Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,182 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,083 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 752 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:06, 11-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Βάσω απ'ότι βλέπω στη φωτο, δεν νομίζω οτι έχεις ανάγκη από περισσότερο όγκο στα μαλλιά.
Όγκος και όχι αφάνα σε σγουρό μαλλί, δεν ξέρω πώς συμβιβάζονται...
΄Εχουν μακρύνει τώρα Αλεξάνδρα μου και κρέμονται σαν ποντικοουρές... ΄Οταν είναι κοντά, έχουν μια χαρά όγκο.
Και λέω ποντικοουρές, γιατί τα ισιώνω πια, δεν αντέχω να είμαι μονίμως σαν την τρελλή του Σαγιώ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SkyBlu
H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε στις 23:11, 11-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Long bob.
Είναι πολύ ωραία όταν κάθονται όπως στις φωτό που είναι κυματιστά, αλλά κρατάει λίγο! Δηλαδή την επόμενη μέρα έχουν χάσει τον όγκο τους, κυρίως επειδή έχω λεπτή τρίχα.
Πολύ μου αρέσει αυτό το κούρεμα! Ερώτηση, εσύ που έχεις λεπτή τρίχα τα διάφορα προϊόντα δε σου τα κάνουν λιπαρά;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SkyBlu : 11-01-17 στις 23:14. Αιτία: λ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,842 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:11, 11-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
΄Εχουν μακρύνει τώρα Αλεξάνδρα μου και κρέμονται σαν ποντικοουρές... ΄Οταν είναι κοντά, έχουν μια χαρά όγκο.
Και λέω ποντικοουρές, γιατί τα ισιώνω πια, δεν αντέχω να είμαι μονίμως σαν την τρελλή του Σαγιώ.
Εξαρτάται κι από το πάχος της τρίχας. Τα δικά μου είναι πολύ λεπτά, ελαφρώς σπαστά κι έχουν την τάση να φριζάρουν. Όποτε τα'χω κόψει ντεκραντέ ή τα φιλάρω, δεν στέκονται καλά με αποτέλεσμα να δείχνουν μονίμως αχτένιστα. Οπότε με κοντό καρέ, είμαι καλυμένη. Αν είχα εντελώς σγουρά ή ολόισια, δεν θα τα πείραζα ποτέ με σίδερο. Αυτό το ντεμί στο μαλλί είναι που μου τη σπάει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 23:17, 11-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από SkyBlu
Πολύ μου αρέσει αυτό το κούρεμα! Ερώτηση, εσύ που έχεις λεπτή τρίχα τα διάφορα προϊόντα δε σου τα κάνουν λιπαρά;
Δεν βάζω και τίποτα! Τα λούζω μέρα παρά μέρα ή ανά δύο μέρες (τώρα δοκιμάζω ένα της apivita για όγκο) και βάζω μάσκα μία φορά την εβδομάδα. Δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο τύπου styling, για αυτό ρωτάω τι θα μπορούσα να τους βάλω!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:18, 11-01-17:

Εξαρτάται κι από το πάχος της τρίχας. Τα δικά μου είναι πολύ λεπτά, ελαφρώς σπαστά κι έχουν την τάση να φριζάρουν. Όποτε τα'χω κόψει ντεκραντέ ή τα φιλάρω, δεν στέκονται καλά με αποτέλεσμα να δείχνουν μονίμως αχτένιστα. Οπότε με κοντό καρέ, είμαι καλυμένη. Αν είχα εντελώς σγουρά ή ολόισια, δεν θα τα πείραζα ποτέ με σίδερο. Αυτό το ντεμί στο μαλλί είναι που μου τη σπάει.
Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ, δεν είναι ούτε ίσια, ούτε σγουρά σγουρά σαν της αδελφής μου, που είναι μπούκλες. Τα δικά μου είναι σπαστά προς το σγουρό με έντονο φριζάρισμα. Ακριβώς σαν τα δικά σου, όμως το καρέ δεν μου πάει πολύ για άλλο λόγο. Ναι μεν τώρα που έχω αδυνατίσει και το κρατάω (), μου πάει, αλλά δεν ταιριάζει με το μέγεθος του λαιμού μου που είναι πολύ κοντό. Οπότε όταν τα μαλλιά είναι πάνω από τον ώμο, φαίνομαι χάλια, σαν κάτι παλαιστές που σε ταυροκοιτάνε.
Από την άλλη πιο μακρυά και ίσια μου πάνε πάρα πολύ, αλλά δεν έχουν όγκο.
Ζητάω πολλά ε;
Εξαρτάται τι προϊόντα θα χρησιμοποιήσεις και τι ποσότητα θα βάλεις. Καλό είναι τέτοια πράγματα να τα παίρνουμε από ειδικά καταστήματα και όχι από super market και να βάζουμε την ενδεδειγμένη ποσότητα. Εγώ έχω δει την κομμώτριά μου πόσο βάζει και μάλιστα ένα λαδάκι που βάζω πριν το ίσιωμα, το παίρνω από το κομμωτήριο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 11-01-17 στις 23:22.
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H SkyBlu έγραψε στις 23:27, 11-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Δεν βάζω και τίποτα! Τα λούζω μέρα παρά μέρα ή ανά δύο μέρες (τώρα δοκιμάζω ένα της apivita για όγκο) και βάζω μάσκα μία φορά την εβδομάδα. Δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο τύπου styling, για αυτό ρωτάω τι θα μπορούσα να τους βάλω!
Νόμιζα ότι είχες δοκιμάσει κάποια αλλά απογοητεύτηκες.

Δυστυχώς δεν έχω κάτι να σου προτείνω, τα περισσότερα μου προκαλλούν φαγούρα και μου τα λαδώνουν κατευθείαν (γι'αυτό ρώτησα και εγώ εχώ λεπτή τρίχα ΚΑΙ λίγα μαλλιά). Όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω το σώζω με το κούρεμα, ή σαν αυτό που περιέγραψε ή τέρμα κοντό και φιλαριστό.

Ακόμα κ αυτά του κομμωτηρίου με ενοχλούνε, οπότε το παράτησα. Μόνο σαμπουάν και κανά λαδάκι που το χρησιμοποιώ σαν μάσκα πριν το λούσιμο.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,634 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 00:02, 12-01-17:

Νόμιζα ότι είχες δοκιμάσει κάποια αλλά απογοητεύτηκες.

Δυστυχώς δεν έχω κάτι να σου προτείνω, τα περισσότερα μου προκαλλούν φαγούρα και μου τα λαδώνουν κατευθείαν (γι'αυτό ρώτησα και εγώ εχώ λεπτή τρίχα ΚΑΙ λίγα μαλλιά). Όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω το σώζω με το κούρεμα, ή σαν αυτό που περιέγραψε ή τέρμα κοντό και φιλαριστό.

