Ντύσιμο και ηλικία

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νομίζω πως αυτό που συζητάμε έχει να κάνει με την εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας για κάθε ηλικία ώστε να μπορούμε να συνενοούμαστε. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν ταιριάζουν σε αυτή τη στατική εικόνα για διάφορους λόγους.

Αν βγάλουμε εντελώς τα ρούχα από το μυαλό μας, υπάρχουν 50αρες που δείχνουν μικρότερες από 30αρες, όπως υπάρχουν και 25αρες που μοιάζουν μεγαλύτερες κι από 40αρες...
Είναι και θέμα χαρακτήρα, ενδιαφερόντων, στάσης ζωής...πολλά και διάφορα.

Δε βρίσκω ότι μια 50αρα είναι "υποχρεωμένη" να δείχνει την ηλικία της, εφ' όσον μέσα στην εικόνα που φτιάχνει για τον εαυτό της νιώθει εκείνη καλά και το οπτικό αποτέλεσμα δεν την αδικεί.

Η καλαισθησία δεν έχει ηλικία. Το αν την έχει κανείς ή όχι, είναι άλλο θέμα.
Εγώ διαφωνώ κυρίως με την "κοινωνική εικόνα" της κάθε ηλικίας που πρέπει ανάλογα να υπηρετήσουμε. Πιστεύω στην "προσωπική εικόνα" του καθενός που εξαρτάται από χιλιάδες παραμέτρους για να αναφερθούν μέσα σε ένα ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειναι πολυ σπανιο να δεις ομως μια 50αρα με προσωπο που προδιδει την ηλικια της, και στυλ 25χρονης, και το αποτελεσμα να μη δειχνει αστειο, η εστω αταιριαστο.
Δε μιλαμε για την εξαιρεση, της εξαιρεσης, ω εξαιρεση.. εκει φυσικα, αν μπορει να το υποστηριξει και δε φαινεται παραταιρο, μαΝκια της.
Αλλα το συνηθες ειναι ενας μη συμφιλιωμενος με την εικονα του ανθρωπος, που προσπαθει πολυ να δειξει νεοτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σύμφωνα με την δικιά μου αισθητική, γυναίκες άνω των 50 μπορούν να έχουν όμορφο και νεανικό στυλ, χωρίς να περιορίζουν ιδιαίτερα την γκαρνταρόμπα τους. Αλλά επειδή μπαίνει το θέμα υποκειμενικότητα, το όλο ζήτημα είναι μπερδεμένο. Μπορεί κάποια γυναίκα να εκλάβει το ''όμορφο νεανικό στυλ'' με τελειώς διαφορετικό τρόπο από αυτόν που το εννοώ, επομένως θεωρώ ότι αν δεν μιλάμε με βάση συγκεκριμένα ρούχα και φωτός η συζήτηση δεν βγάζει κάπου.

Αν μπορώ να μιλήσω για τον εαυτό μου και τις αλλαγές που βλέπω στο στυλ μου θα πω ότι χοντρικά δεν έχει αλλάξει πολύ σε επίπεδα μήκους ας πούμε από όταν ήμουν 18, αλλά σίγουρα δεν διανοούμαι να βάλω μπλούζα συγκροτήματος ή ρούχα από τα Authentic ή φούτερ (ακόμα και στον ύπνο θα προτιμήσω θηλυκό νυχτικό ή πιτζαμούλες από την μούρη του Αγγελάκα). Επίσης, εκτός από διαφορές στο τι ΔΕΝ θα βάλω, διακρίνω και σε αυτά που θα φορέσω, ας πούμε ρούχα που στα 18 μου φαίνονταν κυριλέ, τώρα μου φαίνονται ωραία, θηλυκά. Ή βάζω γόβες που στα 18 τις θεωρούσα γεροντίστικο παπούτσι. Αντίστοιχα πιστεύω πως στα 35+ θα υπάρξουν κι άλλες αλλαγές και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα αφήσω να μιλήσουν οι εικόνες

εγώ, αυτό, δεν το θεωρώ γελοίο ούτε αστείο ούτε ότι η γυναίκα αυτή δεν συμβαδίζει με την ηλικία της κι ότι έχει πρόβλημα
(το φαντάζομαι δε, με σταράκια από κάτω :P)

(επειδή δεν βγαίνει η φωτό, σας δίνω λινκ)
https://www.masterfile.com/stock-photography/image/600-00983812

Μου αρέσει κι ελπίζω όταν είμαι τόση, να μπορώ να το κάνω κι εγώ! Να παίρνω και τα εγγόνια μου να πηγαίνουμε να καούμε σε κανα νετ καφέ :P:P:P


Αυτό όμως,

το θεωρώ τρελά γελοίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πέρα από την κλασσική περίπτωση της 50+κάτι, έχουμε δει και στα 40κάτι να ντύνονται όπως τα κοριτσάκια τους στο δημοτικό, κι ακόμα καλύτερα...:P να ντύνουν τα κοριτσάκια τους του δημοτικού σαν τις μαμάδες και μετά να χάνει η μικρομέγαλη κόρη τη μεγαλόμικρη μάνα...

Το μυστικό για μένα είναι να υιοθετείς ένα στυλ και να το κρατάς αφού σε κάνει να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου πρώτα από όλα.

Έχω την εντύπωση ότι όταν μια γυναίκα αισθάνεται καλά με την εμφάνιση της και το στυλ που έχει επιλέξει, αυτό βγαίνει προς τα έξω και την κάνει να δείχνει όμορφη.

...και οπωσδήποτε να έχεις απόλυτα συμφιλιωθεί με το σώμα σου, όπως κι αν είναι αυτό. Δεν εννοώ να μην το φροντίζεις και να μην προσπαθείς να το βελτιώσεις αλλά εγώ για παράδειγμα, έχω τελειώσει με τα τακούνια. Αφού ό,τι και να βάλω δεν θα απομακρυνθώ από την κατηγορία του μικροεπίπλου (σκαμπώ για όσους δεν κατάλαβαν) οπότε γιατί να το κουράζω και να σκοτώνω και τα πόδια μου?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
θα αφήσω να μιλήσουν οι εικόνες

εγώ, αυτό, δεν το θεωρώ γελοίο ούτε αστείο ούτε ότι η γυναίκα αυτή δεν συμβαδίζει με την ηλικία της κι ότι έχει πρόβλημα
(το φαντάζομαι δε, με σταράκια από κάτω :P)

(επειδή δεν βγαίνει η φωτό, σας δίνω λινκ)
https://www.masterfile.com/stock-photography/image/600-00983812

Μου αρέσει κι ελπίζω όταν είμαι τόση, να μπορώ να το κάνω κι εγώ! Να παίρνω και τα εγγόνια μου να πηγαίνουμε να καούμε σε κανα νετ καφέ :P:P:P
Γουστάρω με χίλια. :D Μου θυμίζει μια κυρία που γνώρισα στο camping που θα πας (:P). Ήταν περίπου στην ηλικία της κυρίας της φωτογραφίας και έκανε camping με το γιο του γιου της. Κάθε απόγευμα έπαιρναν τα ποδήλατα με τον μικρό και πήγαιναν βόλτα στον ιππικό που έχει εκεί κοντά (σου δίνω και στοιχεία για τις διακοπές ;)) και έκαναν παρέα ιππασία. Στην παραλία φόραγε ένα σεμνό μπικινάκι και έλεγες μέσα σου: "μακάρι να είμαι έτσι όταν θα είμαι τόσο".
Ήταν ενεργή ακτιβίστρια και το χειμώνα πήγαινε πάλι με τον μικρό για σκι.
Κάναμε καλή παρέα (μόνη αυτή, μόνη εγώ, έκαναν παρέα και τα παιδιά) και τα ενδιαφέροντά της, ήταν αντίστοιχα των ενδιαφερόντων μου...
Κοιμόταν σε ένα carry-mat με sleeping bag, όπως κι εγώ. (Μόνο που εγώ βογκούσα το πρωί που σηκωνόμουν :P)
Γιατί τα αναφέρω όλα αυτά; Γιατί όπως είπα και πριν, το ντύσιμο δεν έχει να κάνει μόνο με το σώμα και την ηλικία αλλά και με το χαρακτήρα και τα ενδιαφέροντα και με το ποιος είσαι τελικά.
Η ίδια γυναίκα θα ήταν πολύ αστεία με ρούχα για ηλικιωμένες, πράγματι. Άσε που την ενεργητικότητά της, δε μπορούσαν να τη "χωρέσουν" τέτοια ρούχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
https://www.masterfile.com/stock-photography/image/600-00983812

...


Αυτό όμως,

το θεωρώ τρελά γελοίο

Η πρώτη κυρία μού θυμίζει ουκ ολίγες ελβετογερμανοαυστριακοτέτοιες, σπορ και χαλαρές, που πάνε για trekking τις Κυριακές. :D

Όσο για τη δεύτερη, πιο πολύ μου θυμίζει καλλιτέχνη/εκκεντική ανέκαθεν/θαμώνα γκαλλερί και μουσείων, παρά ξεμωραμένη. Έχει πλάκα!

Για μένα ένα faux-pas στο ντύσιμο είναι η προβολή λάθος σεξουαλικότητας. Δεν μπορώ να βλέπω κυρίες στην εμμηνόπαυση να εκθέτουν τον εαυτό τους με ύφος "πάρε με" ή "μπορώ ακόμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δείξε μου τα ρούχα σου να σου ποιος είσαι δε λένε;
Ε συμφωνώ απόλυτα.
Ο τρόπος που επιλέγεις να ντύνεσαι συνάδει απόλυτα με το χαρακτήρα σου σε όποια ηλικία κι αν βρίσκεσαι. Είναι τρόπος προσωπικής έκφρασης αλλά έχει να κάνει και με το πως θέλεις να φαίνεσαι.

Όταν λοιπόν γίνεται μόνο για το φαίνεσθαι με βρίσκει επικριτική. Όταν βλέπεις κορίτσια στα 16-17 μακιγιαρισμένες, να ντύνονται σε καθημερινή βάση "μεγαλίστικα" δεν είναι γιατί έχουν ωριμάσει, αλλά γιατί θέλουν να δείχνουν κάτι άλλο από αυτό που είναι. Θέλουν να δείχνουν μεγάλες!
Αναλόγως μια γυναίκα στα 50 που ντύνεται trendy δεν αισθάνεται καλά με τα χρόνια της και αυτό που μου βγάζει είναι ότι θέλει να έχει πέραση στους άντρες μικρότερης ηλικίας.

Θα το πω γιατί θα σκάσω..:P Αυτή από τους διάσημους που δε μου κολλάει ΚΑΘΟΛΟΥ είναι η Σοφια Αλιμπέρτη για να καταλάβετε τι εννοώ. Δεν της πάει όλο αυτο το νεανικό στυλάκι που έχει υιοθετήσει τον τελευταίο καιρό.
Και νομίζω ότι με αυτό τελικά έχει να κάνει. Αν το στυλ σου είναι τέτοιο δε νομίζω να το αλλάξεις ουσιαστικά ποτέ. Άρα αν ντύνεσαι έτσι στα 20 που ξέρεις ποιος είσαι, έτσι θα συνεχίσεις και ντύνεσαι στα 30, στα 40 και πάει λέγοντας. Ελάχιστες θα είναι οι τροποποιήσεις.

Το βλέπω και από τον εαυτό μου. Το μόνο που κατάφερα από τα 18 μου είναι απλά να αισθάνομαι πιο άνετα με πιο επίσημα ρούχα όοοοταν αναγκάζομαι να φοράω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν βλέπω να είπα τίποτα διαφορετικό. Αυτά που γράφεις, ισχύουν για κάθε ηλικία και για κάθε σώμα. Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου. :)
Βασικα εσυ συμφωνεις (μετα απο καποια αναλυση εκ μερους μου) μαζι μου ;). Και στην αρχη σαφως και ειπες κατι διαφορετικο, αφου ακριβως σε αυτο που συμφωνεις τωρα αντιπαρεθεσες "Ευτυχώς για μας τις 35+ δεν είναι όλοι οι άνδρες αφόρητα συντηρητικοί και η καλή φυσική κατάστασή μας, μας επιτρέπει να φοράμε ό,τι μας αρέσει και να το υποστηρίζουμε μια χαρά", δλδ εστιασες το ολο πραγμα σε θεμα φυσικης καταστασης και ανδρικου συντηρητισμου. Γιαυτο χρειαστηκε να αναλυσω αυτο που παρεθεσες τωρα και τελικα συμφωνεις :)

Τα all-star, είναι αθλητικά παπούτσια αφού σχεδιάστηκαν για ομάδες basketball και φέρουν την υπογραφή του παίκτη: Charles H. "Chuck" Taylor.
Υπάρχουν σε πολλά σχέδια και χρώματα, γι' αυτό και μπορούν να συνδυαστούν με πολλά στυλ ντυσίματος, ανεξαρτήτως ηλικίας. Το all-star είναι ο "σκαραβαίος" των παπουτσιών. :P Θρυλικό παπούτσι που είναι στη μόδα, από το 1917 που πρωτοκατασκευάστηκε.
Το γεγονος οτι κατασκευαστηκαν το 1917 καθως και το γεγονος οτι δεν εχει πατο/σολα ουτε κατα διανοια ικανη για αθλητισμο εδω και πολλες δεκαετιες, μας δινει να καταλαβουμε οτι ΤΟΤΕ ηταν αθλητικο γιατι πολυ απλα δεν ειχαν κατι καλυτερο (και επιασε και σαν μοδα ισως). Εδω και πολλες δεκαετιες η τεχνολογια στα αθλητικα παπουτσια εχει προχωρησει, και τα παπουτσια αυτα φοριονται λογω μοδας και για μικρης διαρκειας περπατημα, οχι σε ανωμαλο δρομο, για καμια βολτα κλπ. Ειναι φθηνα, αντεχουν, και ειναι μοδα. Στην πραξη, υπαρχουν πολλα πιο ανετα παπουτσια. Και εγιναν διασημα επειδη τα προμοταρισε αυτος ο παικτης του μπασκετ.

εγώ νομίζω ότι όλες οι ηλικίες μπορούν να φορέσουν τα πάντα αρκεί να μην γίνονται καραγκιόζηδες στη συμπεριφορά
Μολις πιο κατω το αναιρεις αυτο, λεγοντας "αν είχα το κορμί" :hmm:

Νομίζω πως αυτό που συζητάμε έχει να κάνει με την εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας για κάθε ηλικία ώστε να μπορούμε να συνενοούμαστε. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν ταιριάζουν σε αυτή τη στατική εικόνα για διάφορους λόγους.
Οπως ειπε η κορπς νομιζω, μιλαμε για τον κανονα και οχι για εξαιρεσεις. Αρα ολοι λιγο πολυ μιλαμε για τα ιδια ατομα.

