[SOS] Κόλλησα τον Τenga.A

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξαθνικά άρχησε το nod32 να μου βγαζει πολλα αρχεια εχουν ιο και μαλίστα αρχεια που παλία δεν είχαν... ο ίος λέγετε Tenga.A ...
Είμαι σε safe mode τώρα και τρέχω nod32 μπας και καταφερώ να σώσω τα αρχεία μου και γενικά να σβήσω τον ιο...
Εχω σκοπο να δοκιμάσω και Spybot και adware ... τι αλλο να δοκιμάσω;

Τα αρχεία μου ειναι γία πέταμα;
Δεν είναι λίγο περίεργο που ολά τα αρχεία που κολλησαν το ιο ηταν στο δεύτερο δίσκο;
Μήπως φταίει που έχω κλείσει το nat και το firewall του router;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
απο την ερευνα που κάνω αυτή την στιγμή βρήκα ότι ο ιος είναι γνωστός και με τα ονόματα:

Backdoor.Win32.Small.gl [Kaspersky Lab], Virus.Win32.Tenga.a [Kaspersky Lab], BackDoor-CTM [McAfee], W32/Gael.worm.a [McAfee], W32/Tenga-A [Sophos], PE_TENGA.A [Trend Micro],
W32.Licum
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
To ότι έκλεισες το firewall κατά 99% ήταν αυτό που σου δημιούργησε το πρόβλημα....
Η symantec λέει ότι ο ιός έρχεται μέσω της TCP port 139...

Δεν πρέπει να είναι δύσκολος στην αφαίρεση καθώς τα περισσότερα antivirus τον φιάχνουν...

εδώ είναι πληροφορίες για τον ιό από τη symantec
και εδω από το nod32
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχω κλεισει το firewall του router γιατι δεν ειναι γινετε να ειναι ανοιχτό αν ειναι κλειστο το NAT και το NAT το έχω κλείστω λόγου Static IP ....Έχω όμως της Karpersky το firewall;
Modifies other executable files by appending its code.
Αυτό σημαίνει οτι μολύνει τα exe έτσι;
Το Nod32 σε safe mode εντώπισε τα αρχεία αυτά ... αλλά επειδή μου είπε ότι μπορεί να τα καθαρίσει εγώ δεν τα έσβησα αλλά τα κάθαρισα... μήπως να τα σβήσω; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Για το firewall δεν ξέρω...
κανονικά αφού έχεις κάπιο ανοιχτό δεν θα έπρεπε να περάσει από εκεί ο ιός...
τι ακριβώς έγινε δεν ξέρω....

Απ' ότι κατάλαβα κι εγώ, τα exe πειράζει...

Για τα αρχεία, μια δοκιμή θα σε πείσει!
Αφού τα καθάρισες, κάνε ένα restart και δες!!!
Αν δεν σου ξαναεμφανιστεί είσαι ΟΚ!
(Αν τα σβήσεις προφανώς κάτι δεν θα δουλεύει μετά...)


Πάντως ενημέρωσε firewall και antivirus... ο ιός αυτός είναι ψιλοπαλιός και δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εχω βάλει να κάνουν αυτόματο update ...
δεν μου λες πειραζει που το karpersky anti-hacker(firewall) το εχω trial απλως αυτο το διαστημα ψαχνω να δω ποιο μου καθετε καλλιτερα;(έσυ ποιο έχεις;)

οσο για καθαρισμο... τώρα εβαλλα να κάνει ξανα έναν αλλα θα ψάξει και μέσα σε zip ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
εγώ έχω zone alarm για firewall
και symantec corporate edition για antivirus
βέβαια όσον αφορά το internet υπάρχει ένα ακόμα firewall (δεν ξέρω ακριβώς ποιο) στον server...


Ευτυχώς πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα!


EDIT: Και εγώ έχω το antivirus να κάνει αυτόματο update αλλά για κάποιο λόγο πολλές φορές δεν κάνει! Καλό είναι να ελέγχεις συχνά τι έκδοση definitions έχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
το Nod32 κάνει τουλάχιστον 1 φόρα κάθε 2 μέρες ... και σήμερα έκανε ένα ... δεν ξέρω... Ας ελπίσουμε ότι θα το λύσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μαλλον λύθηκε ... μπλόκαρα και την 139 port ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S1RHC

Νεοφερμένος

Ο S1RHC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Την port αυτή να την μπλοκάρουμε όλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι να σου πω... εγώ την έχω μπλοκαρει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Μια φορά να δω αυτό το παιδί να ευχαριστεί κάποιον που τον βοήθησε κι ας με κεράσουν φυστίκι δέκα αράπηδες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top