Η μόδα του περιθωρίου

Ισχύει όντως αυτο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι!

    Ψήφοι: 9 33.3%
  • Ναι, αλλά όχι με τα χαρακτηριστικά που έγραψες

    Ψήφοι: 7 25.9%
  • Nαι, αλλά δεν τους διέπει κάποιο κοινό χαρακτηριστικό, πέρα απο το ότι είναι δήθεν

    Ψήφοι: 8 29.6%
  • Υπάρχουν αυτοί οι τύποι που περιγράφεις, και είναι πολλοί, αλλά δεν είναι δήθεν

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Όχι, δεν υπάρχουν τέτοιοι, είναι αποκύημα της πλούσιας :P φαντασίας σου

    Ψήφοι: 1 3.7%

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
... Συγγνώμη τι να καλούσε δλδ την Πόπη Μαλιωτάκη ή την "μ'αρέσει το sex πειράζει?"

Κατά τα άλλα δεδομένου ότι η τροπή του Thread δεν είναι χιουριστική (όπως νομίζω ότι το ξεκίνησε η συγγραφέας του) με καλύπτει η Io-io :)

Ενας θαυμάσιος καλλιτέχνης είναι και ο Σπανουδάκης, γιατί δεν καλεί αυτόν; :whistle: Γιατί εμμένει στο εναλλακτικό; Μήπως όλα αυτά τελικά όντως δένονται; Μήπως περνάει ένα ρεύμα;

Και δε μου απαντάς, το βλέπω αποφεύγεις και φαντάζομαι γιατί, αλλά αν όλα αυτά που λέμε είναι στον αέρα, γιατί τυχαίνει να συμβαίνουν τέτοιοι συνδιασμοί και επίσημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ενας θαυμάσιος καλλιτέχνης είναι και ο Σπανουδάκης, γιατί δεν καλεί αυτόν; :whistle: Γιατί εμμένει στο εναλλακτικό; Μήπως όλα αυτά τελικά όντως δένονται; Μήπως περνάει ένα ρεύμα;
έχεις σκεφτεί ότι ο Τσακνής και ο Μαχαιρίτσας μπορεί να ζητάν λιγότερα λεφτά απ'ότι ο Σπανουδάκης; Ή ότι ο Σπανουδάκης δεν δέχεται να συμμετέχει σε φεστιβάλ της ΚΝΕ, για να μην του κολλήσετε την ταμπέλα που κολλήσατε στους άλλους; (με το δίκιο του τώρα που το σκέφτομαι:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να απαντήσω σε αυτό το θέμα....
Βλέπω ταμπέλες, ταμπελάκια, κατηγοριοποιήσεις,γενικεύσεις....
Όταν πάντα εδώ λέγαμε ότι είμαστε όλοι μας πολύ ανώτεροι και πολύ ώριμοι ώστε να μαζικοποιούμε καταστάσεις και γεγονότα....

Οκ...κάποιος ακούει Μαχαιρίτσα...so what the f@ck?
Ο άλλος έχει αυτή την ιδεολογία οπότε so what the f@ck again?
Ο άλλος έχει αυτή την πολιτική κατεύθυνση... ε...και;

Τι ακριβώς κρίνουμε; Και για ποιο λόγο κρίνουμε; Την στάση ζωής και για ποιο λόγο την έχει; Προσπαθούμε να βρούμε τα βαθύτερα αίτια; Να κάνουμε καμία κοινωνιολογική ανάλυση;

Και στην τελική ποιοι ακριβώς είναι στην μόδα γιατί έχω μπερδευτεί... οι ψευτοκουλτουριάρηδες ή οι emo; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
πωωω... εσένα σε έχει πιάσει ο οίστρος σου!
Δεν σου απάντησα γιατι θέλω να αποφύγω τα σεντόνια και γιατί στο συγκεκριμένο thread με καλύπτουν οι απαντήσεις της io-io οπότε δεν υπάρχει λόγος να γράφουμε 40 άτομα τα ίδια πράγματα!!!! :)

Δε μ εχει πιάσει τίποτα ξουρουζού. Συζήτηση κάνω, αν θες συμμετέχεις!:) Πάντως ακόμα θυμάμαι εκείνο το "....να μην ήσουνα Δαπίτης" σε ένα πόστ σου για μένα και ομολογώ ότι είναι πλέον επίκαιρο. Θα σου άρεσε να άκουγες εσύ "....να μην ήσουν αριστερή"; (υποθετικά μιλάω, ότι κι αν είσαι) Δε θα μου την έπεφταν όλοι όπως τώρα;

έχεις σκεφτεί ότι ο Τσακνής και ο Μαχαιρίτσας μπορεί να ζητάν λιγότερα λεφτά απ'ότι ο Σπανουδάκης; Ή ότι ο Σπανουδάκης δεν δέχεται να συμμετέχει σε φεστιβάλ της ΚΝΕ, για να μην του κολλήσετε την ταμπέλα που κολλήσατε στους άλλους; (με το δίκιο του τώρα που το σκέφτομαι:/:)

Ωραία, δεδομένου ότι ο Σπανουδάκης έχει κάνει και αφιλοκερδείς συναυλίες και είναι αρκετά καταξιωμένος για οποιοδήποτε κόλλημα από απλό πολίτη, θα σου πω εγώ, γιατί εσύ δεν θα το πεις, το γιατί δεν είναι σε συναυλίες της ΚΝΕ.

