Γιατί χάθηκαν ορισμένα μηνύματα/θέματα;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λόγω ανθρώπινου λάθους ενός τεχνικού της εταιρείας που μας φιλοξενεί*, χάθηκαν τα δεδομένα (νέοι χρήστες, μηνύματα, θέματα κτλ) της 20ης Φεβρουαρίου, μεταξύ των ωρών 05:30 και 23:59 και της 21ης Φεβρουαρίου μεταξύ των ωρών 00:00 και 03:30.

Ζητάμε μια μεγάλη συγγνώμη για ο,τι χάθηκε και ελπίζουμε στην κατανόηση σας. :(

*για όσους θέλουν τις juicy τεχνικές λεπτομέρειες: Ένας τεχνικός της εταιρείας που μας φιλοξενεί κατά λάθος αντικατέστησε τη βάση δεδομένων μας με αυτή ενός backup, όταν ζητήσαμε να επαναφερθεί το backup σε διαφορετική βάση δεδομένων, και το τελευταίο διαθέσιμο backup ήταν αυτό της 20ης Φεβρουαρίου στις 05:30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν. :( Νομίζω ότι η απώλεια είναι μεγαλύτερη πάντως, εκτός κι αν επιστρέψουν αυτά της 20ής Φεβρουαρίου. Ό,τι έγραψα σήμερα έχει πάει περίπατο.

Διόρθωση.. Με το σήμερα εννοώ χθες. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πίστεψε με MissKit, εμας μας στεναχώρησε πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε μέλος η όλη ιστορία :(
Ειδικά δεδομένου ότι δεν ήταν καν δικό μας λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
yet sh*t happens...
Μη σταυρώνετε τον dba!!! :P
(though it is kind of a major error για κάποιον που κάνει αυτή τη δουλεια--rule number one: πριν ρίξουμε την "παραγωγή" το ελεγχουμε από 800 μεριές :P)

* Eυχαριστούμε για την ενημέρωση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
yet sh*t happens...
Μη σταυρώνετε τον dba!!! :P
(though it is kind of a major error για κάποιον που κάνει αυτή τη δουλεια--rule number one: πριν ρίξουμε την "παραγωγή" το ελεγχουμε από 800 μεριές :P)

* Eυχαριστούμε για την ενημέρωση :)

Το τσέκαρε, και η εντολή που έτρεξε φαινόταν σωστή (την είδα κι εγώ). Απλά έπρεπε να είχε χρησιμοποιήσει ένα flag κατά το dump (ή κατά το import, δε θυμάμαι) όταν επρόκειτο να κάνει import σε διαφορετική βάση, το οποίο δε γνώριζε (απ'ότι έψαξα ήταν σχετικά νέος εκεί). Και δεν ήταν DBA, ήταν Linux administrator.
Το περίεργο είναι ότι εγώ όταν κάνω restore dump file ποτέ δεν χρησιμοποιώ κατά το export/import κάποιο -use flag και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Και μόλις θα έστελνα σε κάποιον συντονιστή να ρωτήσω τι απέγιναν κάποια τελευταία μου μηνύματα!

okz, δεν πειράζει. :)
Ευτυχώς δεν έχασα κάποια σημαντικό πρόσφατο ΠΜ!


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ωραία, επειδή ό,τι έγινε έγινε και η σταύρωση είναι ντεμοντέ, επί του πρακτέου τί γίνεται, αν γίνεται...

Εγώ π.χ. ξέρω για ένα νέο θέμα που άνοιξε μια κοπέλα, είχε και 3 απαντήσεις, του έκανα μια αλλαγή, έκανα και μια αναφορά στους Editors, τώρα χάθηκαν όλα έτσι?

Θεωρούμε ότι τα μέλη έχουν ειδοποιηθεί από την ανακοίνωση και όποιος θέλει ξαναμπαίνει και αναρτά ξανά το μήνυμα του?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ π.χ. ξέρω για ένα νέο θέμα που άνοιξε μια κοπέλα, είχε και 3 απαντήσεις, του έκανα μια αλλαγή, έκανα και μια αναφορά στους Editors, τώρα χάθηκαν όλα έτσι?
Ναι, ο,τι έγινε μεταξύ αυτών των ωρών χάθηκε.
Θεωρούμε ότι τα μέλη έχουν ειδοποιηθεί από την ανακοίνωση και όποιος θέλει ξαναμπαίνει και αναρτά ξανά το μήνυμα του?
Ναι. Εκτός αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
yet sh*t happens...
Μη σταυρώνετε τον dba!!! :P
Δεν τους σταυρώνουν, μη ξεχνάς ότι είναι hosted στη rackspace. :P

Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες παιδιά αυτά, δεν είναι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γκαντέμη, τυχερέ moderator 2011, μας κατέστρεψες! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το μόνο που μας μένει είναι να δούμε ξανά πρωθυπουργό τον Μητσοτάκη, ή ακόμη χειρότερα, την κοράκλα του...:cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τώρα το είδα!
Συγγνώμη και έστειλα μόλις μία αναφορά!

Δε πειράζει! Εμείς να είμαστε καλά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ π.χ. ξέρω για ένα νέο θέμα που άνοιξε μια κοπέλα, είχε και 3 απαντήσεις, του έκανα μια αλλαγή, έκανα και μια αναφορά στους Editors, τώρα χάθηκαν όλα έτσι?
Ναι, και όχι μόνο τα θέματα, αλλά οτιδήποτε άλλο άλλαξε από τότε. Θεώρησε πρακτικά ότι έγινε ένα time shift, δηλαδή γυρίσαμε πίσω στον χρόνο. :P

Κοινώς ξεκινάμε πάλι από την Κυριακή το πρωί (05:30). Το αναφέρω για να έχετε υπόψιν ότι οτιδήποτε αλλαγές έγιναν από εκείνη την ώρα -- μηνύματα επισκεπτών, avatars, υπογραφές, ψήφοι -- και μετά είναι σαν να μην έγιναν, οπότε μην παραξενευτείτε αν ξαφνικά δείτε τον λογαριασμό σας με άλλο avatar, αν αλλάξατε χθες Κυριακή (όπως εγώ).

Υγεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Κοινώς ξεκινάμε πάλι από την Κυριακή το πρωί (05:30).

Πάω να κοιμηθώ τότε! Τι κάθομαι και δουλεύω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΑΑΑααα μωρέ σιγά. Δεν πειράζει, λέω και εγώ τι έγινε και κάνουν όλοι έτσι.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Θεώρησε πρακτικά ότι έγινε ένα time shift, δηλαδή γυρίσαμε πίσω στον χρόνο. :P:)

Α!!! Μ'αρέσει αυτό! Πάντα ήθελα να ζήσω για λίγο όπως ο Doctor Who:clapup::clapup:
επίσης , λόγω ηλικίας, θα μπορούσατε να γυρίσετε εμένα ειδικά καμμιά 20ρα χρόνια πίσω:D, πολύ θα σας αγαπούσα γι αυτό:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή αν δεν κρατούσαν τόσο συχνά back up υπήρχε πιθανότητα το steki να ήταν κάπως έτσι

:eek:
https://replay.waybackmachine.org/20060611182957/https://www.e-steki.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
επίσης , λόγω ηλικίας, θα μπορούσατε να γυρίσετε εμένα ειδικά καμμιά 20ρα χρόνια πίσω:D, πολύ θα σας αγαπούσα γι αυτό:redface:
Μπορούμε, απλώς υπάρχει ένα τεχνικό θέμα...

... το e-steki τοτε ήταν -14 χρονών. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή αν δεν κρατούσαν τόσο συχνά back up υπήρχε πιθανότητα το steki να ήταν κάπως έτσι

:eek:
https://replay.waybackmachine.org/20060611182957/https://www.e-steki.gr/
Χαχα, όχι γιατί δεν υπήρχε λόγος να ζητήσουμε να γίνει restore ένα τόσο παλιό backup (δεν κρατιούνται καν τόσο παλιά backups) ώστε να συμβεί το λάθος με τόσο παλιό backup.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη γιατί προφανώς θα φταίει η γκαντεμιά μου.. :worry:
Είμαι κανα 2 χρόνια (?) γενικά στο forum αλλά στο e-steki πόσταρα πρώτη φορά χθές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top