Σχετικά με τον ελληνικό στρατό

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
κλασσική απάντηση άμα δούλευα θα έβγαζα και λεφτά γιατί βλέπεις έχουμε και πολλές δουλειές στην Ελλάδα χρόνια τώρα...
αν δεν έμαθες φταίνε άλλοι για αυτό όπως οι αξιωματικοί ή εσύ, αλλά φαίνεται είχες γνώσεις να το κάνεις εσύ αυτό για τους άλλους...
αυτό έλειπε να είχαν σχέση με σένα ! που νόμιζες ότι πήγαίνες στο σχωλείο ; και θα διαλέγεις τους φίλους σου ; εκεί πας ώστε να πάρεις ένα σάπιο όπλο και να ρίξεις μία δύο φορές , ώστε όταν χρειαστεί να μην ρίξεις στο διπλανό σου !!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
κλασσική απάντηση άμα δούλευα θα έβγαζα και λεφτά γιατί βλέπεις έχουμε και πολλές δουλειές στην Ελλάδα χρόνια τώρα...
αν δεν έμαθες φταίνε άλλοι για αυτό όπως οι αξιωματικοί ή εσύ, αλλά φαίνεται είχες γνώσεις να το κάνεις εσύ αυτό για τους άλλους...
αυτό έλειπε να είχαν σχέση με σένα ! που νόμιζες ότι πήγαίνες στο σχωλείο ; και θα διαλέγεις τους φίλους σου ; εκεί πας ώστε να πάρεις ένα σάπιο όπλο και να ρίξεις μία δύο φορές , ώστε όταν χρειαστεί να μην ρίξεις στο διπλανό σου !!;)

φιλτατε,
δεν εχω πιασει στο στρατο ουτε σφεντονα, ουτε καν ξερω ποσο ζυγιζει ενα οπλο, ουτε δηλαδη εχω δει καν!
Ειχα θεση που κανονικα πρεπει να την εχει μονιμος, οποτε με ατομα οπως εγω ο στρατος γλυτωνει εσοδα,
ασε που εχει ενα επαγγελματια στη θεση αυτη και εχει το κεφαλι του πιο ησυχο....

Να μαθω τι ακριβως? να βγαζω αγγαριες? ποιος θα κανει μαγειρια και ποιος τουαλλετες? να ριχνω φυλακες?
να κραταω πασα εξοδου?

Οταν πηγα εγω στρατο πληρωνομουν ακομα δραχμες, οποτε θα σου πω σε δραχμες.
Ο μισθος μου ηταν 600.000 πριν παω στρατο (για να κανεις αναλογια σε ευρω τοτε ο μισθος ενος υπαλληλου ηταν 150.000)
εκανα 18-19 μηνες, αρα βγαινουν κοντα στα 11 εκατ. δρχ. Αυτα πανε χαθηκαν....
Επισης οτι ειχα μαζεψει απο δουλεια καμποσα εκατ. δρχ, επισης και αυτα εξαφανιστηκαν....
ΞΕκινησα μετα το στρατο, εχωντας λιγα χιλιαρικα στη τσεπη.

Στην συνεχεια, ποτε κανεις δεν μου ζητησε απολυτηριο στρατου, ουτε καν ξερω αν το εχω κιολας.
Το μονο θετικο στο στρατο για μενα ηταν οτι δεν επηξα ποτε μου ενω λογω βαθμου δεν εμεινα ποτε μεσα, ημουν καθημερινης εξοδου.
Αλλα και παλι επειδη μπορεις να πεις διαφορα, βυσμα δεν εβαλα ουτε για πλακα.
Αντιθετα 3-4 μοναδες ζητουσαν απεγνωσμενα ατομα που να ειναι επαγγελματιες οπως εγω.

Το ζουμι ηταν οτι τους εκανα την δουλεια τσαμπα και αυτοι δεν με ταλαιπωρησαν, αυτο και τιποτα αλλο.
Και ολα τα αλλα περι εκπαιδευσης και δηθεν ο στρατος σε κανει ανθρωπο ειναι ενα ματσο κουφια λογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

смертной пилюле

Νεοφερμένος

Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.


Να μαθω τι ακριβως

Αλοίμονο, αν χάναμε την ευκαιρία να μάθουμε και από τη θητεία,
πράγματα που ίσως μας χρειαστούν στο μέλλον.
Όπως το χειρισμό του οπλισμού ας πούμε….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.