Γιατί σαφώς τείνει προς ΝΔ! Όταν έχει γράψει τις μελωδίες που παίζει στις προεκλογικές συγκεντρώσεις της η ΝΔ, σου λένε οι ΚΝΙΤΕΣ, δεξιούρα είναι αυτός, τι να καλέσουμε;;; Οπότε καλούν το ρεύμα τους!

Μη κρύβεστε πίσω από το δάχτυλό σας ρε γμτ...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλα, και πως καταλαβε η Μισελ οτι αυτοι οι ανθρωποι το κανουν για μοδα?:confused:
Δεν μπορω να μιλισω με συγουρια για την μισελ, δεν μπορω να ξερω αν εχει μιλισει με καπιον απο αυτους η αν απλα εβγαλε συμερασματα, αυτο που αυτοματα μου ερχετε στο μυαλο ομως ειναι οτι απλα το ειδε σε μεγαλη εκταση, και να αυξανετε συνεχος (οπως το βλεπω και εγω) και σου λεει μαλλον μοδα ειναι. Οταν δλδ στο θρεντ για τους emo ολοι λενε "μοδα ειναι" γιατι δεν ειναι κακο αυτο;
Οι αλλοι μπηκαν και ειπαν τη γνωμη τους, αλλα μονο εγω δεν εκανα καλα, γιατι ειχα αντιθετη γνωμη? Δεν κατηγορησα κανεναν, αλλα οταν υποτιθεται οτι το στεκι δεχεται και ενθαρρυνει τη διαφορετικοτητα, αλλα μετα δημιουργουνται τετοια θρεντ (χιουμοριστικα βεβαιως βεβαιως) και μαλιστα απο την διαχειριστρια (που οπως λεει και ο διαβολακος θα εριχνε ποινες σε αλλους που θα εκαναν κατι αντιστοιχο), μονο αυτη την εντυπωση δεν μου δινει.
Δεν ειπα οτι δεν εκανες καλα, η οτι εισουν η μονη, απλος ετυχε να μην διαβασω ολο το τοπικ με θρησκευτικη ευλαβια, απλα ειδα μια ταση (να σου πω δεν προσεξα καν αν εισασταν μονο εσυ και ο μοναχος η και αλλα ατομα που "αντεδρασαν" με αυτο το θρεντ) να κατηγορουν καπιοι την μισελ και να θιγονται απο αυτα που λεει, και ειπα την γνωμη μου, απαντισες και αρχισαμε κουβεντα.
Το θεμα αυτου του τοπικ ομως ειναι οτι τελικα δεν προκειτε για καπια διαφορετικοτιτα, αλλα για μαζικοποιηση, και οπως λεμε της αποψης μας για οτιδηποτε ετυχε η μισελ, εγω και ο βαλ να πουμε οτι αυτην την μαζικοποιηση δεν την γουσταρουμε... Οσο για αυτο που λεει ο Διαβολακος (και προφανος συμφωνεις) το εχω πει και εγω καπιες φορες στο παρελθον, ειχε γινει και θεμα, κατσαμε εγω και η ΟΔ και το συζιτισαμε... Ξερεις τι ειδα; Τελικα εβλεπα φαντασματα... Δεν με βολεβε μια κατασταση και τα εριχνα στην μισελ και στο στεκι... (και ναι, αυτο ειναι μπιχτη)

Θεωρω οτι εχω καποια απο αυτα τα χαρακτηριστικα (αλλωστε δεν εχω κρυψει ουτε το οτι ειμαι αριστερη ουτε και αλλες ιδεες που εχω πανω σε αυτα που ειπε η Μισελ), αλλα θα θεωρουσα το θεμα ακυρο και κανενα απο αυτα τα χαρακτηριστικα να μην ειχα.
Αυτο ειπα....
Ανασφαλεια? Ο μονος λογος που δεν εκανα quote κομματι κομματι το ποστ της Μισελ για να πω πια απο αυτα τα χαρακτηριστικα εχω, ειναι επειδη δεν ηθελα να το παω στο προσωπικο, και να μου λετε μετα οτι παρεξηγηθηκα επειδη ειμαι μια απο "αυτους".

