Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω !! ποιο κουμπι πατας και ξεκολαει .. μπορεις να ανεβασεις μια φωτο στο σημειο που κολαει ο υπολογιστης σου . ?
τα πατάω όλα μαζί και μερικές φορές έφτιαχνε.

Δεν γίνεται να βγάλω φωτογραφια γιατί έβγαλα το πληκτρολόγιο και περιμένω καινούριο :( :( :( να του βάλω τώρα μπαινω με το Ipad. Το Ipad ομως δε μπαινει στο τσατ και κολλάει ασύστολα με αυτό το μπλε και τις διαφήμσίεςι που έχουν μπει + οτι πατάω συνέχεια στις διαφημίσεις χωρίς να το θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaEchelon

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας! θελω να αγορασω ενα laptop αλλα δεν μπορω να αποφασισω ποιο.. τι θα μ προτεινατε?
ps. 1000-1100 το πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα καλυτερα λαπτοπ παιρνεις με τοσα λεφτα..κορυφαια..


https://www.skroutz.gr/s/387718/Sony-Vaio-VPC-SE1E1E-S.html
https://www.skroutz.gr/s/291240/Toshiba-Tecra-S11-160.html
https://www.skroutz.gr/s/383722/Toshiba-Satellite-P750-12R.html
https://www.skroutz.gr/s/88490/HP-Pavilion-dv6-1280ev.html
https://www.skroutz.gr/s/325351/Lenovo-Y560A-3-i7-720QM-6GB-640GB.html

καλυτερες μαρκες θεωρουνται sony,toshiba asus..


χρειαζεσαι πραγματικα τοσο ακριβο λαπτοπ?ποια θα ειναι η χρηση του? για κλασσικη χρηση,,ιντερνετ office παιχνιδια κλπ,,το πολυ 700 ευρω αρκουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
τα καλυτερα λαπτοπ παιρνεις με τοσα λεφτα..κορυφαια..


https://www.skroutz.gr/s/387718/Sony-Vaio-VPC-SE1E1E-S.html
https://www.skroutz.gr/s/291240/Toshiba-Tecra-S11-160.html
https://www.skroutz.gr/s/383722/Toshiba-Satellite-P750-12R.html
https://www.skroutz.gr/s/88490/HP-Pavilion-dv6-1280ev.html
https://www.skroutz.gr/s/325351/Lenovo-Y560A-3-i7-720QM-6GB-640GB.html

καλυτερες μαρκες θεωρουνται sony,toshiba asus..


χρειαζεσαι πραγματικα τοσο ακριβο λαπτοπ?ποια θα ειναι η χρηση του? για κλασσικη χρηση,,ιντερνετ office παιχνιδια κλπ,,το πολυ 700 ευρω αρκουν..

συνεχιζεις να θεωρεις τα ασους κορυφαια ? παντως προχθες που περασα μια βολτα απο μιντια μαρκτ δεν μου αφησαν και τις καλυτερες εντυπωσεις ... ξανα ..... θα ηθελα βεβαια να ανοιξω και ενα για να εχω καλυτερη αποψη .. αλλα και παλι ... με τιποτα ασους .
τοσιμπα - σονυ ναι ... ασους με τιποτα . και μην μου πεις παλι για τις μητρικες της ασους ? ( που και αυτες μερικες δεν ειναι και τοσο καλες οσο λενε )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συνεχιζεις να θεωρεις τα ασους κορυφαια ? παντως προχθες που περασα μια βολτα απο μιντια μαρκτ δεν μου αφησαν και τις καλυτερες εντυπωσεις ... ξανα ..... θα ηθελα βεβαια να ανοιξω και ενα για να εχω καλυτερη αποψη .. αλλα και παλι ... με τιποτα ασους .

σου φανηκε ψευτικη η κατασκευη?:hmm:

τα θεωρω κορυφαια κυριως γιατι ολες οι ερευνες αξιοπιστιας τα βγαζουνε στην κορυφη με τις λιγοτερες βλαβες..παρεα με τα σονυ τοσιμπα κλπ..
να ειναι στημενα ολα αυτα?:worry:

προσωπικα ουτε εγω εχω αγγιξει ασους..ειναι σπανια σχετικα

η isiliel πηρε ασους που της ειπα,,ας πει τις εμπειρια της:D

οποτε για σιγουρια τοσιμπα σονυ..ειδικα τα τοσιμπα οπου τα εχω δει φαινονται πολυ ποιοτικα γεροφτιαγμενα

που και αυτες μερικες δεν ειναι και τοσο καλες οσο λενε )

εκει συμφωνω,,ειναι περιεργες στριφνες,, και ειναι ειτε πανακριβες ειτε φτηνιαρικες asrock

θεωρω gigabyte τις καλυτερες σταθεροτερες μητρικες,,και σε ολη την γκαμα τιμων.. τρεις εχω επι πανω απο 10 χρονια,,και δεν ειχαν ποτέ κανενα προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Dell All in One 2310

Code:
Οθόνη: 23" 
Επεξεργαστής: Intel® Core™ i3-370M 
Μνήμη RAM: 4 GB Dual Channel DDR3 SDRAM at 1333Mhz 
Σκληρός Δίσκος: 750 GB 
Κάρτα γραφικών: 1GB ATI® Mobility Radeon™ HD 5470 Graphics 
Οπτικό μέσο: DVD-RW 
Λειτουργικό σύστημα: Windows 7 Home Premium 64bit 
Εγγύηση: 3 έτη on site

Τιμή: 590£ = 680€ όταν Ελλάδα έχει από 900-1200€ με 2 έτη εγγύηση αντί για 3 έτη που έχει αυτό.
Με 25£ μου το αναβαθμίζουν στα 6GB ενώ με 50£ στα 8GB.

Τι λέτε; Θεωρώ ότι από το laptop θα πάρω 400-450€ και θα δώσω μετά τη διαφορά με την πιστωτική κάρτα. Ευτυχώς έχω χαμηλό επιτόκιο, οπότε αν δίνω από 20€ κάθε μήνα, σε 1 έτος θα έχω δώσει μόλις 20€ παραπάνω σε τόκους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Γεια σας αγαπημένοι μου συμφορουμίστες που ασχολείστε με τα πισι και βοηθάτε εμάς τους αδαείς! :P

Λοιπόν το λάπτοπ μου θερμαίνεται πολύ εύκολα, σε σημείο που άμα βάλω ένα παιχνιδάκι να παίξω και εγώ... μετά από κάνα τέταρτο σβήνει! Επειδή λοιπόν αυτή η κατάσταση δεν υποφέρεται πια (:P) και επειδή φοβάμαι και μη το κάψω (και όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι και ροζουλί και ταγαπάω! ♥) αποφάσισα να πάρω μια καλή ψύκτρα για να το δροσίζω! Λεφτά δεν υπάρχουν αλλά θα τα δώσω! :P Έχετε να μου προτείνετε κάποιο που να κάνει όντως δουλειά? Με έως 50 ευρω μπορώ να πάρω μια καλή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
θα ακουστει βλακεια αλλα οταν χρησιμοποιεις το laptop πως το εχεις τοποθετημενο;
Αυτο το ρωταω γιατι απ' οτι ξερω τα laptop "αεριζονται" απο καποιο σημειο και αν εσυ καλυπτεις με καποιο τεοπο αυτο το σημειο τοτε λογικο να καρβουνιαζει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Γενικά, μη βάζετε το laptop πάνω στο κρεβάτι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
asus 17αρι προσφορα εβδομαδας..

στα 579 ευρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
θα ακουστει βλακεια αλλα οταν χρησιμοποιεις το laptop πως το εχεις τοποθετημενο;
Αυτο το ρωταω γιατι απ' οτι ξερω τα laptop "αεριζονται" απο καποιο σημειο και αν εσυ καλυπτεις με καποιο τεοπο αυτο το σημειο τοτε λογικο να καρβουνιαζει .

νομιζω ειναι αναλογα τον κατασκευαστή αλλα συνηθως ειναι εκει που νιωθεις να καιγεται το ποδι σου ή γενικα να ειναι καπως καυτο το laptop.Επισης,μπορεις να γυρισεις το laptop σου αναποδα και να δεις που εχει κατι που να μοιαζει με ανεμιστήρα:D. Στα toshiba που εχω ειναι πανω αριστερα δλδ εκει που ειναι χοντρικα το qwerty...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
τι ειναι το RSS???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
τι ειναι το RSS???

https://el.wikipedia.org/wiki/RSS


Με απλά λόγια το rss είναι ένα πρωτόκολλο για να βλέπεις "ειδήσεις". Μπορεί να είναι κανονικές ειδήσεις, ή τα posts σε κάποιο forum, η οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που αντιπροσωπεύεται σαν ροή δημοσιεύσεων. Οι RSS readers συνήθως σου δίνουν τη δυνατότητα να συνδυάσεις ειδήσεις από πολλές πηγές για να φτιάξεις μια ενοποιημένη ροή. Αν θες να αρχίσεις να διαβάζεις rss και έχεις λογαριασμό google προτείνω τον google reader.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

https://el.wikipedia.org/wiki/RSS


Με απλά λόγια το rss είναι ένα πρωτόκολλο για να βλέπεις "ειδήσεις". Μπορεί να είναι κανονικές ειδήσεις, ή τα posts σε κάποιο forum, η οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που αντιπροσωπεύεται σαν ροή δημοσιεύσεων. Οι RSS readers συνήθως σου δίνουν τη δυνατότητα να συνδυάσεις ειδήσεις από πολλές πηγές για να φτιάξεις μια ενοποιημένη ροή. Αν θες να αρχίσεις να διαβάζεις rss και έχεις λογαριασμό google προτείνω τον google reader.

μμμμ ενδιαφερον δεν τα ηξερα ολα αυτα φιλε thanx.Δλδ αν κανω μπορω μεσω RSS να μαζεψω το email και ορισμενα post απο το ischool ε;;ενδιαφερον...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να βρω ολοκληρωμενα ενα μεγαλο πακετο με drivers(κυριως για XP).Με νοιαζουν πιο πολυ για την καρτα γραφικων και lan
οι drivers ειναι για ενα σταθερο(παλαιο μοντελο intel pentium 4 και 128mb ram)


Επισης,ποιο ειναι πιο ελαφρύ το nod32(αυτο εχει και antispyware,firewall κτλπ;;;ψαχνω αλλα δεν βρισκω καπου να τα αναφερει ολα ατα...) ή το avg internet security???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
To nod32 βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις, είτε ως σουίτα που περιέχει τα πάντα είτε μεμονωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να βρω ολοκληρωμενα ενα μεγαλο πακετο με drivers(κυριως για XP).Με νοιαζουν πιο πολυ για την καρτα γραφικων και lan
οι drivers ειναι για ενα σταθερο(παλαιο μοντελο intel pentium 4 και 128mb ram)

Τι έννοείς "πακέτο με drivers" ; Για τι hardware Θές τους drivers; Ανάλογα γιατί τους θες θα πρέπει να τους βρεις από το συγκεκριμένο κατασκευαστή. Το pc αυτό τι κάρτα γραφικών και lan adapter έχει ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Τι έννοείς "πακέτο με drivers" ; Για τι hardware Θές τους drivers; Ανάλογα γιατί τους θες θα πρέπει να τους βρεις από το συγκεκριμένο κατασκευαστή. Το pc αυτό τι κάρτα γραφικών και lan adapter έχει ξέρεις;
με το "πακέτο με drivers" εννοω κανενα μεγαλο αρχειο στο οποιο να βαζω να ψαχνουν τα xp και να βρισκουν τουσ drivers. lan adapter εχει realtek αλλα καρτα δεν γνωριζω τι εχει για αυτο ρωταω να παω να κατεβασω ΠΟΛΛΟΥΣ drivers ωστε να μην καθομαι να ψαχνω τι καρτα γραφικω εχει...(ειναι αλλου το pc και θα παω το Σ/Κ να του κανω format...)

To nod32 βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις, είτε ως σουίτα που περιέχει τα πάντα είτε μεμονωμένα.
εχεις δικιο τωρα που ξανακοιταξα απο που το κατεβασα ειδα οτι ειναι smart security και οχι μονο antivirus αρα τα εχει ολα σωστα;;;
A και μια τελευταια ερωτηση,ποιος θεωρειται ο πιο ελαφρύς-σε ο,τι αφορα την ram-(internet) browser???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γεια σας αγαπημένοι μου συμφορουμίστες που ασχολείστε με τα πισι και βοηθάτε εμάς τους αδαείς! :P

Λοιπόν το λάπτοπ μου θερμαίνεται πολύ εύκολα, σε σημείο που άμα βάλω ένα παιχνιδάκι να παίξω και εγώ... μετά από κάνα τέταρτο σβήνει! Επειδή λοιπόν αυτή η κατάσταση δεν υποφέρεται πια (:P) και επειδή φοβάμαι και μη το κάψω (και όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι και ροζουλί και ταγαπάω! ♥) αποφάσισα να πάρω μια καλή ψύκτρα για να το δροσίζω! Λεφτά δεν υπάρχουν αλλά θα τα δώσω! :P Έχετε να μου προτείνετε κάποιο που να κάνει όντως δουλειά? Με έως 50 ευρω μπορώ να πάρω μια καλή?

Δοκίμασε πρώτα να το καθαρίσεις και αν σου κάνει το ίδιο, τότε σκέψου τα υπόλοιπα.
Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Θα χρειαστείς ένα πιστολάκι για τα μαλλιά που να βγάζει κρύο αέρα.
Όσο δουλεύει το λαπτοπ βάζεις το χέρι σου να δεις από που βγάζει αέρα και ψάχνεις να δεις από που παίρνει αέρα. Κλείνεις το πισί. Βάζεις το πιστολάκι (στο κρύο) στη θέση του λάποτπ που παίρνει αέρα και θα δεις από την άλλη να βγαίνει πολλή σκόνη! Δε θα σταματήσεις να φυσάς μέχρι να τελειώσει η σκόνη. Αν στις εισόδους αέρα φαίνεται το ανεμιστηράκι, τότε βάλε μια οδοντογλυφίδα (μη σου πέσει μέσα :P) για να σταματήσεις τον ανεμιστήρα να γυρνάει όσο του βάζεις αέρα με το πιστολάκι.
Σίγουρα θα μειωθεί κατά πολύ η θερμοκρασία και μάλλον δε θα χρειαστείς κάτι άλλο. Αυτό λειτούργησε στο δικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top