Αλοίμονο, αν χάναμε την ευκαιρία να μάθουμε και από τη θητεία,
πράγματα που ίσως μας χρειαστούν στο μέλλον.
Όπως το χειρισμό του οπλισμού ας πούμε….

με κανεις να επαναλαμβανομαι,
ειπα και πιο πριν οτι δεν εχω δει ποτ εμου οπλο, και δεν εχω πιασει ουτε οπλο, ουτε σφεντονα, ουτε τιποτα.
Οπως δεν εχω κανει ποτε σκοπια και ολα τα σχετικα.

Η μονη επαφη με οπλα που ειχα ποτε ειναι κατι enfield που ειχα δει πεταμενα σε μια αποθηκη.

Το μονο που εμαθα να κανω στο στρατο και δεν το ηξερα,
ειναι να χωνω κοσμο σε αγγαριες και αλλες τετοιες βλακειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ειναι να χωνω κοσμο σε αγγαριες και αλλες τετοιες βλακειες.
Μ' αρέσει να βλέπω τον σημερινό νεοέλληνα να ξεχειλίζει από συναδελφικότητα, αν μη τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Μ' αρέσει να βλέπω τον σημερινό νεοέλληνα να ξεχειλίζει από συναδελφικότητα, αν μη τι άλλο.

και για να ολοκληρωσω την σκεψη σου,
εχω φαει καμποσες μερες φυλακη επειδη δεν εκπληρωσα ποτε μου τετοια καθηκοντα.....
Προσπαθησα οσο μπορεσα με τους καραβαναδες, να παραμεινω ορθιος και αξιοπρεπης.
Μπορω να πω οτι ηταν παρααααααα πολυ δυσκολα....

Εκει που οντως δεν το διαπραγματευομουνα ηταν οτι αφορουσε το κομματι
της ευθυνης που ειχα.
Στα προσωπικα μου ειμαι λιγο πιο ανευθυνος (ισως και πολυ)
αλλα επαγγελματικα απαιτω και θελω, εγω και ολοι οι γυρω μου να ειναι αψογοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις για την πολιτικη θητεια.Γιατι στο νετ που εψαξα δεν βρηκα πολλα.

Τι είναι η πολιτική θητεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι είναι η πολιτική θητεία;


Αντι για στρατιωτικη θητεια προσφερεις εργασια σε καπιο δημοσιο ποστο. Μου ειχανε πει για εναν που δουλεψε ως ταχυδρομος αντι να παει φανταρος. Δεν ξερω σε τι αλλες εργασιες πιθανων εργαζονται αυτα τα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εχω διαβασει και περιπτωση στο ιντερνετ που καποιος δουλευε σαν φυσικοθεραυπετης. Βεβαια σε στελνουν μακρια απο τον τοπο καταγωγης σου οπως και την Αθηνα/Θεσσαλονικη. Και πληρωνεσαι περιπου 200Ευρω. Δεν γνωριζω εαν σου προσφερουν στεγη και στεγαση ομως.
Οπως και για το τι διαδικασιες χρειαζονται για να υπηρετησεις πολιτικη θητεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχω διαβασει και περιπτωση στο ιντερνετ που καποιος δουλευε σαν φυσικοθεραυπετης. Βεβαια σε στελνουν μακρια απο τον τοπο καταγωγης σου οπως και την Αθηνα/Θεσσαλονικη. Και πληρωνεσαι περιπου 200Ευρω. Δεν γνωριζω εαν σου προσφερουν στεγη και στεγαση ομως.
Οπως και για το τι διαδικασιες χρειαζονται για να υπηρετησεις πολιτικη θητεια.
Εγώ προσωπικά δέχομαι να κάνω τον ταχυδρόμο και τσάμπα.
Βασικά και τον οικοδόμο θα δεχόμουν αν και είμαι πλήρως ακατάλληλος από την άποψη ότι δεν ξέρω να ξέρω να ξεχωρίζω το τσιμέντο από τον ασβέστη, πόσο μάλλον που χρησιμοποιείται το κάθε τι. Αλλά με εκπαίδευση δεν θα είχα θέμα
Και σε σκουπιδιάρικο θα δούλευα αν δεν τους πείραζε να φοράω μάσκα ... ξερνάω εύκολα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ουτε εγω θα ειχα προβλημα..Το θεμα ειναι οτι σε στελνουν σε μια επαρχιακη πολη,με ενα ελαχιστο εισοδημα να καλυψεις τα εξοδα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Παιδιά, αληθεύει ότι όσοι απαλλάσσονται με ι5 από το στρατό έχουν πρόβληματα στην αγορά εργασίας ή σε άλλα καθημερινά θέματα στα πλαίσια της κοινωνίας (αν ναι, τι είδους προβλήματα; ), ή τη σήμερον ημέρα είναι μόνο αντιλήψεις της γιαγιάς και του παππού μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
με κανεις να επαναλαμβανομαι,
ειπα και πιο πριν οτι δεν εχω δει ποτ εμου οπλο, και δεν εχω πιασει ουτε οπλο, ουτε σφεντονα, ουτε τιποτα.
Οπως δεν εχω κανει ποτε σκοπια και ολα τα σχετικα.

