Πώς βγαίνει ο λεκές από ... ;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κάλυψε την τσάντα με κονκάδες και τα υφασμάτικα σχεδιάκια που κυκλοφορούν. :P


Ακόμα να αρχίσεις διάβασμα (θα σε κυνηγώ μεχρι να αρχίσεις :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
...σπέρμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Στεκιώτες, Στεκιώτισσες, καλημέρα!:P

Δεν είναι ακριβώς λεκές, μα θέλω να βγει. Έχω μια μπλούζα που έχει στάμπα. Δε τη θέλω τη στάμπα όμως! :(
Πώς μπορώ (μπορώ?) να τη βγάλω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πως βγαίνει ο λεκές από την φλούδα που έχει το καρύδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
δεν διάβασα για τι λεκέδες μιλάτε αλλά σχεδόν για όλους υπάρχει ο αντίστοιχος ''διαβολάκος'' στο σούπερ μάρκετ.
(έτσι λέγεται όντως)
όσα έχω δοκιμάσει καθάρισαν εντελώς.τα σπάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γεια σας!
Ερώτηση:
Σε ένα σεντόνι μου έπεσε μανό [έπεσε το μπουκαλάκι το οποίο βλακωδώς είχα αφήσει ανοιχτό πάνω στο κρεβάτι].
Μετά το πλύσιμο στο πλυντήριο η ροζ βούλα παραμένει στη θέση της.
Υπάρχει τρόπος να βγει αυτό το πράγμα ή να κάνω το σεντόνι ξεσκονόπανα?! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γιατί δεν ψάχνεις τον αντίστοιχο "διαβολάκο" στο super market? :redface:
Νομίζω έχει και για μανό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
γεια σας!
Ερώτηση:
Σε ένα σεντόνι μου έπεσε μανό [έπεσε το μπουκαλάκι το οποίο βλακωδώς είχα αφήσει ανοιχτό πάνω στο κρεβάτι].
Μετά το πλύσιμο στο πλυντήριο η ροζ βούλα παραμένει στη θέση της.
Υπάρχει τρόπος να βγει αυτό το πράγμα ή να κάνω το σεντόνι ξεσκονόπανα?! :worry:

Το ασετον δεν θα το βγαλει;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Το ασετον δεν θα το βγαλει;...

Το ασετόν μαζί με το μανό θα βγάλει και το χρώμα του σεντονιού, οπότε αποκλείεται σαν λύση!

Resident ο διαβολάκος έκανε δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
το ασετόν δεν θα τον βγάλει τον λεκέ;

μπαααα, άσε τόν...
:P



υγ.

ε λ ε ο c post of the day
ζητώ συγγνώμη από όσους το διαβάσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κόκκινο κρασί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Κόκκινο κρασί?
Στο εμποριο υπαρχει ειδικο καθαριστικο γιατην περιπτωση αυτη.Θα το βρεις στα μεγαλα Σ/Μ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Για το κόκκινο κρασί, λένε ότι φεύγει με ούζο, τσικουδιά, κρύο νερό...
Βασικά αν το τρίψεις εκείνη την ώρα που πέσει στο ρούχο με ένα μαλακό βρεγμένο πανί (καλά στυμμένο)
θα φύγει άμεσα....εγώ αυτό έχω εφαρμόσει....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Παιδιά, έχει μια σειρά εδώ και χρόνια, "ο διαβολάκος του λεκέ" λέγεται, και έχει το κατάλληλο προιόν για πάρα πολλούς λεκέδες (και για ευαίσθητα υφάσματα). Επίσης, κάτι που ισως μερικοί δεν ξέουν, είναι ότι αν σου ξεβάψει ρούχο πάνω σε άλλο, διορθώνεται! Εγώ χάλασα ένα ασπρο παντελόνι, το πήγα στα Sec5 ή οπως λέγονται, ποτέ δεν θυμάμαι, και μου λένε δεν γίνεται τίποτα! Μου είπαν να το πλύνω 10-20 φορές μπας και ασθενήσει το χρώμα αλλιώς να το φοράω μέσα στο σπίτι ή να το πετάξω! Και παω μετά σουπερ μάρκετ και βρίσκω με 3 ευρώ "ξεβαφή πλυντηρίου". Κάτασπρο έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
μήπως ξέρει κανείς πώς βγαίνει ο λεκές από αίμα? γιατί χτύπησα τις προάλλες το γόνατό μου, άνοιξε κι έκανε μια μικρή στάμπα σ' ένα γκρι παντελόνι που φορούσα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
μήπως ξέρει κανείς πώς βγαίνει ο λεκές από αίμα? γιατί χτύπησα τις προάλλες το γόνατό μου, άνοιξε κι έκανε μια μικρή στάμπα σ' ένα γκρι παντελόνι που φορούσα!:(
Με αλάτι αν δεν έχει σιδερωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexkolokas

Νεοφερμένος

Ο alexkolokas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια η μυρωδια απο πετρελαιο πως φευγει απο τα ρουχα??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
παιδια η μυρωδια απο πετρελαιο πως φευγει απο τα ρουχα??????
Δεν φεύγει..... τώρα με τα πολλά πλυσίματα και με πράσινο σαπούνι δεν θα είναι τόσο έντονη η μυρωδιά......θα" εξασθενίσει"....
Δεν ξέρω και σε τι ύφασμα έχει πέσει πάνω πετρέλαιο, αλλά η άλλη λύση είναι το ξύδι.... αλλά θέλει προσοχή...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδροκλής

Νεοφερμένος

Ο Ανδροκλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κόκκινο κρασί?

Θα ξεπλύνεις τον φρέσκο λεκέ κάτω από τρεχούμενο νερό. Στη συνέχεια πλένεις το ρούχο κανονικά στο πλυντήριο.

Οι παλιοί λεκέδες απομακρύνονται με γλυκερίνη ή υγρό πιάτων. Θα μουλιάσεις τον λεκέ σε συμπυκνωμένο υγρό πιάτων, διανέμεις το υγρό με ένα μαλακό σφουγγάρι και θα αφήσεις το ύφασμα να απορροφήσει το σαπούνι για 5-6 ώρες. Ξεπλένεις το σαπούνι σε κρύο νερό και έπειτα πλένεις το ρούχο κανονικά στο πλυντήριο. :clapup:

Με αλάτι αν δεν έχει σιδερωθεί.

Φρέσκες κηλίδες αίματος και μερικές φορές και αποξηραμένες απομακρύνονται με άφθονο κρύο νερό.

Για να αφαιρέσεις έναν αποξηραμένο λεκέ από αίμα, κάνεις μια πάστα από μπόλικο αλάτι και κρύο νερό, την οποία τρίβεις στο λεκέ. Στη συνέχεια αφήνεις το ύφασμα να μουλιάσει σε έναν κουβά με κρύο αλατισμένο νερό για περίπου 8 ώρες. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
ξέρει κανείς πως βγαίνει ο λεκές από το μέικ απ? :worry: :( μου έπεσε μία σταγόνα πάνω σε άσπρο μπλουζάκι και δεν βγαίνει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top