Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

  • VW Passat 1.6 Lim.

  • Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

  • Opel Vectra Elegance 1.8

  • Άλλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σιγά καλέ Φασούλα:P Σε τι μπήκες μέσα;Στην διαφημιστική μινιατούρα;:P

:P :P :P :P


Την συγκεκριμενη έκδοση αγόρασε πριν 1 μηνα συνάδελφος που είναι 1,86 και η γυναίκα του άλλο τόσο(το δε δεκαπεντάχρονο παιδί τους ίδιο μποι με μενα) και δεν είχαν προβλημα

1,85 είμαι, δεν είπα ρε χαζό ότι δεν χωράω αλλα ειναι βασικό να έχεις μια ικανοποιητική διαφορά μεταξύ του κεφαλιού σου και της οροφής.
Σε ενδεχόμενο χτύπημα υπάρχει η περίπτωση να σπάσεις τον αυχένα σου.

Ε τωρα αν εσυ είσαι πιο ψηλός πάρε το open top:D
Υ.Γ.Αν το σκεφτεσαι σοβαρα διαλεξε μεταλλικο χρώμα(extra χρέωση), ή το μπλε ηλεκτρικ ή αυτο που είναι σαν μπορντω ή αν δεν ντρεπεσαι να το κυκλοφορήσεις το purple που είναι όνειρο(εντάξει και ελαφρως γυναικείο:D).Με τίποτα μην παρεις αυτο που ειναι πρασινο(κάπως αλλιως το λενε αλλα δεν θυμαμαι) εκτός αν το δεις live και σου αρέσει γιατί στον καταλογο δείχνει τέλειο αλλά......

Κόκκινο ή μαύρο (τουλάχιστον στα χρώματα τα έχουμε βρει με την γυναίκα μου

Υ.Γ.2 Και κράτα μια πισινή για τα επιπλεον έξοδα μέχρι να δεις το τελικο τιμολογιο(προφανώς σου δειξαν κοστολόγιο τώρα) απο ενδιαφερον στο λέω...:)

Το ξέρω βρε και σε ευχαριστώ:kissing: :) Όταν καταλήξω στα 2-3 αυτοκίνητα που με ενδιαφέρουν θα πάω για test-drive και θα ζητήσω τα πάντα αναλυτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
@doo peugeuot δεν μου αρέσουν


εσύ χάνεις τα κοννέ μου :P


Λοιπόν...
  • κοκκινο χρώμα = σε μια πενταετία ξεβαμένο ξεθωριασμένο (Εκτος αν σκοπεύεις να το πουλήσεις νωρίτερα κι άρα δε σε νοιάζει)
  • μαύρο χρώμα = ακόμα και απ το πλυντήριο να βγει, σε μια ωρα ειναι απλυτο, κάθε κόκος σκόνης φαίνεται πολύ
απο όσα αναφέρθηκαν εγώ είμαι μαζί με τη doo (εφόσον λες δεν σου αρέσουν τα peugeot :mad:)
fiesta και polo.... :) (έτσι για να τρως τη σκονη μου με ενα απλο πεζουδάκι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
To C2 είναι φοβερό αλλα έχω ακούσει απο διάφορους ότι βγάζει προβλήματα σε ηλεκτρικά και εγκέφαλο οπότε το έχω βγάλει απο την λίστα (και στην τελική γιατί να ρισκάρω ενώ κάποια είναι εγκυημένα ότι δεν βγάζουν προβλήματα?)


Α, καλα! Δεν το συζηταμε! Δεν εχω ακουσει κατι, αλλα για να το λενε πολλοι μαλλον ετσι θα ειναι.. :) Ξεχνα το! :P

Πάντως τα 101 άλογα του ibiza ακούγονται ενδιαφέροντα:hmm:
Θύμισε μου να σε πάω βόλτα μόλις το πάρω!:D

Το εχει η αδερφη μου ενα 8μηνο, και ειναι και νεα οδηγος..
Αν θες να σε παει βολτα για να το "δεις".. πες! :P


Για φιεστα εγω θα σου ελεγα οχι, τα peugeot ειναι καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
εσύ χάνεις τα κοννέ μου :P


Λοιπόν...
  • κοκκινο χρώμα = σε μια πενταετία ξεβαμένο ξεθωριασμένο (Εκτος αν σκοπεύεις να το πουλήσεις νωρίτερα κι άρα δε σε νοιάζει)
  • μαύρο χρώμα = ακόμα και απ το πλυντήριο να βγει, σε μια ωρα ειναι απλυτο, κάθε κόκος σκόνης φαίνεται πολύ
απο όσα αναφέρθηκαν εγώ είμαι μαζί με τη doo (εφόσον λες δεν σου αρέσουν τα peugeot :mad:)
fiesta και polo.... :) (έτσι για να τρως τη σκονη μου με ενα απλο πεζουδάκι :P)

Το polo είναι αρκετά λιτό μέσα, άσε που η έκδοση που είδα είχε 14.800 και γενικά δεν μου έκανε και πολύ εντύπωση (έχει και ακριβά ανταλακτικά να θυμάμε καλά)
Πιο πολύ για κόκκινο το βλέπω πάντως
https://www.in.gr/auto/tests/introduction.asp?lngTestID=44733
Thanks για τα κονέ αλλα δυστηχώς είναι σε άλλη μάρκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Το καλύτερο τουτού για τον τζόνιμ είναι αυτό των flintstones :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το καλύτερο τουτού για τον τζόνιμ είναι αυτό των flintstones :hehe:

:P :P :P :P

Ναι αλλα δεν έχει σε κόκκινο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Προφανώς και θα καταλαβατε οτι ψαχνουμε να παρουμε καινουριο αμαξακι.. :D
Και φυσικα ηρθα να ζητησω συμβουλη.. :P :redface:

Το βασικό που μας αρεσει ειναι το Astra 1.4 και μετα το Golf. Το Astra το ειδαμε απο κοντα, το Golf οχι ακομα..
Εσεις τι γνωμη εχετε; ποια τα + και τα - ? Εχετε προσωπικη εμπειρια απο καποιο απο αυτα τα δυο;
Και γενικα, αν εχετε να μου προτεινετε κανενα αλλο αυτοκινητακι της ιδιας ταξεως (και γυρω στα 15-16.000)... ευπροσδεκτες και καλοδεχουμενες οι γνώμες σας..

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μπράβο, καλορίζικο και καλοτάξιδο όποιο κι αν είναι τελικά αυτό.
Για να κάνεις μια σωστή επιλογή θα πρέπει πρώτα από όλα να αξιολογήσεις τις ανάγκες σου. Σήμερα υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές που προσφέρουν πολλές διαφορετικές δυνατότητες.
Σίγουρα όμως αυτά τα δύο μοντέλα που αναφέρεις είναι από τα κορυφαία στην κατηγορία τους. Το οικονομικό όριο όμως που έχεις θέσει, ίσως σε υποχρεώσει να κάνεις συμβιβασμούς στον εξοπλισμό, χωρίς να είμαι και απόλυτα βέβαιως.
Απλά και μόνο για να προτείνω κι άλλη μια εναλλακτική λύση, θα σου έλεγα να δεις και το Toyota Auris, στην ίδια κατηγορία.
Επίσης με αυτά τα χρήματα θα μπορούσε κανείς να αποκτήσει το Peugeot 207, λίιιγο μικρότερο από τα παραπάνω, αλλά full εξοπλισμένο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
το οικονομικο οριο το θεσαμε με βαση κατ'αρχην το ποσα μπορουσαμε να διαθεσουμε και δευτερον αφου "φτιαξαμε" οπως θελαμε το astra και ειδαμε οτι βγαινει σε αυτη την τιμη με ολα οσα θελουμε..
το auris που λες δεν το ξερω, θα παω να το δω.. εγω ελεγα και για το corolla.. :hmm:
(τα peugeot δεν τα χωνευω..) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το golf σειρά 4 το είχα για 4 χρόνια, είναι πολύ καλό... ΑΝ ΚΑΙ τα έχει τα μειονεκτήματά του. Τόσο αυτό όσο και η εταιρεία.
Αλλά, το καινούριο κάνει τόσα; Ή λέτε για 1400 κυβικά;

Για μένα τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ είναι τα ιαπωνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
βασικα για 1400 λεμε, αλλα δεν ξερω ΚΑΘΟΛΟΥ ποσο μπορει να κανει..

... οταν λες μειονεκτηματα γιδακι μου; ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ δεν ξέρω καθόλου αν το 1400 τοκαινούριο "τραβάει". ΤΟ παλιό ήταν λίγο βάρκα, στα 1400.