Ακόμα κ αυτά του κομμωτηρίου με ενοχλούνε, οπότε το παράτησα. Μόνο σαμπουάν και κανά λαδάκι που το χρησιμοποιώ σαν μάσκα πριν το λούσιμο.
Aν χρησιμοποιεις μασκες, ειναι σημαντικο να τις ξεπλενεις πολυ πολυ καλα γιατι αλλιως βαραινουν τα μαλλια, και να μην τις βαζεις στη ριζα. Απο τη ριζα και κατω. Και μερικα σαμπουαν μπορει να λαδωνουν πιο γρηγορα τα μαλλια σου, οποτε γενικα θελει προσοχη...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,842 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:16, 12-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ, δεν είναι ούτε ίσια, ούτε σγουρά σγουρά σαν της αδελφής μου, που είναι μπούκλες. Τα δικά μου είναι σπαστά προς το σγουρό με έντονο φριζάρισμα. Ακριβώς σαν τα δικά σου, όμως το καρέ δεν μου πάει πολύ για άλλο λόγο. Ναι μεν τώρα που έχω αδυνατίσει και το κρατάω (), μου πάει, αλλά δεν ταιριάζει με το μέγεθος του λαιμού μου που είναι πολύ κοντό. Οπότε όταν τα μαλλιά είναι πάνω από τον ώμο, φαίνομαι χάλια, σαν κάτι παλαιστές που σε ταυροκοιτάνε.
Από την άλλη πιο μακρυά και ίσια μου πάνε πάρα πολύ, αλλά δεν έχουν όγκο.
Ζητάω πολλά ε;

Εξαρτάται τι προϊόντα θα χρησιμοποιήσεις και τι ποσότητα θα βάλεις. Καλό είναι τέτοια πράγματα να τα παίρνουμε από ειδικά καταστήματα και όχι από super market και να βάζουμε την ενδεδειγμένη ποσότητα. Εγώ έχω δει την κομμώτριά μου πόσο βάζει και μάλιστα ένα λαδάκι που βάζω πριν το ίσιωμα, το παίρνω από το κομμωτήριο.
Δεν ξέρω τι να σου συστήσω, αφού τα θες και μακριά και με όγκο.
Όσο για τα προϊόντα κομμωτηρίου, έχεις δίκιο αυτό είναι το σωστό, μόνο που εγώ δεν το ακολουθώ
Αγοράζω σαμπουάν, μαλακτικά και μάσκες από καταστήματα καλλυντικών ή ενίοτε κι από σούπερ μάρκετ, διότι για έναν περίεργο λόγο όσες φορές έχω αποπειραθεί να προμηθευτώ-ιδιαίτερα σαμπουάν- από κομμωτήριο (και είναι αρκετές), μου τα λαδώνει (υποθέτω από τα πολλά έλαια που περιέχουν που υποτίθεται περιποιούνται την τρίχα) και το αποτέλεσμα να μη δείχνουν "αφράτα" μετά το λούσιμο και να μαλακώνει η τρίχα ακόμα πιο πολύ. Τζάμπα θα πληρωνα και την "αλμυρή"τιμή δηλαδή.
Οπότε τα λούζω με κάποιο σαμπουάν συνήθως για νορμάλ/αδύναμα μαλλιά (όχι για βαμένα που έχω, γιατί και για τα βαμένα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο απογοητευτικό)και μετά βάζω στα μήκη και στις άκρες (ποτέ στη ρίζα) μαλακτικό ή μάσκα, ανάλογα.
Παράθεση

xalara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xalara
H xalara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H xalara έγραψε στις 00:28, 16-01-17:

θελω να βαψω τα μαλλια μου. Ειναι καστανα, και σκεφτομουν μια σοκολατι αποχρωση. Εχω πανω απο 10 χρονια να ασχοληθω με βαφες, γιατι οτι και να τα κανα (σε κομμωτηριο) δεν μου αρεσαν. Τι ειδος βαφη να προτιμησω; Να παρω χενα; Αν παρω χενα, ελεγα για κοκκινη αποχρωση. Να παρω χρωμοσαμπουαν; να παρω βαφη; (αλλα φοβαμαι τα χημικα που εχει). Ασπρα εχω πολυ λιγα στους κροταφους, οποτε για την ωρα δεν ειναι θεμα
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 09:10, 16-01-17:

Καλωσήρθες xalara
Μπορείς να δοκιμάσεις μια ημι-μόνιμη βαφή ή μια φυτική (για λιγότερα χημικά). Καλού-κακού, ας κάνεις πριν μια δοκιμή (κατά τις οδηγίες στη συσκευασία της βαφής) για την περίπτωση αλλεργικής αντίδρασης.
Όμως θα σου συνιστούσα, τουλάχιστον για αρχή, ένα καλό κομμωτήριο για να έχεις αυξημένες πιθανότητες να πετύχεις την απόχρωση που επιθυμείς.
Δεν συνιστώ χέννα, το αποτέλεσμα μάλλον είνα ένα μουντό, χωρίς αποχρώσεις χρώμα, χωρίς λάμψη που μάλλον θα σε απογητεύσει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 16-01-17 στις 20:54. Αιτία: ορθογραφικό.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,634 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 11:45, 16-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από xalara
θελω να βαψω τα μαλλια μου. Ειναι καστανα, και σκεφτομουν μια σοκολατι αποχρωση. Εχω πανω απο 10 χρονια να ασχοληθω με βαφες, γιατι οτι και να τα κανα (σε κομμωτηριο) δεν μου αρεσαν. Τι ειδος βαφη να προτιμησω; Να παρω χενα; Αν παρω χενα, ελεγα για κοκκινη αποχρωση. Να παρω χρωμοσαμπουαν; να παρω βαφη; (αλλα φοβαμαι τα χημικα που εχει). Ασπρα εχω πολυ λιγα στους κροταφους, οποτε για την ωρα δεν ειναι θεμα

Το καλυτερο θα ηταν να πας σε ενα καλο κομμωτήριο για αρχή, όπως σου ειπε η alcyone... Και αν ειναι όντως καλο και ξέρουν τι κανουν, θα χρησιμοποιούν καλές βαφές χωρις πολλα χημικά (έχουν αλλάξει τα δεδομένα, πλέον οι βαφές δεν ειναι τοσο επικίνδυνες οσο παλια και υπαρχουν και κάποιες,και κυρίως χρωμοσαμπουαν, που μπορούν να θρέψουν την τρίχα και να κανουν καλο στα μαλλιά). Κατα τ'αλλα καλυτερα οχι χενα και οχι χρωμοσαμπουαν αν θέλεις κόκκινο. Το κόκκινο ειναι υπέροχο χρώμα αλλα ξεβαφει γρήγορα ακομα και η βαφη,ποσο μαλλον αν εχεις χρησιμοποιήσει χρωμοσαμπουαν. Αν θες κόκκινο, καλυτερα να πας σε ενα κομμωτήριο για αρχή για να κανουν οσο καλύτερη δουλεια γίνεται και να εχεις περισσότερες πιθανότητες να σου κρατήσει. Με το καστανο δεν θα εχεις τα ίδια προβλήματα, κρατάει πιο εύκολα. Μπορεις να δοκιμάσεις ενα χρωμοσαμπουαν για αρχή να δεις αν σου αρέσει και αργοτερα να τα βάψεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 16-01-17 στις 12:06.
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H SkyBlu έγραψε στις 21:54, 17-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Aν χρησιμοποιεις μασκες, ειναι σημαντικο να τις ξεπλενεις πολυ πολυ καλα γιατι αλλιως βαραινουν τα μαλλια, και να μην τις βαζεις στη ριζα. Απο τη ριζα και κατω. Και μερικα σαμπουαν μπορει να λαδωνουν πιο γρηγορα τα μαλλια σου, οποτε γενικα θελει προσοχη...
Τα ξέρω αυτά που μου λες, αλλά δεν έχω βρει ακόμα σαμπουάν που να μου "κάθεται" καλά για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Όσον αφορά τις μάσκες, χρησιμοποιώ λαδάκια (π.χ. δαφνέλαιο) μισή ώρα πριν το λούσιμο. Ανάλογα με το λάδι βάζω ή όχι στις ρίζες. Επίσης το μυστικό είναι στο λούσιμο ΠΡΩΤΑ το σαμπουάν και ΜΕΤΑ το νερό, γιατί αν πέσει το νερό το λάδι πάει... Το αντίστοιχο ισχύει και για το πλύσιμο των πιάτων.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,089 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 23:53, 18-01-17:

Τα ξέρω αυτά που μου λες, αλλά δεν έχω βρει ακόμα σαμπουάν που να μου "κάθεται" καλά για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Όσον αφορά τις μάσκες, χρησιμοποιώ λαδάκια (π.χ. δαφνέλαιο) μισή ώρα πριν το λούσιμο. Ανάλογα με το λάδι βάζω ή όχι στις ρίζες. Επίσης το μυστικό είναι στο λούσιμο ΠΡΩΤΑ το σαμπουάν και ΜΕΤΑ το νερό, γιατί αν πέσει το νερό το λάδι πάει... Το αντίστοιχο ισχύει και για το πλύσιμο των πιάτων.
μμμ το δερμα 'συνηθιζει' καθαριστικα κ κρεμες,το ιδιο ισχυει και εκεινο της κεφαλης. ή στην πορεια ανακαλυπτεις ουσιαστικα οτι το σαμπουαν ειναι φουμαρα και ακαταλληλο. ειναι και αυτο.
σχετικα με το σαμπουαν πρωτα και μετα το νερο δεν το γνωριζα. οταν λες, παει... ?
Κράτα το
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 569 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 00:39, 19-01-17:

Επίσης το μυστικό είναι στο λούσιμο ΠΡΩΤΑ το σαμπουάν και ΜΕΤΑ το νερό, γιατί αν πέσει το νερό το λάδι πάει... Το αντίστοιχο ισχύει και για το πλύσιμο των πιάτων.
Σαμπουάν σε στεγνό μαλλί;
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 07:59, 19-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από aye
Σαμπουάν σε στεγνό μαλλί;
Ναι, απευθείας το σαμπουάν στο στεγνό μαλλί και κατόπιν το βρέχουμε. Πρόκειται για ένα tip προκειμένου να αφαιρεθεί κάθε ίχνος από μια "βαρειά" μάσκα λαδιού που έχει πριν χρησιμοποιηθεί στο μαλλί, ώστε να ξεβγάζοντας να βγει "καθαρό", χωρίς να βαραίνει.
Προσοχή όμως, μόνο μετά από εφαρμογή λαδιού. Καλύτερα να αποφγεύγεται η συστηματική χρήση αυτής της τακτικής (δηλαδή κάθε φορά και με το σύνηθες λούσιμο), γιατί κινδυνεύει να αποξηράνει την τρίχα, στερώντας της το απαραίτητο λίπος.
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H SkyBlu έγραψε στις 12:28, 19-01-17:

Ναι, απευθείας το σαμπουάν στο στεγνό μαλλί και κατόπιν το βρέχουμε. Πρόκειται για ένα tip προκειμένου να αφαιρεθεί κάθε ίχνος από μια "βαρειά" μάσκα λαδιού που έχει πριν χρησιμοποιηθεί στο μαλλί, ώστε να ξεβγάζοντας να βγει "καθαρό", χωρίς να βαραίνει.
Προσοχή όμως, μόνο μετά από εφαρμογή λαδιού. Καλύτερα να αποφγεύγεται η συστηματική χρήση αυτής της τακτικής (δηλαδή κάθε φορά και με το σύνηθες λούσιμο), γιατί κινδυνεύει να αποξηράνει την τρίχα, στερώντας της το απαραίτητο λίπος.
Ακριβώς αυτό.

Είναι επειδή το νερό με το λάδι δεν αναμειγνύονται άμα τα βρέξεις πρώτα θα μείνει η λιπαρότητα, ενώ αν βάλεις κατευθείαν το σαμπουάν θα διαλύθεί. Κάνεις όσο αφρό μπορείς με σκέτο το σαμπουάν (και το λάδι που είχες βάλει πριν στα μαλλιά) και σιγά σιγά προσθέτεις νερό. Μετά εγώ κάνω και 2ο χέρι.

Αυτό το κάνω μόνο με τα λάδια, με τις έτοιμες μάσκες του εμπορίου δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,089 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 14:17, 19-01-17:

υποθετω πως δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο σε περιπτωση που λουζεις 'δυο χερια'.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:29, 19-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
υποθετω πως δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο σε περιπτωση που λουζεις 'δυο χερια'.
Κι όμως, χρειάζεται. Αν δεν κάνεις αυτό που λέει η SkyBlu στην αρχή, όσα χέρια και να κάνεις δεν βγαίνει το λάδι. Κάποτε που δεν ήξερα και δεν το έκανα, μετά από αρκετά λουσίματα μου έφυγε.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 18:51, 19-01-17:

μμμ εμενα δεν μου μενει μετα απο 2 αλλα θα το δοκιμασω και θα σας πω. τωρα πως να απλωθει η σαπουναδα μεσα απο απο το μαλλι ενω ειναι στεγνο θα το δουμε :Ρ
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 937 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:15, 20-01-17:

Εμενα μου φευγει μετα απο 2ο χερι. Επισης οι κατασκευαστες σαμπουαν για να λενε "βαζουμε τοση ποσοτητα σε ΒΡΕΓΜΕΝΑ μαλλια" σημαινει οτι οι προδιαγραφες του σαμπουαν ειναι για βρεγμενα μαλλια. Επισης δεν θα το συνιστουσα σε μη ισια μαλλια. Το ξεμπερδεμμα θα ειναι κολαση αν βαλεις σαμπουν σε στεγνο μαλλι και το τριψεις.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 10:50, 20-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εμενα μου φευγει μετα απο 2ο χερι. Επισης οι κατασκευαστες σαμπουαν για να λενε "βαζουμε τοση ποσοτητα σε ΒΡΕΓΜΕΝΑ μαλλια" σημαινει οτι οι προδιαγραφες του σαμπουαν ειναι για βρεγμενα μαλλια. Επισης δεν θα το συνιστουσα σε μη ισια μαλλια. Το ξεμπερδεμμα θα ειναι κολαση αν βαλεις σαμπουν σε στεγνο μαλλι και το τριψεις.