Αφου λοιπον θεωρεις οτι εχεις καπια απο αυτα τα χαρακτιριστικα, γιατι δεν μας εξηγεις το σκεπτικο σου; Γιατι να εισαι "ετσι" ; Ισως τελικα δεν ειναι μοδα... Και χριστιανοι ειναι πολυ, αλλα δεν νομιζω να προκειτε για μοδα..
Το θεμα ειναι ακυρο; Γιατι; Επειδη ρωταει η κοπελα γιατι πολλα ατομα ειναι ετσι; Εφοσων πολα απο αυτα σε χαρακτιριζουν γιατι δεν μας λες το γιατι ειναι ετσι τα πραγματα αλλα χαρακτιριζεις ακυρο; Το θεμα για τα emo γιατι να μην ειναι ακυρο; Αν καπιος θελει να μαθει για τους μουσικους πχ γιατι τοσοι απο αυτους αφηνουν μαλια και μουσια και γιατι κατα κυριο λογο εχουν εναν χ τροπο ζωης, θα ειναι ακυρο;

Η σταση παντος δειχνει πολυ περισσοτερο να θυχτικες απο οτι αν εκανες αυτα τα quote... Η Κουε δλδ που εκανε θιχτικε;


Δηλαδη υπαρχει ολοκληρο μαγαζι που συχναζουν ε? Και ειναι ολοι ετσι? Τους εχεις ρωτησει για τα πολιτικα/θρησκευτικα/κοινωνικα τους πιστευω και της μουσικες τους προτιμησεις?

Καπου δεν πρεπει να συχναζουν και αυτοι; Δλδ πρεπει να κλεινονται μεσα; Καπιο μαγαζι δεν θα εχει ενα περιβαλλων που να τους αρεσει περισσοτερο; Μια μουσικη πιο κοντα στα δικα τους γουστα; Ε εδω ετυχε ο ιδιοκτητης να ειναι ομοιδεατης τους, η απλα εξυπνος και να βρικε τροπο να βγαλει λευτα. Δεν ειναι ολοι, ειναι ομως ο κυριος ογκος των πελατων. Καθε μαγαζι δεν εχει εναν κυριο ογκο; Στο club που συχναζω εγω δλδ θα δεις και μεταλαδες και σκυλαδες και ροκαδες και alternativ και τους παντες; Οχι... θα δεις μεταλαδες και μια μικρη ποσοτιτα ροκαδων και πανκιων και απο εκει και περα σπανια μπενει κανας αλλος, για διαφορετικους λογους καθε φορα...
Δεν τους εχω ρωτισεις ολους, τυχενει ομως να ξερω καπιους απο αυτους, να εχω συζιτισει μαζι τους πολλες φορες, και για μουσικη και για πολιτικοι και για κοινονικο/οικονομικα και για αλλα θεματα. Οι περισσοτεροι μου δεινουν την εντυπωση "Ελα ρε, τι παει να πει γιατι ακουω μαχαιριτσα, αφου ειναι ψαγμενος! Και τι παει να πει γιατι ειμαι αριστερος; Τι να ειμαι; Δεξιος;" Υπαρχουν ομως και λιγοι οι οπιοι μου φαινετε οτι πραγματα εχουν καπιες ιδεες μεσα τους και πιστευουν καπια πραγματα, τα οπια εκφραζονται μεσα απο αυτην την μουσικη. Ομως δεν ειναι αυτο το απολυτο "ειμαι αριστερος, ακουω μπουλα, μισω την Αμερικη και φταινε ολοι εκτος απο εμενα", ειναι πολυ πιο βαθιες οι αποψης τους και πολυ πιο στημενες

Μπράβο Κρόνε... κάτι με τρώει και θα σου πω τι... :)

Όταν αποφασίσετε αν επιτέλους είμαι αριστερός, δεξιός, ακροδεξιός ή κεντρώος ρίχτε μου ένα ενημερωτικό ΠΜ να ξέρω τι επιτρέπεται να γράψω και τι απόψεις πρέπει να εκφράσω ώστε να μην μου κολλήσει καμιά όμορφη ταμπελίτσα :)

Εκρινε κανεις αν εισαι αριστερος δεξιος η κεντρωος; Οχι συγνωμη, γιατι αν εγινε εχω χασει πολλα απο τα επεισοδια του τοπικ. Αν παλι οχι, τι σε νοιαζει η ταμπελιτσα; Αν ξερεις οτι αυτη η ταμπελα δεν σε εκφραζει γιατι σε καιει τοσο; Αν δεν σε εκφραζει θα φυγει απο μονη της, αν παλι σε εκφραζει, την εχεις ουτος η αλλος, δεν περιμενει απο το θρεντ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι εγώ ούτε καν ανέφερα κάτι για Μαχαιρίτσα στο πρώτο ποστ :lol:

XRZ εγώ φταίω για την τροπή του θέματος ή κάποιοι που θίγονται εύκολα;

Πάντως καλό είναι να μην συμπαθούμε τα στερεότυπα, αλλά προσωπικά διακρίνω μια τάση πια προς το άλλο άκρο: της ταμπελοφοβίας. Σε λίγο θα λέμε ότι και το να πω ότι είμαι γυναίκα είναι λάθος γιατί είναι ταμπελίτσα :P

Πάντως κακώς έχετε κολλήσει στα πολιτικά, αυτά ήταν ένα κομμάτι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εκρινε κανεις αν εισαι αριστερος δεξιος η κεντρωος; Οχι συγνωμη, γιατι αν εγινε εχω χασει πολλα απο τα επεισοδια του τοπικ. Αν παλι οχι, τι σε νοιαζει η ταμπελιτσα; Αν ξερεις οτι αυτη η ταμπελα δεν σε εκφραζει γιατι σε καιει τοσο; Αν δεν σε εκφραζει θα φυγει απο μονη της, αν παλι σε εκφραζει, την εχεις ουτος η αλλος, δεν περιμενει απο το θρεντ...
Δεν είναι το συγκεκριμένο θρεντ βρε Κρόνε... Τελος πάντων... Συμφωνώ με το bold κομμάτι του quote σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Το θέμα έχει καταλήξει να κάνει κύκλους. Επειδή βαρέθηκα θα πω τη γνώμη μου πιο γενικά και χωρίς Tσακνηδες, Σπανουδακηδες κλπ.

Μακάρι λοιπόν η κουλτούρα να γινόταν μόδα. Μακάρι να νοιάζονταν όλοι για το περιβάλλον όσο αυτοί που αποκαλείτε ψευτοκουλτουριάρηδες. Μακάρι να ψάχνονταν όλοι για τα διαφορα θέματα και να είχαν μια (ακόμα και λανθασμένη!) άποψη όπως αυτοί. Μακάρι να άρχιζαν όλοι να ακούν έντεχνο και κλασικό ροκ και να κλείνανε τα μπουζούκια. Μακάρι να κλείνανε και οι πολυεθνικές και να μην υπέφεραν πια οι μικρομεσαίοι. Μακάρι οι γυναίκες να πληρώνονταν για τη δουλειά του σπιτιού. Μακάρι τελικά να γίνονταν πλειοψηφία οι ψευτοκουλτουριάρηδες γιατί όσο fake κι αν τους λέτε, η βελτίωση στην κοινωνία από μια στάση σαν τη δικη τους μονο fake δε θα ήταν!

Στην τελική, αν το να νοιάζεται κανείς και να αγωνίζεται και να ψάχνεται έχει γίνει όντως μόδα, ε τότε, για μια φορα αξίζει τον κόπο να την ακολουθήσουμε τη μόδα αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λία μου εσύ η ίδια έβαλες μια ταμπέλα:
" "σκεπτόμενοι άνθρωποι", "κουλτουριάρηδες", "διανοούμενοι""
και μετά έβαλες τα χαρακτηριστικά τους που αφορούν στερεότυπες συμπεριφορές... που εσύ οκ έχεις παρατηρήσει ότι τις έχουν...

Εμένα προσωπικά αυτό με ξινίζει, ειδικά όταν μιλάμε για ανθρώπους που δεν ξέρουμε το υπόβαθρο τους και απλά κρίνουμε συμπεριφορές χωρίς να γνωρίζουμε το τι και το πως... Κι ακόμα κι αν ακολουθούν την μόδα έτσι γουστάρουν κι έτσι κάνουν...οπότε και πάλι λόγος δεν μας πέφτει....

Και δεν νομίζω ότι είμαι η μόνη που το είδε έτσι...αλλά και να είμαι, κανένα πρόβλημα... Αλλά δεν βρίσκω καν το λόγο ύπαρξης ενός τέτοιου θέματος... Κι αν πάρουμε ότι υπάρχουν αυτά τα άτομα στην κοινωνία ως τάση ε...σόρρυ αλλά δεν είναι η μόνη τάση που κυριαρχεί ή υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν μπορω να μιλισω με συγουρια για την μισελ, δεν μπορω να ξερω αν εχει μιλισει με καπιον απο αυτους η αν απλα εβγαλε συμερασματα, αυτο που αυτοματα μου ερχετε στο μυαλο ομως ειναι οτι απλα το ειδε σε μεγαλη εκταση, και να αυξανετε συνεχος (οπως το βλεπω και εγω) και σου λεει μαλλον μοδα ειναι. Οταν δλδ στο θρεντ για τους emo ολοι λενε "μοδα ειναι" γιατι δεν ειναι κακο αυτο;

Μα οι emo χαρακτηριζονται οι ιδιοι ως emo. Δεν νομιζω να βγηκε κανεις στην τηλεοραση να πει ειμαι ψευτοδιαννοουμενος!





Αφου λοιπον θεωρεις οτι εχεις καπια απο αυτα τα χαρακτιριστικα, γιατι δεν μας εξηγεις το σκεπτικο σου; Γιατι να εισαι "ετσι" ; Ισως τελικα δεν ειναι μοδα... Και χριστιανοι ειναι πολυ, αλλα δεν νομιζω να προκειτε για μοδα..

Να εξηγησω γιατι ειμαι αριστερη κλπ? Να εξηγησω, αλλα δεν καταλαβα οτι ηταν τετοιος ο σκοπος του τοπικ...:confused:


Η σταση παντος δειχνει πολυ περισσοτερο να θυχτικες απο οτι αν εκανες αυτα τα quote... Η Κουε δλδ που εκανε θιχτικε;

Εγω ειπα οτι δεν εκανα quote γιατι δεν ηθελα να το παω σε προσωπικο επιπεδο το θεμα, του στυλ "με εθιξες γιατι ειμαι και εγω ετσι σε μερικα σημεια". Το ανεφερα μετα μονο και μονο επειδη μου ειπες οτι ντρεπομαι να το πω!:P



Καπου δεν πρεπει να συχναζουν και αυτοι; Δλδ πρεπει να κλεινονται μεσα; Καπιο μαγαζι δεν θα εχει ενα περιβαλλων που να τους αρεσει περισσοτερο; Μια μουσικη πιο κοντα στα δικα τους γουστα; Ε εδω ετυχε ο ιδιοκτητης να ειναι ομοιδεατης τους, η απλα εξυπνος και να βρικε τροπο να βγαλει λευτα. Δεν ειναι ολοι, ειναι ομως ο κυριος ογκος των πελατων. Καθε μαγαζι δεν εχει εναν κυριο ογκο; Στο club που συχναζω εγω δλδ θα δεις και μεταλαδες και σκυλαδες και ροκαδες και alternativ και τους παντες; Οχι... θα δεις μεταλαδες και μια μικρη ποσοτιτα ροκαδων και πανκιων και απο εκει και περα σπανια μπενει κανας αλλος, για διαφορετικους λογους καθε φορα...
Μα αυτη ειναι η διαφωνια μας, καπου θα συχναζουν και αυτοι, αλλα γιατι να συχναζουν ολοι στο ιδιο μερος? Εγω εχω πολλους φιλους με τους οποιους διαφωνω σε πολλα θεματα, αλλα βγαινουμε ολοι μαζι!:P
Οι περισσοτεροι μου δεινουν την εντυπωση "Ελα ρε, τι παει να πει γιατι ακουω μαχαιριτσα, αφου ειναι ψαγμενος! Και τι παει να πει γιατι ειμαι αριστερος; Τι να ειμαι; Δεξιος;" Υπαρχουν ομως και λιγοι οι οπιοι μου φαινετε οτι πραγματα εχουν καπιες ιδεες μεσα τους και πιστευουν καπια πραγματα, τα οπια εκφραζονται μεσα απο αυτην την μουσικη. Ομως δεν ειναι αυτο το απολυτο "ειμαι αριστερος, ακουω μπουλα, μισω την Αμερικη και φταινε ολοι εκτος απο εμενα", ειναι πολυ πιο βαθιες οι αποψης τους και πολυ πιο στημενες
Ε καλα, αυτα ειναι δικα σου συμπερασματα, και δεν μπορω να τα σχολιασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μα οι emo χαρακτηριζονται οι ιδιοι ως emo. Δεν νομιζω να βγηκε κανεις στην τηλεοραση να πει ειμαι ψευτοδιαννοουμενος!

Εδω εχεις δικιο. Αλλα και παλι μιλαμε για ομαδες ατομων και χ κοινα χαρακτιριστικα. Ισως ο χαρακτιρισμος "ψευτοκουλτουριαρης" να ειναι λαθος, αλλα και παλι εαν θιγει καπιους δεν πρεπει να μας αποδειξουν οτι ειναι λαθος; Απλα με το να μου λες οτι ειναι λαθος να κρινω το μονο που καταφερνεις ειναι να σε βγαλω απο το τσουβαλι "μαλλον ψευτοκουλτουριαρα" και να σε βαλω στο τσουβαλι "ψευτοκουλτουριαρα που δεν εχει κατι για να στιριξει της αποψης της"






Να εξηγησω γιατι ειμαι αριστερη κλπ? Να εξηγησω, αλλα δεν καταλαβα οτι ηταν τετοιος ο σκοπος του τοπικ...:confused:
Να εξηγισεις την γενικοτερη ιδεα, οχι το καθε ενα ξεχωριστα. Λιγο δυσκολο να εξηγισεις γιατι εισαι αριστερη, αλλα να πεις "πιστευω σε αυτα τα 10 πραγματα που ειπες και εχω τα αλλα 5 χαρακτιριστικα. Γιατι αυτο να συμενει οτι ειμαι διθεν κουλτουριαρα; Εγω απλα πιστευω αυτα τα πραγματα γιατι αυτα μου εδειξε η εμπειρια μου/αυτα εμαθα απο το σπιτι μου/ μου φαινονται πιο σωστα απο τις υπολιπες αποψης που εχω ακουσει" η οτιδηποτε τετιο.



Εγω ειπα οτι δεν εκανα quote γιατι δεν ηθελα να το παω σε προσωπικο επιπεδο το θεμα, του στυλ "με εθιξες γιατι ειμαι και εγω ετσι σε μερικα σημεια". Το ανεφερα μετα μονο και μονο επειδη μου ειπες οτι ντρεπομαι να το πω!:P
ΟΚ, συγνωμη, καταλαβα λαθος



Μα αυτη ειναι η διαφωνια μας, καπου θα συχναζουν και αυτοι, αλλα γιατι να συχναζουν ολοι στο ιδιο μερος? Εγω εχω πολλους φιλους με τους οποιους διαφωνω σε πολλα θεματα, αλλα βγαινουμε ολοι μαζι!:P
Δεν ειπα οτι συχναζουν ολοι σε αυτο το μερος. Ξερω και "ψευτοκουλτουριαριδες" που δεν συχναζουν εκει. Τωρα αν εχει και αλλο στεκι "ψευτοκουλτουριαριδων" η αν πανε σε αλλα μαγαζια δεν το ξερω... Εγω βλεπω ενα μαγαζι στο οπιο θα παει η παρεα μου (ποτε γιατι καπια απο της κοπελες γουσταρει καπιον που συχναζει εκει, ποτε γιατι δεν εχουμε καπου αλλου να παμε, ποτε γιατι θελουμε να πιουμε κατι που μονο εκει το εχει η το κανει με συγκεκριμενο τροπο, ποτε γιατι θελουμε να ειμαστε στην αυλη και δεν εχει αλλο μαγαζι με αυλη κλπ), θα πανε και αλλες παρεες γνωστων μας (για τους ιδιους μαλλον περιπου λογους), θα πανε παρεες παιδιων στην ηλικιας μας που τινουν να γινουν "ψευτοκουλτουριαριδες" η ειναι οι "ψευτοκουλτουριαριδες" της εφηβιας (υποκατηγορια "ψευτοκουλτουριαριδων"; Μηπος εχει αρχισει να περνει μεγεθος μεγαλης μοδας; ), θα πανε παρεες πιο μεγαλων που απλα δεν εχουν που να πανε κλπ, θα πανε παρεες ασχετων, θα πανε παρεες ψιλο"ψευτοκουλτουριαριδων και θα πανε και παρεες "ψευτοκουλτουριαριδων". Απλα θα εχει 2 παρεες ασχετους, 3 παρεες ψιλο"ψευτοκουλτουριαριδες" και καμια 10αρια παρεες "ψευτοκουλτουριαριδων" και αναμικτους

Ε καλα, αυτα ειναι δικα σου συμπερασματα, και δεν μπορω να τα σχολιασω.
Ναι δικα μου συμπερασματα, αλλα για να το εχω βγαλει παει να πει οτι αρκετα ατομα οταν κατσαμε να μιλισουμε βαλανε την ιδια καραμελα στο στομα και την ιδια κασετα να παιζει, δεν βρισκεις;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτό που κατάλαβα εγώ από το κείμενο της Μισέλ είναι ότι φωτογραφίζει ανθρώπους που θέλουν να ανήκουν σε κάποια πνευματική καλλιέργεια, σε κάποια ομάδα αλλά δεν είναι η θέση τους εκεί. Κοινώς οι δήθεν που δεν κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν την αυτογνωσία τους.
Αυτό που έχω στα bold είναι αυτό που εγώ θεωρώ σαν ψευτοκουλτουριάρη. Αδυνατώ όμως να συνδυάσω αυτήν την έννοια με ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά υπερβολής που απέδωσε η Michelle και αυτό νομίζω ότι σχολιάζουν οι υπόλοιποι.
Επίσης θεωρώ πως οι κουλτουροαριστεροί έχουν
Τελικά είναι ψευτοκουλτουριάρηδες, κουλτουροαριστεροί ή νεο-διανοούμενοι;:worry:
Φυσικά, αν πάρετε ετυμολογικά τις λέξεις που χρησιμοποιήσατε δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους οπότε δεν θα μπορούσαν ποτέ να περιγράφουν πλήρως την ίδια ομάδα ατόμων.

Μη κρύβεστε πίσω από το δάχτυλό σας ρε γμτ...:confused:
Valder, αλήθεια νομίζω ότι αν βρίσκεις εσύ (όπως και ο Kronos και η Michelle) όσους κάνουν συζήτηση εδώ, ότι κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους και ότι το έχουν πάρει προσωπικά το θέμα, άλλο τόσο μπορώ να το πω εγώ για εσάς.
Αντίστοιχα θα μπορούσε να πει κάποιος για σένα που δείχνεις ένα πάθος και εμμονή για τους αριστερούς, ότι είσαι βασιλικός, ή νεοδημοκράτης. Και όχι απλά σαν χαρακτηρισμό, αλλά σαν βρισιά. Γιατί στα μάτια μου, όποτε λες την φράση αριστερός, δείχνεις μια εμπάθεια...

XRZ εγώ φταίω για την τροπή του θέματος ή κάποιοι που θίγονται εύκολα;

Πάντως καλό είναι να μην συμπαθούμε τα στερεότυπα, αλλά προσωπικά διακρίνω μια τάση πια προς το άλλο άκρο: της ταμπελοφοβίας. Σε λίγο θα λέμε ότι και το να πω ότι είμαι γυναίκα είναι λάθος γιατί είναι ταμπελίτσα :P

Πάντως κακώς έχετε κολλήσει στα πολιτικά, αυτά ήταν ένα κομμάτι μόνο.
Εγώ πάλι δεν διέκρινα κάποιον να έχει θιχτεί αλλά και αν έχει θιχτεί αυτό δεν θα ήταν "εύκολα", αφού θεωρώ ότι από ένα σημείο και μετά, όποιος ήταν αντίθετος με την ύπαρξη του θέματος, δεχόταν προσωπική επίθεση. Επίσης, με αυτό σου το σχόλιο, αποτρέπεις οποιονδήποτε άλλο να ασχοληθεί με το θέμα σοβαρά, μιας και όσους το έκαναν τους έβγαλες θιγμένος εσύ, κρυφοκνίτες ο Κρόνος και ο Valder.

Τέλος, να πω ότι από τη λίστα χαρακτηριστικών που έδωσε η Michelle, μόνο στα μουσικά ακούσματα έχω κοινά. Επίσης και εγώ διαφωνώ ότι υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν ΟΛΑ αυτά τα χαρακτηριστικά, πόσο μάλλον ότι γίνονται περισσότερα. Υπάρχουν όμως αρκετά άτομα όπως αυτά που περιγράφει η roumana (στο bold). Αν αυτά τα άτομα θέλατε να περιγράψετε, το έχετε κάνει λάθος.

Με λύπη μου πάντως είδα την ΚΕ να λέει ότι έχει το 80% των χαρακτηριστικών αυτών, τα οποία εγώ βρίσκω υπερβολικά και απόλυτα και δεν είχα την ΚΕ για υπερβολική.Είναι αλλιώς να λες ότι έχω αυτό το χαρακτηριστικό αλλά όχι στον υπερβολικό και απόλυτο βαθμό που τα παρουσιάζει η Michelle και αλλιώς να λες ότι ταυτίζεσαι με αυτά.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εδω εχεις δικιο. Αλλα και παλι μιλαμε για ομαδες ατομων και χ κοινα χαρακτιριστικα. Ισως ο χαρακτιρισμος "ψευτοκουλτουριαρης" να ειναι λαθος, αλλα και παλι εαν θιγει καπιους δεν πρεπει να μας αποδειξουν οτι ειναι λαθος; Απλα με το να μου λες οτι ειναι λαθος να κρινω το μονο που καταφερνεις ειναι να σε βγαλω απο το τσουβαλι "μαλλον ψευτοκουλτουριαρα" και να σε βαλω στο τσουβαλι "ψευτοκουλτουριαρα που δεν εχει κατι για να στιριξει της αποψης της"

Τασο ξερεις τι σημαινει ψευτοκουλτουριαρης? Καταλαβαινεις οτι ο χαρακτηρισμος αυτος ατομων με τα παραπανω χαρακτηριστικα ειναι τελειως αυθαιρετος? Και εσυ μου λες να αποδειξω οτι δεν ειμαι? Δηλαδη αν πω τους Αθηναιους π.χ. βρωμιαρηδες πρεπει να μου υπογραψουν υπευθυνη δηλωση οτι κανουν μπανιο καθε μερα?:confused::P
Τωρα αν εσυ θες να με βαλεις σε τσουβαλι βαλε με, αλλα σε παρακαλω αποφασισε σε ποιο γιατι βαρεθηκα τις μετακινησεις.:P





Να εξηγισεις την γενικοτερη ιδεα, οχι το καθε ενα ξεχωριστα. Λιγο δυσκολο να εξηγισεις γιατι εισαι αριστερη, αλλα να πεις "πιστευω σε αυτα τα 10 πραγματα που ειπες και εχω τα αλλα 5 χαρακτιριστικα. Γιατι αυτο να συμενει οτι ειμαι διθεν κουλτουριαρα; Εγω απλα πιστευω αυτα τα πραγματα γιατι αυτα μου εδειξε η εμπειρια μου/αυτα εμαθα απο το σπιτι μου/ μου φαινονται πιο σωστα απο τις υπολιπες αποψης που εχω ακουσει" η οτιδηποτε τετιο.
Χα, μα νομιζα οτι ειναι προφανες το λαθος της συνεπαγωγης αριστερος+μαχαιριτσας+δωρεαν παιδεια => ψευτοκουλτουριαρης. Η τουλαχιστον βλεπετε εσεις κατι που εγω δεν βλεπω, τι να πω...



Ναι δικα μου συμπερασματα, αλλα για να το εχω βγαλει παει να πει οτι αρκετα ατομα οταν κατσαμε να μιλισουμε βαλανε την ιδια καραμελα στο στομα και την ιδια κασετα να παιζει, δεν βρισκεις;...
Φανταζομαι οτι θα ηταν ατομα της ηλικιας σου και χωρις να θελω να σε προσβαλω, θεωρω οτι δεν ειναι και τα πιο κατασταλαγμενα ατομα στον κοσμο. Οποτε θεωρω ατοπο το παραδειγμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δε μ εχει πιάσει τίποτα ξουρουζού. Συζήτηση κάνω, αν θες συμμετέχεις!:) Πάντως ακόμα θυμάμαι εκείνο το "....να μην ήσουνα Δαπίτης" σε ένα πόστ σου για μένα και ομολογώ ότι είναι πλέον επίκαιρο. Θα σου άρεσε να άκουγες εσύ "....να μην ήσουν αριστερή"; (υποθετικά μιλάω, ότι κι αν είσαι) Δε θα μου την έπεφταν όλοι όπως τώρα;


Γιατί σαφώς τείνει προς ΝΔ! Όταν έχει γράψει τις μελωδίες που παίζει στις προεκλογικές συγκεντρώσεις της η ΝΔ, σου λένε οι ΚΝΙΤΕΣ, δεξιούρα είναι αυτός, τι να καλέσουμε;;; Οπότε καλούν το ρεύμα τους!

Πλάκα έκανα καλέ!!!!
Όπως πλάκα έκανα και όταν είχα γράψει (ή πει στο Θησείο? δεν θυμάμαι)εκείνο εκεί.

όσον αφορά την ατάκα που είπες "φοβάμαι" ότι στη ζωή μου έχω αντίστοιχη αντιμετώπιση από αυτή που έχει ο Μοναχός εδώ. Μιας και αποφεύγω να δηλώνω "είμαι αυτό" (και στο πάρτυ της ΔΑΠ στην Κοκκίνου πήγα και στο φεστιβάλ της ΚΝΕ :P) μόνο το "χουντικιά"δεν μου χει κολλήσει κανείς οπότε το ότι λέω το λέω ως ... παθούσα και με χιουμοριστική διάθεση :)

XRZ εγώ φταίω για την τροπή του θέματος ή κάποιοι που θίγονται εύκολα;
προσωπικά όταν το διάβασα μου φάνηκε χιουμοριστικό και να έχει γραφεί με τέτοια διάθεση. Αλλά από την άλλη μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι μπορεί να το πήραν πιο σοβαρά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας υπενθυμίσω την πρώτη παράγραφο του ποστ μου, γιατί έχουμε ξεφύγει τελείως.
Τα τελευταία χρόνια, παρατηρώ τριγύρω μου ότι οι (αυτο?)αποκαλούμενοι "σκεπτόμενοι άνθρωποι", "κουλτουριάρηδες", "διανοούμενοι" κοκ της εποχής, έχουν υιοθετήσει ένα συγκεκριμένο στυλ, το οποίο είναι τόσο στερεότυπο που προσωπικά με κουράζει. Οι άνθρωποι που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να σκέφτονται ελεύθερα, έχουν καταλήξει να μοιάζουν τοοοόσο μεταξύ τους (και δυστυχώς δεν αναφέρομαι στην εμφάνιση) που τους μπερδεύεις.

@Idril: Ωραία λογική... "Ας είναι πρόβατα, αρκεί να συμφωνούν μαζί μου και θα είναι καλύτερα ο κόσμος μας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης πόσες φορές θα πρέπει να πω ότι έχει διαφορά το :

Η τάδε κοινωνική ομάδα που είναι κατακριτέα είναι και αριστερή

με το

Όσοι είναι αριστεροί είναι κατακριτέοι

Ειδικά εσύ XRZ και εσύ io-io που έχετε τετράγωνη λογική θα περίμενα ότι θα το καταλαβαίνατε εύκολα. Μα τι στο καλό, κινέζικα μιλάω; :wacko:

Θα το πω και με μαθηματικά που είναι παγκόσμια γλώσσα :P:
Έστω Α το σύνολο των αριστερών, Ψ το σύνολο των ψευτοκουλτουριάρηδων και Κ το σύνολο όσων είναι κατακριτέοι.

Εγώ είπα ότι:
Ψ
K)
όχι ότι
Α
Κ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ενας θαυμάσιος καλλιτέχνης είναι και ο Σπανουδάκης, γιατί δεν καλεί αυτόν; :whistle: Γιατί εμμένει στο εναλλακτικό; Μήπως όλα αυτά τελικά όντως δένονται; Μήπως περνάει ένα ρεύμα;

Και δε μου απαντάς, το βλέπω αποφεύγεις και φαντάζομαι γιατί, αλλά αν όλα αυτά που λέμε είναι στον αέρα, γιατί τυχαίνει να συμβαίνουν τέτοιοι συνδιασμοί και επίσημα;

Γιατί δυστυχώς κανείς φοιτητής δεν πρόκειται να πάει στον Σπανουδάκη.
Ξέρω είναι ΝΔ,αλλά θαυμάζω και εκτιμώ την μουσική του πορεία...

Αλλά σκέψου ότι τα φεστιβάλ της ΚΝΕ γίνονται για να έρθουν νέα άτομα,να μαζευτούν λεφτά κτλ κτλ,λογικό δεν είναι να μην το καταφέρνει αυτό ο Σπανουδάκης?

Γι αυτόν είναι το ηρώδειο και το μέγαρο μουσικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Επίσης πόσες φορές θα πρέπει να πω ότι έχει διαφορά το :

Η τάδε κοινωνική ομάδα που είναι κατακριτέα είναι και αριστερή

με το

Όσοι είναι αριστεροί είναι κατακριτέοι

Ειδικά εσύ XRZ και εσύ io-io που έχετε τετράγωνη λογική θα περίμενα ότι θα το καταλαβαίνατε εύκολα. Μα τι στο καλό, κινέζικα μιλάω; :wacko:

Θα το πω και με μαθηματικά που είναι παγκόσμια γλώσσα :P:
Έστω Α το σύνολο των αριστερών, Ψ το σύνολο των ψευτοκουλτουριάρηδων και Κ το σύνολο όσων είναι κατακριτέοι.

Εγώ είπα ότι:
Ψ
Α
K
όχι ότι
Α
Ψ
Κ

Μα ειπαμε πουθενα το αντιθετο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα ειπαμε πουθενα το αντιθετο?:confused:
Ehmmm, ναι. Επί καμιά δεκαριά posts μάλιστα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top