Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,348 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,930 μηνύματα σε 96,223 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 850 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.
0
0%
Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.
2
10,00%
Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.
1
5,00%
Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.
0
0%
Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.
1
5,00%
Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.
0
0%
Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.
2
10,00%
Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.
12
60,00%
Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.
1
5,00%
Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.
0
0%
Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.
0
0%
Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.
0
0%
Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-
0
0%
Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-
0
0%
Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα.
1
5,00%

Dr.Quantum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dr.Quantum
Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O Dr.Quantum έγραψε στις 01:30, 15-08-13:

Κάνω ψυχοθεραπείες με ψυχίατρο (την ίδια δουλειά ως προς αυτό το κομμάτι κάνει και ο ψυχολόγος,οπότε είπα να γράψω).Προσωπικά,με βοηθάει πάρα πολύ!Μόνο και μόνο που πάω και ανοίγομαι και λεω τα πάντα με ανακουφίζει.Πέρα απ αυτό κάνουμε και άλλα πράγματα,άλλα αυτά νομίζω σε κανονική συνεδρεία με ψυχολόγο δε τα κάνεις (εγώ κάνω ψυχοθεραπείες για συγκεκριμένο λόγο).

Με βοηθάει να είμαι ανεξάρτητος ψυχολογικά από τους άλλους και να είμαι πιο σταθερός.Δεν έχω σκαμπανευάσματα τρελά στη διάθεση.Επίσης με βοηθάει στο να αναπτύξω τις κοινωνικές μου δεξιότητες με το κόσμο(αυτός είναι και ο κύριος λόγος που πάω,το οποίο βέβαια έχει άμεση επίδραση στη ψυχολογία),μιας και βρίσκομαι στο αυτιστικό φάσμα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δε χρειάζεται να σε ξέρει ο ψυχολόγος-ψυχίατρος για να νιώσεις ότι βοηθιέσαι.Σιγά σιγά αποκτάται η επαφή και η οικειότητα.Αυτό που σου προσφέρει,είναι το ότι ξέρει πως να χειριστεί τη κατάσταση και πως να χειριστεί εσένα τον ίδιο και να σε καθοδηγήσει.Αυτό εχω καταλάβει εγώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 02:52, 15-08-13:

Ψυχολογος και κατ ' επεκταση ψυχιατρος

-Γιατι δε λυνονται ολα με καλη διαθεση και χαμογελο δυστυχως.
-Γιατι υπαρχουν καταστασεις ακραιες,καταστασεις που ξεφευγουν απο ελεγχο. Και καταστασεις που προερχονται απο οποιαδηποτε εμπειρια εχει ο καθενας και μπορουν να του τραυματισουν τη ζωη και αυτου και των γυρω του.
-Γιατι το Προζακ , το Ζιπρεξ , το Λιθιοφορ και ενα σωρο αλλα φαρμακα δεν ειναι καραμελες, ουτε μπορεις να τα παρεις χωρις συνενοηση ειδικων.
-Γιατι οσο θεωρειται ταμπου, οσο καποιοι αρνουνται να το κανουν γιατι το φοβουνται, τοσο χειροτερευουν καταστασεις σαν τη μεγαλυτερη μαστιγα του αιωνα μας,οπως ονομαζεται η αρρωστεια που ειναι υπευθυνη για το μεγαλυτερο ποσοστο αυτοκτονιων παγκοσμιως.
- Και γιατι,ειναι καλυτερα να ξεσπας και να ζητας βοηθεια ακομα και για το πιο απλο πραγμα παρα να τα κρατας και να προσποιησαι οτι μπορεις να τα λυσεις μονος ολα. Καποια στιγμη θα ερθει το μπαμ και εκει θα ειναι χειροτερα.

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι το Α και το Ω και οτι το να εισαι ισοροπημενος δεν εμπεριεχει την κοινη λογικη. Αλλα ειναι μια αρχη και οσο νωριτερα,τοσο καλυτερα.
Η βοηθεια δεν ειναι κακη,η αγνοια και οι παρωπιδες ειναι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 12:19, 15-08-13:

ίσως είμαι απόλυτος γιατί έχω μάθει τις δυσκολίες να τις περνάω μόνος μου.

απ'την άλλη τα παραδείγματα που έχω από γνωστούς
οι οποίοι απευθύνθηκαν σε τέτοιου είδους λύσεις, δεν ήταν ενθαρρυντικά.

ή πήραν αγκαλιά τα φάρμακα, ή η επίσκεψή τους στους γιατρούς κατάντησε ένα είδος εξάρτησης.

σε κάθε περίπτωση δεν ηθελα να πω σε κάποιον τι να κάνει,
και εδώ είμαι λάθος ως προς την κατεύθυνση του ανωτέρω κειμένου μου
και ζητάω συγνώμη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mafalda8520
H mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H mafalda8520 έγραψε στις 12:23, 15-08-13:

Πιστευω οτι θεωρητικα ολοι οι ανθρωποι πρεπει να κανουν ψυχαναλυση. Το θεμα ειναι ενω σιγουρα υπαρχουν αξιολογοι επιστημονες δεν ειναι εφικτο ειδικα σε κατι τοοσο σημαντικό που ενεχει και το συναισθημα καποιος επιστημονας να το αντιμετωπισει το χρονικο διαστημα που πρεπει χωρις να εκμεταλευτει (οικονομικα, συναισθηματικα κλπ) τον ασθενη
Προσωπικα παντως θα ηθελα για καποιο διαστημα να κανω ψυχαναλυση και οχι τοσο γιατι πιστευω οτι θα γινω καλυτερη αλλα γιατι βρισκω πολύ δελεαστικο το να ασχολειται κανεις μαζι μου με τοοση λεπτομεριαα

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,217 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 20:40, 06-01-15:

Σημερα περασα μια κριση πανικου την οποια δε θελω να περιγραψω,και επισκεφτηκα μια ψυχολογο. Αρχικα ηταν παρα πολυ αβολα,πραγματικα πολυ.Ισως δεν μιλουσα και για 10 λεπτα.Στην πορεια βεβαια εφτιαξε το πραγμα.Οι συνεδριες θελω να πιστευω οτι κανουν/θα κανουν καλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 21:01, 06-01-15:

Κάνω συστηματικές συνεδρίες με ψυχολόγο εδώ και μήνες. Με βοηθάει πολύ.

ultraviolence παθαίνω κι εγώ πολύ συχνά κρίσεις πανικού. Είναι λογικό να ήταν άβολη η πρώτη συνεδρία αλλά με τον καιρό πιστεύω θα ξεπάρεις. Είναι καλό να ανοίγεσαι σε κάποιον και να συζητάς ότι σε απασχολεί. Εγώ πλέον επισκέπτομαι και ψυχίατρο και παίρνω φαρμακευτική αγωγή γιατί δεν μπορούσα να διαχειριστώ από μόνη μου το άγχος. Σου εύχομαι καλή τύχη σε αυτό το θέμα και καλή δύναμη, σε καταλαβαίνω απόλυτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,371 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 22:22, 06-01-15:

Περσυ υπηρξε μια ψυχολογος στο σχολειο , την ειχαν φερει μεσω ενος προγραμματος. Αποφασισα να παω και δε μπορω να πω οτι με βοηθισε ιδιαιτερα . Πιθανοτατα εφταιγε το σχολικο περιβαλλον γιατι οι καθηγητες εμπαιναν καθε λιγο και λιγακι για να βγαλουν φωτοτυπιες και το δωματιο δεν ειχε ουτε καν κουρτινες (εβλεπε στο σχολικο διαδρομο οποτε με εβλεπαν αλλα σκασιλα μου ) . Επισης , περσυ περνουσα την" εφηβεια "μου , και υπηρξε μια περιοδος πολυ δυσκολη για εμενα. Αλλα δε μου εβγαινε καθολου να μιλησω για οσα με προβληματιζαν στη ψυχολογο . Τα θεματα τελικα τα ελυσα μονη μου Οποτε δε με βοηθισε η ψυχολογος .

Φετος σκεφτομαι να ξαναπαω σε ψυχολογο γιατι εχω λιγο πιο σοβαρα προβληματα . Ειναι και οι πανελληνιες ειναι και αυτες οι κρισεις αγχους που εχω παθει 2,3 φορες (πραγματικα οτι χειροτερο μου εχει συμβει ) . Ελπιζω να βοηθισει αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,217 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 22:50, 06-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Εχέμυθη
Περσυ υπηρξε μια ψυχολογος στο σχολειο , την ειχαν φερει μεσω ενος προγραμματος. Αποφασισα να παω και δε μπορω να πω οτι με βοηθισε ιδιαιτερα . Πιθανοτατα εφταιγε το σχολικο περιβαλλον γιατι οι καθηγητες εμπαιναν καθε λιγο και λιγακι για να βγαλουν φωτοτυπιες και το δωματιο δεν ειχε ουτε καν κουρτινες (εβλεπε στο σχολικο διαδρομο οποτε με εβλεπαν αλλα σκασιλα μου ) . Επισης , περσυ περνουσα την" εφηβεια "μου , και υπηρξε μια περιοδος πολυ δυσκολη για εμενα. Αλλα δε μου εβγαινε καθολου να μιλησω για οσα με προβληματιζαν στη ψυχολογο . Τα θεματα τελικα τα ελυσα μονη μου Οποτε δε με βοηθισε η ψυχολογος .

Φετος σκεφτομαι να ξαναπαω σε ψυχολογο γιατι εχω λιγο πιο σοβαρα προβληματα . Ειναι και οι πανελληνιες ειναι και αυτες οι κρισεις αγχους που εχω παθει 2,3 φορες (πραγματικα οτι χειροτερο μου εχει συμβει ) . Ελπιζω να βοηθισει αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη
Aκριβως στην ιδια φαση ειμαι! Εμεις σχολειο δεν εχουμε καθηγητες, ψυχολογο θα'χουμε;
Aν νιωθεις οτι θες να πας, να πας! Πιστευω θα σε κανει να νιωσεις καλύτερα! Εγω 1 συνεδρια εκανα σημερα και νιωθω καλυτερα νομιζω!Θα μας φανε αυτες οι πανελληνιες πια..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 11:40, 07-01-15:

Εγώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πας σε ένα ψυχολογο! Ίσα ίσα που το προτείνω σε ολους, ειναι ένα δώρο που μπορεις να κανεις στον εαυτό σου, ειναι μια ευκαιρία να Βρεις απαντήσεις σε ερωτήματα που σε βασανίζουν εδώ και καιρό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

O ultraviolence έγραψε στις 11:27, 12-02-17:

Aπευθύνομαι σε όσους έχουν τα χ,ψ προβλήματα/θέματα και φοβούνται είτε ντρέπονται να επισκεπτούν έναν ψυχολόγο.
Αρχικά να πω ότι επισκέπτομαι ψυχολόγο εδώ και κάποιους μήνες λόγω γεγονότων που με οδήγησαν στην κατάθλιψη, κρίσεις πανικού, άγχος, φοβίες, άσχημες σκέψεις και σύντομα θα συνεχίσω ψυχοθεραπείες με ψυχίατρο. Οπότε όπως είναι προφανές μπορώ να εκφέρω άποψη στο θέμα.
Μην το σκέφτεστε καν, αν έχετε την οικονομική δυνατότητα και σας βασανίζουν ορισμένα πράγματα, δεν έχετε τίποτα απολύτως να φοβάστε απ'τον ψυχολόγο, μόνο καλό μπορεί να σας κάνει. Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε, είναι να κάτσετε με σταυρωμένα τα χέρια σαν να περιμένετε το επόμενο λεωφορείο..Για να φτάσουμε όσο περισσότερο γίνεται στην ψυχική μας ισορροπία , πρέπει να είμαστε εντάξει με τον εαυτό μας -ή τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ-, κάτι που εγώ για πολλούς λόγους δεν έχω. Σε προσωπικό επίπεδο, με βοηθά στις κοινωνικές δεξιότητες, στο να βρω τον εαυτό μου, να διαχειριστώ το άγχος και τις φοβίες μου, τους λόγους για τους οποίους κατήντησα όπως κατήντησα..and it keeps going on. Aπό την εμπειρία μου, το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε σε μια συνεδρία, είναι να κρύψετε πράγματα απ'τον ψυχολόγο ή να τα κουκουλώνετε με ψέματα γιατί ενδεχομένως δεν νιώθετε άνετα όταν αναφέρεστε σ'αυτά. Πράγμα που δυστυχώς κάνω και'γω ενώ ξέρω ότι είναι λάθος αλλά δεν πειράζει, one step a time. Τώρα που το σκέφτομαι, του λιναριού τα πάθη έχει περάσει ο καημένος από'μένα χαχα.
Eίναι πολύ λυτρωτικό το να συζητάς με έναν άνθρωπο πράγματα που δε μπορείς να αναφέρεις σε γνωστούς σου και γενικά να ανοίγεσαι για θέματα που δεν δύνασαι να συζητήσεις με τρίτους.
Μέχρι τώρα, μπορώ να πω ότι οι συνεδρίες& η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή με έχουν βοηθήσει αρκετά, δηλαδή βλέποντας το πριν και το τώρα ουδεμία σχέση, but still, απαιτείται δουλειά ακόμη..
Όποιος σκέφτεται να επισκεφτεί κάποιο ψυχολόγο και ενδεχομένως ντρέπεται να γράψει σ'αυτό το θέμα για τις όποιες απορίες του, μπορεί να μου στείλει πμ και να τον κατατοπίσω εγώ, με απόλυτη εχεμύθεια.
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 22:24, 12-02-17:

Ναι μπορείτε να πάτε σε ψυχολόγο και αμα θέλετε να σας συστήσω εναν και όχι δεν παίρνω ποσοστά αν αυτό σκέφτεστε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 13-02-17 στις 00:25.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους