Erasmus

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ημουν για πρακτική Βυξελλες,Βελγιο, για την ευρεση εργασίας συνηθως οι περισσοτεροι πανε για δουλεια σε εργαστηρια πανεπιστημιων, για τον ιδιωτικο τομεα εγω δυσκολευτικα να βρω καποια θεση διοτι κανεις δεν ηξερε οτι υπαρχει και erasmus internship, αλλα εν τελη εξηγησα σε πιθανους εργοδοτες τι ειναι και ως προς την διαδικασια ευρεσης κοιτουσα θεσεις σε linkedin careerbuilder η απευθειας σε ιστοσελιδες εταιριων. Μπορεις να ζητησεις και καποιο εξτρα εισοδημα απο τον εργοδοτη σου 300-500 εχω ακουσει απο πολους οτι δινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Φίλε εσύ τελικά έκανες πρακτική σε εταιρία; Σου έδιναν τίποτα έξτρα (γτ είναι ακριβή η ζωή στο Βέλγιο).
Ήξερες γαλλικά πριν πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ημουν για πρακτική Βυξελλες,Βελγιο, για την ευρεση εργασίας συνηθως οι περισσοτεροι πανε για δουλεια σε εργαστηρια πανεπιστημιων, για τον ιδιωτικο τομεα εγω δυσκολευτικα να βρω καποια θεση διοτι κανεις δεν ηξερε οτι υπαρχει και erasmus internship, αλλα εν τελη εξηγησα σε πιθανους εργοδοτες τι ειναι και ως προς την διαδικασια ευρεσης κοιτουσα θεσεις σε linkedin careerbuilder η απευθειας σε ιστοσελιδες εταιριων. Μπορεις να ζητησεις και καποιο εξτρα εισοδημα απο τον εργοδοτη σου 300-500 εχω ακουσει απο πολους οτι δινονται.

για τι σχολή μιλάμε?

αν δεν θέλεις να πεις δημόσια, συγγνώμη προκαταβολικά! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Δε θέλω να χάσω και τις 2 εξεταστικές, γιατί ουσιαστικά θα χάσω όλο το εξάμηνο εδώ, αφού τα υποχρεωτικά του εξαμήνου δεν αναγνωρίζονται/δεν υπάρχουν σε αντιστοιχία στο εξωτερικό!
Πρέπει να δεις πότε αρχίζει και πότε τελειώνει το εξάμηνο στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν. Συνήθως στα γαλλικά πανεπιστήμια για νομική τουλάχιστον το χειμερινό εξάμηνο αρχίζει νωρίς τον Σεπτέμβριο ενώ στη Γερμανία τέλη Σεπτεμβρίου προς Οκτώβριο. Δες το χρονοδιάγραμμα για τις επιλογές που σε ενδιαφέρουν, ώστε να υπολογίσεις τι χάνεις και τι σε συμφέρει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Φίλε εσύ τελικά έκανες πρακτική σε εταιρία; Σου έδιναν τίποτα έξτρα (γτ είναι ακριβή η ζωή στο Βέλγιο).
Ήξερες γαλλικά πριν πας;

Ημουν σε αγγλικό περιβαλλον, τα γαλλικα δεν παιζουν ρολο σε τετοιες πολεις διοτι ειναι international places. Ναι επαιρνα ενα ποσο και απο την εταιρια που δουλευα διοτι οπως ειπες ειναι πολυ ακριβη η ζωη. Δεν αξιζει να πας αν δεν παρεις ενα ποσο εκτος αν πας σε πιο φτηνες χωρες πχ Ρουμανια. Γενικα προτεινω το προγραμμα σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και ανατολική Ευρώπη να πας που είναι πιο φθηνά, το κυριότερο θέμα είναι η διαμονή, αν επιλύσεις αυτό τα υπόλοιπα είναι αρκετά πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν γνωρίζει κανεις... Όσοι φεύγουν στο εαρινό εξάμηνο πρέπει να αποστείλουν κάτι χαρτιά στο πανεπιστήμιο υποδοχής μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία (σε εμενα μέχρι τις 31/10 πχ). Τα χαρτιά που ζητάει το γραφειο Διεθνών Σχέσεων του πανεπιστημίου εδώ στην Ελλάδα πρέπει επίσης να παραδωθουν μέχρι την ίδια ημερομηνία; Θα τους πάρω να ρωτήσω μαλλον αλλά ξέρει κανεις τίποτα; :hmm: Το σάιτ λέει απλά ότι πρέπει να παραδωθουν τα χαρτιά πριν την αναχώρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλύτερα πάρε να ρωτήσεις για να σιγουρευτείς. Πάντως και μένα στο Πάντειο μέχρι τις 31/10 είναι αλλά του εξωτερικού μέχρι τις 15/12. Αν επιτρέπεται, πού θα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλύτερα πάρε να ρωτήσεις για να σιγουρευτείς. Πάντως και μένα στο Πάντειο μέχρι τις 31/10 είναι αλλά του εξωτερικού μέχρι τις 15/12. Αν επιτρέπεται, πού θα πας;

Πολωνια! Εσυ? Το πανεπιστημιο εδω δεν δινει προθεσμια, λεει απλα να παραδωσουμε τα χαρτια πριν φυγουμε. Το πανεπιστημιο εξω δινει μεχρι τις 31/10 :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κι εγώ! Βαρσοβία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και ανατολική Ευρώπη να πας που είναι πιο φθηνά, το κυριότερο θέμα είναι η διαμονή, αν επιλύσεις αυτό τα υπόλοιπα είναι αρκετά πιο εύκολα.

Δεν εχει νοημα να πας σε τετοια χωρα για πρακτικη. Για σπουδες ναι, χαβαλες, φθηνα ποτα, ομορφα κοριτσια κλπ. Αλλα στην πρακτικη πρεπει να σκεφτεσαι τη δικτυωση και το να δεις τις συνθηκες εργασιας σε πραγματικο περιβαλλον σε μια χωρα που αποτελει πιθανο προορισμο μεταναστευσης.

Εγω πηγα στη Γερμανια και τα χρηματα ηταν 550€/μηνα. Αν δεν εχεις λεφτα απο αλλου (γονεις/εργοδοτη/κουμπαρα) δε τα βγαζεις περα. Σπιτι θες 350-400€ για συγκατοικηση και 500-600€ αν θες μονος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν εχει νοημα να πας σε τετοια χωρα για πρακτικη. Για σπουδες ναι, χαβαλες, φθηνα ποτα, ομορφα κοριτσια κλπ. Αλλα στην πρακτικη πρεπει να σκεφτεσαι τη δικτυωση και το να δεις τις συνθηκες εργασιας σε πραγματικο περιβαλλον σε μια χωρα που αποτελει πιθανο προορισμο μεταναστευσης.

Εγω πηγα στη Γερμανια και τα χρηματα ηταν 550€/μηνα. Αν δεν εχεις λεφτα απο αλλου (γονεις/εργοδοτη/κουμπαρα) δε τα βγαζεις περα. Σπιτι θες 350-400€ για συγκατοικηση και 500-600€ αν θες μονος σου.

Είναι πολύ περίεργη η απάντησή σου. Σε χώρες δηλαδή όπως η Τσεχία, η Πολωνία και η Ρουμανία που βρίθουν από νέες επενδύσεις (υψηλού budget) και είναι γεμάτες internatiolan εταιρίες που δραστηριοποιούνται στους τομείς real estate/computer science/ engineering, δεν θα δεις πώς είναι οι πραγματικές συνθήκες εργασίας; δεν αποτελούν πιθανό προορισμό μετανάστευσης;

Στην Ελλάδα αρνούμαστε να καταλάβουμε ότι υπάρχον ανερχόμενες χώρες που σε ορισμένους τομείς δίνουν πολύ καλύτερες ευκαιρίες προοπτικής και επαγγελματικής εξέλιξης από τις εντελώς ξεπερασμένες Γερμανία, Βρετανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είναι πολύ περίεργη η απάντησή σου. Σε χώρες δηλαδή όπως η Τσεχία, η Πολωνία και η Ρουμανία που βρίθουν από νέες επενδύσεις (υψηλού budget) και είναι γεμάτες internatiolan εταιρίες που δραστηριοποιούνται στους τομείς real estate/computer science/ engineering, δεν θα δεις πώς είναι οι πραγματικές συνθήκες εργασίας; δεν αποτελούν πιθανό προορισμό μετανάστευσης;

Στην Ελλάδα αρνούμαστε να καταλάβουμε ότι υπάρχον ανερχόμενες χώρες που σε ορισμένους τομείς δίνουν πολύ καλύτερες ευκαιρίες προοπτικής και επαγγελματικής εξέλιξης από τις εντελώς ξεπερασμένες Γερμανία, Βρετανία.

Ξεπερασμενες; Η Ανατολικη Ευρωπη ακομα ειναι πολυ πισω απο τη Δυτικη σε απολαβες και βιοτικο επιπεδο και οι "ξεπερασμενες" χωρες εχουν εκατονταδες χιλιαδες μεταναστες απο αυτες τις χωρες. Μπορει να εχουν ιδιωτικες επενδυσεις και να ανοιγουν δουλειες αλλα οι απολαβες ειναι ακομα χαμηλες και το βιοτικο επιπεδο κατω απο αυτο της Ελλαδας (ποσο μαλλον απο Γερμανια/Βρετανια/Ολλανδια/Αυστρια κλπ). Αμα ειναι τοσο καλες οι συνθηκες στην Πολωνια, γιατι ολη η πρωην Ανατολικη Γερμανια εχει γεμισει Πολωνους μεταναστες, απο μαστορες μεχρι γιατρους; Ουτε προσφερουν δυνατοτητα για "αρπαχτη" οπως οι Αραβικες. Να πας να παιρνεις 1.000€ στην Τσεχια; Σιγα το κατορθωμα.

Εχω ζησει στη Δυτικη Ευρωπη για μεγαλο χρονικο διαστημα, εχω παει στην Ανατολικη πολλες φορες και εχω γνωρισει παρα πολλους Ανατολικους, Πολωνους, Τσεχους, Σλοβακους, Ρουμανους, Ουγγρους. Δεν τιθεται θεμα συγκρισης, τουλαχιστον για τα επομενα δεκα χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Το ονομαστικό ύψος του μισθού από μόνο του δεν λέει τίποτα. Για παράδειγμα στο Λονδίνο με μισθό 22Κ μεικτά πεινάς! Επίσης η Τσεχία δεν έχει χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο από την Ελλάδα (με στοιχεία του οοσα μιλάω).
Δεν λέω ότι είναι για όλους αυτές οι χώρες. Ας πούμε σαν ανειδίκευτος εργάτης δεν θα πας εκεί αλλά για συγκεκριμένες ειδικότητες όπως μηχανικοί και πληροφοκάριοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Φεύγει κανείς για Κύπρο το εαρινό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Secret Life

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γεια σας!
Διάβασα λίγο γρήγορα τις πληροφορίες για το πρόγραμμα erasmus στην σελίδα του πανεπιστημίου μου αλλά έχω κάποιες απορίες.

Κατά τις σπουδές σου σε εξωτερικό πανεπιστήμιο, η παροχή κατοικίας και διατροφής είναι αυτονόητη; (εννοείται μέσω εστιών και λέσχης του πανεπιστημίου)

Επίσης κάπου αναφέρει ότι τα 400-500 ευρώ/μήνα παρέχονται με σκοπό την κάλυψη έκτακτων εξόδων και δεν θα αρκούν για την κάλυψη των εξόδων κατά τη διάρκεια σπουδών. Αν παρέχεται στέγαση και διατροφή γιατί να μην αρκούν αυτά τα χρήματα;!

Και μία ερώτηση που υπάρχει μέσα στο συννεφάκι φαντασίας μου, κάτι που θα ήθελα πάρα πολύ και νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο. :redface:
Υπάρχει περίπτωση να πάω erasmus με παρέα από το πανεπιστήμιό μου;; Το έχει κάνει κανείς από εσάς;; κάποιος γνωστός σας ίσως;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γεια σας!
Διάβασα λίγο γρήγορα τις πληροφορίες για το πρόγραμμα erasmus στην σελίδα του πανεπιστημίου μου αλλά έχω κάποιες απορίες.

Κατά τις σπουδές σου σε εξωτερικό πανεπιστήμιο, η παροχή κατοικίας και διατροφής είναι αυτονόητη; (εννοείται μέσω εστιών και λέσχης του πανεπιστημίου)

Επίσης κάπου αναφέρει ότι τα 400-500 ευρώ/μήνα παρέχονται με σκοπό την κάλυψη έκτακτων εξόδων και δεν θα αρκούν για την κάλυψη των εξόδων κατά τη διάρκεια σπουδών. Αν παρέχεται στέγαση και διατροφή γιατί να μην αρκούν αυτά τα χρήματα;!

Και μία ερώτηση που υπάρχει μέσα στο συννεφάκι φαντασίας μου, κάτι που θα ήθελα πάρα πολύ και νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο. :redface:
Υπάρχει περίπτωση να πάω erasmus με παρέα από το πανεπιστήμιό μου;; Το έχει κάνει κανείς από εσάς;; κάποιος γνωστός σας ίσως;;
Εστία μπορεί να σου δώσουν, τζάμπα εστία όχι. Το ίδιο κ για το φαγητό στη λέσχη. Το τζάμπα υπάρχει μόνο στην Ελλάδα, γι αυτό κ συχνά δεν αρκούν τα χρήματα της επιδότησης. Γίνεται να πας με παρέα ναι, αν υπάρχουν αρκετές θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γεια σας!
Διάβασα λίγο γρήγορα τις πληροφορίες για το πρόγραμμα erasmus στην σελίδα του πανεπιστημίου μου αλλά έχω κάποιες απορίες.

Κατά τις σπουδές σου σε εξωτερικό πανεπιστήμιο, η παροχή κατοικίας και διατροφής είναι αυτονόητη; (εννοείται μέσω εστιών και λέσχης του πανεπιστημίου)

Επίσης κάπου αναφέρει ότι τα 400-500 ευρώ/μήνα παρέχονται με σκοπό την κάλυψη έκτακτων εξόδων και δεν θα αρκούν για την κάλυψη των εξόδων κατά τη διάρκεια σπουδών. Αν παρέχεται στέγαση και διατροφή γιατί να μην αρκούν αυτά τα χρήματα;!

Και μία ερώτηση που υπάρχει μέσα στο συννεφάκι φαντασίας μου, κάτι που θα ήθελα πάρα πολύ και νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο. :redface:
Υπάρχει περίπτωση να πάω erasmus με παρέα από το πανεπιστήμιό μου;; Το έχει κάνει κανείς από εσάς;; κάποιος γνωστός σας ίσως;;
Στο εξωτερικό δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια εστίες και μπορεί να αναγκαστείς να ψάξεις για διαμέρισμα (δωμάτιο δηλαδη) στο τέλος. Σε μερικες χώρες τα χρήματα που σου δίνουν δεν φτάνουν με τίποτα. Επίσης γίνεται να πας με παρεα αν υπάρχουν θέσεις και δεν δηλώσουν πολλοί τη χώρα που θα δηλώσετε και εσεις.
Εγώ ανυπομονώ να έρθει ο Φεβρουάριος για να φύγω! :D Γενικά όσοι σκοπεύετε να φύγετε να προσέξετε πολύ το learning agreement και να δηλώσετε «έξυπνα» τα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φεύγω τον Φλεβάρη για Βαρσοβία και τώρα τελειώνω τα learning agreement (πέρα από αυτό του Παντείου, έπρεπε να συμπληρώσω κι ένα που μου εστειλαν απο το πανεπιστήμιο εκει). Δήλωσα 5 μαθήματα τα οποία φυσικα ειναι ολα του εαρινου εξαμηνου εκει, ομως απο τα 5 του Παντειου με τα οποια τα αντιστοιχισα τα 2 ειναι του χειμερινου. Κι ενω η υπευθυνη του Παντειου για τους εξερχόμενους φοιτητες μου ειπε οτι δεν υπάρχει κανενα προβλημα που τα 2 ειναι του χειμερινου , η αντίστοιχη υπεύθυνη στη Βαρσοβία επιμενει οτι ολα τα μαθηματα (ακομη και) του Παντείου πρεπει να ναι του εαρινου. Εσεις τι ξερετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φεύγω τον Φλεβάρη για Βαρσοβία και τώρα τελειώνω τα learning agreement (πέρα από αυτό του Παντείου, έπρεπε να συμπληρώσω κι ένα που μου εστειλαν απο το πανεπιστήμιο εκει). Δήλωσα 5 μαθήματα τα οποία φυσικα ειναι ολα του εαρινου εξαμηνου εκει, ομως απο τα 5 του Παντειου με τα οποια τα αντιστοιχισα τα 2 ειναι του χειμερινου. Κι ενω η υπευθυνη του Παντειου για τους εξερχόμενους φοιτητες μου ειπε οτι δεν υπάρχει κανενα προβλημα που τα 2 ειναι του χειμερινου , η αντίστοιχη υπεύθυνη στη Βαρσοβία επιμενει οτι ολα τα μαθηματα (ακομη και) του Παντείου πρεπει να ναι του εαρινου. Εσεις τι ξερετε;
Δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα. Η αντιστοίχιση είναι κατι που αφορά εσένα και όχι το πρόγραμμα γενικότερα. Για παράδειγμα, θα μπορούσες να είχεις πάρει 5 μαθήματα που δεν αντιστιχούν καν με το πρόγραμμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top