Γιατί τόση ειρωνεία για την αστυνομία;

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Οι απόψεις μου έχουν εκφραστεί γενικότερα. Τώρα αν θες να σου σχολιάσω κάτι συγκεκριμένο από το βίντεο πες.
τωρα ειδα οτι ειχες ηδη αναφερει ηδη τις αποψεις σου σορρυ,στο θεμα μας τωρα θεωρεις δηλαδη αδικο το μισος για την ελληνικη αστυνομια(τρομοκρατια) οτι δηλαδη ο λαος παρασυρεται και λειτουργει ως οχλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
τωρα ειδα οτι ειχες ηδη αναφερει ηδη τις αποψεις σου σορρυ,στο θεμα μας τωρα θεωρεις δηλαδη αδικο το μισος για την ελληνικη αστυνομια(τρομοκρατια) οτι δηλαδη ο λαος παρασυρεται και λειτουργει ως οχλος
Δεν θεωρώ άδικο το μίσος προς την αστυνομία από τη στιγμή που έχει δώσει τόσα δικαιώματα. Θεωρώ, όμως, κάποιες συμπεριφορές ισοπεδωτικές.
Αν σκεφτόμαστε συνεχώς με το συναίσθημα, παραμερίζεται η λογική.
Θεωρώ ότι είναι άδικο το τσουβάλιασμα για οποιονδήποτε κλάδο είτε για τους γιατρούς, είτε για τους ταξιτζήδες, είτε για τον χ κλάδο.

Εσύ από την άλλη έχεις ταυτίσει την αστυνομία με την τρομοκρατία. Θεωρείς άχρηστο τον ρόλο της αστυνομίας μέσα σε μια κοινωνία ή θα ήθελες να έχει κάποια άλλη μορφή; Και αν ναι ποια είναι αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δεν θεωρώ άδικο το μίσος προς την αστυνομία από τη στιγμή που έχει δώσει τόσα δικαιώματα. Θεωρώ, όμως, κάποιες συμπεριφορές ισοπεδωτικές.
Αν σκεφτόμαστε συνεχώς με το συναίσθημα, παραμερίζεται η λογική.
Θεωρώ ότι είναι άδικο το τσουβάλιασμα για οποιονδήποτε κλάδο είτε για τους γιατρούς, είτε για τους ταξιτζήδες, είτε για τον χ κλάδο.

Εσύ από την άλλη έχεις ταυτίσει την αστυνομία με την τρομοκρατία. Θεωρείς άχρηστο τον ρόλο της αστυνομίας μέσα σε μια κοινωνία ή θα ήθελες να έχει κάποια άλλη μορφή; Και αν ναι ποια είναι αυτή;
Δυστυχως επειδη ως ανθρωποι εχουμε επιρροη στην αδικια η αστυνομια θα υπαρχει για παντα,αυτο που πρεπει να αποφασισουν οι υπευθυνοι; της αστυνομιας ειναι οτι ο ρολος τους δεν ειναι να προστατευουν τα ιδιωτικα μονοπωλεια και τους μεγαλοαστους,δεν εχουν δικαωμα να διαλυουν τις συγκεντρωσεις με τα δακρυγονα τους,δεν εχουν δικαιωμα να εκμεταλευονται την στολη τους,οσο το κανουν αυτο θα βρισκουν αντιμετωπο ενα μεγαλο κομματι ολου του κοσμου ανα την υφηλιο(βλ. το κινημα acab)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δυστυχως επειδη ως ανθρωποι εχουμε επιρροη στην αδικια η αστυνομια θα υπαρχει για παντα,αυτο που πρεπει να αποφασισουν οι υπευθυνοι; της αστυνομιας ειναι οτι ο ρολος τους δεν ειναι να προστατευουν τα ιδιωτικα μονοπωλεια και τους μεγαλοαστους,δεν εχουν δικαωμα να διαλυουν τις συγκεντρωσεις με τα δακρυγονα τους,δεν εχουν δικαιωμα να εκμεταλευονται την στολη τους,οσο το κανουν αυτο θα βρισκουν αντιμετωπο ενα μεγαλο κομματι ολου του κοσμου ανα την υφηλιο(βλ. το κινημα acab)

Τέλος πάντων.
Επειδή κάθομαι και απαντάω από το πρωί σχεδόν (καλώς ή κακώς) μιας και άνοιξα εγώ το θέμα θα μου επιτρέψεις να μην συνεχίσω άλλο γιατί ο εγκέφαλός μου έχει καεί. :P
Αν θες το συνεχίζουμε άλλη φορά.

Γενικότερα θα σου πω όμως, ότι για τα χάλια της σημερινής κοινωνίας ισχύει η γνωστή παροιμία "Ό,τι έσπειρες, θα θερίσεις" πράγμα που σημαίνει ότι μερίδιο ευθύνης έχουμε όλοι παίρνοντας λάθος αποφάσεις κατά το παρελθόν σε διάφορα επίπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Παρακαλώ κάποιος να σημειώσει την γενναία πράξη αυτού του νεαρού. Είναι μία από τις αγωνιστικές κινήσεις του ανυπότακτου Borat και των ομοίων του ενάντια στο σύστημα.

-Σύντρουφοι, μια φορά πήγα σε έναν μπάτσο και του είπα: Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι!

- Είσαι μεγάλος ρε! Είσαι σπουδαίος σύντρουφε! Πω, το τσάκισες το τσιράκι του συστήματος!

- Ουγκ.
Το Σεφερλή τι τον έχεις;

Φαντάζομαι borat όταν σου στούκαρε το αυτοκίνητο εκείνη η κοπελίτσα, όταν έφτασε το περιπολικό άρχιζες να φωνάζεις "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ,ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ" ή έγινε αργότερα αυτό όταν (και αν) πήγες στο αστυνομικό τμήμα να υποβάλλεις μήνυση;:P
Τροχαία ήρθε τότε.:(
Ήμουν απασχολημένος για να ασχοληθώ περισσότερο με τα καλαμπαλίκια της τάξεως,
έβριζα τη μανδάμ που δε περίμενε να αναλάβει τις ευθύνες της.
Τώρα αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για το τι ακολούθησε μπορώ να περιγράψω τα γεγονότα για να απελπιστείς και εσύ μαζί μου.

Φαντάζομαι την υπερηφάνεια με την οποία έγραφε το ΝΑΙ.

Κορδώθηκε σαν το γάλο:



:P
Καμία σχέση με το συναίσθημα του να σηκώνεις τη γαλανόλευκη και να βαράς προσοχές με μία υποψία στύσης, ξέρεις φαντάζομαι.

Και μετά και μετά; Τι έγινε μετά; Στις βρέξανε; :eek:

Φαντάζομαι θα έχει αγωνία να μάθει η ερωτούσα.
Μετά συνεχίζαμε να ανταλλάσουμε κοπλιμέντα για τις μανάδες μας και για τη Παρθένο Μαρία.





Ον τόπικ: και η πλειονότητα των δημοσίων υπαλλήλων δε τυγχάνει κολακευτικών επιθέτων από το σύνολο του λαού αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε τους χρησιμοποιούμε όπου χρειάζονται.
Νύχτεζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

Πως μπορεί να είναι άσχετο; :confused:
Νόμιζα συζητούσαμε για τον ρατσισμό που υφίστανται οι αστυνομικοί.

Whatever...

το περίμενα

Μια απλή ερώτηση σου έκανα. Αφού δε θες να απαντήσεις, μην απαντάς.:)

Τι περίμενες δηλαδή; :confused: Πως δεν θέλω να αναλωθώ σε συζητήσεις που θα με βγάλουν εκτός θέματος;

Η ερώτησή σου είναι ανούσια. Και αυτό θα το καταλάβεις πολύ εύκολα από τις αντιδράσεις που ακολούθησαν μετά την απάντηση του Μπόρατ. Απορώ τι θέλετε να απαντήσουμε...

"Είμαι η Έμμα και στον ελεύθερό μου χρόνο βγαίνω στους δρόμους και βρίζω μπάτσους; " :P
Ξεκίνησα το προηγούμενο ποστ με έναν συγκεκριμένο τρόπο, νομίζω πήρες την απάντησή σου.
Εγώ διακρίνω έναν εκνευρισμό...

Να διακρίνεις την ειρωνεία από τον εκνευρισμό. Σε διαβεβαιώ πως είμαι πολύ ψύχραιμος άνθρωπος :)
Φαντάζομαι borat όταν σου στούκαρε το αυτοκίνητο εκείνη η κοπελίτσα, όταν έφτασε το περιπολικό άρχιζες να φωνάζεις "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ,ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ" ή έγινε αργότερα αυτό όταν (και αν) πήγες στο αστυνομικό τμήμα να υποβάλλεις μήνυση;:P

Ορίστε, για να ρωτάτε σαχλαμάρες. Δε σας αφορά τι κάνει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δε σας αφορά τι κάνει ο καθένας.

συμφωνώ με τα λεχθέντα μα, ίσως το μόνο που δεν έχεις καταλάβει είναι πως στο παρόν θρεντ προσπαθούμε σόνει και ντε να αποδείξουμε ότι όλοι δρούμε συναισθηματικά και με βάση την ψυχολογία της μάζας. Συνεπώς γίνεται και μία έρευνα στις προσωπικές εμπειρίες των συμμετεχόντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
λολ.

