Είναι σωστό να λέμε ψέματα στα παιδιά;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Είναι μια πάγια τακτική που εφαρμόζουν πολλοί γονείς αλλά και συγγενείς ή φίλοι στα μικρά παιδιά.
"Ααα χάλασε η τηλεόραση!!!
" Θα έρθει αύριο ο Μπάμπης να φτιάξει τον υπολογιστή δεν μπορείς να δεις άλλα Μίκυ Μαους"
"Η παιδική χαρά έκλεισε"
"Θα σε πάρει ο μπόγιας αν δεν είσαι καλό παιδί"
Πιστεύετε ότι αυτά τα αθώα ψέματα συμβάλουν στο να πετυχει ο ενήλικας κάτι άμεσα και γρήγορα για να αποφύγει τυχόν κλάματα ή φωνές του μικρού παιδιού;

Εσάς σας έλεγαν τέτοια μικρά ψέματα για να σας πείσουν; Και μήπως κάποια σας έχουν επηρεάσει αρνητικά ακόμη και σήμερα;
Μήπως κι εσείς έχετε αναγκαστεί να πείτε ένα μικρό ψεματάκι στο βαφτιστήρι σας ή στο παιδί σας ή στο μικρό αδελφάκι σας;
Και πως αισθανθήκατε;

Όταν του πείτε κάτι και αντιγυρίσουν το επιχείρημα τι κάνετε;
Αν τύχει το παιδί να αντιληφτεί οτι λέτε ψέματα σας έχει ζητήσει εξηγήσεις;
Παραδέχεστε το σφάλμα ή εξακολουθείτε να λέτε το ψέμα;

...να μην στενοχωρηθούν. «Ο Μπούμπι αγάπησε μια σκυλίτσα που μένει σε άλλη πόλη και πήγε εκεί για να την παντρευτεί», «Ο παππούς θα γίνει γρήγορα καλά», «Όχι, δεν τσακωνόμουν με τον μπαμπά, κάναμε πλάκα». Τα παιδιά μας δεν χρειάζεται να μοιράζονται τις δικές μας ανησυχίες, ούτε να στενοχωριούνται. Θέλουμε η κάθε μέρα τους να είναι όσο πιο χαρούμενη γίνεται, γι’ αυτό και συχνά αποφεύγουμε να τους πούμε την αλήθεια, προκειμένου να τα προστατέψουμε από τον πόνο που θα τους προκαλούσε.
Τι λέει ο ειδικός: Υπάρχουν μερικά ζητήματα, όπως ο θάνατος ή ο χωρισμός, που είναι πολύ δύσκολο για ένα γονιό να τα εξηγήσει σε ένα παιδί. Όμως, το να του πει ψέματα για κάτι τέτοιο, μπορεί να έχει χειρότερες συνέπειες από το να πει την αλήθεια. Ιδίως όταν πρόκειται για μια αλήθεια που θα αποκαλυφθεί αναπόφευκτα μπροστά στα αθώα, έκθαμβα μάτια του σε όλο της το μεγαλείο. Με αυτό τον τρόπο, το μόνο που καταφέρνετε είναι να κλονίσετε την εμπιστοσύνη που σας έχει το παιδί. Πείτε την αλήθεια, χρησιμοποιώντας λέξεις και εκφράσεις που περιγράφουν αυτό ακριβώς που συμβαίνει («πέθανε», και όχι «πήγε ταξίδι» ή «είναι στα σύννεφα»). Ακόμα κι αν ακούγεται σκληρό, αυτός είναι ο τρόπος να προστατέψετε τον ψυχικό κόσμο του παιδιού. Φροντίστε η συζήτηση να ανταποκρίνεται στην ηλικία του παιδιού και αποφύγετε οδυνηρές λεπτομέρειες.
Extratip:Αν το μικρό σας καταλάβει ότι του λέτε ψέματα, τότε φροντίστε να είστε ξεκάθαροι μαζί του. Εξηγήστε ότι δεν είναι σωστό να λέει κανείς ψέματα και ζητήστε συγγνώμη. Βοηθήστε το παιδί σας να καταλάβει γιατί επιλέξατε να μην του πείτε την αλήθεια. Για παράδειγμα αν του πείτε ότι ο πατέρας του είναι σε άδεια αντί να παραδεχτείτε ότι απολύθηκε, εξηγήστε ότι το κάνατε για να το προστατέψετε από το άγχος και στενοχώρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Προσωπικά έχω να θυμάμαι κωμικοτραγικές καταστάσεις, με ψέμματα του τύπου "η τηλεόραση χάλασε", που πήγαινα κρυφά και ύπουλα και την άναβα και είχα μετά υφάκι -μου χρωστάς μια εξήγηση-, ακόμη σε τραπέζια για αυτά συζητάμε και γελάμε...

Υπήρχαν όμως και ψέμματα που πολλές φορές με στεναχωρούσαν και μου δημιούργησαν χρόνιο πρόβλημα, όπως το παράδειγμα που αναφέρεται πάνω σχετικά με το θάνατο, γιατί δυστυχώς οι δικοί μου όχι μόνο είπαν ψέμματα για την κατάσταση του παππού, αλλά και δύο χρόνια μετά φρόντισαν να με κάνουν να πιστεύω πως ο παππούς είναι ακόμη στο νοσοκομείο και κάποια στιγμή θα γυρίσει...με το πέρασμα των χρόνων πήρα μόνη μου το μνμ και κατάλαβα, έκανα άλλα τόσα χρόνια να βρω το θάρρος να πάω στο μνήμα του, και ώρες ώρες ακόμη και τώρα μετά από τόσα χρόνια νιώθω άσχημα που δε γνωρίζω για το πως ήταν ο παππούς μου στα τελευταία του, από την άλλη φοβάμαι να ρωτήσω γιατί έχω ικανή τη μάνα μου να πει πάλι ψέμματα, οπότε έχω μαύρα μεσάνυχτα στο θέμα αυτό και με πειράζει...
Και ένα δεύτερο ψέμα που με στεναχωρούσε αφάνταστα ήταν το "Ο μπαμπάς σε λίγο θα σχολάσει και έρχεται", περίμενα εγώ όλο χαρά να προλάβει να με δει στις εκδηλώσεις, σε χορούς, σε επαίνους, αλλά ο μπαμπάς στα περισσότερα δούλευε, 2 λεπτά πριν βγω στη σκηνή περίμενα πως θα έρθει αλλά... ακόμη και τα βράδια τον περίμενα πολλές φορές, πχ θα είχα πάρει βαθμούς και θα ήμουν σπίτι βράδυ θα τον περίμενα για να τους δείξω, μπορεί να μιλούσαμε στο τηλέφωνο να μου έλεγε σε 10 είμαι σπίτι και τελικά να μην ερχόταν, οπότε εγώ πήγαινα για ύπνο, βέβαια ο γλυκούλης μου κάθε φορά που μου το έκανε αυτό με έπαιρνε μια σοκολάτα και την έβαζε δίπλα μου στο μαξιλάρι και είχα "γλυκό" ξύπνημα :P (υπήρχαν μέρες που γυρνούσε νωρίς όμως, τον πέρναμε τηλ μας έλεγε ααα θα αργήσω σήμερα, θα αργήσω δε προλαβαίνω φάτε τη πίτσα μόνες σας, και αφού έχεις φάει την ξενέρα σε 2 λεπτά άκουγες κλειδιά στη πόρτα!)

Πολλές φορές με πιάνω να λέω στον εαυτό μου ότι εγώ ποτέ δεν θα ακολουθήσω τέτοια τακτική και δεν θα πω ψέμματα, αλλά στη πραγματικότητα; Ένας θέος ξέρει τι θα κάνω, ίσως πω μικρά ψεμματάκια, για διαφορετικούς σκοπούς και λύσεις πάντα.
Εστιάζω πιο πολύ σε περιπτώσεις που μιλάμε για δικά μας παιδιά γιατί οκ, σπλάχνο σου είναι, το πονάς παραπάνω, την αδερφή μου πχ το ευχαριστιέμαι και λίγο να την τσιγκλάω όταν της λέω ψέματα "Τελείωσε η σοκολάτα, χάλασε το νικελόντεον" και άλλα τέτοια ωραία οπότε δεν μπορώ να μιλήσω ξεκάθαρα.
Για σοβαρά ζητήματα πάντως, είμαι τελείως κάθετη, και θέλω να πιστεύω πως δε θα φτάσω ποτέ σε σημείο να πω ψέμματα, το είδα πόσο άσχημο είναι και δεν το θέλω για τα δικά μου παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
οι γονείς μου ευτυχώς,δεν μου έλεγαν σοβαρά ψέματα,πέρα από τα γνωστά και "αθώα":η τηλεόραση χάλασε,ο υπολογιστής θέλει φτιάξιμο,η μπάλα "εξαφανίστηκε".......για τον θάνατο των παππούδων μου μου είπαν ότι πέθαναν.Ούτε "συννεφάκια",ούτε "ταξιδάκια",ούτε "επισκέψεις στον Θεούλη",απλά πέθανε.Βέβαια δεν θυμάμαι ακριβώς τον τρόπο που μου το είπαν αλλά θυμάμαι,όταν πέθανε η γιαγιά μου,πριν 4-5 χρόνια μου είπαν ότι πέθανε,με άφησαν με την αδερφή μου,και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έκλαιγα δύο ώρες αφότου έφυγαν :(:(:(:(:(:(..........τέλος πάντων

εγώ σε παιδιά ,δηλαδή την αδερφή της κολλητής μου ,το μόνο παιδί που συναντάω συχνά,της λέω πάντα αλήθειες.Μόνο μία φορά της είπα ψέμματα ότι ο υπολογιστής χρειάζεται φόρτιση,επειδή φοβόμουν μην κάτσει για πολλές ώρες.
μόνο που δεν ξέρω αν πρέπει να της πω την αλήθεια για το σεξ (βασικά,ότι θέλει να ρωτήσει το ρωτάει σε μένα, με έχει σαν μεγαλύτερη κολλητή της και με ρωτάει τα πάντα :D,για αυτό ρωτάω επειδή σιγά-σιγά θα αρχίσει να με ρωτάει και τέτοια :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
μόνο που δεν ξέρω αν πρέπει να της πω την αλήθεια για το σεξ (βασικά,ότι θέλει να ρωτήσει το ρωτάει σε μένα, με έχει σαν μεγαλύτερη κολλητή της και με ρωτάει τα πάντα :D,για αυτό ρωτάω επειδή σιγά-σιγά θα αρχίσει να με ρωτάει και τέτοια :redface: )

Θα σου πρότεινα να της πεις στην αλήθεια. Όχι τίποτ' άλλο, αλλά μπορεί να έχει ψάξει και πριν σε ρωτήσει και αν της πεις κάτι άλλο από την αλήθεια να σε κοιτάξει λίιιγο περίεργα...:whistle:

Σοβαρά τώρα, η αλήθεια είναι ο καλύτερος δρόμος. Απλά ο τρόπος με τον οποίο τη λέμε διαφέρει από ηλικία σε ηλικία και από περίσταση σε περίσταση.

Στην περίπτωση της μικρής σου "κολλητής" η ειλικρίνεια και τα όσο πιο απλά λόγια γίνεται μάλλον θα βοηθήσουν, δεν ξέρω μάλιστα εάν έψαχνες και στο διαδίκτυο για απόψεις του πως μιλάμε για το θέμα αυτό στα παιδιά ανάλογα με την ηλικία τους, ίσως να έβρισκες κάποια ιδέα παραπάνω.

Γενικά πάντως, πιστεύω στην αλήθεια στα παιδιά. Ακόμα και όταν δεν περιλαμβάνει όλες τις δυσάρεστες κάποιες φορές λεπτομέρειες που ίσως και να δυσκολευτούν να κατανοήσουν, μια απλά ειπωμένη αλήθεια μπορεί να λύσει μακροπρόθεσμα περισσότερα προβλήματα από ένα βραχυπρόθεσμο ψέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι πως θυμωνα πολυ οταν ανακαλυπτα τα ψεμματα τους, οσο αθωα κι αν ηταν. Θυμωσα οταν εμαθα πως δεν υπαρχει Αγιος Βασιλης και νεράιδα των δοντιων, οταν εμαθα πως οι φιλοι και οι φιλες τους δεν ηταν πραγματικα "θειες" και "θειοι" και διαφορα τετοια. Για θανατους δεν μου ελεγαν ψεμματα γιατι πηγαινα στις κηδειες και εβλεπα που τους εθαβαν.
Ιδανικα, θα ηθελα να μην πω ποτε ψεμματα στο παιδι μου. Ομως δεν εξαρταται μονο απο εμενα, αν ο μπαμπας του πει ενα ψεμμα το οποιο ειναι σημαντικο για αυτον, ισως να πρεπει να κανω πισω και να το συνεχισω. Ας πουμε, αν θελει να ντυθει Αγιος Βασιλης και να του δωσει το δωρο του, θα κανω την χαζη κι ας με νευριαζε το αντιστοιχο μικρη. Ισως στο παιδι μου να αρεσει, ποιος ξερει?
Σε πιο "σοβαρα" θεματα παντως θα προσπαθησω οσο γινεται να λεμε την αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και εγώ νευυρίαζα όταν με έλεγαν ψέματα. Γενικά είναι καλύτερα να λέμε αλήθειες στα παιδιά. Πχ όχι χάλασε η τηλεόραση, απλά φτάνει τόσο δεν θα δεις άλλο. Το ίδιο και για όλα τα θέματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Τα κατά συνθήκη ψεύδη χρειάζονται στα παιδάκια!!
Έχει τύχει να με ρωτήσει παιδάκι πρώτης δημοτικού αν υπάρχει Αι Βασίλης! Εκεί παιδιά όσο και αν δε θέλετε να τους πείτε ψέματα, πρέπει. Μετά απογοητεύονται!Προσωπικά δε με πείραξε και τόσο όταν έμαθα πως δεν υπάρχει ο χοντρούλης κυριούλης που φέρνει δωράκια στα παιδάκια αφού είχα αντιληφθεί λίγο πολύ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά! Ήμουν και μεγαλύτερη όμως..τα μικρά παιδάκια μπερδεύονται...τους καταστρέφεις ολόκληρη κοσμοθεωρία αν τους πεις πως δεν υπάρχει ο Αι βασίλης με τα δώρα!
Τώρα για κάτι άλλα όπως το ''αν δε κοιμηθείς θα έρθει ο γύφτος να σε αρπάξει''...ή θα ''βγει το τέρας που κρύβεται κάτω από το κρεβάτι'' ε τα βρίσκω χαζά και επιπλέον τρομάζουν τα παιδάκια χωρίς λόγο! (ειδικά αυτό με το τέρας κάτω από το κρεβάτι έχει γίνει και θρίλερ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Τα κατά συνθήκη ψεύδη χρειάζονται στα παιδάκια!!
Έχει τύχει να με ρωτήσει παιδάκι πρώτης δημοτικού αν υπάρχει Αι Βασίλης! Εκεί παιδιά όσο και αν δε θέλετε να τους πείτε ψέματα, πρέπει. Μετά απογοητεύονται!Προσωπικά δε με πείραξε και τόσο όταν έμαθα πως δεν υπάρχει ο χοντρούλης κυριούλης που φέρνει δωράκια στα παιδάκια αφού είχα αντιληφθεί λίγο πολύ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά! Ήμουν και μεγαλύτερη όμως..τα μικρά παιδάκια μπερδεύονται...τους καταστρέφεις ολόκληρη κοσμοθεωρία αν τους πεις πως δεν υπάρχει ο Αι βασίλης με τα δώρα!
!

αν δεν τους πει αλλος ότι υπάρχει άγιος βασίλης πώς θα απογοητευτούν;
εγώ ακόμη και με αυτό το σχετικά αθώο ψέμα διαφωνώ.
πρώτα πρώτα από άποψη του νο'ηματος των χριστουγέννων (λες στο παιδί σου για τον άγιο βασίλη λογικά εφόσον είσαι χριστιανός,και το αφήνεις να συγχέει την πίστη και το θείο με τα δώρα και τα υλικά αγαθά)
και από την άποψη ότι το αφήνεις να χαρεί με κάτι το οποίο μετά από 3-4 χρόνια θα αποδειχθεί ψέμα.
Επίσης υπάρχουν και κάποια κενά λογικής στο όλο αγιοβασιλήτικο θέμα πχ πως αφήνεις ένα γέρο με δώρα να μπαίνει σπίτι σου (ενώ έχεις τονίσει στο παιδί σου να μην μιλάει η ακολουθεί ξένους επειδή του προσφέρουν κάτι)
το όλο θέμα περνάει αρνητικά μηνύματα στα παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα κατά συνθήκη ψεύδη χρειάζονται στα παιδάκια!!
Έχει τύχει να με ρωτήσει παιδάκι πρώτης δημοτικού αν υπάρχει Αι Βασίλης! Εκεί παιδιά όσο και αν δε θέλετε να τους πείτε ψέματα, πρέπει. Μετά απογοητεύονται!Προσωπικά δε με πείραξε και τόσο όταν έμαθα πως δεν υπάρχει ο χοντρούλης κυριούλης που φέρνει δωράκια στα παιδάκια αφού είχα αντιληφθεί λίγο πολύ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά! Ήμουν και μεγαλύτερη όμως..τα μικρά παιδάκια μπερδεύονται...τους καταστρέφεις ολόκληρη κοσμοθεωρία αν τους πεις πως δεν υπάρχει ο Αι βασίλης με τα δώρα!
Διαφωνώ. Τα παιδάκια από μόνα τους νομίζουν ότι όλη η ζωή είναι πεταλουδίτσες και κουνελάκια ότι και να τους πεις τους χαλάς την κοσμοθεωρία τους. Άσε που ειδικά για το θέμα που θέτεις πολύ αμφιβάλω αν τα παιδάκια σκάνε επειδή δεν υπάρχει o χοντρός κύριος. Προσωπικά είχα στεναχωρηθεί γιατί νόμιζα πως δεν θα ξαναπάρω δώρο τα χριστούγεννα
Καλό είναι να λέμε τα πράγματα ως έχουν στα παιδιά ή έστω αν είναι πολύ μικρά να τους τα εξηγούμε με απλά λόγια και όχι χαζά ψέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
αν δεν τους πει αλλος ότι υπάρχει άγιος βασίλης πώς θα απογοητευτούν;
εγώ ακόμη και με αυτό το σχετικά αθώο ψέμα διαφωνώ.
πρώτα πρώτα από άποψη του νο'ηματος των χριστουγέννων (λες στο παιδί σου για τον άγιο βασίλη λογικά εφόσον είσαι χριστιανός,και το αφήνεις να συγχέει την πίστη και το θείο με τα δώρα και τα υλικά αγαθά)
και από την άποψη ότι το αφήνεις να χαρεί με κάτι το οποίο μετά από 3-4 χρόνια θα αποδειχθεί ψέμα.
Επίσης υπάρχουν και κάποια κενά λογικής στο όλο αγιοβασιλήτικο θέμα πχ πως αφήνεις ένα γέρο με δώρα να μπαίνει σπίτι σου (ενώ έχεις τονίσει στο παιδί σου να μην μιλάει η ακολουθεί ξένους επειδή του προσφέρουν κάτι)
το όλο θέμα περνάει αρνητικά μηνύματα στα παιδιά

Μη κολλάτε στη λεπτομέρεια ρε παιδια! Το πήγες πολύ βαθιά και δε χρειάζεται!Απλά το αφήνεις να ευχαριστιέται με κάτι που γίνεται κάθε χρόνο και του αρέσει...ως εκεί! Τώρα τα άλλα περι θρησκείας και ηθικής είναι περιττά!Άλλωστε το όλο θέμα με τον άγιο Βσίλη μόνο ευχαρίστηση τους προκαλεί!Πώς μπορεί να τα βλάψει!? Η παιδική αφέλεια έτσι είναι... δεν υπάρχει θέμα εκμετάλλευσης όμως! Δεν του πουλάς δα και ναρκωτικά που τα πασάρεις σαν καραμέλες! Δεν είναι και τόσο τραγικό! Δεν αφήνει ψυχολογικό τραύμα στο παιδί αφού από μόνο του σε μεγαλύτερη ηλικία αρχίζει και αμφισβητεί σιγά σιγά την ύπαρξή του αγίου αυτού! Εμένα όταν μου είπαν ότι παιδάκι μου δεν υπάρχει Αγιος Βασίλης είπα απλά '' Χα το ξερα!''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης?!?!?!?!?!?!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
Έχει τύχει να με ρωτήσει παιδάκι πρώτης δημοτικού αν υπάρχει Αι Βασίλης!
Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχει σημερινό παιδί πάνω από 4 χρονών που να δέχεται την πιθανότητα ύπαρξης του χοντρού κοκκινοντυμένου γεράκου!!!
Δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης?!?!?!?!?!?!?
Έλα μην κλαίς!!!! Φυσικά και υπάρχει. Είναι ο "Μέγας Βασίλειος". Εκείνο όμως που δεν ξέρω, είναι γιατί τον ντύνουμε κόκκινα. Ο "Μέγας Βασίλειος" ήταν ο επίσκοπος ο οποίος επέβαλε τα μαύρα ράσα στους ιερείς.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Αγιος Βασίλης δεν ήταν η μασκότ της κόκα κόλα; Εξού και τα κόκκινα... :hmm:

Εκτός και αν λέω χαζομάρες. :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναταλία καλά θυμάσαι για αυτό του φόρεσαν κόκκινα ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχει ο Μέγας Βασίλειος, ο οποίος αξίζει τιμής και σεβασμού για το πνευματικό, εκκλησιαστικό και φιλανθρωπικό του έργο. Ο παχουλός "ΆΪ - Βασίλης" με την κόκκινη στολή είναι μόνο ένα αμερικάνικο εμπορικό κατασκεύασμα. Ίσως ακούγομαι κυνική, αλλά θεωρώ ότι τα παιδιά πρέπει να γνωρίζουν την αλήθεια. Είναι πνευματικά ανέντιμο να λέμε ψέματα στα παιδιά και να τους δημιουργούμε ψεύτικες και ωραιοποιημένες πραγματικότητες. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
Ίσως ακούγομαι κυνική, αλλά θεωρώ ότι τα παιδιά πρέπει να γνωρίζουν την αλήθεια. Είναι πνευματικά ανέντιμο να λέμε ψέματα στα παιδιά και να τους δημιουργούμε ψεύτικες και ωραιοποιημένες πραγματικότητες. :eek:
Συμφωνώ απόλυτα. Άρα ούτε για τον "καλό θεούλη" πρέπει να τους λέμε ψέματα ότι υπάρχει...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Άρα ούτε για τον "καλό θεούλη" πρέπει να τους λέμε ψέματα ότι υπάρχει...


Καλά άλλο τραγικό και αυτό. Από μωρά στην πλύση εγκεφάλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παιδιά μην κρίνεται το παιδικό μυαλό με βάση το δικό σας! Στα παιδιά αρέσει να ακούν ιστορίες και να συνδέουν τη φανταστική ιστορία με τη πραγματικότητα!
ο Αι Βασίλης φυσικά και δεν ήταν ένας χοντρούλης κύριος με κόκκινη φορεσιά...αυτό όμως αρχίζει και το ανακαλύπτει μετά και σιγά σιγά... άλλωστε δε τους θλίβει εξ ολοκλήρου το ότι δεν υπάρχει Αι Βασίλης απλά το ότι δε παίρνουν δώρα! Ο Αι βασίλης είναι η ιστοριούλα που πλέκεις γύρω από το δώρο που του δίνεις, αυτό αρέσει στα παιδιά! Άλλωστε η κριτική ικανότητα του παιδιού μετέπειτα δεν βασίζεται στο αν του είπαμε εμείς για τον Αι Βασίλη ή όχι! Αν του πούμε ότι δεν υπάρχει Αι βασίλης δεν αυξάνουμε ξαφνικά την κριτική του ικανότητα και το κάνουμε ξύπνιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αμα χρειαζεται λεμε μικρα αθωα ψεμματακια στα παιδια, αν ειναι για καλο τους. Σε πολυ μικρες ηλικιες ειδικα ειναι πολυ δυσκολο να τους απαιτησεις κριτικη σκεψη εφοσον δεν εχει ακομα δημιουργηθει. Αν ειναι να παει για υπνο νωρις και κλαιει για να δει τηλεοραση ενω την αλλη μερα θα ειναι ψοφιο, κατι θα σκεφτεις να του πεις ψεμματακι γιατι αδυνατει ακομα να συλλαβει οτι ´πρεπει ´ να παει για υπνο γιαυτο και γιαυτο το λογο.

Αυτα βγαινουν αυθορμητα, σε οδηγει το ενστικτο. Πρεπει να ειναι καλοπροαιρετα και να μην τα πονηρευεις τα παιδια. Κι αρκει αυτα τα αθωα να μην ειναι εξωπραγματικα!

Παντως δεν πιστευω πως υπαρχει μανα που δεν εχει κανει λαθος εστω και μια φορα σε μια εξηγηση που δινει, ουτε και γινεται να μη γινει καποιο λαθος..

Ακομα και στους ενηλικες ειναι καμμια φορα απαραιτητα, αβλαβη, που μονο σωζουν. Διπλωματικα, γλυκα, αθωα.

Τα κατά συνθήκη ψεύδη χρειάζονται στα παιδάκια!!
Έχει τύχει να με ρωτήσει παιδάκι πρώτης δημοτικού αν υπάρχει Αι Βασίλης! Εκεί παιδιά όσο και αν δε θέλετε να τους πείτε ψέματα, πρέπει. Μετα απογοητευονται!
Εμενα οταν με ειχε ρωτησει ενα μικρουλι του ειχα πει ´ εσυ τι νομιζεις, υπαρχει;' ( ηθελα να τσεκαρω αν εχει αμφιβολιες και μεσα απο ερωτησεις μου να καταλαβω αν ηθελε την αληθεια) μου απαντησε ´ναί ´ και γω του ειπα ´τοτε σωστα νομιζεις, υπαρχει( και παραυπαρχει σκεφτηκα) του ειπα ´ υπαρχει ενας αγιος παππουλης που τον γιορταζουμε, δε ζει, εφερνε δωρα στα παιδακια και τον γιορταζουμε εδω και χρονιά ´
Για την καμιναδα δεν θα ελεγα,αλλωστε τον καλυψα..

Ουτως η αλλως θα το μαθει ομαλα οταν ερθει η ωρα, γιατι να του τη χαλασω τωρα δηλαδη που ειναι μες στα ονειρα;

Εξαρταται Παντα τι λεμε, πως το λεμε, την ηλικια του κι εξαρταται παντα το παιδι. Παντως πιστευω ολα χρειαζονται. Και με αναλογο τροπο

Και Καθε παιδι ειναι διαφορετικο!! Ακομα κι αν εχουν ιδια ηλικια καποια ειναι ωριμοτερα, αλλα οχι!! Οποτε χειριζεσαι αναλογως και ζυγιζεις!!

Παντως ειναι απιστευτο πως μπορουν να σε μπλοκαρουν!! Θελει ετοιμοτητα και ψυχραιμια, δεν ειναι δυσκολο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Όχι βέβαια!
Τι; Δεν υπάρχει Αη Βασίλης; :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top