Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λοιπον...μιας κι εγώ μίλησα για χρήμα :P Όπως είπα ήδη εκείνη την στιγμή το αντιπαράθεσα στο παράδειγμα οτι ο 30άρης εκμεταλεύεται την πιτσιρικά για να πω ότι μπορεί να υπάρξει το αντίθετο ;)

Και όπως έχω τονίσει το ποστ το πήρα ως μια σχέση που στηρίζεται στα συναισθήματα και όχι σε συμφεροντολιγούς σκοπούς :)

Το ότι όμως συμβαίνουν τέτοιες σχέσης ανεξαρτήτου ηλικίας δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε και να τα βλέπουμε όλα ροζ.... :)



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Βρε torry, που το είδες να είμαστε τόσο αρνητικοί;
Δεν είδα κανέναν να είναι κάθετος... Και ούτε είδα να αναφέρονται τόσο πολύ στα χρήματα αλλά κυρίως στην ωριμότητα...

Μπορεί να μην αναφερθηκαν πολλοι σε χρήματα αλλά περισσότερο στην υποτιθέμενη άνεση για special εξόδους κτλ πράγμα που προδιαθέτει και οικονομική άνεση! Τεσπα! Απλά η κεντρική ιδέα όλων για μια σχέση με διαφορά ηλικίας ήταν πως πολύ σπάνια είναι κάτι αληθινό που μπορεί να κρατήσει ή να πάει στο σοβαρό! Πράγμα που δεν πιστεύω πως ισχύει!
Τουλάχιστον από όσα ζευγάρια έχω γνωρίσει ως τώρα, τα πιο πολλά που έχουν χωρήσει είναι νεαρής ηλικίας και οι δύο! Και συνηθέστερη αιτία ανορημότητα του αντρα (σε αντίθεση με την γυναίκα). :/:
Πείτε με ισχηρογνώμον αλλά πιστεύω πως οι γυναίκες οριμάζουμε πολύ νορίτερα από τους άντρες (κι αυτό γιατί από μικρές αναλαμβάνουμε ευθήνες και προετοιμαζόμαστε για να άναλλάβουμε ένα σπίτι, για την ανατροφή των παιδιών μας κτλ) φροντίζει η φύση για αυτό!Οι γυναίκες δεν έχουμε τον ίδιο χρονικο περιθόριο (βιολογικά) με τους άντρες για να κάνουμε οικογένεια! Μια γυναίκα μέχρι τα 40 ότι κάνει! :/: Ενώ ένας άντρας και στα 60 του τεκνοποιεί! :hmm: Ασε που δεν έχει το μητρικό ένστικτο για να έχει το άγχος πότε θα κάνω οικογένεια, πότε θα νοικονυρευτώ! Μπορεί να είναι και να συμπεριφέρεται σε όλη του την ζωή σαν έφηβος! :drunk:
Αρα αυτός ο άντρας για να οριμάσει και να φτάσει στο σημείο να "σκλαβωθεί", θα πρέπει να έχει ζήσει την ζωή του τόσο που τώρα πια να μην ψαχνεται για να γεμίσει κι άλλο την συλλογή του..(με κάποια Σούλα, Μίνα κτλ.):whistle: αλλά να θέλει να στεριώσει κάπου!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μπορεί να μην αναφερθηκαν πολλοι σε χρήματα αλλά περισσότερο στην υποτιθέμενη άνεση για special εξόδους κτλ πράγμα που προδιαθέτει και οικονομική άνεση! Τεσπα! Απλά η κεντρική ιδέα όλων για μια σχέση με διαφορά ηλικίας ήταν πως πολύ σπάνια είναι κάτι αληθινό που μπορεί να κρατήσει ή να πάει στο σοβαρό! Πράγμα που δεν πιστεύω πως ισχύει!
Τουλάχιστον από όσα ζευγάρια έχω γνωρίσει ως τώρα, τα πιο πολλά που έχουν χωρήσει είναι νεαρής ηλικίας και οι δύο! Και συνηθέστερη αιτία ανορημότητα του αντρα (σε αντίθεση με την γυναίκα). :/:

Η κάθε σχέση είναι διαφορετική και δεν μπορούμε να βάλουμε κανόνες μιλώντας καθαρά προσωπικά.... Κι εγώ ήμουν σε σχέση με έναν άντρα 13 χρόνια μεγαλύτερο μου και χώρισα... Η ανωριμότητά μου-σύμφωνα με αυτόν- ήταν ότι στα 21 μου δεν ήθελα να παντρευτώ...Η ωριμότητα του δηλαδή ήταν τόσο μεγάλη που δεν μπορούσε να καταλάβει τις προτεραιότητες μου σε εκείνη την ηλικία!

Πείτε με ισχηρογνώμον αλλά πιστεύω πως οι γυναίκες οριμάζουμε πολύ νορίτερα από τους άντρες (κι αυτό γιατί από μικρές αναλαμβάνουμε ευθήνες και προετοιμαζόμαστε για να άναλλάβουμε ένα σπίτι, για την ανατροφή των παιδιών μας κτλ) φροντίζει η φύση για αυτό!Οι γυναίκες δεν έχουμε τον ίδιο χρονικο περιθόριο (βιολογικά) με τους άντρες για να κάνουμε οικογένεια! Μια γυναίκα μέχρι τα 40 ότι κάνει! :/: Ενώ ένας άντρας και στα 60 του τεκνοποιεί! :hmm: Ασε που δεν έχει το μητρικό ένστικτο για να έχει το άγχος πότε θα κάνω οικογένεια, πότε θα νοικονυρευτώ! Μπορεί να είναι και να συμπεριφέρεται σε όλη του την ζωή σαν έφηβος! :drunk:

Και πάλι εξαρτάται από το άτομο...Γιατί όταν ο άντρας φεύγει φοιτητής μακριά από την μανούλα αναλαμβάνει ευθύνες....Και ποδιά φοράει και μαγειρεύει και σφουγγαρίζει και χίλια δυο... Το οτι δεν έχουμε το ίδιο χρονικό περιθώριο δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνουμε και πριν τα 30 έγγυες...Η κάθεμια θα το επιλέξει βάση τα θέλω της και τα βιώματά της! Με βάση έρευνες το μητρικό ένστικτο δεν είναι κληρονομικό...η κοινωνία μας το περνά :) Και όπως είπες μπορεί ένας άντρας να μείνει έφηβος όλη του την ζωή...άρα πάλι εξαρτάται καθαρά από το κάθε άτομο :)

Αρα αυτός ο άντρας για να οριμάσει και να φτάσει στο σημείο να "σκλαβωθεί", θα πρέπει να έχει ζήσει την ζωή του τόσο που τώρα πια να μην ψαχνεται για να γεμίσει κι άλλο την συλλογή του..(με κάποια Σούλα, Μίνα κτλ.):whistle: αλλά να θέλει να στεριώσει κάπου!

Και πάλι έχει να κάνει με τις εμπειρίες και τα βιώματα :) Κι εγώ σαν γυναίκα θέλω να ζήσω την ζωή μου και να ολοκληρωθώ πρώτα σαν άτομο για να μπορέσω να στηρίξω την σχέση μου και τον γάμο μου :) Το ίδιο όμως θέλω να έχει κάνει και ο συντροφός μου ;) Άρα πάλι δεν είναι θέμα άντρα- γυναίκας...αλλά ατόμου



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Και πάλι έχει να κάνει με τις εμπειρίες και τα βιώματα :) Κι εγώ σαν γυναίκα θέλω να ζήσω την ζωή μου και να ολοκληρωθώ πρώτα σαν άτομο για να μπορέσω να στηρίξω την σχέση μου και τον γάμο μου :) Το ίδιο όμως θέλω να έχει κάνει και ο συντροφός μου ;) Άρα πάλι δεν είναι θέμα άντρα- γυναίκας...αλλά ατόμου
__________________

