Τα πάντα για τους εξωτερικούς δίσκους

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παίζει να γράφω σε λάθος τοπικ...

Η αδερφή μου θέλει να αγοράσει εξωτερικό δίσκο γύρω στα 250 γιγα...
Έχετε να προτείνεται καμία μάρκα κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
western digital και seagate θεωρουνται οι καλοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Για το western digital συμφωνώ κι εγώ (το seagate δεν το ξέρω καθόλου για να είμαι ειλικρινής)
Αλλά από WD έχω 4 ζωή νάχουνε (250, 320, 320, 1Τ) για διαφορετικές δουλειές και μέχρι στιγμής δουλεύουν ρολόι και είναι και πολύ γρήγοροι στη μεταφορά των αρχείων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σας ευχαριστω!:)
απο τιμες ο 250 που κυμαινεται περιπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303939 70?

Πάρε τους μικρούς που δεν χρειάζονται πολύ ρεύμα και τους αρκεί το ρεύμα που δίνει μια usb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Αχ να ρωτήσω κάτι μια που είδα τυχαία αυτό το θέμα! Μπορώ να κάνω μόνη backup στον εξωτερικό σκληρό μου? Πόσο περίπου κοστίζει σε Μουλτιράμα, πλαίσια και λοιπά το να μου σώσουν τα αρχεία από το δίσκο? Τον έχω μόνο 3 χρόνια και τον χρησιμοποιώ ελάχιστα. Ξαφνικά στο άσχετο άρχισε να κολλάει τώρα που τον συνέδεσα, κι ενώ είναι γεμάτος ο μισός, μου δείχνει ότι είναι ελεύθερα μόνο τα μισά GB αλλά δε μου εμφανίζει αρχεία, δείχνει έναν άδειο φάκελο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το backup δεν κοστίζει κάτι, απλά ένα copy-paste είναι.

Αν ο δίσκος καταστραφεί/χαλάσει αμφιβάλλω αν θα στα σώσει το Πλαίσιο. Ναι μεν είναι εφικτό αλλά είναι αρκετά εξιδανικευμένη και ακριβή υπηρεσία.

αλλά δε μου εμφανίζει αρχεία, δείχνει έναν άδειο φάκελο :hmm:
Από που το βλέπεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Λοιπόν.. ο δίσκος είναι Seagate συνολικής χωρητικότητας 232GB. Έχω μέσα διάφορα αρχεία, έγγραφα word, φωτογραφίες, βίντεο και μουσική. Μόλις πάω να τον συνδέσω βγάζει κάτι ήχους ήπιας μορφής, αλλά που δεν τους είχε πριν. Όταν κάνω άνοιγμα για να δω τα περιεχόμενα, μου δείχνει έναν και μοναδικό φάκελο άδειο, που γράφει msdnld.tmp κάτι τέτοιο. Και οταν επιχειρώ να μεταφέρω π.χ. ένα βίντεο από τον υπολογιστή στο σκληρό μου λέει "δεν είναι δυνατή η μεταφορά του τάδε, Σφάλμα δεδομενων(κυκλικός έλεγχος πλεονασμού)". Αριστερά όμως στις "λεπτομέρειες" δείχνει ότι από τα 232GB τα 119 μόνο είναι ελεύθερα, δηλ. αναγνωρίζει ότι υπάρχουν μέσα αρχεία, δίχως να εμφανίζονται πουθενά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
συμφερει καλυτερα να παρει κανει 250gb ή 320?
(σε western digital με 2,5")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω που βλεπω τις τιμες... βεβαια αξιζει οσο μεγαλυτερο μεγεθος μπορεις να παρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
...WD 500G (συγκεκριμένα αυτός αν σας βοηθάει).
Έφαγε μια τούμπα και από τότε, ενώ ανάβει το φωτάκι δεν τον αναγνωρίζει κανένα από τα [4] pc και laptop που δοκίμασα.
Πριν
1. Κλάψω το μακαρίτη και τα ~300G data που είχα μέσα
2. Πέσω από τον 4ο γιατί κάποια από αυτά δεν τα έχω σε κόπια και είναι αναντικαταστατα
3. Τον ανοίξω και αρχίσω το σκάλισμα με μεγάλη πιθανότητα να τον καταστρέψω ολοκληρωτικά
4. Κάνω 3 μετάνιες και 5 δεήσεις

Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον κάνω να δουλέψει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

d-dragon

Νεοφερμένος

Ο d-dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια...
ειμαι καινουριος στην παρεα και θα χρειαστω την βοηθεια σας αν ειναι εφικτο...σας παρακαλω.
προσπαθουσα να διαγραψω ενα partition :whistle: απο τον σκληρο στο laptop μου και καταλαθος εκανα διαμορφωση
στον εξωτερικο μου σκληρο δισκο με αποτελεσμα να εχουν σβηστει τα παντα απο μεσα και να μην τον βλεπω καν...:redface:

υπαρχει τροπος να τον επαναφερω οπως ηταν..... η τελος παντων κατι να κανω με αυτο το πραγμα τωρα????

