετία να καταλάβουν το πως και το γιατί όλων αυτών που έχουν στο κεφάλι τους... :/:
Γιατί να πασχίζουν;

Πασχίζεις εσύ να κατανοήσεις γιατί περπατάς ή γιατί δε κοιτάς κατάματα τον ήλιο;

Έτσι το φαντάζομαι εγώ, σαν έμφυτη πληροφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Mιchelle: πράγματι! αλλά γιατί να αλλάξω κάτι κακό με κάτι που θεωρώ επίσης κακό? :P

@Vkey: plz... do try και βρες το άρθρο για τα χαρισματικά παιδιά... με ενδιαφέρει ιδιαίτερα :)
Γενικά την αλλαγή τείνουμε να την αντιμετωπίζουμε βλέποντας πολύ περισσότερο τα αρνητικά από τα θετικά (προσωπική παρατήρηση).
Προσωπικά πιστεύω ότι αν εφαρμοστεί σωστά, μπορεί να εξαλείψει κάποια από τα αρνητικά της σημερινής παιδείας, χωρίς να επιφέρει καινούρια αρνητικά.
Βέβαια το "σωστά" σηκώνει συζήτηση, και οι απόψεις σίγουρα διίστανται.

edit: Σωστό και αυτό που λέει ο borat!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιατί να πασχίζουν;

Πασχίζεις εσύ να κατανοήσεις γιατί περπατάς ή γιατί δε κοιτάς κατάματα τον ήλιο;

Έτσι το φαντάζομαι εγώ, σαν έμφυτη πληροφορία.

να πω ένα απλοϊκό παράδειγμα... Το γιατί περπατάς είναι κάτι που δεν έχεις ανάγκη να το σκεφτείς είναι ... ένστικτο..

Να μπορείς να καταλάβεις όμως πώς ο βασιλιάς το 1920 εξαπάτησε τον ελληνικό λαό και έστρεψε τον κόσμο εναντίον του Βενιζέλου [σκάλωσα εγώ με το παράδειγμα ναι!] όσο και αν σου εμφυτέυσουν γεγονότα και ημερομηνίες είναι κάτι που ούτε ένστικτο είναι ούτε το επεξεργάζεται εύκολα ένας 6 χρονος νους [εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν φυσικά :)].

Φυσικά δεν είμαι απόλυτη και φυσικά θεωρώ ότι έχει βάση αυτό που λέει η Michelle από πάνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Και σου ξαναλέω, πόσα χρόνια στην Ελλάδα έχουμε το ίδιο μοτίβο εκπαίδευσης; Πόσο καιρό αθροιστικά η εκπαίδευση διαρκεί 12 έτη και στα 18 μας ο κύκλος της τελειώνει; Όταν θεσπίστηκε αυτό το πρότυπο, πόσοι στην Ελλάδα μελετούσαν ψυχολογία;
Καθαρά τυχαίο.-

Κι έρχομαι κι εγώ και σου λέω ότι σύμφωνα με την εξελικτική ψυχολογία ακόμα και αν τότε θεσπίστηκε τυχαία εν ολίγοις ισχύει και δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξουμε...
Simple as at that :)

@Vkey: plz... do try και βρες το άρθρο για τα χαρισματικά παιδιά... με ενδιαφέρει ιδιαίτερα :)
Έκανα ένα έντιτ...
Αν και δεν είναι ακριβώς το άρθρο που είχα διαβάσει...έχει πληροφορίες :)

Γιατί να πασχίζουν;

Πασχίζεις εσύ να κατανοήσεις γιατί περπατάς ή γιατί δε κοιτάς κατάματα τον ήλιο;

Έτσι το φαντάζομαι εγώ, σαν έμφυτη πληροφορία.

Ουφ...η έμφυτη γνώση από μόνη της δεν προσφέρει τίποτα...
Είμαι μία αποστήθιση... όσα σου προσφέρει το να αποστηθίζεις και να θυμάσαι χρονολογίες άλλο τόσο προσφέρει η εμφύτευση γνώσης....

