Από πού αρχίζει κανείς για δημιουργία game;

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δεν ξέρω από που να αρχίσω αλλά έχω φάει κόλλημα..

Μη μου ποστάρετε tutorials που googlάρατε, αν ξέρετε τίποτα εκ πείρας μοιραστείτε το..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
www.gamedev.net πολύ καλό site, αλήθεια! :)

Βέβαια αν δεν ξέρεις καλά επικαμπύλια ολοκληρώματα δεν μπορείς να σταθείς στην EA.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Porcelain και εγώ το ίδιο κόλλημα με σένα έχω. Καταρχάς αυτό που χρειάζεσαι είναι ωραίες ιδέες και προπαντων ΦΑΝΤΑΣΙΑ. Έπειτα είναι η καλή γνώση προγραμματισμού και OpenGL (πάνω σε C/C++ καλύτερα).

Θέλεις να ασχοληθείς με τη δικιά σου μηχανή γραφικών ή όχι; Ή αλλιώς: θέλεις να ξεκινήσεις ένα παιχνίδι από το μηδέν ή παίρνοντας κάτι έτοιμο και χτίζοντας πάνω του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πολύ όμορφα και μικρά παιχνιδάκια μπορείς να φτιάξεις και με το Flash...

και για όσους δεν με πιστέυουν
https://www.miniclip.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dt008:
Πολύ όμορφα και μικρά παιχνιδάκια μπορείς να φτιάξεις και με το Flash...

και για όσους δεν με πιστέυουν
https://www.miniclip.com

όντως πολλά παιχνίδια είναι πολύ ωραία και πολλά εχουν καλά γραφικά....
Το επισκέπτομαι που και που όταν βαρίεμαι.
βέβαια αν δεν έχεις adsl δεν ξέρω κάτα πόσο αξίζουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αμα θες να κανεις RPG μπορεις και να χρησιμοποιησεις το RPG Maker και επεησης αμα καταφερεις να βρεις και να χιριστης το προγραμα για Dark Basic τοτε θα καταφερεις να κανεις ενα πολυ καλο παιχνιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anjelinio

Νεοφερμένος

Ο anjelinio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Νομίζω οτι πρώτα πρέπει να απαντήσεις το βασικό ερώτημα: "Τι παιχνίδι θέλω να φτιάξω;"

Απο 'κει κι έπειτα, η απάντηση θα καθορίσει το πως και γιατί.

Μπορώ όμως να σου πω οτι ένα game είναι η δυσκολότερη άσκηση προγραμματισμού. θα πρέπει να είσαι ψιλο-γκουρού σε δομές δεδομένων, γραφικά, σχεδιασμό λογισμικού, και φυσικά .. άπαιχτος σε όποια γλώσσα θα αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις. 1 γραμμή κώδικα μπορεί να κάνει το παιχνίδι σου απο σούπερ-γρήγορο έως και .. σούπερ-αργό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από anjelinio:
Μπορώ όμως να σου πω οτι ένα game είναι η δυσκολότερη άσκηση προγραμματισμού. θα πρέπει να είσαι ψιλο-γκουρού σε δομές δεδομένων, γραφικά, σχεδιασμό λογισμικού, και φυσικά .. άπαιχτος σε όποια γλώσσα θα αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις. 1 γραμμή κώδικα μπορεί να κάνει το παιχνίδι σου απο σούπερ-γρήγορο έως και .. σούπερ-αργό ;)
Πιστεύω ότι ένα παιχνίδι δεν μπορεί να γίνει μόνο απο ένα άτομο για τον απλό λόγο όπως είπες εσύ πρέπει να έχει πολύ καλές γνώσεις, ε και το θεωρώ πολύ δύσκολο κάποιος να είναι και κάλος προγραματιστής και κάλος γραφίστας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ούτε σούπερ μάριο δεν μπορεί να κάνει ένα άτομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Πρώτον, πολλά παιχνίδια κυρίως freeware έχουν γίνει από ένα άτομο και αρκετά από αυτά είναι πολύ αξιόλογα και δεύτερον, το super mario είναι από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών οπότε δεν το 'πιασα το σχολιάκι σου rattlehead :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
το super mario είναι από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών οπότε δεν το 'πιασα το σχολιάκι σου rattlehead :P
Σίγουρα αλλά πότε έγινε, τώρα μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα φαντάζομαι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Έλεος ρε Εμουφίαρ, κούλαρε..! Είπα εγώ ότι δεν είναι καλό παιχνίδι ο Σούπερ Μάριος; Απλά με τα σημερινά μέσα είναι πολύ εύκολο να κάνεις ένα interface και playability ενός απλού παιχνιδιού όπως είναι τα αντίστοιχα του Σούπερ Μάριο, αλλά και πάλι πρέπει να έχεις πολλή φαντασία ώστε να κάνεις κάτι ενδιαφέρον (όπως είναι το Σούπερ Μάριο) και όχι βαρετό. Νομίζω όμως ότι εδώ μιλάμε για ένα παιχνίδι τουλάχιστον με κάποια Α σύγχρονα γραφικά και κάποιο Α σενάριο. Τέτοια παιχνίδια που να έχουν αναπτυχθεί μόνο από ένα άτομο δεν υπάρχουν. Μπορεί να έχουν ξεκινήσει από ένα άτομο αλλά για να φτάσουν στην τελική τους μορφή έβαλαν το χεράκι τους πολλοί developers..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
[FONT=&quot]Λοιπόν εκ πείρας στον τεχνικό τομέα μπορώ να σου πω τα εξής:[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Καταρχήν πρέπει να αποφασίσεις τι είδους παιχνίδι πρόκειται να σχεδιάσεις (η ΙΔΕΑ που λέμε), θα είναι 2[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] ή 3[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot]; Αυτό το ερώτημα είναι πολύ σημαντικό διότι καθορίζει εάν θα ασχοληθείς με τον προγραμματισμό σε [/FONT][FONT=&quot]Direct[/FONT][FONT=&quot]3[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] / [/FONT][FONT=&quot]OpenGL[/FONT][FONT=&quot] ή [/FONT][FONT=&quot]DirectDraw[/FONT][FONT=&quot] (2[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot]). Προσωπικά επειδή επέλεξα της 2[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] ασχολήθηκα με το τελευταίο ([/FONT][FONT=&quot]DirectDraw[/FONT][FONT=&quot] ή [/FONT][FONT=&quot]DD[/FONT][FONT=&quot]) του οποίου ο προγραμματισμός αποδείχθηκε κουραστικός διότι για κάθε σημαντικό τμήμα ορίζεις δομές αλλά εύκολος διότι από ένα σημείο και πέρα γίνεται τυφλοσούρτης ενώ το λογισμικό σου θυμίζει όλο και περισσότερο ανάπτυξη μονολιθικών εφαρμογών [/FONT][FONT=&quot]DOS[/FONT][FONT=&quot]. Από εκεί και πέρα η διαχείριση του πληκτρολογίου μπορεί να γίνει είτε μέσο [/FONT][FONT=&quot]DirectInput[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]είτε μέσο [/FONT][FONT=&quot]WinAPI[/FONT][FONT=&quot] (ακολούθησα τον δεύτερο δρόμο, αλλά δεν ήταν σοφή επιλογή επειδή υπάρχει ένα ανεπαίσθητο [/FONT][FONT=&quot]lag[/FONT][FONT=&quot]), για τον ήχο δες το [/FONT][FONT=&quot]DirectSound[/FONT][FONT=&quot] αλλά είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσεις το [/FONT][FONT=&quot]Windows[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]MultiMedia [/FONT][FONT=&quot]API[/FONT][FONT=&quot] αφού είναι σαφώς πολύ πιο φιλικό και ευέλικτο ([/FONT][FONT=&quot]hint[/FONT][FONT=&quot]: όταν με το καλό φτάσεις εκεί, φόρτωσε τα ηχητικά κατευθείαν στην μνήμη και κάνε τα [/FONT][FONT=&quot]playback[/FONT][FONT=&quot] από εκεί).[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Συνεπώς βάλε μικρούς στόχους (εγώ έφτιαξα ένα φιδάκι, όποιος θέλει να το δει το λέει και το κάνω ένα [/FONT][FONT=&quot]upload[/FONT][FONT=&quot]) ώστε να εξοικειωθείς με την πλατφόρμα ανάπτυξης που σε ενδιαφέρει ([/FONT][FONT=&quot]Win[/FONT][FONT=&quot]32), διάβασε το [/FONT][FONT=&quot]SDK[/FONT][FONT=&quot] της ([/FONT][FONT=&quot]DirectX[/FONT][FONT=&quot]) και κάνε πειραματισμούς, εάν τελικά πας σε 3[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] κατευθείαν (εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου τα 3[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]games[/FONT][FONT=&quot], μεγάλωσα με 2[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] έτσι και αλλιώς) ακούγεται πως το [/FONT][FONT=&quot]OpenGL[/FONT][FONT=&quot] είναι ευκολότερο του [/FONT][FONT=&quot]Direct[/FONT][FONT=&quot]3[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] και μάλλον έτσι θα είναι (το δεύτερο από λίγο που το είδα φαίνεται μπελάς), πάντως και τα δυο 3[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]environments[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]προϋποθέτουν ικανή γνώση μαθηματικών για την απαιτούμενη γεωμετρία.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Ένα ιδιαίτερο σημείο όσον αφορά τα 2[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] παιχνίδια είναι το [/FONT][FONT=&quot]collusion[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]detection[/FONT][FONT=&quot], ο εντοπισμός σύγκρουσης, εδώ τα πράγματα εξαρτώνται από πολλές παραμέτρους όπως από τον τρόπο που κινούνται οι εχθροί στην οθόνη, το μέγεθος των [/FONT][FONT=&quot]sprites[/FONT][FONT=&quot] σου, γενικά από πειραματισμούς έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι καλύτερα είναι να ελέγχεις την θέση σου και τους άλλους σε μορφή [/FONT][FONT=&quot]rectangle[/FONT][FONT=&quot] (βοήθα και ο έτοιμος τύπος του [/FONT][FONT=&quot]WinAPI[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]RECT[/FONT][FONT=&quot]) και όποτε υπάρχει επαφή [/FONT][FONT=&quot]rectangles[/FONT][FONT=&quot] να θεωρείς ότι έχουμε σύγκρουση. [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Τέλος, ένα σημείο που σίγουρα θα σε κουράσει, εάν αναπτύσσεις [/FONT][FONT=&quot]full[/FONT][FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]screen[/FONT][FONT=&quot] εφαρμογή είναι το [/FONT][FONT=&quot]debugging[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]αφού το [/FONT][FONT=&quot]step[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]στο [/FONT][FONT=&quot]source[/FONT][FONT=&quot] είναι αδύνατο εκτός και αν έχεις δυο οθόνες ή κάτι τέτοιο, οπότε γράψε μερικές ρουτίνες που θα κάνουν [/FONT][FONT=&quot]dump[/FONT][FONT=&quot] σε αρχείο τις κρίσιμες μεταβλητές του λογισμικού (το φιδάκι μου ακόμα έχει ένα μικρό [/FONT][FONT=&quot]bug[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]:( ), η χρήση ειδικών [/FONT][FONT=&quot]system[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]level[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]debuggers[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]όπως του [/FONT][FONT=&quot]SoftICE[/FONT][FONT=&quot] (διαμάντι στον τομέα του) βοηθά πολύ εάν είναι συμβατός με τις [/FONT][FONT=&quot]debugging[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]πληροφορίες του [/FONT][FONT=&quot]compiler[/FONT][FONT=&quot] σου, όμως υπάρχει πάντα ο κίνδυνος του [/FONT][FONT=&quot]reset[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot](για παράδειγμα ο [/FONT][FONT=&quot]SoftICE[/FONT][FONT=&quot] 5.1 αν και είναι συμβατός με τον [/FONT][FONT=&quot]Borland[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]C[/FONT][FONT=&quot]/[/FONT][FONT=&quot]C[/FONT][FONT=&quot]++ [/FONT][FONT=&quot]compiler[/FONT][FONT=&quot] 5.6.4 που χρησιμοποιώ εντούτοις μετά από λίγο έβγαζε [/FONT][FONT=&quot]BSOD[/FONT][FONT=&quot]).[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Γενικά από την προσωπική μου πείρα θεωρώ ότι η ανάπτυξη ακόμα και του πιο απλού παιχνιδιού είναι μια επίπονη εμπειρία η οποία πέραν του τεχνικού τμήματος έχει και εικαστικό, οπότε εάν εξαιρέσεις κάποια [/FONT][FONT=&quot]scrolling[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]demo[/FONT][FONT=&quot] που πάντα μου άρεσαν, ύστερα από το φιδάκι και μια προσπάθεια για ένα [/FONT][FONT=&quot]shoot[/FONT][FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]em[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]up[/FONT][FONT=&quot] (γραμμένο σε καθαρό [/FONT][FONT=&quot]WinAPI[/FONT][FONT=&quot] αυτή την φορά) δεν προτίθεμαι να την επαναλάβω στο άμεσο μέλλον, δίχως αυτό να σημαίνει πως δεν είναι διασκεδαστική.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Καλή τύχη!! :)[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
DirectX υπέροχο ποστ!!!
Πάντως πολύ απλά παιχνίδια 2D μπορείς να κάνεις ακόμα και με Visual studio :hmm: Αλλά νταξ δεν είναι αυτός ο επαγγελματικός δρόμος...
Επίσης για απλά παιχνίδια 2D υπήρχε παλιά το Multimedia Fusion που τα έκανες χωρις καθόλου κώδικα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα... Γύρω στο 99 πρέπει να το είχα εγώ... :redface:

Πάντως καλωσόρισες και θα ήθελα πολύ να δω το φιδάκι που έφτιαξες! :clapup:

edit: Υπάρχει ακόμα το Multimedia Fusion: https://www.clickteam.com/English/multimedia_fusion.htm
Πωωω εποχές που μου θύμισε... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@DirectX
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT="]Γενικά από την προσωπική μου πείρα θεωρώ ότι η ανάπτυξη ακόμα και του πιο απλού παιχνιδιού [B]είναι μια επίπονη εμπειρία η οποία πέραν του τεχνικού τμήματος έχει και εικαστικό,[/B] οπότε εάν εξαιρέσεις κάποια [/FONT][FONT="]scrolling[/FONT][FONT="]demo[/FONT][FONT="] που πάντα μου άρεσαν, ύστερα από το φιδάκι και μια προσπάθεια για ένα [/FONT][FONT="]shoot[/FONT][FONT="]-[/FONT][FONT="]em[/FONT][FONT="]up[/FONT][FONT="] (γραμμένο σε καθαρό [/FONT][FONT="]WinAPI[/FONT][FONT="] αυτή την φορά) δεν προτίθεμαι να την επαναλάβω στο άμεσο μέλλον, δίχως αυτό να σημαίνει πως δεν είναι διασκεδαστική.[/FONT]
Πιστεύω πως αν στην ομάδα υπάρχουν περισσότερα απο ένα άτομα εξιδηκευμένα σε διαφορετικά θέματα, τότε η δημουργεία του παιχνίδιου γίνετε περισσότερο εύκολη και διασκέδαση

[FONT=&quot][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Για άτομα με γνώσεις αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού προτείνεται η εξής μηχανή με αρκετά έτοιμα εργαλεία (όπως έναν έτοιμο parser αρκετά καλό) για ανάπτυξη text adventure :) https://www.tads.org/

Άμα βρω χρόνο ποτέ... :sleep: :sleep:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
DirectX υπέροχο ποστ!!!
Πάντως πολύ απλά παιχνίδια 2D μπορείς να κάνεις ακόμα και με Visual studio :hmm: Αλλά νταξ δεν είναι αυτός ο επαγγελματικός δρόμος...
Επίσης για απλά παιχνίδια 2D υπήρχε παλιά το Multimedia Fusion που τα έκανες χωρις καθόλου κώδικα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα... Γύρω στο 99 πρέπει να το είχα εγώ... :redface:

Πάντως καλωσόρισες και θα ήθελα πολύ να δω το φιδάκι που έφτιαξες! :clapup:

edit: Υπάρχει ακόμα το Multimedia Fusion: https://www.clickteam.com/English/multimedia_fusion.htm
Πωωω εποχές που μου θύμισε... :redface:
Συμφωνώ απόλυτα, ουσιαστικά 2D παιχνίδια μπορείς άνετα να φτιάξεις και με κανονικές κλήσεις στο GDI όμως χάνεις σε θέματα ταχύτητας αφού το δυνατό χαρτί του DirectDrawείναι το εύκολο στήσιμο page-flippingμε surfaces που δείχνουν στην μνήμη της κάρτας γραφικών και εξαιρετικά γρήγορο blitingbitmapsμε τον ανάλογο σεβασμό στο υπάρχον background (colorkey), από εκεί και πέρα έτσι και αλλιώς χρειάζεται εξοικείωση με τις κλήσεις του GDI (για παράδειγμα LoadBitmap) για αυτό και τα ίδια τα surface παρέχουν DChandles ώστε να διευκολύνουν την κατάσταση (με την υπενθύμιση βέβαια ότι οποιαδήποτε κλήση GDI πέραν των bitmaps σε ένα οιονδήποτε surface οδηγεί σε κατακόρυφη μείωση των επιδόσεων της εφαρμογής, πράγμα που υποδεικνύει την ανάγκη της σχεδίασης σε ένα memorybitmap ώστε να γίνει ύστερα blitμε τις ταχύτατες ρουτίνες του DD στο επιθυμητό surface).
Το μόνο ευχάριστο όσον αφορά τις κλήσεις GDI είναι το GDI+ το οποίο επιτέλους απλοποιεί σε μεγάλο βαθμό το αρχαίο GDI εις το οποίο το φόρτωμα ενός Bitmap προϋπέθετε αρκετές γραμμές κώδικα εκτός και αν χρησιμοποιούσαμε κάποιο έτοιμο framework ( γιατί όχι; ), το δυσάρεστο είναι πως το GDI+ αφορά μόνο τα XP και τα headerείναι ασύμβατα με τον BorlandC/C++ Builder 6.0 που χρησιμοποιώ :(
Επίσης το τελευταίο χρονικό διάστημα παρατηρώ αρκετές εφαρμογές (VirtualDJ), ακόμα και παιχνίδια (Still-Life), να χρησιμοποιούν το λεγόμενο managedDirectX που προσφέρεται εάν δεν κάνω λάθος με το .netframework (VB & C#) και πρέπει να απλοποιεί πολύ τα πράγματα.. (καιρός ήταν!!)
Τώρα με την έλευση του Avalon (WindowsVista) ενδεχομένως όλα τα παραπάνω να αλλάξουν ..

Το MultimediaFusionδεν το γνωρίζω, όμως ως παρόμοιο πακέτο θυμάμαι το Click & Play( σωστό όνομα; χμ.. ) για τα Windows 3.1 με το οποίο μπορούσες δίχως κώδικα να σχεδιάσεις απλά 2D παιχνίδια, πιο πίσω θυμάμαι την AMOSBASIC (κατασκευασμένη από τον μετέπειτα σχεδιαστή του Click & Play), μια εξειδικευμένη έκδοση της BASIC, για την AMIGA η οποία απλοποιούσε την ανάπτυξη παιχνιδιών με εντολές για hardwareblitting, άμεση εκτέλεση audiosamples ή MODs κ.α.

Όσοναφοράτα adventures θυμάμαιτο Adventure Construction Kit (ACK) γιατονίδιουπολογιστή, ουσιαστικάέφτιαχνεςμαζίτου RPGs (στα PC μπορείςναβρειςειδικά freeware πακέταγιατηνανάπτυξη adventures συμβατώνμετους interpreters των Sierra & Lucas Art-Film παρεμπιπτόντως).

Τώρα όσον αφορά τα 3Dgames, στην Amiga είχε κυκλοφορήσει περί το 1992-93 το 3DConstructionKit, ένα πλήρες πακέτο ανάπτυξης 3D παιχνιδιών με ελάχιστο κώδικα (ένα είδος RAD –για την ιστορία το πρώτο και τελευταίο RADστην Amigaήταν το «CanDo» για την Α1200, το 1994-95 έμοιαζε πολύ με την VB/Delphi), για το PC, πέραν των σύγχρονων libraries / frameworks δεν έχω κάτι ανάλογο υπόψη μου .. ψέματα! Πρέπει να υπάρχει μια BASIC που απλοποιεί την ανάπτυξη διότι θυμάμαι ένα 3Dgame κάποιου τυπάκου στο PCM πριν αρκετό καιρό που βασιζότανε σε αυτήν..

Φυσικά συμφωνώ πως όσο πιο πολλοί στην ανάπτυξη τόσο καλύτερο το Game και τόσο πιο διασκεδαστική εμπειρία!

Υ.Γ.
Εδώ |https://www.geocities.com/unosedai/snake.zip| υπάρχει το Nibble (Snake), είναι γραμμένο σε C++ και καθαρό WindowsAPI, χρησιμοποιεί το DirectDraw6.0 SDK και θα παραμείνει δια παντός σε κατάσταση beta :)
Απαιτεί VGA, full-screenmodeστα 640x480 True-Color.
Πριν το χρησιμοποιήσετε διαβάστε το disclaimerστο readme.rtf που το συνοδεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To Click & Play είναι απο την ίδια εταιρεία που έχει φτιάξει και το Multimedia fusion αν περιηγήθηκες στο site που έδωσα :)

Το φιδάκι δεν το είδα ακόμα γιατί είμαι σε ξένο πισι (ε μην μπει μεσα ο πατέρας της ζανιν και δει 640χ480 και φρικάρει :P) αλλά σε λίγες μέρες θα το δω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
..και δει 640χ480 και φρικάρει :P..
:confused: πορκε μι αμορ???? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadAboutYou

Νεοφερμένος

Η MadAboutYou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ωραία τα ποστ σας παιδιά. Ενδιαφερόμουν κι εγώ για τη δημιουργία ενός παιχνιδιού, κάτι απλό, έτσι για να γουστάρω! Βέβαια, θέλει να αφιερώσεις πολύ χρόνο οπότε δεν νομίζω να κανω κάτι σύντομα. Το σίγουρο είναι ότι αυτόν τον καιρό θα ασχοληθώ με OpenGL, αναγκαστικά λόγω σχολής, οπότε θα μπορώ να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη πάνω στα 3D γραφικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top