Ποσο ισχυει το τελευταίο! Ακομα και με το νερό μπλέκονται τα δικά μου, αν δεν τους ρίξω καθολου νερό δεν θέλω να φαντάζομαι πως θα γίνουν Και επισης, το σαμπουάν πρεπει να κανει αφρό για να καταλάβεις οτι κανει δουλεια (ανάλογα το σαμπουάν βασικα) ή τουλάχιστον ετσι μου εχει κολλήσει εμένα, χωρις νερό πώς θα κανει αφρό;
Τωρα τελευταια παντως χρησιμοποιώ σαμπουάν και μάσκα χωρις θειικα άλατα ( νομιζω δηλαδή πως τετοια άλατα ειναι ), ειναι αυτα που προκαλούν τον αφρό. Έμαθα απο το κομμωτήριο που παω οτι τετοια σαμπουάν κανουν καλο σε βαμμένα μαλλιά.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 12:17, 20-01-17:

αποδειχτηκε οκαυ? ισως να αφαιρεσε περισσοτερη λιπαροτητα αλλα αυτο θα φανει μετα 2 μερες πιστευω (πρωτα εκανα αφρο κ μετα το περασα-χωρις αφρο δε θα περνουσε τιποτα μεσα απο τα μαλλια, απλως δεν εβρεξα τα ιδια)
Τωρα τελευταια παντως χρησιμοποιώ σαμπουάν και μάσκα χωρις θειικα άλατα ( νομιζω δηλαδή πως τετοια άλατα ειναι ), ειναι αυτα που προκαλούν τον αφρό. Έμαθα απο το κομμωτήριο που παω οτι τετοια σαμπουάν κανουν καλο σε βαμμένα μαλλιά.
μμμμμ educate us. ποια εταιρεια δλδ χρησιμοποιεις?

Κράτα το
Παράθεση

xalara

Νεοφερμένος

H xalara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H xalara έγραψε στις 21:20, 20-01-17:

θα σου συνιστούσα, τουλάχιστον για αρχή, ένα καλό κομμωτήριο για να έχεις αυξημένες πιθανότητες να πετύχεις την απόχρωση που επιθυμείς.
Δεν συνιστώ χέννα, το αποτέλεσμα μάλλον είνα ένα μουντό, χωρίς αποχρώσεις χρώμα, χωρίς λάμψη που μάλλον θα σε απογητεύσει.
Το καλυτερο θα ηταν να πας σε ενα καλο κομμωτήριο για αρχή, όπως σου ειπε η alcyone... Με το καστανο δεν θα εχεις τα ίδια προβλήματα, κρατάει πιο εύκολα. Μπορεις να δοκιμάσεις ενα χρωμοσαμπουαν για αρχή να δεις αν σου αρέσει και αργοτερα να τα βάψεις.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια

Ο λογος που το σκεφτομαι και ακομη δισταζω να το κανω (κατι μηνες το σκεφτομαι δηλ) ακομη και να παω στο κομμωτηριο ειναι πως εκει δεν μου αρεσε το αποτελεσμα. καπου στα 17 μου αποφασισα να το βαψω καστανοκοκκινο. Δηλ περισσοτερο καστανο και λιγοτερο κοκκινο. Το δοκιμασα 5 φορες. Την αποχρωση δεν την πετυχε κανενα κομμωτηριο. Παντα κοκκινο και.. μουντο κοκκινο. Ειδικα αυτο δεν μπορουσα να το καταλαβω γιατι εχω καλη τριχα και χοντρη, αντιθετα με μια φιλη μου που εχει αδυναμο μαλλι και παντα ελαμπε το χρωμα της, παρολο που πηγα και στο δικο της κομμωτηριο. Στις 20 μερες δε.. εβγαινε ενα κεραμιδι. Οποτε.. το αποχαιρετησα το κοκκινο. Ειπα να το βαψω στο φυσικο μου και μου το βγαλαν, μαυρο κατραμι.. Τελευταια αποπειρα ειπα να κανω με ανταυγειες. Εκει.. μια αλλη κομμωτρια, και ενω της ειπα μελι ανταυγειες, επεμενε πως αν και με καστανο μαλλι ειμαι πολυ ασπρη, και θα μου πηγαινε πιο ξανθο. Και με εκανε.. Σουηδεζα. Ακομη θυμαμαι την σχεδον ασπρη τουφα στην φραντζα μου και απο μεσα να ξεπροβαλει ενα σκουρο καστανο μαλλι. Αηδια και αισχος μαζι. Χωρια που μου προσθετε 15-20 χρονια. Ε.. εκει ηταν που τα παρατησα, αφου τα κοψα κοντα για να φυγουν οι ανταυγειες μια ωρα αρχιτερα, χρονια μετα ειπα να το ξανασκεφτω. Και δισταζω για τους παραπανω λογους.. Μονη μου θα τα κανω αυτη την φορα.. Μια φιλη δηλ προσφερθηκε να μου τα βαψει. Ειδα και αποειδα απο τα κομμωτηρια.. Και σοκολατι σκεφτομαι. Απλα ειδα μια αλλη φιλη που εχει φυσικο ανοιχτοχρωμο καστανο και με την κοκκινη χενα, της βγαινει ενα πολυ ομορφο χρωμα (σαν αυτο που ηθελα χρονια πριν εγω).
Αυτο που θελω ειναι να δωσω ζωντανια και λαμψη στο χρωμα μου. Θελω να κραταει, δηλ να μην τα βαφω καθε 20 μερες, απο ριζα και αποχρωση, δεν πολυθελω χημικα, και γενικα θελω μια ανανεωση. Οποτε.. ποιο λετε πως ειναι το καλυτερο;
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:50, 20-01-17:

Το οτι στη φίλη σου πέτυχε το χρώμα που επιθυμούσες, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ακόμα και με τα ακριβώς ίδια υλικά θα βγει το ίδιο στα δικά σου μαλλιά. Κάθε τρίχα έχει διαφορετική δομή και το αποτέλεσμα έχει μια κάποια διαφορά.
Βέβαια η περίπτωση να ξεφεύγει εντελώς κι αντί καστανόξανθου να βγαίνει το ξανθό της Σουηδέζας, είναι κάτι διαφορετικό. Δεν ξέρω αν κάνεις λάθος επιλογή σε κομμωτήρια (πόσα έχεις αλλάξει?) ή πιθανόν δεν δίνεις τις σωστές οδηγίες σχετικά με το ζητούμενο χρώμα.
Αν θέλεις να μη τα βάφεις κάθε 20 μέρες, τότε θα προσανατολιστείς σε μια μόνιμη βαφή. Όχι ανταύγειες (το δικό μου μαλλί το κατέστρεψαν και το κούρευα διαρκώς μέχρι να φύγουν εντελώς).
Δεν ξέρω επίσης αν είναι καλή ιδέα να σου τα βάψει η φίλη σου (εκτός κι αν είναι η ίδια κομμώτρια). Κάποτε τα έβαφα κι εγώ μόνη μου στο σπίτι. Καστανό σκούρο μαλλί κι έβαζα ξανθό 7 κι έβγαινε ένα καλό και διακριτικό ανοιχτό καστανοκόκκινο. Όμως με τις επαναλήψεις έχασε το πρώτο του χρώμα κι άρχισε να αλλάζει. Θέλω να πω οτι μια επαγγελματίας θα ξέρει να επαναφέρει την ισορροπία, αν πρώτα πετύχεις αυτό που ακριβώς θέλεις.

Θα επιμείνω να δοκιμάσεις πάλι σε ένα άλλο κομμωτήριο, καλό (ας δώσεις κάτι παραπάνω). Ζήτα να δεις πρώτα χρωματολόγιο και μετά ρίξε μια ματιά στα σχετικά περιοδικά που έχουν κουρέματα και αποχρώσεις, ώστε να έχει η κομμώτρια μια εικόνα για το τι επιθυμείς.
Παράθεση

xalara

Νεοφερμένος

H xalara έγραψε στις 22:27, 20-01-17:

Πραγματικα.. δεν βασιζομαι σε καμια κομμωτρια. Ισως και να φταιει αυτο που λες.. οτι μπορει να μην δινω σωστες οδηγιες. Ομως, οταν τους λες : καστανοκοκκινο. Δηλ θελω να κοκκινιζει μεσα στο καστανο. Να ειναι πιο πολυ το καστανο, και σου βγαζουν ενα εντονο κοκκινο, τι λες; Οκ.. ας πουμε οτι ειχαν βαφτει τουλαχιστον μια φορα πρωτα. Και γιατι δεν ελαμπε; Ουτε οταν εφευγα απο το κομμωτηριο δεν ελαμπε. Αν ειναι να βγαινει μουντο, μια χαρα κραταω και το δικο μου. Οπως το κραταω χρονια τωρα δηλ. Οι ξανθες ανταυγειες βγηκαν αφου με επεισε η κομμωτρια οτι θα μου πηγαινε το ξανθο και οχι το μελι. Βεβαια.. ξανθο απο ξανθο εχει διαφορα. Και επρεπε να το δοκιμασω για να καταλαβω εγω, πως η ξανθια (σχεδον ασπρη) ανταυγεια, σε ενα καστανο σκουρο μαλλι (δηλ μαυρο και ξανθο μαζι) δεν ειναι οτι καλυτερο; Η κομμωτρια δεν το ξερε;
Συγνωμη για την ενταση.. αλλα τα χω πολλα μαζεμενα. Με μενα.. με τις κομμωτριες δεν ξερω. Τι φταιει δεν ξερω..
Στο κουρεμα.. αλλη ιστορια. θελω πχ λιγες μυτουλες μπροστα γιατι μου γλυκαινουν τα χαρακτηριστικα και 3 κομωτηρια επεμεναν πως το φιλαρισμα πρεπει να γινει σε ολο το μαλλι. Με επεισαν. το αποτελεσμα.. ενα φουντωτο κεφαλι στην κορυφη και 5 τριχες στο τελος. Και οχι δεν μου αρεσε.
Παω αλλου, πατω ποδι πως δεν θελω φιλαρισμα πισω, και μου το κανουν σκουπα (εχω και μπολικο μαλλι, οποτε εγινε κυριολεκτικα σκουπα), και δεν μου εδειξε και καθρεφτη να δω (και δεν το σκεφτηκακα και εγω να ζητησω). Δηλ πως ζητανε αυτο το ομορφο τελειωμα στο μακρυ μαλλι; Εχει καποια ιδιαιτερη ορολογια που δεν την ξερω; και το κορυφαιο ολων. Κανω την χωριστρα στο πλαι γιατι εχω στραβη φυτρα ακριβως στο κεντρο στο μετωπο. Δεν ξερω τι γινεται αλλα απο την μερια που πεφτει το μαλλι και λιγο πιο κατω απο την φραντζα, μου κανουν μια ψαλιδια που λες και τα κοψα μονη μου καταλαθος. Και εχω παει σε τουλαχιστον 10 κομμωτριες και φθηνες και πολυ ακριβες, στην πολη μου. Μονο φετος που ετυχε να δοκιμασω σε γειτονικο νομο και ρωτησα μια κομμωτρια για την ψαλιδια, μου ειπε εξηγησε γιατι γινεται κατα λαθος.
Για μερικα χρονια εκοβα τα μαλλια μονη μου. Δηλ προσπαθουσα να διορθωσω λιγο την φρατζα και τις μυτουλες στα πλαινα και πιστεψε με.. μου αρεσε πιο πολυ ετσι.
Τεσπα.. στα τοσα χρονια εντοπισα μια καλη κομμωτρια. ισως και την μονη. Αλλα ειναι σε γειτονικο νομο, οποτε θα πρεπει να μεταναστευω καθε φορα που θελω κομμωτηριο. Δεν ξερω τι να κανω.. και καταληγω να μην κανω τιποτα..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xalara : 20-01-17 στις 23:30.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 22:35, 20-01-17:

Τι να πω... Μου έχουν τύχει κι έμενα άσχετες κομμώτριες (π.χ. να πάω να το ξανθύνω λίγο και να μου βάλει το κίτρινο της παλιάς Βουγιουκλάκη, κι έτρεχα αμέσως σε άλλο να το ξαναβάψω, τόσο αποκρουστικό που έδειχνε πάνω στο κεφάλι μου), αλλά όχι τόσες μαζεμένες..

Αν είσαι ευχαριστημένη από την κομμώτρια που βρήκες (και μέχρι να βρεις κάποια το ίδιο καλή στον ίδιο νομό), δεν θα'ναι και τόσο τρομερό, μια φορά το μήνα (ή και το δίμηνο) να πηγαίνεις σε γειτονικό νομό. Αρκεί η απόσταση να μην είναι εξωφρενικά μεγάλη.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 23:15, 20-01-17:

Tι να πω... Εγω το μονο που εχω αχτι ειναι που ζητησα κοκκινο χρωμα και μου εβαλαν και λιγο φουξια μεσα για να ειναι πιο εντονο, και ενω το ηθελα ετσι, τωρα εχει φυγει το κοκκινο και εχω φουξια μαλλια Τα ειχα ροζ πριν και εχει πιασει το χρωμα κιολας και τωρα τα μαλλια μου ειναι ενα σκουρο ροζοκοκκινο προς το φουξια. Οχι οτι με πειραζει τοσο, ηθελα να αλλαξω τα μαλλια μου ετσι και αλλιως οποτε τωρα τα αλλαξα ριζικα Aλλα το εχω αχτι το κοκκινο. Ειτε δεν θα μου κραταει καθολου και θα γινεται ροζ απο μονο του επειδη ειναι ξανθια τα μαλλια μου απο κατω, ειτε θα βγαινει αλλο χρωμα αντι για κοκκινο στο τελος.

