Θυμάμαι με τις αισθήσεις

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σας έχει τύχει ποτέ τρώγοντας, μυρίζοντας, βλέποντας κάτι να σας θυμήζει κάτι απο το παρελθόν; σας έχει τύχει να περπατάτε στο δρόμο και μια μυρωδιά να σας θυμήζει π.χ. το σχολείο ή κάποιον/α πρώην ή δεν ξέρω τι άλλο;

Χρονικές στιγμές ή ακόμα και ημερομηνίες κοντά σε κάτι που σας έκανε κακό ή καλό να γυρίζει στο μυαλό σας; πείτε μας τι νοιώθετε και τι σκέυτεστε άν σας έτοιχε σήμερα....:)

Προσωπικά τις πρώτες μέρες του Σεπτέβρη η υγρασία του πρωινού μου θυμήζει τον ποταμό που περνούσα κάθε μέρα με το μηχανάκι για να πάω σχολείο..

εσάς;:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eμένα όλη μου η ζωή είναι μυρωδιές και τραγούδια. Μπορεί να ακούσω κάτι ή να μυρίσω κάποιο άρωμα και να θυμηθώ καταστάσεις, σκηνικά, διάθεση ή απλά κάποιον.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Εμένα μου συμβαίνει μονίμως.. και θυμάμαι ακόμα και πράγματα που δεν πρέπει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Eμένα όλη μου η ζωή είναι μυρωδιές και τραγούδια. Μπορεί να ακούσω κάτι ή να μυρίσω κάποιο άρωμα και να θυμηθώ καταστάσεις, σκηνικά, διάθεση ή απλά κάποιον.. :)
νομιζω οτι ολοι το εχουμε αυτο ... οταν βρεχει μου ερχονται αναμνησεις απο ολλανδια... κ αναμνησεις απο το σχολειο... καποιες κολωνιες μου θυμιζουν καποιους παλοιους γνωστους... κ απο μυροδιες φαγητων μπορει να θυμηθω πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ένα γ@μημένο σαμπουάν μου την θυμίζει... νομίζω Pantene είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ένα γ@μημένο σαμπουάν μου την θυμίζει... νομίζω Pantene είναι :P

Λούσου με ultrex και θα δεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά δεν μπορώ να ποιώ μόσιον, μου θυμήζει τον αδερφό μου στο νοσοκομείο, μόνο που τον μυρίζω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Κ εμένα μου συμβαίνει κ μάλιστα πολύ συχνά, ειτε με εικόνες, με μουσική, με κάποια μυρωδιά, ή με κάποια αίσθηση κ λίγοτερο μπορώ να πώ με την γεύση, έρχονται στο μυαλό μου εικόνες από το παρελθόν που πλεον μοιάζουν με όνειρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Eγώ όταν ακούω red hot chili peppers μου έρχονται στο μυαλό διάφορες συζητήσεις με ένα φίλο στο msn. Μόνο στο msn όμως, όχι από κοντά.

Το άρωμα του κάποτε κολλητού μου, μου τον θυμίζει.

Το σαμπουάν φτιαγμένο από τσουκνίδες (ακούγεται χάλια αλλά έχει υπέροχο άρωμα) από τα body shop μου θυμίζει τις περσινές διακοπές και γι αυτό σταμάτησα να το χρησιμοποιώ εδώ για να μου μείνει ως "διακοπές".

Το Johnson's Baby Shampoo (το κλασσικό με το κίτρινο χρώμα) μου θυμίζει τα παιδικά μου καλοκαίρια στη γιαγιά, αν και τώρα το έχω κάνει μόνιμο πάντα μου φέρνει πολύ παιδικές αναμνήσεις στο μυαλό.

Αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ναι, μυρωδιές και τραγούδια κυρίως... Θυμάμαι απίστευτα πολλά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εμενα τα σαμπουαν της Dove μου θυμιζουν καλοκαιρι!

Και γενικα ειναι πολλες μυρωδιες που μου φερνουν αναμνησεις αλλα αυτη ειναι η πρωτη που μου ηρθε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ αυτό το σαμπουάν της τσουκνίδας του βόδι σοπ είναι όντως τέλειο!! Κι εμένα κάτι μου θυμίζει η μυρωδιά, δεν ξέρω τι...

Το κίτρινο του johnsons μού φέρνει κι εμένα εικόνες από την παιδική μου ηλικία, όταν η μαμά με έπλενε στην μπλε μπανιέρα μου...

Το άρωμα Fleur de fleurs της Nina Ricci είναι ταυτισμένο με το καλοκαίρι μου μετά την πρώτη γυμνασίου, εκείνο το μαγικό ταξίδι στη Ρώμη και μία χρυσή ανεμελιά...

Η τεκίλα δε μου αρέσει καθόλου, έστω η μυρωδιά της, μετά από εκείνο το τρελό Σαββατοκύριακο στην Κύμη... όπου για πρώτη φορά μέθυσα άσχημα, μετά από προτροπή του κολλητού μου... Ένα μπουκάλι σχεδόν μόνη.

Η καλοκαιρινή βροχή με μυρωδιά σαπισμένου φύλλου μου φέρνει στο νου το καλοκαίρι του ... 2000 ήταν; Με τις πολλές βροχές; Ε, στην Ιθάκη μείναμε, στο παλιό σπίτι της Ισμήνης κι όλα ήταν υγρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.

Προσωπικά κάποια τραγούδια και κάποιες μυρωδιές μου φέρνουν στο νου περιόδους ολόκληρες αλλά και στιγμές μεμονωμένες που έχουν χαρακτεί στο μυαλό.

Για παράδειγμα, η μυρωδιά από το ξύλο που έχουν συνήθως τα κλειστά ντουλάπια ενός γραφείου πχ, κάτι μου θυμίζουν, ένας αέρας αναμνήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Όλα σε θυμίζουν..., απλά κι αγαπημένα
πράγματα δικά σου καθημερινά...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το άρωμα του Givenchy, "Π", μου θυμίζει ... όχι τόσο τον πρώτο μου έρωτα, που το φορούσε, αλλά και μία ολόκληρη περίοδο... Ξένοιαστα χρόνια, χρυσό ηλιοβασίλεμα, εγώ πρωτοετής κι αυτός ακόμα μαθητής... Μία μόνιμη αίσθηση ασφάλειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiota

Νεοφερμένος

Η ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας έχει τύχει ποτέ τρώγοντας, μυρίζοντας, βλέποντας κάτι να σας θυμήζει κάτι απο το παρελθόν; σας έχει τύχει να περπατάτε στο δρόμο και μια μυρωδιά να σας θυμήζει π.χ. το σχολείο ή κάποιον/α πρώην ή δεν ξέρω τι άλλο;

Χρονικές στιγμές ή ακόμα και ημερομηνίες κοντά σε κάτι που σας έκανε κακό ή καλό να γυρίζει στο μυαλό σας; πείτε μας τι νοιώθετε και τι σκέυτεστε άν σας έτοιχε σήμερα....:)

Προσωπικά τις πρώτες μέρες του Σεπτέβρη η υγρασία του πρωινού μου θυμήζει τον ποταμό που περνούσα κάθε μέρα με το μηχανάκι για να πάω σχολείο..

εσάς;:) :)
Κι εμένα μου έχει συμβεί πολλές φορές π.χ Ακούω ένα τραγούδι της Paris και μου έρχονται σκηνές από το καλοκαίρι που μαζευόμασταν με παρέες και κάναμε τις χαζομάρες μας (εν τω μεταξύτ το τραγούδι το συγκεκριμένο είναι πραγματικά.... κάπως χαζό να το πω?...):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Πιο πολύ με τραγούδια και πιο σπάνια με μυρωδιές, π.χ. η μυρωδιά της βροχής, τα καμμένα ξύλα και οι... αυγόφετες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ένα συγκεκριμένο άρωμα που φορούσα στην 1η Λυκείου, τα παλιά στέκια την εποχή του σχολείου, ακόμα και το ίντερνετ είναι ανάμνηση από τα παλιά. Οι κοπάνες της πρώτης ώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προσθέτω κι άλλα:
1. Το Play του Moby μου θυμίζει την πενταήμερη αλλά και όλο το τέλος της τρίτης Λυκείου... και την αποτελειωτική εκδομή στην Άνδρο, μες στο αμάξι του αδερφού της τότε κολλητής...!
2. Αντίστοιχα το The screen behind the Mirror των Enigma, που αγόρασα στο Ηράκλειο στην πενταήμερη.
3. Αντίθετα, το Hymn of the big wheel των Massive Attack (και λιγότερο τo Karmacoma) μου έφτιαχνε το κέφι όταν είχα σαλτάρει από τις Πανελλαδικές 14 μαθημάτων (!!!) στη δευτέρα λυκείου. Α ρε Αρσένη.
4. Όταν τελειώναμε το σχολείο και μελαγχολούσα στο σχολικό, άκουγα πολύ το Heat Miser των Massive Attack, το Dance with you των Live (ίσως θυμάστε το Dolphin's cry) και το Υπάρχουν χρυσόψαρα εδώ, Πυξ Λαξ... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Όποτε βρέχει μυρίζει σαν χώμα νομίζω και μου θυμίζει έντονα το ένα από τα δύο χωριά μου και όταν χιονίζει ή έχει πολύ κρύο μου θυμίζει το δεύτερο χωριό μου...Οι παιδικές μου αναμνήσεις είναι πολύ εντονότερες από τα χωριά μου παρά από την Πρέβεζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top