Τελικά ποια είναι η ισορροπία μεταξύ των φύλων;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Eπίσης παρατηρώ ότι όλο και περισσότερες γυναίκες μιλάνε δημόσια σαν άντρες, π.χ πάρα πολλές λένε "μαλάκα" τη φίλη τους, "έλα ρε μαλάκα". Προσέξτε το. Aκόμα, σχεδόν όλες πια λένε "τον γάμησα" εννοώντας ότι κάνουν παθητικό σεξ, εννοώντας στρέιτ σεξ. Δηλαδή, σαν να σου λένε ότι γαμιούνται γαμώντας μας - δεν τις γαμάμε γαμώντας τις. 'Εχει διαφορά. Ακόμα και μεγάλες λένε "άμα ήθελα να τον γαμήσω, θα τον διάλεγα, εγώ θέλω σχέση". Προσέξτε τα αυτά, θα δείτε πόσο δραματικές αλλαγές έχουν επέλθει κοινωνικά αργά αργά που δεν τις συνειδητοποιούμε.
οι υπερβολικες βρισιες ειναι καθαρα δειγμα ανασφαλειας

καλυψη αδυναμιας
(ο δυνατος δεν φοβαται και δεν βριζει τοσο..δεν χρειαζεται να δηλωσει κατι,,απλα)

οποτε τη λυπαμαι μια γυναικα που βριζει ασχημα- θεωροντας αφελως οτι πηρε τη δυναμη του ανδρα-

μαλλον την αδυναμια του πηρε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τα δυο φυλα ειναι ισα..αλλα δεν ειναι ιδια...
Παλαιοτερα η γυναικα ειχε δυο επιλογες...Η να γινει μοναχη η συζυγος...Και εαν γινοταν συζυγος ουσιαστικα γινοταν κτημα του αντρα...Μαγιρευε,επλενε,μεγαλωνε τα παιδια, και του καθοταν οποτε του κ@υλωνε...
Τα πραγματα αλλαξαν...αλλα αλλαξαν αποτομα, και καπου χαθηκε η ισορροπια, αντι να μοιραστουν οι εξουσιες και οι υποχρεωσεις η μια πλευρα παλευει με την αλλη για το ποια θα βγει απο πανω...
Η βια ειναι ασυγχωρητη και αδικαιολογητη και απο τις δυο πλευρες....Μπορει στην περιπτωση του αντρα να πληγωθηκε ο εγωισμος του,αλλα ορισμενοι το παιρνουν πολυ σοβαρα...Φανταστειτε μονο την καζουρα που εχει να φαει απο γνωστους. Ποιος μπορει να πει οτι στον επομενο καυγα δεν θα κανει την γυναικα αγνωριστη σαν αντιποινα για τον πληγωμενο εγωισμο του.
Σε μια σχεση φταινε και οι δυο...ποτε μονο ο ενας... Θα επρεπε να υπαρχει μεγαλυτερος αλληλοσεβασμος και κατανοηση μεταξυ του ζευγαριου...
Οσο για την απιστια...Δεν φταει μονο ο απιστος, αλλα και ο κερατας που επετρεψε να κερατωθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προσωπικά φοβάμαι να χτυπήσω γυναίκα :redface:
Εγώ πάλι δεν έχω όρεξη να πηγαίνω φυλακή για μία ξεκωλιάρα. :)
ΑΠΛΑ τη χωρίζεις αν σε φέρει σε τέτοιο σημείο...


Ο φεμινισμός νομίζω θα είναι ο λόγος που θα καταστραφεί η γη κι όχι η έλλειψη νερού...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σε παλιές εποχές, παραπατούσε κάποιος στο δρόμο, έπεφταν καμιά δεκαριά να τον βοηθήσουν.

ποιες ειναι αυτες οι παλιες εποχες αληθεια? Μπορεις να μου δωσεις μια χρονολογια να τσεκαρουμε την λαογραφια της εποχης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
θεωρούν οτι μπορούν να τον αλλάξουν (τι θεά που είμαι, με όλες ήταν σκληρός αλλά εμένα θα με αγαπήσει και θα αλλάξει - κούνια που σε κούναγε...), είτε από ανασφάλεια τρομερή (μόνο αυτός μου αξίζει), είτε από pure μαζοχισμό (γουστάρω μανάρι ξύλο).
....
Είπα οτι οι γυναίκες λόγω του φεμινισμού πήραν απότομα πολλή ελευθερία που δεν ξέρουν πώς να τη διαχειριστούν.
....
Το οτι κάποιος μας είπε οτι είμαστε ίσες με τους άντρες δε σημαίνει οτι είμαστε και ίδιες. Αυτό έχουν μπερδέψει οι γυναίκες και πάμε κατά διαόλου.
....
Η γυναίκα που ξεστομίζει τέτοια λόγια είναι μια παραδοσιακή γυναίκα που θα προτιμούσε να ζει σε περασμένες δεκαετίες κι όχι σήμερα.
....
είμαι περήφανη που ο σκοπός της ζωής μου είναι η οικογένεια κι όχι η καριέρα και οι τσάντες gucci και τα ταξίδια στην Καραϊβική.

Μου δίνεις την αίσθηση πως δεν έχεις καταλάβει που το πήγαινα.
Δεν υπάρχει παραδοσιακή γυναίκα Χιμελά.Τι είναι;Ρούχο;

Μιλάς,μιλάς και είναι σα να μου λες "ας γυρήσουμε πίσω τα χρόνια,σε μια αμερική του '60 όπου θα μπορώ να κυκλοφορώ όλη μέρα με το καλοσιδερωμένο μου φόρεμα,την ποδιά μου και θα είμαι δούλα του άντρα μου".Αν σου αρέσει αυτή η ζωή so be it.

Αλλά είναι θρασύτατο εκ μέρους σου να προσβάλεις έτσι με 2 κουβέντες τον αγώνα τόσων γυναικών για την αυτονόητη ελευθερία μας.Οι γκόμενες που φέρονται τόσο μαλακισμένα δεν είναι επειδή "δεν ξέρουν πως να διαχειριστούν το φεμινισμό" [ffs],αλλά είναι απαίδευτες.Και ξέρεις τι φταίει γι'αυτό;Η έλλειψη φεμινισμού-φταίει η έλλειψη της ελευθερίας.Οι γυναικούλες υπάρχουν και θα υπάρχουν,όσο υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν από τα 11 τους.You know what i mean?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Οι γκόμενες που φέρονται τόσο μαλακισμένα δεν είναι επειδή "δεν ξέρουν πως να διαχειριστούν το φεμινισμό" [ffs],αλλά είναι απαίδευτες.Και ξέρεις τι φταίει γι'αυτό;Η έλλειψη φεμινισμού-φταίει η έλλειψη της ελευθερίας.

Δε νομίζω οτι εν έτει 2012 στη δυτική Ευρώπη μπορείς να μιλήσεις για αμορφωσιά κι έλλειψη παιδείας... Άλλωστε η ιστορία έχει αποδείξει οτι μπορεί κάποιος να είναι αξιοπρεπής και πολιτισμένος ακόμα κι αν είναι αμόρφωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Himela:
Το οτι κάποιος μας είπε οτι είμαστε ίσες με τους άντρες δε σημαίνει οτι είμαστε και ίδιες. Αυτό έχουν μπερδέψει οι γυναίκες και πάμε κατά διαόλου.
Τα δυο φυλα ειναι ισα..αλλα δεν ειναι ιδια...

Νομίζω πως θέλετε να πείτε ότι "τα δύο φύλα είναι ισότιμα αλλά όχι ίσα". Ποια είναι ιεραρχικά η υψηλότερη αρχή υποκειμενικότητας; Το φύλο, το άτομο, το πρόσωπο; :hmm:

Αν πούμε ότι είναι το πρόσωπο (το λέω εγώ και καμιά 40αριά φιλόσοφοι πριν από μένα) πόσο πολύ η μήτρα ορίζει το πρόσωπο της γυναίκας και πόσο οι όρχεις το πρόσωπο του άνδρα; :whistle:

Το προσωπείο ναι επηρεάζεται απ' τις ορμόνες, τα πρόσωπά μας όμως είναι μοναδικά και ανεξάρτητα φύλου γιατί είμαστε κι οι δυο άνθρωποι. Όσο πιο αληθινά και ξεκάθαρα ζεις, τόσο αφήνεις στην άκρη το προσωπείο για το πρόσωπο. Όσο πιο ζωντανό είναι το πρόσωπο μιας γυναίκας και ενός άνδρα, τόσο πιο ίσοι άνθρωποι φαίνονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω οτι εν έτει 2012 στη δυτική Ευρώπη μπορείς να μιλήσεις για αμορφωσιά κι έλλειψη παιδείας... Άλλωστε η ιστορία έχει αποδείξει οτι μπορεί κάποιος να είναι αξιοπρεπής και πολιτισμένος ακόμα κι αν είναι αμόρφωτος.

Δυστυχώς, μπορείς, Himela. Γιατί τέτοιες συμπεριφορές καταδεικνύουν έλλειψη παιδείας, λαμβάνοντας υπόψιν πως λέγοντας τον όρο "παιδεία", δεν αναφερόμαστε κατ' ανάγκη στη πνευματική καλλιέργεια απ' τη σκοπιά της μόρφωσης, αλλά προσθέτοντας και την ηθική αγωγή, που διαμορφώνει κι ολοκληρώνει την προσωπικότητα & τον χαρακτήρα του άλλου. Σ' αυτό, νομίζω, αναφέρεται η diotima... στο οποίο με βρίσκει κι απολύτως σύμφωνη -αν δεν εννοεί αυτό, να με συγχωρείτε.

Σε τέτοια ζητήματα, δεν λαμβάνουν χώρα ούτε η μόρφωση, ούτε η αμορφωσιά, αλλά ο χαρακτήρας και κατ' επέκταση η συμπεριφορά του άλλου. Οπότε τα επιχειρήματα περί μη σωστής διαχείρισης των δικαιωμάτων, που απέκτησαν οι γυναίκες, φρονώ πως είναι ολίγον τι άστοχα κι άτοπα.

edit: Λέγοντας "μη σωστή διαχείριση των δικαιωμάτων τους", εννοώ το ότι δεν ξέρουν να διαχειριστούν τον φεμινισμό, όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ισότητα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα καθώς δεν μπορείς να συγκρίνεις σύνολα, δηλαδή μπορείς να το κάνεις αλλά πάρα πολύ σπάνια θα καταλήξεις στο ότι δύο σύνολα είναι ίσα, ιδιαίτερα όταν περιέχουν τόσα πολλά διαφορετικά στοιχεία όπως ο άνθρωπος.

Πάρε δύο τυχαίους ανθρώπους και σύγκρινε τους και πες μου αν είναι ίσοι η όχι. Η πρώτη ερώτηση που θα κάνει κάθε παρατηρητής είναι ίσοι ως προς τι; Το ύψος; Το βάρος; Την δύναμη; Την αγοραστική δύναμη; Την κοινωνική τάξη; Η κάποιο από τα υπόλοιπα 95 χαρακτηριστικά που προσδιοριζουν έναν άνθρωπο;

Συγκρίνοντας τώρα το γυναικείο φύλο με το αντρικό ως προς τα επί μέρους χαρακτηριστικά του θα διαπιστώσει κάνεις πως υπάρχουν προφανείς ανισότητες που γέρνουν είτε προς την πλευρά του ενός είτε προς του άλλου αναλόγως το χαρακτηριστικό που εξετάζουμε.

Η σωματική βιολογία του άντρα είναι διαφορετική από την βιολογία της γυναίκας και αυτό επιρεαζει και τον τρόπο σκέψης αλλά και τη συμπεριφορά του καθενός.

Στο μόνο πράγμα που υπάρχει ισότητα είναι απέναντι στον νόμο και ακόμη και εκεί όχι παντού.

Η έννοια της ισότητας λοιπόν δεν έχει κανένα νόημα και πλέον όταν χρησιμοποιείται στην κουβέντα είναι απλά για να πέσουν μετά οι κλισέ χαρακτηρισμοι σε όποιον δεν τολμήσει να συμφωνήσει. Κοινώς αποτελεί απλά μια επίκληση στο συναίσθημα ακολουθούμενη από επίθεση στο ήθος του συνομιλητή για να πάρει κάποιος το πάνω χέρι σε ένα debate.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top