Γενικά την αλλαγή τείνουμε να την αντιμετωπίζουμε βλέποντας πολύ περισσότερο τα αρνητικά από τα θετικά (προσωπική παρατήρηση).
Προσωπικά πιστεύω ότι αν εφαρμοστεί σωστά, μπορεί να εξαλείψει κάποια από τα αρνητικά της σημερινής παιδείας, χωρίς να επιφέρει καινούρια αρνητικά.
Βέβαια το "σωστά" σηκώνει συζήτηση, και οι απόψεις σίγουρα διίστανται.

edit: Σωστό και αυτό που λέει ο borat!

Πρώτον ξέρουμε ακόμα ελάχιστα για τον εγκέφαλο...
Δεύτερον δεν μας εγγυάται κανείς ότι όλοι οι εγκέφαλοι μπορούν να σηκώσουν αυτό το "λογισμικό"...
Τρίτον το ξαναλέω και το ξανά τονίζω...όσο εύκολο μας φαίνεται εμάς η γνώση και η μάθηση δεν σημαίνει ότι είναι...Είναι πολύ περισσότερο πολύπλοκη από όσο θα θέλαμε να πιστεύουμε...

Δεν μας εγγυάται εν ολίγοις χαρισματικά παιδιά, έξυπνα παιδιά...παιδιά μη αδιάφορα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μου μιλάς για μία πληροφορία, κάτι που δε χρειάζεται να επεξεργαστείς περαιτέρω, όσα είναι να μάθεις και να κρίνεις θα τα μάθεις από τα χιλιάδες ιστορικά συγγράματα.

Εν ολίγοις δε μου μιλάς για κάτι απτό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μου μιλάς για μία πληροφορία, κάτι που δε χρειάζεται να επεξεργαστείς περαιτέρω, όσα είναι να μάθεις και να κρίνεις θα τα μάθεις από τα χιλιάδες ιστορικά συγγράματα.

Εν ολίγοις δε μου μιλάς για κάτι απτό. :hmm:
αυτό πήγαινε σε μένα???

γιατί αν ναι δεν σε κατάλαβα καθόλου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι resident, σε εσένα πήγαινε...
Και το προηγούμενο και το αυτό... :P
Και στο κάτω - κάτω, καθαρά ψυχρά να το δεις και χωρίς να θέλω να προσβάλω όσους ασχολούνται με την ιστορία, ο ιστορικός, είναι επί της ουσίας ένας φορέας πληροφοριών.
Δε παράγει και κάτι και δε συμβάλλει και πολύ στην επιστήμη και στην εξέλιξη (υπό συνθήκες μάλιστα, τη καθυστερεί :P).;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μπορ πάω στοίχημα ότι κάνεις πλάκα σχετικά με το τελευταίο.


Αν όχι, να κλείσεις το πσ και να ξεφυλίσσεις τα επόμενα:










πς. Είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουν καλύτερες εισαγωγές στο θέμα, μα καμμία που να έχω διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι resident, σε εσένα πήγαινε...
Και το προηγούμενο και το αυτό... :P
Και στο κάτω - κάτω, καθαρά ψυχρά να το δεις και χωρίς να θέλω να προσβάλω όσους ασχολούνται με την ιστορία, ο ιστορικός, είναι επί της ουσίας ένας φορέας πληροφοριών.
Δε παράγει και κάτι και δε συμβάλλει και πολύ στην επιστήμη και στην εξέλιξη (υπό συνθήκες μάλιστα, τη καθυστερεί :P).;)

Μπορ πάω στοίχημα ότι κάνεις πλάκα σχετικά με το τελευταίο.


Αν όχι, να κλείσεις το πσ και να ξεφυλίσσεις τα επόμενα:










πς. Είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουν καλύτερες εισαγωγές στο θέμα, μα καμμία που να έχω διαβάσει.

Χμ, υποπτεύθηκα πως θα ήταν κάπως παράξενο αυτό που έγραψα και όπως φαίνεται το
καθαρά ψυχρά να το δεις
και το
δε συμβάλλει και πολύ στην επιστήμη και στην εξέλιξη
ήταν κάπως ασαφή.
Μιλάω αποκλειστικά και μόνο για την επιστημονική εξέλιξη.
Δε βρίσκω κάτι που να συνδέει τη γραφοθεωρία με τη τουρκική κατοχή.:/:
Sorry. :worry:


To πς σου rempeskes δε το κατάλαβα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ πάλι Borat βρίσκω αυτόν τον άκρατο τεχνοκρατισμό τουλάχιστον επικίνδυνο [νιώθω ότι είναι το "δοκιμαστικό στάδιο" για να γίνουμε indeed ρομποτάκια που έλεγε η νεράιδα πιο πάνω] αλλά όπως είπα και πιο πάνω... προσωπική άποψη εκφράζω, όπως κι εσύ άλλωστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
εγώ πάλι Borat βρίσκω αυτόν τον άκρατο τεχνοκρατισμό τουλάχιστον επικίνδυνο [νιώθω ότι είναι το "δοκιμαστικό στάδιο" για να γίνουμε indeed ρομποτάκια που έλεγε η νεράιδα πιο πάνω] αλλά όπως είπα και πιο πάνω... προσωπική άποψη εκφράζω, όπως κι εσύ άλλωστε :)

Προφανώς βρε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δοκιμαστικό στάδιο από ποιούς;
Έχω πραγματικά κουραστεί πάντως να ακούω αυτό το "επιχείρημα" με τα ρομποτάκια (εξ'ου και το -1).
Παραπάνω μια χαρά το πήγαινες με τα επιχειρήματα, τώρα τι μου πιασες τις θεωρίες συνομωσίας; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αυτό που ήθελα να πω (ίσως με άκομψο τρόπο) είναι ότι κάθε είδους "μηδενισμός" κάποιας επιστήμης (Ακόμα και αυτών που σιχαίνομαι :P) μου φαίνεται επικίνδυνος και προσωπικά τον απορρίπτω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Παιδιά, τρίτη φορά το λέω.
Δε μηδενίζω την επιστήμη της ιστορίας, την συμβολή της στην ανθρώπινη εξέλιξη μηδενίζω (σχεδόν). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Παιδιά, τρίτη φορά το λέω.
Δε μηδενίζω την επιστήμη της ιστορίας, την συμβολή της στην ανθρώπινη εξέλιξη μηδενίζω (σχεδόν). :)

same thing for me :P

(αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Mα που βοηθάει π.χ. η άλωση της πόλης στην ανάπτυξη εμβολίου κατά του καρκίνου του μαστού;

Αν το παράδειγμα σου φαίνεται ακραίο, δώσε κάποιο "καλύτερο" για να καταλάβω που είμαι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γιατί αυτό που λες είναι άκρατος τεχνοκρατισμός (!)

Η μελέτη της ιστορίας πχ βοηθάει στο να καταλάβουμε τι έγινε στην Γερμανία και ανέβηκε με δημοκρατικές μεθόδους ένας Χιτλερ στην εξουσία (να μην πω τα παρακάτω υποθέτω όλοι τα ξέρουμε--ή μήπως όχι? δεν το λέω προσωπικά για σένα το λέω γενικώς... αφού η άχρηστη ιστορία δεν πρέπει να μαθαίνεται... δεν..εξελίσσει το ανθρώπινο είδος!).. Να που το εξελίσει όμως... γιατί έχει τη δυνατότητα -περισσότερο από 1000 εμβόλια κατά του καρκίνου- να μας κάνει να αναγνωρίζουμε σημάδια και συμπεριφορές και καταστάσεις!

Μας βοηθάει να εξελισσόμαστε ή να ελισόμαστε [έτσι γράφεται? :hmm:] ως λαός απέναντι σε θέματα που αφορούν την πατρίδα μας και να την υπερασπιζόμαστε στο μέλλον [βλέπε θέμα με σκόπια]...

