Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ʽευσπλαχνίαʼ δυσκολεύεται να ενώσει τον κόσμο γιατί υπάρχουν σημαντικές ʽσπλαχνικέςʼ διαφορές που βιολογικά είναι δυστυχώς απωθητικές σε πολλούς ανθρώπους. Η αλληλοκατανόηση είναι μια δοκιμασμένη έννοια που οδήγησε στην μεταμοντέρνα ηθική της ʽανεκτικότηταςʼ.
Να ΄τες πάλι "οι διαφορές"... Δεν το έλεγα εγώ ότι μας απασχολούν περισσότερο απ' ό,τι οι ομοιότητες; :lol:

Η αλληλοκατανόηση και η συμπόνια (compassion) αναφέρονται εδώ με την ετυμολογική τους βαρύτητα περισσότερο, παρά με την έννοια που μοιραία τους έχουμε δώσει στην καθημερινότητα και φέρουν το βάρος της ...ανεκτικότητας.

Συμπονώ από το συν (μαζί) και το ρήμα πονώ (πονάω μαζί με κάποιον)= η συναίσθηση του πόνου που νιώθει κάποιος άλλος ή των δεινών που τον πλήττουν σε συνδυασμό με την επιθυμία να τον ανακουφίσεις από αυτά. (wiki)

Η συμπόνια με αυτήν την έννοια, ...ως ενσυναίσθηση, έχει τις ρίζες της στην ίδια τη μορφολογία του εγκεφάλου μας, όπως θα ανακαλύψεις αν διαβάσεις αυτό το ποστ και δεις τον Θεό Ramachandran:

Εκ των πραγμάτων, δεν είσαι συνδεδεμένος μόνο μέσω του Facebook, και του διαδικτύου, στην πραγματικότητα είσαι κυριολεκτικά συνδεδεμένος μέσω των νευρώνων σου. Και υπάρχουν ολόκληρες αλυσίδες νευρώνων στον περιβάλλοντα χώρο, που συνομιλούν μεταξύ τους. Και δεν υπάρχει πραγματικός διαχωρισμός μεταξύ της δικής σου συνείδησης και της συνείδησης κάποιου άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Διάβασα τα κείμενα που μου πρότεινες, δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτά που λες απαντάνε στους δικούς μου προβληματισμούς. Αμφιβάλλεις για παράδειγμα ότι η συμπόνια εμπεριέχει δυνητικά (ως ισχυρή πιθανότητα) τη σχέση μεταξύ ισχυρού – ασθενές; Εγώ ο ισχυρός δεν συμπονώ τον κακομοιρούλη που υποφέρει; Μπορεί αυτή η έννοια να εφαρμοστεί παγκόσμια για έναν καλύτερο κόσμο; Μάλλον θα αρκεστούμε στη γνωστή «φιλανθρωπική βοήθεια» προς τα παιδάκια του Τρίτου Κόσμου και αυτό ήταν.

Κι εγώ συμφωνώ στην ʽετυμολογική βαρύτηταʼ αυτών των εννοιών και ξεκαθάρισα απʼ την αρχή ότι κάθε ανάλογη κίνηση όπως αυτή της Χάρτας κάνει καλό. Συμφώνησα επίσης ότι η ʽσύνθεσηʼ είναι κρίσιμη σε κάθε προσπάθεια συνεννόησης, επομένως περισσότερο με ενδιαφέρουν οι «συνδετικοί» κρίκοι των διαφορών παρά οι διαφορές καθʼ αυτές.

Νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωθούμε στην αποτελεσματικότητα της Χάρτας και λιγότερο αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διάβασα τα κείμενα που μου πρότεινες, δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτά που λες απαντάνε στους δικούς μου προβληματισμούς. Αμφιβάλλεις για παράδειγμα ότι η συμπόνια εμπεριέχει δυνητικά (ως ισχυρή πιθανότητα) τη σχέση μεταξύ ισχυρού – ασθενές; Εγώ ο ισχυρός δεν συμπονώ τον κακομοιρούλη που υποφέρει; Μπορεί αυτή η έννοια να εφαρμοστεί παγκόσμια για έναν καλύτερο κόσμο; Μάλλον θα αρκεστούμε στη γνωστή «φιλανθρωπική βοήθεια» προς τα παιδάκια του Τρίτου Κόσμου και αυτό ήταν.
Δεν νομίζω ότι η Χάρτα μιλά για φιλανθρωπία των ισχυρών προς τους αδύναμους. Δεν καταλαβαίνω πώς κατέληξες εκεί.
Η δική μου εκτίμηση είναι πως επικεντρώνεται στα κοινά σημεία όλων των θρησκειών με στόχο να μας υπενθυμίσει πως πέρα από κοινωνικοπολιτικές διαφορές είμαστε όλοι άνθρωποι με ίδιους στόχους, όνειρα, φόβους ανησυχίες. Σε κάθε περίπτωση πάντως, κινείται γύρω από τη γεφύρωση θρησκευτικών διαφορών και δεν υπαινίσσεται καν φιλανθρωπική βοήθεια.
Ο στόχος της Άρμστρονγκ, όπως δήλωσε η ίδια, είναι να επανέλθει η συμπόνια στο κέντρο των ηθικών και θρησκευτικών παραδόσεων.

Με την ευκαιρία, ένα βίντεο για την 1η επέτειο του θεσμού:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Πολύ glamorous το videaki. Τι να πω; Μακάρι να μας βγει σε καλό! :)

Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι η Χάρτα της Ευσπλαχνίας προετοιμάζει την νέα θρησκεία της Παγκόσμιας διακυβέρνησης; Είμαι υπερβολικός ε; :crazy: Μήπως τελικά αυτή η νέα υπερπλούσια, υπερεθνική ελίτ κερδοσκόπων προετοιμάζει την εκτόνωση των θρησκευτικών της αισθημάτων με τη συμπόνια στα υπόλοιπα εμάς "πεινασμένα" ανθρωπάκια; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν αποκλείω τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...κοινά σημεία όλων των θρησκειών ... Σε κάθε περίπτωση πάντως, κινείται γύρω από τη γεφύρωση θρησκευτικών διαφορών ...

Προσωπικά, δεν αποκλείω τίποτα...

Προσωπικά, αγαπημένη μου Ίσι, αποκλείω την περίπτωση, να γεφυρωθεί ποτέ η θρησκευτική παρακαταθήκη του Εσταυρωμένου, με τις θρησκευτικές δοξασίες των Σταυρωτών, όσο και των Σταυροφόρων:redface:!
Εξάλλου, θεωρώ, ότι οι άνθρωποι έχουμε μεγαλυτερη ανάγκη να διακρίνουμε τις διαφορές και όχι τα "κοινά σημεία"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τελικά, ο χρυσός κανόνας που διέπει κάθε θρησκεία είναι ο χρυσός: μόνον αυτός συντηρεί, κοντά τώρα και κάτι χιλιετίες, την βλακεία των ανθρώπων, απέναντι σε κάθετι που λάμπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χριστιανοί προστατεύουν από την αστυνομία Μουσουλμάνους την ώρα που προσεύχονται, κατά τη διάρκεια των γεγονότων στην Αίγυπτο, στην πλατεία Ταχρίρ:







Κοντά στα Χριστούγεννα επειδή υπήρξαν κάποια μεμονωμένα επεισόδια με χριστιανούς και μουσουλμάνους, οι μουσουλμάνοι έκαναν ανθρώπινη αλυσίδα προστασίας στις χριστιανικές εκκλησίες που γιόρταζαν τα Χριστούγεννα στις 7-1-2011. Πρόκειται για Κόπτες Χριστιανούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top