Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,490 μηνύματα σε 96,219 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 443 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η μεγαλύτερη απογοήτευση από φίλους...

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 23:34, 12-02-16:

Εγώ πριν χρόνια είχα μαλώσει με ένα παιδί από την παρέα και όλη η παρέα μετά στράφηκε εναντίον μου, σε σημείο να μείνω μόνος. Δεν έκανα τίποτα, απλά το παιδί ήταν πολύ εγωϊστής και ότι ήθελε και ότι έλεγε έπρεπε να γίνετε. Έκανα υπομονή και μια μέρα δεν άντεξα, του τα έψαλα, και έγινε ότι έγινε -.-

Έκανα μετά νέες παρέες σε νέο σχολείο -.-

Και αυτά...
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:16, 14-02-16:

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 23:11, 14-02-16:

Και μόνο όποτε είναι μόνος και θέλει να έχει παρέα και στο παίζει καλός φίλος και όταν είναι με την υπόλοιπη παρέα να σε έχει ξεχασμένο και να σε θάβει -.-
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:26, 01-06-16:

Η μεγαλύτερη απογοήτευση που έχω πάρει από μια πολύ στενή μου φίλη είναι το γεγονός ότι μονοπωλεί τη συζήτηση γύρω από τα δικά της προβλήματα, λες κι εγώ δεν υπάρχω. Τον Μάρτη μάλιστα εγώ ήμουν με γαστρεντερίτιδα και σπασμένο χέρι και με τους δύο γονείς μου άρρωστους κι εκείνη μου έλεγε με τις ώρες τα παράπονά της για κάποια συναδέλφισσα. Εγώ καθόμουν και την άκουγα, ενώ είχα -και έχω- πολύ σοβαρότερα προβλήματα. Όταν της έκανα μια κουβέντα γι' αυτό το θέμα, απόρησε θεωρώντας με υπερβολική! Τι να πεις; Τη δέχομαι όπως είναι, γιατί κι εγώ δεν είμαι τέλεια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:55, 01-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Η μεγαλύτερη απογοήτευση που έχω πάρει από μια πολύ στενή μου φίλη είναι το γεγονός ότι μονοπωλεί τη συζήτηση γύρω από τα δικά της προβλήματα, λες κι εγώ δεν υπάρχω. Τον Μάρτη μάλιστα εγώ ήμουν με γαστρεντερίτιδα και σπασμένο χέρι και με τους δύο γονείς μου άρρωστους κι εκείνη μου έλεγε με τις ώρες τα παράπονά της για κάποια συναδέλφισσα. Εγώ καθόμουν και την άκουγα, ενώ είχα -και έχω- πολύ σοβαρότερα προβλήματα. Όταν της έκανα μια κουβέντα γι' αυτό το θέμα, απόρησε θεωρώντας με υπερβολική! Τι να πεις; Τη δέχομαι όπως είναι, γιατί κι εγώ δεν είμαι τέλεια.
Εγώ δεν πιστεύω πως είναι έτσι όπως το βλέπεις. Τι πάει να πει την δέχεσαι όπως είναι; Αυτό που είναι σου αρέσει δηλαδή;
Εγώ τέτοιους ανθρώπους τους θεωρώ εξαιρετικά εγωιστές και ανίκανους να προσφέρουν την παραμικρή βοήθεια σε ένα φίλο, γιατί οι φίλοι είναι και γι' αυτό. Να μιλάμε, να ανταλάσσουμε απόψεις, να λέμε τα προβλήματά μας αλλά και να μας δίνουν ένα χέρι στα ζόρια μας. Και το ίδιο εννοείται πως κάνουμε κι εμείς.
΄Ετσι όπως περιγράφεις την φίλη σου, είναι η αδελφή μου και αφού είναι αδελφή μου είμαι αναγκασμένη να την έχω στην ζωή μου, αν όμως δεν ήταν αίμα μου θα είχε φάει delete προ πολλού...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:34, 01-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Εγώ δεν πιστεύω πως είναι έτσι όπως το βλέπεις. Τι πάει να πει την δέχεσαι όπως είναι; Αυτό που είναι σου αρέσει δηλαδή;
Εγώ τέτοιους ανθρώπους τους θεωρώ εξαιρετικά εγωιστές και ανίκανους να προσφέρουν την παραμικρή βοήθεια σε ένα φίλο, γιατί οι φίλοι είναι και γι' αυτό. Να μιλάμε, να ανταλάσσουμε απόψεις, να λέμε τα προβλήματά μας αλλά και να μας δίνουν ένα χέρι στα ζόρια μας. Και το ίδιο εννοείται πως κάνουμε κι εμείς.
΄Ετσι όπως περιγράφεις την φίλη σου, είναι η αδελφή μου και αφού είναι αδελφή μου είμαι αναγκασμένη να την έχω στην ζωή μου, αν όμως δεν ήταν αίμα μου θα είχε φάει delete προ πολλού...
Δεν έχεις άδικο. Δεν μου είναι εύκολο όμως να την απομακρύνω οριστικά. Απλώς κάποιες φορές δεν σηκώνω το τηλέφωνο, γιατί δεν αντέχω τη γκρίνια της. Νιώθω άσχημα βέβαια, γιατί ξέρω ότι, για να με πάρει τηλέφωνο, έχει ανάγκη να μιλήσει. Δεν γίνεται όμως διαφορετικά. Αν της απαντάω κάθε μέρα, θα τρελαθώ. Περιορίζομαι στο να πίνω μια φορά τον μήνα έναν καφέ μαζί της. Ευτυχώς έχω κι άλλες φίλες, με τις οποίες υπάρχει αμοιβαιότητα.

Μιας και απ' ό,τι έχω καταλάβει είσαι ζωόφιλη, θα σου πω το εξής: Η γάτα μου καταλαβαίνει πολύ περισσότερο. Παίρνω πολύ περισσότερα από την τετράποδη "φίλη" μου, παρά απ' αυτή την κοπέλα που προανέφερα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:42, 01-06-16:

Μιας και απ' ό,τι έχω καταλάβει είσαι ζωόφιλη, θα σου πω το εξής: Η γάτα μου καταλαβαίνει πολύ περισσότερο. Παίρνω πολύ περισσότερα από την τετράποδη "φίλη" μου, παρά απ' αυτή την κοπέλα που προανέφερα.
Δυστυχώς ξέρω πολύ καλά τι εννοείς... Αλλά όσο και να τα αγαπάμε τα ζώα δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την ανθρώπινη συντροφιά, κακά τα ψέμματα.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 00:32, 02-06-16:

Mε τις φιλίες δεν τα πήγα ποτέ καλά.Με τα κολλητιλίκια κυρίως.Πάντα κάτι γινόταν και χάλαγε το γλυκό.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:24, 23-09-16:

Πρόκειται για κάτι που έγινε χτες με μια φίλη μου. Δεν είναι σοβαρό, αλλά εμένα με πλήγωσε. Μιλούσα χτες με μια φίλη μου στο τηλέφωνο και τις έφταιγαν όλοι/ες και όλα, ο προϊστάμενος, η μάνα της, ο φίλος της κτλ. Ε, κάποια στιγμή κουράστηκα και της είπα ότι τα δικά μου προβλήματα είναι πολύ σοβαρότερα και χρειάζομαι κι εγώ στήριξη, αλλά δεν γκρινιάζω όλη την ώρα και μου λέει θρασύτατα: "Όχι, Τέσα, εσύ πρέπει πάντα να είσαι όρθια, να μας στηρίζεις!" Ε, όχι, αυτό είναι πολύ εγωιστικό από την πλευρά της! Κι εγώ άνθρωπος είμαι! Δεν μπορεί μόνο να ανέχομαι τη γκρίνια της! Είχα το δικαίωμα να αντιδράσω μια φορά. Επειδή προσποιούμαι και κρύβω την ψυχική μου κόπωση από τα διάφορα προβλήματα, δυστυχώς της έχω δώσει την εντύπωση ότι είμαι τέρας αντοχών. Έλα όμως που δεν είναι έτσι. Περιττό να σας πω ότι δεν έκλεισα μάτι λόγω αυτής της διαφωνίας, γιατί ένιωσα αμφίθυμα συναισθήματα: από τη μια ένιωσα θυμο που αδιαφορεί για τις δικές μου ανάγκες κι από την άλλη ενοχές που της μίλησα απότομα. Δεν θέλω να γκρινιάζω, αλλά με έφερε στα όριά μου. Το θετικό είναι ότι τα βρήκαμε. Το φίλο και το σκύλο σου με τα ελαττώματά του.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,555 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 20:56, 23-09-16:

Τέσα, νομίζω πως χρειάζεσαι εντατικά μαθήματα στο πως να μην δίνεις δεκάρα για τους άλλους, γιατί μου φαίνεται πως νοιάζεσαι σε παθολογικό πλέον βαθμό και πρέπει να επαναφέρεις μια ισορροπία.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transcendence (Διομήδης Τρανέας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη transcendence
Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O transcendence έγραψε στις 09:50, 24-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Τέσα, νομίζω πως χρειάζεσαι.....
Εμβόλιο;;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη transcendence : 24-09-16 στις 09:53.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:24, 25-09-16:

Πρόκειται για κάτι που έγινε χτες με μια φίλη μου. Δεν είναι σοβαρό, αλλά εμένα με πλήγωσε. Μιλούσα χτες με μια φίλη μου στο τηλέφωνο και τις έφταιγαν όλοι/ες και όλα, ο προϊστάμενος, η μάνα της, ο φίλος της κτλ. Ε, κάποια στιγμή κουράστηκα και της είπα ότι τα δικά μου προβλήματα είναι πολύ σοβαρότερα και χρειάζομαι κι εγώ στήριξη, αλλά δεν γκρινιάζω όλη την ώρα και μου λέει θρασύτατα: "Όχι, Τέσα, εσύ πρέπει πάντα να είσαι όρθια, να μας στηρίζεις!" Ε, όχι, αυτό είναι πολύ εγωιστικό από την πλευρά της! Κι εγώ άνθρωπος είμαι! Δεν μπορεί μόνο να ανέχομαι τη γκρίνια της! Είχα το δικαίωμα να αντιδράσω μια φορά. Επειδή προσποιούμαι και κρύβω την ψυχική μου κόπωση από τα διάφορα προβλήματα, δυστυχώς της έχω δώσει την εντύπωση ότι είμαι τέρας αντοχών. Έλα όμως που δεν είναι έτσι. Περιττό να σας πω ότι δεν έκλεισα μάτι λόγω αυτής της διαφωνίας, γιατί ένιωσα αμφίθυμα συναισθήματα: από τη μια ένιωσα θυμο που αδιαφορεί για τις δικές μου ανάγκες κι από την άλλη ενοχές που της μίλησα απότομα. Δεν θέλω να γκρινιάζω, αλλά με έφερε στα όριά μου. Το θετικό είναι ότι τα βρήκαμε. Το φίλο και το σκύλο σου με τα ελαττώματά του.
Εγώ πάντως ένα τέτοιο άτομο δεν θα το θεωρούσα φίλο/η μου. Συγνώμη αλλά και η ανοχή σε ελαττώματα έχει κάποια όρια, που παραβιάζονται, όταν δεν φέρεται ο άλλος σαν φίλος.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 14:44, 25-09-16:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ δίνω την εντυπωση πως είμαι άτομο που δεν το νοιάζει τίποτα και δεν έχει προβλήματα,ενώ στην πραγματικότητα απλά τα κρατάω μέσα μου και δεν μιλάω στους άλλους (λάθος μου? ίσως). Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι και εσύ από την πλευρά σου έπρεπε να της πεις πως τα προβλήματά σου είναι σοβαρότερα και να την ακυρώσεις έτσι. Αν έχει την τάση να το κάνει συνέχεια,να γκρινιάζει αλλά να μην σε ακούει όταν εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα τότε ναι,ίσως έπρεπε να την βάλεις στη θέση της,αλλά δεν είναι καλό να ακυρώνουμε τα προβλήματα και τα συναισθήματα του άλλου. Ο καθένας αντιμετωπίζει τα δικά του θέματα, αλλά αυτό που έχουν την τάση να κάνουν όλοι, να νομίζουν πως τα προβλήματά τους είναι πιο σημαντικά και να λένε στους άλλους πως δεν πρέπει να κλαίγονται επειδή "τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε" ή για οποιαδήποτε λόγο και άρα τα προβλήματά τους είναι ασήμαντα,είναι τέρμα απαξιωτικό. Και βασικά,νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που εγώ προσωπικά δεν ανοίγομαι, γιατί ό,τι και να πω,ο καθένας γυρνάει τη συζήτηση στον εαυτό του και αρχίζει να λέει πως η δική του κατάσταση είναι χειρότερη or whatever,ενώ στην πραγματικότητα,απλά χρειάζομαι κάποιον να με ακούσει,τίποτα παραπάνω. Τέλος πάντων, γενικά αυτό το ζήτημα είναι ευαίσθητο και πολύπλοκο. Η φίλη σου καλά κάνει και ανοίγεται και σας μιλάει,απλά πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια,κατανόηση και φυσικά να μπορείς και εσύ να εκφράζεσαι ελεύθερα και να μην σου λέει ότι πρέπει να είσαι το στήριγμά τους. Απλά μερικές σκέψεις
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:05, 25-09-16:

Το τελευταίο που με πείραξε σε παρέα ήταν ότι ήμασταν παρέα 3-4 αγοριών πολλά χρόνια και μετά μπήκαν στην παρέα μας 2 κορίτσια και βγαίναμε μαζί. Δεν ήταν η παρέα του πανεπιστημίου που βγαίνεις και μετά συναντάς κόσμο, ήταν η παρέα που κανονίζαμε να βγούμε όλοι μαζί από πριν και βγαίναμε φωνάζοντάς τους όλους πάντα. Ωστόσο μετά από 1-2 χρόνια έγινε κάτι και ψιλοσταματήσαμε να βγαίνουμε μαζί με αυτές (δεν μαλώσαμε ακριβώς αλλά δεν βγαίναμε και τόσο συχνά) αλλά ένας από την παρέα έβγαινε κρυφά μαζί τους, έλεγαν τα μυστικά τους (στα οποία συμπεριλαμβανόμασταν και εμείς αλλά δεν θα επεκταθώ) και συνεχίζουν να βγαίνουν πάντα στα κρυφά δηλαδή δεν μας φωνάζουν. Με κάνει να αισθάνομαι ότι ενώ γνωριζόμαστε πάνω από 10 χρόνια και τον αισθανόμουν κολλητό ότι για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω προτίμησε τις άλλες. Γενικά συνεχίζω να κάνω παρέα με αυτό το παιδί δηλαδή βγαίνουμε που και που ωστόσο αυτό το συμβάν με έκανε να μην τον θεωρώ κολλητό και γενικά με είχε πειράξει καθώς δεν μπορώ να ψυχολογήσω την συμπεριφορά του (δεν είχαμε μαλώσει ποτέ και γενικά ταιριάζαμε σαν χαρακτήρες).
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:19, 25-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι και εσύ από την πλευρά σου έπρεπε να της πεις πως τα προβλήματά σου είναι σοβαρότερα και να την ακυρώσεις έτσι.
Να είσαι σίγουρη ότι ένιωσα άσχημα που εκνευρίστηκα μαζί της, αλλά εδώ και 20 χρόνια όλο αυτό γίνεται, πάντα κλαδεύει την κουβέντα και την πάει σε ό,τι την απασχολεί. Αν και δεν διαφωνώ μαζί σου, θεωρώ ότι υπάρχουν διαβαθμίσεις ως προς τη σπουδαιότητα των προβλημάτων. Άλλο να τσακωθείς με το σύντροφό σου κι άλλο να είναι σοβαρά άρρωστοι και οι δύο οι γονείς σου και να είσαι σε συνεχή αγωνία για την εξέλιξη (όπως στη δική μου περίπτωση). Δεν θέλω να επιβαρύνω τους/τις άλλους/ες με τα προβλήματά μου, αλλά δυστυχώς σ' αυτή τη φάση τις ζωής μου δεν έχω τη δύναμη να στηρίξω και άλλα άτομα. Όση δύναμη έχω τη χρειάζομαι, για να στηρίξω τους γονείς μου. Αυτό ίσως ακούγεται εγωιστικό. Νιώθω πολύ άσχημα που σκέφτομαι έτσι, αλλά δυστυχώς κάποιες φορές οι δυνάμεις μας μας υπερβαίνουν.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,284 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:37, 25-09-16:

εδώ και 20 χρόνια όλο αυτό γίνεται, πάντα κλαδεύει την κουβέντα και την πάει σε ό,τι την απασχολεί.
Το λάθος σου είναι ότι περίμενες 20 χρόνια για να της πεις ότι δεν είσαι η συναισθηματική πατερίτσα της.
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη evalliaChefαρα
H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 19:52, 30-12-16:

Όπως έλεγε και η γιαγιά μου , Ευταλία..
"Μη μπιστευτείς τη φίλη σου κ' ειπεί το μυστικό σου,φίλη σε φίλη θα το πεί και θα ναι για κακό σου..Τα λόγια τα κουσέλια μπα"ι"ρτίζουνε ακόμη και τζελεμπού.
Ταμαμ γλωσσερβάγιες αλισβερούν στη χουφτα σου και το νιονιό σου ξύπνα."
Διαχαρονικά...
Παράθεση

Tzimos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tzimos
Ο Tzimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Tzimos Τα καλύτερα έρχονται έγραψε στις 13:27, 23-01-17:

Όταν δεν είχα τι να κάνω στο σπίτι παρακολουθούσα αυτές τι εκπομπές που ψάχνουν άτομα, οικογενειακά προβλήματα, ο ένας με τον άλλο και σκεφτόμουνα ότι είναι στημένα , η λένε ψέματα κτλ κτλ, μέχρι που έσκασε η βομβά σε εμένα. Είχα μία κοπέλα 7 χρόνια και συζούσαμε. Δεν θα μπω στην διαδικάσια να σας μιλήσω για συμπεριφορές και χαρακτήρες αλλά ένα μόνο, η κοπέλα ένα μήνα πριν χωρίσουμε έμεινε έγκυος από τον 18 χρόνια καλό μου φίλο που μεγαλώσαμε και δοκιμάσαμε όλες τις νεανικές τρέλες. Μπορει να μην σας είναι τόσο πιστευτό αλλά είναι πραγματικότητα. Φαντάζομαι σας δημιουργούνται πολλά ερωτήματα. Σε κάποια μπορώ να απαντήσω σιγουρα, σε κάποια δεν μπορώ ούτε εγώ και πλεόν ουτε με ενδιαφέρει να το ψάξω περισσότερο. Συμπέρασμα??? Ότι και να γίνει , ότι και να μας συμβεί το καλύτερο φάρμακο είναι η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 01:35, 24-01-17:

Το καλύτερο φάρμακο είναι (ή τουλάχιστον θα'πρεπε να είναι) ο δυνατός εαυτός μας, πιστεύω.
Αυτό δεν σημαίνει οτι η οικογένεια και φίλοι καλοί (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι) που να στηρίζουν, δεν βοηθάνε. Όμως στο τέλος εμείς είμαστε εκείνοι που πονάμε, διδασκόμαστε και προχωράμε παραπέρα.
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 02:34, 08-03-17:

Θα συμφωνησω απόλυτα.Μόνος ήρθες στη ζωη ,μόνος σου παλευεις γι αυτη και οτι κάνεις καλό ή οχι μόνο εσυ θα λάβεις τ αποτελεσματα.Εσυ θα μάθεις.Κανεις δε θα σε δωσει το χέρι για να σε βοηθησει να σηκωθεις,αλλα αντιθετως να πέσεις πιο κάτω.Η ζωή μου,ο θάνατος σου!Δυστυχως ετσι ειναι οι ανθρωπο ,δυστυχως ετσι δημιουργείται και η ταξη πραγματων στην εποχη μας.
Για μένα καλύτερος απο τον εαυτος σου ,δεν υπαρχει.Ουτε φιλοι ,ουτε οικογενεια ,ουτε τίποτα.Κανεις δε θα νοιαστει και δε θα σε καταλαβει καλυτερα απο τον μεγαλο εαυτο σου ..Κανεις..Και φυσικα δε θα μπορει να υπαρξει προδοσια..
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,447 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 03:17, 08-03-17:

Σε υγιείς σχέσεις, δε νομίζω να υπάρχει προδοσία από γονείς, τουλάχιστον. Επίσης, αλήθεια πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξουν πραγματικοί φίλοι. Και εσύ να είσαι αλήθεια εκεί για κάποιον και αυτός για εσένα! Ακόμη κι αν μας έτυχαν αναποδιές -που σε όλους τυχαίνουν- δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 22:36, 08-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ἔρις
Ακόμη κι αν μας έτυχαν αναποδιές -που σε όλους τυχαίνουν- δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω.
Αν έχεις φάει σκατά από ''φίλους'' είναι φυσιολογική αντίδραση να μην εμπιστεύεσαι πλέον εύκολα νέους εν δυνάμει ''φίλους''.Οπότε καμιά χαβαλοπαρέα για μπυρες,μπασκετ,συναυλίες και boundaries

Πιστεύω πως η οικογένεια είναι πολύ σημαντικότερη.Από τους υπόλοιπους σχετικά κοντινούς ανθρώπους προσπαθώ να έχω μηδενικές προσδοκίες αφενός για να μην απογοητεύομαι και αφετέρου για να χαίρομαι όταν διακρίνω τίμιες και ντόμπρες συμπεριφορές.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,775 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 00:55, 09-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Αν έχεις φάει σκατά από ''φίλους'' είναι φυσιολογική αντίδραση να μην εμπιστεύεσαι πλέον εύκολα νέους εν δυνάμει ''φίλους''.Οπότε καμιά χαβαλοπαρέα για μπυρες,μπασκετ,συναυλίες και boundaries

Πιστεύω πως η οικογένεια είναι πολύ σημαντικότερη.Από τους υπόλοιπους σχετικά κοντινούς ανθρώπους προσπαθώ να έχω μηδενικές προσδοκίες αφενός για να μην απογοητεύομαι και αφετέρου για να χαίρομαι όταν διακρίνω τίμιες και ντόμπρες συμπεριφορές.
Εκτός αν έχεις φάει πίκρα από την οικογένεια. Από το παράδειγμα των γονιών μου προσωπικά χαίρομαι που δεν έχω αδέρφια.
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα έγραψε στις 01:44, 09-03-17:

Ναι αν καποιον "πρεπει" να εμπιστεύεσαι σαφώς και είμαι υπερ και μόνον της οικογένειας.Αλλ' όμως σκέφτομαι αν σε προδίδουν φίλοι,δε θα το κανει φυσικά η οικογένεια σου.Και τι γίνεται αν το κάνει?Μήπως πόναει περισσότερο και ίσως δε ξεχνιέται.
Γιατι την απιστία πολλοί την συγχωρούν,το να σε πουλανε όμως,πώς αλλάζει?
Κατ' εμέ Μόνος=Ελευθερία
Μόνος=Αυτογνωσία

Οι γλάστρες και οι περαστικοι μονο εξω απο το σπίτι.Κανενας μέσα.Μόνο εσύ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους