Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Είμαι κατηγορηματικά κατά του γάμου ομοφυλοφίλων! Αν κάποιος/ κάποια είναι gay/ λεσβία, δικαίωμά του, αλλά από κει και πέρα ο γάμος και η οικογένεια είναι κατι διαφορετικό. Για το άλλο, το σύμφωνο συμβίωσης το οποίο ρυθμίζει ιδιοκτησιακά και κληρονομικά θέματα από νομικής απόψεως δεν διαφωνώ, αλλά να μην το ονομάζουμε και γάμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θρησκευτικός συμφωνώ ας μην γίνεται. Πολιτικός γάμος θα έπρεπε να έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν. Στο κράτος μπροστά είμαστε όλοι ίσοι, όπως και εμείς έτσι και εκείνοι. Αλλιώς δεν είμαστε δημοκρατικό κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Είμαι κατηγορηματικά κατά του γάμου ομοφυλοφίλων! Αν κάποιος/ κάποια είναι gay/ λεσβία, δικαίωμά του, αλλά από κει και πέρα ο γάμος και η οικογένεια είναι κατι διαφορετικό. Για το άλλο, το σύμφωνο συμβίωσης το οποίο ρυθμίζει ιδιοκτησιακά και κληρονομικά θέματα από νομικής απόψεως δεν διαφωνώ, αλλά να μην το ονομάζουμε και γάμο!

δηλαδή? αν δύο άτομα αγαπιούνται και θέλουν να το επισημοποιήσουν, εμείς θα πούμε όχι? από που κι ως που?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τουλάχιστον το κράτος θα έπρεπε να αναγνωρίσει αυτό το δικαίωμα στους ομοφυλόφιλους, από την εκκλησία, ούτως ή άλλως, δεν πρέπει να περιμένει κανείς και πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
δηλαδή? αν δύο άτομα αγαπιούνται και θέλουν να το επισημοποιήσουν, εμείς θα πούμε όχι? από που κι ως που?
Μπορούν κάλλιστα να συζούν! Εδώ υπάρχουν ετερόφυλα ζευγάρια με παιδιά, που παραμένουν ανύπαντρα, για ποιό λόγο θα πρέπει ντε και καλά οι gay να παντρεύονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Μπορούν κάλλιστα να συζούν! Εδώ υπάρχουν ετερόφυλα ζευγάρια με παιδιά, που παραμένουν ανύπαντρα, για ποιό λόγο θα πρέπει ντε και καλά οι gay να παντρεύονται?
Δεν είπε κανείς "ντε και καλά", όσοι το υποστηρίζουν λένε "να μπορούν". :)

Φυσικά αναφερόμαστε σε πολιτικό γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν μου απαντάς. Με βάση αυτή τη λογική, για ποιο λόγο οι gay να μην παντρεύονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μπορούν κάλλιστα να συζούν! Εδώ υπάρχουν ετερόφυλα ζευγάρια με παιδιά, που παραμένουν ανύπαντρα, για ποιό λόγο θα πρέπει ντε και καλά οι gay να παντρεύονται?

Μα τα ετερόφυλα ζευγάρια επιλέγουν να μην παντρευτούν και απλά να συζήσουν ή να υπογράψουν σύμφωνο συμβίωσης, όπως επίσης και επιλέγουν να παντρευτούν. Στα γκέι ζευγάρια δεν δίνεις αυτήν την επιλογή έτσι όπως το γράφεις.
Για το κράτος είμαστε όλοι ίσοι. Άλλωστε άνθρωποι δεν είμαστε όλοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Οπωσδήποτε δεν είμαι εγώ αυτός που δίνει τις επιλογές ή όχι στο τι θα κάνουν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια! ;)
Θα πω με άλλα λόγια το σκεπτικό μου μήπως δεν το εξέφρασα σωστά και δεν έγινε αντιληπτό.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος. αλλά δεν συμφωνώ στο να γίνονται γάμοι ομοφυλοφίλων.
Υπενθυμίζω οτι το αρχικό ερώτημα τέθηκε ως εξής:
"Σε κάποιες χώρες εδώ και χρόνια επιτρέπονται γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Πόσο συμφωνείτε με αυτό το θεσμό? Θα θέλατε να νομιμοποιηθούν και στην Ελλάδα?
Όσον αφορά την υιοθέτηση παιδιών απο ομοφυλόφιλα ζευγάρια είστε υπέρ ή κατά?
Είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να δεχτεί κάτι τέτοιο?
"
Η άποψή μου είναι οτι δεν συμφωνώ με αυτό το θεσμό και δεν θεωρώ την κοινωνία έτοιμη για κάτι τέτοιο, ειδικά στην επαρχία όπου ζω.
Τέθηκε το ερώτημα σε δημόσια συζήτηση, κατέθεσα την άποψή μου.
Δεν επιχειρώ να πεισω κάποιον να υποστηρίξει την άποψή μου, δέχομαι τις διαφωνίες όσων έχουν αντίθετη άποψη, αλλά η άποψή μου είναι αυτή και δεν αλλάζει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπωσδήποτε δεν είμαι εγώ αυτός που δίνει τις επιλογές ή όχι στο τι θα κάνουν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια! ;)
Θα πω με άλλα λόγια το σκεπτικό μου μήπως δεν το εξέφρασα σωστά και δεν έγινε αντιληπτό.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος. αλλά δεν συμφωνώ στο να γίνονται γάμοι ομοφυλοφίλων.
Υπενθυμίζω οτι το αρχικό ερώτημα τέθηκε ως εξής:
"Σε κάποιες χώρες εδώ και χρόνια επιτρέπονται γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Πόσο συμφωνείτε με αυτό το θεσμό? Θα θέλατε να νομιμοποιηθούν και στην Ελλάδα?
Όσον αφορά την υιοθέτηση παιδιών απο ομοφυλόφιλα ζευγάρια είστε υπέρ ή κατά?
Είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να δεχτεί κάτι τέτοιο?
"
Η άποψή μου είναι οτι δεν συμφωνώ με αυτό το θεσμό και δεν θεωρώ την κοινωνία έτοιμη για κάτι τέτοιο, ειδικά στην επαρχία όπου ζω.
Τέθηκε το ερώτημα σε δημόσια συζήτηση, κατέθεσα την άποψή μου.
Δεν επιχειρώ να πεισω κάποιον να υποστηρίξει την άποψή μου, δέχομαι τις διαφωνίες όσων έχουν αντίθετη άποψη, αλλά η άποψή μου είναι αυτή και δεν αλλάζει! :)
Δεν πρέπει να περιμένει κάποιος πότε η κοινωνία θα είναι έτοιμη. Αλλαγές γινόταν, γίνονται και θα γίνονται άσχετα με το πότε θα είναι έτοιμη. Αυτό μας έλειπε να πριμένουμε την κάθε κυράτσα πότε θα νιώσει έτοιμη.
Είσαι υπέρ της υοιθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν είμαι υπερ της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, από τη στιγμή που δεν είμαι και υπέρ του γάμου.
Όσο για τον κόσμο της επαρχίας, σίγουρα δεν αναφέρομαι στις κυράτσες, αλλα σε νεότερους ανθρώπους. Τα αντανακλαστικά στην επαρχία είναι ακόμη συντηρητικά. Και τα δικά μου αντανακλαστικά είναι συντηρητικά ειδικά σε αυτό το θέμα, και εννοείται οτι κάποιοι θα συμφωνήσουν με αυτά που λέω και κάποιοι θα διαφωνήσουν (οι περισσότεροι απ' ότι αντιλαμβάνομαι) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν είμαι υπερ της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, από τη στιγμή που δεν είμαι και υπέρ του γάμου.
Όσο για τον κόσμο της επαρχίας, σίγουρα δεν αναφέρομαι στις κυράτσες, αλλα σε νεότερους ανθρώπους. Τα αντανακλαστικά στην επαρχία είναι ακόμη συντηρητικά. Και τα δικά μου αντανακλαστικά είναι συντηρητικά ειδικά σε αυτό το θέμα, και εννοείται οτι κάποιοι θα συμφωνήσουν με αυτά που λέω και κάποιοι θα διαφωνήσουν (οι περισσότεροι απ' ότι αντιλαμβάνομαι) :)

αν ήταν να περιμέναμε την επαρχία να προοδεύσει, δεν νομίζω πως θα είχαμε κάνει και πολλά θετικά βήματα ως τώρα. ίσως απλά η επαρχία θα έπρεπε ν' ανοίξει τα μάτια της και να δει πως δεν υπάρχει νόημα στο να καταπιέζεις δύο ανθρώπους διαφορετικούς, να τους κατηγορείς για κάτι που δεν επέλεξαν. και με συγχωρείς αλλά εσύ μέχρι στιγμή λες "δεν είμαι κατά των γκέι, αλλά...". ε, δεν υπάρχει αλλά. αφού δεν έχεις πρόβλημα μαζί τους, δεν έχεις πρόβλημα και με το να ζήσουν τη ζωή τους όπως αυτοί κι όχι εγώ, εσύ ή η κλειστόμυαλη επαρχία θέλουμε. αν έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά, μάλλον δεν είσαι και τόσο υπέρ των ομοφυλοφίλων. και για να μην μακρηγορώ, τι μας πειράζει που είναι διαφορετικοί? μας ενοχλούν? όχι. άρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν θέλουμε να σου αλλάξουμε γνώμη, τα επιχειρήματά σου θέλουμε να ακούσουμε τα οποία δεν έχεις εκφράσει μέχρι τώρα. Απλά λες αυτό πιστεύω, αυτή είναι η γνώμη μου, δέξου την, τέλος. Θα την δεχτώ όταν μου την εξηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω ότι ο υπόλοιπος κόσμος θα πρέπει να περιμένει την επαρχία (και δη την ελληνική), να πάρει απόφαση κάποια πράγματα, για να εξελιχθεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η αντίρρησή μου έγκειται κυρίως στον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνομαι την έννοια "γάμος" (θρησκευτικός ή πολιτικός), δηλ. άντρας + γυναίκα ---> γάμος ---> οικογένεια ---> παιδιά.
Σαφώς μία ένωση ομοφυλοφίλων δεν μπορεί να "κάνει" παιδιά, αλλά εκεί έρχεται το θέμα της υιοθεσίας. Σε αυτό δεν συμφωνώ γιατί πιστεύω οτι ένα παιδί θα πρέπει να έχει στο σπίτι και αρσενικό πρότυπο και θηλυκό πρότυπο, ωστε να αναπτυχθεί σωστά. Θα μου πείτε τότε τι γίνεται με τις μονογονεϊκές οικογένειες όπου μέσα στο σπίτι υπάρχει μόνον το ένα από τα δύο πρότυπα? Εδώ υπάρχει πρόβλημα, το οποίο ή καλύπτεται εν μέρει, εφόσον ο μοναδικός γονέας έχει κάποια σχέση (κάτι το οποίο είναι πιθανό να συμβαίνει), ή δεν καλύπτεται, οπότε το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου διατηρείται. Σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις στον κόσμο ιδανικές.
Δεν θέλω να κουράζω άλλο το φόρουμ επαναλαμβάνοντας τα ίδια. Πιστεύω οτι σκοπός του παρόντος θέματος ήταν να σφυγμομετρήσει τις απόψεις που υπάρχουν, θετικές ή αρνητικές. Φαντάζομαι οτι ο συντάκτης του θέματος δεν περίμενε όταν έθεσε το ερώτημα, να μπουν όλοι και να τοποθετηθούν θετικά για το θέμα με ευχολόγια κλπ. Απο αυτή την άποψη πιστεύω οτι και οι αρνητικές τοποθετήσεις όπως η δική μου είναι χρήσιμες καθώς βοηθούν στον σκοπό, ο οποίος ήταν να χαρτογραφηθούν οι απόψεις όσο το δυνατόν περισσοτέρων ατόμων και να εξαχθεί ένα συμπέρασμα ως προς το που βρισκόμαστε, συνολικά, σε θετικές και αρνητικές γνώμες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
nikolaos p, έχουν μεγαλώσει παιδιά με γκέι γονείς και οι έρευνες έχουν δείξει ότι αναπτύχθηκαν φυσιολογικότατα. Επιπροσθέτως, εάν για κάποιο λόγο ένα παιδί δεν μεγαλώνει τόσο καλά σε μονογονεική οικογένεια, αυτό σχετίζεται με τα πιθανά οικονομικά προβλήματα που ανακύπτουν ή τις κακές σχέσεις των χωρισμένων γονιών και όχι με την απουσία του ενός προτύπου. Εξάλλου, από το να μείνει ένα παιδί για πάντα στο ορφανοτροφείο, δεν νομίζεις ότι είναι προτιμότερο να μεγαλώσει με ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πω γαμώτο κάθε φορά τα ίδια.
Πότε θα πάρετε χαμπάρι μερικοί ότι το παιδί το πρώτο και τελευταίο που χρειάζεται είναι ΑΓΑΠΗ, στοργή, στήριξη? Πότε θα πάρετε χαμπάρι ότι υπάρχουν τόσες προβληματικές οικογένειες στις οποίες και με το θηλυκό και το αρσενικό πρότυπο το παιδί βγαίνει "σκάρτο" (όπως θα ορίζατε εσείς το σκάρτο με το λάθος τρόπο που πιστεύατε ότι θα το μεγάλωναν 2 ομοφυλόφιλοι)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Πω γαμώτο κάθε φορά τα ίδια.
Πότε θα πάρετε χαμπάρι μερικοί ότι το παιδί το πρώτο και τελευταίο που χρειάζεται είναι ΑΓΑΠΗ, στοργή, στήριξη? Πότε θα πάρετε χαμπάρι ότι υπάρχουν τόσες προβληματικές οικογένειες στις οποίες και με το θηλυκό και το αρσενικό πρότυπο το παιδί βγαίνει "σκάρτο" (όπως θα ορίζατε εσείς το σκάρτο με το λάθος τρόπο που πιστεύατε ότι θα το μεγάλωναν 2 ομοφυλόφιλοι)?

