'Αγγιξε το 32 % η αντίδραση

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πρακτικα δειξε μου, πως τριζουν οι καρεκλες τους;... Απο τι κινδυνευουν;... Οκ, δεν θα παρουν την δικη σου ψηφο, εχουν ομως χιλιαδες κοσμου που βολεψανε σε μια θεση δημοσιου και θα τους ψηφιζουν μια ζωη για αυτο... Και θα βολεψουν πολους ακομα! Αυτοι δεν θα παψουν να ψηφιζουν....
Εσυ λοιπον πως αλλαζεις το πολιτικο μελλον του τοπου;..

Δηλαδή αν την επόμενη μέρα των εκλογών δεν έβγαινε κάπόιο από τα δυο μεγάλα κόματα, θα έπαυε να υπάρχει ξαφνικά ο δημόσιος τομέας; Αυτο τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα; Εγω και μερικες χιλιάδες άλλοι που απαρτίζουν το 32% προφανώς δεν το πιστεύουμε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δηλαδή αν την επόμενη μέρα των εκλογών δεν έβγαινε κάπόιο από τα δυο μεγάλα κόματα, θα έπαυε να υπάρχει ξαφνικά ο δημόσιος τομέας; Αυτο τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα; Εγω και μερικες χιλιάδες άλλοι που απαρτίζουν το 32% προφανώς δεν το πιστεύουμε αυτό.
Ξαφνικα τιποτα δεν αλλαζει, αλλα θα μπορουσε να γινει η αρχη για την αλλαγη της νοοτροπιας και σιγουρα για την αλλαγη στο συστιμα της χωρας.
Και επειδη εσυ δεν ψηφισες για καπιων λογο, μην ομαδοποιεις το 32% (που στην πραξη ουτε 31 δεν ειναι, αλλα τεσπα) και λες οτι ολοι πιστευουν τα ιδια.... Εγω προσωπικα ξερω μερικες δεκαδες φοιτιτων που θα ψηφιζαν, αλλα δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτιτα να γυρισουν στην Ροδο για να ψηφισουν, ξερω καπιους ανθρωπους που δεν μπορουσαν να πανε να ψηφισουν λογο ασθενιων... Αντιθετος ξερω 2-3 που δεν ψηφισαν λογο αποψης, μεσα στους οπιους υπολογιζω και εσενα... Μην χρησιμοποιεις λοιπον τα ποσοστα τοσα αυθερετα, γιατι το ιδιο αυθερετα θα μπορουσα και εγω να πω οτι οσοι δεν ψηφισαν ειναι κατακιτοι/ με εγκεφαλικο/ στην εντατικη η οτιδηποτε αλλο τετιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, αν και συμφωνώ γενικά με τις θέσεις του Μπαγκς, θα ήθελα να πω ότι η χαρά σου φίλε για το 32% είναι εν πολλοίς υπερβολική. Μέσα στο 32% αυτό, συμπεριλαμβάνονται, εκτός όσων δεν πήγαν να ψηφίσουν λόγω του σκεπτικού που αναπτύσσεις, και οι ακόλουθοι:

Νεκροί που δεν έχουν ακόμη σβηστεί από τους εκλογικούς καταλόγους.
Ασθενείς και υπέργηροι, οι οποίοι δεν έχουν τη δυνατότητα να πάνε και να ψηφίσουν.
Φοιτητές και ετεροδημότες που δεν έχουν την οικονομική άνεση να ταξιδέψουν για να πάνε στους τόπους τους και να ψηφίσουν.
Άτομα που δεν έχουν καμμία πολιτική άποψη, όπως η κομμώτρια της γειτονιάς μου. Εάν κατέβαινε στις εκλογές ο Βασίλης Καρράς, ίσως και να πήγαινε να ψηφίσει. Κατά τ' άλλα δεν γνωρίζει τίποτε από πολιτική και μάλιστα είναι περήφανη γι' αυτό (νομίζω ότι αυτοί που μας κράζουν έχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις στο μυαλό τους).
Βαρεμένοι, τεμπέληδες, ωχαδερφιστές και αδιάφοροι.
Τέλος, άνθρωποι που κατά λάθος έκαναν το ψηφοδέλτιό τους άκυρο, λόγω πχ κάποιας δαχτυλιάς.

Δεν μπορούμε λοιπόν όλους αυτούς να τους τσουβαλιάζουμε και να τους βράζουμε στο ίδιο καζάνι, προκειμένου να στηρίξουμε τις δικές μας πολιτικές απόψεις. Μάλλον θα είχα να σε κατηγορήσω για δημιουργία εντυπώσεων, με το θέμα το οποίο άνοιξες, με όλο το θάρρος...

Τα λευκά τα σέβομαι. Είναι κι αυτό μία πολιτική στάση, η οποία - πού το είχα δει, οέο; - μεταφράζεται σε ... κενές έδρες. Δηλαδή άμα περάσει το 3% κανονικά πρέπει να μείνουν κενά έδρανα στη βουλή (νομίζω :confused:).

Λάθος νομίζεις. Τα λευκά δεν προσμετρώνται στο σύνολο των ψήφων από τις οποίες προσδιορίζονται τα ποσοστά των κομμάτων και οι έδρες στη βουλή. Με απλά λόγια ΔΕΝ εκλέγουν κενή έδρα.

Επίσης, η σημειολογία της λευκής ψήφου είναι η ακόλουθη: Συμμετέχω στις εκλογές, άρα νομιμοποιώ την εγκυρότητά τους, αλλά θεωρώ ότι όποιος και να κυβερνήσει δεν θα με πείραζε και πολύ, συνεπώς προσυπογράφω ΕΝ ΛΕΥΚΩ κι εκ των προτέρων την εκλογή του. Καθόλου σεβαστή ως πολιτική στάση, εάν το θέμα μας είναι ότι έχουμε μια διεφθαρμένη πολιτική ηγεσία που μας κοροϊδεύει επί δεκαετίες και κάθε κυβέρνηση παραλαμβάνει Χάος από την προηγούμενη (Είμαι ο πραγματικός ηγεμών αυτού του τόπου και δεν το έχετε πάρει χαμπάρι τόσα χρόνια ρε!!:clapup::hehe:)

σε είχα δει κι εσένα σαν τ'άλλα φοιτητάκια,
αντάρτες της π*ρδης με τα λεφτά του μπαμπά,
μίζερα όλα και μικρά....

Συγνώμη αγαπητή μου, αλλά εγώ που κάνω ό,τι κάνω με τα δικά μου λεφτά κι όχι με του μπαμπά μου, δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να δεχτώ τις π*ρδές σας κατάμουτρα, με τόση μάλιστα περιφρόνηση. Το ποιοι έχουν πετύχει, όσα έχουν πετύχει, με την πλάτη του μπαμπά ή του μπάρμπα που έχουν κατά Κορώνη μεριά, είναι μια άλλη ιστορία που καλύτερα να μην την ανοίξουμε, σωστά;:) Νομίζω πάντως ότι αυτοί θα πρέπει να συγκαταλέγονται μεταξύ εκείνων που συνεχίζουν να στηρίζουν τη φαυλότητα στη χώρα, αφού εκείνοι χρωστάνε πολλά σε κάποιους, ενώ εμείς απολύτως τίποτε.

Όσο για τη μιζέρια και τη μικρότητα, δεν την έχουμε εμείς δημιουργήσει, αλλά το σύστημα που ακόμη στηρίζετε με την παρουσία σας στις εκλογές του.


Ερώτηση.

Να μην πάει δλδ ΚΑΝΕΙΣ να ψηφίσει? Άτοπο. Άρα από το να πάνε μόνο τα κομματόσκυλα [και να βγάλουν αυτό που θέλουν] ας πάνε ΟΛΟΙ ώστε να βγει αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα. Ναι κάποιοι πρέπει να κυβερνήσουν, ας μην κυβερνήσουν όμως με 45άρια επειδή οι 'επαναστάτες' του καναπέ νομίζουν ότι είναι μάγκες με το να κάθονται σπίτι τους. Ας κυβερνήσουν με 30άρια και με συνεργασίες.

Simple as that.

Εάν δεν πήγαινε κανείς να ψηφίσει, τότε ναι μεν θα εβγαιναν αυτοί και πάλι, χάρις στην ψήφο των κομματικών τους στελεχών, όμως θα ετίθετο ένα τόσο σημαντικό ζήτημα δημοκρατικής εκπροσώπησης, που ο πρόεδρος της δημοκρατίας, εφόσον σέβεται τους θεσμούς, θα ερχόταν σε πολύ δύσκολη θέση για το εάν θα έπρεπε καν να καλέσει τον αρχηγό του πρώτου κόμματος για να του αναθέσει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης. Κάτι τέτοιο θα προκαλούσε τόσο μεγάλο πλήγμα στη φαυλότητα, που δεν θα μπορούσε κανείς να περάσει ένα αντιλαϊκό μέτρο ακιζόμενος ότι εκπροσωπεί την πλειοψηφία του λαού και χωρίς να φοβάται ότι αυτοί που ΔΕΝ τον ψήφισαν και που τότε θα ήταν η συντριπτική πλειοψηφία, δεν θα κατέβει στους δρόμους για να ρίξει την κυβέρνησή του. Ένας μήνας ταραχών ή γενικής απεργίας είναι αρκετά για να πέσει μια κυβέρνηση, ή να κυρηχθεί στρατιωτικός νόμος. Και στις δύο περιπτώσεις, θα εξέπιπταν τα προσχήματα της δημοκρατίας και η νέα μέρα θα έπρεπε να φέρει κάτι το νέο ώστε η επόμενη κυβέρνηση να μπορεί να νομιμοποιηθεί στα μάτια της πλειοψηφίας του λαού. Αυτά περί του θεωρητικού, πλην εντελώς απολίτικου και μόνο άγνοια φανερώνοντος ερωτήματός σου. Simple as that!!

Επίσης, η απαξίωση με την οποία αποκαλείς "επαναστάτες του καναπέ" όσους δεν ψηφίζουν από συνείδηση κι όχι από βαρεμάρα, υπονοεί πως θεωρείς ως συμμετοχή στα κοινά ή ως επανάσταση το γεγονός ότι κάποιοι βγήκαν για μισή ώρα απ' το σπίτι τους και πήγανε μια βόλτα μέχρι το εκλογικό κέντρο. Σιγά μη τους φύγει κανένας πόντος από το καλσόν. Πολύ ίδρωσαν ρε παιδί μου να τους φέρουμε φανελάκια ν' αλλάξουν τα βρεγμένα, οι αγωνιστές της κάλπης. :clapup: Εκτός εάν κρατούν τα ιδρωμένα φανελάκια στην ντουλάπα, για να μυρίζουν τη βαρβατίλα του αγωνιστή της δημοκρατίας και τα φορούν τη νύχτα για να φτιάχνονται ερωτικώς. :hehe: :lol:

τι προβοκατιφ βρε άνθρωπε? :worry:
Δεν καταλαβαίνω...

Διαφωνώ με την αποχή για τον λόγο που εξήγησα στο #9, βάση αυτού πήγα να ψηφίσω και στην τελική ναι, εσείς που με την αποχή σας δώσατε αυτοδυναμία στο ΠΑΣΟΚ μου το 'χαλάσατε'.

Simple as that.

Εμείς που δεν ψηφίσαμε δώσαμε αυτοδυναμία στο ΠΑΣΟΚ και όχι εκείνοι που το ψήφισαν; Έλα Χριστέ με τις πυτζάμες σου:confused::worry: Πού ακριβώς το στηρίζεις παρακαλώ αυτό;

Η αποχη δεν οδηγει πουθενα! Βαρεθικε 50 χρονια Παπανδρεου και Καραμανλη;... Μαζι σου! Ψηφισε κατι αλλο! 24 κομματα κατεβηκαν σε αυτες τις εκλογες, εσυ γιατι δινεις συμασια στο τι πρατουν τα 2 απο αυτα;...

Λοιπόν, επειδή έχω ψάξει κι έχω διαβάσει τις θέσεις σχεδόν όλων των μικρών κομμάτων και γκρουπούσκουλων που κατέβαιναν στις εκλογές μέχρι και τα τέλη της δεκαετίας του '90, έχω να σου πω τα εξής: Η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι ασόβαρα και γελοία κόμματα, ή αποκόμματα διασπάσεων του ΚΚΕ κατά το παρελθόν. Στην πρώτη περίπτωση, υπάρχουν κόμματα που παίρνουν λιγότερες ψήφους από τον αριθμό των υποψηφίων που κατεβάζουν στις εκλογές. Το πώς εξηγείται αυτό, είναι άλλη ιστορία, την οποία μπορώ εάν θέλεις να εξηγήσω. Στη δεύτερη περίπτωση, δεν έχεις παρά να ψηφίσεις το ΚΚΕ, αφού τα αποκόμματα για τα οποία μιλάω, για το μόνο που έχουν κατ' ουσίαν να κατηγορήσουν το ΚΚΕ είναι πως δεν είναι επαρκώς σταλινικό για τα γούστα τους.:P:D Κατά τ' άλλα ψώνια τύπου Ολυμπισμού, ακραία χριστιανικά κι εθνικιστικά στοιχεία, Χρυσές Αυγές, Χρυσά Αυγά, ξεχασμένοι αναρχικοί και λοιποί γραφικοί, τύπου Λεβέντη.

Κάποτε, κατέβηκε κάποιος πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ, ονόματι Χαραλαμπίδης, ο οποίος μου φάνηκε σοβαρός άνθρωπος και στις δύο έως τρεις συνεντεύξεις που τον άκουσα, όπως και κάποια στελέχη του κόμματός του, έκρινα ότι είχε πολύ καλές θέσεις, μοντέρνες, αποδοτικές και συνεπείς. Δεν ήταν δηλαδή η συνήθης περίπωση που περιέγραψα παραπάνω. Μόλις άρχισε ο κόσμος να λέει ότι ο Χαραλαμπίδης λέει πέντε σωστά πράγματα, τα ΜΜΕ τον εξαφάνισαν, με μόνη εξαίρεση τον Σπύρο Καρατζαφέρη (αδελφό του αρχηγού του ΛΑΟΣ). Τον ψήφισα λοιπόν, όχι ως ψήφο διαμαρτυρίας, αλλά ως θετική ψήφο προς μια καινούρια πρόταση. Πήρε 0,25%. Το κόμμα δεν υπάρχει πια.

Θυμάμαι το κόμμα του Τσοβόλα, που και αρκετά φιλολαϊκές απόψεις είχε και ο αρχηγός του είναι κατά τη γνώμη μου τίμιος άνθρωπος, αφού είναι γνωστό ότι σήμερα δικηγορεί για να ζήσει και δεν έχει κάνει περιουσία ως υπουργός οικονομικών του ΠΑΣΟΚ, κατά την εποχή των παχέων αγελάδων. Τον ψήφισα κι αυτόν. Σήμερα το κόμμα του δεν υπάρχει πια. Το ανέντιμο καθεστώς των καναλαρχών-διαπλεκόμενων-μεγαλοεργολάβων έκανε ό,τι μπορούσε για να απορροφηθεί από το ΠΑΣΟΚ. Άλλη μια ψήφος λοιπόν χωρίς ελπίδα, από τις πολλές που έχω ρίξει.

Όταν διασπάστηκε ο ενιαίος Συνασπισμός, ψήφισα το κομμάτι που σήμερα αποτελεί τον κύριο κορμό του ΣΥΡΙΖΑ. Ξέρεις ποιον είχε πρόεδρο τότε; Τη Δαμανάκη (:sick::mpliaks:). Ξέρεις πού βρίσκεται σήμερα η βασίλισσα του οπορτουνισμού; Πόσοι άλλοι από τον τότε ΣΥΝ έχουν προσχωρήσει στο ΠΑΣΟΚ; Ποιο ήταν το αντίκρυσμα της ψήφου μου, να πάρει προαγωγή η Δαμανάκη (:sick::mpliaks:);

Έχω ψηφίσει επίσης, σε φάση αγανάκτησης, τον Λεβέντη, ο οποίος μου φάνηκε ότι παρά την τρέλα του έλεγε πολλές αλήθειες και τιμώντας τον για τον επίμονο και άοκνο αγώνα που κάνει για την διάδοση των ιδεών του. Πήρε 0.5%. Έφτασα, τόσο στην περίπτωση του Χαραλαμπίδη, όσο και σε αυτήν του Λεβέντη, να νιώσω τόσο άσχημα ως ελιτιστής, που είπα στον εαυτό μου "Τι κάνεις εκεί ρε μαλάκα;" (ναι το ξέρω κι εγώ, δεν είστε μόνο εσείς που το πιστεύετε:clapup:).

Νομίζω πως κανείς απ' όσους μας κατηγορούν μέσα εδώ για μη ψήφο σε μικρά κόμματα, δεν το έχει ψάξει το πράγμα όσο το έχω ψάξει εγώ, ούτε κι έκανε τον κόπο να ψηφίσει τόσο μικρά κόμματα. Εάν κάποιος έχει να μου πει ότι θα έπρεπε να συνεχίσω να κάνω το ίδιο λάθος για πάντα στη ζωή μου, περιμένω τα επιχειρήματά του για να το συζητήσουμε. Αλλιώς μην κρίνετε, ίνα μην κριθείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, αν και συμφωνώ γενικά με τις θέσεις του Μπαγκς, θα ήθελα να πω ότι η χαρά σου φίλε για το 32% είναι εν πολλοίς υπερβολική. .....Μάλλον θα είχα να σε κατηγορήσω για δημιουργία εντυπώσεων, με το θέμα το οποίο άνοιξες, με όλο το θάρρος...

:) Αγαπητέ Χάος η χαρά μου δεν είναι υπερβολική. Προφανώς μεγάλο ποσοστό από το 32% αποτελείται από αρρωστους, εγγεγραμένους νεκρούς, αδιάφορους και κατα λάθος άκυρα, όπως και αναποφάσιστους να το πουμε κι αυτό, της τελευταίας στιγμής, που έριξαν λευκό. Που δεν σημαίνει το ίδιο μύνημα. Ομως η εντύπωση σωστά δημιουργείται αναφέροντας το συνολικό νούμερο. Ανέμεναν την απόχή να φτάσει το 15% με μεγάλη αγωνία. Σ'αυτό πιθανότατα το 8 ή και 10 μπορεί να ήταν οι περιπτώσεις που λές. Ομως εσκεμένη και ηθελημένη αποχή ακόμα και της τάξης του 5% θεωρείται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ. Και ο ενθουσιασμός μου κατα συνέπεια απόλυτα δικαιολογημένος.

Γιατί, όπως σωστα ανέφερα στον Νταρκ Κρονο πρόκειται για χιλιάδες ατόμων. Γι'αυτό ακόμη και το πέντε τοις εκατό τους ανησυχούσε πολύ. Επειδή εσκεμένη αποχή δεν είναι από αδιάφορους, επαναστάτες του καναπέ αλλά είναι από πολύ ενεργούς πολίτες, με άποψη και επιχειρήματα που όχι μόνο ασχολούνται με τα κοινά, αλλά έχουν και την δυνατότητα να πείσουν άλλους για τις θέσεις τους. Είναι εν ενεργεία επαναστάτες. Μπορεί λοιπόν και στο 32 όπως και στο 15 που ήδη το φοβόντουσαν ενα μεγάλο ποσοστό, ίσως και δέκα τοις εκατό να είναι περιπτώσεις που δεν προσμετρώνται στην αντίδραση. Ομως αναφέρω το συνολικό νούμερο γιατί ο κόσμος συγκρίνει πάντα το συνολικό νούμερο. Πόσο ήταν δηλαδή το ποσοστό απόχής στις προηγούμενες αναμετρήσεις και πόσο τώρα.

Η διαφορά είναι μερικες ΧΙΛΙΑΔΕΣ εν ενεργεία επαναστάτες. Και μάλιστα επαναστάτες της καλύτερης ποιότητας αφού πρόκειται για επαναστάτες της σκέψης. Γιατί όλοι ξέρουμε ότι οι επαναστάτες του δρόμου, έχυσαν τις περισσοτερες φορές το αίμα τους στο ίδιο πάντα σκεπτικό καλυπτόμενο από διαφορετικά συνθήματα κάθε φορά: Να σφάξουμε αυτούς για να αρπάξουμε εμείς. Αυτό δεν άλλαξε ποτέ τίποτα. Ομως μια επανάσταση στην σκέψη μπορεί.

Είμαι λοιπόν απόλυτα ικανοποιημένος, μάλλον καλύτερα ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα, γι'αυτο το δείχνω όχι για τις εντυπώσεις. Λέμε τους έλληνες απολιτικικοποιημένους, ζώα της τηλεόρασης, που δεν διαβάζουν δεν σκέφτονται, και τους σέρνει από τη μύτη ο κάθε πολιτικός. Οτι εχουμε τις εξουσίες που μας αξίζουν. Ε όχι, δεν μας αξίζουν όλων. Κι ευτυχώς, αυτοι που αξίζουν κάτι διαφορετικό, αρχίζουν να γίνονται πραγματικά πολλοί, οπως αποδεικνύουν τα νούμερα, στη χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η μεγάλη πληγή για μένα είναι η μονιμότητα του δημοσίου. Αν αυτό δεν αρθεί, θα είμαστε μια ζωή μια χώρα χωρίς κράτος, χωρίς ευαισθησία, χωρίς ευθύνη, χωρίς υπευθυνότητα, χωρίς πρόοδο.

:offtopic:Όσο δεν αλλάζει η νοοτροπία του βολέματος δικών και φίλων η άρση της μονιμότητας θα σηματοδοτήσει μια νέα πλατεία Κλαυθμώνος (ξέρεις πως πήρε το ονομά της?) και η χώρα θα συνεχίσει μα μην έχει κράτος. :offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κάποτε, κατέβηκε κάποιος πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ, ονόματι Χαραλαμπίδης, ο οποίος μου φάνηκε σοβαρός άνθρωπος και στις δύο έως τρεις συνεντεύξεις που τον άκουσα, όπως και κάποια στελέχη του κόμματός του, έκρινα ότι είχε πολύ καλές θέσεις, μοντέρνες, αποδοτικές και συνεπείς. Δεν ήταν δηλαδή η συνήθης περίπωση που περιέγραψα παραπάνω. Μόλις άρχισε ο κόσμος να λέει ότι ο Χαραλαμπίδης λέει πέντε σωστά πράγματα, τα ΜΜΕ τον εξαφάνισαν, με μόνη εξαίρεση τον Σπύρο Καρατζαφέρη (αδελφό του αρχηγού του ΛΑΟΣ). Τον ψήφισα λοιπόν, όχι ως ψήφο διαμαρτυρίας, αλλά ως θετική ψήφο προς μια καινούρια πρόταση. Πήρε 0,25%. Το κόμμα δεν υπάρχει πια.

Θυμάμαι το κόμμα του Τσοβόλα, που και αρκετά φιλολαϊκές απόψεις είχε και ο αρχηγός του είναι κατά τη γνώμη μου τίμιος άνθρωπος, αφού είναι γνωστό ότι σήμερα δικηγορεί για να ζήσει και δεν έχει κάνει περιουσία ως υπουργός οικονομικών του ΠΑΣΟΚ, κατά την εποχή των παχέων αγελάδων. Τον ψήφισα κι αυτόν. Σήμερα το κόμμα του δεν υπάρχει πια. Το ανέντιμο καθεστώς των καναλαρχών-διαπλεκόμενων-μεγαλοεργολάβων έκανε ό,τι μπορούσε για να απορροφηθεί από το ΠΑΣΟΚ. Άλλη μια ψήφος λοιπόν χωρίς ελπίδα, από τις πολλές που έχω ρίξει.

Όταν διασπάστηκε ο ενιαίος Συνασπισμός, ψήφισα το κομμάτι που σήμερα αποτελεί τον κύριο κορμό του ΣΥΡΙΖΑ. Ξέρεις ποιον είχε πρόεδρο τότε; Τη Δαμανάκη (:sick::mpliaks:). Ξέρεις πού βρίσκεται σήμερα η βασίλισσα του οπορτουνισμού; Πόσοι άλλοι από τον τότε ΣΥΝ έχουν προσχωρήσει στο ΠΑΣΟΚ; Ποιο ήταν το αντίκρυσμα της ψήφου μου, να πάρει προαγωγή η Δαμανάκη (:sick::mpliaks:);

Έχω ψηφίσει επίσης, σε φάση αγανάκτησης, τον Λεβέντη, ο οποίος μου φάνηκε ότι παρά την τρέλα του έλεγε πολλές αλήθειες και τιμώντας τον για τον επίμονο και άοκνο αγώνα που κάνει για την διάδοση των ιδεών του. Πήρε 0.5%. Έφτασα, τόσο στην περίπτωση του Χαραλαμπίδη, όσο και σε αυτήν του Λεβέντη, να νιώσω τόσο άσχημα ως ελιτιστής, που είπα στον εαυτό μου "Τι κάνεις εκεί ρε μαλάκα;" (ναι το ξέρω κι εγώ, δεν είστε μόνο εσείς που το πιστεύετε:clapup:).

Νομίζω πως κανείς απ' όσους μας κατηγορούν μέσα εδώ για μη ψήφο σε μικρά κόμματα, δεν το έχει ψάξει το πράγμα όσο το έχω ψάξει εγώ, ούτε κι έκανε τον κόπο να ψηφίσει τόσο μικρά κόμματα. Εάν κάποιος έχει να μου πει ότι θα έπρεπε να συνεχίσω να κάνω το ίδιο λάθος για πάντα στη ζωή μου, περιμένω τα επιχειρήματά του για να το συζητήσουμε. Αλλιώς μην κρίνετε, ίνα μην κριθείτε...

Kι όμως alter ego μου, έχω ακολουθήσει περίπου την ίδια πορεία με σένα στην κάλπη με τα μικρά κόμματα, αυτή που περιέγραψες, πάνω κάτω με τα ίδια συναισθήματα διαμαρτυρίας, απογοήτευσης ή ακόμα και οργής. Το έχουν ψάξει και άλλοι, αλλά επιμένω να ψηφίζω "κάτι" ανάλογα με τις περιστάσεις ακόμα και σήμερα από το να απέχω τελείως. Πολλές φορές (ειδικά τα τελευταία χρόνια) οργίστηκα σε τέτοιο βαθμό που ήμουν έτοιμος να μην πάω κάν στην κάλπη γιατί γνωρίζω ότι το εκλογικό σύστημα έχει φοβερά κενά και είναι άδικο, αλλά προτίμησα την τελευταία στιγμή μια συμμετοχή με το σκεπτικό "ποτέ δεν ξέρεις", ακόμα και αν η πικρή αλήθεια είναι ότι πάντα ξέρεις ότι οι μειοψηφίες είτε δεν έχουν δύναμη, είτε σε πολλές περιπτώσεις τους φορείς τους χαρακτηρίζει ο ίδιος βαθμός φασισμού ή καιροσκοπισμού με τις πλειοψηφίες. Προσπάθησα ακόμα ειλικρινά τα τελευταία χρόνια να μεταπείσω όλους τους συγγενείς και τους φίλους να μην ψηφίσουν αυτό που συνήθιζαν από χρόνια, αλλά να διαμαρτυρηθούν και να τιμωρήσουν στην κάλπη με όποιο τρόπο μπορούν την αλαζονεία για να αλλάξουν οι συσχετισμοί έστω και λίγο. Σκέψου ότι μπορεί να θεωρείς αντίκρυσμα της ψήφου σου την προαγωγή της βασίλισσας του οπορτουνισμού (ναι αυτήν :sick: συμφωνώ) , αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Σκέψου ακόμα ότι είναι χρήσιμο να ψηφίζεις για να διατηρείς κάποια κόμματα στην αντιπολίτευση να κάνουν τη δουλειά τους εκεί, να αντιπολιτεύονται και να φρενάρουν τις εξελίξεις, ακόμα και αν κατά βάθος είσαι σίγουρος ότι εάν βρίσκονταν στην κυβέρνηση θα ασκούσαν ακόμα πιο αλαζονικά την εξουσία. Αν η βουλή γίνει Γιάννης κερνά - Γιάννης πίνει, τότε καήκαμε. Επίσης δεν ξέρω αν έχει τεθεί το θέμα, αλλά θα ήθελα να δούμε ότι η συμμετοχή μας δεν περιορίζεται μόνο στις βουλευτικές εκλογές, αλλά και στις δημοτικές και στις ευρωεκλογες. Προσωπικά με ενδιαφέρει εξίσου ποιός εκπροσωπεί τη χώρα μου στην Ευρωβουλή, αλλά και ποιός διοικεί το δήμο μου. Ουσιαστικές παρεμβάσεις και προτάσεις μπορεί να κάνουν - ακόμα και για τα μάτια του κόσμου - πολιτικές δυνάμεις που αυτή τη στιγμή δεν έχουν καμμία ουσιαστική δύναμη, προτάσεις που δεν θα τις έκαναν ποτέ κόμματα εξουσίας. Είναι καλό ο κόσμος να δίνει βήμα και σε αυτούς για να ακούγονται οι εναλλακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σκεπτόμενη κοινωνία που βγάζει ξανά Παπανδρέου ή Καραμανλή ύστερα από μισό αιώνα κοροιδία;....
Ανανέωση. Εξω οι ψεύτες.........ωστε τα κενά έδρανα στη βουλή να υπογραμμίζουν διαρκώς αυτό που το 32% είπε: Δεν σας πιστεύουμε, είστε ένα κάρο ψεύτες.

Πάμε για 80% τώρα; Αντε όλοι μαζί μια φορά !

Για δείτε λοιπόν που ήρθαμε και σ'αυτό. Ενα χρόνο μετα, καιαφου αρκετοί (μετά το Μνημόνιο και όσα ακολούθησαν την εκλογική νίκη του ΠΑΣΟΚ-της ελλάδας το σοκ- περισυ τον Οκτώβριο) παραδέχτηκαν ότι είχα δίκιο, ερχόμαστε στο ίδιο σημείο.

ΛΑΜ (η ψήφος των προβάτων) Λευκό ! Αποχή! Μαύρο!

Αυτή τη φορά τι θα κάνετε; Μάλιστα τώρα το μύνημα μπορεί να πάει ακόμη πιο ανώδυνα, δεδομένου ότι πρόκειται για Δημοτικές εκλογές και χεστήκαμε πραγματικά όποιος και άμα βγεί, κανα τοπικό λαμόγιο θα είναι. Θα το δείξουμε ή θα αρχίσουμε πάλι την υψηλη φιλοσοφία (ή σνομπαρία) αντίστοιχα;

Για να μην λέμε συνέχεια ότι την μοίρα μας την ελέγχουν άλλοι. Για να αφήσουμε πιά την γκρίνια. Γιατί οι πράξεις τελικά μετράνε και γι'αυτούς και για μας. Προφανώς όσο πιστεύουμε ότι έχουμε δημοκρατία, και γι'αυτό πάμε και ψηφίζουμε, θα μας δουλεύουνε. Ομως αν είχαμε δημοκρατία ΘΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΝΑ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ. ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Γι'αυτό άλλωστε πέραν του πολ για το ΛΑΜ, στο μπλογκ μου θα βάλω τώρα και πολλ αν θα έπρεπε ή όχι να οδηγούνται στην δικαιοσύνη αυτόματα πολιτικοί που αθετούσαν προεκλογικές υποσχέσεις τους χωρίς επαρκή τεκμηρίωση γιατί το έκανν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μάλιστα τώρα το μύνημα μπορεί να πάει ακόμη πιο ανώδυνα, δεδομένου ότι πρόκειται για Δημοτικές εκλογές και χεστήκαμε πραγματικά όποιος και άμα βγεί, κανα τοπικό λαμόγιο θα είναι. Θα το δείξουμε ή θα αρχίσουμε πάλι την υψηλη φιλοσοφία (ή σνομπαρία) αντίστοιχα;
Με εκνευρίζει η υποτίμηση των δημοτικών εκλογών. Αν θέλουμε πραγματικά να παίρνουμε μέρος στις αποφάσεις, και όχι μόνο να γκρινιάζουμε, θα έπρεπε να τις παίρνουμε πολύ πιο σοβαρά.
Επίσης μπορείς να ρωτήσεις την "Ανω Κωλοπετινίτσα" - που μπορεί να μην έχει νερό ή δρόμο ή εξυπηρέτηση στον δήμο της- αν έχει σημασία ποιός θα βγει. Γιατί για την ποιότητα ζωής στην περιοχή σου μπορεί να έχει τεράστια σημασία ποιός θα βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... Γιατί για την ποιότητα ζωής στην περιοχή σου μπορεί να έχει τεράστια σημασία ποιός θα βγει.

Φίλε μου για την ποιότητα ζωής σε κάθε περιοχή έχει τεράστια σημασία ποιός θα βγεί. Όχι μόνο στη δική σου ή του φίλου σου. Οταν όμως είναι αποδεκτό στην προεκλογική αναμέτρηση να βγαίνει ο κάθε ένας να λέει ότι ψέμα θέλει, να υπόσχεται τα πάντα, και έτσι να βγαίνει, τότε, όπως καταλαβαίνεις θα βγούνε οι πιο επιδέξιοι ψεύτες. Οπότε τί νόημα έχει να ψηφίσεις;

Κι αυτή η κουλτούρα, επικρατεί χρόνια τώρα στο τόπο μας. Οχι μόνο επιτρέπεται η προεκλογική εξαπάτηση, έχει φτάσει να θεωρείται συνώνυμο και της πολιτικής τέχνης ! Ομως δεν εξαφανίστηκε η πολιτική τέχνη επειδή στην Ελλάδα την ασκούν έτσι. Πολιτική είναι η τέχνη του να καταφέρνεις έναν λαό να ευημερεί. Το ότι κάποιοι στην εξουσία, μπορούν να κατακλέψουν όλο το κόσμο, αυτό δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη τέχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ναι μόνο που όσο μικρότερη είναι μια περιοχή τόσο καλύτερα μπορείς να γνωρίζεις τι κάνεις και να μην χρειαστεί να ψηφίσεις κόμματα αλλά ανθρώπους και να έχεις ελπίδες ότι θα είναι εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
τα παλαιότερα μηνύματα δεν τα διάβασα αλλά από τα σημερινά που είδα πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το όφελος σου ακόμα και αν διαφωνείς με την αποχή από τις εκλογές...

στοιχειωδώς αν ξέρεις τον εκλογικό νόμο είναι σαν υποστηρίζεις αυτούς που κράζεις προτρέποντας όλους όσους διαφωνούν από το να τους ψηφίσουν.

με αυτόν τον τρόπο μην σου πω ότι θα τους βολέψει κιόλας ως ποσοστό.

θεωρώ ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος στον τομέα αυτό το να μην κατέβει στις εκλογές να στηρίξει κάποιον ή μέσω του φακελακίου του(!!!) να αποδοκιμάσει κάποιον.

ειδικά στην τοπική αυτοδιοίκηση είναι πολύ πιο εύκολο και αποτελεσματικό το να διαλέξεις τον πραγματικά ικανότερο αν το θες,και όσο πιο μικρός ο δήμος τόσο πιο πολύ.

ας μην κανιβαλίζουμε τα πάντα στον βωμό της δήθεν αντίδρασης-επανάστασης με το να κάτσεις στον καναπέ σου το μόνο που κερδίζεις είναι κιλά-ζάχαρο-χοληστερίνη και πλαδαρά οπίσθια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όλοι όσοι δε θέλουν να ψηφίσουνε, ξεχνούνε δύο σημαντικά πράγματα. Πρώτον, ότι για να έχουν αυτοί το δικαίωμα να ψηφίζουν, κάποιοι πρόγονοί τους έχουν δώσει κάποιους αγώνες. Με το να αρνούνται την ψήφο, ουσιαστικά αρνούνται και τους αγώνες των προγόνων τους. Φυσικά, αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι οι πρόγονοι αυτοί έκαναν σωστά αλλά όταν έχεις κάποια πρόσωπα περί πολλού όπως π.χ. ο Χαρίλαος Τρικούπης, είναι παράλογο να αναιρείς τις προσπάθειές τους. Ακόμα, ξεχνούν ότι με την απαξίωση των εκλογών και του σημερινού υπάρχοντος πολιτικού συστήματος, η λογική συνέπεια είναι η εγκαθίδρυση ενός ολοκληρωτικού καθεστώτος με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Αλήθεια, όλοι αυτοί στην πραγματικότητα επιθυμούν κάτι τέτοιο; Έχουν σκεφτεί σοβαρά ποιά μπορεί να είναι μακροπρόθεσμα η κατάληξη αυτής την κατάστασης;

Ώρες-ώρες φοβάμαι ότι η στάση του περισσότερου κόσμου απέναντι στην πολιτική προέρχεται από την συνεχή προπαγάνδα των μέσων μαζικής ενημέρωσης. Αυτή η μοιρολατρία, η μεμψιμοιρία και ο αρνητισμός απέναντι σε οτιδήποτε είναι σαφέστατα προϊόν της «τηλεοπτικής δημοκρατίας» που έχουμε. Η αίσθηση ότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τίποτα δραστηριοποιούμενοι ενεργά αλλά μόνο με την αποχή μας, εξυπηρετεί αυτούς ουσιαστικά οι οποίοι στηρίζουν το κατεστημένο. Ένας κόσμος ο οποίος αφήνει σε άλλους να αποφασίζουν για αυτόν. Δεν έχει ελπίδα για τίποτα και το μόνο που κάνει είναι να κλαίει τη μοίρα του. Κι όμως υπάρχουν παραδείγματα: Η Χαρά Νικοπούλου, η ηρωϊκή δασκάλα, η οποία τα έβαλε με το κατεστημένο του τουρκικού προξενείου. Και έκανε πολλά παιδιά μουσουλμάνων αλλά και μεγαλύτερους να αγαπήσουν την Ελλάδα. Δεν αντιμετώπισε την κατάσταση με μοιρολατρία ούτε έριξε σε άλλους τις ευθύνες. Έκανε τον αγώνα μόνη της και θα κατάφερνε ακόμα περισσότερα αν δεν ήταν το σύστημα της Διαμαντοπούλου και της Δραγώνα που την έδιωξε ουσιαστικά από τον Έβρο.

Με όλα αυτά, θέλω να πω ότι όποιος προσπαθεί, μπορεί μέσα από τη θέση του όσο μικρή ή μεγάλη κι αν είναι αυτή, να κάνει έστω και λίγο καλύτερη την κοινωνία. Για να γίνει αυτό όμως, χρειάζεται να έχει αυτό που λέμε «καθαρό μέτωπο», να είναι δηλαδή αδιάβλητος, να έχει θάρρος και να μην ακούει τις σειρήνες της καταστροφολογίας. Θα κυνηγηθεί. Μπορεί και να παροπλιστεί ακόμα. Αλλά το έργο του θα λάμψει και κάποια στιγμή ο κόσμος θα αναγνωρίσει την αξία του. Δεν μπορούμε να περιμένουμε παθητικά να αλλάξουν τα πράγματα ούτε να στηριζόμαστε στην ψήφο ή στην αποχή. Οι πολιτικοί δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα καλό αν ο λαός δεν το απαιτήσει πραγματικά και δεν αγωνιστεί γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... στοιχειωδώς αν ξέρεις τον εκλογικό νόμο είναι σαν υποστηρίζεις αυτούς που κράζεις προτρέποντας όλους όσους διαφωνούν από το να τους ψηφίσουν..... με αυτόν τον τρόπο μην σου πω ότι θα τους βολέψει κιόλας ως ποσοστό.

Παλιό το παραμύθι. Η ψήφος είναι κατα συνείδηση είπαμε. Αν οι βουλευτές έπαιρναν 13 μισθούς (αφού ο 14ος για τους περισσότερους είναι πλέον ανύπαρκτος) τότε να τους ψηφίζαμε. Τώρα, αφού θα μας κλέβουνε έτσι κι αλλιώς έ, καλύτερα να μας κλέβουνε γνωρίζοντας ότι η πλειοψηφία είναι εναντίον τους και τους έχει παρει χαμπάρι, παρά με τις ευλογίες και τη ψήφο μας. Είναι ντροπή πια, να σε κλέβουνε να σε εξαπατάνε κι εσύ εκεί. Αν το καταλαβαίνεις.


θεωρώ ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος στον τομέα αυτό το να μην κατέβει στις εκλογές να στηρίξει κάποιον ή μέσω του φακελακίου του(!!!) να αποδοκιμάσει κάποιον.
Και το Μαύρο μετράει σαφώς σαν ίδια κίνηση αποδοκιμασίας. Απλά κοστίζει περισσότερο σε κόπο, πρέπει να πας μέχρι το εκλογικό τμήμα και να περιμένεις, για να γράψεις μερικές βρισιές σε ένα χαρτί εκεί, που κανείς δεν θα το λαβει υπ'όψη του και δεν θα φτάσει το πιθανότερο ποτέ ούτε στ'αφτιά αυτού ή αυτής για τους οποίους τα γράφεις

ειδικά στην τοπική αυτοδιοίκηση είναι πολύ πιο εύκολο και αποτελεσματικό το να διαλέξεις τον πραγματικά ικανότερο αν το θες,και όσο πιο μικρός ο δήμος τόσο πιο πολύ.
Σε πολύ μικρούς δήμους , μα πάρα πολύ μικρούς , εκεί ναι, ίσως είναι πιθανό να βρεθεί ένας τίμιος άνθρωπος να ψηφίσεις. Γιατί όχι μόνο τους ξέρουνε τους υποψήφιους και ζουνε ανάμεσα τους, τους δέρνουνε κιόλας.

ας μην κανιβαλίζουμε τα πάντα στον βωμό της δήθεν αντίδρασης-επανάστασης με το να κάτσεις στον καναπέ σου το μόνο που κερδίζεις είναι κιλά-ζάχαρο-χοληστερίνη και πλαδαρά οπίσθια:P
Τα κιλο-ζαχαρο-χοληστερινικά μου δόξα τω θεώ είναι σε άψογη κατάσταση, και τα οπίσθια μου μάλλον σε ακόμη καλύτερη. Αν θέλω να κάνω γυμναστική πάω για μια βόλτα στη θάλασσα. Θα πρέπει να βρείς πολύ καλύτερα επιχειρήματα για να με πείσεις να πάω να ψηφίσω καναν επιτήδειο από όλους αυτούς τους απατεώνες.

Όλοι όσοι δε θέλουν να ψηφίσουνε, ξεχνούνε δύο σημαντικά πράγματα. Πρώτον, ότι για να έχουν αυτοί το δικαίωμα να ψηφίζουν, κάποιοι πρόγονοί τους έχουν δώσει κάποιους αγώνες. Με το να αρνούνται την ψήφο, ουσιαστικά αρνούνται και τους αγώνες των προγόνων τους.

Οι προγονοι έδωσαν τους αγώνες τους για την ψήφο. Εμείς έχουμε να δώσουμε τον αγώνα μας για την πολιτική. Αυτό που έχουμε δεν λέγεται πολιτική και οι εκλογές είναι μια παρωδία.

Λοιπόν να, αν με ψηφίσετε θα παγώσω τους μισθούς, θα σκίσω το Μνημόνιο και θα διώξω την τρόικα, αφού πρώτα τους ρίξω ενα γερό μπερντάκι. Με πιστεύεις; Αυτή είναι η πολιτική σήμερα. Αν ψηφίζεις, σ'αυτή τη πολιτική είναι σαν να διακυρρήσεις ότι τους πιστεύεις ότι και να σου πούνε. Εγώ ομως θέλω να διακηρύξω ακριβώς το αντίθετο, ύστερα απο τόσα χρονια ψέματα. Οτι δεν τους πιστεύω ότι και να μου πούνε. Ότι θέλω να φύγουν όλοι μαζί οι απατεώνες για να έρθουν κάποιοι κανονικοί πολιτικοί επιτέλους. Οπότε για πές μου: Με ποιό τρόπο θα το διακυρύξω καλύτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lottie

Νεοφερμένος

Η lottie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν ψηφίζεις, σ'αυτή τη πολιτική είναι σαν να διακυρρήσεις ότι τους πιστεύεις ότι και να σου πούνε. Εγώ ομως θέλω να διακηρύξω ακριβώς το αντίθετο, ύστερα απο τόσα χρονια ψέματα. Οτι δεν τους πιστεύω ότι και να μου πούνε. Ότι θέλω να φύγουν όλοι μαζί οι απατεώνες για να έρθουν κάποιοι κανονικοί πολιτικοί επιτέλους. Οπότε για πές μου: Με ποιό τρόπο θα το διακυρύξω καλύτερα;

Η δική μου γνώμη είναι ότι εάν απέχεις από την εκλογική διαδικασία το μόνο μήνυμα που δίνεις είναι το εξής: ΑΔΙΑΦΟΡΩ! Καψ'τε όλα τα δάση, πουλήστε όλες τις λίμνες, φάτε κι άλλα λεφτά, αφήστε την ανεργία να αυξάνεται και τους ανθρώπους να αργοπεθαίνουν σε νοσοκομεία με άθλιες υποδομές, εμένα δε με νοιάζει! Σε καμμία περίπτωση δεν προκαλείς την αλλαγή με την αποχή! Αντίθετα, τους δίνεις άλλοθι να επαπαναυθούν και να συνεχίσουν να φέρονται με τον ίδιο τρόπο.
Αν θέλεις να διακηρύξεις την απογοήτευσή σου από το πολιτικό σύστημα και να έχεις τουλάχιστον ελπίδα ότι κάποτε κάτι θα αλλάξει, ο μόνος τρόπος είναι η συμμετοχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Παλιό το παραμύθι. Η ψήφος είναι κατα συνείδηση είπαμε.Τώρα, αφού θα μας κλέβουνε έτσι κι αλλιώς έ, καλύτερα να μας κλέβουνε γνωρίζοντας ότι η πλειοψηφία είναι εναντίον τους και τους έχει παρει χαμπάρι, παρά με τις ευλογίες και τη ψήφο μας.

δεν πρόκειται καθόλου για παραμύθι και μάλιστα μέχρι τώρα εγώ είμαι αυτός που υποστηρίζει την συνείδηση που επικαλείσαι.
να το θέσω αλλιώς,φαντάσου μια εμπόλεμη περιοχή με συνθήκες όπου κάποιος εξολοθρεύει τον απέναντί του αυτομάτως έχουμε 3 ομάδες(ας πούμε δικομματισμός απόλυτος για πιο απλό παράδειγμα)
ο ένας έχει 30 στρατιώτες,δηλαδή όπλα.
ο άλλος έχει 50 στρατιώτες,δηλαδή όπλα.............μετά την μάχη θα επικρατήσει και θα κυριεύσει τη χώρα ο δεύτερος μιας και έχει καβάτζα 20 στρατιωτάκια.
αν τώρα υπάρχουν 150 άτομα που απλά λένε γιατί να βάλουμε μπελά στο κεφάλι μας εμείς θα τα κουμαντάρουμε καλύτερα αλλά απλά το λένε θα μείνουν 150 άτομα απέναντι σε 80 όπλα,δεν θα μείνει κολυμπιθρόξυλο.
πανικός,αν όμως οι 150 γίνουν στρατιώτες τότε δεν ανοίξει ρουθούνι............

Και το Μαύρο μετράει σαφώς σαν ίδια κίνηση αποδοκιμασίας. Απλά κοστίζει περισσότερο σε κόπο, πρέπει να πας μέχρι το εκλογικό τμήμα και να περιμένεις, για να γράψεις μερικές βρισιές σε ένα χαρτί εκεί, που κανείς δεν θα το λαβει υπ'όψη του και δεν θα φτάσει το πιθανότερο ποτέ ούτε στ'αφτιά αυτού ή αυτής για τους οποίους τα γράφεις

μα γιατί πιστεύεις ότι το να ρίξεις 5 μπινελίκια θα έχει αποτέλεσμα?
απλά θα είναι ένα δισκεδαστικό διάλειμα για τους αντιπροσώπους,φαντάσου όμως αντίθετα να έχουν μπει στη βουλή μια ντουζίνα κόμματα και να πρέπει να σχηματιστεί κυβέρνηση!
εκεί και αποδοκιμασί θα έχεις και μεγάλο νταβαντούρι και σίγουρα μια πολύ γονιμη σύγκρουση.

Τα κιλο-ζαχαρο-χοληστερινικά μου δόξα τω θεώ είναι σε άψογη κατάσταση, και τα οπίσθια μου μάλλον σε ακόμη καλύτερη. Αν θέλω να κάνω γυμναστική πάω για μια βόλτα στη θάλασσα. Θα πρέπει να βρείς πολύ καλύτερα επιχειρήματα για να με πείσεις να πάω να ψηφίσω καναν επιτήδειο από όλους αυτούς τους απατεώνες.

δεν ήταν προσωπικό το τελευταίο απλά μια γενική διατύπωση με δώση χούμορ....
απλά από όσο βλέπω τα έχεις μηδενίσει όλα,αν δεν σε καλύπτει απολύτως κανένας γιατί δεν κάνεις κάτι για αυτό?
αυτό είναι κατι το νόημα της δημοκρατίας που οφείλουμε να διατηρήσουμε,
αν όλοι οι απέχοντες ήταν συμμετέχοντες σε ένα κόμμα με πρόεδρο πχ. τον buggs και τον κάθε buggs έτοιμη η κυβέρνηση αλλά από το σύνολο αυτό οι πιο πολύ εμπίπτουν στην κατηγορία του πρώτου μου μηνύματος και είναι το λεγόμενο τσάμπα μάγκας.
αφού είναι όλοι χάλαι ας κάτσω στα αυγά μου,ε δεν πάει έτσι.

θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
... αν δεν σε καλύπτει απολύτως κανένας γιατί δεν κάνεις κάτι για αυτό?...

Εγώ κάνω. Δεν τους πιστεύω γι'αυτό δεν τους ψηφίζω. Κανέναν.

Αυτό είναι και το μόνο νόημα της αποχής. Μια συνταρακτικά μεγάλη αποχή δεν θα αλλάξει ότι κάποιος απο τους απατεώνες θα βγεί απο την εν λόγω εκλογική αναμέτρηση. Ομως θα αλλάξει δυο πράγματα

  1. Θα φοβούνται περισσότερο στην συνέχεια είτε οι απατεώνες κυβερνήτες είτε οι απατεώνες αντιπολιτευόμενοι αφού πολύς κόσμος θα εχει δείξει ότι ξέρει την απάτη τους.
  2. Θα καταλάβουν όσοι αυτή τη στιγμή ΔΕΝ χρηματοδοτούν κανένα άλλο στυλ πολιτικής, ότι "υπάρχει ψωμί" στην καλη τάξη πραγμάτων. Οτι κάποιοι "αλλιώτικοι" πολιτες αν πολιτευτούν, μπορούν όντως να εκλεγούν κυβέρνηση απο αυτό το 90%.
Το δεύτερο είναι το σημαντικότερο, αφού γενικά οι κλέφτες πριν τους πιάσουν πάντα πιστεύουν ότι θα ξεφύγουν. Ομως μια τεράστια αποχή είναι ξεκάθαρο μύνημα προς τους επενδυτές της άλλης τάξης πραγμάτων.

Υπάρχουν αρκετοί πλούσιοι άνθρωποι που δεν είναι άρρωστοι, σκάρτοι ή σάπιοι. Ομως κανείς πλούσιος και δυνατός δεν είναι ηλίθιος ή αφελής. Μόνο με κάποιες σαφείς ενδείξεις
λοιπόν πιθανής επιτυχίας θα επενδύσουν αυτοί που θέλουν να το κάνουν, τα χρήματα τους σε κάποιους διαφορετικούς πολίτες. Που σίγουρα και αυτοί υπάρχουν. Ωστε στην επόμενη αναμέτρηση, η κλίκα των απατεώνων της Βουλή ΑΕ των τελευταίων 30 χρονων, να έχει απέναντι και κάποιους πραγματικούς πολιτικούς με πραγματική πολιτική συνείδηση, με πραγματικό όραμα, και προεκλογικές δηλώσεις που πραγματικά έχουν σκοπό να προσπαθήσουν να επιτύχουν.

Οποιος πιστεύει ότι η πολιτική επιβάλλεται μόνο με τις ιδέες είναι αφελής. Ιδέες πούλησε και ο ΓΑΠ περισυ, ιδέες πουλάει και η κάθε αντιπολίτευση χρόνια τώρα. Όλοι αυτοί πήραν ψήφους και θέσεις στη Βουλή όχι φυσικά επειδή πραγματοποίησαν οπόιαδήοτε απο τις ιδέες που προεκλογικά πουλούσανε. Πήραν την ψήφο τη δική σου ή των άλλων ΜΟΝΟ γιατί είχαν ισχυρους χρηματοδότες. Ωστε να γεμίσουν τον τόπο με τα ψέματα τους με κάθε τρόπο. Με διαφημίσεις, με δηλώσεις στα ΜΜΕ με "απόψεις" "τυχαίων" στα μπλόγκς, που απο τα 100 μεγάλα τα 90 μπορεί να είναι και χρηματοδοτούμενα. Το μάρκετιγκ είναι η τέχνη του να εμφανίζεις κάτι το αμελητέο σαν το παγκόσμιο στάνταρντ.

Η πολιτική λοιπόν είναι , και πάντα ήταν, πέρα απο κυβερνητική, και μια επένδυση. Χωρίς προβολή, χωρίς χρήματα, ποιός θα βγεί ποτέ κυβέρνηση; Αν οι "οπαδοί της αλήθειας" είναι ελάχιστοι, πρός τί οποιοσδήποτε επιχειρηματίας να σπονσονάρει εναν διαφορετικό υποψήφιο; Για να χάσει τα λεφτά του;

Σ'αυτό λοιπόν έρχεται το ποσοστό της αποχής, που πολλοι θεωρούν ΜΗ-ΨΗΦΟ, να αλλάξει δραματικά το παιχνίδι μιας εκλογικής αναμέτρησης. Γιατί εδώ δεν αναμετρώνται οι δεξιοι με τους αριστερούς, αφού όλοι εχουν γίνει το ίδιο, ηθοποιοί δηλαδή που υποδύονται απλά το ρόλο τους σε μια παράσταση δημοκρατίας. Αναμετράται η αλήθεια με το ψέμα. Τι επιθυμεί πραγματικά περισσότερο ο κόσμος; Γιατί αυτοί που, ενάντια σε ότι λές εσύ και ο άλλος και όλοι οι ακούσιοι (γιατί τους εξαπάτησαν) ή εκούσιοι (γιατί τους πληρώνουν) οπαδοί της απάτης, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, αυτοι είναι οι οπαδοί της αλήθειας και κανένας άλλος. Αυτοί λοιπόν είναι το ποσοστό πολιτών που, με μεγάλη πιθανολόγηση, θα αναδείξουν και στην συνέχεια θα ψηφίσουν εναν διαφορετικό υποψήφιο όταν και άμα προκύψει.

Οπότε όσο περισσότεροι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ είναι αυτοί, τόσο πιο πιθανό είναι να βρεθούν και οι επενδυτές που θα χρηματοδοτήσουν αυτό τοο νέο ρεύμα. Και μόνο τότε κάποια στιγμή απο αυτό θα προκύψει αληθινή κυβέρνηση και αληθινές αντιπολιτεύσεις. Δηλαδη αληθινή δημοκρατία. Η αποχή λοιπόν, μπορεί να μήν είναι ψήφος, στην εκλογική αναμέτρηση που τελείται, όμως είναι μια προφανής όσο και σαφής "πρόθεση ψήφου" μιας άλλης τάξης πραγμάτων. Και οι οπαδοί της αλήθειας, σφηγμομετρούνται σε κάθε εκλογική αναμέτρηση, βουλευτική ή τοπικής αυτοδιοίκησης, με το ίδιο ενδιαφέρον για κάποιους όσο και τα ποσοστά των άλλων κομμάτων.

Το αποδεδειγμένο ποσοστό των οπαδών της αλήθειας δείχνει πόσο είναι εφικτό, να έχουμε μια διαφορετική πολιτική σκηνή. Πόσο η δημοκρατία είναι πραγματικά αγαπητή και κυρίως επιθυμητή. Αλλιώς πρός τι οι επενδύσεις κόπου χρόνου και χρήματος οποιουδήποτε; Μην ξεχνάμε ότι το νταιλίκι μαζί με τη γενικευμένη απάτη και διαπλοκή, είναι το μόνο πολιτικοκοινωνικό σύστημα που μπορεί να κάνει τον κάθε ανίκανο και άχρηστο τεμπέλη πλούσιο. Να γίνει μπράβος, ρουφιάνος, απατεώνας, βαποράκι, γλύφτης, καταδότης και τόσα άλλα λαμπρά όσο και εύκολα επαγγέλματα που ευδοκιμούν και αποδίδουν πολυ σε τέτοιες συνθήκες. Μήπως λοιπόν οι Ελληνες, στο πρόσωπο του ενός ή του άλλου απο τους υφιστάμενους, ψεύτες διαπλεκόμενους, υποψήφιους όλων των κομάτων, ψηφίζουν τελικά τα πρότυπα τους, και το ιδεώδες τους; Αυτό που θα ήθελαν και αυτοί να είναι; "Μάγκες" αυτοί και όλα τα άλλα τσιμέντο να γίνουν;

Αν οι οπαδοί της αλήθειας είναι πολύ λίγοι, οι επενδυτές δεν θα επενδύσουν και τίποτα δεν θα αλλάξει. Τα πράγματα είναι απλά. Δεν είναι σταυροφορία, είναι πολιτική. Και η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top