Η μονη επαφη με οπλα που ειχα ποτε ειναι κατι enfield που ειχα δει πεταμενα σε μια αποθηκη.

Το μονο που εμαθα να κανω στο στρατο και δεν το ηξερα,
ειναι να χωνω κοσμο σε αγγαριες και αλλες τετοιες βλακειες.
το να ήσουν δόκιμος και να μήν έπιασες ποτέ όπλο έιναι αδύνατον!
απ όσο ξέρω η εκπαίδευση των δεα είναι δύσκολη. δέν σου χαρίζουν απλά το αστερι.
εκτός άν δέν ήσουν δόκιμος αλλα ι-4. οπότε τί ευθήνες μπορεί να είχες?

η πειθαρχία και η ιεραρχία είναι ζωτικά κομμάτια σε έναν στρατό. άν δέν υπάρχουν τότε δέν υπάρχει και στρατός.
τα χωσίματα οι αγγαρίες κτλ ,είναι αναγκαίο κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παιδιά, αληθεύει ότι όσοι απαλλάσσονται με ι5 από το στρατό έχουν πρόβληματα στην αγορά εργασίας ή σε άλλα καθημερινά θέματα στα πλαίσια της κοινωνίας (αν ναι, τι είδους προβλήματα; ), ή τη σήμερον ημέρα πρόκειται για αντιλήψεις της γιαγιάς και του παππού μας;

Πετρο,αν παρεις απαλλαγη Ι5 δεν αναγραφεται στο χαρτι που σου δινουν απο τον στρατο,καθως θεωρειται προσωπικο δεδομενο.
Τους εργοδοτες δεν τους ενδιαφερει τοσο αν εχεις παει στρατο,αλλα αν εχεις ξεμπερδεψει με τον στρατο.Δηλαδη δεν θα του φυγεις σε 2 χρονια για να πας να υπηρετησεις.
Οσο για την κοινωνια,το μαθαινουν μονο αν τους το πεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
το να ήσουν δόκιμος και να μήν έπιασες ποτέ όπλο έιναι αδύνατον!
απ όσο ξέρω η εκπαίδευση των δεα είναι δύσκολη. δέν σου χαρίζουν απλά το αστερι.
εκτός άν δέν ήσουν δόκιμος αλλα ι-4. οπότε τί ευθήνες μπορεί να είχες?

η πειθαρχία κ%C
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν?
Πρέπει να υπάρχει?
...

:hmm::hmm::hmm::Τι να τον κάνεις, όταν δένεται χειροπόδαρα τόσο αμαχητί, από κατεξοχήν άμαχους τραπεζίτες, τοκογλύφους και άοπλα τσιράκια τους; Μάρτυράς μου κι ο Πρωθυπουργός σας, ο Λουκάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδιά, αληθεύει ότι όσοι απαλλάσσονται με ι5 από το στρατό έχουν πρόβληματα στην αγορά εργασίας ή σε άλλα καθημερινά θέματα στα πλαίσια της κοινωνίας (αν ναι, τι είδους προβλήματα; ), ή τη σήμερον ημέρα είναι μόνο αντιλήψεις της γιαγιάς και του παππού μας;