Οσο για το σαμπουαν, χρησιμοποιω ενα απο το body shop. Eχει και η kerastase τετοια σαμπουαν χωρις sulphates, αλλα ειναι πολυ πιο ακριβα νομιζω.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 23:04, 25-01-17:

Όπως πρεπει να είχα αναφέρει παραπάνω, επειδη δεν με εμπιστεύομαι πολυ με τα μαλλιά μου, πηγαίνω σε κομμωτήριο για μόνιμες βαφές. Το θεμα ειναι οτι πραγματικά εχω βαρεθεί να μου ξεβαφει το χρώμα και δεν μπορώ να ειμαι καθε τρεις και λιγο στο κομμωτηριο. Σκέφτομαι να περνάω ενα χρωμοσαμπουαν οταν βλεπω πως αρχίζει να φευγει λιγο... Εχει χρησιμοποιήσει καμια κανένα καλο; Σε κόκκινη απόχρωση αναφέρομαι. Απλα δεν ξερω ποσο ποιοτικά και καλα ειναι αυτα του εμπορίου Δεν θέλω να μου βγει κανένα περιεργο χρώμα στο τελος... Μαλλον θα πρεπει να αποδεχτώ οτι δεν θα εχω ποτε σκούρο χρώμα μαλλιών...
Και κατι ακομα σχετικα με τα νύχια. Έκανα την βλακεια να κανω gel, κυρίως επειδη ειμαι παρορμητική και ετσι μου κατέβηκε και δεύτερον, επειδη σκέφτηκα πως ετσι δεν θα δάγκωνα τις παρανυχίδες μου πια (αυτο όντως δούλεψε ). Αλλα όπως ξέρετε, μετα την αφαίρεση του gel τα νύχια ειναι πολυ αδύναμα και σπάνε εύκολα. Εχει κανει καμια σας; Παίρνουν πολυ καιρο να επανέλθουν στη φυσιολογική τους κατασταση; Εχει να κανει και με το φαγητό και με βιταμίνες και τα σχετικα;
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 21:57, 28-01-17:

Και κατι ακομα σχετικα με τα νύχια. Έκανα την βλακεια να κανω gel, κυρίως επειδη ειμαι παρορμητική και ετσι μου κατέβηκε και δεύτερον, επειδη σκέφτηκα πως ετσι δεν θα δάγκωνα τις παρανυχίδες μου πια (αυτο όντως δούλεψε ). Αλλα όπως ξέρετε, μετα την αφαίρεση του gel τα νύχια ειναι πολυ αδύναμα και σπάνε εύκολα. Εχει κανει καμια σας; Παίρνουν πολυ καιρο να επανέλθουν στη φυσιολογική τους κατασταση; Εχει να κανει και με το φαγητό και με βιταμίνες και τα σχετικα;
hey
δοκιμασες κατι καινουργιο give yourself a shoulder pat
δεν εχω κανει gel (ακριβως για αυτο το λογο) αλλα υποθετω πως ισορροπημενη διατροφη κλπ θα βοηθησουν, υπαρχουν συμπληρωματα στο εμποριο αλλα μιας κ δεν ειμαι ειδικος :/ (συνηθως ειναι συνδυασμενες γ μαλλια-νυχια-δερμα και θα δεις ορισμενες βιταμινες κλπ να επαναλαμβανονται σε διαφορες ποσοτητες αρα ριχνεις κληρο
υποθετω πως εαν ηταν δυνατη επισκεψη σε δερματολογο γ συμβουλη θα πηγαινες κατευθειαν εκει αρα εγω προτεινω αυτο για την ωρα
https://www.frezyderm.com/gr/peripoi...-treating-gel/
ειναι τζελ που βαζεις μικρη ποσοτητα σε καθε νυχι και τριβεις μεχρι να απορροφηθει και τ αφηνεις. μου το χε προτεινει δερματολογος και κανει καποια δουλεια (τσεκαρε το σε ηλεκτρονικο φαρμακειο διαφορετικα ειναι που ειναι η τιμη εκει...)
επισης μην ξεχνας κρεμα χεριων καθε βραδυ
Κράτα το
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 28-01-17 στις 22:04.
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,665 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 12:16, 31-01-17:

Έκανα τεχνητά τζελ στα νύχια μου το 2015 για τουλάχιστον 6 μήνες χωρίς διακοπή με συντηρήσεις.
Προσωπικά το είχα λατρέψει γιατί κατάφερα τότε να μακρύνω και το φυσικό μου νύχι και τις τελευταίες 2 φορές το τζελ έγινε πάνω στο δικό μου φυσικό νύχι.
Το θέμα είναι ότι το νύχι μου μετά παραήταν αδύναμο (πάντα ήταν, πάντα μου έσπαγαν ) ήταν σαν τσιγαρόχαρτο τέρμα λεπτό και όταν μου λίμαρε μου πόναγαν και είχαν κοκκινήσει στη βάση τους.
Επειδή είχα κακομάθει με όμορφα νύχια αντί για τζελ συνέχισα με απλό ημιμόνιμο, αλλά ξέρουμε ότι αν το νύχι δεν είναι γερό δε μπορεί να αντέξει ούτε για 1 βδομάδα το χρώμα.

Τα αφαίρεσα όλα λοιπόν και τα έκοβα συνέχεια κοντά κοντά για να δυναμώσουν, τα άφησα τουλάχιστον 3 μήνες και από κει και πέρα έκανα απλό ημιμόνιμο μανικιούρ.
Οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα, επειδή προσωπικά έπαιρνα, δε με βοήθησαν στα νύχια, νε μεν μου μακραίνουν πολύ γρήγορα όπως και τα μαλλιά μου, αλλά δεν βοήθησαν να γίνουν πιο δυνατά.
Αυτό που μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις υπομονή να τα αφήσεις 1-2 μήνες ήσυχα και να τα κόβεις, τότε μπορείς να πάρεις τη θεραπεία από Peggy Sage που την προτείνουν όλοι όσοι ασχολούνται με νύχια, που την εφαρμόζεις πάνω στο νύχι και στο κάνει πολύ γερό.

Πριν 2 μήνες περίπου η κοπέλα που μου κάνει τα νύχια ξεκίνησε να μου κάνει το λεγόμενο dipping που βάζουν μια στρώση ακρυλικού στο νύχι και μου εφαρμόζει και ένα hardener για να μην σπάει το νύχι και να είναι γερό. Σε εμένα αυτό δούλεψε και αυτή τη στιγμή έχω τα πιο γερά νύχια που είχα ποτέ, γιατί αυτό στην ουσία προστατεύει το νύχι από τα ημιμόνιμα βερνίκια τα τζελ κτλ κτλ.
Δεν είμαι ειδική, ό,τι λέω είναι απ' όσα έχω δει, ακούσει & καταλάβει.

σόρρυ βγήκε τεράστιο το κείμενο, αλλά ήθελα να τα πω γιατί έχω περάσει πολλά κι εγώ με τα νύχια μου.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 12:47, 31-01-17:

