Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μην φτασουμε στα γελοια της τουρκιας οπου οι προοδευτικοι απαγορευουν τη μαντηλα,,και οι ισλαμιστες την υποχρεωνουν..

η δικτατορια μπορει να ειναι αθεη ή ενθεη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μην φτασουμε στα γελοια της τουρκιας οπου οι προοδευτικοι απαγορευουν τη μαντηλα,,και οι ισλαμιστες την υποχρεωνουν..

η δικτατορια μπορει να ειναι αθεη ή ενθεη..


κάτι τέτοιες ατάκες με τρελαίνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δες τη βορεια κορεα,,ή και τα αλλα κομμουνιστικα καθεστωτα παλια..

στην τουρκια ο στρατος ειναι κατα των ισλαμιστων και υπερ του κοσμικου κρατους..

η αρχη και επιβολη του ενος..χωρις δημοκρατια δεν ειναι θεμα θρησκειας..
ο χιτλερ ηταν ενθεος?


η απαγορευση θρησκειας ειναι το ιδιο εγκλημα οσο και η επιβολη μιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πιστέψεις σε κάτι ή όχι. Από εσένα εξαρτάται σε κάθε περίπτωση. Αυτό που μπορεί όμως να κάνει είναι να σου απαγορεύσει να εκδηλώνεσαι ανάλογα με το τι προστάζει ή κάθε θρησκεία, ή αντίστοιχα να τα ακολουθείς.

Η θρησκεία όμως δεν καθορίζει το αν ένα πολίτευμα είναι δημοκρατικό ή όχι. Αυτό είναι απλά μια συνέπεια. η Β. Κορέα είναι ένα αυταρχικό κράτος για πολλούς λόγους. Λογικό είναι να επιβάλλεται στο μέσο πολίτη, και εδώ η θρησκεία είναι απλά μια πτυχή αυτού. Δεν εξαρτάται από αυτή όμως, είναι άλλοι οι λόγοι που το οδήγησαν εκεί. Και το ίδιο ισχύει και για θεοκρατούμενα ακόμη κράτη όπως το Ιράν. Για να φτάσει η θρησκεία να έχει επηρροή σε ένα κράτος σημαίνει πως είναι ήδη ευάλωτο σε πολλούς άλλους τομείς.

Για το λόγο αυτό ένα κράτος δεν ορίζεται από τη θρησκεία, κι αν ορίζεται κακώς ορίζεται. Και αντίστροφα με αυτά που είπα πριν δεν υπάρχουν άθεα κράτη, υπάρχουν κοσμικά κράτη. Το κοσμικό κράτος έπεται του προοδευτισμού ( όπως και πολλά άλλα επίσης ). Μου λες για την Τουρκία που είναι ένα ημιδημοκρατικό κράτος στο οποίο από πίσω κάνει κουμάντο ο στρατός. Δεν αναφέρεις όμως ολόκληρη τη δυτική Ευρώπη, την Ιαπωνία, τη Ν. Κορέα, ή ακόμη και τις ΗΠΑ.

Όταν μια κοινωνία έχει σταθερές βάσεις και δομές, και έχει ωριμάσει αρκετά ώστε να μη χειραγωγείται από τον καθένα αποτέλεσμα είναι και η όποια ελευθερία σε αυτά τα θέματα. Γιατί το θέμα της θρησκείας έχει διαχωριστεί από την πολιτική και δεν έχει πρακτικά μεγάλη επηρροή κάπου.
Σε χώρες πάλι όπου υπάρχει διαφθορά, ο κόσμος υπακούει σε προκαταλήψεις, και είναι κατά κύριο λόγο αμόρφωτος υπάρχει γόνιμο έδαφος για να εξελιχθεί πάνω το οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Μα και βεβαια εχουμε Ανεξιθρησκεια.Το συζηταμε;Ουτε κρατικο προσυλητισμο βεβαια.
Πρωτοφανές:Σχολείο ζητάει υπεύθυνη δήλωση νηστείας απο κηδεμόνες για τους μαθητές
Όπως αναφέρει το
Ράδιο Λασίθι
, μαθητές του δημοτικού σχολείου στο Χωριό Κεντρί του Δήμου της Ιεράπετρας, γύρισαν στο σπίτι με ένα έγγραφο, στο οποίο καλείται ο κηδεμόνας να υπογράψει δήλωση η οποία αναφέρει ότι ο μαθητής έχει προετοιμαστεί για να μεταλάβει λίγο πριν την Μ. Εβδομάδα