το τσουβάλιασμα μας παίρνει και μας σηκώνει...
μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι :P
lol lol
Συμφωνώ, με το λολ, αλλά μήπως μπορείς να μας πεις τότε, γιατί μερικά ασπόνδυλα το πάνε το σύνθημα και το φέρνουν σαν καραμέλα; Διότι βλέπω πως είσαι very clever person, αλλά σε όλες τις απαντήσεις σου πιο κάτω δεν μας δίνεις τελικά ξεκάθαρη εικόνα. Απλά δημιουργείται απορία σε αυτούς π.χ. που δεν το χρησιμοποιούν. Κάνουν κάτι λάθος? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
συμφωνώ με τα λεχθέντα μα, ίσως το μόνο που δεν έχεις καταλάβει είναι πως στο παρόν θρεντ προσπαθούμε σόνει και ντε να αποδείξουμε ότι όλοι δρούμε συναισθηματικά και με βάση την ψυχολογία της μάζας. Συνεπώς γίνεται και μία έρευνα στις προσωπικές εμπειρίες των συμμετεχόντων.

Εμπειρίες λοιπόν.
Ήταν νύχτα, τέσσερα άτομα κατηφορίζαμε προς την Αχαρνών.
Περνάει ένα περιπολικό και ο ένας από τους τέσσερεις πετάει το γνωστό σύνθημα.
Ενάμιση με δυο τετράγωνα παρακάτω έχουμε φτάσει στην πλατεία του Αγίου Παντελεήμονα, μεγάλη η χάρη του.
Σταματάει με τις πάντες ένα σκουρόχρωμο όχημα, πετάει και μια σειρήνα στην οροφή και κατεβαίνουν τρεις κάτω και αρχίζουν τους τρεις από τους τέσσερεις στα κλωτσομπουνίδια.
Εγώ ήμουν η τέταρτη, δεν έφαγα ξύλο.
Αφού λοιπόν και οι τρεις συνοδοιπόροι μου βρίσκονται κάτω, εγώ φωνάζω σταματήστε μα τι κάνετε; Δίνουν και τις τελευταίες κλωτσιές και αποφασίζουν να μας κάνουν και εξακρίβωση στοιχείων.

Δίνουμε τα στοιχεία μας και με ρωτάει ο ένας εξ αυτών.
Τι δουλεία έχεις εσύ με αυτούς τους Αλβανούς; Εμένα η ταυτότητα μου λέει υπηκοότητα Ελληνική των τριών, Αλβανική.
Εγώ του λέω τι είναι αυτά τα πράγματα που κάνετε, δώσε μου εσύ τα στοιχεία σου και δεν θα μου πεις εσύ με ποιους θα περπατάω. Σηκώνονται και οι άλλοι τρεις και λένε έλα πάμε να φύγουμε και τελικά ούτε στοιχεία μας έδωσαν οι ασφαλίτες ούτε τίποτα.
Έτσι λοιπόν το συμπέρασμα είναι ότι αν περπατάνε τέσσερεις και ο ένας πει μια μαλακία να περάσει η ώρα, η Ελληνική Αστυνομία έχει δικαίωμα να κάνει τους τρεις εξ αυτών ασήκωτους .
Εμένα δεν με χτύπησαν γιατί ήμουν κοπέλα και θέλω να καταγγείλω ότι όχι μόνο είναι γουρούνια αλλά είναι και ρατσιστικά και σεξιστικά γουρούνια.

Ένας άλλος σε επαρχιακή πόλη της Πελοποννήσου με καταδιώκει!
Εγώ είμαι με την μηχανή μου, μόλις την είχα αγοράσει και χαμπάρι δεν είχα πάρει ότι η σειρήνα ήταν για εμένα.
Σταματάω έξω από το σπίτι μου, κατεβαίνει και αυτός και μου ζητά τα χαρτιά μου.
Του τα δίνω και μου λέει να μην σε ξαναδώ με την μηχανή. Δεν είναι αυτή μηχανή για κοπέλες.:confused:

Αυτά για τώρα, αλλά εγώ επιμένω πως εκτός από τις προσωπικές μας εμπειρίες η γενίκευση για τους μπάτσους δεν οφείλεται τόσο στο ποιόν τους αλλά στο τι εκπροσωπούν και όταν τα βάζουν με τον "όχλο" που διαμαρτύρεται όταν του κλέβουν την αξιοπρέπεια του, το δικαίωμα του για εργασία, για περίθαλψη, για μόρφωση και πάει λέγοντας, αυτοί είναι τα μαντρόσκυλα που έχουν ταχθεί να φυλάνε τα αφεντικά τους πάση θυσία.

Είναι αυτοί που κάνουν τον "όχλο" να αναφωνεί "Μα δεν έχετε μάνες εσείς; παιδιά δεν έχετε;"



[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Οι μπάτσοι είναι αδέρφια μας! :hug:

Ξέρω αστυνομικό που όποτε έβλεπε μετανάστες τους έλεγε: "Μόλις με βλέπετε θα το βάζετε στα πόδια γιατί διαφορετικά οι συνάδελφοί μου θα με πουν μαλθακό!" :P

Αν δεν στηρίξουμε τον καλό αστυνομικό, ο χώρος θα μαυρίσει τελείως. Πόσο ποσοστό δηλαδή πρέπει να βγάλει ακόμα η Χρυσή Αυγή από κει μέσα;

Όπως λέγανε και οι αρχαίοι Έλληνες, οι καλοί οφείλουν να συμμετέχουν στα κοινά για να μην παραδοθεί η εξουσία στους κακούς. Αφεθήκαμε να μας κάνει πολιτική ο κάθε Πάγκαλος και να μας "φυλάει" το κάθε γουρούνι που διακινεί την πρέζα.

Στην ιδανική πολιτεία που μια μέρα μετά από 500 χρόνια θα ζήσουμε, ο αστυνόμος θα έχει μετατραπεί σε καλλιτεχνόμο, θα φροντίζει για την ομαλή αισθητική της κοινωνίας. Όπου δηλαδή κάποιος πατάει άθελά του ένα λουλουδάκι, θα του χτυπάει φιλικά το μαγουλάκι με ένα χαλαρό μπατσάκι και θα του λέει: "Ατιμούτσικο εσύ, πες ένα συγνώμη στο λουλουδάκι, τώρα!" :angel: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Καμία σχέση με το συναίσθημα του να σηκώνεις τη γαλανόλευκη και να βαράς προσοχές με μία υποψία στύσης, ξέρεις φαντάζομαι.

Με μία διαφορά, αγαπητέ. Εγώ αυτό που τιμώ έχει παραμείνει όρθιο με βαρύ φόρο αίματος από αυτό τον λαό, τον οποίο και πρεσβεύει. Άντε τώρα τράβα στην υποκουλτούρα σου να ξεδώσεις τα κόμπλεξ σου, να πεις και κάνα σύνθημα σαν κλασικός αούγκαλος και μετά έλα να μου ανταπαντήσεις για να τονώσεις το μέγεθος της ευήθειας που σε διακρίνει. Φιλούρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.

Περνάει ένα περιπολικό και ο ένας από τους τέσσερεις πετάει το γνωστό σύνθημα.

αν περπατάνε τέσσερεις και ο ένας πει μια μαλακία να περάσει η ώρα......
Δηλαδή….περπατάω εγώ στον δρόμο…και συναντώ την thalalla, και για να περάσει η ώρα της λέω είσαι μπιπ, - με το συμπάθειο -(ποτέ δεν βρίζω γυναίκες, αλλά εξυπηρετεί το θέμα αυτή την στιγμή).
Η thalalla και η κάθε thalalla μου λέει ευχαριστώ και προχωράει? Μου δίνει έναν μπάτσο (καλή ώρα) ? Η ζητάει τα στοιχεία μου και μου πατάει και μια ξεγυρισμένη μήνυση?

Προκαλέσατε μία κατάσταση. Το σωστό φυσικά θα ήταν, να σας προσάγουν στο τμήμα και να σας κάνουν εξακρίβωση στοιχείων εκεί . Να σας κρατήσουν για εξύβριση σε 24ωρο αυτόφωρο, να σας κάνουν μηνυτήρια αναφορά και στην συνέχεια να σας αφήσουν ελεύθερους, χωρίς όμως να αγγίξουν ούτε μια τρίχα από το κεφάλι σας. Κάποιοι απλά ακολούθησαν τον δικό τους τρόπο, που ονομάζεται αυτοδικία. Εδώ λοιπόν... βλέπω την κατάχρηση εξουσίας.

Θα είχατε βέβαια αποφύγει όλο το σκηνικό, αν απλά περνούσατε με τις μηχανές σας και συνεχίζατε την πορεία σας χωρίς να σας καίγεται καρφί ποιοι είναι δίπλα σας. Όταν ήμουν στην Ελλάδα και ήμουν μονίμως με την μηχανή, (επειδή έθεσες θέμα γυναίκας αναβάτη) από τα 18 μέχρι τα 25 με είχαν στην κυριολεξία π*δ*ξει στους ελέγχους, χωρίς όμως να παρεκτραπεί καμία από τις δύο πλευρές.


τι εκπροσωπούν και όταν τα βάζουν με τον "όχλο" που διαμαρτύρεται όταν του κλέβουν την αξιοπρέπεια του, το δικαίωμα του για εργασία, για περίθαλψη, για μόρφωση και πάει λέγοντας, αυτοί είναι τα μαντρόσκυλα που έχουν ταχθεί να φυλάνε τα αφεντικά τους πάση θυσία.

Είναι αυτοί που κάνουν τον "όχλο" να αναφωνεί "Μα δεν έχετε μάνες εσείς; παιδιά δεν έχετε;"
Νομίζω πλέον, πως με τους πενιχρούς μισθούς που έχετε στην Ελλάδα, ακόμα και οι ίδιοι έχουν μπει στην λογική διεκδίκησης δικαιωμάτων.






Ξεχνούμε όλοι κάτι βασικό. Είναι εργαζόμενοι, όπως εσύ και εγώ. Κάποιοι τους δίνουν εντολές να κατέβουν στις πορείες και να ρίξουν δακρυγόνα, κάποιοι που με την σειρά τους λογοδοτούν πιο ψηλά. Όσοι από αυτούς αρνηθούν να κάνουν την δουλειά τους εβρισκόμενοι εν ώρα υπηρεσίας, τίθενται σε διαθεσιμότητα και δικάζονται.

Δεν είναι δυνατόν να προσπαθούμε μεγάλοι άνθρωποι να τα σπάμε σε δεκάρικα, και να αναλύουμε ξανά και ξανά τα απολύτως αυτονόητα, που τα συλλαμβάνει και ένα 10χρονο. Εκτός κι αν είναι να ρίξουμε όλοι από μια τρολλιά, να ψιλομαγκέψουμε και να πάμε για καφέ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ναι ετοιμαζονται και για απεργια πεινας ακουγονταν,να μην ανυσηχουν θα τους στηριξουμε ως το τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εγώ αυτό που τιμώ έχει παραμείνει όρθιο με βαρύ φόρο αίματος από αυτό τον λαό, τον οποίο και πρεσβεύει.
Ακριβώς αυτό που πρεσβεύει η σημαία είναι ακριβώς αυτό που δεν είσαι και δυστυχώς δε θα είσαι ποτέ.
Και για αυτόν ακριβώς το λόγο είσαι σχεδόν ερωτευμένος με τη σημαία σα πανί και κατά φαντασία σαν ιδέα.
Καλό μεσαίωνα.

Άντε τώρα τράβα στην υποκουλτούρα σου να ξεδώσεις τα κόμπλεξ σου, να πεις και κάνα σύνθημα σαν κλασικός αούγκαλος και μετά έλα να μου ανταπαντήσεις για να τονώσεις το μέγεθος της ευήθειας που σε διακρίνει.
Εντάξει.


Όταν και αν αντιληφθείς πως για μία ακόμη φορά ξεκίνησες πρώτος με βλακείες (ίδιον του χαρακτήρα σου) να ξεφτιλίζεις τη συζήτηση τα λέμε ξανά.
Καταλάβαμε όλοι, είσαι πατριώτης, εθνικιστής, τιμημένος στρατιώτης, φίλος της ελληνικής αστυνομίας και τα συναφή.
Βάλε το στην υπογραφή σου και μη μας τη πρήζεις κάθε δεύτερο ποστ.
Καλή ανάσταση.


Ον τόπικ: είναι τουλάχιστον κουτό να λες σε κάποιον πως έχεις μία λανθασμένη άποψη για την αστυνομία μόνο και μόνο επειδή αν και ποτέ χρειαστεί το νόμο με το μέρος του για ασφάλεια ή υπεράσπιση θα καλέσει αυτούς ακριβώς που βρίζει.
Θα μπορούσα να περιγράψω αμέτρητα επαγγέλματα που σίγουρα κάτι έχει να πεις για αυτά αλλά όταν και εφόσον τα χρειαστείς αυτούς θα καλέσεις ή σε αυτούς θα πας και θα σκύψεις το κεφάλι να τους πληρώσεις ψιθυρίζοντας ευχές για καλό ψόφο.

Τώρα βέβαια αν εσένα σου κλέψουν το σπίτι ή φάνε το στρογγυλοφάναρο του νεογέννητου, μαγκιά σας αν φωνάξετε διμοίρια ΜΑΤ ή ΕΚΑΜ ή ασφαλίτες. Κάτι δύσμοιροι θα έρθουν που τους διέκοψες το καφέ από τα έβερεστ όπου κλαίγονταν για το πόσο καιρό είναι απλήρωτοι.

Γενικεύετε. Βλακωδώς.

πς: μη λέτε ανοησίες, άλλο τροχαία και άλλο αστυνομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Γενικεύετε. Βλακωδώς.

πς: μη λέτε ανοησίες, άλλο τροχαία και άλλο αστυνομία.

Απαντάτε. Βλακωδώς.
πς: μη λέτε ανοησίες, άλλο Γιάννης και άλλο Γιαννάκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
συμφωνώ με τα λεχθέντα μα, ίσως το μόνο που δεν έχεις καταλάβει είναι πως στο παρόν θρεντ προσπαθούμε σόνει και ντε να αποδείξουμε ότι όλοι δρούμε συναισθηματικά και με βάση την ψυχολογία της μάζας. Συνεπώς γίνεται και μία έρευνα στις προσωπικές εμπειρίες των συμμετεχόντων.

Η αλήθεια είναι πως επειδή κατάλαβα τι προσπαθεί να κάνει, ακριβώς αυτό επισήμανα σε προηγούμενα ποστ μου. Δεν έχει κανένα νόημα να γίνει η συγκεκριμένη... "έρευνα".

Μου θυμίζει την εποχή που γράφανε εμπειρίες από λαθρομετανάστες στο θέμα της ΧΑ. Είχε τύχει να γράψει κάποια κοπέλα που λίγο καιρό πριν κάτι της είχε συμβεί από αλλοδαπούς γιατί δε θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες. Όπως είναι αναμενόμενο, η κοπέλα όντας αρνητικά προκατειλλημένη τα έβαλε με ολόκληρο τον πληθυσμό της συγκεκριμένης χώρας και όχι μόνο. Της έφταιγαν τελικά όλοι οι λαθρομετανάστες και κατά κάποιο τρόπο το δικαιολογώ γιατί ήταν ακόμα σε κατάσταση πανικού. Όμως είναι μεγάλο λάθος να εξιστορείς τέτοια γεγονότα ειδικότερα ενώ είσαι ακόμα σοκαρισμένος γιατί θα οδηγηθείς σε ένα βέβαιο τσουβάλιασμα και κυρίως άδικο. Κάπως έτσι και εδώ. Σίγουρα όλοι έχουμε ιστορίες, όχι ιδιαίτερα ευχάριστες να αναφέρουμε, όμως για ποιο λόγο να γίνει αυτό; Θα βρεθούν αναμφίβολα κάποιοι άλλοι με ευχάριστες επίσης, άρα...;

lol lol
Συμφωνώ, με το λολ, αλλά μήπως μπορείς να μας πεις τότε, γιατί μερικά ασπόνδυλα το πάνε το σύνθημα και το φέρνουν σαν καραμέλα; Διότι βλέπω πως είσαι very clever person, αλλά σε όλες τις απαντήσεις σου πιο κάτω δεν μας δίνεις τελικά ξεκάθαρη εικόνα. Απλά δημιουργείται απορία σε αυτούς π.χ. που δεν το χρησιμοποιούν. Κάνουν κάτι λάθος? :P

Θα έλεγα ανωριμότητα κατά κύριο λόγο. Δεν βρίσκω κάποιον σοβαρό λόγο π.χ. στην ιστορία της thalalla να προκαλέσουν τα άτομα αυτά.

Τελευταία φορά που άκουσα αυτό το σύνθημα ήταν πριν λίγο καιρό, στην μεγάλη αντιφασιστική πορεία που έγινε εδώ που βρίσκομαι. Σε όλη τη διάρκεια της πορείας ακούγονταν συνθήματα ενάντια στο φασισμό και άλλα αντίστοιχα, αλλά όχι το παραπάνω. Ώσπου προς το τέλος κι ενώ έτυχε να βρεθώ αρκετά μπροστά, κοντά στους αναρχικούς που έβριζες προηγουμένως, ένας από κάπου ακούστηκε να φωνάζει το σύνθημα αυτό. Δε γνωρίζω αν ανήκε στον αντιεξουσιαστικό χώρο, γνωρίζω πως οι υπόλοιποι που ανήκαν δεν το στήριξαν. Για την ακρίβεια κανένας δεν το συνέχισε όπως έγινε με αντίστοιχα συνθήματα. :P Ούτε υπήρχε λόγος.

Καταλαβαίνεις πως άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου τρέφουν μια... "εμπάθεια" στα εκτελεστικά όργανα του κράτους. Μάλιστα η εμπάθεια αυτή είναι λογικό να αυξάνεται όταν συμβαίνουν για παράδειγμα περιστατικά όπως αυτά της Ιερισσού.

Ξεχνούμε όλοι κάτι βασικό. Είναι εργαζόμενοι, όπως εσύ και εγώ. Κάποιοι τους δίνουν εντολές να κατέβουν στις πορείες και να ρίξουν δακρυγόνα, κάποιοι που με την σειρά τους λογοδοτούν πιο ψηλά. Όσοι από αυτούς αρνηθούν να κάνουν την δουλειά τους εβρισκόμενοι εν ώρα υπηρεσίας, τίθενται σε διαθεσιμότητα και δικάζονται.

Σίγουρα δεν θα ήθελα να κρίνω κάποιον από το επάγγελμά του, ούτε να αρχίζω να βρίζω χωρίς λόγο μα και η ιδέα ανθρώπων-ρομπότ που χωρίς κριτική ικανότητα δέχονται και εκτελούν εντολές, οι οποίες αφορούν ζωές ανθρώπων, δεν μου είναι ευχάριστη. Δηλαδή εσύ συμφωνείς με αυτό; Αφού γνωρίζεις πως τα παραπάνω θα αναγκαστείς να τα κάνεις ακόμα κι αν δεν θέλεις, γιατί να μπεις σε αυτό το επάγγελμα; Και επειδή δεν είναι λίγες οι φορές που η συνήθεια σε κυριεύει, στο τέλος καταλήγουν πολλοί από αυτούς να ευχαριστιούνται με τέτοιες ενέργειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Σίγουρα δεν θα ήθελα να κρίνω κάποιον από το επάγγελμά του, ούτε να αρχίζω να βρίζω χωρίς λόγο μα και η ιδέα ανθρώπων-ρομπότ που χωρίς κριτική ικανότητα δέχονται και εκτελούν εντολές, οι οποίες αφορούν ζωές ανθρώπων, δεν μου είναι ευχάριστη. Δηλαδή εσύ συμφωνείς με αυτό; Αφού γνωρίζεις πως τα παραπάνω θα αναγκαστείς να τα κάνεις ακόμα κι αν δεν θέλεις, γιατί να μπεις σε αυτό το επάγγελμα; Και επειδή δεν είναι λίγες οι φορές που η συνήθεια σε κυριεύει, στο τέλος καταλήγουν πολλοί από αυτούς να ευχαριστιούνται με τέτοιες ενέργειες.

Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσω πως είμαι κατά σε οποιαδήποτε μορφή βίας, ακόμα και αν μιλάμε για χαστούκι απο γονιό σε παιδί. Πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με άγριο ξύλο καταμεσής του δρόμου, μεταξύ πολιτών και μονάδων καταστολής.
Δεν πιστεύω πως δεν έχουν κριτική ικανότητα. Ίσα ίσα απο περιστατικά που γνωρίζω, στην αντίπερα όχθη μπορεί να βρίσκονται αδέρφια, φίλοι, γείτονες και παρ' όλα αυτά να συνεχίζουν το έργο τους. Είναι μια δουλειά. Εγώ προσωπικά δεν θα την έκανα, διότι δεν θα μου παρείχε την οικονομική ασφάλεια που θα ήθελα, και φυσικά δεν θα διακινδύνευα το τομάρι μου όπως αυτοί, για μερικά δεκάρικα. Κάποιοι άλλοι όμως θεωρώντας, πως έστω με 800 ευρώ, θα βολευτούν βρέξει - χιονίσει, κάνουν αυτήν την επιλογή. Επίσης δεν πιστεύω πως ξεκινούν σε αυτήν την σχολή με το σκεπτικό "θα δείρω κόσμο". Όμως έρχεται και αυτή η ώρα. Κάποιοι πρέπει να κάνουν και αυτή την δουλειά. Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχουν ειρηνικές πορείες και να μην χρειάζεται καθόλου μα καθόλου η συμβολή τους. Γνωρίζεις όμως πως πολλές φορές, άνθρωποι παρεκτρέπονται και καταλήγουν να σπάνε και να καίνε με τις ώρες περιουσίες συνανθρώπων. Έμμα αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, συμβαίνει ανά την υφήλιο. Παντού λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Αν με ρωτάς αν συμφωνώ, θα σου πω όχι. Αλλά πρότεινε εσύ κάτι, που να μπορεί να καταστείλει ένα εξαγριωμένο πλήθος. Όσο για την συνήθεια....δεν αμφιβάλλω, πως ανάμεσα τους υπάρχουν και κάποιοι θερμοκέφαλοι που το καταχράσονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γνωρίζεις όμως πως πολλές φορές, άνθρωποι παρεκτρέπονται και καταλήγουν να σπάνε και να καίνε με τις ώρες περιουσίες συνανθρώπων.
Καλά ενίοτε είναι και ασφαλίτες
αλλά το μασάμε και αυτό.
Τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως δεν έχουν κριτική ικανότητα. Ίσα ίσα απο περιστατικά που γνωρίζω, στην αντίπερα όχθη μπορεί να βρίσκονται αδέρφια, φίλοι, γείτονες και παρ' όλα αυτά να συνεχίζουν το έργο τους.

Εγώ πιστεύω πως αν όχι όλοι, τουλάχιστον η πλειοψηφία αυτών δεν έχουν κριτική ικανότητα και αυτό συμβαίνει διότι τους μαθαίνουν να μην έχουν :P Υφίστανται κάποιο είδος πλύσης εγκεφάλου κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής τους και χωρίς υπερβολές, μεταμορφώνονται σε ζώα.

Παραθέτω τα λεγόμενα κολλητής μου φίλης για τον αδερφό της που βρίσκεται σε σχολή αστυφυλάκων:
στην πλειοψηφια τους συμπεριφερονται σκατα και το βλεπω και απο τον αδερφο μου, ο οποιος δεν εχει κανει κατι αλλα θα μου πει "ε σημερα πιασαμε κατι πακιστανους στο μετρο τους πηραμε τις τσαντες, τις δωσαμε στις καθαριστριες και τους αφησαμε"

ή οταν ηταν στο αεροδρομιο μου ελεγε οτι οταν επιαναν παρανομους τους εβαζαν σε ενα δωματιο και τους σαπιζαν στο ξυλο. ο αδερφος μου δεν συμμετειχε, απλα τα εβλεπε, αλλα και παλι εγω νομιζω οτι σε καποια φαση θα γινει ετσι


Είναι μια δουλειά. Εγώ προσωπικά δεν θα την έκανα, διότι δεν θα μου παρείχε την οικονομική ασφάλεια που θα ήθελα, και φυσικά δεν θα διακινδύνευα το τομάρι μου όπως αυτοί, για μερικά δεκάρικα. Κάποιοι άλλοι όμως θεωρώντας, πως έστω με 800 ευρώ, θα βολευτούν βρέξει - χιονίσει, κάνουν αυτήν την επιλογή.

Είναι ένα ξεπούλημα θα έλεγα. Θυμάμαι την ίδια ακριβώς δικαιολογία μου είχε πει ένας γνωστός μου αστυνομικός σε μια συζήτηση που είχαμε κάποτε. Ενώ αρχικά ντράπηκε(!) να μου πει το επάγγελμά του, όταν τον ρώτησα γιατί διάλεξε αυτό, μου απάντησε πως ήταν σίγουρος πως αν έμπαινε σε μια διαφορετική σχολή θα παρατούσε το διάβασμα και έτσι πήγε σε κάτι που θα βολευόταν.

Κάποιοι πρέπει να κάνουν και αυτή την δουλειά. Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχουν ειρηνικές πορείες και να μην χρειάζεται καθόλου μα καθόλου η συμβολή τους. Γνωρίζεις όμως πως πολλές φορές, άνθρωποι παρεκτρέπονται και καταλήγουν να σπάνε και να καίνε με τις ώρες περιουσίες συνανθρώπων. Έμμα αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, συμβαίνει ανά την υφήλιο. Παντού λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Αν με ρωτάς αν συμφωνώ, θα σου πω όχι. Αλλά πρότεινε εσύ κάτι, που να μπορεί να καταστείλει ένα εξαγριωμένο πλήθος. Όσο για την συνήθεια....δεν αμφιβάλλω, πως ανάμεσα τους υπάρχουν και κάποιοι θερμοκέφαλοι που το καταχράσονται.

Ξέρω πως δεν αποτελεί ελληνικό φαινόμενο μονάχα, μα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο:
Κάποιοι πρέπει να κάνουν και αυτή την δουλειά.

Ας ορίσουμε πρώτα ποια είναι αυτή η δουλειά που πρέπει να κάνουν και μετά ίσως συμφωνήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ας ορίσουμε πρώτα ποια είναι αυτή η δουλειά που πρέπει να κάνουν και μετά ίσως συμφωνήσουμε.

Της κομμώτριας :D. Για τι μιλάμε τόση ώρα;
Και μην μου πεις πάλι "γουρουνοδουλειά". Το έχω εμπεδώσει! Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως.
Δεν μου είπες όμως ....κάποιους τρόπους καταστολής που προτείνεις, σε περιπτώσεις εξέγερσης διαφόρων ομάδων.
Ας το πάρουμε δηλαδή από την πλευρά ....πως οι "μπάτσοι" έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top