Ας κρίνουμε το κομμάτι

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κομμάτι του Dickinson μονότονο,βαρετό,δε μου αρέσει η μελωδία,too long 4/10

All That Remains-Pernicious
Με χαλάει στο πρώτο verse από το 0:52 και μετά μέχρι το ρεφραιν. Σαν να μην ταιριάζει στο τραγούδι,δε μου κάθεται καλά.Ευτυχώς που στο δεύτερο το αλλάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ξεκινάει πολύ ωραία. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ -ένα μικρο-σοκ στο προκαλεί. Ναι, δεν κολλάει.
Συνολικά καλούτσικο, όχι για πολλά όμως. 5,5/10.
___
Λίγο cult, ως ένα βαθμό και για μουσική και για στίχους και για το γενικότερο στυλ (βλ. και video clip), αλλά μ' αρέσει πολύ πολύ πολύ! 8/10
youtube.com/watch?v=HoWGGGfTD2A
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανθεμικό 80s rock με τα cheesy πλήκτρα του,τα μεγάλα ρεφρέν και τις generic φωνητικές μελωδίες. Easy listening
7αρι+

Τι λές επόμενε/η γι'αυτό? Συνδυασμός electronica και hardcore.Εγώ το λέω Cringecore:shifty:
Εκπροσωπούνται και πολλά looks στη μπάντα.Έχεις το hardcore scene kid,τον EDM poster boy και τον τζιβάτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ανθεμικό 80s rock με τα cheesy πλήκτρα του,τα μεγάλα ρεφρέν και τις generic φωνητικές μελωδίες. Easy listening
7αρι+

Τι λές επόμενε/η γι'αυτό? Συνδυασμός electronica και hardcore.Εγώ το λέω Cringecore:shifty:
Εκπροσωπούνται και πολλά looks στη μπάντα.Έχεις το hardcore scene kid,τον EDM poster boy και τον τζιβάτο...
ΟΚ, ίσως έπρεπε να γράψει και κάποιος άλλος, αλλά με τρώνε τα χέρια μου να απαντήσω.
1. 7+ δεν είναι θάψιμο.
2. Χάλια. Δεν ακούγεται καν. Το έκλεισα στα 3 δευτερόλεπτα. Δεν πρόκειται να φτιάξει σε κανένα σημείο. -10
3. https://www.youtube.com/watch?v=uBrANZuk3ao
Eίναι περίεργο γιατί γύρω στο 2015 μου άρεσε πάρα πολύ αυτό το κομμάτι και για ένα διάστημα είχα κολλήσει κιόλας. Πλέον, αν και η μουσική μου αρέσει και πάλι (κάπως) με ενοχλεί πάρα πολύ η φωνή του. Κάτι με χαλάει. 4/10 πλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Fix you Coldplay!Ισως ένα από τα καλύτερα κομμάτια της μουσικής βιομηχανίας και σίγουρα το καλύτερο των Coldplay!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το χα στο μυαλό όχι απαραίτητα γιατί είναι ''καλό'' τραγούδι(που είναι) αλλά μ'αρέσει το τι συμβαίνει σε αυτό και πως χτίζεται και επειδή έχει ποσταριστεί πρόσφατα το είχα κάνει note στον εαυτό μου για εδώ.
https://www.youtube.com/watch?v=qX6DXR05k5U
Alter Bridge-Waters Rising:Τα verses είναι τουλάχιστον αδιάφορα από όλες τις απόψεις ακόμα και για τους φαν του συγκροτήματος(γκουχ) που πρακτικά ακούν εδώ τον κιθαρίστα για πρώτη φορά στα lead vocals στους Alter Bridge.Το σημείο πριν το ρεφραιν με το riff που σκάει και τα φωνητικά Tremonti/Kennedy στο don't let me drown και μετά το ρεφραιν ανεβάζουν αυτόματα το κομμάτι.Στο δεύτερο chorus ο Tremonti τραγουδάει διαφορετικά το ρεφραιν(2.12) δίνοντας άλλο ύφος και το κομμάτι απογειώνεται όταν τη μπαγκέτα παίρνει ο τραγουδιστής με το ''water is rising'' κομμάτι πάνω από κιθαριστικό μπλιμπλίκι που έχει ακριβώς το ίδιο pattern(2.52) το οποίο εξελλίσεται σε γεμάτο riff(3.22)πάνω από το onimous ''lost''
το οποίο με τη σειρά του αναπτύσσεται με αλλαγή στο vocal part και βιολιά(3.40). Αυτό το δίλεπτο δείχνει μεταξύ πολλών άλλων γιατί το Fortress είναι από τις κορυφαίες αν όχι η κορυφαία δισκογραφική δουλειά του συγκροτήματος
Επαναφορά στο ρεφραιν και έπειτα κιθαριστικό σολάρισμα με βασικό theme το vocal ρεφραιν του κομματιού(4.25) και τελείωμα με αναφορά στο ''water is rising'' κιθαριστικό σημείο(5.07)
Ντάξει.Ακούγεται..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν είμαι από εκείνους που αναλύουν το τραγούδι κομματάκι - κομματάκι αλλά κρατάω μια γενική εικόνα και το συγκεκριμένο μου άρεσε αρκετά, μοιάζει πάρα πολύ με τη μουσική που άκουγα φανατικά ως μαθήτρια. Οι στίχοι δε μου κολλάνε πολύ με το ύφος του κομματιού, είναι πιο "δραματικοί" ας πούμε και ίσως να ήθελα λίγο πιο μικρή τη διάρκεια του κομματιού. Σε γενικές γραμμές πάντως το άκουσα ευχάριστα, 7.5/10.


https://www.youtube.com/watch?v=zQEV-XemfcE
Το κομμάτι αυτό πρόκειται για ένα από τα παιδικά μου κιόλας ακούσματα γιατί είχαν οι δικοί μου το CD και το έπαιζαν παντού :P
Παρόλ' αυτά δεν έχει καμία σχέση με τη μουσική που ακούω συνήθως και δεν μπορώ να τους συγκρίνω με κανέναν άλλο καλλιτέχνη. Τι να πω, νιώθω λες και είμαι στο δάσος, μασάω φύλλα κόκας και επικοινωνώ με τα πνεύματα των προγόνων μου, τόσο έντονη ηρεμία μου προκαλεί. Ελπίζω να πετύχω κάποιον που δεν το χει ξανακούσει, θέλω να δω εντυπώσεις.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το χα στο μυαλό όχι απαραίτητα γιατί είναι ''καλό'' τραγούδι(που είναι) αλλά μ'αρέσει το τι συμβαίνει σε αυτό και πως χτίζεται και επειδή έχει ποσταριστεί πρόσφατα το είχα κάνει note στον εαυτό μου για εδώ.
https://www.youtube.com/watch?v=qX6DXR05k5U
Alter Bridge-Waters Rising:Τα verses είναι τουλάχιστον αδιάφορα από όλες τις απόψεις ακόμα και για τους φαν του συγκροτήματος(γκουχ) που πρακτικά ακούν εδώ τον κιθαρίστα για πρώτη φορά στα lead vocals στους Alter Bridge.Το σημείο πριν το ρεφραιν με το riff που σκάει και τα φωνητικά Tremonti/Kennedy στο don't let me drown και μετά το ρεφραιν ανεβάζουν αυτόματα το κομμάτι.Στο δεύτερο chorus ο Tremonti τραγουδάει διαφορετικά το ρεφραιν(2.12) δίνοντας άλλο ύφος και το κομμάτι απογειώνεται όταν τη μπαγκέτα παίρνει ο τραγουδιστής με το ''water is rising'' κομμάτι πάνω από κιθαριστικό μπλιμπλίκι που έχει ακριβώς το ίδιο pattern(2.52) το οποίο εξελλίσεται σε γεμάτο riff(3.22)πάνω από το onimous ''lost''
το οποίο με τη σειρά του αναπτύσσεται με αλλαγή στο vocal part και βιολιά(3.40). Αυτό το δίλεπτο δείχνει μεταξύ πολλών άλλων γιατί το Fortress είναι από τις κορυφαίες αν όχι η κορυφαία δισκογραφική δουλειά του συγκροτήματος
Επαναφορά στο ρεφραιν και έπειτα κιθαριστικό σολάρισμα με βασικό theme το vocal ρεφραιν του κομματιού(4.25) και τελείωμα με αναφορά στο ''water is rising'' κιθαριστικό σημείο(5.07)
Ντάξει.Ακούγεται..

Η live version θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερη. Με συνοδεία ορχήστρας, που δεν αλλάζει όμως τη δομή του τραγουδιού (δεν προσφέρει και πολλά να λέμε την αλήθεια, με εξαίρεση λίγο στο outro). Αισθητή η διαφορά στα ρεφρέν εκτός του πρώτου και στο τμήμα “don’t let me drown” όσον αφορά τα φωνητικά του tremonti, με την πραγματική εκτίναξη σε σχέση με τη studio version μόλις μπαίνει στο δεύτερο ρεφρέν. Ακόμα και το σόλο μέσα από τις «ατέλειές» του (ως προς το studio) το θεωρώ πιο on point.
Κατέβηκε το βιντεάκι που είχα ποστάρει που είχε εικόνα που το έκανε δυο φορές πιο καλό, οπότε ξεμείναμε με το audio.:P
 

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Η live version θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερη. Με συνοδεία ορχήστρας, που δεν αλλάζει όμως τη δομή του τραγουδιού (δεν προσφέρει και πολλά να λέμε την αλήθεια, με εξαίρεση λίγο στο outro). Αισθητή η διαφορά στα ρεφρέν εκτός του πρώτου και στο τμήμα “don’t let me drown” όσον αφορά τα φωνητικά του tremonti, με την πραγματική εκτίναξη σε σχέση με τη studio version μόλις μπαίνει στο δεύτερο ρεφρέν. Ακόμα και το σόλο μέσα από τις «ατέλειές» του (ως προς το studio) το θεωρώ πιο on point.
Κατέβηκε το βιντεάκι που είχα ποστάρει που είχε εικόνα που το έκανε δυο φορές πιο καλό, οπότε ξεμείναμε με το audio.:P


Συμφωνω μαζι σου! Δε ξερω για ποιο λογο αλλα μου φαινεται πιο αληθινο και πιο τιμιο το live version τους...Τα φωνητικα του πραγματικα ακουγονται πιο βελτιωμενα και ανυψωμενα στο Live παρα στο studio...To solo πραγματικα εντυπωσιακο. Αναρωτιεμαι ακομη ομως η ορχηστρα γιατι δεν ακουγεται καθολου σχεδον; Θα μπορουσε να ηταν καλη προσθηκη αλλα δεν εκμεταλλευτηκε σωστα πιστευω... Το τραγουδι γενικα βγαζει κατι πολυ southern κατα τη γνωμη μου ειδικα οσον αφορα τα φωνητικα..

Θα του εδινα σιγουρα ενα 8/10..

Τωρα εχω να σας ρωτησω ποια η κριτικη σας για το τραγουδι των In Flames με τιτλο All the pain απ το νεο τους αλμπουμ...
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου! Δε ξερω για ποιο λογο αλλα μου φαινεται πιο αληθινο και πιο τιμιο το live version τους...Τα φωνητικα του πραγματικα ακουγονται πιο βελτιωμενα και ανυψωμενα στο Live παρα στο studio...To solo πραγματικα εντυπωσιακο. Αναρωτιεμαι ακομη ομως η ορχηστρα γιατι δεν ακουγεται καθολου σχεδον; Θα μπορουσε να ηταν καλη προσθηκη αλλα δεν εκμεταλλευτηκε σωστα πιστευω... Το τραγουδι γενικα βγαζει κατι πολυ southern κατα τη γνωμη μου ειδικα οσον αφορα τα φωνητικα..

Θα του εδινα σιγουρα ενα 8/10..

Τωρα εχω να σας ρωτησω ποια η κριτικη σας για το τραγουδι των In Flames με τιτλο All the pain απ το νεο τους αλμπουμ...

Είναι οι In Flames που γνωρίζουμε ...ίσως παραγνωρίσαμε γιατί δε βλέπω κάτι καινούριο 7/10 γιατί μου θυμίζει τόσα και τόσα τραγούδια τους
Είπα δε θα το κάνω, αλλά κομμάτια να γίνει , ας κρίνουμε tool

Απογοητεύομαι γιατί περίμενα τόσο πολύ για αυτό....τίποτα καινούριο και δεν είναι καν και απολαυστικό μέχρι το 8ο λεπτό τουλάχιστον..πολύ αδιάφορο και είναι κρίμα ..από εμένα 5/10 και πολύ είναι
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τωρα εχω να σας ρωτησω ποια η κριτικη σας για το τραγουδι των In Flames με τιτλο All the pain απ το νεο τους αλμπουμ...

Αν κι έχει καιρό που άκουσα όλο το άλμπουμ, το θεωρώ από τα αδύναμα κομμάτια του (λογικό αν δεις ότι το έχει η Ε7 κι όχι η nuclear blast:P). Εγώ το ακούω ευχάριστα, αλλά δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Θα ταίριαζε και στο battles.
Είπα δε θα το κάνω, αλλά κομμάτια να γίνει , ας κρίνουμε tool

Κι εμένα μέτριο μου φαίνεται. Ωραία τα αφρικανικά τύμπανα, αλλά όχι για να τα ακούς 8 από τα 10 λεπτά του τραγουδιού. Έχω να ομολογήσω ότι δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν των tool βέβαια.


Για ρίχτε γνώμες και για το Critical Darling των slipknot. Το αγαπημένο μου από ένα άλμπουμ βέβαια που περίμενα το κάτι παραπάνω (το iowa level of heaviness μου φαίνεται ανέκδοτο πλέον:P).
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Για ρίχτε γνώμες και για το Critical Darling των slipknot. Το αγαπημένο μου από ένα άλμπουμ βέβαια που περίμενα το κάτι παραπάνω (το iowa level of heaviness μου φαίνεται ανέκδοτο πλέον:P).

Συμφωνώ ότι είναι από τα πιο δυνατά του αλμπούμ αυτού αλλα αν λάβουμε όλο το άλμπουμ υπ όψη , δεν είναι αυτό το "δυνατό comeback" που μας υποσχέθηκαν ούτε ο,τι πιο σκληρό έχουμε ακούσει από αυτούς :(...και το γεγονός ότι το προμόταραν σαν κάτι τέτοιο , με προβληματίζει

Σήμερα όμως κυκλοφόρησε και νέος δίσκος από τους αγαπητούς suicidal angels...εγώ ξεχώρισα ήδη αυτό. Δεν τα έχω ακούσει όλα , αλλά δεν πιστεύω πως θα απογοητεύσουν. Τι λέτε;
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυνατό thrash,καλά riffs ειδικά αυτό στo 0.32 θυμίζει melodeath(ειδικά Insomnium) αλλά πάντα με χάλαγε και θα με χαλάει η ελληνική προφορά των αγγλικών

Λίγο off αλλά ξανάκουγα το Polaris των Tesseract και μ'άρεσε πως κυλά το Dystopia. Το πρώτο κομμάτι του τραγουδιού είναι πολύ μέτριο,το αρχικό riff που φαίνεται αδιάφορο και ημιτελές πάει σε ένα bass driven verse με ένα εξίσου αδιάφορο ρεφραιν.Το αρχικό riff στο δευτερο verse παιρνει μια ''stop and go'' μορφη με το vocal part να γίνεται χορευτικό παρά το ''i won't dance because you want me to'' στίχο και το βασικό ριφφ γεμίζει(2.51).Χωρίς δεύτερο ρεφραιν,το κόψιμο στο 3.15 με τα ambient κιθαριστικά μπλιμπλίκια στο παρασκήνιο και η ποιότητα των vocal melodies(3.18) αλλάζουν τελείως το κομμάτι.Η απαραίτητη ατμοσφαιρική ''αναπνοή'' μετά τις αλλαγές καταλήγει στο βασικό γεμάτο riff με το καθόλα ανακουφιστικό τελικό κομμάτι στα φωνητικά παρά(πάλι) το ''i won't comfort you'' στίχο(4.55).Όχι κάτι τρομερό αλλά ενδιαφέρον

Αυτό;

το iowa level of heaviness μου φαίνεται ανέκδοτο πλέον

Ντάξει τον Corey δεν είναι να τον εμπιστεύεσαι,γενικά μιλάει πολύ.Τα λόγια του είχαν χάσει αξιοπιστία από όταν προμόταρε το νέο των Stone Sour ως τον καλύτερο δισκο που έχουν κάνει ποτέ.Ε το Hydrograd αποδείχτηκε πως στεκόταν με άνεση στον πάτο της δισκογραφίας τους :P
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε, γιατί το παραμύθι δεν έχει όνομα ;)

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top