Το κωμικό-τραγικό γεγονός το οποίο δεν έχει καταγραφεί σε άλλο σχολείο, πραγματικά γεννά ένα σωρό από ερωτηματικά για την λειτουργία των θεσμών και των προσώπων που τα στελεχώνουν.
Το Ράδιο Λασίθι επικοινώνησε με την Μητρόπολη Ιεραπύτνης και Σητείας, και ενημερώθηκε πως δεν εχει ζητηθεί τέτοιο χαρτί απο την πλευρά της Εκκλησίας και του Ιερέα.
Εγινε προσπάθεια επικοινωνίας με την Διεύθυνση της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, όμως αυτό δεν επιτευχθη.
Ο Πρόεδρος της σχολικής επιτροπής και αντιδήμαρχος Ιεράπετρας κ. Κουγιουμτζάκης, δικαιολόγησε το γεγονός σαν μη προκλητικό και φυσικό και ανακοίνωσε ότι ακόμα και αν δεν υπάρχει υπογεγραμμένη δήλωση του γονέα, τα παιδιά θα μεταλάβουν.
Πηγη:www.alfavita.gr
Καλωσηρθες Μεσαιωνα!
Καταρχην δεν εχει καμια δουλεια το σχολειο να πηγαινει τα παιδια στην εκκλησια να μεταλαβουν.Ειναι αυτο που ελεγα παραπανω
Ειναι δυνατον να διδασκονται τα παιδια απο το νηπιαγωγειο ηδη,οτι μια ειναι η αληθινη θρησκεια και μετα να λεμε οτι δεν κανει το κρατος προσυλητισμο;
Οποτε,εφοσον το ιδιο το κρατος προσυλητιζει,σαφως και δεν υπαρχει ανεξιθρησκεια.Διοτι αν σε εχουν γαλουχισει απο την κουνια σου για καποια πραγματα,δεν εχεις την ελευθερια να πιστευεις όπου θες ή και καθολου,καθως με υπουλο τροπο σε εχουν καθοδιγησει σε αυτο που θελουν.Αυτη η ελευθερια ειναι πλαστη,οχι αληθινη.
Βεβαιως τον εκκλησιασμο τον επιβαλλει το Υπουργειο Παιδειας.Μην ξεχναμε...Υπουργειο Παιδειας και Θρησκευματων ειναι,μονο που δεν ειναι σωστος ο τιτλος.Αντι για Θρησκευματων,Χριστιανισμου επρεπε να γραφει.;)
Κατα δευτερον,ακομα πιο τραγελαφικο και γελοιο...εμ που τα πανε στην εκκλησια για να μεταλαβουν,ζητανε και υπευθυνη δηλωση αν εχουν νηστεψει..μπας και γινει καμια εκρηξη την ωρα της μεταλαβης,ή αμαρτησουν θανασιμα τα παιδακια επειδη δεν νηστεψαν.:hehe:
Σα δεν ντρεπομαστε λεω εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχα αν είναι δυνατόν τι άλλο θα δουμε σε αυτήν την χώρα. :hehe:
Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να νηστεύει ούτε να πάει εκκλησία με το σχολείο και γενικά να ακολουθεί οποιαδήποτε θρησκευτική τελετουργία σε αυτό.. Έχω φάει παρατήρηση από καθηγητές τύπου γιατί δεν μπαίνεις στην εκκλησία ή γιατί δεν έκανες το σταυρό σου στην προσευχή.
Άντε και καλό μεσαίωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ο χιτλερ ηταν ενθεος?

Η απαντηση ειναι πιθανων, παντως το γεγονος οτι σταλιν και η συμορια των ιλ δεν εχουν καποια θρησκεια ειναι γιατι αυτη η θρησκεια μπορει να παρεμβει στην πραγματικη θρησκεια αυτων των καθεστοτων που ειναι τα ιδια τα ατομα.

Ειναι πολυ ενδιαφερων το ποσο ΚΟΙΝΗ προπαγανδα εχουν οι δικτατορες με τους θεους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με την πλύση εγκεφάλου που γίνεται στα σχολεία και τον κατηχισμό (μάθημα Θρησκευτικών, επίσκεψη εκκλησίας για εκδρομή ή εκκλησιασμό, εικόνες πάνω από τον πίνακα, θρήσκοι καθηγητές, κάθε πρωί προσευχή, βίντεο σε εκδηλώσεις... κ.ά. πολλά) δεν νομίζω να αφήνουν να επικρατήσει α) η ελευθερία γνώμης και άποψης, β) η άνεση για τις ιδεολογίες του μυαλού σου γ) η ανεξιθρησκεία... Αν το διάταγμα των Μεδιολάνων το αποφάσισε, να το βράσω 2.000 χρόνια μετά... Το κακό είναι ότι ο άνθρωπος σε αυτήν την ηλικία δεν μπορεί να αποφασίσει τη θρησκεία του και δέχεται επιρροές από τους άλλους, λογικό να έχουμε 9/10 Ο.Χ., 9,5/10 βαφτισμένους Ο.Χ. ...! ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ...! Χθες όλη η Κωμόπολη στην εκκλησία ήτανε!

Α και για να ξέρετε, Η Ελλάς είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χώρα, που έχει ΥΠ.ΠΑΙ.Θ. ! Όχι απλώς είναι, αλλά είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
^Εδώ όλοι είχαν σηκωθεί και κράξανε τον Τσίπρα επειδή έκανε πολιτικό όρκο(κάτι απολύτως φυσιολογικό στην Ευρώπη)και όχι θρησκευτικό(όπως θρησκευτικό όρκο έκαναν πόσοι και πόσοι "σωτήρες" και "ειληκρινέστατοι" άνθρωποι της χώρας μας), μετά απορούμε κιόλας που είναι όλα σκάρτα σε αυτήν την χώρα...Μα αν ένας ολόκληρος λαός έχει σκάρτες αντιλήψεις(όχι μόνο στο θέμα της θρησκείας αλλά σε όποιο μα όποιο θέμα και αν πιάσεις)τι να περιμένεις...:knife::verymad::knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι ότι όλοι οι πολίτες Ο.Χ., δεν είναι επειδή πιστεύουν, είναι επειδή ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ να πιστεύουν μέσω του κατηχισμού και του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι όλοι οι πολίτες Ο.Χ., δεν είναι επειδή πιστεύουν, είναι επειδή ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ να πιστεύουν μέσω του κατηχισμού και του σχολείου.

Noμίζω ότι υπερβάλετε και μάλιστα σε ακραίο βαθμό σε αυτό το τόπικ(και όχι μόνο)...Τα θρησκευτικά και άρα και το σχολείο δεν μπορούν να αποτελέσουν σε καμία περίπτωση προσπάθεια κατηχισμού(έστω και ακούσια)γιατί πολύ απλά είναι η <<ώρα του παιδιού>>, κανείς δεν θα ασχοληθεί με αυτά παρά μόνον για τις εξετάσεις και όποιος θέλει μπορεί να πάρει και απαλλαγή από αυτό το μάθημα(έχω ζωντανό παράδειγμα από το σχολείο μου):P...Σαφώς και υπάρχουν και πειραγμένοι/ηλίθιοι/θρησκόπληκτοι που θέλουν σαν σωστοί <<Φαρισαίοι>> να βλέπουν όλους να είναι Ο.Χ. και κατά τα άλλα ας είναι και ψεύτες ας είναι εκμεταλευτές ας είναι και κλέφτες(φτάνει να κάνουν που και που τον σταυρό τους για ξεκάρφωμα), αλλά δεν βγήκε και κανένας στους δρόμους να σφάξει όποιον άπιστο έβλεπε μπροστά του όπως κάνουν οι Ισλαμιστές ούτε δικάστηκε κανένας με βάση την θρησκεία όπως πχ στην Τουρκία ή σε άλλα θεοκρατικά κράτη...;) Δεν είμαι και περήφανος για την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα ακόμη και στο θέμα των αντιλήψεων και ιδεολογιών αλλά μου φαίνεται τρομερά δύσκολο εώς ακατόρθωτο να υπάρξει κατήχηση σήμερα που δεχόμαστε πληροφοριές κυριολεχτικά από όλες τις γωνιές του πλανήτη(ΜΜΕ, ίντερνετ, βιβλία-και ούτε κατά διάνοια βέβαια τα σχολικά κοκ), my personal view...:P

Δεν είμαι και περήφανος για την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα ακόμη και στο θέμα των αντιλήψεων και ιδεολογιών αλλά μου φαίνεται τρομερά δύσκολο εώς ακατόρθωτο να υπάρξει κατήχηση σήμερα που δεχόμαστε πληροφοριές κυριολεχτικά από όλες τις γωνιές του πλανήτη(ΜΜΕ, ίντερνετ, βιβλία-και ούτε κατά διάνοια βέβαια τα σχολικά κοκ), για εμένα μόνον οι παθητικοί χαρακτήρες(αυτοί που θα ήταν τζιχαδιστές αν γεννιόντουσαν σε αραβική χώρα και ραβίνοι αν γεννιόντουσαν στο Ισραήλ κοκ)μπορούν πλέον(στον 21ο αιώνα) στα αλήθεια να επηρεαστούν από την δήθεν κατήχηση που γίνεται στην χώρα μας, my personal view...Δεν είμαι και περήφανος για την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα ακόμη και στο θέμα των αντιλήψεων και ιδεολογιών αλλά μου φαίνεται τρομερά δύσκολο εώς ακατόρθωτο να υπάρξει κατήχηση σήμερα που δεχόμαστε πληροφοριές κυριολεχτικά από όλες τις γωνιές του πλανήτη(ΜΜΕ, ίντερνετ, βιβλία-και ούτε κατά διάνοια βέβαια τα σχολικά κοκ), για εμένα μόνον οι παθητικοί χαρακτήρες(αυτοί που θα ήταν τζιχαδιστές αν γεννιόντουσαν σε αραβική χώρα και ραβίνοι αν γεννιόντουσαν στο Ισραήλ κοκ)μπορούν πλέον(στον 21ο αιώνα) στα αλήθεια να επηρεαστούν από την δήθεν κατήχηση που γίνεται στην χώρα μας, my personal view...:P

ΥΓ: Κατά λάθος μπερδεύτηκα και το πόσταρα δύο φορές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, ότι πειτε... Αλλά αν θελετε να δώσω παράδειγμα, θα δώσω εμένα...
Εγώ λοιπόν είμαι εσωτερικά άθεος, αλλά δεν μπορώ να το δηλώσω. Με το θρησκευτικό σύμβολο πακεταρισμένο γύρω μου στις 6/6 πλευρές, δε νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο υφίσταται ελευθερία. Απαλλαγή να πάρω, δεν πρόκειται (δε θέλω να με κοιτάνε σαν τέρας, όπως προαναφέρθηκε), εκκλησία μια φορά μόνο δεν πήγα, αλλά βοήθησα το 15μελές να στήσει τα θρανία και τα πράγματα..., όποτε το λέω η μάνα μου λέει "Καλά, μέχρι να φτάσεις στα 18 σου, δεν μπορείς να κρίνεις!" , όλοι γύρω μου είναι Ο.Χ. ...

Ε τι στο * δηλαδή που είναι η ανεξιθρησκεία, η ελευθερία. Εγώ μόνο πλύση εγκεφάλου και προπαγάνδα βλέπω. Εσείς που το διαβάζετε δεν ξέρω τι σκέφτεστε, αλλά εγώ πιστεύω ΑΥΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Φυσικα και στην Ελλαδα εχουμε ανεξιθρησκεια. Εχουμε την απολυτη ελευθερια να ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι. Το μονο κακο ειναι οτι δεν μας αφηνουν πια να το γραφουμε στις ταυτοτητες μας. Ειμαστε ελευθεροι να πληρωνουμε τους μισθους παπαδων και δεσποταδων της ορθοδοξιας μας, καθως και τα εξοδα της μεταφορας της καντηλας που ειναι αρχηγος του κρατους μας. Κανενας δεν μας εμποδιζει να διδασκουμε στα μικρα παιδακια τα θρησκευτικα μας και να τα υποχρεωνουμε να κανουν την προσευχουλα τους. Εμεις οι χ.ο. αποφασιζουμε αν θα επιτρεψουμε σε αλλες θρησκειες ή δογματα να ιδρυσουν τους ναους τους. Ειμαστε ελευθεροι να κρεμαμε τις εικονες μας στα σχολεια και τα αλλα δημοσια κτιρια. Μπορουμε να ονομαζουμε αγιο τον οποιο γερακο λεει ασυναρτησιες. Κανενας δεν μας εμποδιζει να πλαθουμε παραμυθακια για θαυματα, λειψανα που περπατανε και κρυφα σχολειά. Τα ΜΜΕ μας μπορουν ελευθερα να διαφημιζουν τις θρησκευτικες μας εκδηλωσεις και τις δηλωσεις των σοφων μας ιεραρχων. Εχουμε καθε δικαιωμα να απαγορευουμε θεατρικες παραστασεις που δεν ειναι συμφωνες με την ορθοδοξια μας και να στελνουμε στη φυλακη οσους μας κανουν αρνητικη κριτικη. Και πολλα αλλα ακομα. Αν καποιος μετα απο αυτα δεν πεισθηκε οτι εμεις οι χ.ο. εχουμε ανεξιθρησκεια, ο καλος θεουλης θα ριξει φωτια και θα τον καψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Το μονο κακο ειναι οτι δεν μας αφηνουν πια να το γραφουμε στις ταυτοτητες μας.

Ευτυχώς που το γράφει στο Απολυτήριο Γενικού Λυκείου. Είναι κι αυτό μια παρηγοριά, μετά το πλήγμα που δεχθήκαμε από την αφαίρεση του θρησκεύματος από την ταυτότητα.
Προσωπικά, παρά την απαλλαγή από το μάθημα που είχα στις τρεις τάξεις του Λυκείου (για την οποία υπήρξαν αντιδράσεις από τη διεύθυνση), μάλλον πρέπει να είμαι ευγνώμων που δεν ήθελαν να με τιμωρήσουν και να μην αναγράψουν την τιτανομέγιστη θρησκεία Χ.Ο. στο απολυτήριό μου.

Καλή Ανάσταση να έχουμε (εμείς; - μακάβρια ευχή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ευτυχώς που το γράφει στο Απολυτήριο Γενικού Λυκείου.

Πείτε μου ότι δεν ισχύει αυτό. Θα ξεθάψω το απολυτήριό μου για να τσεκάρω. Τέλειωσα το 2005, γραφόταν το θρήσκευμα τότε;

Μπορεί να ξεφύγει σε οφφ τόπικ μονοπάτια αν πλατειάσουμε, αλλά θα το θέσω γιατί έχει να κάνει με το θέμα του θρεντ: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για βάφτιση μωρού, ενώ οι γονείς του μωρού δεν πιστεύουν, δεν είναι χριστιανοί και δε θέλουν να βαφτίσουν το μωρό. Discuss. Τι θα κάνατε; Θα το αποφεύγατε; Αν ναι, πώς; Αν όχι, δεν είναι άλλο ένα λιθαράκι στη διατήρηση του ψιλοακραίου προσηλυτισμού και του ψιλομεσαίωνα; Ελαφρώς διαφορετικό/όχι πολύ διαφορετικό: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για θρησκευτικό γάμο ενώ το ζευγάρι θέλει πολιτικό γάμο. Πόσοι το βιώσατε και πώς το αντιμετωπίσατε τελικά;

edit: Για Θρησκευτικά και απαλλαγή. Εγώ δεν είχα πάρει ποτέ, στο Γυμνάσιο ήμουν η πιο γαμάτη μαθήτρια Θρησκευτικών έβερ, θυμόμουν απ' έξω όλες τις ιστοριούλες με απίστευτη λεπτομέρεια και θυμάμαι μια φορά ο καθηγητής με ρώτησε μια "ερώτηση κρίσεως" (προσέξτε, ερώτηση κρίσεως για μεταφυσικά πράματα, αλλά οκ αγνοείστε το οξύμωρο) στην οποία θυμάμαι ακόμα και τώρα πολύ πολύ έντονα ότι ούτε κατάλαβα τι ρώτησε, ούτε τι ήθελε να του απαντήσω ούτε και κατάλαβα τι αρλούμπες αράδιασα, αλλά του φάνηκε τόσο μα τόσο γαμάτο αυτό που απάντησα που είπε ότι στο εξής θα ρωτάει την ερώτηση και θα περιμένει αυτήν την απάντηση. Θυμάμαι ότι είχε να κάνει με το "δέντρο της ζωής".

Α ναι για απαλλαγή ήθελα να πω, παρένθεση τέλος. Η αδερφή μου έκανε χαρτιά για να πάρει απαλλαγή στο Λύκειο και έφαγε και η ίδια αλλά κυρίως οι γονείς μου τόσο πρήξιμο που στο τέλος της είπαν "δεν μπορείς απλά να κάθεσαι μέσα και να μην ασχολείσαι καν, να μην προσέχεις καθόλου;" και τελικά ο διευθυντής συμφώνησε ότι μπορούσε να πάρει μια "άτυπη απαλλαγή" και να ασχολείται με κάποιο άλλο μάθημα εκείνη την ώρα. Οπότε για τα Θρησκευτικά, άλλαζε θρανίο, πήγαινε πίσω-πίσω, και διάβαζε Μαθηματικά ή Φυσική ή κάτι. Όλα αυτά περί το 2008 λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Πείτε μου ότι δεν ισχύει αυτό. Θα ξεθάψω το απολυτήριό μου για να τσεκάρω. Τέλειωσα το 2005, γραφόταν το θρήσκευμα τότε;

Μπορεί να ξεφύγει σε οφφ τόπικ μονοπάτια αν πλατειάσουμε, αλλά θα το θέσω γιατί έχει να κάνει με το θέμα του θρεντ: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για βάφτιση μωρού, ενώ οι γονείς του μωρού δεν πιστεύουν, δεν είναι χριστιανοί και δε θέλουν να βαφτίσουν το μωρό. Discuss. Τι θα κάνατε; Θα το αποφεύγατε; Αν ναι, πώς; Αν όχι, δεν είναι άλλο ένα λιθαράκι στη διατήρηση του ψιλοακραίου προσηλυτισμού και του ψιλομεσαίωνα; Ελαφρώς διαφορετικό/όχι πολύ διαφορετικό: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για θρησκευτικό γάμο ενώ το ζευγάρι θέλει πολιτικό γάμο. Πόσοι το βιώσατε και πώς το αντιμετωπίσατε τελικά;



Προσωπικα μου ακουγεται ζω για τους αλλους η ζω τη ζωη των αλλων...θεωρω δεδομενο αν δεν θελουμε θρησκευτικο δν θα τ κανουμε...τι θα πει τι θελουν οι αλλοι...απο που κ ως που θα τς ρωτησουμε ...σε οποιον δν αρεσει ας κοψει τη καλημερα. Η φιλη μου πχ παντρευτηκε κ το εκανε οπως ηθελε η οικογενεια του ωστε να μην μιλαει το σοι οπως μου ελεγε...αυτα μ φαινονται υπερβαση...να καταπιεστω εγω και ο αλλος για να μην μιλανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δυστυχώς είναι εύκολο να το λες, όμως αν η άρνησή σου για θρησκευτικό γάμο/βάφτιση ξεσηκώνει τσακωμούς, αντιδράσεις, φωνές και τέτοια, τότε είναι εύκολο να αρχίσεις να ενδίδεις και να λες "έλα μωρέ, ας το κάνουμε, σιγά, ούτως ή άλλως για μας δεν αλλάζει κάτι, δεν πιστεύουμε, απλά το κάνουμε για να μη χαλάσουμε την καρδιά της πεθεράς/μαμάς/μπαμπά/κάποιου". Απ' τη μια ακούγεται ανώδυνο ("να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας"), απ' την άλλη πιστεύω ότι δεν είναι. Δεν είναι μόνο κοινωνικό θέμα, έχει προεκτάσεις που όντως θεωρητικά αγγίζουν τον προσηλυτισμό. Ακριβώς με την πίεση του "θα μας σχολιάζουν στη γειτονιά" ή "μα η θεία Μαρίκα μας είχε καλέσει στη βάφτιση, πρέπει να κάνουμε κι εμείς βάφτιση", συνεχίζεται η νοοτροπία ότι είναι απαράδεκτο να είσαι άθεος/άθρησκος και ότι το μόνο αποδεκτό και φυσιολογικό είναι το να είσαι θρησκευόμενος και φυσικά αποκλειστικά και μόνο χριστιανός ορθόδοξος. Οι πολιτικές τελετές, πχ πολιτικός γάμος, απαξιώνονται ως ανούσιες και έχουν και ένα άρωμα "μη πραγματικού γάμου", έχω ακούσει πάμπολλες φορές την εξιστόρηση κουτσομπολιών ως "αρχικά παντρεύτηκαν με πολιτικό και μετά από λίγο καιρό παντρεύτηκαν και κανονικά".

Τέλος πάντων, θεωρητικολογία απ' τη μια, απ' την άλλη το βρίσκω όντως ύπουλο και συγκαλυμμένο προσηλυτισμό που καλά καλά ούτε οι θύτες (οικογένεια που γκρινιάζει) δεν το καταλαβαίνει ότι τον κάνει, ακριβώς λόγω αυτής της νοοτροπίας ότι αν δεν κάνεις θρησκευτική τελετή στην εκκλησία, τότε σα να μην έκανες τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δυστυχώς είναι εύκολο να το λες, όμως αν η άρνησή σου για θρησκευτικό γάμο/βάφτιση ξεσηκώνει τσακωμούς, αντιδράσεις, φωνές και τέτοια, τότε είναι εύκολο να αρχίσεις να ενδίδεις και να λες "έλα μωρέ, ας το κάνουμε, σιγά, ούτως ή άλλως για μας δεν αλλάζει κάτι, δεν πιστεύουμε, απλά το κάνουμε για να μη χαλάσουμε την καρδιά της πεθεράς/μαμάς/μπαμπά/κάποιου". Απ' τη μια ακούγεται ανώδυνο ("να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας"), απ' την άλλη πιστεύω ότι δεν είναι. Δεν είναι μόνο κοινωνικό θέμα, έχει προεκτάσεις που όντως θεωρητικά αγγίζουν τον προσηλυτισμό. Ακριβώς με την πίεση του "θα μας σχολιάζουν στη γειτονιά" ή "μα η θεία Μαρίκα μας είχε καλέσει στη βάφτιση, πρέπει να κάνουμε κι εμείς βάφτιση", συνεχίζεται η νοοτροπία ότι είναι απαράδεκτο να είσαι άθεος/άθρησκος και ότι το μόνο αποδεκτό και φυσιολογικό είναι το να είσαι θρησκευόμενος και φυσικά αποκλειστικά και μόνο χριστιανός ορθόδοξος. Οι πολιτικές τελετές, πχ πολιτικός γάμος, απαξιώνονται ως ανούσιες και έχουν και ένα άρωμα "μη πραγματικού γάμου", έχω ακούσει πάμπολλες φορές την εξιστόρηση κουτσομπολιών ως "αρχικά παντρεύτηκαν με πολιτικό και μετά από λίγο καιρό παντρεύτηκαν και κανονικά".

Τέλος πάντων, θεωρητικολογία απ' τη μια, απ' την άλλη το βρίσκω όντως ύπουλο και συγκαλυμμένο προσηλυτισμό που καλά καλά ούτε οι θύτες (οικογένεια που γκρινιάζει) δεν το καταλαβαίνει ότι τον κάνει, ακριβώς λόγω αυτής της νοοτροπίας ότι αν δεν κάνεις θρησκευτική τελετή στην εκκλησία, τότε σα να μην έκανες τίποτα.
Μου φαινεται ειλικρινα υπερβολικο το να πηγαινω οπου θελουν οι αλλοι...δν τ κανω...βεβαια εδω ανοιγει αλλο θεμα κατα ποσο αφηνουμε αλλους να επηρεαζουν τη ζωη μας? Κατα ποσο κανουμε αυτο που θελουμε η καταπιεζουμε τους εαυτους μας μη χαλασει η καρδια τς γειτονισσας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πείτε μου ότι δεν ισχύει αυτό. Θα ξεθάψω το απολυτήριό μου για να τσεκάρω. Τέλειωσα το 2005, γραφόταν το θρήσκευμα τότε;

Μπορεί να ξεφύγει σε οφφ τόπικ μονοπάτια αν πλατειάσουμε, αλλά θα το θέσω γιατί έχει να κάνει με το θέμα του θρεντ: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για βάφτιση μωρού, ενώ οι γονείς του μωρού δεν πιστεύουν, δεν είναι χριστιανοί και δε θέλουν να βαφτίσουν το μωρό. Discuss. Τι θα κάνατε; Θα το αποφεύγατε; Αν ναι, πώς; Αν όχι, δεν είναι άλλο ένα λιθαράκι στη διατήρηση του ψιλοακραίου προσηλυτισμού και του ψιλομεσαίωνα; Ελαφρώς διαφορετικό/όχι πολύ διαφορετικό: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για θρησκευτικό γάμο ενώ το ζευγάρι θέλει πολιτικό γάμο. Πόσοι το βιώσατε και πώς το αντιμετωπίσατε τελικά;
Ναι στο απολυτήριο γράφουν θρήσκευμα. Πραγματικά τραγικό και γω όταν το είδα είπα "πλάκα μας κάνεις τώρα..".

Για το δεύτερο πλέον δε νομίζω ότι έχουν πολλοί τόσο θέμα με το να μη γίνει θρησκευτικός γάμος όσο το να μη γίνει βάφτηση. Εννοώ ότι μπορεί ένα ζευγάρι να πει ότι δεν υπάρχουν λεφτά για θρησκευτικό γάμο, νυφικά και δεν συμαζεύεται και να μη τους πρήξουν παραπάνω. Αλλά αν πεις σε παππούδες/γιαγιάδες ότι δεν βαφτίζω παιδί δεν θα σε αφήσουν σε ησυχία μέχρι να το κάνεις. Τόσο τρελός είναι ο κόσμος. Προσωπικά αν ποτέ αποφασίσω να παντρευτώ/κάνω παιδιά θέλω να αποφύγω αυτές τις δύο διαδικασίες που έχουν σχέση με την εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Μου φαινεται ειλικρινα υπερβολικο το να πηγαινω οπου θελουν οι αλλοι...δν τ κανω...βεβαια εδω ανοιγει αλλο θεμα κατα ποσο αφηνουμε αλλους να επηρεαζουν τη ζωη μας? Κατα ποσο κανουμε αυτο που θελουμε η καταπιεζουμε τους εαυτους μας μη χαλασει η καρδια τς γειτονισσας ...

Ναι ακριβώς, γι' αυτό είπα ότι μπορούμε να φύγουμε εύκολα οφφ τοπικ.

Το θέμα πάντως του "έκανα θρησκευτικό γάμο/βάφτιση παρόλο που δεν ήθελα" το βλέπω ΠΟΛΥ συχνά σε γνωστούς, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Φυσικά και οι δικοί μου γονείς είναι σε παρόμοια φάση, "ε μα φυσικά θα κάνεις θρησκευτικό γάμο" και "ε εννοείται θα βαφτίσεις το παιδί σου, τι, αβάφτιστο θα το αφήσεις;!". Όταν βέβαια προσπάθησα να πω ότι δεν έχω καμια ιδιαίτερη πρεμούρα να παντρευτώ, ότι αν παντρευόμουν θα το έκανα μόνο με πολιτικό γάμο και ότι δε θέλω να κάνω παιδιά (οπότε οκ με τη βάφτιση δεν είχαμε τόσο θέμα), άρχισαν τα γνωστά "θα με πεθάνεις", οπότε φαντάζομαι ότι είναι όντως εύκολο, ευκολότατο μάλιστα, να ενδώσεις. Μου φαίνεται κι εμένα απαράδεκτο, λάθος και αρρωστημένο το να προσπαθούν οι γονείς και ο περίγυρος να παρέμβουν, ωστόσο βρίσκω κατανοητό το να ενδίδουν κάποιοι: άμα αρχίσουν οι καυγάδες εκατέρωθεν και οι φωνές και οι τραγικότητες της ελληνίδας μάνας, είναι εύκολο να μπεις στο τριπάκι να πεις "προκειμένου να αποφύγω τη λύσσα, θα το κάνω.

edit:

Για το δεύτερο πλέον δε νομίζω ότι έχουν πολλοί τόσο θέμα με το να μη γίνει θρησκευτικός γάμος όσο το να μη γίνει βάφτηση. Εννοώ ότι μπορεί ένα ζευγάρι να πει ότι δεν υπάρχουν λεφτά για θρησκευτικό γάμο, νυφικά και δεν συμαζεύεται και να μη τους πρήξουν παραπάνω.

Στη θεωρητική κουβέντα που κάναμε με τους δικούς μου για γάμους και τέτοια, καταφέραμε να κοντέψουμε να τσακωθούμε για τα καλά ακριβώς επειδή εγώ έλεγα υπέρ του πολιτικού γάμου. Πρόσεξε, στη θεωρητική κουβέντα, δεν παίζει γάμος τώρα στα κοντά ή κάτι. Ούτε το επιχείρημα των χρημάτων τους έπεισε και δεν είμαστε πλούσιοι λολ. Δεν είναι καν κανονικά πιστοί οι δικοί μου, κάθε Μ. Παρασκευή και Ανάσταση πάνε εκκλησία. Είναι απλά θέμα παράδοσης και ριζωμένης αντίληψης περισσότερο: αν δεν είναι στην Εκκλησία η τελετή, ο γάμος είναι όχι_κανονικός. Όσο κι αν αυτές οι αντιλήψεις μοιάζουν άκακες/ανώδυνες, δεν είναι: είναι απόδειξη του πόσο έχει πιάσει ο ψυχολογικός/ενοχικός προσηλυτισμός στη θρησκεία και την παράδοση.

Όταν νέοι, μορφωμένοι άνθρωποι σαν τους δικούς μου, ουσιαστικά παραδέχονται ότι ντρέπονται/φοβούνται να κάνει το παιδί τους πολιτικό γάμο, όταν δηλαδή αυτό έχει περάσει στο μυαλό τους σαν κάτι παράξενο, που το κάνουν οι εκκεντρικοί και οι περίεργοι, και ότι το μόνο κανονικό είναι ο θρησκευτικός γάμος, τότε φοβάμαι να σκεφτώ τι υποστηρίζουν οι κανονικοί πιστοί, οι πιστοί-πιστοί χριστιανοί, για σημερινά θέματα (2015) της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top