θα στα πω αναλυτικά το απόγευμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Για 1400 λέει Γιδάκι.
Αν το Αtrsa το φτιάξατε με τα καλούδια που επιλέξατε και είστε μέσα στα οικονομικά σας όρια, τότε θεωρώ οτι είναι μια πολύ καλή και τίμια αγορά.
Το corolla πλέον βγαίνει μόνο sedan (με κ@λο) πράγμα που εμένα μου κάνει λίγο γεροντίστικο. Η χωρίς κ@λο έκδοση του corolla πλεόν λέγεται Auris και είναι ένα πάρα πολύ καλό και σύγχρονο αυτοκίνητο.
Γενικά έχεις απορρίψει τα γαλλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως είμαι peugeot-maniac :P
206 ή 207 :)


τα τελευταία Golf δεν έχουν βγει πολύ καλά (λένε)
όσο για τα Opel.... είναι μάλλον σταθερή αξία (επίσης λένε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως το Astra το 1400 δεν τραβάει.. έχει πολύ βαρύ αμάξωμα. :)

Α.. και τα Opel γενικά καίνε πολύ να ξέρεις, αν και ειναι πολύ αξιόπιστα και άνετα (στα συν το ότι αν δεν απατώμαι έχει mp3 player στον βασικό εξοπλισμό :D). Α.. επίσης τα Astra δεν έχουν καθόλου θήκες για μικροπράγματα να ξέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, όλα αυτά που είπε το Καγιράκι είναι σωστά, βέβαια πλέον όλα τα αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας, λίγο ή πολύ, δεν τραβάνε, λόγω αύξησης του βάρους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
θα στα πω αναλυτικά το απόγευμα! :)

ντατσει.. πε'ιμενω... :)

Το corolla πλέον βγαίνει μόνο sedan (με κ@λο) πράγμα που εμένα μου κάνει λίγο γεροντίστικο. Η χωρίς κ@λο έκδοση του corolla πλεόν λέγεται Auris και είναι ένα πάρα πολύ καλό και σύγχρονο αυτοκίνητο.

αρα ουσιαστικα λεμε το ιδιο αυτοκινητο;;; :hmm:

Γενικά έχεις απορρίψει τα γαλλικά;

γαλλικα οταν λες εννοεις peugeot; ή και καμια αλλη μαρκα;

τα τελευταία Golf δεν έχουν βγει πολύ καλά (λένε)
όσο για τα Opel.... είναι μάλλον σταθερή αξία (επίσης λένε)

για το Golf εχω ακουσει και εγω καποια ασχημα πραγματα..
για τα opel ειμαι σιγουρη γιατι εχουμε πολλα στην οικογενεια και πιο πολυ γενικα τεινω προς τα εκει..αλλα πρεπει να τα δουμε ολα για να εχουμε αντικειμενικη αποψη και να παρουμε τη σωστοτερη αποφαση.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Πάντως το Astra το 1400 δεν τραβάει.. έχει πολύ βαρύ αμάξωμα. :)

Α.. και τα Opel γενικά καίνε πολύ να ξέρεις, αν και ειναι πολύ αξιόπιστα και άνετα (στα συν το ότι αν δεν απατώμαι έχει mp3 player στον βασικό εξοπλισμό :D). Α.. επίσης τα Astra δεν έχουν καθόλου θήκες για μικροπράγματα να ξέρεις..

σοβαρα;;; εγω το corsa που εχω γενικα μπορω να πω οτι καιει... τιποτα.. δλδ.. τιποτα ..ξεχναω να βαλω βενζινη που λενε.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν μιλάμε για χωρίς κ@λο, τότε ναι λέμε το ίδιο αυτοκίνητο.
Εκτός από τα peugeot, που δεν είναι καθόλου άσχημα αυτοκίνητα (το 207 είναι κουκλί και πολύ τίμια πρόταση), γαλλικά επίσης είναι και τα renault και τα citroen (για τα οποία είμαι λιγάκι επιφυλακτικός).

Πάντως για να γίνω πιο σαφής και μην σε μπερδεύω περισσότερο, αν ήμουν στη θέση σου θα ήμουν μεταξύ του Peugeot 207 και του Τοyota Auris.



Το corsa καίει σαφώς λιγότερο λόγω μικρότερο βάρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
σοβαρα;;; εγω το corsa που εχω γενικα μπορω να πω οτι καιει... τιποτα.. δλδ.. τιποτα ..ξεχναω να βαλω βενζινη που λενε.. :confused:

Το 1600άρι πάντως έκαιγε σχετικά πολύ.. τι να σου πω τώρα.. :confused:

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι μαμάτο αμάξι, με φοβερό υπολογιστή ταξιδίου που μόνο καφέ δεν κάνει, φοβερό design, άνετους χώρους (δοκιμασμένα :redface::P) και όλα μια χαρά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top