Γιατί κάποιος είναι άθεος;

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πολύ καλή ερώτηση..., άρχισα και αναρωτιέμαι.... :hmm:
και κατέληξα..., για να αρχίσει να τον αναζητάει, όταν νιώσει αδύναμος και κενός, όπως νιώθω εγώ τώρα, συμπτωματικά....
αλλά δεν ξέρω ποιο Θεό να επιλέξω..., δεν υπάρχει και κανένα σημάδι ρε γαμ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stamatios

Νεοφερμένος

Ο stamatios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Άθεος μπορεί να είναι κανείς για διάφορους λόγους, ένας από τους οποίους μπορεί να είναι και το ότι έτσι του αρέσει, είναι, ας πούμε, η επιλογή του. Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι ο άθεος κατά βάθος είναι δυστυχής, γιατί δεν έχει ελπίδα ούτε καν στην παρούσα ζωή, για ν' αφήσουμε στην άκρη την μετά θάνατο ζωή, στην οποία βεβαίως δεν πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί κάποιος είναι άθεος;
γιατι ο πατερας του ηταν παπάς..

το καλυτερο ειναι να γινει αθεος..
το χειροτερο τρομοκρατης...:P

παπά παιδι,,διαβόλου εγγόνι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Άθεος μπορεί να είναι κανείς για διάφορους λόγους, ένας από τους οποίους μπορεί να είναι και το ότι έτσι του αρέσει, είναι, ας πούμε, η επιλογή του. Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι ο άθεος κατά βάθος είναι δυστυχής, γιατί δεν έχει ελπίδα ούτε καν στην παρούσα ζωή, για ν' αφήσουμε στην άκρη την μετά θάνατο ζωή, στην οποία βεβαίως δεν πιστεύει.

Και γιατι παρακαλω δεν εχει ελπιδα??? Επειδη ετσι συμφερει την ενθεη κοινωνια???

Μια προσπαθεια εστω τεκμηριωσης δεν εβλαψε ποτε κανεναν...

ΥΓ. Α... Σημερα ειχα μια απιστευτη συζητηση περι Θεου... Με ατομο που αν δεν ηξερα οτι δεν ασχολειται με το ιντερνετ θα νομιζα οτι βρηκα καποιο μελος του στεκιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
...ενθεη κοινωνια???...

Την ποια??? Την ένθρησκη μάλλον θέλεις να πεις... Αν η κοινωνία μας ήτανε εν Θεώ (δηλαδή είχε μέσα της, επίκεντρο, τον Θεό) οπωσδήποτε δεν θα είχε τα χάλια που έχει σήμερα. Άλλο πράγμα η πίστη στο Θεό και άλλο πράγμα η προσήλωση στις θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Την ποια??? Την ένθρησκη μάλλον θέλεις να πεις... Αν η κοινωνία μας ήτανε εν Θεώ (δηλαδή είχε μέσα της, επίκεντρο, τον Θεό) οπωσδήποτε δεν θα είχε τα χάλια που έχει σήμερα. Άλλο πράγμα η πίστη στο Θεό και άλλο πράγμα η προσήλωση στις θρησκείες.

Οχι εννοω την κοινωνια που πιστευει σε καποιον Θεο... Οχι την κοινωνια που πιστευει σε καποια θρησκεια... Κοινως οχι μονο Χριστιανους, Μουσουλμανους, Βουδιστες, κλπ αλλα και τους υπολοιπους που δηλωνουν αθρησκοι μεν, αλλα πιστευουν σε καποιον Θεο δε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Οχι εννοω την κοινωνια που πιστευει σε καποιον Θεο...

Κατάλαβα...Λάθος νόημα έπιασα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αλλά δεν ξέρω ποιο Θεό να επιλέξω..., δεν υπάρχει και κανένα σημάδι ρε γαμ.....

Αμέτρητα σημάδια. Δεν έχεις στρέψει ποτέ το κεφάλι σου στον έναστρο ουρανό από καμμιά ταράτσα ή κανένα βουνό τη νύχτα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
...δεν υπάρχει και κανένα σημάδι ρε γαμ.....[/B]

Σημάδια...:hmm:

Ματθαίος 16:1-3
Και καθώς ήρθαν κοντά του οι Φαρισαίοι και οι Σαδδουκαίοι, πειράζοντάς τον, ζήτησαν να τους δείξει ένα σημείο από τον ουρανό.
Και εκείνος, αποκρινόμενος σ' αυτούς, είπε: Όταν γίνει βράδυ, λέτε: Καλός ο καιρός· επειδή, ο ουρανός κοκκινίζει.
Και το πρωί: Σήμερα είναι χειμώνας· επειδή, ο ουρανός κοκκινίζει σκοτεινιάζοντας. Υποκριτές, το μεν πρόσωπο του ουρανού ξέρετε να το διακρίνετε, τα σημεία των καιρών, όμως, δεν μπορείτε;


Ιωάννη 2:18-22
Αποκρίθηκαν, λοιπόν, οι Ιουδαίοι και του είπαν: Ποιο σημείο δείχνεις σε μας, επειδή κάνεις αυτά;
Αποκρίθηκε ο Ιησούς και τους είπε: Γκρεμίστε τούτο τον ναό, και σε τρεις ημέρες θα τον στήσω όρθιον.
Και οι Ιουδαίοι είπαν: Ο ναός αυτός οικοδομήθηκε σε 46 χρόνια, κι εσύ θα τον στήσεις όρθιον σε τρεις ημέρες;
Εκείνος, όμως, έλεγε για τον ναό τού σώματός του.
Όταν, λοιπόν, αναστήθηκε από τους νεκρούς, οι μαθητές του θυμήθηκαν ότι αυτό τούς το έλεγε· και πίστεψαν στη γραφή, και στον λόγο, που είχε πει ο Ιησούς.

Ιωάννη 6:30-40
Τότε, του είπαν: Ποιο σημείο, λοιπόν, κάνεις εσύ, για να δούμε και να πιστέψουμε σε σένα; Τι εργάζεσαι;
Οι πατέρες μας έφαγαν το μάννα μέσα στην έρημο, όπως είναι γραμμένο: «Άρτον από τον ουρανό έδωσε σ' αυτούς να φάνε».
Ο Ιησούς, λοιπόν, είπε προς αυτούς: Σας διαβεβαιώνω απόλυτα: Δεν σας έδωσε τον άρτο από τον ουρανό ο Μωυσής· αλλά, ο Πατέρας μου σας δίνει τον άρτο τον αληθινό από τον ουρανό.
Επειδή, ο άρτος τού Θεού είναι αυτός που κατεβαίνει από τον ουρανό, και δίνει ζωή στον κόσμο.
Του είπαν, λοιπόν: Κύριε, δώσε μας πάντοτε τούτον τον άρτο.
Και ο Ιησούς είπε σ' αυτούς: Εγώ είμαι ο άρτος τής ζωής· όποιος έρχεται σε μένα, δεν θα πεινάσει· και όποιος πιστεύει σε μένα, δεν θα διψάσει ποτέ.
Όμως, σας είπα ότι, και με είδατε και δεν πιστεύετε.
Κάθε τι που μου δίνει ο Πατέρας, θάρθει σε μένα· και εκείνον που έρχεται σε μένα, δεν θα τον βγάλω έξω·
επειδή, κατέβηκα από τον ουρανό, όχι για να κάνω το δικό μου θέλημα, αλλά το θέλημα εκείνου που με απέστειλε.
Και το θέλημα του Πατέρα, που με απέστειλε, είναι τούτο: Κάθε τι που μου έδωσε, να μη απολέσω τίποτε απ' αυτό, αλλά να το αναστήσω κατά την έσχατη ημέρα.
Και το θέλημα εκείνου που με απέστειλε είναι τούτο: Καθένας που βλέπει τον Υιό και πιστεύει σ' αυτόν, να έχει αιώνια ζωή, και εγώ θα τον αναστήσω κατά την έσχατη ημέρα.

Α Κορινθίους 1:22-23
επειδή, και οι Ιουδαίοι σημείο ζητούν, και οι Έλληνες σοφία ζητούν·
εμείς, όμως, κηρύττουμε Χριστόν σταυρωμένον, για μεν τους Ιουδαίους σκάνδαλο, για δε τους Έλληνες μωρία·
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stamatios

Νεοφερμένος

Ο stamatios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και γιατι παρακαλω δεν εχει ελπιδα??? Επειδη ετσι συμφερει την ενθεη κοινωνια???

Μια προσπαθεια εστω τεκμηριωσης δεν εβλαψε ποτε κανεναν...

ΥΓ. Α... Σημερα ειχα μια απιστευτη συζητηση περι Θεου... Με ατομο που αν δεν ηξερα οτι δεν ασχολειται με το ιντερνετ θα νομιζα οτι βρηκα καποιο μελος του στεκιου...

Απαντώ: όταν δεν έχεις πού να προσεύχεσαι, δεν έχεις ελπίδα βοηθείας. Η προσευχή που είναι αποτέλεσμα πίστεως είναι μεγάλη παρηγοριά. Αυτό που λέω είναι αντικειμενικό, δεν χρειάζεται να είναι κανείς "πιστός" για να το καταλάβει. Είναι προφανές ότι αν όντως πιστεύεις, δεν απελπίζεσαι. Αυτό ακριβώς σημαίνει πίστη, σημαίνει κυρίως εμπιστοσύνη, όπως ακριβώς χρησιμοποιούμε την λέξη, όταν λέμε "τραπεζική πίστη". Έχω πίστη σημαίνει ότι έχω καποιον τον οποίο εμπιστεύομαι και στον οποίο εμπιστεύομαι την ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Αμέτρητα σημάδια. Δεν έχεις στρέψει ποτέ το κεφάλι σου στον έναστρο ουρανό από καμμιά ταράτσα ή κανένα βουνό τη νύχτα ;

για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου....
μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο...;
με όλο το σεβασμό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου....
μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο...;
με όλο το σεβασμό....

'Οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Απαντώ: όταν δεν έχεις πού να προσεύχεσαι, δεν έχεις ελπίδα βοηθείας. Η προσευχή που είναι αποτέλεσμα πίστεως είναι μεγάλη παρηγοριά. Αυτό που λέω είναι αντικειμενικό, δεν χρειάζεται να είναι κανείς "πιστός" για να το καταλάβει. Είναι προφανές ότι αν όντως πιστεύεις, δεν απελπίζεσαι. Αυτό ακριβώς σημαίνει πίστη, σημαίνει κυρίως εμπιστοσύνη, όπως ακριβώς χρησιμοποιούμε την λέξη, όταν λέμε "τραπεζική πίστη". Έχω πίστη σημαίνει ότι έχω καποιον τον οποίο εμπιστεύομαι και στον οποίο εμπιστεύομαι την ζωή μου.

Αν πραγματικά πίστευες στον εαυτό σου, δεν νομίζω να είχες ανάγκη την ελπίδα βοηθείας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αν πραγματικά πίστευες στον εαυτό σου, δεν νομίζω να είχες ανάγκη την ελπίδα βοηθείας!!

Αυτό το τελευταίο, πώς το εννοείς? Με ενδιαφέρει για να καταλάβω τον τρόπο που σκέφτεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς σημαίνει πίστη, σημαίνει κυρίως εμπιστοσύνη, όπως ακριβώς χρησιμοποιούμε την λέξη, όταν λέμε "τραπεζική πίστη". Έχω πίστη σημαίνει ότι έχω καποιον τον οποίο εμπιστεύομαι και στον οποίο εμπιστεύομαι την ζωή μου.

Το παράδειγμα με τις τράπεζες καταλήγει σε άτοπο, αφού είδαμε πού μας οδήγησε η τυφλή πίστη προς κάτι εμφανώς υλικό και υπαρκτό, πόσο μάλλον μια τυφλή πίστη προς κάτι το άπιαστο...

Αν πραγματικά πίστευες στον εαυτό σου, δεν νομίζω να είχες ανάγκη την ελπίδα βοηθείας!!

Υπάρχει άραγε ο εαυτός σου, δίχως σημείο αναφοράς; Είναι αυθύπαρκτος;

Δυστυχώς, αυτό που αποκαλούμε εαυτό, είναι τόσο πολύ προϊόν αβάσιμων παραδοχών και εξωγενών επιδράσεων, μαζικής κουλτούρας και υπόγειας προπαγάνδας, κοινωνικών επιβολών και ζωικών ενστίκτων, που η πίστη σε αυτόν είναι πολύ πιο φρούδα από την πίστη σ' έναν Θεό, ακόμη και σ' έναν υποθετικό ή ψεύτικο Θεό.

@Τσαρατσάφ: Το να δηλώνει κάποιος ένθεος, όμως όχι ένθρησκος, αν μη τι άλλο δείχνει ότι η θέση του αποτελεί προϊόν αναζήτησης. Αυτός που αναζητά, δεν έχει ποτέ την τάση να τραβήξει τον άλλον απ' τη μύτη σε όσα πιστεύει ο ίδιος, επειδή γνωρίζει καλά ότι ο Δρόμος της αναζήτησης είναι μοναχικός και μοναδικός για τον καθένα, συνεπώς μην μας συναγελάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, κανείς από εμάς δεν σ' έχει καταπιέσει ιδεολογικά, ή με κάποιου άλλου είδους επιβολή. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ή τα σύκα σύκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Απαντώ: όταν δεν έχεις πού να προσεύχεσαι, δεν έχεις ελπίδα βοηθείας. Η προσευχή που είναι αποτέλεσμα πίστεως είναι μεγάλη παρηγοριά. Αυτό που λέω είναι αντικειμενικό, δεν χρειάζεται να είναι κανείς "πιστός" για να το καταλάβει. Είναι προφανές ότι αν όντως πιστεύεις, δεν απελπίζεσαι. Αυτό ακριβώς σημαίνει πίστη, σημαίνει κυρίως εμπιστοσύνη, όπως ακριβώς χρησιμοποιούμε την λέξη, όταν λέμε "τραπεζική πίστη". Έχω πίστη σημαίνει ότι έχω καποιον τον οποίο εμπιστεύομαι και στον οποίο εμπιστεύομαι την ζωή μου.

Οσο ζω ελπιζω, λεει ενα ρητο...
Δεν θυμαμαι να μιλαει για Θεο...

Στο παραδειγμα των τραπεζων, με καλυψε ο Χαος...

Κατα τ' αλλα... Δεν ειναι μονο ο Θεος ελπιδα βοηθειας... Εσυ τι πιστευεις?? Οτι η αθεοι ζουμε μια απελπισμενη ζωη??? Καθε αλλο... Συνηθως ο ανθρωπος στρεφεται στον Θεο οταν η ελπιδα που αντλει απο την ζωη του, στερευει...

Οπως και να χει, ευχαριστω για την τεκμηριωση της θεσης σου...

Αν πραγματικά πίστευες στον εαυτό σου, δεν νομίζω να είχες ανάγκη την ελπίδα βοηθείας!!

Ομως ακομη κι οταν πιστευεις στον εαυτο σου, δεν ελπιζεις στην βοηθεια του πνευματος σου?? Ελπιδα υπαρχει παντου...

@Τσαρατσάφ: Το να δηλώνει κάποιος ένθεος, όμως όχι ένθρησκος, αν μη τι άλλο δείχνει ότι η θέση του αποτελεί προϊόν αναζήτησης. Αυτός που αναζητά, δεν έχει ποτέ την τάση να τραβήξει τον άλλον απ' τη μύτη σε όσα πιστεύει ο ίδιος, επειδή γνωρίζει καλά ότι ο Δρόμος της αναζήτησης είναι μοναχικός και μοναδικός για τον καθένα, συνεπώς μην μας συναγελάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, κανείς από εμάς δεν σ' έχει καταπιέσει ιδεολογικά, ή με κάποιου άλλου είδους επιβολή. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ή τα σύκα σύκα...

Εδω εχεις απολυτο δικιο... Κι οφειλω να ζητησω συγνωμη για το τραγικο μου λαθος...

Παρασυρθηκα... Και πλανευτηκα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilis

Νεοφερμένος

Η Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να τεκμηριώνεται ο κάθε φθόγγος που γράφεται! Εδώ καταθέτονται οι προσωπικές θέσεις και απόψεις για το συγκεκριμένο ζήτημα, δεν γίνεται προπαγάνδα προσηλυτισμού!
Είναι καλό, και οι μεν που πιστεύουν και οι δε που έχουν διαφορετική θέση, να μιλούν για αυτό που πρεσβεύουν για "ανοίγονται" τα μυαλά, να αποδεχόμαστε την πληροφορία και μια διαφορετική προσέγγιση από την δική μας. Ούτε ειρωνίες, ούτε κόντρες.
Κάποιοι γνώρισαν τον Θέο , κάποιοι απογοητεύτηκαν. Κάποια στιγμή όμως στην ζωή μας, όλοι τον επικαλούμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι ο άθεος κατά βάθος είναι δυστυχής, ...

Έχω υπόψη μου αρκετές εκατοντάδες εκατομμυρίων "ένθεων" ή "θρησκευόμενων"( ειδικά με τις τρεις γνωστές οργανωμένες θρησκείες της Δύσης) που πλέουν σε πελάγη μόνιμης δυστυχίας:redface:! Άραγε, επειδή ελπίζουν σε κάτι, για μετά τον θάνατό τους;

...Άλλο πράγμα η πίστη στο Θεό και άλλο πράγμα η προσήλωση στις θρησκείες...

Αλλά τούτο, φυσικά, προϋποθέτει δύο βασικά πράγματα: αφενός την ικανότητα διάκρισης μεταξύ αλήθειας και ψεύδους κι αφετέρου, τη γνώση να μπορεί κανείς να διακρίνει μεταξύ τους τα διάφορα πνεύματα. Όλοι οι νομιζόμενοι (ή θεωρούμενοι; ) θεοί, δεν μπορεί να είναι αληθινοί, νομίζω:redface:...

Οχι εννοω την κοινωνια που πιστευει σε καποιον Θεο... Οχι την κοινωνια που πιστευει σε καποια θρησκεια... Κοινως οχι μονο Χριστιανους, Μουσουλμανους, Βουδιστες, κλπ αλλα και τους υπολοιπους που δηλωνουν αθρησκοι μεν, αλλα πιστευουν σε καποιον Θεο δε...

Πολλοί που ιστορικά δήλωναν και δηλώνουν "άθεοι", είχαν την ατυχία να γνωρίσουν τους θεούς που αρνιόντουσαν, από τους εκάστοτε δεδηλωμένους πιστούς τους, νομίζω:redface:!

..... Συνηθως ο ανθρωπος στρεφεται στον Θεο οταν η ελπιδα που αντλει απο την ζωη του, στερευει...
Παρασυρθηκα... Και πλανευτηκα...:/:

Συνήθως, θα έλεγα με τη σειρά μου, τότε ακριβώς παρασύρεται και πλανεύεται κανείς, με διάφορους νομιζόμενους θεούς, καθότι η ελπίδα, ως ιδιοτελής συνήθως, είναι εξαιρετικά ευάλωτη στους πειρασμούς, σε αντίθεση με την ανιδιοτελή αγάπη:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top