ο εξωτερικος μου ειναι verbatim 47629 320GB και δουλευω με vista.... σας παρακαλω βοηθηστε με εχω πελαγωσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
...WD 500G (συγκεκριμένα αυτός αν σας βοηθάει).
Έφαγε μια τούμπα και από τότε, ενώ ανάβει το φωτάκι δεν τον αναγνωρίζει κανένα από τα [4] pc και laptop που δοκίμασα.
Πριν
1. Κλάψω το μακαρίτη και τα ~300G data που είχα μέσα
2. Πέσω από τον 4ο γιατί κάποια από αυτά δεν τα έχω σε κόπια και είναι αναντικαταστατα
3. Τον ανοίξω και αρχίσω το σκάλισμα με μεγάλη πιθανότητα να τον καταστρέψω ολοκληρωτικά
4. Κάνω 3 μετάνιες και 5 δεήσεις

Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον κάνω να δουλέψει?

καλησπερα παιδια...
ειμαι καινουριος στην παρεα και θα χρειαστω την βοηθεια σας αν ειναι εφικτο...σας παρακαλω.
προσπαθουσα να διαγραψω ενα partition :whistle: απο τον σκληρο στο laptop μου και καταλαθος εκανα διαμορφωση
στον εξωτερικο μου σκληρο δισκο με αποτελεσμα να εχουν σβηστει τα παντα απο μεσα και να μην τον βλεπω καν...:redface:

υπαρχει τροπος να τον επαναφερω οπως ηταν..... η τελος παντων κατι να κανω με αυτο το πραγμα τωρα????

ο εξωτερικος μου ειναι verbatim 47629 320GB και δουλευω με vista.... σας παρακαλω βοηθηστε με εχω πελαγωσει....


Παιδάκια, επειδή εδώ λίγο χλωμό να βρείτε γρήγορα λύση(ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΑΠΛΑ Δ Ε Ν ΞΕΡΩ) γιατί δεν μπαίνετε σε ένα από τα αρκετά τεχνολογικά φόρουμς που υπάρχουν που και πολλοί θα σας απαντήσουν και πιο πιθανό να βρείτε όλο και κάποιον που να ξέρει από αυτά...
Το λέω γιατί δεν σας βλέπω να κρατιέστε και πολύ πριν τους σκαλίσετε με ανεπανόρθωτα αποτελέσματα τους δίσκους σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δειτε εδω πχ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
καλησπερα παιδια...
ειμαι καινουριος στην παρεα και θα χρειαστω την βοηθεια σας αν ειναι εφικτο...σας παρακαλω.
προσπαθουσα να διαγραψω ενα partition :whistle: απο τον σκληρο στο laptop μου και καταλαθος εκανα διαμορφωση
στον εξωτερικο μου σκληρο δισκο με αποτελεσμα να εχουν σβηστει τα παντα απο μεσα και να μην τον βλεπω καν...:redface:

υπαρχει τροπος να τον επαναφερω οπως ηταν..... η τελος παντων κατι να κανω με αυτο το πραγμα τωρα????

ο εξωτερικος μου ειναι verbatim 47629 320GB και δουλευω με vista.... σας παρακαλω βοηθηστε με εχω πελαγωσει....
Κοίτα, το format γενικά ΔΕΝ σβήνει δεδομένα. Απλά καταστρέφει το filesystem. Ωστόσο είναι αρκετά πιθανό με κάποιο recovery tool να μπορέσεις να ανακτήσεις πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
...WD 500G (συγκεκριμένα αυτός αν σας βοηθάει).
Έφαγε μια τούμπα και από τότε, ενώ ανάβει το φωτάκι δεν τον αναγνωρίζει κανένα από τα [4] pc και laptop που δοκίμασα.
Πριν
1. Κλάψω το μακαρίτη και τα ~300G data που είχα μέσα
2. Πέσω από τον 4ο γιατί κάποια από αυτά δεν τα έχω σε κόπια και είναι αναντικαταστατα
3. Τον ανοίξω και αρχίσω το σκάλισμα με μεγάλη πιθανότητα να τον καταστρέψω ολοκληρωτικά
4. Κάνω 3 μετάνιες και 5 δεήσεις

Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον κάνω να δουλέψει?

Νομίζω έχουμε τον ίδιο...και το ίδιο πρόβλημα...
Εμένα ευτυχώς μου τα βρήκαν τα αρχεία μετά από πολλές προσπάθειες (τι τον βάλαμε στην κατάψυξη...και τιποτα).

Το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον που να ξέρει και να μην τον πειράξεις εσύ!


Καλή επιτυχία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
τι τον βάλαμε στην κατάψυξη...και τιποτα
Ίσα-ίσα που νομίζω ότι αυτό δεν βελτιώνει την κατάσταση. Όσο περίεργο κι αν φαίνεται, ένας σκληρός δίσκος έχει μικρότερη πιθανότητα να αποτύχει εάν δουλεύει συνέχεια. Αν τον αφήσεις για καμιά βδομάδα εκτός, ειδικά αν είναι πολύ παλιός κι έτοιμος για φούντο, παίζει να "παγώσουν" τα εξαρτήματά του - ακόμα και σε θερμοκρασία δωματίου. Έχω δει εσωτερικό δίσκο Samsung που ήταν στα τελευταία του ("χτύπαγε") να ψοφάει επειδή έμεινε ο Η/Υ μια βδομάδα σβηστός.

Για το λόγο αυτό είναι λίγο επώδυνη η διαδικασία του restart σε έναν server που δουλεύει συνεχώς. Εκεί προσεύχεσαι να μην χαλάσουν οι σκληροί σου. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ίσα-ίσα που νομίζω ότι αυτό δεν βελτιώνει την κατάσταση.


Σε προηγούμενη περίπτωση είχε δουλέψει ο δίσκος για λίγες ώρες και μπορέσαμε να σώσουμε τα αρχεία του...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κοίτα, το format γενικά ΔΕΝ σβήνει δεδομένα. Απλά καταστρέφει το filesystem.

ισχυει?

το αργο κανονικο και οχι γρηγορο φορματ ,δεν σβηνει τα δεδομενα?

το ξερω οτι δεν υπαρχουν απολυτα..
αλλα τα αφηνει ανεγγιχτα οπως το "διαγραφη" απο τα win?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ισχυει?

το αργο κανονικο και οχι γρηγορο φορματ ,δεν σβηνει τα δεδομενα?

το ξερω οτι δεν υπαρχουν απολυτα..
αλλα τα αφηνει ανεγγιχτα οπως το "διαγραφη" απο τα win?:confused:
Δες και μόνος σου. Αντιγράφω από εδώ:

Αρχική Δημοσίευση από Wikipedia:
As with regular deletion, data on a disk is not fully destroyed during a high-level format. Instead, the area on the disk containing the data is merely marked as available (in whatever file system structure the format uses), and retains the old data until it is overwritten. If the formatting is done with a different file system than previously existed in the partition, some data may be overwritten that wouldn't be if the same file system had been used. However, under some file systems (e.g., NTFS, but not FAT), the file indexes (such as $MFTs under NTFS, "inodes" under ext2/3, etc.) may not be written to the same exact locations. And if the partition size is increased, even FAT file systems will overwrite more data at the beginning of that new partition.
Αλλιώς ξέρεις ΠΟΣΗ ώρα θα έπαιρνε το format αν ήταν και να σου σβήνει τα δεδομένα; (κοινώς να βάζει το 0x00 σε κάθε byte)

Όσον αφορά την διαφορά του quick format από το regular (κατά την εγκατάσταση των XP) η διαφορά τους σημειώνεται εδώ:
Αρχική Δημοσίευση από Microsoft Support:
When you choose to run a regular format on a volume, files are removed from the volume that you are formatting and the hard disk is scanned for bad sectors. The scan for bad sectors is responsible for the majority of the time that it takes to format a volume.

If you choose the Quick format option, format removes files from the partition, but does not scan the disk for bad sectors. Only use this option if your hard disk has been previously formatted and you are sure that your hard disk is not damaged.

Κοινώς δεν περνάει τον δίσκο με 0x00 είτε το ένα είτε το άλλο. Απλά με το regular ουσιαστικά τρέχεις κι ένα scandisk.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top