Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Δεν είχαν φραπέ αλλά θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν, καθώς θα ταίριαζε γάντι με τον τρόπο ζωής των αρχαίων Αθηναίων.
Πράγματι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ο φραπές το πρώτο μισό ποτήρι μ αρέσει γιατί ειναι ακόμα κρύος,και μου φαίνεται κάπως πηχτός

μετά κάπως χλιαραίνει και αραιώνει και γίνεται λιγο μπλιαχ

ξέρετε γιατί το έχουν αυτο οι φραπέδες μου ? :))
να βάζεις 2 κουταλιές φραπέ και το πολύ 1 παγακι.

εγω βαζω 2 καφε και 3 ζάχαρη και γαλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
νες/φραπέ σκέτο με πολύ γάλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Όπως έχω πει και στο παρελθόν, δεν είμαι του καφέ, διότι αν και μου αρέσει, με πειράζει συνήθως η καφεΐνη. Τον τελευταίο μήνα όμως, ούσα μέσα στο μαγαζί που άνοιξε ο θείος μου (Coffee Island), άρχισα να πίνω σαν παιδί και εγώ.:P Από Δευτέρα μάλιστα, ξεκινάω και δουλειά κανονικότατα (και όχι πλέον σε βάση εθελοντικής προσφοράς) μιας και τα έμαθα τα ... κόλπα του γένους Καφέα! :D

Πάντως, όταν έρχονται στο μαγαζί και μου ζητάνε φραπέ ή νες αχτύπητο, απορώ ρε παιδιά, πώς το πίνουνε αυτό το πράγμα! Αντί να πιεις το espressακι σου, το macchiato σου, το cappuccinάκι σου, το latte σου, το freddo σου, τον αρωματικό σου, τον americano σου ....... πας και μου πίνεις τη μαλακία. Ε, όχι δε το δέχομαι. :P (πλακίτσα of course)
Ο κόσμος πάντως, σε μεγάλο ποσοστό, δε ξέρει να πίνει καφέ ή καλύτερα να ξεχωρίζει τον καλό και ποιοτικό καφέ. Άσε που μεγάλη μερίδα των πελατών πίνουν τον καφέ τους πετιμέζι! Γαλακτομπούρεκο! ( μιλάμε για 4 κουταλιές της σούπας ζάχαρη!!! ) Έτσι όμως δε γεύεσαι τον καφέ, αλλά τη ζάχαρη. Βέβαια θα μου πεις, συνήθεια είναι και δύσκολα κόβεται, αλλά το καλύτερο είναι να μειώνεις σταδιακά τη ζάχαρη ( ή το μέλι: το βάζουν και αυτό πολλοί στον καφέ(!) ) μέχρι να μυηθείς στην εκάστοτε διαφορετική επίγευση του ροφήματος.

Εγώ πάντως, είμαι φαν του cappuccino, με ολίγη καστανή ζάχαρη, κατά προτίμηση decaf για να μην με πειράξει. :)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
όταν έρχονται στο μαγαζί και μου ζητάνε φραπέ ... απορώ ρε παιδιά, πώς το πίνουνε αυτό το πράγμα! Αντί να πιεις το espressακι σου, το macchiato σου, το cappuccinάκι σου, το latte σου, το freddo σου, τον αρωματικό σου, τον americano σου ....... πας και μου πίνεις τη μαλακία. Ε, όχι δε το δέχομαι.
Όχι! Έχεις πέρα για πέρα άδικο. Ο φραπές δεν είναι απλά ένας καφές. Είναι απόλαυση, είναι τρόπος ζωής, είναι ιδεολογία, είναι η ίδια η Ελλάδα. Φραπές είναι να ρουφάς αργά από το χοντρό καλαμάκι και να νοιώθεις να φτάνει η δροσιά μέχρι τις πατούσες σου. Η παρέα γύρω από το τραπέζι μετά του φρα-πέος ανά χείρας, απογειώνεται στους ουρανούς και αναλύει τα πάντα με σοφία. Ακόμα και όταν φτιάχνεις μόνος σου τον φραπέ και ακούς το βζζζζζζ του μιξερακίου και τον κρυστάλλινο ήχο των παγακίων που πέφτουν στο ποτήρι, διεγείρεσαι. Ειδικά στην παραλία, κάτω από την ομπρέλα, το να πίνεις την παγωμένη φραπεδιά σου σε γυάλινο πάντα ποτήρι και να βλέπεις τη θάλασσα και τα κωλαράκια, νοιώθεις ένα βήμα πριν τον παράδεισο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο φραπές είναι ιερός Stavri μη βλασφημείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Ο φραπές είναι ιερός Stavri μη βλασφημείς. :P
Ο φραπές ανακαλύφθηκε το 1957 στη Θεσσαλλλονίκη: https://www.infospoudes.gr/enimerosi/alles-eidiseis/21638-i-istoria-tou-frape . Χαλλλλαράαα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Α για αυτό του έχουμε τόση αγάπη εδώ. Δεν το ήξερα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αααααν πιω, latte φυσικά γιατί ειναι 80% γάλα και 20% καφές. Αν το τιγκαρω και στη ζάχαρη δεν καταλαβαίνω τιποτα από καφε.
Γι αυτο να ζήσει ο χυμός! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γαλα με καφε:redface:. Εχω ευαισθητο νευρικο συστημα και οι κανονικοι καφεδες με σκοτωνουν! Αλλα ελα που μου αρεσει η μυρωδια και η γευση... Και ελληνικο πινω, αλλα μονο, οχι διπλο, γιατι παλι γινομαι κουρελι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Γαλα με καφε:redface:. Εχω ευαισθητο νευρικο συστημα

Εχω τροφική δυσανεξία, ιδιαίτερα στη λακτόζη, άρα το γάλα είναι απαγορευτικό για εμένα. Τα τελευταία χρόνια βέβαια υπάρχουν καφετέριες που σερβίρουν καπουτσίνο με γάλα σόγιας. Εκεί τον τιμάω δεόντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Espresso Freddo το καλοκαίρι.Το χειμώνα βολεύομαι με φίλτρου ή ελληνικό 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ο χειροτερος συναδυασμός είναι καφές με αλκοόλ, τύπου ιρλανδέζικός (ο οποίος έχει και ουίσκι). Ό,τι χειρότερο για το στομάχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο χειροτερος συναδυασμός είναι καφές με αλκοόλ, τύπου ιρλανδέζικός (ο οποίος έχει και ουίσκι). Ό,τι χειρότερο για το στομάχι.

Ισχύει, δοκίμασα μια φορά από περιέργια σε καφετέρια espresso με ούζο, και μετά για λίγη ώρα ήμουν σκατά. Ειδικά αν δεν έχεις φάει, δεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Nescafe ζεστός, χωρίς γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ισχύει, δοκίμασα μια φορά από περιέργια σε καφετέρια espresso με ούζο, και μετά για λίγη ώρα ήμουν σκατά. Ειδικά αν δεν έχεις φάει, δεν.

Ναι, ό,τι γεύση φανταστείς υπάρχει. Περιορίζομαι λοιπόν στη φραπεδιά που την έχω συνηθίσει, γιατί όσες φορές πειραματίστηκα με άλλο είδος καφέ την πάτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τον χειμώνα Ελληνικό και Φίλτρου αλλά το καλοκαίρι φραπεδιά, φρεντο εσπρέσσο και φρέντο καπουτσίνο!:D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Freddo espresso
Τον ζεστό καφέ δεν τον μπορώ καθόλου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Φρέντο Καπουτσίνο με κρέμα σοκολάτα από τα everest :inlove:
Φρεντοτσίνο :inlove:
Φραπές :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Σκέτο Espresso :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top