Μα ακριβώς αυτό λέω κι εγώ!:thumbup: Δεν λεώ οτι απαραίτητα πρέπει μια γυναίκα να δεσμευτεί πριν τα 30! Αλλά οτι ένας άντρας πρίν τα 30 πολύ δύσκολα θα είναι αρκετά όριμος για οικογένεια! Το οτι εγώ παντρευτηκα στα 21 και τώρα είμαι έγκυος δεν σημαίνει πως το θεωρώ πως έτσι πρέπει να συμβαίνει! Εγώ μπορεί να παντρεύτηκα μικρή αλλά δουλεύω από τα 13 και ζω σχεδόν αυτόνομα από τα 15,5! Εχω ζήσει πολλά για 21 χρονών και νιώθω πλήρης από εμπειρίες (μην πω και μπουχτισμένη!) Εγώ στο μόνο που διαφωνώ είναι στην αποψη πως η σχέση με κάποιον μεγαλήτερο ή θα είναι από συμφέρον ή θα είναι μια αποτυχία! Sorry αλλά με το μικρότερο άτομο που είχα ποτέ σχέση ήταν 7 χρόνια μεγαλήτερός μου(εγω 15) και χωρήσαμε στο 2μηνο γιατί τον θεωρούσα εντελώς ανώρημο!:/:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ στο μόνο που διαφωνώ είναι στην αποψη πως η σχέση με κάποιον μεγαλήτερο ή θα είναι από συμφέρον ή θα είναι μια αποτυχία!

Μα δεν είπε κανείς οτι πάντα έτσι γίνεται. Είπαμε οτι ΣΥΝΗΘΩΣ έτσι γίνεται.
Κι εγώ που είμαι 20 και το αγόρι μου 17, έχω ακούσει πολλές φορές να λένε οτι δεν θα δουλέψει μια σχέση με τη γυναίκα μεγαλύτερη και οτι ο μέσος 17χρονος είναι πολύ ανώριμος για σοβαρή σχέση. Ε όταν δεν λένε οτι ΠΑΝΤΑ έτσι γίνεται, δεν έχω πρόβλημα διότι έχουν δίκιο. ΣΥΝΗΘΩΣ έτσι είναι και οι περισσότεροι 17χρονοι όντως δεν είναι για σχέση, πόσο μάλλον με μεγαλύτερη, και το βλέπω στους συνομηλίκους του. Απλά θεωρώ οτι έπεσα στην εξαίρεση. :)



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανείς οτι πάντα έτσι γίνεται. Είπαμε οτι ΣΥΝΗΘΩΣ έτσι γίνεται.
Κι εγώ που είμαι 20 και το αγόρι μου 17, έχω ακούσει πολλές φορές να λένε οτι δεν θα δουλέψει μια σχέση με τη γυναίκα μεγαλύτερη και οτι ο μέσος 17χρονος είναι πολύ ανώριμος για σοβαρή σχέση. Ε όταν δεν λένε οτι ΠΑΝΤΑ έτσι γίνεται, δεν έχω πρόβλημα διότι έχουν δίκιο. ΣΥΝΗΘΩΣ έτσι είναι και οι περισσότεροι 17χρονοι όντως δεν είναι για σχέση, πόσο μάλλον με μεγαλύτερη, και το βλέπω στους συνομηλίκους του. Απλά θεωρώ οτι έπεσα στην εξαίρεση. :)
Πολύ σωστά σκεύτεσε! Αυτό έλειπε ερωτευμένοι άνθρωποι και να κοιτάτε τα αρνητικά που "μπορεί" να υπάρχουν! Ομως πες μου κάτι ειλικρινά! ΕΙσαι 20 χρονών και έχεις αυτή την όμορφη σχέση.οκ. Πιστεύεις πως αυτή η σχέση θα είναι και η τελευταία? Οτι εσύ δεν θα θελήσεις να ζήσεις κάτι άλλο στη ζωή σου πέρα από αυτόν?

Δεν μπορούν να μην βοηθήσουν :P Κανέις δεν μπορεί να ζήσει σε τέτοιο αχούρι (που είναι όταν καθαρίζω μόνο εγώ), εκτός απο μένα :P

Εσύ ξέρεις καλύτερα!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ομως πες μου κάτι ειλικρινά! ΕΙσαι 20 χρονών και έχεις αυτή την όμορφη σχέση.οκ. Πιστεύεις πως αυτή η σχέση θα είναι και η τελευταία? Οτι εσύ δεν θα θελήσεις να ζήσεις κάτι άλλο στη ζωή σου πέρα από αυτόν?

1. Τι σχέση έχει αυτό με ο,τι συζητάμε;
2. Πως ξέρεις τι έχω ζήσει πέρα απο αυτόν;
3. Πιστευεις οτι εμπειρίες στη ζωή είναι μόνο οι ερωτικές;



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
1. Τι σχέση έχει αυτό με ο,τι συζητάμε;
2. Πως ξέρεις τι έχω ζήσει πέρα απο αυτόν;
3. Πιστευεις οτι εμπειρίες στη ζωή είναι μόνο οι ερωτικές;

Οχι όχι δεν το λέω γι αυτό και ούτε μου πέφτει λόγος!:redface: Απλά θέλω να πώ πως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν σε νοιάζει τι λένε τα στατιστηκά γιατί συνήθως όσο ερωτευμένη και να είσαι μέσα σου ξέρεις πως είναι κάτι όμορφο που μια μέρα ισως τελειώσει! Οταν κάτι το βλέπεις πιο σοβαρά σε αγχώνει ακόμα και το παραμικρό!Γνώμη μου έτσι...:/:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για να σου απαντήσω πάντως, προτιμώ όταν είμαι σε μια σχέση να μην σκέφτομαι αν και πότε θα τελειώσει αλλά να ζω το παρόν και να προσπαθώ να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο. :)



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Michelle η Τόρρυ σου λέει ότι καλά κάνεις και ζεις το τώρα αλλά όπως να έχει ζεις την καβάτζα του δεν με απασχολεί η πρακτικότητα καθώς αυτά είναι για μέτα!
Σίγουρα σε απασχολεί η πρακτικότητα αλλά όχι αυτή που εννοώ εγώ ή η Τορρυ! Είσαι νέα ακόμα με από όσο ξέρω φιλοδοξίες για σπουδές! Αυτό σημαίνει χρόνια μπροστά από οποιαδήποτε μορφή διαδικασία τύπου γάμος και οικογένεια συνεπώς ο έρωτας είναι απλά το πιο σημαντικό!

Η πράξη όμως δείχνει ότι η καλύτερη διαφορά ηλικίας άνδρα με γυναίκα είναι άνδρας +5 με +10 με χρόνια με την γυναίκα! Και υπάρχουν διάφοροι λόγοι μερικοί από αυτούς που λέει ο Τόρρυ αλλά και το θέμα του ότι η γυναίκα γερνά πιο γρήγορα, αλλά και ότι μια μεγαλύτερη ηλικία στον άνδρα μπορεί να στηρίξει καλύτερα οικονομικά μια γυναίκα και ένα γάμο με υποχρεώσεις! Καλώς ο έρωτας αλλά το πέταγμα στα σύνεφα κάποια φάση τελειώνει και υπάρχει η προσγείωση στην πραγματικότητα ανώμαλη ή όχι!
Και αυτό είναι κάτι που συνοψίζεται μαζί με άλλα στην ωριμότητα!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Προβληματίζομαι για την περίπτωση ενός άνδρα που είναι πολύ μεγαλύτερος από μια κοπέλα ας πούμε μέχρι και 10 χρόνια. Και εντάξει, στις ηλικίες 30 με 40 καταλαβαίνω ότι οι διαφορές εξομαλύνονται και 10 χρόνια δε δημιουργούν μεγάλη διαφορά. Όμως τι γίνεται στην περίπτωση που ο ένας είναι 20 και ο άλλος 30? Όπου ο ένας δηλαδή ακόμα σπουδάζει και πιθανόν να μένει με τους γονείς του, ενώ ο άλλος εργάζεται? Είναι δυνατόν μια τέτοια σχέση να επιβιώσει? Τι πιστεύετε?:hmm:

Στα 19 μου εκανα σχεση με εναν ανθρωπο 16 χρονια μεγαλυτερο, με τον οποιο επικοινωνουσαμε απιστευτα και ηταν απο τις μεγαλυτερες σχεσεις (σε διαρκεια) που εχω κανει. Φυσικα υπηρχε ερωτας, σεβασμος, εμπιστοσυνη.. Υπηρχε και ζηλεια.. Και απο τις δυο μεριες! Δεν υπηρχαν κομπλεξ και "πρεπει". Ποτε δεν ενιωσα "υπο" επειδη εγω ημουν το μικρο της υποθεσης αλλα κι εκεινος ποτε δεν εβγαλε φοβο μηπως με χασει λογω ηλικιας (που σε αυτην την ηλικια μυαλα δεν..) ή "φοβος" (ντροπη?! :confused: ) για το αν μπορει να με κυκλοφορησει στον κυκλο του (σε ανθρωπους ιδιας ή και μεγαλυτερης ηλικιας απο εκεινον).

Αλλα και αργοτερα που εκανα σχεση με εναν ανθρωπο με διαφορα 9 χρονια, ποτε δεν υπηρξε προβλημα "αντιμετωπισης" μεσα στην σχεση.

Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα και ανετα μπορει να επιβιωσει μια σχεση με μεγαλη διαφορα ηλικιας.. :worry:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι η διαφορά ηλικίας...είναι να υπάρχει σωστή επικοινωνία στο ζευγάρι και ο ένας να καταλαβαίνει την θέση του άλλου!Τι θέλω να πω...πέρνοντας ως δεδομένο οτι η 20αρα είναι φοιτήτρια και ο 30αρης εργαζόμενος και τα δύο μέλη καλούνται να σεβαστούν τους διαφορετικούς ρυθμους της ζωής τους... π.χ. η φοιτητριούλα να ζήσει και την ζωή της και τα ξενύχτια της αλλά και να καταλαβαίνει ότι ο 30άρης δεν μπορεί να την ακολουθήσει εύκολα.... Όπως και ο 30άρης να καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να περιορίσει την 20άρα και να της επιβάλει το δικό του τρόπο ζωής αλλά και να καταλάβει το δικό της...Αυτό που μετράει είναι ο συμβιβασμός...όπως μετράει σε οποιαδήποτε σχέση...

Τώρα αν θα επιβιώσει θα πω το κλασσικό...Κάθε σχέση είναι διαφορετική και δεν μπορούμε να κάνουμε οι απ' έξω προβλέψεις... Ούτε να πούμε..α...με τέτοια διαφορά θα χωρίσουν 'η θα πάνε για γάμο... Ο χρόνος πάντα δείχνει ;)

Την δική μου θέση και άποψη την εξέφρασε πλήρως η Βίκυ!
Αλλά θα συμφωνήσω και με την Michelle, ως προς το ότι υπάρχει κίνδυνος η κοπελίτσα η οποία είναι 20 ετών να ερωτευτεί και να δωθεί σε κάποιον ο οποίος είναι 30άρης και να βρίσκεται σε μια φάση της ζωής του που θέλει περιπετειούλες χωρίς δεσμέυσεις και άλλα επακολουθα....κοινώς απλα να "παίξει"....



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Την δική μου θέση και άποψη την εξέφρασε πλήρως η Βίκυ!
Αλλά θα συμφωνήσω και με την Michelle, ως προς το ότι υπάρχει κίνδυνος η κοπελίτσα η οποία είναι 20 ετών να ερωτευτεί και να δωθεί σε κάποιον ο οποίος είναι 30άρης και να βρίσκεται σε μια φάση της ζωής του που θέλει περιπετειούλες χωρίς δεσμέυσεις και άλλα επακολουθα....κοινώς απλα να "παίξει"....

Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό να συμβεί κάτι τέτοιο!:redface: Και αυτό γιατί όλοι μας μέχρι να καταλύξουμε σε μια μακροχρόνια ή μόνιμη σχέση, έχουμε φάει κατραπακιές και κατραπακιές!Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις λένε! Και για 'μένα αν δεν σου τύχει κι αυτό δεν θα μπορέσεις αργότερα να ξεχωρήσεις και να εκτιμήσεις την αληθινή αγάπη και τον σεβασμό που θα σου δείξει κάποιος! Ολα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Ασε που σε αυτή την φάση θα βρησκεται και κάποιος πιο κοντινός στην ηλικία της! 20 με 30 είναι ηλικίες που ο άντρας δοκιμάζει! Οπότε τίποτα δεν είναι δεδομένο!Το μόνο που μετράει είναι όσο είσαι ερωτευμένος να περνάς καλά!Τίποτα περισσότερο! Αλλά και μια κοπέλα στα 20 και να κάνει μια σχέση (σοβαρή), αν δεν έχει άλλες εμπειρίες νομίζεις πως θα κρατήσει?:hmm:
Εγώ όχι!:/:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Μα ακριβώς αυτό λέω κι εγώ!:thumbup: Δεν λεώ οτι απαραίτητα πρέπει μια γυναίκα να δεσμευτεί πριν τα 30! Αλλά οτι ένας άντρας πρίν τα 30 πολύ δύσκολα θα είναι αρκετά όριμος για οικογένεια! Το οτι εγώ παντρευτηκα στα 21 και τώρα είμαι έγκυος δεν σημαίνει πως το θεωρώ πως έτσι πρέπει να συμβαίνει! Εγώ μπορεί να παντρεύτηκα μικρή αλλά δουλεύω από τα 13 και ζω σχεδόν αυτόνομα από τα 15,5! Εχω ζήσει πολλά για 21 χρονών και νιώθω πλήρης από εμπειρίες (μην πω και μπουχτισμένη!) Εγώ στο μόνο που διαφωνώ είναι στην αποψη πως η σχέση με κάποιον μεγαλήτερο ή θα είναι από συμφέρον ή θα είναι μια αποτυχία! Sorry αλλά με το μικρότερο άτομο που είχα ποτέ σχέση ήταν 7 χρόνια μεγαλήτερός μου(εγω 15) και χωρήσαμε στο 2μηνο γιατί τον θεωρούσα εντελώς ανώρημο!:/:


Κορίτσι μου γλυκό, ποιος σου είπε καλή μου, πως η ωριμότητα είναι απαραίτητα ανάλογη με την ηλικία...????? :/:

Μακάρι να ήταν τα πράγματα τόσο απλά..., αλλά δυστυχώς δεν είναι... :(

Σου ζητώ συγνώμη, εκ των προτέρων, γιατί θα πω κάτι που μπορεί να σε πειράξει, αλλά είναι η πραγματικότητα...

Και μόνο το ότι είσαι 22 ετών και υποστηρίζεις ότι τα έχεις ζήσει τόσα...,
που μπορείς να θεωρείς, μέχρι ότι τα έχεις και μπουχτίσει...,
δείχνει μεγάλη άγνοια..., για να μην σου πω, ότι δείχνει...,
μάλλον ανωριμότητα... :hmm:


.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
*

Κατά την δική μου άποψη, δεν είναι τίποτα δεδομένο στις σχέσεις... :(

Μπορεί βέβαια, να είναι ευκολώτερο, να ταιριάξουν δύο άτομα, που έχουν ίδια περίπου ηλικία, γιατί συνήθως έχουν συνήθως παρόμοια ενδιαφέροντα..., προβληματισμούς... κλπ, κλπ,
αλλά αυτό δεν είναι σε καμμία περίπτωση δεδομένο και απόλυτο...,
αφού πολλές φορές έχει αποδειχθεί και το αντίθετο... ;)

Άλλες πάλι φορές, σχέσεις με μεγάλη διαφορά...,
είναι πολύ σωστές... και επιτυχείς... και ταιριάζουν απόλυτα,
με αποτέλεσμα να ζήσουν μαζί ολόκληρη ζωή... ;)


Νομίζω ότι δεν υπάρχει δηλαδή σε καμμία περίπτωση, συνταγή επιτυχίας... :hmm:


.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Michelle η Τόρρυ σου λέει ότι καλά κάνεις και ζεις το τώρα αλλά όπως να έχει ζεις την καβάτζα του δεν με απασχολεί η πρακτικότητα καθώς αυτά είναι για μέτα!
Σίγουρα σε απασχολεί η πρακτικότητα αλλά όχι αυτή που εννοώ εγώ ή η Τορρυ! Είσαι νέα ακόμα με από όσο ξέρω φιλοδοξίες για σπουδές! Αυτό σημαίνει χρόνια μπροστά από οποιαδήποτε μορφή διαδικασία τύπου γάμος και οικογένεια συνεπώς ο έρωτας είναι απλά το πιο σημαντικό!

Η πράξη όμως δείχνει ότι η καλύτερη διαφορά ηλικίας άνδρα με γυναίκα είναι άνδρας +5 με +10 με χρόνια με την γυναίκα! Και υπάρχουν διάφοροι λόγοι μερικοί από αυτούς που λέει ο Τόρρυ αλλά και το θέμα του ότι η γυναίκα γερνά πιο γρήγορα, αλλά και ότι μια μεγαλύτερη ηλικία στον άνδρα μπορεί να στηρίξει καλύτερα οικονομικά μια γυναίκα και ένα γάμο με υποχρεώσεις! Καλώς ο έρωτας αλλά το πέταγμα στα σύνεφα κάποια φάση τελειώνει και υπάρχει η προσγείωση στην πραγματικότητα ανώμαλη ή όχι!
Και αυτό είναι κάτι που συνοψίζεται μαζί με άλλα στην ωριμότητα!

Τι σε κάνει να πιστευεις οτι θα περιμένω να στηρίξει ο άντρας την οικογένεια και μόνο αυτός ή έστω κατα κύριο λόγο αυτός;
Το οτι λες οτι η γυναίκα γερνα πιο γρήγορα, έρχεται σε σύγκρουση με αυτά που αναφέρεις παρακάτω περι πρακτικότητας. Κάποτε σταματαει να σε ενδιαφέρει κατά μεγάλο βαθμό η εμφάνιση του άλλου αλλά άλλα στοιχεία... Και αν δεν παρατήσει η γυναίκα τον εαυτό της δεν πιστευω οτι αν είναι συνομήλικη ή ελάχιστα μεγαλύτερη υπάρχει πρόβλημα ούτως ή άλλως...
Αυτό που έχω παρατηρήσει σε πολλούς άντρες ειναι οτι γενικεύετε τραγικά πολύ για το φύλο σας... Κρίνετε απο τον εαυτό σας και τους φίλους σας και την παρούσα φάση που βρίσκετε για ΟΛΟΥΣ τουσ άνδρες, ανεξαρτήτως χαρακτήρα και ηλικίας και μάλιστα δεν δέχεστε αντίρρηση γιατί "εσείς ξέρετε καλύτερα πως είναι οι άντρες". Πιστευετε οτι ξέρετε καλύτερα ακόμα και κάποιον που δεν έχετε γνωρίσει απο την ίδια του την κοπέλα μόνο και μόνο επειδή είναι άντρας!
Και όπως λέει και η lilith, η ωριμότητα δεν πάει πάντα με την ηλικία. Ειδικά όταν μιλάμε για γελοίες διαφορές ηλικίας. Όταν μιλάμε πχ για 20 με 40, να το καταλάβω, αλλά για πχ 3 ή 5 χρόνια διαφοράς, το θεωρώ γελοίο να μιλάμε για θέματα ωριμότητας με τέτοια απολυτότητα.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό να συμβεί κάτι τέτοιο!:redface: Και αυτό γιατί όλοι μας μέχρι να καταλύξουμε σε μια μακροχρόνια ή μόνιμη σχέση, έχουμε φάει κατραπακιές και κατραπακιές!Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις λένε! Και για 'μένα αν δεν σου τύχει κι αυτό δεν θα μπορέσεις αργότερα να ξεχωρήσεις και να εκτιμήσεις την αληθινή αγάπη και τον σεβασμό που θα σου δείξει κάποιος! Ολα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Ασε που σε αυτή την φάση θα βρησκεται και κάποιος πιο κοντινός στην ηλικία της! 20 με 30 είναι ηλικίες που ο άντρας δοκιμάζει! Οπότε τίποτα δεν είναι δεδομένο!Το μόνο που μετράει είναι όσο είσαι ερωτευμένος να περνάς καλά!Τίποτα περισσότερο! Αλλά και μια κοπέλα στα 20 και να κάνει μια σχέση (σοβαρή), αν δεν έχει άλλες εμπειρίες νομίζεις πως θα κρατήσει?:hmm:
Εγώ όχι!:/:

Torry μου αν διάβασες είπα πως υπάρχει ο κίνδυνος να την πάθει μια κοπέλα που είναι 20 ετών και σχετικά άβγαλτη σε σχέση με έναν 30 ρη και μπασμένο στα "κόλπα"....σε καμμιά περίπτωση δεν ήμουν απόλυτη και σόρρυ αν πέρασα τέτοια εντύπωση!:redface:
Και εγώ είμαι της άποψης πως πρέπει να πάθω για να μάθω και πάντα ακολουθούσα αυστηρά τον όρο αυτό!
Απλά είπα πως και η άποψη της Michelle με έβρισκε σύμφωνη διότι υπάρχουν πολλά τέτοια κρούσματα και τπτ παραπάνω!:)



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
πως υπάρχει ο κίνδυνος να την πάθει μια κοπέλα που είναι 20 ετών και σχετικά άβγαλτη σε σχέση με έναν 30 ρη και μπασμένο στα "κόλπα"....

Αυτό το επιχείρημα έχω την εντύπωση ότι αναφέρθηκε πολλές φορές. Απ'ότι καταλαβαίνω με το "μπασμένος στα κόλπα" εννοείς ότι ότι αυτός που είναι 30άρης έχει εμπειρίες από 3-4 σχέσεις, ενώ ας πούμε η 20χρονη μπορεί να μην έχει κάνει και καμία σχέση. Το αν θα μπορέσεις να καταλάβεις ότι κάποιος σε θέλει μόνο σαρκικά, νομίζω δεν έχει σχέση με το πόσες σχέσεις έχεις κάνει...αλλά περισσότερο με το αν δουλεύει λίγο το μυαλουδάκι σου π.χ., είσαι σε θέση να αντιλαμβάνεσαι τις βαθύτερες προθέσεις και τα συναισθήματα των ανθρώπων κτλ.:)

Το να θέλει ένας 30χρονος μια μικρότερη κοπέλα μόνο σαρκικά θεωρώ ότι μπορεί να συμβεί. Αλλά δεν νομίζω ότι αυτή θα δυσκολευτεί περισσότερο να το καταλάβει σε σχέση με μια κοπέλα 30 ετών δηλ.συνομήλικη. Αυτό που ίσως να συμβαίνει είναι ότι οι άνθρωποι όσο πιο νέοι είναι, τόσο πιο εύκολα ερωτεύονται....


Σε κάθε περίπτωση πάντως, και ανεξαρτήτων των συναισθημάτων, έχω την εντύπωση ότι και μια 20 χρονη κοπέλα μπορεί να καταλάβει αν κάποιος τη δουλεύει ή όχι. Μήπως κάνω λάθος?:hmm:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Στις σχέσεις ειδικά η εμπειρία είναι πολύ σχετική, μπορεί κάποιος να είναι 30 και να έχει κάνει μόνο μια σχέση και κάποιος στα 25 να έχει κάνει 10.
Το βασικό για μια σχέση με διαφορά ηλικίας είναι να είναι σχεδόν (ή κοντινές) οι εμπειρίες άσχετα με την ημερομηνία γέννησης.
Και φυσικά μην ξεχνάμε την ποιότητα της σχέσης, αν απλά θες να είσαι με κάποιον/α η αν εκείνος/η μπορεί να στηριχθεί πάνω σου ότι και να γίνει.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
οι απόψεις διυστανται! εγώ έχω μια μακροχρόνια σχέση με ένα παιδί 2 μήνες μικρότερο. όλοι μου λένε πως πάω στον γκρεμό, στην σχέση μέσα όμως δεν το βλέπω. μπορεί πράγματι μια κοπέλα να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια με κάποιον άντρα μεγαλύτερο, αλλά όσο υπάρχει αγάπη, επικοινωνία και σεβασμός, σβήνεται κάθε ηλικία!
:whistle:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top