Παιδιά, δεν είναι επιχείρημα το "γιατί θεωρείς λάθος αυτό, αφού συμβαίνει ήδη το άλλο που δεδομένα δεν είναι τέλειο;". Φυσικά υπάρχουν ετερόφυλοι γονείς εντελώς ακατάλληλοι να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Πιστεύει κανείς απ'όσους τάσσονται υπέρ της υιοθεσίας από τα ομόφυλα ζευγάρια πως, εάν υιοθετούν (ή γονιμοποιούν τεχνητά) παιδιά, θα είναι όλα τα ζευγάρια κατάλληλα για την ανατροφή τους; Σαφώς όχι.

Η προσωπική μου άποψη είναι η εξής: Αν ο αριθμός των παιδιών προς υιοθεσία υπερβαίνει τον αριθμό των ετερόφυλων ζευγαριών που θέλουν να υιοθετήσουν παιδί, τότε να επιτρέπεται να υιοθετούν ομοφυλόφιλα ζευγάρια, όχι με την ίδια προτεραιότητα όμως γιατί καλώς ή κακώς πιστεύω πως είναι πράγματι σημαντικό κριτήριο η ύπαρξη πατέρα και μητέρας, όπως θεωρώ πως είναι σημαντικά κριτήρια ο χρόνος που θα μπορούν να αφιερώσουν οι γονείς στο παιδί, αν θα ανταπεξέρχονται στα έξοδα, η ομαλή σχέση μεταξύ του ζευγαριού. Τα περισσότερα κριτήρια, μάλιστα, είναι ίσως σημαντικότερα από το φύλο των γονέων. Αλλά, κατά την προσωπική μου άποψη, και το/-α φύλο/-α των γονέων είναι αρκετά σημαντικό κριτήριο.
Αν ο αριθμός των παιδιών προς υιοθεσία είναι μικρότερος του αριθμού των ετερόφυλων ζευγαριών που θέλουν να υιοθετήσουν παιδί (τα οποία θα έχουν κριθεί κατάλληλα για αυτό), θεωρώ πως, λόγω της προτεραιότητας που ανέφερα προηγουμένως, δε θα ετίθετο το ζήτημα της υιοθεσίας από ομόφυλα ζευγάρια.

Αυτή είναι η δική μου άποψη, την οποία τεκμηρίωσα. Φρονώ πως θα έπρεπε να δίδεται προτεραιότητα στα ετερόφυλα ζευγάρια, τα οποία υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν ούτως ή άλλως, απλώς πιθανότατα λόγω προβλημάτων στον συγκεκριμένο τομέα, δε δύνανται. Από την άλλη, τα ομόφυλα ζευγάρια δε θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν ούτως ή άλλως, επομένως για ποιο λόγο θεωρείτε πως θα έπρεπε να είναι αυτονόητο δικαίωμά τους η υιοθεσία παιδιών;

Ορισμένοι χρησιμοποιείτε το επιχείρημα πως υπάρχει στη φύση η ομοφυλοφιλία, επομένως δεν είναι ψυχική διαταραχή. Πολύ όμορφα, συμφωνώ. Μην παραβλέπετε όμως, όταν μιλάμε για την τεκνοποίηση, πως τα ομόφυλα ζευγάρια (ανθρώπων ή ζώων) στη φύση δε μπορούν να έχουν παιδιά, διότι χρειάζεται ένα άτομο του κάθε φύλου για τη γονιμοποίηση. Το να έχει ένας συγκεκριμένος άνθρωπος πρόβλημα στο συγκεκριμένο πεδίο είναι άλλο θέμα, καθώς αντιμετωπίζεται (μέσω τεχνητής γονιμοποίησης ή υιοθεσίας) όπως οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα υγείας, φέρνει τον άνθρωπο στην κατάσταση που θα ήταν αν δεν είχε συγκεκριμένες αδυναμίες ο οργανισμός του.

Όσο για τον γάμο, δεν τίθεται θέμα για μένα. Εφόσον συζούν, γιατί μας πειράζει να παντρεύονται, κάνουμε πως δεν υπάρχουν; Να παντρεύονται βεβαίως, είναι ενήλικες, είναι απόφασή τους και δεν ενοχλούν κανέναν. Απλώς, στα ζητήματα της υιοθεσίας, εμπλέκεται άμεσα η πολιτεία, διότι δεν επηρεάζονται μόνο οι ίδιοι όπως αντιλαμβάνεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι γιατί θα πλατειάσουμε και θα ξεφύγουμε από το αρχικό ερώτημα του νήματος (αν δεν το έχουμε ήδη κάνει).
Νομίζω οτι η γνώμη μου καταγράφηκε! Ας δώσουμε χώρο και σε άλλους για να εκφέρουν την άποψή τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Καθόλου δεν έχουμε πλατειάσει, απλά είσαι μανούλα στις υπεκφυγές. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top