Η καλαισθησία δεν έχει ηλικία. Το αν την έχει κανείς ή όχι, είναι άλλο θέμα.
Δεν ειπαμε οτι η καλαισθησια εχει ηλικια, αλλα οτι καποια ντυσιματα εχουν ηλικια ;)

Εγώ διαφωνώ κυρίως με την "κοινωνική εικόνα" της κάθε ηλικίας που πρέπει ανάλογα να υπηρετήσουμε. Πιστεύω στην "προσωπική εικόνα" του καθενός που εξαρτάται από χιλιάδες παραμέτρους για να αναφερθούν μέσα σε ένα ποστ.
Δεν μιλησε κανείς για υπηρετηση μιας κοινωνικης εικονας. Μη τα μπερδευουμε. Δεν ειπε κανείς "οποιος ειναι 50 δεν πρεπει να φοραει νεανικα ρουχα". Λεμε οτι οσο μεγαλυτερος ειναι καποιος (απο μια ηλικια και μετα εστω), τοσο περισσοτερους παραγοντες πρεπει να συγκεντρωνει, ωστε το ρουχο 12χρονου πανω του να 1.του πηγαινει, 2.να μην τον κανει ρεζιλι. Νομιζω ειναι κατι απλο...

Γιατί τα αναφέρω όλα αυτά; Γιατί όπως είπα και πριν, το ντύσιμο δεν έχει να κάνει μόνο με το σώμα και την ηλικία αλλά και με το χαρακτήρα και τα ενδιαφέροντα και με το ποιος είσαι τελικά.
Δλδ αυτο που σου ειπα στην αρχη και με ειπες "αφορητα συντηρητικο"
:hehe:

Συγνωμη αλλα η εικονα που εβαλε η ΚΕ με τη γιαγια πανκ, ειναι για γελια. Καταρχην πρεπει να καταλαβουμε οτι το ντυσιμο εκφραζει κατι. Το πανκ στυλ πχ ηταν η εκφραση του πανκ ρευματος που ειχε σχεση με νεανικη αντιδραση και επανασταση, θυμο κλπ. Τι σχεση εχουν αυτα με ενα ατομο 70+ ; Μη τρελαθουμε. Ο μονος σοβαρος λογος να βαλει καποιος πολυ ηλικιωμενος τετοια εμφανιση με αλυσιδες και μαλλι κλπ, ειναι να το λατρευει απο μικρο παιδι, να εκφραζει κατι απο το χαρακτηρα του που του βγαινει σε ολα οχι μονο στο ντυσιμο, και να ξερει να ντυθει και καταλληλα σε καθε περιπτωση (δλδ να μην ντυνεται παντα ετσι). Και ακομα κι ετσι, θα προκαλεσει και γελιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Για μένα ένα faux-pas στο ντύσιμο είναι η προβολή λάθος σεξουαλικότητας. Δεν μπορώ να βλέπω κυρίες στην εμμηνόπαυση να εκθέτουν τον εαυτό τους με ύφος "πάρε με" ή "μπορώ ακόμα".
Αν και έχω καλυφθεί στο συγκεκριμένο θέμα, θέλω μονάχα να συμπληρώσω πάνω σε αυτό.
Ακόμα κι αν μια μεσόκοπη γυναίκα (ηλικίας άνω των 50) ντυθεί με κάτι που σε μια νεαρή θα έδειχνε πολύ σέξι, πάνω της συνήθως δεν θα δείχνει καθόλου σέξι, παρά μόνο θα αποτελέσει αφορμή είτε για σχόλια του στυλ "καλούλα είναι για τα χρόνια της", είτε για πολύ αρνητικά/κακεντρεχή σχόλια. Αυτή όμως, συνήθως πιστεύει ότι δείχνει σέξι και συνήθως παράλληλα με το ντύσιμο, έχει και τη σχετική νοοτροπία. Και το χειρότερο όλων, είναι το ότι συνήθως το κάνει για να φανεί αρεστή στον κύκλο της.

Θέλω να καταλήξω στο ότι η επιλογή ντυσίματος πολλές φορές, δείχνει και τις τυχόν ανασφάλειες που μπορεί να έχει κάποιος. Δικαίωμά του βέβαια να ντύνεται και να πράττει κατ' αυτόν τον τρόπο, όμως έαν το κάνει απλά και μόνο για το κύκλο του και όχι για τον εαυτό του, τότε θα πρέπει να υπολογίσει καλύτερα το αν θα περάσει και αυτό που θέλει ή απλά θα δώσει μια πολύ αρνητική εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
[πάω ντουγρου για soft delete με αιτιολογία "ανούσιο ποστ"]
εμένα πάντως πολύ μου τη δίνει που δεν "κάνει" να κυκλοφορώ σα 12χρόνο στη δουλειά :P
[/πάω ντουγρου για soft delete με αιτιολογία "ανούσιο ποστ"]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ξεκινάς:

Θα σχολιασω αναποδα : η φυσικη κατασταση δεν εχει σχεση.

Και ξαναλές:

Η φυσικη κατασταση τι σχεση εχει ;

Για να καταλήξεις εμφατικά:

Αν μας πηγαινει στο στυλ μας, ΚΑΙ το συνοδεψουμε καταλληλα, ΚΑΙ εχουμε το καταλληλο σωμα, τοτε, ναι, μπορει και μια 50αρα να μη δειχνει περιεργα/αστεια/κακογουστα, με καποια τετοια ρουχα. Στις υπολοιπες περιπτωσεις, μαλλον προκειται περι κακου γουστου ή/και ανασφαλεια ηλικιας.
Τελικά...
Βασικα εσυ συμφωνεις (μετα απο καποια αναλυση εκ μερους μου) μαζι μου ;).

εσύ με τον εαυτό σου συμφωνείς;

Και τωρα παω για τα χαπακια μου μνημης ωστε να θυμηθω τι υπολοιπα χαπακια πρεπει να παρω :hehe:
Α, καλά ήταν κλειστά τα φαρμακεία κυριακάτικα, τώρα το έπιασα...:hehe:

εαν σκεφτω πως η μαμα μου ουσα 53 ετων με αρκετα καλη φυσικη κατασταση, φορεσει π.χ καποιο απο τα μαγιω μου και παει στην παραλια, νομιζω οτι θα γελασει πολυς κοσμος...

Με τη μαμά σου ή με το μαγιώ σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δείξε μου τα ρούχα σου να σου ποιος είσαι δε λένε;
Ε συμφωνώ απόλυτα.
Ο τρόπος που επιλέγεις να ντύνεσαι συνάδει απόλυτα με το χαρακτήρα σου σε όποια ηλικία κι αν βρίσκεσαι. Είναι τρόπος προσωπικής έκφρασης αλλά έχει να κάνει και με το πως θέλεις να φαίνεσαι.

Όταν λοιπόν γίνεται μόνο για το φαίνεσθαι με βρίσκει επικριτική. Όταν βλέπεις κορίτσια στα 16-17 μακιγιαρισμένες, να ντύνονται σε καθημερινή βάση "μεγαλίστικα" δεν είναι γιατί έχουν ωριμάσει, αλλά γιατί θέλουν να δείχνουν κάτι άλλο από αυτό που είναι. Θέλουν να δείχνουν μεγάλες!
Αναλόγως μια γυναίκα στα 50 που ντύνεται trendy δεν αισθάνεται καλά με τα χρόνια της και αυτό που μου βγάζει είναι ότι θέλει να έχει πέραση στους άντρες μικρότερης ηλικίας.

Θα το πω γιατί θα σκάσω..:P Αυτή από τους διάσημους που δε μου κολλάει ΚΑΘΟΛΟΥ είναι η Σοφια Αλιμπέρτη για να καταλάβετε τι εννοώ. Δεν της πάει όλο αυτο το νεανικό στυλάκι που έχει υιοθετήσει τον τελευταίο καιρό.
Και νομίζω ότι με αυτό τελικά έχει να κάνει. Αν το στυλ σου είναι τέτοιο δε νομίζω να το αλλάξεις ουσιαστικά ποτέ. Άρα αν ντύνεσαι έτσι στα 20 που ξέρεις ποιος είσαι, έτσι θα συνεχίσεις και ντύνεσαι στα 30, στα 40 και πάει λέγοντας. Ελάχιστες θα είναι οι τροποποιήσεις.

Το βλέπω και από τον εαυτό μου. Το μόνο που κατάφερα από τα 18 μου είναι απλά να αισθάνομαι πιο άνετα με πιο επίσημα ρούχα όοοοταν αναγκάζομαι να φοράω.

κάτσε μαρή τσούπρα για να καταλάβω (και μαζί με σένα, και τον Lorien που νομίζω συμφωνείτε)
όσοι με ξέρετε... μπορείτε να με φανταστείτε σε 10 χρόνια με ένα ταγιεράκι γιατί "έτσι θα επιβάλει η ηλικία μου"?:/:
Σε δέκα χρόνια από τώρα - και πιστέψτε με, δεν είναι και πολύ μακριά... ήδη γράφουμε εδώ μέσα 3 χρόνια- θα πρέπει να κυκλοφορώ με λινό παντελόνι ενώ αν βάλω τζιν με t-shirt με στάμπα θα είμαι γελοίο θέαμα? :/:
Αν η στάμπα γράφει τη δοσολογία των χαπιών που θα παίρνω εκείνη την περίοδο, με σωζει τουλάχιστον? και καλά απλά κυκλοφορώ με τις δόσεις γιατί το αλτσχάιμερ είναι στην πόρτα μου? :P

Δεν ξέρω .... δεν μπορώ να με φανταστώ ever να ντύνομαι όπως η μαμά μου
Η γιαγιά μου πέθανε στα 67 και φορούσε τσεμπέρι... η μαμά μου στα 64 και φορούσε ταγιέρ... εγώ ελπίζω να πεθάνω στα 106 που έβγαλε το τεστ και να φοράω ότι μου γουστάρει χωρίς "πρέπει"
Να μπορώ να το υποστηρίξω με τη στάση μου
Νομίζω ότι θα είμαι γελοίο θέαμα αν βάλω ταγιέρ η καμια φούστα μιντι με την μπλουζίτσα με το κέντημα! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Συνημμένα

  • 600-00983810w.jpg
    600-00983810w.jpg
    34.3 KB · Εμφανίσεις: 360

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Με τη μαμά σου ή με το μαγιώ σου;

Νομιζω οτι μπορεις να την απαντησεις μονος σου την ερωτηση αυτη.Διαβασε παλι απο την αρχη το ποστ μου, εαν θελεις...Θα τα καταφερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τελικά...
εσύ με τον εαυτό σου συμφωνείς;
Μια χαρα συμφωνω. Κραταει ροπαλο δε με παιρνει να διαφωνησω. :P
seriously : αλλο "φυσικη κατασταση" και αλλο "καταλληλο σωμα για το χ ρουχο". Νομιζω δεν χρειαζοταν επεξηγηση...
Που και το ιδιο να ειχα πει μετεπειτα, το ειπα σαν ενα μονο απο τους παραγοντες, σε αντιθεση με την Isi που τον ανεφερε ως μοναδικο/κυριο. ;)

KE: εσενα μπορει να σου παει νεανικο ντυσιμο σε 10. Και τα παραδειγματα που φερνεις (τζην με t-shirt ) δεν ειναι κατι τραγικο, ουτε παρδαλο, ουτε χαρακτηριστικο των 12χρονων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Που και το ιδιο να ειχα πει μετεπειτα, το ειπα σαν ενα μονο απο τους παραγοντες, σε αντιθεση με την Isi που τον ανεφερε ως μοναδικο/κυριο. ;)

Προφανώς κατάλαβες λάθος αφού μετά από εκείνο το ποστ έχω κάνει κι άλλα που εξηγώ καλύτερα τι εννοούσα.

KE: εσενα μπορει να σου παει νεανικο ντυσιμο σε 10. Και τα παραδειγματα που φερνεις (τζην με t-shirt ) δεν ειναι κατι τραγικο, ουτε παρδαλο, ουτε χαρακτηριστικο των 12χρονων. :)
Δηλαδή ποιο είναι τελικά το ακατάλληλο για μεγαλύτερες ηλικίες χαρακτηριστικό του 12χρονου ντυσίματος; Τα σταράκια; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
κάτσε μαρή τσούπρα για να καταλάβω (και μαζί με σένα, και τον Lorien που νομίζω συμφωνείτε)
όσοι με ξέρετε... μπορείτε να με φανταστείτε σε 10 χρόνια με ένα ταγιεράκι γιατί "έτσι θα επιβάλει η ηλικία μου"?:/:

Λάθος κατάλαβες!:P Εγώ μαζί σου συμφωνώ.

Συνοψίζω:
Αν στα 40 σου ενώ ντύνεσαι όλη σου τη ζωή συντηρητικά, αποφασίσεις να μικροδείχνεις και να αλλάξεις στυλ, τότε αυτό θα φαίνεται ότι δεν κολλάει σε σένα. Άρα θα είναι γελοίο!
Και όχι δεν μπορώ να σε φανταστώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προφανώς κατάλαβες λάθος αφού μετά από εκείνο το ποστ έχω κάνει κι άλλα που εξηγώ καλύτερα τι εννοούσα.
Βρε δεν ειμαι τοσο μικρος και με εχεις πιασει στο δουλεμα. :D. Απο το ποστ που λες , το #3, δεν ξαναγραψες μεχρι το ποστ που μολις σχολιασαμε , το #11, στο οποιο λες οτι εγω συμφωνω μαζι σου ! Τα "αλλα ποστ που εξηγεις" ηρθαν μετεπειτα. Αλλά στο μεταξυ ημουν αφορητα συντηρητικος
. Whatever. Ειμαι αφορητα συντηρητικος επειδη τολμησα να εχω αλλη αποψη...με την οποία τελικα συμφωνεις. Διαολε, δε με φτανουν τα χαπακια ! :D

Δηλαδή ποιο είναι τελικά το ακατάλληλο για μεγαλύτερες ηλικίες χαρακτηριστικό του 12χρονου ντυσίματος; Τα σταράκια; :confused:
Νομιζω ξεκινησε η κουβεντα απο ενα συγκεκριμενο παπουτσι...

Παρδαλα παπουτσια, ναι, ειναι κατι που ευκολα μπορει να μην ταιριαζει σε μεγαλες ηλικιες. Ειλικρινα που το παραξενο ; Θεωρειτε πως οτιδηποτε ειναι για οποιαδηποτε ηλικια και περιπτωση ; Νταξει, καλο να ειμαστε ανοιχτομυαλοι, αλλα οπως ειπα, οχι να χανουμε και το γουστο μας, μονο και μονο για να λεμε οτι παμε κοντρα στο κατεστημενο. Ψευτοεπαναστασεις ειναι αυτες. Ουτε να το κανουμε για να κοροιδευομαστε οτι ειμαστε νεοι. Και τα λεω γω που ακουω "μοδα" ή "πρεπει" και με πιανει αλλεργια. Μη παμε στο αλλο ακρο ομως. Μετρον αριστον. Και να ξερουμε γιατι κανουμε κατι. In any age. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω παντος επιρεαστικα απο την κουβεντα, και εβαλα σταρακι, με τζιν απο πανω, και t-shirt με τον popeye.... Ελπιζω να μην ειμαι ουτε πολυ ανωριμος για την ηλικια μου, ουτε πολυ μεγαλιστικος... (ψηφιζω κιολας... γερασα... μαλλον δεν μου παει το σταρακι...)

Ρε παμε καλα; 4 σελιδες για το σε πιους παει το σταρακι;.... εμενα παντος μ'αρεσε στον 47αρη Hetfield...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top