Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Τελος παντων, το ανεπτυξε περισσοτερο το θεμα, και ειπε οτι αυτη η αποκλινουσα συμπεριφορα που οφειλεται κυριως σε γενετικη ανωμαλια, ειναι κατι αναλογο με τη νεκροφιλια, τη παιδοφιλια, τη κτηνοβασια και ενα σωρο αλλες ανωμαλιες που αφορουν το σεξ.
Ουδεμία σύνδεση έχει η ομοφυλοφιλία με την νεκροφιλία και τα λοιπά που ανέφερες. Οι συντηρητικοί της σημερινής κοινωνίας τα συνδέουν αυτά μεταξύ τους, στην προσπάθειά τους να δηλώσουν την αποστροφή τους για το φαινόμενο το οποίο αν κρίνω από τα παραπάνω λεγόμενα, μάλλον δεν κατανοείται ούτε στοιχειωδώς.
Ακόμα και οι αρχαίοι Έλληνες, όπως αναφέρθηκε παραπάνω για το Συμπόσιο του Πλάτωνα, έχουν μιλήσει απενεχοποιημένα για την ομοφυλοφιλία.

Τέλος, δε νομίζω αυτά που ανέφερες να είναι αποτέλεσμα γενετικής ανωμαλίας. :)

Μάξιμε, στον ομοφυλοφιλικό έρωτα, όπως και στον ετεροφυλοφιλικό, εμφανίζεται τόσο η ενεργητική πράξη όσο και η παθητική. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί εξηγείς την ομοφυλοφιλία ως αδυναμία του ατόμου να ταυτιστεί με το φύλο του επειδή λέει το έχουν μάθει να βλέπει τα πράγματα με θηλυκό τρόπο (όπως εξηγείς).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μα ποιος μίλησε για αρώστια ;
Αυτό κατάλαβες ;

Η σεξουαλικότητα και ο προσανατολισμός των αγοριών, είναι κάτι που δεν είναι καθορισμένο απο την γέννηση τους.
Πότε βγήκε ανακοίνωση?Κανείς δεν ξέρει.Αυτό σημαίνει και πως εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.Αλλά αν είναι κακό μια φορά να απομυθοποιείς κάτι,είναι κακό δυο φορές να καταδικάζεις κάτι,όταν δεν κάνεις παρά εικασίες.


εδώ εντοπίζω εγώ το λεπτό σημείο, δεν είναι τα χρωματοσώματα και το DNA, που καθορίζουν την απόκλιση απο αυτό την φυσιολογική σεξουαλική συμπεριφορά, η οποία προκύπτει απο αυτό που η εξωτερική εμφάνιση δηλώνει.
:worry: Αυτό που σχολίασα παραπάνω.

Είναι η λάθος πορεία, που θες να πεις απο αστείο (όταν βάφουν κάποιες γυναίκες τα μικρά αγόρια ή τα ντύνουν θηλυπρεπώς), θες να πεις απο την τάση που έχουμε να μιμηθούμε τα άτομα του άμεσου ή ευρύτερου περιβάλλοντος μας ή ακόμα και κατα την σχολική μας ηλικία ερχόμαστε σε στενότερη επαφή με το φύλλο μας και λίγο - λίγο μας αρέσει και αποκλίνουμε τελικά ή ακόμα οι δυσκολίες κατανόησης του αντίθετου φύλλου, (που κάποιες φορές μας μπερδεύει ακόμα περισσότερο).

Οταν ήταν η μάνα μου μικρή στο δημοτικό,ένας δάσκαλος τους περιέγραφε το πως ένα αγόρι κατά τη γνωριμία με το φύλο του πιάνει τη Barbie και τη χτενίζει και τελικά κάπως έτσι συνειδητοποιεί πως δεν είναι καλό να κάνει κάτι τέτοιο οπότε γίνεται άντρας.(τις περισσότερες φορές).Η μάνα μου δεν μπόρεσε να κρατηθεί το ζιζάνιο και πέθανε στα γέλια μαζί με άλλες δυο και τις πετάξαν έξω.Περιττό να πω ότι πήρα από αυτήν.Αλήθεια τώρα,πιστεύεις πως 4-10 στους 100 άντρες που είναι ομοφυλόφιλοι είχαν τη μαμά τους να τους ντύνει με ροζ ρουχαλάκια κι επηρεάστηκαν?Κι αν είναι έτσι,γιατι όταν πουν στους γονεις τους πως είναι gay,αυτοι δεν ενθουσιάζονται?
Ακόμα και οι εικόνες που πληθαίνουν με γκέυ και διάφορες πορνοταινίες οι οποίες κυκλοφορούν άφθονες και είναι προσιτές σε αγόρια μικρά ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ, που δείχνουν άνδρες να χρησημοποιούν, όχι μόνο το πέος τους, αλλά και τον πισινό τους, κάνουν τα νεαρά αγόρια να θεωρούν αυτές τις εικόνες φυσιολογικές και να μην έχουν ισχυρές αναστολές σε κάποιες τυχαίες δοκιμές.
Το ίντερνετ μπορεί πλέον να σου δείξει τα πάντα.Ζωοφιλία,παιδοφιλία,ρατσισμό,φανατισμό,ναρκωτικά,ό,τι σαπίλα "επιθυμεί" η ψυχούλα σου.Σε ρωτάω κάτι:κι εγώ κι εσύ ξέρουμε όπως και εκείνοι που τις βλέπουν,πως υπάρχουν και τσόντες με άντρες.Φτιαχνόμαστε και πάμε να τις δούμε επειδή υπάρχουν?Κι όμως,κάποιοι φτιαχνονται με αυτές κι όχι τις συμβατικές.Μιλάμε για διέγερση.Φταίει στη διέγερση η παιδική ηλικία?Μήπως το οτι απλα και μονο υπαρχει αυτη η τσοντα εκει πέρα?Δε θα μπορούσα να δω,προσωπικά συχαίνομαι και μόνο την ιδέα.So what?Για να τη βλέπει αυτό ειναι.


Οπότε, εγώ θεωρώ οτι η ομοφυλοφιλία είναι επίκτητο και δεν είναι εκ γεννητής χαρακτηριστικό.
Τώρα μιλάς σωστά.(Θεωρώ)
Δεν εξετάζω εδώ γενετικά χαρακτηριστικά όπως είναι οι χείμαιρες.
Εξετάζω καθαρά άτομα που διαθέτουν όλα τα μέρη που χαρακτηρίζουν το φύλλο τους και σε σωστές αναλογίες.
Θα σου δώσω το απλό παράδειγμα του καρκίνου.Σίγουρα επηρεάζεται από το περιβάλλον.(διατροφή-ακτινοβολία)Δες όμως πόσοι επιζούν καπνίζοντας και κάνοντας άστατη ζωή ως τα 90 τους,ενώ ο Ξυλούρης που μεγάλωσε με την κρητική διατροφή σε τι ηλικία πέθανε?Συνεπώς οχι μόνο είναι μίγμα περιβάλλοντος γονιδίων ο καρκίνος πχ,αλλά πολλές φορές τα τελευταία έχουν μεγαλύτερο ειδικό βάρος.Κανείς δεν μπορεί ακόμη να πει πως κι η σεξουαλική συμπεριφορά δεν καθορίζεται από παρόμοιους παράγοντες.
Γιατι όλοι μας δεν είμαστε προικισμένοι με ένα πέος αρκετά μεγάλο.
Μακάρι να μπορούσα να πω πως μπορώ να σας καταλάβω :/:


(Πλάκα κάνω :rofl: )
Εδώ υπάρχει και το εξής πρόβλημα. Τα άτομα με μικρό πέος αργούν να έρθουν σε οργασμό και αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα, σε αντίθεση με αυτά που έχουν μεγάλο πέος.
Πρώτη φορά το ακούω σοβαρά.Να μου έλεγες πως δυσκολεύονται να φέρουν σε οργασμό τη γυναίκα να πω πως το έχω ακούσει πολλές φορές,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.Μου φτάνει που το δικό μου μέγεθος κρίνεται επαρκές:D

Υ.Γ. Οπως συνομιλώ μαζί σας, συζητώ και με τον μικρό μου γιο, όχι όμως και με τον μεγάλο.
Δεν είμαι σεξολόγος και δεν επιθυμώ να σας μπερδέψω. Καταθέτω τις απόψεις μου όπως αυτές έχουν αποκρυσταλλωθεί.
Αν θεωρείτε οτι κάνω λάθος, δεν έχετε παρά να αντιδράσετε και αντικρούσετε τις απόψεις μου.

Δεκτές ιδιαίτερα και οι αρνητικές ψήφοι. Αυτές καταδεικνύουν οτι υπάρχουν αντίθετες απόψεις και η αντιπαράθεση απόψεων, είναι απλά υγιής διαδικασία.
Εντάξει τέρμα τα αστεία:

Πού έχετε το Μάξιμο?

Λύτρα θέλετε?




ΥΓ:Δεν ξέρω γιατι αλλα εμφανίζεται να έγραψα με έντονα γράμματα.Δεν είναι ειρωνικό,έκανα κάποιο λάθος στην παράθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Ασκητής είναι που εξηγούσε και την σημειολογία της φράσης: "Του κώλου τα εννιάμερα!" Κάθε 9 μέρες λέει επανέρχεται ο σφιγκτήρας και επιτρέπεται το πρωκτικό σεξ!

Ναι πρέπει να είναι αλήθεια αυτό....γνήσιες λεσβίες είναι λίγες, αλλά υπάρχουν ένα σωρό bi bi, bye bye men! Ήδη μόνο εδώ στο στέκι πρέπει να υπάρχουν 5-6!

δεν βλεπω τιποτα αστειο σε αυτα που λες παραπανω..ειναι σοβαρα και ισχυουν απο οτι εχω καταλαβει.διαβασει κλπ..;)


Τα άτομα με μικρό πέος αργούν να έρθουν σε οργασμό και αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα, σε αντίθεση με αυτά που έχουν μεγάλο πέος.
πρωτη φορα το ακουω αυτο!

σοβαρα τωρα, ισχυει αυτο?:confused:

Κανείς δεν μπορεί ακόμη να πει πως κι η σεξουαλική συμπεριφορά δεν καθορίζεται από παρόμοιους παράγοντες.
συμφωνω.. περιβαλλον και γονιδια επηρεαζουν στα περισσοτερα χαρακτηριστικα του ανθρωπου,ιδιως τα ψυχολογικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μάξιμε παίρνω το θάρρος να πω πάντως πως στην αρχή σκέφτηκα:Μα καλά γιατί μερικοί είναι τόσο φανατικοί εδώ μέσα,gay είναι και δεν τους αρέσει?Απέρριψα όμως γρήγορα την ιδέα και αναθεώρησα σε κάτι το πιο προφανές:

Πλέον πιστεύω πως άλλος είναι ο λόγος που απορρίπτετε κατηγορηματικά την ιδέα της γενετικής βάσης.Αρνείστε να πιστέψετε πως εάν ένα από τα παιδιά σας είναι για παράδειγμα ομοφυλόφιλο (πρόσεχε,θεωρητικά,δεν υποστηρίζω πως ένα παιδί σου είναι,μην παρεξηγηθώ),ή αν ένα άλλο παιδί είναι,σε αυτό μπορεί να ευθύνεται και το γονιδίωμα των γονέων.Οπότε είναι ευκολότερο να σκέφτεστε πως ο άλλος δεν είναι χτισμένος έτσι αλλά είναι ένα "παιδιάρισμα" που "διορθώνεται".Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λένε.

Δεν έχω κάνει παιδιά για να ξέρω αν κι εμένα με επηρέαζε ψυχολογικά αυτή η ιδέα η αλήθεια.Αν και όταν ελπίζω να τα δεχθώ όπως είναι.

Και να ισχύει κάτι τέτοιο παντως δεν προάγε το φανατισμό υπέρ του αντίθετου σε κάτι το υγιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panoslarissa2

Νεοφερμένος

Ο panoslarissa2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εχει πολυ δρομο η κοινωνια ακομα για να αποδεχτει τη διαφορετικοτητα...δυστυχως καποιοι κρινουν χωρις να σκεφτουν τι πονο προκαλουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχει πολυ δρομο η κοινωνια ακομα για να αποδεχτει τη διαφορετικοτητα.

αναλογα τη διαφορετικοτητα..και ο παιδεραστης διαφορετικος ειναι..

και ο Αινσταιν επισης βεβαια..

οποτε το σκετο αποδοχη της διαφορετικοτητας ανεκτικοτητα κλπ ειναι απο μονο του λαθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panoslarissa2

Νεοφερμένος

Ο panoslarissa2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδοα μιλαμε για ομοφυλοφιλια γιατι μου συγχεεται θεματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
παιδοα μιλαμε για ομοφυλοφιλια γιατι μου συγχεεται θεματα???

Γιατί όταν κάποιος ξεμένει από λογικά επιχειρήματα βάζει μπρος τα παράλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
αναλογα τη διαφορετικοτητα..και ο παιδεραστης διαφορετικος ειναι..

και ο Αινσταιν επισης βεβαια..

οποτε το σκετο αποδοχη της διαφορετικοτητας ανεκτικοτητα κλπ ειναι απο μονο του λαθος..

Αγόρι μου ο ομοφυλόφιλος είναι ενήλικας και μπορεί να υπογράψει πχ ότι θέλει να παντρευτεί αντρά,και πως αυτό δεν τον βλάπτει.Ο παιδεραστης κι ο βιαστής δε βάζουν τον άλλο να υπογράψει,είναι θύτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
την απόκλιση απο αυτό την φυσιολογική σεξουαλική συμπεριφορά, η οποία προκύπτει απο αυτό που η εξωτερική εμφάνιση δηλώνει.
Μα βρε Μάξιμε, δεν μπορείς να θεωρήσεις την εξωτερική εμφάνιση απόδειξη της σεξουαλικής προτίμησης ενός ατόμου. Δεν είναι κριτήριο. Υπάρχουν άντρες άντρακλες εξωτερικά που είναι ομοφυλόφυλοι, όπως και άντρες με λιγότερο αρρενωπά χαρακτηριστικά που είναι ετεροφυλόφυλοι...

Έχει επικρατήσει η άποψη ότι gay είναι όποιος έχει μία θηλυκότητα στην συμπεριφορά. Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος. Υπάρχουν gay με θηλυπρέπεια αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Υπάρχουν και άντρες ομοφυλόφυλοι οι οποίοι δεν φαίνονται...


Εξετάζω καθαρά άτομα που διαθέτουν όλα τα μέρη που χαρακτηρίζουν το φύλο τους και σε σωστές αναλογίες.
Γιατι όλοι μας δεν είμαστε προικισμένοι με ένα πέος αρκετά μεγάλο.
Εδώ υπάρχει και το εξής πρόβλημα. Τα άτομα με μικρό πέος αργούν να έρθουν σε οργασμό και αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα, σε αντίθεση με αυτά που έχουν μεγάλο πέος.
Δηλαδή όποιος δεν την έχει από δω μέχρι απέναντι είναι τελειωμένος, καταδικασμένος, σίγουρα gay;:confused: Μιλάμε σοβαρά τώρα; :hmm:

Ναι πρέπει να είναι αλήθεια αυτό....γνήσιες λεσβίες είναι λίγες, αλλά υπάρχουν ένα σωρό bi bi, bye bye men!
Γενικά, τα στατιστικά στοιχεία για τις γυναίκες δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστα γιατί οι γυναίκες είναι όπως και σε άλλα θέματα στην αφάνεια. Οι γυναίκες το λένε πιο δύσκολα απ' ότι οι άντρες.

Επειδή νομίζω επικρατεί λίγη άγνοια επί του θέματος και τυχαίνει εγώ να έχω διαβάσει κάποια πράγματα, επιτρέψτε μου να σας δώσω κάποιες πληροφορίες.
Την δεκαετία του 1950 o Alfred Kinsey έκανε μία μεγάλη έρευνα για τη σεξουαλική συμπεριφορά της γυναίκας (και του άντρα) η οποία θεωρείτο ορόσημο ακόμα και σήμερα και από πολλές άλλες έρευνες με παρόμοιο περιεχόμενο. Ο Kinsey σε ένα βιβλίο που λέγεται "Η σεξουαλική συμπεριφορά της γυναίκας" (περιλαμβάνονται στοιχεία και για τους άντρες) δίνει στατιστικά στοιχεία και για την ομοφυλοφιλία. Τα χρόνια εκείνα η ομοφυλοφυλία θεωρούταν ασθένεια, ψυχική διαταραχή..κλπ και προσπαθούσαν να τη θεραπεύσουν με ψυχοθεραπείες, ψυχιάτρους..κλπ. Προς έκπληξη του Kinsey αλλά και της κοινής γνώμης ένα ποσοστό του 40% του δείγματος του δήλωνε ότι έστω και μία φορά στη ζωή του είχε πάει με ομόφυλο. Σύμφωνα με τις τότε αντιλήψεις περί ασθένειας, αυτή θα πρέπει να ήτανε επιδημία!!! Άρα το ζήτημα έχριζε άλλης προσέγγισης. Ο Kinsey έφτιαξε μία κλίμακα από 0-6 σύμφωνα με την οποία στα δύο άκρα της κλίμακας βρίσκονταν οι αποκλειστικά ετεροφυλόφυλοι και οι αποκλειστικά ομοφυλόφυλοι. Στις ενδιαμέσες βαθμίδες βρίσκεται ένας αριθμός ανθρώπων που με διαβαθμίσεις είχαν επαφή και με ομόφυλους και με ετερόφυλους. Άρα το θέμα δεν αφορούσε μόνο μία ισχνή μειοψηφία του πληθυσμού. Ο Kinsey έγραφε πως φαίνεται ότι ο άνθρωπος ανταποκρίνεται σε σεξουαλικά ερεθίσματα ανεξαρτήτος φύλου.

Την συγκεκριμένη κλίμακα μπορείτε να τη βρείτε και στο Internet, το βιβλίο είναι αρκετά παλιό, εγώ το βρήκα στην βιβλιοθήκη του παππού μου. Δεδομένης της εποχής που εκδόθηκε, δεν γνωρίζω αν η σύγχρονη επιστήμη αποδέχεται ή απορρίπτει την εν λόγω έρευνα, αλλά σίγουρα θεωρείται σημαντική δουλεία και αν κάποιος ειδικός ή αναγνώστης του βιβλίου θεωρεί ότι έχω κάνει κάπου λάθος ευπρόσδεκτη η διόρθωση αλλά να είναι γνώστης του θέματος (όχι στοιχεία από το Internet αμφιβόλου αξιοπιστίας, φήμες,..κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Γενικά, τα στατιστικά στοιχεία για τις γυναίκες δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστα γιατί οι γυναίκες είναι όπως και σε άλλα θέματα στην αφάνεια. Οι γυναίκες το λένε πιο δύσκολα απ' ότι οι άντρες.

Όχι δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό. Δεν είμαι απόλυτος αλλά η αίσθησή μου είναι ότι οι γυναίκες πια το ομολογούν με περηφάνεια! 8) Δεν αναφέρομαι στα κορίτσια της επαρχίας που ακόμα και η παρθενία παίζει ρόλο, αλλά τουλάχιστον στις αστικές περιοχές της χώρας το bi πέφτει σύννεφο και διαλαλείται με τρομπέτα! :P

Ο λόγος είναι καθαρά φαλοκρατικός. Μια ανδροκρατούμενη κοινωνία δεν χαλιέται να πέρνει μάτι κοριτσάκια να χαϊδεύονται με συνέπεια να αποδέχεται ευκολότερα τη γυναικεία αμφισεξουαλικότητα, ακόμα και την ομοφυλοφιλία. Τα κορίτσια από την άλλη σε αυτή τη χώρα ποτέ δεν κατανόησαν τις αξίες και τα ιδανικά του φεμινιστικού κινήματος υιοθετώντας το φαλοκρατικό life-style σε πολλές περιπτώσεις, με περισσότερο πάθος και αφοσίωση ακόμα και απ' τους ίδιους τους άνδρες.

Κορίτσι bi sexy και ποιος θα την αντέξει! :weak:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Τι να σου πω Νίκο...Εγώ όσα στατιστικά έχω δει αναφέρονταν κατά κύριο λόγο στους άντρες, και στις γυναίκες βέβαια αλλά έλεγαν και αυτό που σου είπα... Σαφώς τα πράγματα έχουν αλλάξει και οι άνθρωποι το λένε πιο εύκολα αλλά αυτά τα ποσοστά δεν είναι απόλυτα γιατί κάποιοι δεν το λένε και...κάποιοι δεν το ξέρουν!! (Θυμηθείτε την κλίμακα του Kinsey-υπάρχουν διαβαθμίσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αγόρι μου ο ομοφυλόφιλος είναι ενήλικας και μπορεί να υπογράψει πχ ότι θέλει να παντρευτεί αντρά,και πως αυτό δεν τον βλάπτει.Ο παιδεραστης κι ο βιαστής δε βάζουν τον άλλο να υπογράψει,είναι θύτες.

ακυρο αυτο το επιχειρημα..
γιατι και οι σαδομαζοχιστες,και ενα σωρο αλλες σεξουλικες ανωμαλιες με κοινη συναινεση ενηλικων γινονται..

οποτε η κοινη συναίνεση δεν διασφαλιζει φυσιολογικοτητα,μη βλαπτικοτητα,ανωμαλια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ακυρο αυτο το επιχειρημα..
γιατι και οι σαδομαζοχιστες,και ενα σωρο αλλες σεξουλικες ανωμαλιες με κοινη συναινεση ενηλικων γινονται..

οποτε η κοινη συναίνεση δεν διασφαλιζει φυσιολογικοτητα,μη βλαπτικοτητα,ανωμαλια κλπ.

Eχεις απόδειξη όμως ότι η ομοφυλοφιλία σε οποιαδήποτε της έκφανση βλάπτει την υγεία?'Οπως κάνει ο μαζοχισμός,τα ναρκωτικά,ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο?Μη μου το πας στην ψυχολογία πάλι,υπάρχουν πολλοί τρισευτιχισμένοι gay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Eχεις απόδειξη όμως ότι η ομοφυλοφιλία σε οποιαδήποτε της έκφανση βλάπτει την υγεία?
αποδειξη ισως οχι,,
αλλα υψηλοτερα ποσοστα ασθενειων και σωματικων και ψυχικων στους ομοφυλοφιλους εχουν διαπιστωθει..
τα εχω δειξει τοσες φορες εδω μεσα..

απλα ο καθενας μετα να ερμηνευει οπως θελει..

οπότε αποδειξη οχι,,ισχυρες ενδειξεις ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως η ανδρική ομοφυλοφιλία προκαλεί κάποια προβληματάκια στην υγεία.
Αλλά άμα το χαίρονται τα παιδιά,εμάς τι μας νοιάζει;

Anyway,Το έχετε ξεφτυλίσει το θέμα εδώ μέσα...Δικαίωμα του καθενός είναι η επιλογή σεξουαλικής ζωής.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αναλώνεστε στην προπαγάνδα του Μάξιμου...ο άνθρωπος προφανώς δεν ξέρει τι πάει να πει προσωπική ελευθερία...ας μεγαλώνει τους γιους του όπως θελει.Είδε το γιο του με κοκκινα νυχάκια και τρόμαξε μη του τον γ@#%$%^ όταν μεγαλώσει..Είμαστε σοβαροί;Δε λέω,και τον Καβάφη τον έντυνε η μανούλα του με φουστανάκια και κατέληξε να γίνει αδερφή,αλλά τον έντυνε μια ζωή με φουστανάκια και μια ζωή τον έκανε να φέρεται σαν κοριτσάκι...Αλλά τι λέει ο λαός;Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα.

Και ο καθένας ας μεγαλώνει τα παιδάκια του με όσα γνωρίζει...αρκεί να το αφήνει να ανοίγει τα φτεράκια του και να πετάει σε όποια κατεύθυνση ορίζει το μυαλό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως η ανδρική ομοφυλοφιλία προκαλεί κάποια προβληματάκια στην υγεία.
Αλλά άμα το χαίρονται τα παιδιά,εμάς τι μας νοιάζει;

Anyway,Το έχετε ξεφτυλίσει το θέμα εδώ μέσα...Δικαίωμα του καθενός είναι η επιλογή σεξουαλικής ζωής.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αναλώνεστε στην προπαγάνδα του Μάξιμου...ο άνθρωπος προφανώς δεν ξέρει τι πάει να πει προσωπική ελευθερία...ας μεγαλώνει τους γιους του όπως θελει.Είδε το γιο του με κοκκινα νυχάκια και τρόμαξε μη του τον γ@#%$%^ όταν μεγαλώσει..Είμαστε σοβαροί;Δε λέω,και τον Καβάφη τον έντυνε η μανούλα του με φουστανάκια και κατέληξε να γίνει αδερφή,αλλά τον έντυνε μια ζωή με φουστανάκια και μια ζωή τον έκανε να φέρεται σαν κοριτσάκι...Αλλά τι λέει ο λαός;Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα.

Και ο καθένας ας μεγαλώνει τα παιδάκια του με όσα γνωρίζει...αρκεί να το αφήνει να ανοίγει τα φτεράκια του και να πετάει σε όποια κατεύθυνση ορίζει το μυαλό του.
Μπολντάρισα κάποιες γραμμές καλή μου.
ΚΑΙ :
Δηλώνω οτι ουδεπόποτες τυχαίως αλλά ούτε και σκοπίμως, υποχρέωσα την, καθ'όλα άξια και δραστήρια φερέλπιδα νεανίσκη diotima
, όπως συνδράμει με τα ποιο πάνω λεχθέντα της, τα οποία
αφ' ενός δείχνουν οτι λαμβάνει θέση,
αφ' ετέρου δε δείχνουν να λαμβάνει αντί - θέση

στο φλέγον θέμα.

Επίσης δηλώνω και οτι νοιώθω βαθύτατο προβληματισμό, σχετικά με την απόφαση που πρέπει να λάβω ως τίμιος συζητητής.

Να πάρω θέση, στην θέση ή την αντίθεση. Και αν πάρω θέση στην αντίθεση, τότε άμεσα αμφισβητώντας την θέση, θα προκύψει θέμα. :kill::mpinelik::beating::wall::wall::wall::wall::wall::giveup::giveup::giveup:
Το οποίο θέμα, με ανάθεμα μου μοιάζει.

Αν αντιληφθώ οτι με δουλεύεις, καλή μου, απο το παράθυρο θα αφήσω όποιον θέλει να πηδηχτεί. :redface:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Μπολντάρισα κάποιες γραμμές καλή μου.
ΚΑΙ :
Δηλώνω οτι ουδεπόποτες τυχαίως αλλά ούτε και σκοπίμως, υποχρέωσα την, καθ'όλα άξια και δραστήρια φερέλπιδα νεανίσκη diotima
, όπως συνδράμει με τα ποιο πάνω λεχθέντα της, τα οποία
αφ' ενός δείχνουν οτι λαμβάνει θέση,
αφ' ετέρου δε δείχνουν να λαμβάνει αντί - θέση

στο φλέγον θέμα.

Επίσης δηλώνω και οτι νοιώθω βαθύτατο προβληματισμό, σχετικά με την απόφαση που πρέπει να λάβω ως τίμιος συζητητής.

Να πάρω θέση, στην θέση ή την αντίθεση. Και αν πάρω θέση στην αντίθεση, τότε άμεσα αμφισβητώντας την θέση, θα προκύψει θέμα. :kill::mpinelik::beating::wall::wall::wall::wall::wall::giveup::giveup::giveup:
Το οποίο θέμα, με ανάθεμα μου μοιάζει.

Αν αντιληφθώ οτι με δουλεύεις, καλή μου, απο το παράθυρο θα αφήσω όποιον θέλει να πηδηχτεί. :redface:



Αγαπητέ Μάξιμε,
Το ότι χρησιμοποιώ κάποιες λεξούλες,το ότι αναφέρω το παράδειγμα του Καβάφη και το ότι παραδέχομαι την αντικειμενική αλήθεια των προβλημάτων υγείας των ανδρών ομοφυλοφίλων,δεν δείχνει την αντι-θεση μου στο θέμα.Ίσα-ίσα.
Δείχνει την εξοικείωση μου και την πλήρη αποδοχή μου.
Δε φοβάμαι την αλήθεια.

Από το παράθυρο ας πηδηχτείτε όποιος θέλει...λέω να μείνω μέσα σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Μπολντάρισα κάποιες γραμμές καλή μου.
ΚΑΙ :
Δηλώνω οτι ουδεπόποτες τυχαίως αλλά ούτε και σκοπίμως, υποχρέωσα την, καθ'όλα άξια και δραστήρια φερέλπιδα νεανίσκη diotima
, όπως συνδράμει με τα ποιο πάνω λεχθέντα της, τα οποία
αφ' ενός δείχνουν οτι λαμβάνει θέση,
αφ' ετέρου δε δείχνουν να λαμβάνει αντί - θέση

στο φλέγον θέμα.

Επίσης δηλώνω και οτι νοιώθω βαθύτατο προβληματισμό, σχετικά με την απόφαση που πρέπει να λάβω ως τίμιος συζητητής.

Να πάρω θέση, στην θέση ή την αντίθεση. Και αν πάρω θέση στην αντίθεση, τότε άμεσα αμφισβητώντας την θέση, θα προκύψει θέμα. :kill::mpinelik::beating::wall::wall::wall::wall::wall::giveup::giveup::giveup:
Το οποίο θέμα, με ανάθεμα μου μοιάζει.

Αν αντιληφθώ οτι με δουλεύεις, καλή μου, απο το παράθυρο θα αφήσω όποιον θέλει να πηδηχτεί. :redface:




λολ
στην θέση σας θα ήμουν φειδωλός στις δηλώσεις μου και επιφυλακτικός - ακούγεται ότι η νέα Κάρτα Του Πολίτη θα αναφέρει ρητώς αν ο Πολίτης τόλμησε να εναντιωθεί στα ολοκληρωτικά σχέδια των Τοιούτων κάνοντας αντρίκειες μα αλίμονο ντεμοντέ δηλώσεις - σε ανάλογη περίπτωση θα τρώει και Κάρτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
δεν μπορω να φανταστω τον κοσμο τελειο,,ασφαλτο:P ..τη φυση χωρις λαθη..και τους ανθρωπους επισης..

και ουτε θα ηθελα να σου πω..μια ανθρωποτητα χωρις λαθη ,γιατι θα ζουσε?αν δεν ειχε τιποτα για να βελτιωσει?

αυτη ειναι η αποψη μου περι ομοφυλοφιλιας,,ενα απο τα πολλα λαθη της φυσης,,που ισως παντα θα υπαρχει..
Και τι είναι ο άνθρωπος που θα πει τι είναι ΛΑΘΟΣ της φύσης και τι όχι; Δημιουργός της ή απλά ένας παρατηρητής με τα υποκειμενικά του κριτήρια;
Η φύση έφτιαξε τον άνθρωπο και τα ζώα και όρισε σε αυτά να υπάρχει και η ομοφυλοφιλία.

Ο άνθρωπος απλά μπορεί κάτι στη φύση να μη το κρίνει δίκαιο/σωστό και με εργαλείο τη λογική και την τεχνολογία του, να το παραποιεί. Αυτό δεν καθιστά όμως αντικειμενικά τη φύση άδικη και λάθος.

Σε άλλες κοινωνίες η ομοφυλοφιλία θεωρείται ότι καλώς υπάρχει και σε άλλες θεωρείται λάθος της φύσης. Το ανθρώπινο σωστό/λάθος/φυσιολογικό μεταβάλλεται ανά κοινωνία και εποχή. Η φύση ωστόσο παραμένει ακάθεκτη σε αυτά που μας παρουσιάζει.
Γιατί να θεωρηθεί αντικειμενικά πιο ισχυρό κριτήριο η λογική του ανθρώπου αντί η λογική της φύσης στην αποδοχή ή όχι της ομοφυλοφιλίας ως φυσιολογική;

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top