hey
δοκιμασες κατι καινουργιο give yourself a shoulder pat
δεν εχω κανει gel (ακριβως για αυτο το λογο) αλλα υποθετω πως ισορροπημενη διατροφη κλπ θα βοηθησουν, υπαρχουν συμπληρωματα στο εμποριο αλλα μιας κ δεν ειμαι ειδικος :/ (συνηθως ειναι συνδυασμενες γ μαλλια-νυχια-δερμα και θα δεις ορισμενες βιταμινες κλπ να επαναλαμβανονται σε διαφορες ποσοτητες αρα ριχνεις κληρο
υποθετω πως εαν ηταν δυνατη επισκεψη σε δερματολογο γ συμβουλη θα πηγαινες κατευθειαν εκει αρα εγω προτεινω αυτο για την ωρα
https://www.frezyderm.com/gr/peripoi...-treating-gel/
ειναι τζελ που βαζεις μικρη ποσοτητα σε καθε νυχι και τριβεις μεχρι να απορροφηθει και τ αφηνεις. μου το χε προτεινει δερματολογος και κανει καποια δουλεια (τσεκαρε το σε ηλεκτρονικο φαρμακειο διαφορετικα ειναι που ειναι η τιμη εκει...)
επισης μην ξεχνας κρεμα χεριων καθε βραδυ
Κράτα το
Δεν ειναι οτι δεν μου άρεσαν, νταξ περιμενα κατι καλυτερο tbh, ισως η κοπέλα δεν το'χε τοσο. Παντως δεν εχω συνηθίσει με πολυ μακριά νύχια όποτε δεν με βόλευαν ιδιαίτερα. Και η βάση των νυχιών μου ειναι καλη, δεν ειναι οτι εχω μικρά νυχια, και μια αλλη κοπέλα που πήγα για αφαίρεση gel μου ειπε οτι δεν χρειαζόταν καν να κανω gel. Και επισης, αν κανεις, πρεπει να εχεις σκοπό να το διατηρήσεις για αρκετό χρονικό διάστημα. Εγω δεν το κράτησα πολυ, όποτε...
Προς το παρόν περνάω ενα απλο βερνικι απο πάνω, ίσα ίσα για να μην φαίνονται πολυ άσχημα αν σπάνε, αλλα φεύγει αμέσως, ειναι τοσο εκνευριστικό Τι να πω, ή θα δοκιμάσω κατι απο αυτα που λέτε ή θα κανω λίγη υπομονή.
Μιας και αναφέραμε τις βιταμίνες, εκτος απο τα νυχια, είδατε καμια βελτίωση και στα μαλλιά; Πχ ειναι πιο γερά ή μακραίνουν πιο γρήγορα; Επηρεάζουν και σωματικά, πχ βοηθανε ακομα και να εχει καποιος περισσοτερη ενέργεια; Αν και μαλλον αυτες για τα νυχια-μαλλιά κτλ έχουν να κανουν με αυτα τα μέρη του σωματος μονο. Και μαλλον ζητάω πολλα Εκτος απο τα απλα σκευάσματα για κατι πιο εξειδικευμένο θα χρειάζεται η συμβουλή γιατρού λογικα.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 16:11, 31-01-17:

εαν ειναι αδυναμα μην τα βαφεις ουτε με απλο βερνικι κι ας μην σου αρεσει η εμφανιση τους
κανε υπομονη και δοκιμασε κατι απο αυτα που αναφεραμε
σχετικα με τις βιταμινες εξαρταται απο τον οργανισμο. για ενα συμπληρωμα οσες καλες κριτικες κι αν διαβασεις θα υπαρχουν αλλες τοσες αρνητικες
συνηθως χρησιμοποιουν συγκεκριμενα συστατικα πχ βιοτινη, συμπλεγμα βιταμινων β οταν προκειται για μαλλια-νυχια αρα δε νομιζω να προκαλουν καποια διαφορα στην ενεργεια
αλλα δεν ειμαι γιατρος :/
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 23:49, 08-02-17:

Καλησπέρα!
Ξέρετε κανένα καλό αντηλιακό με χρώμα που να μην είναι πολύ σκούρο σε επίπεδο middle eastern και να κάνει για λιπαρό δέρμα??
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 17:18, 09-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Καλησπέρα!
Ξέρετε κανένα καλό αντηλιακό με χρώμα που να μην είναι πολύ σκούρο σε επίπεδο middle eastern και να κάνει για λιπαρό δέρμα??
Η μόνη που έχω δοκιμάσει είναι η ΒB της Garnier.
Επειδή έχω και εγώ πολύ λιπαρό δέρμα, αν και με έχει βοηθήσει τα τελευταία χρόνια το πίλινγκ που κάνω που και που, αυτή μου έχει κάτσει αρκετά καλά και είναι και οικονομική. Όχι ότι δεν θα πιάσω το πρόσωπό μου μέσα στη μέρα, αλλά είναι σίγουρα καλύτερα από άλλα προϊόντα που ακούω δεξιά & αριστερά.

Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια και για την αντιηλιακή της Frezyderm αν και δεν την έχω δοκιμάσει προς το παρόν -είχα βρει προσφορά με τις Garnier και είχα πάρει 3-.
Παράθεση

xalara

Νεοφερμένος

H xalara έγραψε στις 19:53, 19-02-17:

Τελικα τα εβαψα μαλλια.. μια φιλη μου δηλ μου τα εβαψε. Διαλεξαμε μια αποχρωση στο καστανο της σοκολατας. Το δικο μου μαλλι ειναι καστανο σκουρο, που ανοιγει λιγο το καλοκαιρι (και το λατρευα αυτο το χρωμα). Με την βαφη εγινε πιο σκουρο, αλλα.. λαμπει. Το δερμα μου δειχνει ακομη πιο λευκο, αλλα προς το παρον δεν τα εχω λουσει ακομη μετα την βαφη (την Παρασκευη τα εβαψα), οποτε.. θα περιμενω να δω ποσο θα αλλαξει. Ικανοποιημενη ειμαι προς το παρον.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 18:19, 05-03-17:

επιστρεφω να ρωτησω σχετικα με σκληρυντικα νυχιων σε βερνικι. κοιταξα το peggy sage αλλα ειδα οτι ειχε στα συστατικα φορμαλδεΰδη και ελεγα να το αποφυγω (αν και με συνεση ισως να μη δημιουργησει προβλημα)
εχετε δοκιμασει καποιο που να σας ικανοποιησε?
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 715 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 23:12, 05-03-17:

επιστρεφω να ρωτησω σχετικα με σκληρυντικα νυχιων σε βερνικι. κοιταξα το peggy sage αλλα ειδα οτι ειχε στα συστατικα φορμαλδεΰδη και ελεγα να το αποφυγω (αν και με συνεση ισως να μη δημιουργησει προβλημα)
εχετε δοκιμασει καποιο που να σας ικανοποιησε?
Νομίζω το λέγανε mavala. Πριν τρία χρόνια απ το πολύ βερνίκι είχα κάνει τα νύχια μου κατακιτρινα και τόσο μαλακά που μπορούσα να τα λυγισω μέχρι να αγγίξουν σχεδόν το δέρμα μου αν θυμάμαι καλά το έβαλα για κάνα μήνα και από τότε προσέχω πολύ τα νύχια μου και είναι πολύ σκληρά και φυσικά άσπρα εφόσον δεν τα βαφω Συνέχεια. Τώρα το τι περιέχει μέσα δεν το ξέρω Αλλά θυμάμαι ότι έκανε δουλειά!
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 23:52, 05-03-17:

χμμ υποθετω πως ειναι κοινο συστατικο στα σκληρυντικα
anyway
θα το κοιταξω.
σ'ευχαριστω πολυ!!
Παράθεση

free_dom2

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη free_dom2
H free_dom2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H free_dom2 σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 12:51, 07-03-17:

Τα orly ειναι πολυ καλα!
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 13:55, 07-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από free_dom2
Τα orly ειναι πολυ καλα!
εχεις δοκιμασει καποιο συγκεκριμενα? επειδη εχει 2-3 της σειρας

edit: οκαυ, τελικως πηρα της radiant: vitamin force, αλλα κοιταξα και τα erre due καποια που ειχε1-2 φανηκαν ενδιαφεροντα.εαν το πρωτο δεν πετυχει θα παρω της erre due ή της mavala μιας και ειναι αμεσως διαθεσιμα σε hondos center. thanks girls.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 07-03-17 στις 21:04.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 11:51, 04-08-17:

update, εαν καποια-ος υποφερει απο αδυναμα νυχια/ξεφλουδισμα μια ευκαιρια αξιζει το λαδι jojoba, απλωνεις σε νυχια και τριβεις (κανει καλο και σε πετσακια). βρηκα οτι μου τα ενδυναμωσε πολυ περισσοτερο απο βερνικι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 715 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 12:09, 04-08-17:

Λέτε να γίνεται να βάψω τα μαλλιά μου σκούρο μωβ τον χειμώνα χωρίς ντεκαπαζ; Είναι καστανά, όχι πολύ σκούρα όμως. Δε θέλω να τα καταστρέψω από τόσο νωρίς με οξυζενέ, απ την άλλη ήθελα να τα κάνω ένα περίεργο χρώμα, γιατί αν όχι τώρα, πότε;
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 569 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 12:30, 04-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ιππολύτη
Λέτε να γίνεται να βάψω τα μαλλιά μου σκούρο μωβ τον χειμώνα χωρίς ντεκαπαζ; Είναι καστανά, όχι πολύ σκούρα όμως. Δε θέλω να τα καταστρέψω από τόσο νωρίς με οξυζενέ, απ την άλλη ήθελα να τα κάνω ένα περίεργο χρώμα, γιατί αν όχι τώρα, πότε;
Σκούρα μωβ τα χα κάνει κι εγώ χωρίς ντεκαπάζ πριν 2-3 χρόνια που ήταν καστανά ανοιχτά (σχεδόν ξανθά σε κάποια σημεία) κι έπιασε μια χαρά η βαφή. Τώρα όποτε τα ξαναβάφω βγαίνει ένα υπέροχο σκούρο μωβ που στην πορεία ξεθωριάζει και γίνεται ένα περίεργο χρώμα που δυσκολεύομαι να προσδιορίσω Το καλό είναι πως το μωβ σκούρο με την σκούρα καστανή ρίζα δεν κάνει τρελή αντίθεση οπότε κλάιν, δεν φαίνεται άσχημο όταν βγαίνει. Παραθέτω φώτος γιατί οι περιγραφές μου στα χρώματα είναι άθλιες.
2-3 μέρες μετά τη βαφή και 1μιση μήνας μετά
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aye : 04-08-17 στις 12:36.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 12:38, 04-08-17:

aye για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζονται οι φωτος
Edit: a ok τωρα
Αρχική Δημοσίευση από Ιππολύτη
Έχει να κάνει με την ποιότητα της τρίχας αλλά λογικά θα πιάσει το χρωμα, απλά ίσως δεν γίνει πολύ έντονο. Θα είναι πιο σκούρο. Για τέτοια περίεργα χρώματα ποιες βαφές προτιμάτε; Η πηγαίνετε κομμωτήριο; Εγώ τα είχα κοκκινοροζ όλο το χειμώνα, τώρα το καλοκαίρι ξεβαψαν και έγιναν εντελώς ξανθά και δεν λέει να πηγαίνω κομμωτήριο τώρα. Παίρνω αυτές τις καινουριες βαφές Colorista της L'Oréal. Τα έχω κάνει πορτοκαλί-χάλκινα αλλά σκεφτόμουν και εγώ να τα έκανα βιολετί-μωβ το φθινόπωρο, απλά ως ξανθιά φοβάμαι μην βγει πολύ έντονο αλλά δεν νομίζω
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 12:57, 04-08-17:

Εγώ μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει apivita nature's professional, wella koleston perfect και sicura professional και η μόνη που μου έκατσε καλά ήταν η τελευταία. Οι άλλες μου ξεθώριαζαν πολύ εύκολα. Οι colorista λέτε να μπαίνουν πάνω σε ήδη βαμμένο μαλλί ή μπα;
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 13:15, 04-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από aye
Εγώ μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει apivita nature's professional, wella koleston perfect και sicura professional και η μόνη που μου έκατσε καλά ήταν η τελευταία. Οι άλλες μου ξεθώριαζαν πολύ εύκολα. Οι colorista λέτε να μπαίνουν πάνω σε ήδη βαμμένο μαλλί ή μπα;
Έχει τρεις διαφορετικές βαφές, έχει κάποιες σε σπρέι που κρατάνε για λίγες ώρες και φεύγουν με το λούσιμο και δεν τις έχω δοκιμάσει, έχει κάποιες προσωρινές που κρατάνε για 2 εβδομάδες και έχει και μόνιμες. Προσωπικά στα μαλλιά μου και αυτές που υποτίθεται ότι κρατάνε δυο εβδομάδες και οι μόνιμες κρατάνε το ίδιο πάνω κάτω,εντάξει η μόνιμη ίσως λίγο περισσότερο (αλλά γενικά τίποτα δεν κρατάει πολύ στο μαλλί μου όποτε..). Και τις έχω δοκιμάσει πάνω από βαφή και ήταν μια χαρά, αλλά κοντινά χρώματα. Πχ στο κόκκινο που μου ξεθώριαζε λίγο έβαζα λίγο πορτοκαλί ή ροζ για να δώσω ένταση. Αν θες να κανεις εντελώς διαφορετικά χρώματα δεν ξέρω πως θα δείχνει
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 13:18, 04-08-17:

Με κάλυψες, ευχαριστώ. Παρόμοιο χρώμα θέλω να περάσω, ίσα-ίσα να φρεσκαριστεί λίγο.
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:50, 07-08-17:

Πορτοκαλί τα έχω εγώ εδώ και μισό χρόνο. Χωρίς ντεκαπάζ σε καστανό μαλλί βγήκε μια χαρά
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 937 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:21, 16-08-17:

Μια φιλη μου εφερε ενυδατικες μασκες προσωπου τυπου "sheet masks" απο Ιαπωνια, Χονγκ Κονγκ και Κορεα και εχω εντυπωσιαστει με τα αποτελεσματα. Η ενυδατωση που παρεχουν δεν συγκρινεται με τιποτα με τις ενυδατικες κρεμες. Την αφηνω στο προσωπο μου για 1 ωρα πριν κοιμηθω και οταν ξυπναω ειμαι πραγματικα αλλος ανθρωπος! Γυαλιζει το προσωπο μου, ειναι απιστευτα λειο και απαλο και φαινεται ξεκουραστο ακομα και αν εχω κοιμηθει μολις 5 ωρες. Εχουν γινει το αγαπημενο μου προιον και τις χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,449 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 12:38, 16-08-17:

Mascara korres.. τι γνώμη έχετε;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ελέγχουν οι γυναίκες τη σχέση; - Από jonx
      Το θέμα έχει λάβει 100 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-15 στις 00:00.
    • [Γυναίκες] Σταχτοπούτα - Από Neverland_fairy
      Το θέμα έχει λάβει 52 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-12 στις 22:44.
    • Γυναίκες, άνδρες και νέα σχέση - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-06-07 στις 15:11.
    • Γυναίκες και φιλοδοξία - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-07 στις 19:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους