Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,179 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,042 μηνύματα σε 96,057 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 919 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εκδίκηση: λυτρώνει;

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 13:45, 03-09-09:

Η εκδίκηση είναι σίγουρα μια πολύπλοκη έννοια και η ανάγκη για αυτήν μπορεί να γίνει πολύ επιτακτική, αυτό είναι σίγουρο. Κυρίως όμως θέλω να επικεντρωθούμε στο αν η εκδίκηση λυτρώνει.

Σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Άλλες εκδικήσεις είναι σχετικά ασήμαντες ή παιδιάστικα καμώματα, ακόμα και να κρατάμε σε κάποιον μούτρα και άλλες μπορεί να περιλαμβάνουν ακόμα και τον θάνατο κάποιου.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

1) Εσείς έχετε εκδικηθεί ποτέ κάποιον; Αν ναι για ποιο λόγο; Σας βοήθησε;

2) Γενικά πιστεύετε ότι η εκδίκηση μπορεί να λυτρώσει κάποιον και να του προσφέρει κάτι παραπάνω πέρα από μια παροδική ικανοποίηση;

3) Σε τι ψυχολογική κατάστση είναι κάποιος όταν εκδικείται;

Τα ερωτήματα είναι ενδεικτικά, αν θέλετε δεν τα απαντάτε όλα. Αν έχει ξαναμπεί τέτοιο θέμα μεταφέρτε το ή κλειδώστε το.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 527 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:00, 03-09-09:

Μερικές προσωπικές σκέψεις....

Η εκδίκηση εχει διπλό όφελος.

Περαν του λυτρωτικου συναισθηματος που επιφέρει (λογω άσκησης προσωπικής δικαιοσύνης / ικανοποιησης του αισθηματος δικαιου),ατσαλώνει συγχρόνως (ψυχικα) τον εκδικηματία,τον κανει πιο δυνατό ενάντια σε πιθανές ιδιες ή παρεμφερεις μελλοντικές πλήξεις.

Κύριο ζητουμενο στην εκδίκηση,είναι η ψυχική λύτρωση. Η λύτρωση που επέρχεται απο την ανταπόδοση.

Η λύτρωση που θα αισθανθείς έχοντας κάνει τον άλλο να αιθανθεί και αυτός πόνο (και όχι να χαίρεται ατιμώρητος),θα σε βοηθήσει σίγουρα να συνέλθεις πιο γρήγορα. Εκδικώντας,εχεις δείξει ,πως είσαι δυνατός,υπολογίσιμος.

Προσωπικα,είμαι υπέρ της εκδίκησης.
Πιθανόν,επειδη οι καιροί ειναι αυτοί που ειναι.

Ανταποδίδω σε βαση δικαιοσύνης πάντα, - ειδάλλως εξομοιώνομαι με αυτον που με έπληξε - το κακό που έχω εισπράξει.

Εχει ειπωθει - και ειπωνεται αδιαλλειπτως - πως η καλυτερη εκδικηση,ειναι η αδιαφορία,η συγχωρεση,η επιδειξη ανωτερότητας.

Σε καποιες περιπτώσεις,αυτο ισως και να ειναι καλυτερο.
Δεν καθολικεύεται ομως.

Ο μέσος άνθρωπος,του μέσου πνεύματος συνήθως δεν έχει τόσο μεγάλους ορίζοντες και είναι πιο πεζός και άμεσος στις αντιδράσεις του. Ποιός ο λόγος να ασκήσει ευγενή και συγχωρητική συμπεριφορική - ακόμα και εαν το μπορεί - απέναντι σε κάτι (που θεωρεί) βλαπτικό?

Σε αυτή τη ζωή,τα πάντα (οφείλουν να) πληρώνονται εδώ. Να ισχύει η ανταποδοτικότητα.
Η στα ίσα αντπαπόδοση. Οποιαδήποτε άλλη αντιμετώπιση - όσο ευγενής και αν βαφτίζεται - εκλαμβάνεται την σήμερον ως αδυναμία και ανοίγει περισσότερο την όρεξη.

Ασκώ αντίποινα - εάν και εφόσον είμαι σε διάθεση,εάν κρίνω πως πρέπει. Αν δεν το κάνω,δεν οφείλεται στην απαξιωτική ανωτερότητα,μα στη στάθμιση των παραγόντων.Καθαρά θέμα υπολογισμού.Αν αποφασίσω να πλήξω - είτε συναισθηματικά είτε σωματικά - ,δε χαμπαριάζω απο ανωτερότητες (sic)!

Δείχνω (εφόσον το αποφασίσω) πυγμή.Δε μπαίνω στη διαδικασία να τσεκάρω τα όρια αν(τ)οχής μου - ακόμα και αν τα ξέρω,ακόμα και αν δεν βλάπτομαι.Ακόμα και αν βαράει στο βρόντο ο άλλος.Ακόμα και αν δε με αγγίζει. Δεν είμαι του "βάρα βάρα εσύ,τον καιρό σου χάνεις,σε αγνοώ,δε μπορείς να μου κάνεις τίποτα,είσαι ένα ζωύφιο". Είμαι του "ατιμώρητος δε θα μείνεις,θα πληρώσεις για να μάθεις πως ο άλλος δεν είναι εύκολος στόχος,δεν είναι αδύναμος / αδιάφορος όσο δείχνει,θα μάθεις δια πόνου (συναισθηματικού ή σωματικού,ανάλογα τη βλάβη) να σέβεσαι". Είμαι υπερ της άμεσης αποθάρρυνσης,που στοχεύει κύρια στο να κερδίσω το φόβο του άλλου. Είναι καλό να σε φοβούνται για το δυναμικό που αποπνέεις (και αφήνεις να διαφαίνεται),παρά να σε σέβονται για μια αμφίβολη στωικότητα / μειλιχειότητα / ανωτερότητα.

Η ανωτερότητα είναι περιττή πολυτέλεια.
Εξαίρεση - όχι κανόνας.
Τα ζωύφια όταν σε ενοχλούν τα πατάς. Δεν ασκείς ανωτερο πνεύμα.
(στη μύγα π.χ που διαρκώς με ενοχλεί,δε θα ασκησω αδιαφορία,ανωτερο πνεύμα,συγχώρεση!!!)

Ειμαι υπέρ το απτού,του άμεσου - στα πάντα.Αν έχω την πολυτέλεια,το χρόνο και τη διάθεση,ισως να ασκήσω απαξίωση,στωικότητα ή αδιαφορία.

Παραφράζοντας τη ρήση "η οποιαδήποτε εργασία δεν είναι ντροπή",λέω πως δεν είναι ντροπή να κάνεις χρήση του οποιουδήποτε δόκιμου μέσου προκειμένου να πονέσεις αυτόν που σε πόνεσε - σωματικά ή ψυχικά - δίχως λόγο ,ικανοποιώντας το αίσθημα δικαίου σου. Αν είναι να κυλιστείς στα σκατά,να κυλιστείς.Δεν αποτελεί ντροπή.

Και δεν υπάρχει σαβουάρ βίβρ στην άσκηση εκδίκησης. Ο καθείς εκδικείται κατά τρόπο που να ευχαριστεί / βολεύει τον ίδιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 15:03, 03-09-09:

1) Εσείς έχετε εκδικηθεί ποτέ κάποιον; Αν ναι για ποιο λόγο; Σας βοήθησε;

2) Γενικά πιστεύετε ότι η εκδίκηση μπορεί να λυτρώσει κάποιον και να του προσφέρει κάτι παραπάνω πέρα από μια παροδική ικανοποίηση;

1. εως τωρα οχι δεν εχω εκδικηθει κανενα γιατι απαξιω να ασχολουμαι με ανθρωπους που μου εκαναν κακο. οσο πιο πολυ ασχολουμαι τοσο πιο πολυ φθειρομαι εγω σαν ατομο. αυτο που εκανα παντα ηταν να κανω delete. δεν υπαρχουν απλα.

2. οχι δεν πιστευω οτι λυτρωνει.. ο πονος ειναι πιο δυνατος

3. εν βρασμω ψυχης

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:22, 03-09-09:

@ Heptamer

Ω θεοί, και νόμιζα ότι μόνο εγώ θαύμαζα στα όρια της λατρείας τον Edmond Dantes.

Λοιπόν, αντίλογος: Δίνεις μεγάλο εύρος ελευθερίας στην εκδίκηση.

Αποδέχομαι την εκδίκηση μόνο σαν μέσο τιμωρίας και απόδοσης δικαιοσύνης. Που σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να θες να τον πονέσεις για να ικανοποιήσεις τις πρωτόγονες ορμές σου αλλά να τον αναγκάσεις να γίνει ίσος σου δηλαδή να μην πράξει ξανά σαν εγωιστικός πίθηκος. Καλώς η κακώς πιστεύω ότι πρέπει να δείχνεις ανωτερότητα (και να αποδέχεσαι την ανωτερότητα σου εφόσον αυτή είναι πραγματική και όχι απλώς κομπορρημοσύνη) η οποία σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να λαμβάνεται σαν υποχωρητικότητα. Δηλαδή το οφθαλμός αντί οφθαλμού δεν νομίζω να είναι καλύτερο από το να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο, και τα δύο είναι (κατ' εμέ) άκρως διεστραμμένα.

Όταν η εκδίκηση εκλαμβάνεται κυρίως σαν ικανοποίηση της ισχύος σου έναντι του άλλου χάνει την κυριότερη ουσία της, δηλαδή την απόδοση (προσωπικής) δικαιοσύνης για να ικανοποιηθεί η αίσθηση δικαίου την οποία ανέφερες στην αρχή αλλά μου φαίνεται ότι βάζεις σε δεύτερη μοίρα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 15:29, 03-09-09:

Λοιπόν, επειδή αναφέρθηκε η ατιμωρησία, θα ήθελα να θέσω σαν ερώτημα και στον Heptamer και σε όποιον ενδιαφέρεται να απαντήσει, αν θεωρεί ότι πρέπει να εκδικηθεί ακόμα και αν έχει παρέμβει η δικαιοσύνη(με τη μορφή του κράτους ή και άλλη). Αν δηλαδή αισθάνεται ανάγκη για προσωπική εκδίκηση, ή απλά θέλει να επιβληθεί μια τιμωρία. Θέλει εκδίκηση γενικά ή ειδικά να την επιβάλλει ο ίδιος;

Γιατί κυρίως μιλάω για την ανάγκη να επιφέρουμε εμείς οι ίδιοι τον πόνο στον άλλο, με οποιαδήποτε μορφή. Αλλά το θέμα είναι ανοιχτό για όλες τις οπτικές. Απλά με ενδιαφέρει να δω πως το σκέφτεται ο καθένας.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:36, 03-09-09:

Η καλύτερη εκδίκηση είναι όταν κάποιος που σε απέρριψε καταλαβαίνει μετά από καιρό πως δε θα βρει κάποιον σαν εσένα. Μου έχει τύχει με κάποιον ο οποίος δε μου έδωσε καμία ευκαιρία και έλαβα ένα μήνυμα μετά από πολύ καιρό που έλεγε "καμιά δε με αγάπησε τελικά όσο εσύ". Ήταν μια ικανοποίηση, όχι εκδίκηση με την κακή έννοια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 19:08, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Η εκδίκηση είναι σίγουρα μια πολύπλοκη έννοια και η ανάγκη για αυτήν μπορεί να γίνει πολύ επιτακτική, αυτό είναι σίγουρο.
Καθόλου πολύπλοκη εντελώς απλούστατη : θα πλερώσεις ωρέ τομάρι … τόσο απλά

Κυρίως όμως θέλω να επικεντρωθούμε στο αν η εκδίκηση λυτρώνει.
Δεν λυτρώνει απλώς εξισορροπεί ( υποτίθεται )
Σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Άλλες εκδικήσεις είναι σχετικά ασήμαντες ή παιδιάστικα καμώματα, ακόμα και να κρατάμε σε κάποιον μούτρα
Τώρα για χαζά θα μιλάμε ?
Δλδ πήγα με άλλον στο στέκι του για να με δει ?
Κοιμήθηκα με τον αδελφό του ?
Του γέμισα με στένσιλ σε σχήμα πεους όλο το αυτοκίνητο ?
Έγραψα το κινητό του , στις τουαλλέτες όλων των γκέι μπαρ ?

Έλα μωρέ αυτά είναι για να περνά η ώρα ενώ κάνεις μανικιούρ

και άλλες μπορεί να περιλαμβάνουν ακόμα και τον θάνατο κάποιου.
Μα , δεν είναι ο θάνατος που με τυραννά είναι η στιγμή που περνάει και χάνεται ....

1) Εσείς έχετε εκδικηθεί ποτέ κάποιον; Αν ναι για ποιο λόγο;
Φυσικά , για πολλούς λόγους , μου τράβηξε τα μαλλιά στο διάλειμμα , αντέγραψε από
τη κόλα μου , τόλμησε να φορά την ίδια μπλούζα με μένα σε ένα πάρτυ , με είπε «ρε»
με έσπρωξε στο κυλικείο , τα είχε παράλληλα με άλλες 5-6 .. ψιλοπράγματα γιου νοου ….
Η εκδίκηση γλυκειά μου είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο όχι γιατί το αφήνεις να
κρυώσει αλλά γιατί κυρίως , αφήνεις τον άλλον να κρυώσει δλδ να πιστέψει πως δεν
πρόκειται να του κάνεις τίποτα , να δείξεις την αδυναμία σου ώστε να πειστεί πως
είσαι θύμα και τότε ….. να γίνει ο 3ος παγκόσμιος κι εσύ ως άλλος Νέρων να
απολαμβάνεις από το μπαλκόνι σου αυτό το δροσερό απεριτίφ
Σε πλήρη διαύγεια και ψυχραιμία …
Μόνο έτσι γίνονται οι σωστές δουλειές

................................................................................................

Άντε Αλις
Επειδή με πέτυχες σε σοβαρή βραδυά θα σου πω μια ιστορία που αποτελεί
και το μότο μου διότι θεωρώ τον χρόνο μου πολύτιμο για να τον ξοδεύω
σε ανοησίες

Δυο φίλοι περπατούν στην έρημο.
Κάποια στιγμή τσακώθηκαν και ο ένας από τους δύο έδωσε ένα χαστούκι στον άλλο.
Αυτός ο τελευταίος, πονεμένος, αλλά χωρίς να πει τίποτα, έγραψε στην άμμο:
ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙΣΕ. Συνέχισαν να περπατούν
μέχρι που βρήκαν μια όαση όπου αποφάσισαν να κάνουν μπάνιο..
Αλλά αυτός που είχε φάει το χαστούκι παραλίγο να πνιγεί και ο φίλος του τον έσωσε.
Όταν συνήλθε, έγραψε πάνω σε μια πέτρα:
ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ..
Αυτός που τον είχε χαστουκίσει και στη συνέχεια του έσωσε τη ζωή, τον ρώτησε :
όταν σε χτύπησα, έγραψες πάνω στην άμμο, και τώρα έγραψες πάνω στην πέτρα.
Γιατί?
Ο άλλος φίλος απάντησε : «όταν κάποιος μας πληγώνει, πρέπει να το γράφουμε στην άμμο
όπου οι άνεμοι της συγνώμης μπορούν να το σβήσουν.
Αλλά όταν κάποιος κάνει κάτι καλό για μας, πρέπει να το χαράζουμε στην πέτρα,
όπου κανένας άνεμος δεν μπορεί να το σβήσει».

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 19:20, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μελιώ
Η εκδίκηση γλυκειά μου είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο όχι γιατί το αφήνεις να
κρυώσει αλλά γιατί κυρίως , αφήνεις τον άλλον να κρυώσει δλδ να πιστέψει πως δεν
πρόκειται να του κάνεις τίποτα , να δείξεις την αδυναμία σου ώστε να πειστεί πως
είσαι θύμα και τότε ….. να γίνει ο 3ος παγκόσμιος κι εσύ ως άλλος Νέρων να
απολαμβάνεις από το μπαλκόνι σου αυτό το δροσερό απεριτίφ

Δεν εννοώ αυτό ακριβώς. Από τη στιγμή που εκδικείσαι και μετά, όταν τελειώσει η εκδίκηση για πόσο εξακολουθείς να είσαι χαρούμενος; Μετά δεν σε πιάνουν τύψεις;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 19:25, 03-09-09:

«όταν κάποιος μας πληγώνει, πρέπει να το γράφουμε στην άμμο
όπου οι άνεμοι της συγνώμης μπορούν να το σβήσουν.
Αλλά όταν κάποιος κάνει κάτι καλό για μας, πρέπει να το χαράζουμε στην πέτρα,
όπου κανένας άνεμος δεν μπορεί να το σβήσει».
με αγγιξε τοσο πολυ γιατι ειναι τροπος ζωης για μενα και αυτο εκανα παντα.

υγ. μπορω να το βαλω υπογραφη? πλιζζζζζζζ

Δεν εννοώ αυτό ακριβώς. Από τη στιγμή που εκδικείσαι και μετά, όταν τελειώσει η εκδίκηση για πόσο εξακολουθείς να είσαι χαρούμενος; Μετά δεν σε πιάνουν τύψεις;
δεν ξερω αν μπορεις να νιωσεις χαρουμενος μετα απο εκδικηση. ικανοποιηση για αποδοση δικαιοσυνης σε εισαγωγικα μπορει. αλλα θεωρω οτι το ατομο που ετσι κι αλλιως ειναι ικανο για να νιωσει τυψεις δεν θα μπει στη διαδικασια της εκδικησης.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 19:33, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight

δεν ξερω αν μπορεις να νιωσεις χαρουμενος μετα απο εκδικηση. ικανοποιηση για αποδοση δικαιοσυνης σε εισαγωγικα μπορει. αλλα θεωρω οτι το ατομο που ετσι κι αλλιως ειναι ικανο για να νιωσει τυψεις δεν θα μπει στη διαδικασια της εκδικησης.
Ίσως νιώσεις χάρα, στιγμιαία.

Όσο για το αν τα άτομα που μπορούν να νιώσουν τύψεις εκδικούνται, πιστεύω πως όλοι θολώνουν κάποια στιγμή. Και δεν μιλάμε απαραίτητα για διαδικασία ολόκληρη, απλά για πράξη εν βρασμώ ψυχής.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:49, 03-09-09:

η καλυτερη εκδικηση πιστευω ειναι να ξερει ο αλλος πως μπορεις να τον εκδικηθεις και8 να μην το κανεις ποτε!
τι θελω να πω?
Συνηθως οταν σου διδεται η ευκαιρια να εκδικηθεις δεν θες πια να το κανεις! Αν δεν το κυνηγησεις, ερχεται αυτή η ώρα της απόδοσης δικαιοσύνης πάντα και συνήθως έρχεται στους αλλους απο αλλού κι όχι απο μας τους ίδιους πάντα, βεβαια δεν εχεις τη χαρα να το μαθεις.

Κοιτα να δεις ομως, η εκδικηση ειναι σαρακι που σε τρωει πολυ,δε σε αφηνει ανεπηρεαστο αλλα και σωματικα(σπασμωδικες κινησεις) ειναι ζηλια μαζι με παθος και εγωισμο ολα μαζι σε μια κατσαρολα.
Αν επιτρέψουμε να μας φάει αυτο τ6ο συναίσθημα, θα καλλιεργείται μέσα μας ωρολογιακή βόμβα που ανα πασα στιγμη θα εκραγει πρωτα μεσα μας εκει οπου και τρεφεται και ζει. Θα ανατιναξει πρωτιστως τη συνειδηση μας και λιγοτερο κακο θα κανει στον αλλο ουσιαστικα παρα σε εμας.

οπως και σε ολους ετσι και σε μενα εχουν κατα καιρους αναπτυχθει αιμοβορα συναισθηματα, κακα κι αρνητικα να θελω να ζουληξω τον αλλο εκει που ποναει κι οσο πιο πολυ εγωισμο εχεις τοσο πιο πολυ θες να εκδικηθεις. αλλα επειδη θεωρω τον δικο μου κοσμο κρυσταλλινο, το αφησα να περασει ετσι και αρχισα να γαληνευω μολις αρχισανα σκεφτομαι- αστον- αστην κανει λαθος, συγχωρεσε τον-την, αστον στο κοσμο του κι εσυ κανε ομορφο τον δικο σου, γινε ομορφη μεσα κι εξω κι αυτο φαινεται και στους αλλους και πιστεψε με αυτο ποναει τον αλλο- να εισαι καλα- πιο πολυ απο οτιδηποτε.(εγω ομως αντι να νιωσω καλα τοτε λυπηθηκα. τοτε καταλαβα πως ειμαι ενοχικη παρα εκδικητικη γιαυτο δουλεψα πανω σε αυτο περισσοτερο.) με λιγα λογια τρομοκρατω τον αλλο αλλα την κανω τελικα(δες την πρωτη φραση μου και θα καταλαβεις τι εννοουσα)γιατι δεν εχω χρονο, εχω να ασχοληθω με μενα!!

εχει τυχει πχ αντιθετα, να θελει καποιος να εκδικηθει εμενα(παραλογο μου φανηκε τοτε αλλα αφου το θελε το κανε.) ε σε πηροφορω πως περισσοτερο πονεσε εκεινος παρα εγω, εγω καταλαβαινα πως το κανει απο πονο κι εγωισμο. ειχα σωστη αντιληψη των πραγματων. Δεν μπορω να πω πως δεν πονεσα, δεν ετσουξα αλλα μου φυγε συντομα, ενω σ εκεινον αμφιβαλλω.

Η εκδικηση ειναι καθαρα για μας, για να νιωσουμε καλυτερα αλλα μετα νιωθουμε χειροτερα.

Η συγχωρεση και η κατανοηση για οσους μας δημιουργουν τετοια συναισθηματα ειναι το πιο καλο αντιδοτο για την αρρωστια της εκδικησης.

επισης, ας μην μπερδευουμε αποδοση δικαιοσυνης με εκδικηση(θελω να πω πως αν καποιος εκανε λαθος θα του δωσω να καταλαβει πως εκανε λαθος. αυτο δεν ειναι εκδικηση ομως, ειναι να τον κανεις να καταλαβει το λαθος του, απο κει κι επειτα αφηνεις τη συνειδηση του να κανει δουλεια.)
τελος πιστευω πως οταν καποιος σου δωσει σφαλιαρα, κατσε φατην.
μετα γυρνα και το αλλο μαγουλο.

τριτη και τελευταια φορα δωστου μια γερη μπουνια να πιασει ολο το προσωπο.
αυτα πιστευω

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 20:15, 03-09-09:

για τους ρομαντικούς του e-steki:
An eye for an eye makes the whole world blind.
Mahatma Gandhi
και για τους μη αγγλομαθείς: το οφθαλμόν αντί οφθαλμού κάνει τον κόσμο τυφλό (πολύ καλύτερη η αγγλική βέρζιον)

για τους κυνικούς του e-steki:

αν θες να βλάψεις κάποιον, κάντου τέτοιου μεγέθους βλάβη ώστε να μην είναι σε θέση καν να σε εκδικηθεί στην συνέχεια
N. Macchiaveli

(η πρώτη πρόταση αντιπροσωπεύει και την δική μου θέση περί εκδίκησης btw)

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:38, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
...το οφθαλμόν αντί οφθαλμού κάνει τον κόσμο τυφλό (πολύ καλύτερη η αγγλική βέρζιον)
Εμ, γι' αυτό κάποιοι πολύ εύστοχα είπαν για τον μέγιστο άνθρωπο Γκάντι, πως υπήρξε ο επόμενος μετά τον Ιησού Χριστό!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:59, 03-09-09:

Μα , δεν είναι ο θάνατος που με τυραννά είναι η στιγμή που περνάει και χάνεται ....
me loves melio

ειμαι σε μια φαση τωρα, που φλερτάρω πολύ από κοντά την ιδεα της εκδίκησης, αλλά σα να με σώζει η υπογραφή μου

ο μ@λάκας και ο ανώριμος τον πρώτο χρόνο χαίρονται

μπορεί και τους επόμενους δλδ, αλλά τι να λέει, έχει πάψει να σε νοιάζει

το τραγούδι εν κολλάει, απλώς το άκουγα όσο σκεφτόμουνα τα ανωτέρω βαθυστόχαστα λόγια (της μελιώς καλέ )

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 22:09, 03-09-09:

Δεν είμαι καθόλου εκδικητική και λυπάμαι πολύ αυτούς που είναι, καθώς αισθάνομαι ότι χαραμίζουν τον εαυτό τους, γεμίζουν στρες και δεν βρίσκουν εσωτερική γαλήνη. Δηλ. όταν κάποιος μου κάνει κακό θα πρέπει να επιφορτίσω τον εαυτό μου ακόμα περισσότερο? Δε νομίζω. Όταν με βλάπτουν θέλω να βρω όσο πιο γρήγορα μπορώ την ψυχική μου ισορροπία κι αν ασχοληθώ μαζί τους δεν θα το καταφέρω. Όπως καταλαβαίνετε το ότι δεν είμαι εκδικητική δεν σημαίνει ότι είμαι κι αλτρουίστρια, το τομάρι μου κοιτάω.

Έχω άλλωστε διαπιστώσει πως οι περισσότεροι ''εχθροί'' την καταλαβαίνουν όταν τους αγνοήσεις. Είναι έμμεση μορφή εκδίκησης ιδιαίτερα αποτελεσματική.

