Ψυχολογία vs Ψυχιατρική

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γαι την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη που λετε,αν άλλος έχει κλαταρει το μυαλο κατω απο τις σκεψεις και τα δυσαρεστα συναισθηματα ,-εγω τα περασα αυτα κι ξερω-ο ψυχολογος δεν κανει τιποτα..Εμενα μου λεγανε θεωρητικες μπουρδες που με κανανε χειροτερα..Μια κοπελιτσα μου έλεγε "τωρα το καλοκαιρακι μην τα σκεφτεσαι αυτα και πηγαινε να διασκεδασεις:confused:"και εγω βρισκομουν στην κολαση κυριολεκτικα...Ούτε ο ψυχιατρος έκανε τιποτα,μου έδωσε κατι φαρμακα ,που αφου μου ηρεμησαν για 3 μηνες το μυαλ ο,μετα επανηλθα χειροτερα..τελιοκα τα παρατησα όλα και αχοληθηκα με τους υπολογιστες και τα χομπυ που μου αρεσαν στο σπιτι και σιγα,σιγα το μυαλο ηρεμησε...Αυτο το πραγμα ξεκινησε το 2002 και ακομα και δεν έχει τελειωσει τελειως...Αλλα είμαι πολυ πιο ήρεμος τωρα...Το μυαλο μονο του καμια φορα επισκευαζεται ,φτανει να το αφησουμε..και έτσι είναι μονιμη και ουσιαστικη η θεραπεια ,ενω με τα φαρμακα ο εγκεφαλος παλινδρομει και δε μετα μπορει να γινει χειροτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χαίρεται, έχω κρίσεις πανικού και αγοραφοβίας. Γεγονότα που ενδεχομένως με οδηγήσει σε μια μορφή κατάθλιψης. Πρόσφατα επισκέφτηκα κάποιον ψυχολόγο οποίος με έχει μπερδέψει ακόμη περισσότερο. Ειδικότητα του είναι κλινικός Ψυχολόγος. Ο ίδιος υποστηρίζει πως με κάποιες συνεδριάσεις θα με κάνει να νιώσω καλύτερα, εγώ αμφιβάλλω για τις ικανότητες του να καταφέρει να λύσει το πρόβλημα μου. Όταν τον ρωτάω κάποια πράγματα αυτός είναι σαν βάζει κασέτα και να μου λέει τα ίδια πράγματα. Έχω ακούσει και για γνωστική ψυχολογία. Μήπως πρέπει να επισκεφτώ κάποιον ψυχίατρο; Νιώθω μπερδεμένο:hmm:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αγγελε, σιγουρα μπορει να ηρεμησει καποιος μονος του μερικες φορες. Κατα τα αλλα ας μη γενικευουμε. Παραδειγματα υπαρχουν και για το αντιθετο (που καποιος πηγε σε ενα ψυχολογο και δεν ειδε βοηθεια και μετα πηγε σε αλλον ή σε ψυχιατρο, και βρηκε λυση).

Γιωργο, σαν 1η σκεψη υποπτευομαι οτι μεσα σου και πριν πας στον ψυχολογο δεν πολυπιστευες οτι θα σε βοηθησει. Αυτο μερικες φορες ανατρεπεται αν πετυχουμε καποιον πολυ καλο ψυχολογο. Αυτο δε σημαινει οτι και αυτος που πηγες αποκλειεται να σε βοηθησει αλλα να θελει λιγο χρονο. Ωστοσο αν βλεπεις οτι δε θελεις και δε νιωθεις να βοηθιεσαι, φυσικα και να δοκιμασεις και καποιον ψυχιατρο. Κι ει δυνατον, οχι οποιον να ναι. Οπως σε καθε επαγγελμα, ετσι και σε αυτο, δεν ειναι ολοι καλοι.

Παντως μην δεις τον ψυχιατρο ως κατι "βαρυ" επειδη ειναι ιατρος και η ψυχιατρικη εχει την (λανθασμενη) φημη οτι ασχολειται με τους θεοπαλαβους μονο. Με ολα ασχολειται. Απλα ο καθε ψυχιατρος θα εντρυφησει σε ενα απο τους διαφορους τομεις που υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δε βρίσκω τον ψυχίατρο ως κάτι βαρύ απλά προτιμώ να δουλέψω περισσότερο τον εαυτό μου παρά να ζητήσω τη βοήθεια του και σε ότι συνεπάγεται αυτό..Το μόνο που με φοβίζει πραγματικά ο χρόνος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...υποπτευομαι οτι μεσα σου και πριν πας στον ψυχολογο δεν πολυπιστευες οτι θα σε βοηθησει. Αυτο μερικες φορες ανατρεπεται αν πετυχουμε καποιον πολυ καλο ψυχολογο. ...αλλα να θελει λιγο χρονο. ... Οπως σε καθε επαγγελμα, ετσι και σε αυτο, δεν ειναι ολοι καλοι.

Παντως μην δεις τον ψυχιατρο ως κατι "βαρυ" επειδη ειναι ιατρος και η ψυχιατρικη εχει την (λανθασμενη) φημη οτι ασχολειται με τους θεοπαλαβους μονο. Με ολα ασχολειται. Απλα ο καθε ψυχιατρος θα εντρυφησει σε ενα απο τους διαφορους τομεις που υπαρχουν.

1.- Ακριβώς γι' αυτό τον λόγο (την πίστη), ο Φρόυντ παρότρυνε τους μαθητές του, να είναι όσο το δυνατόν πιο απαιτητικοί (και ακριβοί), για την αμοιβή τους.
2.- Στο κόσμο που ζούμε και αναγνωρίζουμε, ο "καλός ψυχολόγος", ο "ξακουστός" είναι (συνήθως) κι ο πιο ακριβός (και όχι "ακριβής"!).
3.- Ή μήπως δεν είναι "θεοπάλαβο", να στηρίζουμε την "ασφάλεια" της "καθημερινότητάς" μας, στην ύπαρξη "ρευστού";

...Το μόνο που με φοβίζει πραγματικά ο χρόνος!!
Γιατί σε φοβίζει, αγαπητέ φίλε Γιώργο; Γίνεται να γίνεις πιο "'συγκεκριμένος";
(Το απάντησες τουλάχιστον στον εαυτό σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Απλα προτιμω τον ψυχολογο γιατι δεν ειμαι ανθρωπος που υποστηριζει γενικα γιατρους και ειδικοτερα τις θεραπειες τους οπως δηλαδη φαρμακα..μπορειτε να μου πειτε για την ειδικοτιτα του κλινικου ψυχολογου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
nΝωευς, θες να πεις κατι ;

Γιωργο, ψυχιατρος δεν ισουται με φαρμακα απαραιτητα. Αναγνωριζω οτι υπαρχουν καμποσοι που θα το προτεινουν ευκολα, αλλά δε τους συγκαταλεγω στους καλους. Το θεμα σου δε μου ακουγεται οτι χριζει φαρμακευτικης αγωγης.

Ο ορος κλινική ψυχολογια μη σε μπερδευει ιδιαιτερα. Η εφαρμοσμενη/πρακτικη ψυχολογια ειναι. Που αφορα τον ασθενη αμεσα δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Με συγχωρεις αν γινομαι ενοχλητικος αλλα μπορεις να μου αναφερεις περισσοτερα για αυτη την ειδικοτητα.Τη διαφορα της απο αλλες ειδικοτητες και το χρονο στο οποιο επεικειται να φερει αποτελεσματα!ευχαριστω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Με συγχωρεις αν γινομαι ενοχλητικος αλλα μπορεις να μου αναφερεις περισσοτερα για αυτη την ειδικοτητα.Τη διαφορα της απο αλλες ειδικοτητες και το χρονο στο οποιο επεικειται να φερει αποτελεσματα!ευχαριστω..:)

Κλινική ψυχολογία είναι ο κλάδος της ψυχολογίας που ασχολείται εξατομικευμένα με την παθολογία, έχει δηλαδή να κάνει με τις λεγόμενες διαταραχές που δυσχεραίνουν τη λειτουργικότητα των ανθρώπων. Στον κλάδο αυτόν λοιπόν, υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις που διαφέρουν ως προς τη θεωρία και τις θεραπευτικές τεχνικές. Χονδρικά έχουμε την ψυχοδυναμική προσέγγιση (μοντέρνο τέκνο της παραδοσιακής ψυχανάλυσης), την γνωστικο-συμπεριφορική προσέγγιση (η επικρατέστερη και πιο "επιστημονική") και την ανθρωπιστική προσέγγιση (πελατοκεντρική, μη κατευθυνόμενη). Η πιο σύνηθης (για το δικό σου πρόβλημα), επιδραστική και σύντομη κατά κανόνα τείνει να είναι η γνωστικο-συμπεριφορική προσέγγιση.

Αν δε ικανοποιεί η στάση του ψυχοθεραπευτή σου, προτείνω να του επιτεθείς ανελέητα και να τον στριμώξεις. Αν και πάλι δεν κατορθώσει να σου αποδείξει ότι είναι κατάλληλα καταρτισμένος για ανταποκριθεί στη νόησή σου και να σου παράσχει κάποια επιδραστική υποστήριξη, τότε απλούστατα μπορείς να αποχωρήσεις, είτε αναζητώντας κάποιον άλλον επαγγελματία του κλάδου είτε απευθυνόμενος σε ψυχίατρο. Η προσωπική μου εμπειρία πάντως μου λέει να μην έχουμε τόση προκατάληψη απέναντι στα φάρμακα. Αν πράγματι σου κάνουν τη ζωή σου καλύτερη, ποιος ο λόγος να τα αποφύγεις;


3.- Ή μήπως δεν είναι "θεοπάλαβο", να στηρίζουμε την "ασφάλεια" της "καθημερινότητάς" μας, στην ύπαρξη "ρευστού";

Όμως τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι ανεξαιρέτως οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας έχουν οικονομικό κίνητρο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοιταξε εκανα μια συζητηση με το ψυχολογο γυρω απο αυτο το θεμα και μου ειπε πως η γνωστικη θα με κανει να νιωσω σιγουρα καλλυτερα αλλα αυτο μονο για ενα μικρο χρονικο διαστημα.Η αληθεια ειναι οποιες προσπαθειες εκανα μονος μου με βιβλια κλπ με το συγκεκριμενο περιεχομενο με εκαναν να νιωσω καλλυτερα αρχικα αλλα στη συνεχεια το προβλημα επανερχοτανε.Ολα αυτα εχουν αρχισει και με εχουν κουρασει για αυτο κατεφυγα στη βοηθεια ενος ειδικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Κοιταξε εκανα μια συζητηση με το ψυχολογο γυρω απο αυτο το θεμα και μου ειπε πως η γνωστικη θα με κανει να νιωσω σιγουρα καλλυτερα αλλα αυτο μονο για ενα μικρο χρονικο διαστημα.Η αληθεια ειναι οποιες προσπαθειες εκανα μονος μου με βιβλια κλπ με το συγκεκριμενο περιεχομενο με εκαναν να νιωσω καλλυτερα αρχικα αλλα στη συνεχεια το προβλημα επανερχοτανε.Ολα αυτα εχουν αρχισει και με εχουν κουρασει για αυτο κατεφυγα στη βοηθεια ενος ειδικου.

Τι προσέγγισης είναι ο κύριος; Ο κανόνας έχει ως εξής: για κάθε 10 έρευνες που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα της μιας προσέγγισης θα βγουν δέκα να αποδεικνύουν τη μη αποτελεσματικότητά της και πάει λέγοντας, συνεπώς υπάρχουν σοβαρές αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα της στατιστικής έρευνας καθαυτής. Από την άλλη αποτελεσματικό θα θεωρούσα οτιδήποτε ανταποκρίνεται στη δική σου νόηση. Μπορεί λόγου χάρη ένας ψυχοθεραπευτής ανθρωπιστικής προσέγγισης να μου παρέθετε χίλιες δέκα έρευνες ότι η δική του προσέγγιση έχει αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου, αλλά βρε αδερφέ εγώ για Χ λόγους (μπορεί να είμαι άτομο υψηλής ψυχολογικής λειτουργίας!) να μην αποκομίζω κάτι από τις συνεδρίες. Πρέπει τις συνεχίσω ή να αναζητήσω κάτι που πράγματι έχει κάτι να μου δώσει; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι μιλαει αρκετα μπερδεμενα δεν μου εχει πει τιποτα τι ακριβως εχω τη θεραπεια ακολουθει οσο και να τον πιεσω..Μου παραθετει καποιες εικονες αντιθετες χωρις καμια βαση και λογικα επιχειρηματα και μου λεει πως ολα αυτα ειναι ιδεες σαβουρα που τα εχουμε ακουσει μας εχουνε μπερδεψει και μας εχουν φερει αγχος για το πως ακριβως πρεπει να λειτουργησουμε.Αισθανομαι πως λεει συνεχως πανω κατω τα ιδια πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νωευς, θες να πεις κατι ;

...

...ότι σύμφωνω μαζί σου, με άλλα λόγια!

...Όμως τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι ανεξαιρέτως οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας έχουν οικονομικό κίνητρο; :hmm:

Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο! Απλά αναφέρθηκα στη σημασία που έδινε ο Φρόυντ στο ζήτημα της εμπιστοσύνης, που πρέπει να διαπνέει τον "άρρωστο" προς τον θεραπευτή του. Όπως περίπου συμβαίνει και στη τέλεση του "μυστηρίου της εξομολόγησης" ( τουλάχιστον) των Χριστιανών. Απλά, ο Φρόυντ, άνθρωπος του 19ου- 20 ου αιώνα, αναγνώριζε ότι το χρήμα, ως εν δυνάμει παγκόσμιο και "ζωντανό" σύμβολο πίστης, ήταν (και είναι) ένα πανανθρώπινο κίνητρο των ανθρώπων στην Αγορά. Φυσικά και δεν πιστεύω, ότι "όλοι ανεξαιρέτως οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας έχουν οικονομικό κίνητρο", όταν (βέβαια!), εκτός από "επαγγελματίες", δεν λησμονούν, ότι κατά βάση είναι (και) Λειτουργοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
^^Το χρήμα και η αυθεντία. Ήθελε να παγιωθεί στην αντίληψη των ανθρώπων ότι οι ψυχαναλυτές ήταν αυθεντίες και να υπάρχει απόσταση μεταξύ θεραπευτή και θεραπευόμενου, μία αντίληψη που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο διατηρείται ως τις μέρες μας δυστυχώς.

Η αληθεια ειναι οτι μιλαει αρκετα μπερδεμενα δεν μου εχει πει τιποτα τι ακριβως εχω τη θεραπεια ακολουθει οσο και να τον πιεσω..Μου παραθετει καποιες εικονες αντιθετες χωρις καμια βαση και λογικα επιχειρηματα και μου λεει πως ολα αυτα ειναι ιδεες σαβουρα που τα εχουμε ακουσει μας εχουνε μπερδεψει και μας εχουν φερει αγχος για το πως ακριβως πρεπει να λειτουργησουμε.Αισθανομαι πως λεει συνεχως πανω κατω τα ιδια πραγματα..

Νομίζω ότι έφταστε η ώρα να διεκδικήσεις την ενημέρωσή σου. Είναι μέσα στις ευθύνες του να σε "εκπαιδεύσει" κατά κάποιο τρόπο, να σου λύσει όλες τις απορίες σχετικά με τις σχολές στην ψυχολογία αλλά και σχετικά με τη δική σου περίπτωση και πώς ακριβώς μπορεί να σε βοηθήσει. Μου φαίνεται λίγο παράλογο το "εμπιστεύσου με, ξέρω εγώ" που φαίνεται να εφαρμόζει. Μην τον ντρέπεσαι, στρίμωξέ τον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οταν το μυαλο κουραζεται του ειναι αδυνατο να αντιμετωπισει ακομη και το τροπο με το οποιο το ιδιο σκεφτεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Οταν το μυαλο κουραζεται του ειναι αδυνατο να αντιμετωπισει ακομη και το τροπο με το οποιο το ιδιο σκεφτεται..

Όμως το ότι έχεις εκφράσει κάποιες αμφιβολίες για τον τρόπο που λειτουργεί ο ψυχοθεραπευτής σου και το γεγονός ότι δημοσίευσες εδώ τον προβληματισμό σου, δείχνει ότι το μυαλό σου δεν είναι τόσο κουρασμένο όσο νομίζεις. Διαφορετικά θα αφηνόσουν στην αυθεντία του κυρίου χωρίς δεύτερες σκέψεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Ελενη..Ελπιζω οι συμβουλες σου να μην περιβαλουν μονο τους γυρω σου αλλα και ΣΕΝΑ πραγματικα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Μου φαίνεται λίγο παράλογο το "εμπιστεύσου με, ξέρω εγώ" που φαίνεται να εφαρμόζει. Μην τον ντρέπεσαι, στρίμωξέ τον!

Μόνον "λίγο παράλογο"; Το "εμπιστεύσου με, ξέρω εγώ", δεν στέκει να το πει ούτε ένας μονόφθαλμος σε τυφλό, πόσο μάλλον ένας λειτουργός της "ψυχικής υγιεινής"!
(Παρά ταύτα, οι αναφορές μου εδώ, δεν υπέχουν θέση στο συγκεκριμένο ζήτημα του φίλου Γιώργου, αλλά είναι μία σχετική γενική θεώρηση ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ΤΟ συζητησα με τον ιδιο και καταλαβα με ποιο τροπο ακριβως λειτουργει.Απλα αυτο που με προβλιματιζει ειναι το γεγονος που οπως υποστηριξε και ο ιδιος χρησημοποιει μια συγκεκριμενη μεθοδο ψυχοθεραπειας η οποια ωστοσο εχει φερει αποτελεσματα πανω μου αλλα ειναι αποτελεσμα "δικων του συμπερασματων και μεθοδων"και τη συγκεκριμενη μεθοδο τη χρησημοποιει μονο ο ιδιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πόσο καιρό είναι που πηγαίνεις; Έχεις δει έστω και την παραμικρή διαφορά; Υπήρξε μέχρι κάτι στις συνεδρίες που έκανε κλικ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top