Ετεροδημότες και ψηφοθηρία

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εγώ πρέπει να πάω στο χωριό μου το 3ήμερο λόγω εκλογών..:( αν όμως καταφέρω να την "σκαπουλάρω" και να μην πάω τελικά,θα έρθω οπωσδήποτε..!!! :clapup:


Δε μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Αφού δεν είναι υποχρεωτικές οι εκλογές, γιατί όλοι πάτε να ψηφίσετε (εκτός κι αν σας βολεύει σε καμιά δουλειά κανένας Δήμαρχος/Νομάρχης); Πολύ δε περισσότερο γιατί ψηφίζετε στο χωριό (και κατά συνέπεια επηρρεάζετε το εκλογικό αποτέλεσμα) για τοπικούς άρχοντες που δεν είναι οι δικοί σας τοπικοί άρχοντες. Μένετε εκεί; Όχι! Τότε γιατί να έχετε γνώμη για τα τεκταινόμενα εκείνου του τόπου στον οποίο δε ζείτε μόνιμα;:confused:


Ρε, ελάτε στο μήτηνγκ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Αφού δεν είναι υποχρεωτικές οι εκλογές, γιατί όλοι πάτε να ψηφίσετε (εκτός κι αν σας βολεύει σε καμιά δουλειά κανένας Δήμαρχος/Νομάρχης); Πολύ δε περισσότερο γιατί ψηφίζετε στο χωριό (και κατά συνέπεια επηρρεάζετε το εκλογικό αποτέλεσμα) για τοπικούς άρχοντες που δεν είναι οι δικοί σας τοπικοί άρχοντες. Μένετε εκεί; Όχι! Τότε γιατί να έχετε γνώμη για τα τεκταινόμενα εκείνου του τόπου στον οποίο δε ζείτε μόνιμα;:confused:
Ρε, ελάτε στο μήτηνγκ!:P

γιατί οι εκλογές στα χωριά έχουν τρελή φάση, πανηγύρι στάιλ. άσε που καμιά φορά είμαστε και υποψήφιοι:P:P

όπως καταλάβατε, λίγο χλωμό για μένα το μίτιν, αυτή τη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
γιατί οι εκλογές στα χωριά έχουν τρελή φάση, πανηγύρι στάιλ. άσε που καμιά φορά είμαστε και υποψήφιοι:P:P

όπως καταλάβατε, λίγο χλωμό για μένα το μίτιν, αυτή τη φορά.

Ναι, πήγε ο πρωτευουσιάνος στο "κατσικοχώρι" (που μέχρι πρίν φύγει για την μεγαλούπολη το λάτρευε), πουλάει μούρη με το νέο BMW, χώνεται ανάμεσα στους συγχωριανούς του που πλέον έχει ξεχάσει και τα ονόματά τους, χώνει ψηφάκι στην κάλπη και γυρνάει πίσω στη Νομαρχία της Φώφης και στην πόλη του Νικήτα, αδιαφορώντας για το λιμάνι που ποτέ δε φτιάχτηκε στο χωριό από το μ@λ@κα δήμαρχο που αυτός ψήφισε... Αυτός σου λέει "Παω στο χωριό, τι χρώμα είμαι, αυτό, άρα αυτόν τον υποψήφιο θα ψηφίσω". Κι αν είστε και υποψήφιοι, σώθηκε η Τρίπολη (τυχαίος δήμος), μια φορά το τρίμηνο που τη βλέπετε...

Με τον πρωκτό μας μιλάμε ρε παιδιά;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, πήγε ο πρωτευουσιάνος στο "κατσικοχώρι" (που μέχρι πρίν φύγει για την μεγαλούπολη το λάτρευε),

Μη γενικεύεις Valder. Προσωπικά το "χωριό" μου, το σιχαινόμουν απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και ουδέποτε άλλαξα γνώμη (βέβαια δεν πάω και να ψηφίσω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ναι, πήγε ο πρωτευουσιάνος στο "κατσικοχώρι" (που μέχρι πρίν φύγει για την μεγαλούπολη το λάτρευε), πουλάει μούρη με το νέο BMW, χώνεται ανάμεσα στους συγχωριανούς του που πλέον έχει ξεχάσει και τα ονόματά τους, χώνει ψηφάκι στην κάλπη και γυρνάει πίσω στη Νομαρχία της Φώφης και στην πόλη του Νικήτα, αδιαφορώντας για το λιμάνι που ποτέ δε φτιάχτηκε στο χωριό από το μ@λ@κα δήμαρχο που αυτός ψήφισε... Αυτός σου λέει "Παω στο χωριό, τι χρώμα είμαι, αυτό, άρα αυτόν τον υποψήφιο θα ψηφίσω". Κι αν είστε και υποψήφιοι, σώθηκε η Τρίπολη (τυχαίος δήμος), μια φορά το τρίμηνο που τη βλέπετε...
Με τον πρωκτό μας μιλάμε ρε παιδιά;:P

στα κλαμπατσίμπανάμ τι θα κάνει στο χωριό ο δήμαρχος. Αν ήταν όπως τα λες, θα έπρεπε να ψήφιζαν μόνο τα μουλάργια και τα πουρνάργια. Εγώ θέλω παραβάν-χαβαλέ, έτσι μεγάλωσα βρε αδερφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Μη γενικεύεις Valder. Προσωπικά το "χωριό" μου, το σιχαινόμουν απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και ουδέποτε άλλαξα γνώμη (βέβαια δεν πάω και να ψηφίσω...)

Που γενίκευσα ρε λεμφοκύταρο;:P (μου αρέσει να σας λέω με χαιδευτικά ονοματάκια) Απλά λέω τι συνήθως συμβαίνει. Αν είσαι η εξαίρεση τότε.... χ3στ1κ4!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Ναι, πήγε ο πρωτευουσιάνος στο "κατσικοχώρι" (που μέχρι πρίν φύγει για την μεγαλούπολη το λάτρευε), πουλάει μούρη με το νέο BMW, χώνεται ανάμεσα στους συγχωριανούς του που πλέον έχει ξεχάσει και τα ονόματά τους, χώνει ψηφάκι στην κάλπη και γυρνάει πίσω στη Νομαρχία της Φώφης και στην πόλη του Νικήτα, αδιαφορώντας για το λιμάνι που ποτέ δε φτιάχτηκε στο χωριό από το μ@λ@κα δήμαρχο που αυτός ψήφισε... Αυτός σου λέει "Παω στο χωριό, τι χρώμα είμαι, αυτό, άρα αυτόν τον υποψήφιο θα ψηφίσω". Κι αν είστε και υποψήφιοι, σώθηκε η Τρίπολη (τυχαίος δήμος), μια φορά το τρίμηνο που τη βλέπετε...

Με τον πρωκτό μας μιλάμε ρε παιδιά;:P
γιατι τι το λες αυτο??????καποιος ενδιαφερεται για τον τοπο του,χωρις απαραιτητα να μενει εκει....εκει μπορει να μενουν αλλοι συγγενεις κ να θελει το καλο αυτων.:)
ή να θελει οταν γυρισει πισω να ειναι σε καλη κατασταση το χωριο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
στα κλαμπατσίμπανάμ τι θα κάνει στο χωριό ο δήμαρχος. Αν ήταν όπως τα λες, θα έπρεπε να ψήφιζαν μόνο τα μουλάργια και τα πουρνάργια. Εγώ θέλω παραβάν-χαβαλέ, έτσι μεγάλωσα βρε αδερφέ.

Και τότε ΓΙΑΤΙ τον ψηφίζεις; Γιατί επιλέγεις μοίρα για το χωριό σου αφού το γράφεις στα φαφάρια σου; Ας ψηφίσουν οι μόνιμοι κάτοικοι.

Σαν ένα φίλο που είχα ρωτήσει

"Γιατί ψηφίζεις το Χ κόμμα;"

"-Δεν ξέρω... έτσι, πάντα μ΄αρεσε το Χ χρώμα του"

Καλά κρασιά... Σα τα καθρεφτάκια του Κορτέζ που ενθουσίαζαν τους Ινδιάνους. Μια ζωή ο Έλληνας θα ασχολείται με κλαπατσίμπανα. Γι αυτό και θα τα τρώει κάθε μέρα από παντού.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Michelle με εστειλες!:clapup: :D
απο ολα αυτα που εγραψε ο Valder εμεινες στο τελειως κουφο!:clapup: :P
Στα γενικοτερα λεγομενα του παντως δεν εχει καθολου αδικο.
Το κλασσικο σκετσακι του αμαν που σατριζε ολους αυτους που παλιοτερα κομμα/τα εφερνε τους Ελληνες απ' οπου υπηρχαν διασπαρτοι να ψηφισουν.
Ελα να μας ψηφισεις και τα εισητηιρα δωρεαν.
Γιατι ειναι φυσικοτατο η Θεια μου που ειναι 30 χρονια στην Αυστραλια να ξερει πολυ καλα τι γινεται Ελλαδα και να ερθει να ψηφισει κιολας.

Και δεν μιλαω π.χ. να μενει Ναυπλιον καποιος και να ψηφιζει σ'ενα χωριο 2χιλιομετρα αποσταση, αλλα να μενει Αργος και να εχει τα εκ. δικαιωματα Πρεβεζα...:P

Αnyway για να μην ξεφευγουμε, κι εγω οπως καταλαβαινετε για αλλη μια φορα...τσου!:/: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και τότε ΓΙΑΤΙ τον ψηφίζεις; Γιατί επιλέγεις μοίρα για το χωριό σου αφού το γράφεις στα φαφάρια σου; Ας ψηφίσουν οι μόνιμοι κάτοικοι.
γιατί έτσι γουστάρω. Γιατί είναι το χωριό μου και θα πηγαίνω μέχρι να πετάνω. Και θα τα κάνω άνω κάτω. ΝΙ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω εντελως το αντιθετο ερωτημα να θεσω.Εγω που ψηφιζω στο χωριο μου φετος θα ηθελα πιο πολυ απο καθε αλλη φορα να ειχα δικαιωμα ψηφου στη μεγαλουπολη που φοιτω εδω και 5 χρονια και την αισθανομαι τοπο κατοικιας μου.(Θεσσαλονικη).Αισθανομαι οτι θα ηθελα να στηριξω ενα προσωπο που εδω και 2 χρονια με εντυπωσιαζει το παθιασμενο ενδιαφερον του για κοιωνική προσφορα(αυτο με ωθησε να επιδιωξω γνωριμια μαζι του) και εμαθα πριν λιγο καιρο οτι θα πολιτευτει για πρωτη φορα.Ειλικρινα περα απο κομματικα κριτηρια θα ψηφιζα προσωπο και θα ενοιωθα πολυ σιγουρη για την επιλογη μου!Τωρα ομως ειναι πολυ αργα για μεταδημοτευσεις..Μηπως ο τοποσ κατοικιας και ο τοπος που ασκουμε τα εκλογικα μας δικαιωματα θα πρεπε να ταυτιζεται, χωρισ πολλη γραφειοκρατεια και διαδικασιες?
μηπως αυτο θα εδινε λογο στους αμεσα ενδιαφερομενους και θα παρηγαγε ενα πιο δημοκρατικο εκλογικό αποτελεσμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και απεχθάνομαι τις εκλογές, αφού ψηφίζω ούτως ή άλλως σκέφτομαι σοβαρά να πάω τα χαρτιά μου στο χωριό μου. Δεν θεωρώ ότι η ψήφος μου θα κάνει την διαφορά βέβαια, αλλά αν υποθέσουμε πως ναι προτιμώ να πάει στο χωριό μου από τους αθηναϊκούς δήμους που όλο και κάτι θα γίνει, ακόμα κι αν είναι για το θεαθήναι. Η επαρχία και κυρίως χωριά και κωμοπόλεις είναι αρκετά υποβαθμισμένα.

Πάντως "πολύ" στενοχωριέμαι που δεν θα είμαι φέτος στις χαλανδραίικες εκλογές.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
2 λόγοι για τους οποίους δεν ψηφίζω στον δήμο που μένω: (Ασε που Γαλάτσι μένω αλλά στην Α Αθήνας ψήφιζα οπότε ετσι κ αλλιώς έπρεπε να κάνω μεταφορά)

1) Η μία ψήφος στην Αθήνα δε θα κάνει καμία απολύτως διαφορά στην Αθήνα . Στην επαρχία όμως η μία ψήφος μπορεί να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα και φυσικά μπορεί να αποκομίσεις και μεγαλύτερα οφέλη.;)
2) Στην κωμόπολη που ψηφίζω δεν πηγαίνω μία φορά το χρόνο όπως αναφέρθηκε σε κάποιο ατυχές για μένα παράδειγμα. Τουλάχιστον 4 με 5 μήνες το χρόνο είμαι εκεί πέρα άρα με ενδιαφέρει σχεδόν εξίσου με την Αθήνα το τι θα συμβεί και για την ακρίβεια και περισσότερο. Υπάρχουν εκκρεμή θέματα που θα καθορίσουν την εξέλιξη της μικρής αυτής πόλης π.χ επέκταση προαστιακού, διάνοιξη δρόμων, διεκδίκηση τουριστικών κ άλλων κονδυλίων και σίγουρα ο δήμαρχος θα παίξει πολύ πολύ βασικό ρόλο. Χώρια οι συγγενείς και χώρια τα περουσιακά συμφέροντα που μπορεί να ευνοούνται από μία τετοια ψήφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ πάντως συμφωνώ με τον valder.Κι εγώ που ψηφίζω στο χωριό μου δε θα πάω σε αυτές τις εκλογές. Πραγματικά δε με νοιάζει καθόλου και σκοπεύω να μεταφέρω τα χαρτιά μου στην Αθήνα σύντομα. Ίσως βέβαια να φταίει το γεγονός ότι δεν πηγαίνω καθόλου στο χωριό μου τα τελευταία χρόνια. Συγγενείς μου μένουν εκεί αλλά πιστεύω ότι αυτοί είναι ικανότεροι από μένα στο να κρίνουν τι έχουν ανάγκη. Εξάλλου πιστεύω ότι η ψήφος μου δε θα έκανε διαφορά ούτε στο χωριό μου. Δε μένουν και δέκα άτομα για να κριθεί από μένα το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
diddle το παραδειγμα του valder δεν ηταν ατυχες.
Αν εσυ πηγαινεις 4-5-15 φορες τον χρονο δεν σημαινει οτι δεν ευπαρχουν πααααρα πολυ αλλοι που πηγαινουν μια φορα τον χρωνο ή και λιγοτερο.:confused:
Και αυτη η μια φορα θα ειναι Πασχα και αν.
Απο εκει και περα το σκεπτικο "η δικια μου ψηφος θα κανει την διαφορα ειναι ατοπο..."
Καθε ψηφος εχει την ιδια βαρυτητα.Αν σε ενα χωριο ειδικα τους ερθει και πουν οι μισοι αυτο το πραγμα εχουν να ερθουν τα πανω κατω σε αποτελεσματα.
Και μην μου πειτε δεν γινεται.ειχε γινει και μαλιστα στο Αργος πριν απο μερικα χρονια, την δευτερη Κυριακη.
Αnyway, γνωμη μου ταπεινη ειναι ο καθενας την ωηφο του να την δινει στο μερος που ζει και στο μερος που τον ενδιαφερει τι θα γινει!
Αν ζωντας μακρια απο την πολη τρου καταφερει και ενημερωνεται για τα τεκτενομενα, και ξερει ποιον ψηφιζει και γιατι τοτε καλα κανει και ας μην πηγαινει και ποτε.Αλλα να ξερει τι γινεται εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
ατυχές για μένα

;) Μετά το "ατυχές" ακολουθεί και το "για μένα"
Στην περίπτωση μου δεν πρόκειται για χωριό αλλά για μικρή πόλη και πηγαίνω σχεδόν κάθε σαβ, αν όχι, κάθε δευτ σαβ/κο οπωσδήποτε, γιορτές, αργίες κλπ κλπ..και δεν πρόκεται για μεγάλη απόσταση μόλις για 120 χλμ από Αθήνα. Οπότε δε μιλάω απλά για 4 φορές το χρόνο! Θεωρείς λοιπόν ότι μεγαλώνω μακριά από αυτήν την πόλη στην οποία και ψηφίζω??
Οταν λέω ότι μία ψήφος έχει μεγαλύτερη βαρύτητα εννοώ ότι από αυτήν την ψήφο θα αποκομίσεις κάποια οφέλη σε μία επαρχιακή πόλη λόγω περισσότερων γνωριμιών και μεγαλύτερης επαφής των ανθρώπων. Στην Αθήνα θεωρώ ότι η ψήφος μου θα ήταν ΑΠΡΟΣΩΠΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν προσεξα το "για μενα", μην βαρας!:P

Ακου,ειπαμε εσυ και αλλοι τοσοι σαν εσενα οκ, καλα κανετε.Και να σου πω ο καθενας καλα κανει, μιας και προσωπικα πιστευω πως οταν ερχεται η ωρα για να ψηφισει καποιος ειναι αρκετα οριμος και κατασταλαγμενος τοσο για το τι θα ψηφισει οσο και το που.
Και σε κωμοπολη και σε χωριο και σε πολη και οπου θελησει.Αυτον σαν πρωτοη τοποθετηση.

Απο εκει και περα, αυτο που ειπα ειναι οτι οταν καποιος μενει μακρια απο τον τοπο καταγωγης του, εχει χασει την αμεση "επαφη" με τον τοπο του και το τι γινεται εκει (και δεν μιλαω να μαθαινει απο κανα φιλο,ή με μια φορα τον χρονο που θα πηγαινει για Ανασταση) καλο θα ειναι να αποφευγει να ψηφιζει εκει γιατι τα κριτηρια του οπως και να εχει θα ειναι οσο να το κανεις "καθοδηγουμενα".Θα μου πεις γιατι οι αλλοι που ψηφιζουν εκει δεν το κανουν αυτο;
Διακιολογημενα θα το πεις αυτο, αλλα αφηνω αυτη την -δυσαρεστη- αληθεια.
Σε μια πολη οπως την δικια μου στο Αργος που εχει 40χιλ. κατοικους περιπου.
Και κανα χιλιαρι ατομα να ερθουν να ψηφισουν εκει που ζουν μακρια και δεν πατανε ποτε, το αποτελεσμα μπορει να αλλαξει.Και αυτοι δεν εχουν καμια επαφη με την πολη,δεν ξερουν ποιος βαζει υποψηφιος και γιατι,ποιος εκανε και τι, ποιος προεφερε και ποιος "εφαγε".
Φαντασου τωρα, οταν μιλαμε για ενα χωριο 1000-2000 ατομων (υπαρχουν και μικροτερα) οπου παιζουμε με σαφως λιγοτερους ψηφους.
Συμφωνω απολυτα για την "βαρυτητα" της ψηφου ετσι οπως το θετεις.Ναι ισχυει!
Γενικα δεν αντιλεγω με σενα και την περιπτωση σου(βαση επαφων που εχεις με τον τοπο σου).
Απλως προσωπικα δεν θεωρω οτι καλλιτερο ατομα τελειως ξενα με τον τοπο καταγωγης τους να εχουν την "δυναμη" να κρινουν το μελλον τους.
Και φυσικα ημουν και ειμαι αντιθετος με το να ψηφιζουν οι μονιμοι Ελληνες-κατοικοι εξωτερικου στις εκλογες.Δεν ειναι τοι δεν τους συμπαθω ή οτι δεν τους θεωρω ελληνες (η αδερφη του πατερα μου ζει εξω), αλλα πιστευω οτι ΔΕΝ μπορουν να γνωριζουν το τι γινεται εδω ωστε να κρινουν τι πρεπει να ψηφισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ πάλι συμφωνώ ότι καλό είναι να ψηφίζει ο καθένας εκεί που ζεί... εκεί που τα προβλήματα της καθημερινότητας του είναι ορατά....
Δεν θα πάω να ψηφίσω στο χωριό μου τον άγνωστο (ή έστω και γνωστό γιατί πηγαίνω κάθε μήνα) όταν θέλω να διεκδικήσω κάδους ανακύκλωσης στην γειτονιά μου....

Αν και καταλαβαίνω αυτούς που λένε ότι το να αφήσεις τα εκλογικά σου δικαιώματα στο χωριό σου, είναι ο τελευταίος κρίκος δεσμού με τα πάτρια εδάφη σου....
Το καταλαβαίνω και το πιστεύω...

Δέχομαι επίσης το να είναι όλη σου οικογένεια και το σόι σου στο χωριό και να έχεις έρθει στην Αθήνα για 10 χρόνια και να έχεις προοπτική να γυρίσεις πίσω....

Τέλος πάντων, η ψήφος είναι μια υπεύθυνη πράξη ενηλίκων και ο καθένας φαντάζομαι ότι με την ίδια υπευθυνότητα πράτει στο που θα την ρίξει....
όλοι έχουν τους λόγους τους όποιοι και αν ειναι αυτοί......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Απο εκει και περα, αυτο που ειπα ειναι οτι οταν καποιος μενει μακρια απο τον τοπο καταγωγης του, εχει χασει την αμεση "επαφη" με τον τοπο του και το τι γινεται εκει (και δεν μιλαω να μαθαινει απο κανα φιλο,ή με μια φορα τον χρονο που θα πηγαινει για Ανασταση) καλο θα ειναι να αποφευγει να ψηφιζει εκει γιατι τα κριτηρια του οπως και να εχει θα ειναι οσο να το κανεις "καθοδηγουμενα"

Γενικότερα συμφωνώ και με εσένα και με τον Valder απλά πιστεύω ότι υπάρχουν κ άλλες περιπτώσεις παρόμοιες με μένα που εχουν το εξοχικό τους ωσ μόνιμη κατοικία:P , έτσι χωρίς λόγο απλά επειδή έτσι τους την έχει βαρέσει η Αθήνα. Ε κ γιαυτό πιστεύω ότι καλά κάνουν και ψηφίζουν αλλού. π.χ εμένα θα με έκαιγε αυτή τη στιγμή να γινόταν η επέκταση του προαστιακού να μην μένω ΑΘηνα ούτε καν μεσοβδόμαδα. Κατά εναν τρόπο είναι σαν να εχω παρει απόφαση ότι τα πράγματα στην Αθήνα δεν αλλάζουν οποιοσδήποτε κ αν βγει οτιδήποτε κ αν αλλάξει. Τώρα αν όντως υπάρχουν περιπτώσεις που ο άλλος εχει να πάει στο χωριό του από πρόπερσυ σαφώς και είναι επικίνδυνο και άδικο για τους ντόπιους κατοίκους να ψηφίσει κ αυτός εκεί καθώς τα κριτήριά του και η καθημερινότητά του θα είναι πολύ διαφορετικά από αυτά των ντόπιων. Δε νομιζω να υπάρχουν πολλοί τετοιοι όμως:hmm: . Αν ο άλλος έχει να παει από το προηγούμενο Πάσχα θα βαριέται να πάει οποιδήποτε άλλη φορά πόσο μάλλον σε εκλογές που η κίνηση ειναι απελπιστική..

P.S. Δε βαράω:P ! Μη με φοβασαι, είμαι καχεκτικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
και κατι ψιλο ασχετο ξερει κανεις που μπορουμε να δουμε που ψιφιζουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top