Η ζωή στα προάστια της Αθήνας

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σχετικά προσφάτως, ένας γνωστός ο οποίος είναι ενεργός στα πολιτιστικά δρώμενα της Δυτικής Αττικής, μου πρότεινε να μετακομίσω στην περιοχή, αφού όπως λέει παρά τις καθημερινές δυσκολίες, υπάρχει επικοινωνία τόσο σε κοινωνικό όσο και σε διαφυλικό επίπεδο!

Εγώ λοιπόν κατοικώ στην ευρύτερη περιοχή του κέντρου, αν και είμαι προσκείμενος στα βόρεια προάστια.

Εσείς ποια εικόνα έχετε για τις συνοικίες των προαστίων;

Πού θα επιλέγατε να ζήσετε ή/και να εργαστείτε, αν όχι στα πέριξ του κέντρου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εχω ζήσει μια δεκαετία στο Μαρούσι (τώρα ζω εκτός Αθηνών) και αν ξαναζούσα στην Αθήνα, θα επέλεγα κάτι από εκείνη την περιοχή ξανά. Ζούσα σε Αγιο Νικόλαο μια πενταετία (δίπλα στο κέντρο του Αμαρουσίου, όλα σε απόσταση περπατήματος) και άλλο τόσο στη Νέα Λέσβο (πράσινο, παρκάκι δίπλα, πιο ανθρώπινο περιβάλλον, αλλά μόνο με αυτοκίνητο μπορούσα να κινηθώ). Εκτός από Μαρούσι θα έπαιζαν και Βριλλήσια (αν εκλογικευθούν οι τιμές εκεί, που παλιότερα ήταν απλησίαστες) ή Κηφισιά. Δεύτερη επιλογή, μετά τα βόρεια, Γλυφάδα. Εντάξει, αν ήμουν οικονομικά "Big", θα επέλεγα Πεντέλη, Διόνυσο ή Εκάλη ή Βούλα, αλλά αυτό δεν παίζει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω ζω στη Νεα Ιωνια, ειναι αρκετα καλα σαν περιοχη και βολικη απο θεμα μετακινησεων (3 σταθμοι ΗΣΑΠ και 5' απο Κηφισιας και Εθνικη). Ενταξει δεν ειναι Κηφισια αλλα ουτε φασαριες εχει, εχει μεγαλη αγορα, σε αρκετα καλο σημειο ετσι ωστε να πηγαινεις παντου. Πιο Βορεια ειναι λιγο πιο 'κυριλε' (Μαρουσι και πανω ή προς την Αγια Παρασκευη) αλλα αρκετα πιο ακριβα χωρις παντα να αντικατοπτριζεται η διαφορα της τιμης.

Οσων αφορα τα δυτικα προαστια αν αυτα εννοεις, τοτε ειναι σε καποια σημεια καλα και σε καποια σημεια πιο υποβαθμισμενα. Το κυριοτερο προβλημα που εχουν κατα την αποψη μου ειναι οτι ειναι ζουγκλα. Αν πας μια φορα στο μετρο στο Αιγαλεω να δεις τι γινεται στην Ιερα Οδο και τα περιξ θα καταλαβεις. Παρ'ολα οπως τα περισσοτερα προαστια εχουν αγορα, διασκεδαση και ειναι και σχετικα οικονομικα.

Για Νοτια Προαστια δν μπορω να εκφρασω αποψη γιατι δν εχω την παραμικρη εμπειρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Όχι βόρεια προάστια έχουν γίνει χειρότερα και από την Ομόνοια, από τον Γέρακα και πιο έξω προς τα ανατολικά θα ήταν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
κεντροο δεν το αλλαζω με τιποτα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικά, ο καθένας μας θεωρεί καλύτερη την περιοχή όπου μεγάλωσε, έζησε, ξέρει, μένει. Έτσι κι εγώ, θα πω ότι προτιμώ τα "νότια" προάστια της Αθήνας: Βύρωνα, Υμηττό, Ν.Σμύρνη, Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Π.Φάληρο, Άλιμο, Ελληνικό, Γλυφάδα, Βούλα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Salazar

Νεοφερμένος

Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εγώ,ως φοιτητής,αν και αρκετοί με παρότρυναν να μείνω ή εντελώς κατάκεντρο (Εξάρχεια) ή κάπου στην μπλε γραμμή,επέλεξα Άνω Πατήσια.
Στα Εξάρχεια οι τιμές ήταν τσιμπημένες,οι ναρκομανείς πολλοί και οι αναρχικοί ακόμα περισσότεροι. Πλέον τα προτιμώ μόνο για καμιά φραπεδιά στην πλατεία μια στο τόσο :D Επίσης οι περιοχές των Αμπελοκήπων,Ιλισίων κλπ. όπου βρήκε σπίτι η πλειονότητα των συμφοιτητών μου φαίνονται απρόσωπες και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο σημείο αναφοράς. Στην γειτονιά μου έχει σταθμό τρένου με το οποίο είσαι κέντρο σε 10-15' και στο ίδιο χρονικό διάστημα φτάνεις βόρεια προάστια,πλατείες,φαστφουντάδικα.Αδιαμφισβήτητα διαφέρει σημαντικά από τα υποβαθμισμένα Κάτω Πατήσια, αν και θα την προτιμούσα αποκλειστικά για φοιτητική ζωή,μιας και είναι κοντά στο κέντρο όπου βγαίνω και πιο συχνά.
Για μεγαλύτερης ηλικίας ανθρώπους,οικογενειάρχες κλπ. θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα κάποιο βόρειο προάστιο με προσιτές σε μεσοαστούς τιμές,όπως το Ηράκλειο,το Μαρούσι ή η Πεύκη,με αρκετό πράσινο,εξαιρετικές διεξόδους για καφέ-διασκέδαση και βολική συγκοινωνία.
Για δυτικά προάστια δεν έχω σχηματίσει κάποια ιδιαίτερη άποψη,καθώς δεν πηγαίνω σχεδόν ποτέ :P
Τα νότια προσωπικά μου αρέσουν μόνο για άραγμα και όχι για διαμονή,ειδικά Νέα Σμύρνη,Φάληρο,Γλυφάδα που τα τιμώ ιδιαίτερα το καλοκαίρι,όπως και Πειραιά :thumbsup: Γενικά δεν μου πολυαρέσει να μένω κοντά σε θάλασσα τον χειμώνα,γιατί η υγρασία της με επηρεάζει στην υγεία.
Από ανατολικά-βορειοανατολικά προάστια θεωρώ αρκετά αξιόλογες και ήσυχες περιοχές την Αγ.Παρασκευή και το Χαλάνδρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Εξαρταται.Εγω μενω Χαλανδρι και αντικειμενικα πιστευω οτι η περιοχη μου μαζι με Αγια Παρασκευη,Μαρουσι,Νεο ηρακλειο και αλλες κοντινες ειναι απτις καλυτερες.Αν ημουν φοιτητης απο επαρχια ομως θα επελεγα εξαρχεια ή αμπελοκηπους να μεινω καθώς έχει πιο πολλά μέρη για διασκέδαση ;).Όχι πως στα βόρεια δεν εχουμε αλλα στο κεντρο ειναι πιο μαζεμενα και ''εναλλακτικα''.Απο νοτια η γλυφαδα εχω ακουσει οτι ειναι η ιδανικοτερη περιοχη.Για αλλες περιοχες που αναφερθηκαν παραπανω (αργυρουπολη,π.φαληρο) δεν ειναι κ τιποτα το τρομερο(γνωμη μου επειδη εχω παει αρκετες φορες).Κλασσικες περιοχες ειναι που δεν εχουν το κατι παραπανω(δεν λεω οτι ειναι κακες).Παντως βυρωνας,ζωγραφου,καισαριανη παρολο που θεωρουνται προαστια,ειναι κοντα στο κεντρο οποτε (σαν επαρχιωτης φοιτητης) ισως να τις επελεγα.Για οικογενεια,ΒΠ σιγουρα να παιζουν τα παιδακια σε κανα παρκο χωρις πρεζα(γενικευω λιγο αλλα μην μου πειτε οτι θα πηγαινατε το 10χρονο παιδι σας στην πλατεια εξαρχειων να παιξει...και δεν μιλαω για τους αναρχικους αλλα για τα αλλα ''μπουμπουκια'' που συχναζουν εκει γυρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top