Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Ο Andante ίσως να έχει ενα δίκιο.
Μέχρι και την Κυριακή δε θα υπάρξει μάλλον συμφωνία.
Γενικά αυτό το "θερμό" κλίμα, το "είμαστε πιο κοντά από ποτέ σε συμφωνία" το έχουμε ξαναζήσει, όσοι θυμάστε.
Αλλά σίγουρα δε μιλάμε για οριστικό grexit.
Θα επεκταθεί ο χρόνος για 1 εβδομάδα, και 2 και 3.
Όσο χρειαστεί. Οι Ευρωπαίοι δε βαριούνται τα γιουρογκρουψ και τις κορυφοσυνόδους. :P

Πάντως, τέτοιο άγχος ούτε στις πανελλήνιες δεν είχα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχω 2 απορίες όποιος μπορεί ας βοηθήσει. :P
Γιατί θεωρούνται "καλό μέτρο" οι αποκρατικοποιήσεις? Θα το χάλαγε ας πούμε το δημόσιο να έχει σταθερά έσοδα από τη δημόσια περιουσία?
Γιατί εφόσον χρωστάμε 323 δις ο Αλεξης ζητάει άλλα 50 δάνειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχική Δημοσίευση από *Serena*;4193000 Γιατί εφόσον χρωστάμε 323 δις ο Αλεξης ζητάει άλλα 50 δάνειο?[/QUOTE:
Γιατί δεν έχουμε λεφτά να αποπληρώσουμε τα τρέχοντα δάνεια, οπότε λόγο ρευστότητας για να συνεχίσουν να αποπληρώνονται οι δώσεις πρέπει από κάπου να βρεθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.


Ελπίζω να έχεις φάει φασολάδα τώρα κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γιατί δεν έχουμε λεφτά να αποπληρώσουμε τα τρέχοντα δάνεια, οπότε λόγο ρευστότητας για να συνεχίσουν να αποπληρώνονται οι δώσεις πρέπει από κάπου να βρεθούν.

Ναι αλλα ο σκοπος δεν είναι να μειωνεται το χρεος? Ετσι αυξανεται μονο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Serena, το δημόσιο μπορεί να παράξει ΦΠΑ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλα ο σκοπος δεν είναι να μειωνεται το χρεος? Ετσι αυξανεται μονο :worry:

Ναι αλλά όταν δεν έχει να πληρώσεις την επομένη δόση αυτό σημαίνει χρεοκοπία, επιστροφή σε εθνικό νόμισμα κτλ. Σκόπος είναι μέσω των κρατικών μεταρρυθμήσεων, το κράτος να αρχίσει να έχει πλεονάσματα και κυριότερα ανάπτυξη, μόνο έτσι μακροπρόθεσμα μπορούν να αποπληροθούν τα δάνεια. Τώρα απλά μας δανείζουν για να μας κρατήσουν εν ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Serena, το δημόσιο μπορεί να παράξει ΦΠΑ; :P
Το δημόσιο δεν παράγει τίποτα. :whistle:
Ναι αλλά όταν δεν έχει να πληρώσεις την επομένη δόση αυτό σημαίνει χρεοκοπία, επιστροφή σε εθνικό νόμισμα κτλ. Σκόπος είναι μέσω των κρατικών μεταρρυθμήσεων, το κράτος να αρχίσει να έχει πλεονάσματα και κυριότερα ανάπτυξη, μόνο έτσι μακροπρόθεσμα μπορούν να αποπληροθούν τα δάνεια. Τώρα απλά μας δανείζουν για να μας κρατήσουν εν ζωή.

Πανέμορφα. Ελεγα μηπως υπαρχει αλλη λογική εξήγηση αλλά τελικά ναι δεν υπάρχει σωτηρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Το δημόσιο δεν παράγει τίποτα. :whistle:

Δεν ξέρω το ύφος της απάντησης για να απαντήσω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχω 2 απορίες όποιος μπορεί ας βοηθήσει. :P
Γιατί θεωρούνται "καλό μέτρο" οι αποκρατικοποιήσεις? Θα το χάλαγε ας πούμε το δημόσιο να έχει σταθερά έσοδα από τη δημόσια περιουσία?

Γιατί για μερικούς ο ιδιωτικός τομέας είναι υγιή πηγή ανάπτυξης χωρίς σημάδια διαφθοράς και διαπλοκής ενώ το δημόσιο είναι που καλλιεργεί όλες τις παθογένειες.
Επίσης γιατί πολλοί λιγουρεύονται φιλέτα του δημοσίου όπως εκτάσεις γης και ΔΕΚΟ. Έχει χρήμα η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Και μετά γκρινιάζουν για τα μπανς.


Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, μόνο η μία πλευρά πρέπει να φάει ban;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, μόνο η μία πλευρά πρέπει να φάει ban;
Πότε είπα κάτι τέτοιο; Ή βασικά, πότε έδωσα το πιο αχνό hint ότι εννοούσα κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, μόνο η μία πλευρά πρέπει να φάει ban;

Βασικά, ban δε νομίζω να "τρώει" κανείς για τις απόψεις του, αλλά για τον τρόπο που τις εκφράζει. Μπορεί να λες το πιο λογικό πράγμα στον κόσμο και να γίνεσαι ταυτόχρονα χυδαίος ή προσβλητικός, και μπορεί αντίθετα να λες και ό,τι πιο παράλογο, αλλά να το λες σεβόμενος τον ακροατή σου, δίχως να προκαλείς και να χλευάζεις. Το θέμα δεν είναι τι λες. Αλλά πως το λες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πότε είπα κάτι τέτοιο; Ή βασικά, πότε έδωσα το πιο αχνό hint ότι εννοούσα κάτι τέτοιο;

Ωραία, συνεπώς στην προκειμένη περίπτωση συμφωνούμε πως και ο Andante, αλλά και η koukimanster παραβιάζουν τους κανόνες του forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ωραία, συνεπώς στην προκειμένη περίπτωση συμφωνούμε πως και ο Andante, αλλά και η koukimanster παραβιάζουν τους κανόνες του forum.
Έτσι φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τραγικός ο ΣΥΡΙΖΑ σήμερα. Την να προτοσχολιάσω το Βαρουφάκη που πήγε για διακοπές, την Κωνσταντοπούλου που μπλόκαρε τη διαδικασία, τον Τσίπρα να προσπαθει να αποδείξει ότι το μνημόνιο του είναι καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, μόνο η μία πλευρά πρέπει να φάει ban;

Ή μήπως είπα εγώ κάτι τέτοιο; Αν φάω μπαν επειδή έβρισα το πρωί τον άλλο τον ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ που με είπε "πλούσια" και ότι γι' αυτό το λόγο (επειδή είμαι ΠΛΟΥΣΙΑ ντε, αφού πληρώνομαι σε λίρες - άσχετα πόσες παίρνω) αυτά που λέω είναι αβάσιμα, πιστεύεις θα έρθω να κλάψω; Ως τώρα "η άλλη πλευρά" γκρίνιαξε για μπαν, μάλιστα κάποιος είπε "γιατί έφαγε μπαν ο Τζακ". Αν φάω μπαν/edit/ποινή/προειδοποίηση επειδή οι mods έκριναν ότι πρέπει, καλώς έκριναν ότι πρέπει.

Επίσης με τον Ανταντε δεν έχω μιλήσει ποτέ, δεν τον έβρισα ποτέ και μου έστειλε προσωπικό μήνυμα ότι θα μου ρίξει ανάποδες να στρώσω. Λολ. Όταν του απάντησα να μη μου στέλνει γιατί βαριέμαι να του απαντάω, μου ξανάστειλε διάφορα κοσμητικά επίθετα και συμπλήρωσε "φοβήθηκα, δε θα κοιμηθώ το βράδυ", λες και εγώ του έστειλα και του είπα ότι θα τον δείρω. Μιλάμε για σύνδρομο πρωτίστως ηλιθιότητας και μετά καταδίωξης.

Ωραία, συνεπώς στην προκειμένη περίπτωση συμφωνούμε πως και ο Andante, αλλά και η koukimanster παραβιάζουν τους κανόνες του forum.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι έχω ασυλία.

Ωστόσο εγώ δεν απείλησα ότι θα ρίξω ανάποδες σε κανέναν, πρέπει να είσαι ιδιαίτερα τρόμπας για να στείλεις τέτοιο μήνυμα, προσωπικό κιόλας, για να είναι πιο τρομαχτικό. Η μόνη μου δικαιολογία είναι ότι μέχρι ενός σημείου μόνο αντέχονται οι έμμεσες προσβολές και οι ειρωνείες τύπου "ε τι να κάνουμε εγώ δεν πληρώνομαι σε λίρες", λες και πρέπει να γράφω το βιογραφικό μου εδώ μέσα ή τη μισθοδοσία μου ή το οτιδήποτε άλλο επεξηγεί την προσωπική μου κατάσταση. Άλλοι εδώ μέσα κοπανάνε "εγώ έχω επιχείρηση, εγώ έχω να πληρώσω, τι με νοιάζει", ωστόσο η "άλλη πλευρά" τρώει τις επιθέσεις. Τι να πεις.

Και για το ΣΥΡΙΖΑ τι να πεις, πραγματικά. Έχω απογοητευτεί πλήρως και απλά παρακολουθώ τις εξελίξεις μπας και καταλάβω τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σαν κλαμμένα μ..νια οι συριζαίοι στην ψηφοφοριά:D
σαν ένα παιδάκι που του λές οτι δεν υπάρχει αγιος βασίλης

best of η ομιλία καμμένου, σχεδόν τον λυπήθηκα τον πολέμαρχο.
να λέει οτι εμείς ψηφίζουμε μνημόνιο αλλα μέσα μας κλαίμε γοερά, οπότε όλα οκ:P

βαρουφάκης για διακοπές στην αίγινα, ούτε καν πήγε, πίνει το τααγάκι του και στην π,,τσαρα του η διαπραγμάτευση
ο λαφαζάνωφ και η συνοδεία του δεν ψήφισαν, το ίδιο και η ραχηλ και κωνσταντοπούλου
2-3 ανελ αρχικά ήταν απών μπας και γλιτώσουν την ρετσινιά, και μόλις είδαν οτι οι απώλειες είναι πολλές με εντολή καμμένου μπήκαν και ψήφισαν ναι
χάθηκε και η δεδηλωμενη με 17 απώλειες οπότε πάμε για εκλογές

για λίγες ακόμα εμφανίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top