Προφανώς και η εξέλιξη της βιοϊατρικής πχ. μας βοηθά να φτάσουμε στα...200 έτη ζωής με ένα τρόπο που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να το κάνει η ιστορία.

Αλλά... ξέρεις τι λένε... έκαστος στο είδος του! ;)

ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να υπάρξει μόνο του και καμιά επιστήμη δεν μπορεί να παράγει το έργο που παράγει αποκομμένη από τις υπόλοιπες.

Όπως λοιπόν απορρίπτω αυτούς που λένε ότι οι θεωρητικές επιστήμες είναι άχρηστες έτσι απορρίπτω και αυτούς που λένε ότι οι θετικές επιστήμες είναι άχρηστες.

Είπαμε... έκαστος στο είδος του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Το θέμα είναι: Ποιος θα αποφασίζει σε ποιες γνώσεις θα έχουμε πρόσβαση και επίσης ποιος θα αποφασίζει τη μορφή αυτών των γνώσεων; Με αυτή τη μέθοδο θα μπορούσε κάποιος να εμφυτεύσει στην ανθρωπότητα μια διαστρεβλωμένη εκδοχή της αλήθειας.

Προσωπικά το αν και το βρίσκω φοβερά cool, ακόμα και αν μου δινόταν η δυνατότητα να γνωρίζω 17 γλώσσες, πάλι δεν νομίζω ότι θα έδινα σε κάποιον πρόσβαση στον εγκέφαλο μου.

Από την άλλη πλευρά είναι δύσκολο να προβλέψουμε την μελλοντική εξέλιξη της τεχνολογίας οπότε ίσως αυτή η μέθοδος να είναι απόλυτα ελεγχόμενη από τον χρήστη αλλά και πάλι δεν εξαφανίζεται ο κίνδυνος να μπει και κάτι ακόμα μέσα στο κεφάλι σου εκτός από γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
γιατί αυτό που λες είναι άκρατος τεχνοκρατισμός (!)

Η μελέτη της ιστορίας πχ βοηθάει στο να καταλάβουμε τι έγινε στην Γερμανία και ανέβηκε με δημοκρατικές μεθόδους ένας Χιτλερ στην εξουσία (να μην πω τα παρακάτω υποθέτω όλοι τα ξέρουμε--ή μήπως όχι? δεν το λέω προσωπικά για σένα το λέω γενικώς... αφού η άχρηστη ιστορία δεν πρέπει να μαθαίνεται... δεν..εξελίσσει το ανθρώπινο είδος!).. Να που το εξελίσει όμως... γιατί έχει τη δυνατότητα -περισσότερο από 1000 εμβόλια κατά του καρκίνου- να μας κάνει να αναγνωρίζουμε σημάδια και συμπεριφορές και καταστάσεις!

Μας βοηθάει να εξελισσόμαστε ή να ελισόμαστε [έτσι γράφεται? :hmm:] ως λαός απέναντι σε θέματα που αφορούν την πατρίδα μας και να την υπερασπιζόμαστε στο μέλλον [βλέπε θέμα με σκόπια]...

Προφανώς και η εξέλιξη της βιοϊατρικής πχ. μας βοηθά να φτάσουμε στα...200 έτη ζωής με ένα τρόπο που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να το κάνει η ιστορία.

Αλλά... ξέρεις τι λένε... έκαστος στο είδος του! ;)

ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να υπάρξει μόνο του και καμιά επιστήμη δεν μπορεί να παράγει το έργο που παράγει αποκομμένη από τις υπόλοιπες.

Όπως λοιπόν απορρίπτω αυτούς που λένε ότι οι θεωρητικές επιστήμες είναι άχρηστες έτσι απορρίπτω και αυτούς που λένε ότι οι θετικές επιστήμες είναι άχρηστες.

Είπαμε... έκαστος στο είδος του :)

Δε μηδενίζω την επιστήμη της ιστορίας, την συμβολή της στην ανθρώπινη εξέλιξη μηδενίζω (σχεδόν). :)

Ελπίζω να μην είναι ανάγκη να το γράψω ξανά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top