Μονο σε συγκεκριμενα επαγκελματα θα εχεις προβλημα. Σωματα ασφαλειας και τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά, αληθεύει ότι όσοι απαλλάσσονται με ι5 από το στρατό έχουν πρόβληματα στην αγορά εργασίας ή σε άλλα καθημερινά θέματα στα πλαίσια της κοινωνίας (αν ναι, τι είδους προβλήματα; ), ή τη σήμερον ημέρα είναι μόνο αντιλήψεις της γιαγιάς και του παππού μας;
Λοιπόν, πλέον όχι. Εάν με το καλό απαλλαχθείς, θα πας να πάρεις Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης τύπου Α' (όχι πλήρες), όπου θα λέει ότι:

  • Δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις.
  • Δεν έχεις υποχρέωση εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων.
Και that's it. Τον ιδιώτη τον ενδιαφέρει το 2ο, κυρίως, να ξέρει δηλαδή ότι δεν θα σε καλέσουν στο στρατό, οπότε και υποχρεούται να σου κρατήσει την θέση.

Δεν αναγράφεται ο συγκεκριμένος λόγος που δεν έχεις υποχρέωση εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων, αναγράφεται μόνο στο Α' - πλήρες.

PS: φυσικά, αυτό όταν δεν θες να πας σε σώματα ασφαλείας. Υπάρχει μία φράση "Για σώματα ασφαλείας" που θα στην έχουν διαγράψει. Μία δεύτερη φράση "Για κατάληψη δημόσιας και ιδιωτικής θέσης" θα κοιτάξεις να ΜΗΝ στην έχουν διαγράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό με τα 7 χρόνια βιοποριστικής εγκατάστασης ή 10 χρόνια απλής εγκατάστασης στο εξωτερικό δεν είναι απολύτο. Εξαρτάται από τις κ**λες των υπαλλήλων του προξενείου/πρεσβείας. Γνωρίζω άτομο με αναβολή και διαμονή στο εξωτερικό για 9 χρόνια (με 9 χρόνια φορολογικές δηλώσεις), στο οποίο αρνήθηκαν να δώσουν αναβολή ως μόνιμου κάτοικου εξωτερικού και μάλιστα του είπαν ότι η αναβολή που είχε δεν ίσχυει και ότι ήδη ήταν ανυπότακτος. Προέτρυναν μάλιστα το συγκεκριμένο άτομο να επιστρέψει στην Ελλάδα για να υπηρετήσει. Έπειτα από επικοινωνία με την στρατολογία, διαπιστώθηκε ότι η αναβολή που είχε ίσχυε και απλά το προξενείο για κάποιο λόγο έδινε λανθασμένες και αρκετά επικίνδυνες μάλιστα πληροφορίες.
Γι' αυτό καλό να έχεις τον νόμο, για να τους τον τρίψεις στη μούρη.
N.3421/2005, άρθρο 25
Άρθρο 25
Αναβολή κατάταξης μόνιμων κατοίκων εξωτερικού
1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις όσων έχουν την ιδιότητα του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού. Ως μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού για την εφαρμογή του παρόντος νόμου θεωρούνται όσοι πληρούν μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:
α. Έχουν κύρια και μόνιμη εγκατάσταση στο εξωτερικό για ένδεκα τουλάχιστον συνεχόμενα έτη, σε μία ή περισσότερες χώρες.
β. Έχουν βιοποριστική εγκατάσταση και κατοικούν στο εξωτερικό για επτά τουλάχιστον συνεχόμενα έτη, σε μία ή περισσότερες χώρες.
[...]
3. Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος άρθρου εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.


Κοινώς, ακόμα και αν έχεις βγει ενδιάμεσα ανυπότακτος, με το που θα πληρείς τις προϋποθέσεις για να βγεις Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού, αίρεται η ανυποταξία. Το λέει καθαρά ο νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RandomHero

Νεοφερμένος

Ο RandomHero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα φορουμ.
Ξερει κανεις απο εδω αν ο στρατος ειναι υποχρεωτικος?
Υπαρχει κανεις νομος που λεει οτι δεν ειναι αναγκασμενος καποιος φυσιολογικος ανθρωπος να παει στρατο?


Σημείωση Συντάκτου:Το παρόν μήνυμα προήλθε μετά απο ένωση με το θέμα:"Είναι η στράτευση υποχρεωτική;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top