Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,298 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,407 μηνύματα σε 92,450 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 424 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις μετά το διαζύγιο

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 15:42, 29-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από hameleon
Δηλαδη οποιος προχωρησει και κανει οικογενεια ξερει σιγουρα οτι δεν θα χωρισει..Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο αλλιως δεν θα υπηρχαν διαζυγια..Και τι παει να πει εχετε διαπιστωσει σιγουρα οτι ταιριαζεται σαν ζευγαρι;μπορει 2 ανθρωποι να ταιριαζουν σημερα αλλα να μην ταιριαζουν αυριο διοτι ο ανθρωπος οσο μεγαλωνει αλλαζει ο ιδιος και οι αναγκες του..Ο γαμος δεν αποτελει τεκμηριο οτι θα ναι για παντα μαζι το ζευγαρι ενα ειδος επισημης σχεσης αποτελει απλα..
Ναι αυτό σημαίνει, τουλάχιστο για μένα. Δεν ξέρω εσύ πως το βλέπεις το θέμα του γάμου και αν θα απλά θα έλεγες "ας παντρευτούμε μωρέ, έτσι κι αλλιώς αν δεν τα βρούμε χωρίζουμε" αλλά εγώ θεωρώ τον γάμο μία πολύ σοβαρή και εφόρου ζωής δέσμευση, γι'αυτό και δεν θα το έκανα με τον οποιονδήποτε.

Επίσης αυτό το σήμερα ταιριάζουμε, αύριο δεν ταιριάζουμε προδίδει καθαρά ανθρώπους χωρίς αξίες. Εγώ έχω κάποιες αξίες στη ζωή μου και ζω με βάση αυτές και θα παντρευόμουνα μόνο κάποια η οποία θα συμμεριζότανε τις ίδιες αξίες. Και οι αξίες ενός ανθρώπου δεν αλλάζουν, ιδιαίτερα όταν ζήσεις ένα αρκετά μεγάλο μέρος της ζωή σου με βάση αυτές και έχεις απαρνηθεί πράγματα που ήταν προς το συμφέρον για να παραμείνεις ακέραιος προς αυτές.

Οπότε όταν βλέπω διαλυμένες οικογένειες με την δικαιολογία του "δεν ταιριάζαμε" ή "δεν ήταν έτσι όταν τον γνώρισα" και άλλα τέτοια μαργαριτάρια αυτομάτως σημαίνει πως αυτοί οι άνθρωποι αφενός δεν έχουν αξίες, καθώς δεν γίνεται για παράδειγμα να έχεις ως αξία σου την ειλικρίνεια και να παντρευτείς ένα ψεύτη και αφετέρου είναι κοντόφθαλμοι, ανασφαλείς και παίρνουν αποφάσεις βάση συναισθήματος και όχι λογικής. Οπότε γιατί να μπλέξω με κάποιον τέτοιο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hameleon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hameleon
H hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H hameleon έγραψε στις 17:20, 29-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Ναι αυτό σημαίνει, τουλάχιστο για μένα. Δεν ξέρω εσύ πως το βλέπεις το θέμα του γάμου και αν θα απλά θα έλεγες "ας παντρευτούμε μωρέ, έτσι κι αλλιώς αν δεν τα βρούμε χωρίζουμε" αλλά εγώ θεωρώ τον γάμο μία πολύ σοβαρή και εφόρου ζωής δέσμευση, γι'αυτό και δεν θα το έκανα με τον οποιονδήποτε.

Επίσης αυτό το σήμερα ταιριάζουμε, αύριο δεν ταιριάζουμε προδίδει καθαρά ανθρώπους χωρίς αξίες. Εγώ έχω κάποιες αξίες στη ζωή μου και ζω με βάση αυτές και θα παντρευόμουνα μόνο κάποια η οποία θα συμμεριζότανε τις ίδιες αξίες. Και οι αξίες ενός ανθρώπου δεν αλλάζουν, ιδιαίτερα όταν ζήσεις ένα αρκετά μεγάλο μέρος της ζωή σου με βάση αυτές και έχεις απαρνηθεί πράγματα που ήταν προς το συμφέρον για να παραμείνεις ακέραιος προς αυτές.

Οπότε όταν βλέπω διαλυμένες οικογένειες με την δικαιολογία του "δεν ταιριάζαμε" ή "δεν ήταν έτσι όταν τον γνώρισα" και άλλα τέτοια μαργαριτάρια αυτομάτως σημαίνει πως αυτοί οι άνθρωποι αφενός δεν έχουν αξίες, καθώς δεν γίνεται για παράδειγμα να έχεις ως αξία σου την ειλικρίνεια και να παντρευτείς ένα ψεύτη και αφετέρου είναι κοντόφθαλμοι, ανασφαλείς και παίρνουν αποφάσεις βάση συναισθήματος και όχι λογικής. Οπότε γιατί να μπλέξω με κάποιον τέτοιο.
Μα κανένας νοήμων άνθρωπος δεν παντρεύεται για πλάκα και με σκοπό να χωρίσει φυσικά και είναι σημαντικό βήμα το οποίο μιας και με ρώτησες εγώ προσωπικά το φοβάμαι πολύ όχι γιατί δεν έχω αρχές αλλά γιατί δεν μπορώ ακόμα και αν εγώ είμαι σίγουρη για τον εαυτό μου να είμαι και σίγουρη για τον άλλο ..καλώς ή κακώς οι άνθρωποι δεν είναι ρομπότ να λειτουργούν πάντα όπως θα έπρεπε κάνουν και λάθη και αλλάζουν με το καιρό. .και νομίζω δεν είναι λογικό να χρεώνεις τα λάθη του ενός από το ζευγάρι στον άλλο π.χ.αυτος είναι ψεύτης άρα φταις εσύ που τον επέλεξες. .μ αυτή την λογική αν αύριο παντρευτείς και ανακαλύψεις ότι η γυναίκα σου σου λέει ψέματα ή ότι σε απατά μην της ζητήσεις εξηγήσεις η διαζύγιο γιατί εσύ την επέλεξες..Έχε υπόψιν σου ότι δυστυχώς κανένας ψεύτης η άτιμος άνθρωπος δεν παρουσιάζει τον εαυτό του όπως είναι γιατί η φάκα θα πρέπει να έχει τυρί μέσα για να τσιμπήσει κάνεις..
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:12, 11-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r

Καλα, σε εχω εικονα μετα απο καμια 15 αρια χρονια

Προσεχε τι λες κ ποσο απολυτος εισαι γιατι πολλοι τα ειπαν αυτα κ δαγκωσαν τη γλωσσα τους αργοτερα.

Εν ολιγοις, διαφωνω μαζι σου οριζοντιως κ καθετως. Σαφως και αλλαζουν και οι χαρακτηρες (βελτιωνονται ή χειροτερευουν) και οι αξιες και τα παντα. Δεν μπορεις να λες το για παντα, τιποτα δεν ειναι δεδομενο και κανεις δε θα σου εγγυηθει πως εσυ που παντρευεσαι με αυτες τις αξιες που πρεσβευεις όπως λες, οτι αυριο δε θα σου τη βαρεσει αντιστροφα. Ή στη γυναικα σου (μην τρεμεις, συμβαινουν κι αυτα)

Σημασια εχει πως οπως κ να χει καθε τελος ειναι στεναχωρο, αλλα πιο στεναχωρο ειναι να μενεις σε εναν γαμο που δεν εισαι ευτυχισμενος.

Στα δυσκολα επιβαλλονται προσπαθειες κι ενισχυσεις κι απτους δυο, αλλα αν δεν παει, δεν πηγε, θα πεθανουμε;
Και μια χαρα μεγαλωνουν τα παιδια αν παιρνουν αγαπη κι απτους δυο.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

madjack

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη madjack
Ο madjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O madjack έγραψε στις 11:38, 11-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Σημασια εχει πως οπως κ να χει καθε τελος ειναι στεναχωρο, αλλα πιο στεναχωρο ειναι να μενεις σε εναν γαμο που δεν εισαι ευτυχισμενος.
Ένας γάμος μπορεί να μην είναι ευτυχισμένος για αρκετούς λόγους και δεν αποτελούν όλοι λόγο χωρισμού. Γενικά ο χωρισμός θα πρέπει να είναι η τελευταία κίνηση, όταν πλέον έχει εξαντληθεί κάθε λογική πιθανότητα διάσωσης του γάμου, ιδιαίτερα αν υπάρχουν παιδιά στην μέση. Το κακό σήμερα είναι πως το διαζύγιο πολλές φορές βγαίνει ελαφρά τη καρδία.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Και μια χαρα μεγαλωνουν τα παιδια αν παιρνουν αγαπη κι απτους δυο.
Ισχύει, ένα διαζύγιο δεν είναι και το τέλος του κόσμου, ιδιαίτερα αν οι γονείς χωρίσουν με ειρηνικό τρόπο και διατηρήσουν καλές σχέσεις μετά. Το κακό είναι πως τις περισσότερες φορές υπάρχει ξεκατίνιασμα τόσο μπροστά στα παιδιά αλλά και στα δικαστήρια και ο κάθε σύζυγος χρησιμοποιεί τα παιδιά για να εκδικηθεί τον άλλο. Αυτά όλα είναι πολύ επιζήμια για τα παιδιά. Βέβαια η καλύτερη θεραπεία είναι πρόληψη, οπότε καλό είναι να μην παντρευόμαστε για ψύλλου πήδημα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,641 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 00:10, 12-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από madjack
Ένας γάμος μπορεί να μην είναι ευτυχισμένος για αρκετούς λόγους και δεν αποτελούν όλοι λόγο χωρισμού. Γενικά ο χωρισμός θα πρέπει να είναι η τελευταία κίνηση, όταν πλέον έχει εξαντληθεί κάθε λογική πιθανότητα διάσωσης του γάμου, ιδιαίτερα αν υπάρχουν παιδιά στην μέση. Το κακό σήμερα είναι πως το διαζύγιο πολλές φορές βγαίνει ελαφρά τη καρδία.
Διαφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι η τελευταία κίνηση, γιατί μέχρι να φτάσουν στο ρουά ματ μπορεί να έχουν ταλαιπωρηθεί άπειρα οι ίδιοι και να έχουν ταλαιπωρήσει έμμεσα ή άμεσα και τα ίδια τα παιδιά. Γενικά η εικόνα της και καλά ευτυχισμένης και ενωμένης οικογένειας στην πραγματικότητα μπορεί πολύ εύκολα να γυρίσει μπούμερανγκ. Συν ότι πολλές φορές μιλάμε για νέους ακόμα ανθρώπους που θα ήθελαν να συνεχίσουν την ζωή τους χωρίς να είναι 24/7 σε μια σχέση-"φυλακή", και frankly δεν βρίσκω κακό σε κάτι τέτοιο. Φυσικά δεν εννοώ ούτε να ρίξουν μαύρη πέτρα όσον αφορά τις ευθύνες απέναντι στα παιδιά, ούτε με τον πρώτο τσακωμό να αποφασίσουν διαζύγιο, αλλά και η ιώβεια υπομονή δεν είναι απαραίτητα η λύση.

Και έναν ακόμα λόγο τον έγραψες και μόνος σου παρακάτω:
Αρχική Δημοσίευση από madjack
ΙΤο κακό είναι πως τις περισσότερες φορές υπάρχει ξεκατίνιασμα τόσο μπροστά στα παιδιά αλλά και στα δικαστήρια και ο κάθε σύζυγος χρησιμοποιεί τα παιδιά για να εκδικηθεί τον άλλο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

madjack

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη madjack
Ο madjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O madjack έγραψε στις 00:38, 12-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Διαφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι η τελευταία κίνηση, γιατί μέχρι να φτάσουν στο ρουά ματ μπορεί να έχουν ταλαιπωρηθεί άπειρα οι ίδιοι και να έχουν ταλαιπωρήσει έμμεσα ή άμεσα και τα ίδια τα παιδιά. Γενικά η εικόνα της και καλά ευτυχισμένης και ενωμένης οικογένειας στην πραγματικότητα μπορεί πολύ εύκολα να γυρίσει μπούμερανγκ. Συν ότι πολλές φορές μιλάμε για νέους ακόμα ανθρώπους που θα ήθελαν να συνεχίσουν την ζωή τους χωρίς να είναι 24/7 σε μια σχέση-"φυλακή", και frankly δεν βρίσκω κακό σε κάτι τέτοιο. Φυσικά δεν εννοώ ούτε να ρίξουν μαύρη πέτρα όσον αφορά τις ευθύνες απέναντι στα παιδιά, ούτε με τον πρώτο τσακωμό να αποφασίσουν διαζύγιο, αλλά και η ιώβεια υπομονή δεν είναι απαραίτητα η λύση.
Το προσπαθώ να διασώσω τον γάμο απέχει πολύ από το κάνω ισόβια υπομονή. Κάνω ισόβια υπομονή ουσιαστικά σημαίνει θάβω τα πάντα κάτω από το χαλί και περιμένω να ξυπνήσω μια μέρα και να έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα δια μαγείας. Ο γάμος χρειάζεται και γερά θεμέλια αλλά και αρκετή δουλειά για να χτυστεί όπως ακριβώς και ένα σπίτι. Αν δύο άνθρωποι δεν ταιριάζουν σε βασικά πράγματα τότε δεν υπάρχουν θεμέλια και δεν μπορεί να γίνει κάτι. Κακώς παντρεύτηκαν και η μόνη λύση είναι το διαζύγιο. Αλλά δεν ανήκουν οι περισσότερες πεεριπτώσεις σε αυτή τη κατηγορία. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν κοινά μεταξύ τους και το βασικό που τους λείπει είναι πως δεν ξέρουν να επικοινωνούν. Νευριάζει για παράδειγμα ο ένας και αρχίσει τα βρισίδια και τις φωνές και ούτε ο ίδιος ξέρει τον ουσιαστικό λόγο που νευριάζει, ούτε φυσικά μπορεί να τον μεταδώσει στον άλλο.

Και σιγά σιγά οι προστριβές αυτές γίνονται όλο και περισσότερες καθώς κανείς τους δεν μπορεί να αναγνωρίσει την βασική αιτία και να τη διορθώσει γιατί δεν ξέρουν να επικοινωνούν. Τέτοιες περιπτώσεις όμως που συνήθως καταλίγουν σε χωρισμό μπορούν να θεραπευθούν αν για παράδειγμα απευθυνθούν σε ένα καλό σύμβουλο γάμου που ξέρει τι του γίνεται. Πόσοι όμως θα κάνουν ακόμη και αυτήν την απλή κίνηση? Πολοί λίγοι. Οι περισσότεροι απλά θα ρίχνουν την ευθύνη ο ένας στον άλλο και θα ελπίζουν στην ελευθερία του χωρισμού.

Αυτό εννοώ σαν τελική κίνηση, όχι την ισόβια κάθειρξη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johntravolta

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Johntravolta
Ο Johntravolta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Johntravolta έγραψε στις 21:44, 13-11-16:

Το μέλλον θα δείξει!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:11, 16-11-16:

Συμφωνω και με τους δυο σας, Ερινυς κ madjack. Εχετε και οι δυο δικιο, ομως τελικα ολα ειναι ζητημα αντοχων. Εσυ madjack μπορει να εχεις τις αντοχες να φτασεις μια κατασταση ως το κοκκαλο που λεμε κ να κανεις υπομονη μεχρι να "επικοινωνησεις". Η Ερινυς μπορει να μην εχει αυτη την υπομονη ή τα ορια της να ξεπερνιουνται διαφορετικα κ ως ενα σημειο που εσυ μπορει να το πας πιο περα. Τελικα μπορει η Ερινυς να αποδειχθει πιο υπομονετικη στην πραξη άπο σενα κι εσυ να μεινεις στην θεωρια. Ολα ωραια στην θεωρια, στην πραξη ομως διαφερει εντελως. Και κανενας δε φταιει απο τους δυο, ειναι ζητημα αντοχης κ ιδιοσυγκρασιας.
Το σημαντικο για οποιαδήποτε κατασταση ειναι να αποφευγονται οι φασαριες μπροστα στα παιδια και να σεβονται την ψυχη τους οι γονεις τους. Απο κει κι έπειτα ειτε μαζι ειτε χωρια, το παιδι θαναι ευτυχισμενο μονο αν δε νιωθει να απειλειται συναισθηματικα.
Σιγουρα ενα παιδι νιωθει γεματο οταν ειναι παρεα κ με τους δυο του γονεις, αλλα αν ειναι να τσακωνονται συνεχως, θα προτιμουσε κι εκεινο αυτοι οι δυο ναναι χωρια.. Αυτα καταλαβαινουν τα παντα, απλως δεν εχουν τον τροπο να εκφραστουν..
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:12, 26-12-16:

Όντως τα διαζύγια αυξήθηκαν μετά τη γυναικεία χειραφέτηση. Γεγονός που απέδειξε ότι ο θεσμός του γάμου όπως προωθείται, τουλάχιστον, στην ελληνική κοινωνία, είναι σύριζα προβληματικός, απάνθρωπος και ταιριάζει μόνο σε "λίγους".

Οπότε όλα κυλάνε όπως λογικώς πρέπει μέχρι να βρούμε νέο σημείο συναρμογής: πιο ελεύθερες σχέσεις, ισότητα στη σχέση και στην εργασία, σεξουαλική απελευθέρωση, μείωση θρησκευτικών γάμων, αποδοχή από την κοινωνία και των άλλων τύπων οικογενειών (μονογονεϊκές, χωρίς γάμο, οικογένειες ομόφυλων ζευγαριών) κτλ.

Οι θεσμοί έχουν φτιαχτεί για να εξυπηρετούν τους ανθρώπους, όχι οι άνθρωποι για να εξυπηρετούν τους θεσμούς!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 15:25, 14-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
1. Ναι - ηδη το κανω
2. Δες νουμερο 1
3. πιστευω πως οχι, στο κατω κατω η οικογενια μου θελει να με δει ευτηχισμενο.
4. Η πραγματικη αγαπη ειναι σπανιο πραγμα, οταν υπαρχει πρεπει να το κρατας με τα δοντια για να μην φυγει
5. Ναι. τα παιδια ειναι ευτηχια, σου δινουν ζωη και πολλα αλλα
Ρε κατι μαλακιες που ελεγα πριν δεκα χρονια....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Διαζύγιο - Από prime
      Το θέμα έχει λάβει 86 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-10-12 στις 10:54.
    • Σχέσεις ζευγαριού μετά την απόκτηση παιδιών - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 67 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-07 στις 16:22.
    • Περιουσιακά και διαζύγιο - Από p990i
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-07 στις 08:39.
    • Διαζύγιο και Κηδεμονία - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-12-06 στις 17:14.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους