Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,836 μέλη και 2,410,888 μηνύματα σε 75,042 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 607 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανεκπλήρωτος έρωτας: Όνειρο ή απωθημένο;

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε: στις 15:40, 24-12-16:

Σίγουρα απωθημένο πια...Και μάλιστα φρυκτά πονεμένο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Drosoulitis

Νεοφερμένος

Ο Drosoulitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Drosoulitis έγραψε: στις 16:49, 14-02-17:

Καλησπέρα σε όλους σας! Πρώτη μου δημοσίευση!
Προσωπικά, δεν αποδέχομαι τον όρο "ανεκπλήρωτος" σε ότι έχει να κάνει με τον έρωτα. Και αυτό όχι γιατί είμαι περίεργος αλλά γιατί έχω αποδεχθεί ή διαπιστώσει αν θέλετε πως ο έρωτας απέχει των συναισθημάτων που πρέπει να τύχουν "συνθήκης κανονικής πιέσεως και θερμοκρασίας" που λένε.
Έχω δεί έρωτες να ολοκληρώνουν ανθρώπους ακόμα και αν δεν έχουν γίνει "αποδεκτά" τα συναισθήματα τους απο το άλλο πρόσωπο ή ακόμη και αν δεν υφίσταται στην ζωή το άλλο πρόσωπο. Αν τους πείτε πως ζούν εναν "ανεκπλήρωτο" έρωτα, δεν θα καταλάβουν τι ακριβώς τους λέτε.
Προτιμώ λοιπόν τον όρο "ανομολόγητο" έρωτα.
Καλύτερα απο όλους, αυτό που συμβαίνει στο μυαλό ενός ανθρώπου που φυλάκισε (ή φυλακίστηκε απο) τον έρωτα μέσα του, μπορούν να εξηγήσουν οι παρακάτω στίχοι.
"Πόνος δεν είναι να πονεί, πόνος να φαρμακώνει,
σα την αγάπη την κρυφή, που δεν ξεφανερώνει.
Για σένα κλαίω και πονώ, και κρυφαναστενάζω
μα τέτοιο πόνο, με χαρές χιλιάδες, δεν αλλάζω"
Η κατάρα (επιτρέψατε μου την λέξη) αυτού του έρωτα, είναι πως δεν μπορεί να τον αγγίξει ο χρόνος και να τον φθείρει, γιατί εκεί που βρίσκεται, απλά δεν υφίσταται η έννοια του χρόνου. Ούτε καν η έννοια της λογικής. Και αν το καλοσκεφτούμε, κάπως έτσι είναι όταν βιώνουμε έναν έρωτα..ομολογημένο. Και τον βιώνουμε και μας ξεσηκώνει και μας ταρακουνάει και..φεύγει. Και ίσως, να τον ακολουθεί μια άλλη κατάσταση που κάποιοι μπορούν να την βαφτίσουν και εξέλιξη. "Ο έρωτας μας έγινε παντοτεινή αγάπη" λένε. Πολύ όμορφο, αλλά σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό απο τον έρωτα. Για τον έρωτα σκοτώνω, για την αγάπη σκοτώνομαι. Η ειδοποιός διαφορά.
Οπότε, ούτε απωθημένο ούτε κάτι αντίστοιχο. Και όσοι τον ζούν, όσο και αν πονούν δύσκολα τον αλλάζουν.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Patrinos100

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους