Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
himela σωστα αυτα που δειχνεις...



γεννανε μεγαλες οι γυναικες και γεμιζουν τα ιδρυματα με παιδια με ειδικες αναγκες..

και μετα ακουμε συνεχεια κηρυγματα περι διαφορετικοτητας κλπ..

καλα αυτα αλλα πρωτα πρεπει να μην γεννιουνται ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.Άλλο να καθιερωθείς κάπου και άλλο να είσαι άπληστος και να κυνηγάς σε όλη σου τη ζωή αυτό.Εξάλλου,εγώ μίλησα για μένα,που σπουδάζω δασολογία και μπορεί να χω καθιερωθεί πιο γρήγορα από ότι εσύ που έχεις πολλά χρόνια σπουδών;)

Τι εννοείς "να καθιερωθείς";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι εννοείς "να καθιερωθείς";

Να έχεις τελειώσει τις σπουδές σου και να αρχίσεις να βγάζεις κάποια χρήματα δουλεύοντας στον τομέα σου.Ξέρω δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες αλλά εγώ κάπως έτσι θα τα ήθελα τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Να έχεις τελειώσει τις σπουδές σου και να αρχίσεις να βγάζεις κάποια χρήματα δουλεύοντας στον τομέα σου.Ξέρω δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες αλλά εγώ κάπως έτσι θα τα ήθελα τα πραγματα.

Ε λογικά σε 2 χρόνια θα έχω τελειώσει τις σπουδές και θα έχω ξεκινήσει ειδικότητα, όπου πληρώνεσαι. Άντε πες να περάσουν και 1-2 χρόνια να βάλουμε κανένα φράγκο στην άκρη, λογικά (κι αν όλα πάνε καλά) κατά τα 26-27 θα μπορούσα να το επιχειρήσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εντάξει σου λέω.Μη κρίνεις από εσάς.Μπορεί κάποιος με την έννοια καθιέρωση να εννοεί να τελειώσει ειδικότητα να γινει επιμελητής και μετάαααα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εντάξει σου λέω.Μη κρίνεις από εσάς.Μπορεί κάποιος με την έννοια καθιέρωση να εννοεί να τελειώσει ειδικότητα να γινει επιμελητής και μετάαααα.;)

Ε τότε, καλά 35+. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει σου λέω.Μη κρίνεις από εσάς.Μπορεί κάποιος με την έννοια καθιέρωση να εννοεί να τελειώσει ειδικότητα να γινει επιμελητής και μετάαααα.;)
Και στα δικά μου μελλοντικα σχέδια δεν εχω βάλει τα παιδιά.Δεν είναι μονο οι γιατροί..Κοίτα,κατα τη γνωμη μου δε μπορεις ευκολα να τα συνδιάσεις και τα δύο.Και τα δυο θελουν αφοσίωση και σε θελουν εκει,ανα πασα στιγμη.Αν ας πουμε θελεις να ασχολιθεις σοβαρα με εναν απαιτητικο κλαδος της επιστημης οπως η ιατρικη η οτιδηποτε αλλο και να κανεις αυτο που λεμε "καριερα" πρεπει να θυσιασεις καποια πραγματα.Σε καμια περιπτωση δε λεω πως για να γινεις πετυχημενος δε πρεπει να κανεις οικογενεια η πως αυτη θα ειναι εμποδιο στο να γινεις...Απλά θα είναι δύσκολο.Κυρίως ομως ειναι θεμα προτεραιοτητων και ιδεολογιας.Εγω ας πουμε δε θελω να κανω παιδια,οχι επειδη θελω να ασχολιθω με τη "καριερα μου" αλλα απο προσωπικη επιλογή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
εχω ηδη δυο παιδια,μια κορη κι εναν γιο,τη κορη την εκανα 30 το γιο 35,και εχω κουραστει,μετα τα 38 το ρολοι γυριζει περιεργα,οσο υγιεις και να ναι κανεις,δεν πρεπει να κανει παιδια,πανω απ τα 35,δεν αντεχει.και ουτε εργαζομαι,ουτε εχω προβλημα στην υγεια μου και μενω σε επαρχεια που ειναι οι μετακινησεις πιο μικρες.παρ ολα αυτα προτεινω να κανετε παιδακια μεταξυ 27-32,και οχι πανω απο δυο,η ζωη ειναι δυσκολη και δυο παιδια πλεον ειναι υπεραρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Φυσικά και θέλω να κάνω παιδιά. Και όσες λένε ότι δεν θέλουν, τελικά θα κάνουν και θα τα λατρεύουν κιόλας. Αυτά ειναι βλακείες που λέει μια κοπέλα όταν είναι μικρή γιατί νομίζει ότι αν δεν κάνει παιδιά θα είναι διαφορετική, δεν θα γίνει σαν την μάνα της, θα καταφέρει περισσότερα πράγματα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.Παρ'όλα αυτά το μόνο που θα γίνει αν δεν κάνει παιδιά είναι να τρελαθούν οι ορμόνες της και μετά τα 40 της να είναι μέσα στα νεύρα. Εμπεριστατωμένο τώρα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
βεβαιως και θα θελα


τωρα το τι θα ναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ πραγματικα

επιπλεον δεν βαζω χρονοδιαγραμματα. αμα βρεις τον καταλληλο ανθρωπο και οι συνθηκες ευνοουν γιατι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
πραγματικα δεν ξερω αν θελω...ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη για μενα και δεν μπορω με τιποτα να με φανταστω να αναλαμβανω μια τοσο μεγαλη ευθυνη. Στο κατω κατω ειναι μια αποφαση που δεν αφορα εμενα αλλα καποια αλλη υπαρξη. Αν τυχει και ειναι καταλληλες οι συνθηκες θα το δεχτω αλλα δεν σκεφτομαι πιο πολυ αν θελω αλλα εαν μπορω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κάποτε ήθελα.
Τώρα με την κρίση και το μέλλον που μας σχεδιάζουν δεν θέλω :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κάποτε ήθελα.
Τώρα με την κρίση και το μέλλον που μας σχεδιάζουν δεν θέλω :mad:

Σε δέκα χρόνια θα έχει περάσει η κρίση, οπότε κάνε τώρα και προλαβαίνει να περάσει καλά από το 10ο έτος της ηλικίας του και μετά. Μέχρι τότε όμως ξέχνα τις νουτρίτσια. Κουραμάνα και χαρούπι. Αλλιώς υπάρχουν κι άλλες λύσεις για να εκτονώσουμε τη στοργή μας. Πόσο κοστίζει μια αμολεκάνη το μήνα και μερικά εμβόλια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Αυτό με την ηλικία των γωνιών δεν στέκει κατά την άποψή μου...εμένα οι γονείς μου με έκαναν σε πολύ μεγάλη ηλικία και ούτε έχω κανένα πρόβλημα σωματικό ή διανοήτικο ούτε μου έλειψε ποτέ τίποτα από αγάπη,φροντίδα και κουράγια εννοώ πέρα από τα υλικά αγαθά...
Το αν θα μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί δεν εξαρτάται από την ηλικία αλλά από την προσωπικότητα...Προσωπικά έχω μια υγιέστατη οικογένεια(όχι μόνο από άποψη υγείας φυσικά) ενώ βλέπω ΠΟΛΛΟΥΣ φίλους μου με γονείς στην ηλικία των αδερφών μου!να μεγαλώνουν μέσα σε προβληματικό περιβάλλον...
Άσε που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δύο μεγαλύτεροι άνθρωποι θα είναι πιο υπεύθυνοι και γενικότερα πιο "σοφοί" από κάτι 20χρονα και 25χρονα που κάνουν παιδιά.
Τώρα όσον αφορά το θέμα της οικονομικής δυνατότητας...ναι κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι είναι σημαντικό...πολύ σημαντικό...αλλά όχι πως αν δεν σου τρέχουν απ τα μπατζάκια δεν μπορείς να κάνεις και παιδί...αρκεί να μπορείς να του εξασφαλίσεις αυτά που χρειάζεται που όχι δεν είναι 35 γλώσσες,ρούχα από την τελευταία κολεξιόν του Ασλάνη και φροντιστήριο από το δημοτικό...έχουμε γεμίσει με ψεύτικες ανάγκες αμάν πια...(και το λέω εγώ που πάντα είχα το κάτι παραπάνω φανταστείτε!)
Και για να απαντήσω στο αρχικό θέμα...εγώ θέλω πολύ να γίνω μητέρα...όχι άμεσα σε καμιά 10αρια χρονάκια μπορεί και παραπάνω και θέλω αν είναι δυνατό να κάνω ένα παιδί,το πολύ δύο αγόρι και κορίτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ναι θέλω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω παιδιά,αφού πρώτα βρεθεί ο κατάλληλος και έρθει η κατάλληλη στιγμή...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ θα έφευγα αν μου έλεγε οτι δε θέλει να κάνει ποτέ παιδιά: μου δείχνει έναν άντρα τελείως ανώριμο.
Όποιος δε θέλει να κάνει παιδιά, είναι ανώριμος?

Σημείωση: Τα μηνύματα #377-#397 προήλθαν από το θέμα "Τί δεν θα θέλατε από τον άλλο/η στο πρώτο ραντεβού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Όποιος δε θέλει να κάνει παιδιά, είναι ανώριμος?

Όποιος δε θέλει να κάνει ΠΟΤΕ παιδιά, για μένα ναι, είναι ανώριμος. Μου δείχνει έναν άνθρωπο που το μόνο που τον νοιάζει είναι είτε η καριέρα του είτε να περνάει καλά, και απεχθάνομαι τέτοιους ανθρώπους. Η ζωή δεν είναι ούτε μόνο λέφτά ούτε μόνο καλοπέραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Όποιος δε θέλει να κάνει ΠΟΤΕ παιδιά, για μένα ναι, είναι ανώριμος. Μου δείχνει έναν άνθρωπο που το μόνο που τον νοιάζει είναι είτε η καριέρα του είτε να περνάει καλά, και απεχθάνομαι τέτοιους ανθρώπους. Η ζωή δεν είναι ούτε μόνο λέφτά ούτε μόνο καλοπέραση.
επισης μπορει να μην ειναι ουτε λεφτα , ουτε καλοπεραση , ουτε οικογενεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
επισης μπορει να μην ειναι ουτε λεφτα , ουτε καλοπεραση , ουτε οικογενεια..

Σίγουρα. Απλά εγώ δεν μπορώ να συνυπάρξω με κάποιον που έχει άλλους στόχους εκτός από οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top