Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ok οταν την βγαζω απο το laptop θα ειναι πληρως φορτισμενη ΠΑΝΤΑ!!!!τωρα να την αφηνω να αδειαζει εντελως δεν γινεται,θα χασω τα δεδομενα μου,αντε μεχρι την στιγμη που παει απο μονο του το laptop στο stand by....Αυτο που λες με την μπαταρια ε οκ ισχυει αλλα πολυ μελοντικα εννοω απο 6χρονια και μετα,σωστα;;;

αν την μπαταρια την μεταχειριζεσαι σωστα θα σου βγαλει 2 χρονια . αλλιως στον χρονο πανω θα δεις διαφορα μεγαλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις πως να βγαλω το dual boot και να ανοιγει αυτοματα με ενα λειτουργικο συστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις πως να βγαλω το dual boot και να ανοιγει αυτοματα με ενα λειτουργικο συστημα;
Θες να ξηλώσεις το ένα λειτουργικό, κοινώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ακριβως...Εχω ενα δευτερο παλιο σκληρο που θελω να τον αποσυνδεσω (εχει το δευτερο λειτουργικο) .Θελω να τον βγαλω αλλα το λειτουργικο στον C να μην επιρρεαστει. Να ανοιγει το pc κατευθειαν χωρις να με ρωτα δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ακριβως...Εχω ενα δευτερο παλιο σκληρο που θελω να τον αποσυνδεσω (εχει το δευτερο λειτουργικο) .Θελω να τον βγαλω αλλα το λειτουργικο στον C να μην επιρρεαστει. Να ανοιγει το pc κατευθειαν χωρις να με ρωτα δηλαδη...
Τι λειτουργικό έχεις στον ένα δίσκο (/dev/sda ή κατά windows "C") και τι λειτουργικό έχεις στον άλλον; (/dev/sdb ή κατά windows "D").
Ποιον δίσκο θες να αποσυνδέσεις; Ποιο λειτουργικό να κρατήσεις;

Ο Grub είναι στον /dev/sda; (αν ξέρεις)

Μάλλον εννοεί να μην εμφανίζεται το grub :hmm:
Ε, δεν έχει νόημα να μην εμφανίζεται αν θες να κρατήσεις δύο λειτουργικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Τι λειτουργικό έχεις στον ένα δίσκο (/dev/sda ή κατά windows "C") και τι λειτουργικό έχεις στον άλλον; (/dev/sdb ή κατά windows "D").
Ποιον δίσκο θες να αποσυνδέσεις; Ποιο λειτουργικό να κρατήσεις;

Ο Grub είναι στον /dev/sda; (αν ξέρεις)


Ε, δεν έχει νόημα να μην εμφανίζεται αν θες να κρατήσεις δύο λειτουργικά...

C: WIN7 , D: Ubuntu 11.04 . Θελω να κρατησω τα win7 και να αποσυνδεσω τον D (οταν εχω ανοικτα τα win τοτε αυτον το σκληρο δεν τον εμφανιζει καθολου(ουτε δηλαδη ως D))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
και παντα να την αφηνεις να αδειαζει τελειως
Όχι.
Η μπαταρία ποτέ δεν πρέπει να αδειάζει, χαλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Απορία-κόλημα.

Παρακαλώ όλοι οι ειδικοί του στεκιού να μαζευτούν και να διαφωτίσουν λίγο την κατάσταση. Αυτός που θα βρει τη λύση πάρει δωράκι. :P

Λοιπόν, έχω εναν εξωτερικό σκληρό δίσκο 1 τερα τον οποίο έχω εδώ και δυο μήνες. Κι ενώ αντέγραφα κανονικά όλα τα αρχεία, ανεξαρτήτου μεγέθους, τώρα πάω να αντιγράψω κάτι αρχεία .iso τα οποία είναι γύρω στα 8 γιγα και μου βγάζει το μύνημα "Το αρχείο 'ΤΑΔΕ' είναι υπερβολικά μεγάλο για το σύστημα αρχείων προορισμού" και δεν ξεκινάει καν η αντιγραφή.

Μήπως πρέπει να πείραξω κάποια ρύθμιση; Μήπως να κάνω τάμα στην Παναγία για να πάρω τα αρχεία απ'το pc; :P


Αναζητείται λύση επειγόντως.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Νομιζω πως πρεπει να αλλαξεις τον τυπο αρχειων του εξωτεριου σκληρου...Οταν εγω αγορασα τον 500αρι μου δεν μπορουσαν να βαλω μεσα αρχεια πανω απο 4 gb. Ενα παιδι τοτε νομιζω πως μετετρεψε τον τυπο αρχειων σε NTFS και μετα ηταν μια χαρα...Ψαξε να δεις ποιο τυπο αρχειων εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι,,εχεις fat32 συστημα που δεχεται μεχρι 4γιγα συμπαγη αρχεια..

κακως,,σε μεγαλους δισκους παντα βαζεις ntfs συστημα αρχειων..πρεπει να το φορμαρεις σε ntfs..
γιατι εχει και αλλα πλεονεκτηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Νομιζω πως πρεπει να αλλαξεις τον τυπο αρχειων του εξωτεριου σκληρου...Οταν εγω αγορασα τον 500αρι μου δεν μπορουσαν να βαλω μεσα αρχεια πανω απο 4 gb. Ενα παιδι τοτε νομιζω πως μετετρεψε τον τυπο αρχειων σε NTFS και μετα ηταν μια χαρα...Ψαξε να δεις ποιο τυπο αρχειων εχει
Έκανα μια γύρα στις ιδιότητες του σκληρού αλλα δεν εντόπισα κάτι. Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά αν το θυμάσαι κιολας.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπολογιστης μου/δεξι κλικ /διαχειριση και διαχειριση δισκων,,κατω κατω αριστερα,,

εκει με συνδεδεμενο το δισκο δες τις συστημα αρχειων εχει,,απο εκει μπορεις και τον φορμαρεις,,αλλα πρεπει να αντιγραψεις τα δεδομενα αλλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Σε FAT32 είναι. Δλδ για να το μετατρεψω πρέπει να κάνω διαμόρφωση.

Πάντως επειδή τσέκαρα κι ενα φλασάκι που έχω(15 γιγα), οταν παταω διαμορφωση μου βγαζει ή FAT32 ή NTFS για επιλογες. Οταν παταω διαμορφωση στον σκληρο ενω ειναι FAT32 την μονη επιλογη που μου βγαζει στο συστημα αρχειων ειναι NTFS. Έχει να κανει αυτο κατι με τον σκληρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:( Eδώ και μια βδομάδα όταν ανοίγω το laptop μου. Η ημερομηνία μου πάει στο 2006 :( . Όταν το έχω στην μπρίζα όταν είναι κλειστο΄και το ξανανοίξω δε χάνεται. Τι να κάνω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Όχι.
Η μπαταρία ποτέ δεν πρέπει να αδειάζει, χαλάει.
αρα ποτε δεν την αφηνουμε αδεια....
αν την μπαταρια την μεταχειριζεσαι σωστα θα σου βγαλει 2 χρονια . αλλιως στον χρονο πανω θα δεις διαφορα μεγαλη
ναι οκ σε αυτο εχεις δικιο το εχω παρατηρησει....εμαφανη η διαφορα σε 2 laptop,ιδιας οθονης και εταιριας που εχω....:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
C: WIN7 , D: Ubuntu 11.04 . Θελω να κρατησω τα win7 και να αποσυνδεσω τον D (οταν εχω ανοικτα τα win τοτε αυτον το σκληρο δεν τον εμφανιζει καθολου(ουτε δηλαδη ως D))
Λοιπόν, εδώ θέλει προσοχή. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις το DVD των Windows 7 και να ακολουθήσεις αυτές τις οδηγίες για να επαναφέρεις το MBR. Προσοχή, πρέπει να προσαρμόσεις τις οδηγίες στα μέτρα σου.

Εάν δουλέψει όπως πρέπει, τότε όταν κάνεις restart θα σου μπαίνει κατευθείαν στα Windows. Εάν γίνει έτσι, μπορείς άφοβα να αποσυνδέσεις τον δίσκο D, να ξηλώσεις το linux (shame on you :mad: :P) ή ό,τι άλλο θελήσεις.

Τόσο απλό.

Απορία-κόλημα.

Παρακαλώ όλοι οι ειδικοί του στεκιού να μαζευτούν και να διαφωτίσουν λίγο την κατάσταση. Αυτός που θα βρει τη λύση πάρει δωράκι. :P

Λοιπόν, έχω εναν εξωτερικό σκληρό δίσκο 1 τερα τον οποίο έχω εδώ και δυο μήνες. Κι ενώ αντέγραφα κανονικά όλα τα αρχεία, ανεξαρτήτου μεγέθους, τώρα πάω να αντιγράψω κάτι αρχεία .iso τα οποία είναι γύρω στα 8 γιγα και μου βγάζει το μύνημα "Το αρχείο 'ΤΑΔΕ' είναι υπερβολικά μεγάλο για το σύστημα αρχείων προορισμού" και δεν ξεκινάει καν η αντιγραφή.

Μήπως πρέπει να πείραξω κάποια ρύθμιση; Μήπως να κάνω τάμα στην Παναγία για να πάρω τα αρχεία απ'το pc; :P


Αναζητείται λύση επειγόντως.. :hmm:

  • Μεταφέρεις ό,τι έχεις στον σκληρό σου κάπου αλλού.
  • Του κάνεις format σε NTFS. Τώρα έχεις FAT32, που σηκώνει αρχεία το πολύ 4GB.
  • Μεταφέρεις τα αρχεία πίσω.
  • Done!

:( Eδώ και μια βδομάδα όταν ανοίγω το laptop μου. Η ημερομηνία μου πάει στο 2006 :( . Όταν το έχω στην μπρίζα όταν είναι κλειστο΄και το ξανανοίξω δε χάνεται. Τι να κάνω :(
Μήπως χάλασε η μπαταρία του BIOS; Αυτή είναι υπεύθυνη νομίζω για να είναι up-to-date η ημ/νία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Λοιπόν, εδώ θέλει προσοχή. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις το DVD των Windows 7 και να ακολουθήσεις αυτές τις οδηγίες για να επαναφέρεις το MBR. Προσοχή, πρέπει να προσαρμόσεις τις οδηγίες στα μέτρα σου.

Εάν δουλέψει όπως πρέπει, τότε όταν κάνεις restart θα σου μπαίνει κατευθείαν στα Windows. Εάν γίνει έτσι, μπορείς άφοβα να αποσυνδέσεις τον δίσκο D, να ξηλώσεις το linux (shame on you :mad: :P) ή ό,τι άλλο θελήσεις.

Τόσο απλό.
.

Shame on me i know αλλα με αυτο το ακληρο, το συστημα και την εγκατασταση που του εκανα τα ubuntu σερνονται..
Ευχαριστω πολυ! Θα το δοκιμασω και θα σου πω. . .

Ολα καλα..
Αν μπορει δε την εικονα και πες που τι μπορω να κανω ωστε να φυγουν τα θαυμαστικα (λογικα καπου υπαρχει προβλημα).Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Χωρίς τίτλο.png
    Χωρίς τίτλο.png
    94.4 KB · Εμφανίσεις: 147
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ολα καλα..
Αν μπορει δε την εικονα και πες που τι μπορω να κανω ωστε να φυγουν τα θαυμαστικα (λογικα καπου υπαρχει προβλημα).Ευχαριστω
Πάμε ανάποδα: υπάρχει κάτι που ΔΕΝ σου δουλεύει; Γιατί αυτά τα προβλήματα (αν είναι) θα σου υπήρχαν από πριν. Αυτή η διαδικασία δεν επηρέασε τα windows ούτε στον ελάχιστο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top