Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τι ακριβώς μπορείς να κανονίσεις; Μπορεί εγώ να πω ότι θέλω στα 26 που λογικά θα έχω ήδη ξεκινήσει την ειδικότητα να κάνω παιδί αλλά δεν ξέρω αν όντως θα έχω ξεκινήσει, πώς θα είναι οι συνθήκες, αν θα έχω αρκετά χρήματα, αν θα έχω άντρα (το βασικότερο το έβαλα στο τέλος :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Aν το λέει με αυτή την έννοια συμφωνώ. Εγώ το πήρα ως μπορεί να σου τύχει ένα παιδί εκεί που δεν το περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ναι, θέλω να κάνω παιδιά. Θα κάνω ένα κορίτσι και ένα αγόρι. Θα τα ονομάσω Φρούμπι και Φρούμπο αντίστοιχα.
Εγώ ΑΡΗ και ΑΡΗάννα και θα τα βαφτίσω στον Ολυμπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μήπως γιατί είναι κάτι το οποίο μπορείς να κανονίσεις; :rolleyes:

Μπορώ να κανονίσω Ηρώ μου, ότι στα 30 θα κάνω δύο παιδιά και θα είναι και δίδυμα και θα μένω και σε μεζονέτα στην Εκάλη??:rolleyes:

όχι! Γιατί δεν ξέρω αν θα μπορώ να κάνω παιδιά - πόσο μάλλον να είναι δίδυμα, αν θα έχω καν σχέση, αν εκείνος θα είναι σε φάση για να κάνει παιδί, αν μπορεί να κάνει παιδί, και ... και ... και...

Απάντησέ μου λοιπόν αν θες, πώς μπορώ να το κανονίσω??

Εδιτ: με εκείνη την έννοια το έλεγα, όπως το εννοεί η Ζωή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Και αφού μίλησα για ειδικότητα: διάβαζα τις προάλλες το blog μιας Αμερικανίδας γιατρού κι έγραφε ότι όλες οι γνωστές της ειδικευόμενες που έμειναν έγκυες, έμειναν κατά λάθος και το κατάλαβαν επειδή νόμιζαν ότι είχαν κάποια ασθένεια :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ναι.Θέλω πολύ.
Πολύ.
Αλλά δεν θα το πιέσω κιόλας.αν κάτσει,έκατσε...
Θα θελα να γίνει σε μια περίοδο που θα μαι καλά,θα έχω βρει κάποιον που να αγαπάω κ να με αγαπάει.
Θέλω 3...τώρα θα δούμε!
σχετικά με την ηλικία δν ξέρω...υποθέτω κάπου στα 30 θα ταν καλά.
Όλα είναι σχετικά,δν μπορώ-ούτε κ θέλω-να τ προγραμματίσω...
υγεία κ αγάπη να υπάρχει και όλα θα βρουν τον δρόμο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Μπορώ να κανονίσω Ηρώ μου, ότι στα 30 θα κάνω δύο παιδιά και θα είναι και δίδυμα και θα μένω και σε μεζονέτα στην Εκάλη??:rolleyes:

όχι! Γιατί δεν ξέρω αν θα μπορώ να κάνω παιδιά - πόσο μάλλον να είναι δίδυμα, αν θα έχω καν σχέση, αν εκείνος θα είναι σε φάση για να κάνει παιδί, αν μπορεί να κάνει παιδί, και ... και ... και...

Απάντησέ μου λοιπόν αν θες, πώς μπορώ να το κανονίσω??

Εδιτ: με εκείνη την έννοια το έλεγα, όπως το εννοεί η Ζωή :)
Για φαντάσου το άλλο...Να προσπαθεί εκείνος να σε αφήσει έγγυο και να παίρνεις αντισυλληπτικά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
αυτο δεν θα το κρινουμε εμεις..

αλλα η φυση τυχη θεος συμπαν..
οπως θελετε..
Θα το κρίνει το ποιόν του είδους αν του αξίζει να αντέξει στο χρόνο. Ενός είδους που αλληλοσκοτώνεται, καταστρέφει το περιβάλλον και πατά επί πτωμάτων, θυσιάζοντας τα πάντα στο βωμό του κέρδους. Ο βαθμός στον οποίο μου πέφτει λόγος είναι αν θα επιλέξω να τεκνοποιήσω. Ο καθένας τα ζυγίζει και κανονίζει την πορεία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Life is what happens when u're busy making plans.. Οπότε συγγνώμη που σου το λέω αλλά η σειρά σου θα χαλάσει πολλές φορές...;)

Για αυτό δεν καταλαβαίνω πώς με τόση σιγουριά λένε κάποιοι ότι " Τότε θα κάνω παιδιά"
Mπορεί η σειρά να αλλάξει και να αλλάζει συνεχώς όπως λες.Μπορεί επίσης και να προκύψει;).Παρόλα αυτά δεν είναι απαραίτητα κακό να βάζεις προτεραιότητες.


Τι ακριβώς μπορείς να κανονίσεις; Μπορεί εγώ να πω ότι θέλω στα 26 που λογικά θα έχω ήδη ξεκινήσει την ειδικότητα να κάνω παιδί αλλά δεν ξέρω αν όντως θα έχω ξεκινήσει, πώς θα είναι οι συνθήκες, αν θα έχω αρκετά χρήματα, αν θα έχω άντρα (το βασικότερο το έβαλα στο τέλος :P).
Ε εντάξει.Είπαμε, προτεραιότητες.Όχι ηλικιακά όρια.Στα 25 θα χω παντρευτεί στα 30 θα κάνω παιδί κτλ.;)

[

Εγώ ΑΡΗ και ΑΡΗάννα και θα τα βαφτίσω στον Ολυμπο...

Και αν κάνεις τρίτο θα το βαφτίσουμε Παύλο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ε εντάξει.Είπαμε, προτεραιότητες.Όχι ηλικιακά όρια.Στα 25 θα χω παντρευτεί στα 30 θα κάνω παιδί κτλ.;)

Αν πω, η καριέρα πρώτα, σημαίνει ότι μια ζωή θα έχω την καριέρα ως 1η προτεραιότητα;
Επίσης, εσύ ως άνδρας μπορείς να κάνεις παιδιά όποτε θες. Εγώ ως γυναίκα έχω περιορισμένα περιθώρια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Αν πω, η καριέρα πρώτα, σημαίνει ότι μια ζωή θα έχω την καριέρα ως 1η προτεραιότητα;
Επίσης, εσύ ως άνδρας μπορείς να κάνεις παιδιά όποτε θες. Εγώ ως γυναίκα έχω περιορισμένα περιθώρια ;)
Η γιαγιά μου το πρώτο το έκανε στα 51 της και μετά κάθε χρόνο από 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η γιαγιά μου το πρώτο το έκανε στα 51 της και μετά κάθε χρόνο από 1.

:confused: Μάλιστα...Στα πόσα παιδιά σταμάτησε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
:confused: Μάλιστα...Στα πόσα παιδιά σταμάτησε; :P
Στα τέσσερα. Και κάποια έχουν διαφορά 2 χρόνια και όχι 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Και τι λες ακριβώς δηλαδή; Ότι μπορώ να περιμένω μέχρι τα 50;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Φυσικα και δε μπορεις να περιμενεις μεχρι τοτε..... Η γιαγια του ηταν τυχερη που μπορεσε και γεννησε χωρις προβληματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Και τι λες ακριβώς δηλαδή; Ότι μπορώ να περιμένω μέχρι τα 50;
Δεν είπα αυτό, απλά να μην λέμε ότι δεν μπορείτε να γεννήσετε μετά τα 40.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ναι μπορούμε. Με δυσκολία όμως μπορούμε να μείνουμε έγκυες σε μεγάλη ηλικία. Μεγαλώνει ο κίνδυνος επιπλοκών τόσο για την μητέρα όσο και για το παιδί. Επίσης, οι πιθανότητες για συγγενείς ανωμαλίες του μωρού αυξάνονται πολύ. Και μετά είναι και το θέμα κατά πόσο μια μητέρα που γεννά στα 40 μπορεί να ανταπεξέλθει στο έργο της ανατροφής ενός παιδιού [σε σχέση με το αν το είχε κάνει στα π.χ. 30].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
θέλω 2 παιδιά. Δεν έχω σκεφτεί τίποτα πέρα απ' αυτό, ούτε φύλα ούτε τίποτα μιας και είναι κάτι πολύύ μελλοντικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν πω, η καριέρα πρώτα, σημαίνει ότι μια ζωή θα έχω την καριέρα ως 1η προτεραιότητα;

Όχι απαραίτητα.Άλλο να καθιερωθείς κάπου και άλλο να είσαι άπληστος και να κυνηγάς σε όλη σου τη ζωή αυτό.Εξάλλου,εγώ μίλησα για μένα,που σπουδάζω δασολογία και μπορεί να χω καθιερωθεί πιο γρήγορα από ότι εσύ που έχεις πολλά χρόνια σπουδών;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top