Αυτοί οι στίχοι μου έκαναν από μικρή που ήμουν κλικ:

Μόνο 1 φορά, έκλαψα για σένα πικρά
κι ύστερα κανόνισα και δεν σου τηλεφώνησα
ούτε 1 φορά (εδώ δυναμώνουμε φωνή).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:19, 03-09-09:

Εκδίκηση...
Για εμένα είναι κάτι μεταξύ αγάπης και μίσους....

Όταν κάποιος με πληγώσει...προδώσει...κλπ...απλά δεν θα ασχοληθώ...αδιαφορία κι από εδώ πάνε και οι άλλοι... μπορεί να σκεφτώ διάφορα σενάρια εκδίκησης (είναι ολίγον τι το φόρτε μου ) αλλά έως εκεί...θα είναι πάντα οι πιο υπέροχες σκέψεις πριν πάω για ύπνο....

Αλλάαααααααααααα....(όχι που νομίζετε ότι είμαι τόσο ανώτερη ) επειδή ρόδα είναι και γυρίζει κλασσικά, όταν ο ίδιος μου δώσει την ευκαιρία θα τον εκδικηθώ...ναι θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη (ναι είμαι ποταπή το λέω και το χαίρομαι!!! )
Και ναι....θα αισθανθώ χαρά και λύτρωση και ηρεμία....και καμία τύψη...
Και ναι θα γελάω σατανικά...και να θα συνεχίσω την υπέροχη ζωή μου

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:36, 04-09-09:

Παιδιά, αναρωτιέμαι..

Γιατι να εκδικηθεις καποιον που αγαπας?

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:29, 04-09-09:

Αν αγαπάς κάποιον θες να τον δεις ευτυχισμένο έστω και χωρίς εσένα...

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 08:55, 04-09-09:

Όσους με έχουν πληγώσει τους έχω εκδικηθεί στο μυαλό μου φτιάχνοντας σενάρια που με βολεύουν Ποτέ δεν είχα το θάρρος ή τη δύναμη να κάνω κάτι πράξη αλλά το θεωρούσα και χαζό να ασχοληθώ περαιτέρω. Όταν υπάρχει κάτι που θεωρώ ότι πρέπει να ειπωθεί θα το πω αλλά μέχρι εκεί.
Το καλύτερο που έχω να κάνω όταν η συμπεριφορά κάποιου με ενοχλεί είναι να τον αγνοήσω. Φυσικά δεν τα καταφέρνω πάντα αλλά προσπαθώ. Η καλύτερη εκδίκηση είναι η αδιαφορία, να κάνεις σαν να μην υπάρχει ο άλλος. Σίγουρα αυτό θα τον πειράξει περισσότερο από το να ασχοληθείς μαζί του έστω κι αν είναι για να τον εκδικηθείς.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 527 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 09:31, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Καλώς η κακώς πιστεύω ότι πρέπει να δείχνεις ανωτερότητα (και να αποδέχεσαι την ανωτερότητα σου εφόσον αυτή είναι πραγματική και όχι απλώς κομπορρημοσύνη) η οποία σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να λαμβάνεται σαν υποχωρητικότητα. ...
Eλα ομως που η ανωτεροτητα,εκλαμβανεται ως υποχωρητικότητα,ως αδυναμία!!!
Δηλαδή το οφθαλμός αντί οφθαλμού δεν νομίζω να είναι καλύτερο από το να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο, και τα δύο είναι (κατ' εμέ) άκρως διεστραμμένα. ...
Σαφώς προκειται για τα δυο συμπεριφορικά άκρα: το ενα ειναι η πληρης υποχωρητικότητα,το αλλο η πληρης ανταποδοση στα ισα.
Προσωπικα,ειμαι θιασωτης του δευτερου,γιατι ειμαι της γνωμης πως υπηρετειται και εδω τροπον τινα ο φυσικός νομος της δρασης - αντιδρασης. Σε μια δραση,δρα μια αντι-δράση,ως εξισσοροπηση,ως αντισταθμισμα,ως εξουδετερωση.
Σε μια ισχύ,αντιδρά μια άλλη ισχύ,προκειμενου να αποκατασταθεί η ισορροπια,η ουδετερότητα
Αν ασκηθεί ισχύς,διχως να ασκηθει με τη σειρά της και μια ανασχετική αντι-ισχύς,έχουμε τροπον τινα μια διαταραξη της ισορροπιας.
Όταν η εκδίκηση εκλαμβάνεται κυρίως σαν ικανοποίηση της ισχύος σου έναντι του άλλου χάνει την κυριότερη ουσία της, δηλαδή την απόδοση (προσωπικής) δικαιοσύνης για να ικανοποιηθεί η αίσθηση δικαίου την οποία ανέφερες στην αρχή αλλά μου φαίνεται ότι βάζεις σε δεύτερη μοίρα...
Μα νομιζω πως το αισθημα της ικανοποιησης απο την ανταποδοση [ικανοποιηση του αισθηματος δικαιου] -,που περνα λογικα / φυσιολογικα μέσα απο την επιγνωση / άσκηση της ισχύς σου - ειναι απολυτα θεμιτο στην άσκηση εκδικησης. Ειναι αυτο που λυτρώνει,απελευθερώνει.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 09:38, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
η καλυτερη εκδικηση πιστευω ειναι να ξερει ο αλλος πως μπορεις να τον εκδικηθεις και8 να μην το κανεις ποτε!
Eιναι καλό αυτο ίσως για τα πιο ευαίσθητα - και ισως και αδυναμα να εκδικηθουν - πνεύματα.

Τα οποια μπορουν μονο ισως να καλλιεργησουν κλίμα εκδίκησης,ως εκδίκηση αυτή καθεαυτή.

Τα ανησυχα πνεύματα - οπως εγώ - πρεσβευουν πως οτιδηποτε πρέπει να πληρώνεται σε αυτη τη ζωη.Εξάλλου,αν ολοι ξεφεύγουν ατιμώρητοι,τότε χανεται το μετρο και απλώνεται η ασυδοσια λογω ατιμωρησιας.

Οταν πληγώνεις,πρεπει να πληγώνεσαι. Δρα ανασταλτικά μετά σε παρομοιες "φιλοδοξίες" σου.

Τι να κανουμε!..

Ζουμε σε εναν κοσμο,που η ολη ισορροπια του βασιζεται στο φοβο της τιμωριας.

Λοιπόν, επειδή αναφέρθηκε η ατιμωρησία, θα ήθελα να θέσω σαν ερώτημα και στον Heptamer και σε όποιον ενδιαφέρεται να απαντήσει, αν θεωρεί ότι πρέπει να εκδικηθεί ακόμα και αν έχει παρέμβει η δικαιοσύνη(με τη μορφή του κράτους ή και άλλη). Αν δηλαδή αισθάνεται ανάγκη για προσωπική εκδίκηση, ή απλά θέλει να επιβληθεί μια τιμωρία. Θέλει εκδίκηση γενικά ή ειδικά να την επιβάλλει ο ίδιος;

Γιατί κυρίως μιλάω για την ανάγκη να επιφέρουμε εμείς οι ίδιοι τον πόνο στον άλλο, με οποιαδήποτε μορφή. Αλλά το θέμα είναι ανοιχτό για όλες τις οπτικές. Απλά με ενδιαφέρει να δω πως το σκέφτεται ο καθένας.
Oταν μιλω για εκδικηση,αναφερομαι συνηθως στον καθημερινό προσωπικο μας (συναισθηματικό / σχεσιακό και μη) μικρόκοσμο,οπου εχουμε τον πληρη ελεγχο και φυσικά οχι σε περιπτώσεις οπου επεμβαινει ο νομος.

Ο νομος υπαρχει,για να εμποδιζει ακριβως την εκδικηση.

Αν πληγώ στα πλαισια του νομου,σαφώς - θελω δε θελω - θα αφησω το νομο να "εκδικηθει" για μενα.

Για αυτο τον έχω αλλωστε!

Αν καποιος με πληγώσει συναισθηματικά ή σε αλλο επιπεδο,τετοιο που δεν μπορει να αγγιξει ο νομος και να ικανοποιησει το περι δικαιου αισθημα μου,εκει σαφώς τιθεται θεμα προσωπικής εκδικησης.

Αν η παρεμβαση της δικαιοσυνης με καλυπτει,δε θα συνεχισω εκδικητικά.

Αν δε με καλυπτει,θα ασκησω απλά "συμπληρωματικά" της δικαιοσυνης - πλην ομως νομιμα και δικαια - μέτρα,που θα ξεδιψασουν την αναγκη μου για τιμωρια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 22-06-11 στις 08:46. Αιτία: merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:05, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Oταν μιλω για εκδικηση,αναφερομαι συνηθως στον καθημερινό προσωπικο μας (συναισθηματικό / σχεσιακό και μη) μικρόκοσμο,οπου εχουμε τον πληρη ελεγχο και φυσικά οχι σε περιπτώσεις οπου επεμβαινει ο νομος.
Ναι, αλλά στον καθημερινό μικρόκοσμο, δεν είναι κάπως υπερβολικό να εκδικούμαστε; Δεν είναι καλύτερο να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε τον άλλον, είτε μιλώντας του ή να τον ''τιμωρήσουμε'' με την απαξίωση μας;

Πολλές φορές η απαξίωση είναι καλύτερη από την εκδίκηση, αφού δεν πέφτουμε στο επίπεδο του άλλου, αλλά του δείχνουμε πως τέτοιου είδους συμπεριφορές δεν μας αγγίζουν και μόνο την περιφρόνηση μας μπορούν να κερδίσουν- όχι το ενδιαφέρον μας.

Σε περιπτώσεις που επεμβαίνει ο νόμος, που είναι αρκετά πιο σοβαρές, η ''εκδίκηση είναι επιθυμητή, βέβαια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:05, 04-09-09:

Ο παππούς μου έλεγε: "Ό,τι σου κάνουν κάνε και κάκιο μην κρατάς". Ψύχραιμη αντιμετώπιση δεν νομίζετε; Εάν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε πράγματι η ανταπόδοση σε ηρεμεί, σου δημιουργεί προϋποθέσεις για την ελάφρυνση του ψυχολογικού βάρους που αφήνει πίσω του το αίσθημα ότι έχεις αδικηθεί. Ανταποδίδοντας τα ίσα, δεν γεννάται καν θέμα συγχώρεσης, αφού το άθροισμα των πράξεων είναι απλά μηδέν. Έτσι, μπορείς πραγματικά να μην κρατάς κακία...

Πάντα έλεγα πως "όταν δεν πληρώνεις τους λογαριασμούς σου σε τούτη τη ζωή, σε ακολουθούν στην επόμενη". Αργότερα διάβασα από τον Καστανέντα πως ο δάσκαλός του Δον Χουάν έλεγε: "Ο ταξιδιώτης πολεμιστής φροντίζει να πληρώνει όλους τους λογαριασμούς του, πριν συναντηθεί με το άπειρο".

Φροντίζω πάντα να κλείνω τους λογαριασμούς μου, είτε χρωστάω, είτε μου χρωστούν. Αυτό αποτελεί για μένα έναν φόρο τιμής προς την ουράνια βασίλισσα Μάατ, την Αιγυπτιακή θεότητα που θεωρείτο ως συμπαντική δύναμη και τοποθετείτο επάνω κι απ' τους φαραώ. Η κατάλληλη ανταπόδοση ή πληρωμή σχετίζεται με την αντίληψή μου περί συμπαντικής Αρμονίας ή αλλιώς με την κάρτα της Προσαρμογής. Προσοχή όμως: Η Προσαρμογή δεν είναι μπακάλης που αυτάρεσκα ζυγίζει ένα κιλό ζάχαρη, είναι η αναπλήρωση περίπλοκων ρυθμών.

Ο αγαπημένος μου τύπος εκδίκησης είναι εκείνος που ειρωνεύεται τον αδικούντα για τις ίδιες του τις βλέψεις, τις πράξεις, τις αντιλήψεις του για τα πράγματα. Είναι ένας λεπτός τύπος εκδίκησης, που συχνά περνά απαρατήρητος από τους άλλους, ποτέ όμως από τους ενδιαφερόμενους. Είναι ωστόσο κι ιδιαίτερα διδακτικός, έτσι ώστε από μια τέτοια εκδίκηση οφελούνται δύο: Αυτός που την ασκεί, αλλά κι εκείνος που την υφίσταται. Στ' αλήθεια, δεν μου αρέσουν οι σφαγές, οι μπουνιές και οι ακρότητες. Ακριβώς επειδή η εκδίκηση τρώγεται κρύα, οφείλει να έχει κι εξαιρετικά λεπτοφυή γεύση, ώστε να ικανοποιεί και τον πιο απαιτητικό και λεπτεπίλεπτο ουρανίσκο...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:36, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Παιδιά, αναρωτιέμαι..

Γιατι να εκδικηθεις καποιον που αγαπας?

Χμ, καλή ερώτηση.

Ίσως αν κάποιος που αγαπάμε πολύ, κάνει κάτι άσχημο που θα μας πικράνει και θα μας στεναχωρήσει, είμαστε πιο αυστηροί, ή ίσως θολώνουμε σε μεγαλύτερο βαθμό, αφού δεν περιμενάμε κάτι τέτοιο και επιλέγουμε ασυνείδητα να δράσουμε απερίσκεπτα και να εκδικηθούμε.

Ή μπορεί μια αγάπη να είναι αρρωστημένη και έτσι όταν έρχεται η απόρριψη θέλουμε να εκδικηθούμε, τυφλωμένοι από το μίσος που δημιουργεί η τεράστια αυτή αγάπη....

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 00:00, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αν αγαπάς κάποιον θες να τον δεις ευτυχισμένο έστω και χωρίς εσένα...
δεν νομίζω να ισχύει αυτό πάντα όταν μιλάμε για έρωτα....όταν είσαι ερωτευμένος αγαπάς τον άλλον με την ελπίδα ότι θα είναι μαζί σου...και τον αγαπάς (ερωτικά) με την προοπτική ότι θα καταλήξετε μαζί...

γι'αυτό και άλλωστε ο έρωτας αν απογοητευθεί μετατρέπεται πολύ εύκολα σε φθόνο και μίσος, έχουμε και εγκλήματα πάθους κτλ. και γι'αυτο αρκετός κόσμος αν απογοητευτεί ερωτικά στρέφεται στην εκδίκηση κ προσπαθεί να υπονομεύσει (ή εύχεται να πάνε στον αγύριστο) τα νέα amore αυτού τον οποίον είχε ερωτευτεί, μαζί με τον ίδιο πάντα. Δεν λέω, αυτό φυσικά δεν αποτελεί κανόνα, πολλοί είναι ερωτευμένοι με ένα άτομο μια ζωή και συνεχίζουν να το αγαπάνε ανεξαρτήτως περιστάσεων, δεν προσπαθούν να εκδικηθούν όλοι εννοείται

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 14:07, 05-09-09:

Θα πω κι εγώ μια προσωπική μου εμπειρία πάνω στο θέμα:

Πριν περίπου 5 χρόνια, κάποιο άτομο μου έκανε κάτι κακό στον εργασιακό τομέα. Πολλά γνωστά μου άτομα δεν το θεωρούσαν αυτό που μου έκανε και τόσο τραγικό, αλλά εμένα προσωπικά μου έφερε τέτοια θλίψη που δεν έχω ξαναπεράσει ποτέ στη ζωή μου.
Θυμάμαι αρκετά βράδυα να μην κοιμάμαι καθόλου και το πρωί να πηγαίνω άυπνος στη δουλειά με πονοκέφαλο, χάλια με όλη τη σημασία της λέξης, επί έναν ολόκληρο χρόνο είχα πέσει σε βαριά κατάθλιψη. Απορώ πως δεν έπαθα κάποια ζημιά στην υγεία μου.

Έπλαθα κι εγώ στο μυαλό μου διάφορα σενάρια εκδίκησης, με την κατάλληλη ευκαιρία να του τη φέρω, αλλά αυτό μου δημιουργούσε περισσότερο ταραχή παρά ηρεμία.
Με τα χρόνια το ξεπέρασα και δεν με ενδιαφέρει πια.

Κάποια στιγμή, κατέβαινα από το λεωφορείο, και διασταυρωθήκαμε, και αναγκαστικά θα έπρεπε να μιλήσω ή να γυρίσω την πλάτη μου.
Ε, λοιπόν, με χαιρέτησε, άπλωσα εγκάρδια το χέρι, ήταν μέρες χριστουγέννων θυμάμαι, του ευχήθηκα χρόνια πολλά σ' αυτόν και την οικογένειά του, ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος κλπ, και αυτόματα μου ήρθε ειρήνη μέσα στην καρδιά μου.

Πριν λίγο καιρό, βρεθήκαμε και σε μία εκδήλωση και πάλι ήρθε να με χαιρετήσει και δεν τρέχει τίποτα πια.

Θέλω να πω, ότι το να κρατάμε μέσα μας κακίες, εκδικήσεις και άσχημα πράγματα, είναι ψυχοφθόρο, καλύτερα να τα αφήνουμε να περνούν, και όπως διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα, η απαξίωση ή το δεν τρέχει τίποτα είναι ό,τι καλύτερο.

Η εκδίκηση και να γίνει θα δώσει προς στιγμή κάποια ικανοποίηση, αλλά όσο έχει κάποιος στην καρδιά του κάτι, κάνει στον εαυτό του κακό και σε κανέναν άλλο.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Ελευθερωθείτε!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Juliette!
H Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H Juliette! έγραψε στις 15:01, 24-05-11:

πιστευω στην εκδικηση, κι οσες φορες καταπιεστηκα και δεν εκανα πραξη τα σχεδια μου..
μου εμειναν απωθημενα...
ενα παρε-δωσε ειναι η ζωη (καποιο μελος το ειπε αυτο, δεν θυμαμαι ποιος)

το να θελεις να εκδικηθεις καποιον που σε πληγωσε, δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα κρατησεις μεσα σου ολα τα αρνητικα συναισθηματα... ισως η εκδικηση να ειναι και μια πραξη λυτρωσης για τους πιο τολμηρους, οταν γινεται συνειδητοποιημενα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 15:10, 24-05-11:

Νομιζω πως η απαντηση βρισκεται το ποιημα του Καβαφη ,<<Απολειπειν ο Θεος Αντωνιον>>

Σαν έξαφνα, ώρα μεσάνυχτ', ακουσθεί
αόρατος θίασος να περνά
με μουσικές εξαίσιες, με φωνές --
την τύχη σου που ενδίδει πια, τα έργα σου
που απέτυχαν, τα σχέδια της ζωής σου
που βγήκαν όλα πλάνες, μη ανοφέλετα θρηνήσεις.
Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,
αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που φεύγει.
Προ πάντων να μη γελασθείς, μην πείς πως ήταν
ένα όνειρο, πως απατήθηκεν η ακοή σου·
μάταιες ελπίδες τέτοιες μην καταδεχθείς.
Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,
σαν που ταιριάζει σε που αξιώθηκες μια τέτοια πόλι,
πλησίασε σταθερά προς το παράθυρο,
κι άκουσε με συγκίνησιν, αλλ' όχι
με των δειλών τα παρακάλια και παράπονα,
ως τελευταία απόλαυσι τους ήχους,
τα εξαίσια όργανα του μυστικού θιάσου,
κι αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που χάνεις.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1911)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! έγραψε στις 15:22, 24-05-11:

Φοβερο... απο τα αγαπημενα μου του Καβαφη..

Ισως θα ταιριαζε κι ενα ακομη δικο του

Κι αν δε μπορείς να κάμεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: Μη την εξευτελίζεις
μες στη πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Μη την εξευτελίζεις πιαίνοντάς τη,
γυρίζοντας συχνά κι εκθέτοντάς τη
στων σχέσεων και των συναναστροφών
τη καθημερινήν ανοησία,
ώσπου να γίνει σα μια ξένη φορτική.

Παράθεση

granita (Φανή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη granita
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H granita where do we go, nobody knows.. έγραψε στις 15:53, 24-05-11:

Κατά τη γνώμη μου η εκδίκηση είναι ένας τρόπος να κάνεις τον άλλον να καταλάβει πώς ένιωσες με την πράξη του...αυτό δεν σημαίνει όμως απόλυτα ότι θα αισθανθείς καλύτερα μετά απ'αυτό. Ίσως μάλιστα γίνει και το αντίθετο...να μην πάρεις δηλαδή καν την ικανοποίηση που πίστευες ότι θα επιφέρει! Απλά το ερώτημα τίθεται στο γιατί να πέσεις στο επίπεδο αυτού που σε πλήγωσε και πόσο μάλλον γιατί να μιμηθείς μια συμπεριφορά ή μια πράξη που θεωρείς λάθος;;;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:53, 26-05-11:

Δεν μπορώ, δεν αντέχω τους εκδικητικούς ανθρώπους!!!....Είναι -για μένα- από τα χειρότερα χαρακτηριστικά και δείγματα που μπορεί να κουβαλάει ένας ¨άνθρωπος¨...
Όταν δω κάποιον να φέρεται εκδικητικά , όχι απαραίτητα σε μένα-ακόμα και σε κάποιον τρίτο,μου βαράει εσωτερικό καμπανάκι κινδύνου, και τον κάνω πέρα χωρίς δεύτερη σκέψη, αντανακλαστικά και αυθόρμητα...
Μου φαίνονται άνθρωποι με αρνητικό πρόσημο , που εγκλωβίζονται στα συμπλέγματά τους...

Όταν κάποιος με έχει βλάψει, απλά αποχωρώ. Δεν του κάνω τη χάρη να κάτσω να αναλωθώ με το πώς θα τον εκδικηθώ ανταποδοτικά ούτε μισό δευτερόλεπτο...Άαααντε γεια!
Υπάρχει άνθρωπος (δύο μου έρχονται στο μυαλό) που μου έκαναν βαρβάτη ζημιά,τόσο βαρβάτη και ¨μηχανοραφίστικη¨ που θα είχε ενδιαφέρον να παιζόταν σε σίριαλ... Τόσο ζόρικη κατάσταση.... Βασικά,μακροπρόθεσμα χέστηκα. Ούτε να ανταποδώσω με νοιάζει, ούτε τίποτα...
Έχω την αφελή και παρωχημένη, ίσως, αντίληψη πώς ¨όλα εδώ πληρώνονται¨,όταν εγκλωβίζεσαι σε αρνητικά συναισθήματα, γίνεσαι μαγνήτης αρνητικής ενέργειας όπως και να ΄χει....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:10, 26-05-11:

Δε γινεται να μη σου δημιουργηθουν αρνητικα συναισθηματα, οταν καποιος σε εχει πονεσει, οποιος κι εαν ειναι αυτος.
Το θεμα ειναι ποια ορια βαζεις στον εαυτο σου. Ποσο ικανος
ειναι καποιος να εχει αυτοελεγχο και να μην οδηγειται σε ακροτητες.
Μου εχουν κανει τρελλα πραγματα που ουτε καν κατανοηση δε θα μπορουσε καποιος να δειξει, αλλα δε σημαινει οτι εγω, εστω και παρορμητικα
(βασικοτατο χακτηριστικο μου), δεν εχω κανει πραγματα μονο και μονο για να πληγωσω τον αλλο.
Απλα αυτα που εχω κανει ειναι "αστεια" μπροστα σε αλλα τηλε-σεναρια που εχουν διαδραματιστει γυρω μου ή και που ειχα την κακη τυχη να ειμαι εγω στη θεση της συμπρωταγωνιστριας.
Ναι εχω γινει εκδηκητικη, αλλα το χειροτερο δεν ειναι αυτο. Το χειροτερο ειναι οτι ποτε δεν καταφερα, εστω και πολυ αργοτερα, να συγχωρησω πραγματικα εκεινον που με πληγωσε ειτε προκειται περι φιλης/φιλου, ερωτικης σχεσης, οικογενειας κ.ο.κ. Ισως και γι αυτο να θελω ο αλλος να πληγωθει και να δρω ετσι...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:16, 26-05-11:

Μια φορά μόνο εκδικήθηκα στην ζωή μου και επειδή μετά δεν ένιωθα καλύτερα, αποφάσισα να μη το ξανακάνω. Οπότε πλέον απλώς ξεχέζω τον άλλον, βγάζω ό,τι έχω μέσα μου (είτε εκείνη την στιγμή είτε μεταγενέστερα) και μετά αποχωρώ και δεν κοιτώ ξανά πίσω. Πάντα συγχωρώ, συνήθως μάλιστα πολύ γρήγορα γιατί δεν μπορώ να με αντέξω γεμάτη αρνητικά συναισθήματα, αλλά σπάνια κρατάω επαφές με όποιον με πλήγωσε κι αν το κάνω (μόνο μία φορά το έχω κάνει βασικά, γιατί ο άλλος είχε εν μέρει δίκιο για αυτό που έκανε και επιπλέον μου στάθηκε σε μια πολύ δύσκολη στιγμή μου όσο λίγοι, οπότε νομίζω πως έτσι μπόρεσα να δω "πέρα" από το ατυχές περιστατικό) είναι συνήθως τυπικές πλέον και όχι ουσιαστικές.

Και πάντα, μα ΠΑΝΤΑ μου προκαλεί εντύπωση πόσο κατίνες και ηλίθιες μπορεί να είναι μερικές γυναίκες! (ξέρω φαίνεται άσχετο, αλλά δεν είναι και με εκπλήσσει διαρκώς.. ένας άντρας και ηλίθιος να είναι απλώς δεν θα αντιδράσει, μια ηλίθια γυναίκα όμως αμέσως θα σε κράξει και θα θες να της φας τα αυτιά μετά! )

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:50, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Και πάντα, μα ΠΑΝΤΑ μου προκαλεί εντύπωση πόσο κατίνες και ηλίθιες μπορεί να είναι μερικές γυναίκες! (ξέρω φαίνεται άσχετο, αλλά δεν είναι και με εκπλήσσει διαρκώς.. ένας άντρας και ηλίθιος να είναι απλώς δεν θα αντιδράσει, μια ηλίθια γυναίκα όμως αμέσως θα σε κράξει και θα θες να της φας τα αυτιά μετά! )
Ντινακι, κανε εξπλειν σε αυτο, διοτι με μπερδεψες!

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 16:09, 26-05-11:

η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο..άρα σίγουρα δεν είναι εν βρασμώ ψυχής και για να σε λυτρώσει πρέπει να είναι πολύ καλά σχεδιασμένη και οργανωμένη προσεχτικά...αλλά και πάλι το ότι σε λυτρώνει είνια λίγο αμφίβολο και σχετικο ...δηλαδή μπορεί κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της να φάνταζεσαι την εκδίκηση και τη στιγμή που θα την αποδίδεις και να τρελαίνεσαι από απόλαυση, όμως την ώρα που θα την πραγματοποιείς να μην σου δίνει καμία ευχαρίστηση και ικανοποιήση αλλά να σε γεμίζει με μια απαίσια αίσθηση κενού <<και τώρα τί κατάφερα???>>
αν πάντως προσφέρει λύτρωση για μένα είναι αποδεκτή εντός βέβαια κάποιων λογικών πλαισίων(δεν λέμε να προβεί ο αγανακτισμένος σε χειροδικία!)

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:25, 26-05-11:

Κάποτε, κατέβαινα από το λεωφορείο, και στην στάση συνάντησα κάποιον που μου έκανε κάτι κακό πριν χρόνια.
Βρέθηκα σε μία απόφαση, ή να του γυρίσω την πλάτη, ή να τον χαιρετήσω και να συμφιλιωθώ μαζί του.
Προτίμησα να συμφιλιωθώ.
Αυτό μου έφερε πολύ εσωτερική χαρά, και με έκανε να αισθανθώ πολύ ελευθερωμένος μέσα μου από κάτι που είχα μέσα μου και με παγίδευε στην σκέψη και στο είναι μου 2-3 χρόνια.
Αισθάνθηκα πολύ χαρά και ανακούφιση, και ας με είχε αδικήσει.
Δεν χρειάζεται καμία εκδίκηση, πιο πολύ υποφέρει κάποιος όταν το κρατά μέσα του και τον κάνει να υποφέρει.
Γι αυτό συνιστώ: Ελευθερωθείτε !!!!

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! έγραψε στις 17:23, 26-05-11:

Oταν λες να συμφιλιωθεις τι ακριβως εννοεις?
καθησες εκει στην σταση και του εξωτερικευσες ολα οσα ενιωσες με την πραξη του?

Πως ακριβως ελευθερωθηκες? Απλως με το να μην του γυρισεις την πλατη και να τον χαιρετησεις?

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 17:38, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Juliette!
Oταν λες να συμφιλιωθεις τι ακριβως εννοεις?
καθησες εκει στην σταση και του εξωτερικευσες ολα οσα ενιωσες με την πραξη του?

Πως ακριβως ελευθερωθηκες? Απλως με το να μην του γυρισεις την πλατη και να τον χαιρετησεις?
Ήταν Χριστούγεννα, ήταν στην στάση με την γυναίκα του, του έδωσα το χέρι, του ευχήθηκα να έχει μια καλή χρονιά, ενώ δεν ήθελα να του λέω ούτε καλημέρα, άλλαξε αυτό, και από τότε δεν αισθάνομαι καμία έχθρα, περασμένα-ξεχασμένα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:45, 26-05-11:

Εγω παλι Δημητρη, επειδη μου ετυχε να μιλησω με ατομο που με εχει "πειραξει" και προσπαθησε εκεινο να τα βρουμε, δε μου βγηκε.
Ναι οκ τυχαινει ακομα να βρισκομαστε στην ιδια παρεα, αλλα δε νοιωθω για εκεινη την παραμικρη συμπαθεια.
Ποτε δε θα τη δω ως φιλη ή εστω γνωστη μου και ισως γιατι εκεινοι που με πληγωνουν πολυ, δεν τους συγχωρω...Οχι οτι δε συγχωρω ευκολα, απλα δινω πολλες ευκαιριες στους αλλους μεχρι να κανουν το τελευταιο που καταφερνουν μετα να μην υπαρχουν για μενα.
Ενιγουει...ο καθεις με τις εμπειριες και χαρακτηρα του.

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 17:54, 26-05-11:

και εγώ πάντως δεν θα μπορούσα να συμφιλιωθώ με κάποιον/α που με έχει βλάψει ή πληγώσει , και δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω ...αν θέλεις να διατηρήσεις το επίπεδό σου και να μην δηλητηριάζεσαι με νοσηρές σκέψεις και ραδιουργίες απλά μπορείς να επιδείδεις χαρακτηριστική αδιαφορία ..και έτσι ελεύθερος θα νιώσεις ...ελεύθερος από μίση!

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! έγραψε στις 17:54, 26-05-11:

επισης πολλες φορες μας δινεται η ευκαιρια να συγχωρεσουμε ανθρωπους κ δεν το κανουμε...

πιστευω οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων οταν δεν συγχωρουμε τοτε μαλλον δεν σημαινε κατι ουσιαστικο η σχεση μας με αυτον τον ανθρωπο
(εξαιρω τις περιπτωσεις οπου εχουμε συγχωρεσει επανειλημμενα)

Παράθεση

Danielhealthy (Δανιήλ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Danielhealthy
Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Danielhealthy http://daniel-iamhealthy.blogspot.com/ έγραψε στις 22:54, 20-06-11:

Δεν έχω εκδικηθεί ποτέ κάποιον και ούτε πρόκειται.Η εκδίκηση ικανοποιεί μόνο το εγώ μας,όχι την ψυχή μας.Με το να εκδικηθεί κάποιον κάνεις κακό και σε αυτόν και σε σένα.Δε πρόκειται να τον κάνεις έτσι καλύτερο άνθρωπο,ούτε θα αλλάξει η ζωή σου καταστρέφοντας τη δική του.Η ζωή μας αλλάζει μόνο όταν ασχολούμαστε με αυτή,όχι όταν ασχολούμαστε με τις ζωές των άλλων.Άλλωστε όλοι μας κάνουμε λάθη.Οι άνθρωποι διορθώνονται με αγάπη όχι με το να τους κάνουμε κακό.

Να σου πω και κάτι που θα σε σοκάρει ;

Όταν κάποιος μας κάνει κακό,είναι επειδή εμείς το έχουμε επιλέξει από μόνοι μας,χωρίς όμως να το γνωρίζουμε.Το ξέρω πως ακούγεται παράδοξο,αλλά είναι η αλήθεια.Τίποτα στη ζωή δε γίνεται χωρίς λόγο και τίποτα δε γίνεται ποτέ χωρίς τη θέλησή μας.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 23:04, 20-06-11:

η εκδικηση μονο κακο φαιρνει, πρωτον κανεις κακο (απο μονο του ειναι κακη πραξη), και δευτερον φαιρνεις κι αλλα χτυπηματα, κανοντας τη σχεση χειροτερη.

στηριζομενος στα παρακατω λεω ενα μεγαλο ΟΧΙ:

"καλοσυνη ανωτερα δικαιοσυνης" -Αριστοτελης(αν δεν κανω λαθος )-

"οταν μισεις καποιον, πονας περισσοτερο εσυ παρα αυτος που μισεις"

"η εκδικιση φερνει μονο κι αλλο πονο"

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:06, 20-06-11:

Όταν κάποιος μας κάνει κακό,είναι επειδή εμείς το έχουμε επιλέξει από μόνοι μας,χωρίς όμως να το γνωρίζουμε.Το ξέρω πως ακούγεται παράδοξο,αλλά είναι η αλήθεια.Τίποτα στη ζωή δε γίνεται χωρίς λόγο και τίποτα δε γίνεται ποτέ χωρίς τη θέλησή μας.
Ποση απολυτοτητα...Διαφωνω καθετα...Δυστυχως..παρα πολλα πραγματα γινονται χωρις λογο..και παρα πολλα πραγματα γινονται χωρις τη θεληση μας..Τοτε,να αθωονουμε ολους τους ενοχους ...
Το να πεθανει το παιδι μου απο καρκινο..σιγουρα δεν εχει γινει με τη θεληση μου...,το να το βιασει καποιος..επισης..
Κατα τα αλλα η εκδικηση φθειρει το ιδιο το ατομο που την κανει..και ο στοχος της ουτως ή αλλως δεν ειναι να γινει καλυτερος ο αλλος...

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 23:14, 20-06-11:

οταν κανεις κακο σε καποιον, τον κανεις χειροτερο. ομως μετα αυτον τον συναναστρεφεσαι, και οντας χειροτερος, σε επηρεαζει κι εσενα προς το χειοροτερο. μονο κερδισμενος δε βγαινεις. (αυτο που ειπα τωρα ειναι η αποψη του σωκρατη στο βιβλιο "πρωταγορας" του πλατωνα, απλα δεν εβρισκα το κειμενακι για copy paste )

Παράθεση

Danielhealthy (Δανιήλ)

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Danielhealthy http://daniel-iamhealthy.blogspot.com/ έγραψε στις 07:58, 21-06-11:

Αγαπητή Έφη,δεν είναι απολυτότητα.Δε ζούμε μόνο μια ζωή αλλά χιλιάδες.Σε κάθε μια από αυτές τις ζωές έχουμε επιλέξει να περάσουμε κάποιες δοκιμασίες.Για άλλον θα είναι η φτώχεια,για άλλον ο καρκίνος,για άλλον η ορφάνεια,για άλλον η αναπηρία κοκ.Αυτό γίνεται γιατί σκοπός του ανθρώπου είναι να φτάσει την τελειότητα.Για να το πετύχει αυτό,θα πρέπει να περάσει μέσα από κάθε πιθανή κατάσταση που υπάρχει και να τις αντιμετωπίσει όλες.Είμαστε εν δυνάμει τέλειοι,πράγμα που σημαίνει πως δε γεννιόμαστε τέλειοι αλλά α-τελείς και γινόμαστε τέλειοι στο τέλος της διαδρομής.Μια ζωή δεν είναι αρκετή για να ζήσουμε όλες τις πιθανές καταστάσεις που υπάρχουν στη ζωή.

Τις δοκιμασίες που θα μας συμβούν τις έχουμε επιλέξει εμείς οι ίδιοι,όσο ακόμη βρισκόμασταν στον πνευματικό κόσμο και πριν να έρθουμε στον υλικό.Τώρα δε το θυμόμαστε γιατί το εγώ μας στον κόσμο αυτό δεν έχει επίγνωση του τι κάναμε στον προηγούμενο κόσμο.Ο καρκίνος λοιπόν,είναι μια από τις δοκιμασίες που θέτουμε στον εαυτό μας.

Και οτιδήποτε άλλο μας συμβαίνει έχει επιλεγεί από μας και είναι με τη θελησή μας πάντα.Απλά εμείς δε το γνωρίζουμε.Έχουμε επιλέξει μέχρι και το πότε και με ποιόν τρόπο θα φύγουμε από αυτόν τον κόσμο.Ακόμη και κάποιος δε σε δολοφονήσει πισώπλατα,δε θα γίνει αν εσύ δε το έχεις επιλέξει.Δεν υπάρχει τίποτα που να γίνεται χωρίς τη θέληση μας,είτε το έχουμε επιλέξει συνειδητά έιτε ασυνείδητα.Όλα ,τα πάντα γίνονται για κάποιο λόγο και έχουν κάποια εξήγιση.Τίποτα δε γίνεται χωρίς λόγο και τίποτα δε γίνεται στην τύχη.

Υπάρχει επίσης και ο νόμος της έλξης,σύμφωνα με τον οποίο η πραγματικότητα που βιώνουμε,δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αντανάκλαση της νοητικής μας κατάστασης,δηλαδή του τι πιστεύουμε για τον εαυτό μας και τον υπόλοιπο κόσμο γύρω μας.

Αν,για παράδειγμα,πιστεύουμε πως δεν αξίζουμε να μας αγαπά κανείς,τότε θα έλκουμε άτομα που δε μας αγαπάν,μας κάνουν τη ζωή δύσκολη και μας εκμεταλλεύονται.
Αν πιστεύουμε πως όλες οι γυναίκες είναι σκάρτες και μας θέλουν μόνο για τα λεφτά μας,τότε πάντα θα κάνουμε σχέσεις με τέτοιες γυναίκες.
Αν πιστεύουμε ότι κάτι συμβαίνει μόνο σε μας,τότε θα το έλκουμε και θα συμβαίνει μόνο σε μας.

Κάποτε πέρασα και εγώ πολύ δύσκολες καταστάσεις και έλεγα αυτά που λες εσύ.Αργότερα κατάλαβα πως λειτουργούν τα πράγματα και από τότε η ζωή μου άρχισε να αλλάζει προς το καλύτερο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:09, 21-06-11:

Αυτο ειναι καθαρα δικη σου αποψη και πιστευω,δεν σημαινει οτι ισχυει..ουτε οτι ολοι πρεπει να το ενστερνιστουμε.Φανταζομαι οτι μου επιτρεπεις να μην συμφωνω..ή μηπως οχι;;

Παράθεση

Danielhealthy (Δανιήλ)

Νεοφερμένος

O Danielhealthy http://daniel-iamhealthy.blogspot.com/ έγραψε στις 08:13, 21-06-11:

Μα τα πάντα είναι καθαρά δική μας άποψη.Δεν υπάρχει τίποτα που να είναι απόλυτο.Προφανώς και στο επιτρέπω.Δε με νοίαζει να πείσω κάποιον για κάτι.Απλά εκφέρω τη γνώμη μου γιατί μου αρέσει να μιλάω με επιχειρήματα.Και αυτά που αναφέρεις εσύ και όλοι μας,δικές σας απόψεις είναι και δε σημαίνει πως ισχύουν.Είναι το ίδιο πράγμα για όλους.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 09:43, 21-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Danielhealthy
Δεν έχω εκδικηθεί ποτέ κάποιον και ούτε πρόκειται.Η εκδίκηση ικανοποιεί μόνο το εγώ μας,όχι την ψυχή μας.Με το να εκδικηθεί κάποιον κάνεις κακό και σε αυτόν και σε σένα.Δε πρόκειται να τον κάνεις έτσι καλύτερο άνθρωπο,ούτε θα αλλάξει η ζωή σου καταστρέφοντας τη δική του.Η ζωή μας αλλάζει μόνο όταν ασχολούμαστε με αυτή,όχι όταν ασχολούμαστε με τις ζωές των άλλων.Άλλωστε όλοι μας κάνουμε λάθη.Οι άνθρωποι διορθώνονται με αγάπη όχι με το να τους κάνουμε κακό.

Να σου πω και κάτι που θα σε σοκάρει ;

Τόσες νομοτέλειες και πεπρωμένα μαζεμένα καιρό είχα να συναντήσω. Αναφυλαξία έπαθα Αγαπητέ Ντάνιελ δώσε λίγη προτεραιότητα στην ανθρώπινη θέληση και δράση, δεν γίνονται όλα από το κισμέτ.

Όσο για το αν η εκδίκηση λυτρώνει, είμαι κακός, είμαι μοχθηρός ναι είμαι και κρετίνος το ξέρω, δεν χρειάζεται να μου το πείτε, αλλά η απόδοση δικαιοσύνης από εσένα τον ίδιο λυτρώνει, πως να το κάνουμε, σου δίνει την ικανοποίηση της επαναφοράς της τάξης. Τώρα αν είναι ηθική/δίκαιη/σωστή είναι άλλο ζήτημα και φυσικά δεν θα κάτσω να το σχολιάσω τώρα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

soter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη soter
Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O soter έγραψε στις 00:35, 22-06-11:

Έχω εκδικηθεί πολύ κόσμο. Ότι νιώθεις καλύτερα νιώθεις....αλλά πολύ κούραση ρε παιδί μου. Πού να βρίσκεις τώρα φτυάρι, τσάπα, άλλοθι.....άσε που κάνεις και ένα σπίτι χάλια...

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στον Μορφέα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 27-06-11 στις 18:06. Αιτία: merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους